•  

  pokaż komentarz

  BO kto reagował by na taką bzdurę.
  Każdy kto ma minimalną wiedzę na temat mechaniki wie ,że najistotniejszym parametrem oleju jest nie "smarowność" a lepkość i właśnie ten parametr zmniejsza się z czasem przy eksploatacji oleju silnikowego. Inaczej wypełnialibyśmy silniki nie olejem a czystym teflonem, który ma jak wiadomo o wiele lepsze parametry smarowności niż cytowana w artykule sadza.

  Majaki staruszka a nie żadne odkrycie naukowe.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja tam nie mogę się wypowiedzieć, bo kompletnie się nie znam, ale uważam informację za wartą opublikowania. Zrobi się wtedy rozgłos i mam nadzieję poznamy prawdę.

   Chyba min za to kochamy Wykop, prawda? ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   "Czysty politetrafluoroetylen (czyli Twój teflon) jest całkowicie nietopliwy i zaczyna rozkładać się w temperaturze 327°C. W temperaturze ok. 260°C przechodzi z fazy krystalicznej do fazy condis, w której staje się przezroczysty i dość miękki - ale nie płynny!" Jak chcesz więc wlać czysty teflon do silnika?!
   Masz rację co do tego, że smar powinien być w miarę lepki, gdyż cały układ tylko częściowo pływa w oleju więc przyklejanie się go do części wystających (tłok itp) jest bardzo pożądane. Jednakże sadza nie wpływa w sposób diametralny na lepkości, ale zmienia smarowność więc plus dla niej gdyż do olejów i tak są dodawane środki zwiększające smarowność.
   Należałoby więc rozpatrzyć stosunek zysków ze zwiększenia smarowności oleju do strat spowodowanych jego zmniejszoną lepkością - co robił przez sporo lat bohater naszego artykułu. Myślę, ze ten Pan ma większe pojęcie o mechanice niż Ty (no offence). Nie jestem w stanie stwierdzić, czy ma on rację, czy Ty ją masz - ale on ją popiera latami badań więc bardziej mu ufam. Żeby stwierdzić z pewnością, czy ma on rację należałoby wykonać szereg testów i krzyk "bzdura" nic tu nie wnosi. (Jeśli podasz przekonujący argument za swoją tezą, będę wdzięczny, jednakże do tego czasu trzymam stronę naukowca ;] )
   btw nie pierwszy raz spotykamy się z wielkim "halo!" w jakiejś kwestii by zwiększyć sprzedaż (tutaj oczywiście "halo" koncernów naftowych czy petrochemicznych)

  •  

   pokaż komentarz

   nie znam się na tym ale wiem jedno, gdzie jest kasa tam kłamstw jest na pęki, wiem z doświadczenia bo z tego żyje

  •  

   pokaż komentarz

   Świetny komentarz HouseMPrawdziwy. O to właśnie chodzi podczas wymiany oleju.
   I o jeszcze jedno - KAŻDY silnik spala olej, w mniejszej, lub większej ilości. Przejechanie 350 tys. km czy też 25 lat bez wymiany oleju jest nierealne. Bo silnik po takim czasie nie będzie miał smarowania i zatrze się błyskawicznie.

   Jeżeli ktoś uważa, że zmiana oleju jest bezsensowna i ,że niema znaczenia jaki olej wlewamy do silnika proponuję dwa proste doświadczenia:
   1. Poprosić najbliższego znajomego mechanika o możliwość oględzin silnika jeżdżonego długo na jednym oleju bez wymiany.
   2. Poprosić najbliższego znajomego mechanika o możliwość oględzin silników jeżdżonych długo na tanim (lotos, castrol, shell) i drogim oleju (valvoline, motul, liqui molli).

   Czysty silnik = zdrowy silnik! Skwary, nagar, sadza mają destrukcyjny wpływ na elementy ruchome. To jest niepodważalne.

  •  

   pokaż komentarz

   Skrót myślowy. Teflon jako zawiesina koloidalna teflonu w choćby w glikolu albo i nawet wodzie.

   Należy również pamiętać że olej w silniku pełni funkcję chłodziwa. Tak że wątpię aby Człowiek ,który zajmował się pół życia olejami opowiadał takie bzdury.

   Po przeczytaniu tego newsa kilka razy sądzę że to kolejna super rewelacja polskich pseudo dziennikarzy. Tak jak z napadem na jubilera w Krakowskim M1 wczoraj ,gdzie "bandyci zablokowali obrotowe drzwi młotkiem" tyle że w całym centrum handlowym nie ma ani jednych drzwi obrotowych ...

  •  

   pokaż komentarz

   apocalypsehpsmc: pamiętaj że nie konfrontujesz tego co wiesz i co twierdzi HouseMPrawdziwy ze słowami Henka de Groot. Między wami stoi jeszcze (w większości przypadków) niedouczony dziennikarz goniący za sensacją. Pochopne sądy nie mają tu sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   Największa polska firma produkująca oleje silnikowe zleca mi czasem pewne analizy. Powiem wam tyle: Informacja o rzekomym braku konieczności wymiany oleju jest równie prawdziwa co pokazywane już na wykopie silniki i przekładnie które mają sprawność po 120% i więcej... Uruchomcie szare komórki. Jednym z ważniejszych parametrów olejów (oprócz smarności i lepkości oraz zmiany tych parametrów w skrajnych temperaturach) jest odporność oleju na starzenie, stabilność oksydacyjna i takie tam. Spędziłem mnóstwo godzin w laboratoriach badając to a w końcu udało mi się obronić pracę magisterską a publikacje zamieścić w dobrym polskim magazynie z tej dziedziny. Ale i tak nie przekonam tych co wierzą, że rząd USA sam wysadził wieże WTC oraz, że wspomniane wcześniej silniki naprawdę mają 120% wydajności. Są tacy którzy kochają spiskową teorię dziejów i zawsze trafi się jeden który będzie stanowczo twierdził, że zasady fizyki nie obowiązują.

  •  

   pokaż komentarz

   Arkadian, chcesz powiedzieć że w laboratorium badałeś próbki WTC? Bo nie bardzo rozumiem to wtrącenie?

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście może to także być prowokacja na rzecz ochrony środowiska, ilu to z nas samemu wymienia olej w samochodach i jak nie wielu z tych osób oddaje zużyty olej do utylizacji, bo znaczna większość po prostu wylewa do studzienek ściekowych. Jednak nie sądzę by tak było, a sam choć jeżdżę dość dużo wymieniam olej rzadziej niż raz w roku.

   Co do wypowiedzi "tmtv" to jak byś czytał ze zrozumieniem to jest napisane "Oczywiście należy jak najbardziej kontrolować i uzupełniać ubytki oleju."

  •  
   T.........n

   0

   pokaż komentarz

   _Arkadian, chcesz powiedzieć że w laboratorium badałeś próbki WTC? Bo nie bardzo rozumiem to wtrącenie?_

   Nawet jakby chciał je badać, to i tak by mu nie dali. Rząd USA nie pozwala nawet TKNĄĆ próbek ani czegokolwiek co może być dowodem (np. taśm z kamer przemysłowych pokazujących uderzenie samolotu w pentagon) w sprawie WTC absolutnie nikomu. Wszystko jest ściśle tajne.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, tonzlero i blackman. Nie badałem WTC. Wtrąciłem to po to żeby uwidocznić pobudki jakimi ludzie się kierują wymyślając podobne głupoty. Może niefortunnie to zapisałam, za co przepraszam. Teoria spiskowa jest podniecająca i przykuwa uwagę, ot tyle i nic więcej. W temacie: Jeśli ktoś chodził na fizykę to wie, że silnik ani przekładnia nie może mieć 120% sprawności. Jeśli ktoś chodził także na chemię to wie, że tribologia nie wynalazła niczego co potrafiło by zupełnie zniwelować siłę tarcia dynamicznego układach laboratoryjnych a wielu teoretyków twierdzi, że nie jest to wogóle możliwe bo tarcie występuje także w gazach prawda? Potem jest jeszcze mechanika silników spalinowych. Wiadomo, że do oleju przechodzi nieco węgla, paliwa oraz powietrza. Jak ktoś jest chemikiem wie co się dzieje w temperaturach rzędu 300^C z olejem w obecności tlenu. Oczywiście dodawane są inhibitory przeciwoksydacyjne jednak z czasem ulegają one zużyciu. Mógłbym wymienić Ci wiele czynników decydujących o spadku skuteczności smarowania silnika przez olej tylko po co?
   Kwestią mówiąca o czasie jaki olej może pracować jest mechanika nowoczesnych silników. Tutaj faktycznie można dyskutować czy zalecenia producentów o wymianie oleju co 10-15tyś km. przejechanych w krótkim czasie ma sens ekonomiczny i ekologiczny. Ale jak słyszę, że oleju wogóle można nie wymieniać to śmiać mi się chce. Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak...o przekładni 120% eksperci mówią za bujda, o WTC mówią że też bujdę...wciska nam Amerykański rząd...

  •  
   T.........n

   0

   pokaż komentarz

   Hej, i za co te minusy, EKSPERCI ?

   To co napisałem to niepodważalna prawda i nie jest to żadną "teorią spiskową". Faktycznie - co jest prawdą i nikt tego nie ukrywa, rząd USA nie pozwala nikomu przeprowadzić żadnych dodatkowych badań na żadnych materiałach z 9/11 - typu gruzy budynków, taśmy z kamer przemysłowych koło pentagonu, itd.

   Zwracam uwagę, że * nie piszę NIC o żadnej alternatywnej wersji tamtych wydarzeń * - jedyne na co zwracam uwagę to to, że rząd USA nie chce pokazać żadnych dowodów - chociażby żeby rozwiać spekulacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arkadian: A Ty co ile wymieniasz olej? Myślisz że wymiana co 20-25 tys km jest ok?

  •  
   G...................u

   -1

   pokaż komentarz

   @Arkadian: pracuje pan jeszcze przy czymś związanym z samochodami?

  •  
   G...................u

   -1

   pokaż komentarz

   @Arkadian: a może Pan powiedzieć jaki olej do auta jest najlepszy albo coś o paliwach? Albo jakąś inną ciekawostke przydatną do eksploatacji aut

 •  

  pokaż komentarz

  Zadanie w sam raz dla Pogromców Mitów.

 •  

  pokaż komentarz

  podobno na ostatnim soborze usunięto z biblii zapis, żeby nie zmieniac oleju. Lobby producentów naftowych będące pod kontrolą watykanu chce nasz zniszczyć. ateiści łączmy się!

 •  

  pokaż komentarz

  Takie bzdury, że aż szkoda komentować. Oczywiście, że nikt nie zmusza do wymiany oleju. Po co, skoro można od razu wymienić cały silnik....

 •  
  S.........o

  +5

  pokaż komentarz

  słuchajcie! Wszystkie samochody BMW (produkowane do '95) mogą jeździć na wodzie! Potwierdzone! LUDZIE! TO ZMOWA MILCZENIA KONCERNÓW NAFTOWYCH I BAYERNISCHE MOTOREN WERKE!

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie, sam jeżdżę od '95 na wodzie beemkami różnymi, więc potwierdzam SteveAngelo. Nie dzieliłem się tym z nikim bo i po co ktoś ma lepiej mieć? Mówię to teraz, bo chcę zostać gwiazdorem. A przynajmniej zaistniec w mediach. Jakkolwiek. Proszę...