•  

  pokaż komentarz

  Ilość szóstek nie gra roli, trafi dwóch kolesi to dostaną po połowie. Tutaj bardziej chodzi o multilotka, gdzie w przypadku gdyby nagle 1000 osób trafiło dziesiątkę to by lotto miało problemy

  •  

   pokaż komentarz

   @Ratll: Zawsze można dostosować skrypt pod Multilotka i sprawdzić prawdopodobieństwo. Z Multilotkiem jest jednak ten problem, że nie widzę nigdzie przybliżonej ilości zawartych zakładów (zresztą już chyba nie ma Multilotka, widzę tylko jakieś Multi Multi). Jestem jednak przekonany, że ponownie zwycięży matematyka i posuwanie się do jakiegokolwiek oszustwa przez Totalizator nie miałoby większego sensu, tym bardziej, że wygrane w Multilotku nie są przecież oszałamiającej wielkości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ratll: Tylko, że trafienie nagle przez 1000 osób dziesiątki ma na tyle nieskie prawdopodobieństwo, że Lotto jest skłonne zaryzykować ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Potfur: Mit obalony Lotto to nie ściema i oszustwo, a w czystej postaci matematyka. Co za bullshit, czlowieku, na zachodzie jest bardzo madre powiedzenie dla takich jak Ty: read and understand - przeczytaj i zrozum. To zdanie jest prawie na kazdej instrukcji do urzadzen, ale nie tylko. Powstala taka potrzeba, poniewaz duzo ludzi czytalo bez zrozumienia tresci, dokladnie jak Ty. W tamtym wykopie nie chodzilo, ze jest za malo szostek, czy za duzo. Glownym problemem bylo to, ze Lotek ze wszystkich nadeslanych numerow, wybiera najlepsza opcje dla siebie, opcje w ktorej wyda na wygrane najmniej grosza. Przytocze tu Twoje zdanie i posuwanie się do jakiegokolwiek oszustwa przez Totalizator nie miałoby większego sensu, tym bardziej, że wygrane w Multilotku nie są przecież oszałamiającej wielkości , to wskazuje w lini prostej na czlowieka zwiazanego w jakis sposob z Totalizatorem i caly ten artykol na wykopie ma celu przekierowanie pierwszego tematu na boczny tor i wszczecie falszywej dyskusji na calkiem inny temat. Swego czasu Mleczko podpisal swoja satyre w ten sposob, cytat: obywatelu przestan pieprzyc bez sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Potfur: To napisz skrypt który obliczy to prawdopodobieństwo i po sprawie.
   BTW, pod napisem "Mit obalony" mogłeś wstawić ten rysunek: http://whatitslikeontheinside.com/uploaded_images/bustedplacard-728291.jpg :P

  •  

   pokaż komentarz

   @Kazak77: Tyle, że kluczowe tu są właśnie dane na temat ilości zawartych zakładów. Samo prawdopodobieństwo jest obliczone przez Lotto na stronie http://serwis.lotto.pl/183-41e3c4eaaca9f.htm
   Nie znam też dokładnych zasad działania gry Multi Multi. Zgodnie z powyższą tabelą, prawdopodobieństwo trafienia plusa przy trafieniu 10 liczb, jest jeszcze mniejsze niż trafienie 6 w Lotto.

   Rzeczywiście, obrazek idealny :)
   Jednak obsługa tej Wykopowej Pokazywarki jest niestety o kant rzyci. Całkowicie inaczej wygląda formatowanie tekstu przy pisaniu niż po zatwierdzeniu. Jakoś to działa więc nie ruszam. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @bos100:
   Na takich jak Ty tez jest nazwa: naiwniacy.

   W poprzednim wykopie bez zadnych dowodów i faktów walnieto tezę, w dodatku na forum, ale "Lemingi lubią? Lemingi wierzą!".

   I nie wypowiem sie nad tym czy rzeczywiscie oszukują, bo to jest możliwe. Problem w tym, ze gadacie jak byli 'eksperci letniczy':
   "na pewno jest spisek, bo tak!"

  •  

   pokaż komentarz

   @Ratll: Nie, Lotto (a właściwie Totalizator Sportowy) nie miałoby problemu. Warto może przeczytać np... regulamin?

   "W przypadku, gdy w danym losowaniu Multi Multi dla trafionych 10 z 10 typowanych liczb stwierdzona
   łączna kwota na wszystkie wygrane tego stopnia przekroczy kwotę 25.000.000 (słownie: dwadzieścia pięć milionów) złotych, wysokość wygranej pieniężnej dla jednego zakładu w tym stopniu oblicza się jako iloraz kwoty 25.000.000 (słownie: dwadzieścia pięć milionów) złotych podzielonej przez liczbę zawartych zakładów, w których stwierdzono wygrane z trafionymi typowaniami 10 z 10 liczb, z
   uwzględnieniem krotności stawki dla tych zakładów.".

   Czyli maksymalnie ile lotto wypłaci to 25mln.

  •  

   pokaż komentarz

   najlepszym sposobem dla graczy w lotka na wzbogacenie się jest zaprzestanie gry

  •  

   pokaż komentarz

   Ewentualnie, ludki z lotto mogą robić to samo i tak dobierać wyniki, żeby się zgadzało...

  •  

   pokaż komentarz

   @Potfur: Czekam na algorytm, który nie liczy tylko szóstki.
   Być może czasem ciężko jest nie dać tej szóstki, jednak da się pewnie zarobić na czymś czego nie sprawdzałeś.
   ilosc trafien | ilosc osob trafiajacych | kasa
   6 1 5 166 053.90 zł
   5 66 6 696.10 zł = 441942,6
   4 3720 323.90 zł = 1204908
   3 72354 20.00 zł = 1447080
   Z piątek, czwórek i trójek wychodzi 3093930,6. W sumie mamy 8259983,9, Więc reszta kasy poza szóstką to 37%.
   Co jeśli algorytm stara się oszczędzać na trafieniach rzędu 5,4,3? Jak się okaże że powinno ich dwa razy więcej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ratll: Za dużo filmów z Carreyem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ratll: I tak już ma problemy.Widać jak gorączkowo zmieniaja kule.Od miesiaca nie mogę trafic piątki,a i czwórkę trudno ustrzelić/mówię o Multi/Na każdej kuli jest chip i łatwo sterują komputerowo wylosowanymi kulami.I nikt mi nie powie,że jest inaczej.Gram od kilkudziesięciu lat i w roku miałem po kilka razy 600 - 1200pln,a w tym roku w ogóle nie ma nawet szóstki.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtek858: Pewnie,że naiwniacy,ale trzeba mieć w zyciu jakieś nadzieje,bo gdy ich nie ma,to zycie jest bez sensu.problem jedynie w tym,aby się nie zatracać i nie zostać oszołomem,bo tego w kraju mamy nadmiar.Ja gram w Multi od wielu lat,ale z rozsadkiem,raczej dla zabawy,ale zawsze mam nadzieję,choć wiem,ze oszukują,szczególnie ostatnio.Co raz częściej zmieniaja kule i komputerowo ustawiają grę,bo co raz mniej grajacych.przewiduję rychły upadek,jak w Czechach.

  •  

   pokaż komentarz

   @akwes: Jeśli chce Ci się sprawdzać, masz algorytm liczący ilość trafień od 3 do 6. Pozwoliłem sobie przerobić skrypt autora wykopu, choć nie gwarantuję działania na 100%. Zrobiony na szybko i poza testowaniem błędów składniowych (czy się wykona czy nie), algorytmicznych już mi się testować zbytnio nie chce. http://pastebin.com/dTNRUxTX

  •  

   pokaż komentarz

   Zrobiłem mocno głupi błąd w generowaniu liczb dla kuponu, więc powyższe do zaminusowania, a tutaj poprawiona wersja: http://pastebin.com/Lv4e38e9

  •  

   pokaż komentarz

   @KKKas: no kurka, nie dość, że mają złodziejskie prowizje,stawki są skrupulatnie policzone tak, żeby lotto wyszło na dużo plus to jeszcze się zabezpieczają takimi zapisami.
   Ten zapis jest na niekorzyść klientów i świadczy o oszustwie lotto, bo statystycznie taka sytuacja, jest prawdopodobna tylko, jeżeli zostanie złożonych mnóstwo zakładów.

   To tak jakbym ja organizował grę, dla uproszczenia: rzucam monetą, wpłacasz mi 1PLN, jak zgadniesz, to wygrywasz 1,50, jak nie zgadniesz to tracisz złotówkę. Nie ma po prostu możliwości, żebym na dłuższą metę stracił na czymś takim. Ale lotto dodaje w regulaminie drobnym druczkiem, że nie wypłaca na raz więcej wygranych niż 100złotych. Czyli jak sobie 200 osób zagra, statystycznie 100 z nich wygra, to każdy odzyska swoją złotówkę.

   Lotto to jest loteria dla idiotów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Potfur: Mi one wydają się mało prawdopodobne, bo po co ktoś miałby nas oszukiwać?
   HEHEHEHEHEHE
   no nie wiem....hmmmm moze dla tych milionow ktorymi obracaja?

  •  

   pokaż komentarz

   A nie zastanawialiście się nad tym, że najprostszym sposobem na takie oszustwo byłoby to, gdyby losowania po prostu NIE były puszczane na żywo? ;) Kasa na przekupienie odpowiednio dużej ilości ludzi by była, więc może tu tkwi problem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Potfur: to jak? robimy wokop-lotto-effect? :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Ratll: co jezeli 1000 kolesi to rodzina a 1001-wszy to przypadkowy koles ;p

  •  

   pokaż komentarz

   @ketrish: Wtedy będzie koniec świata, a Bóg dotkliwie ukarze ludzi zadających głupie pytania

  •  

   pokaż komentarz

   @Ratll: ktory ^^? bylo ich tak wielu......

  •  

   pokaż komentarz

   @Ratll: spoko zi@m... matematyke ozyje i nas wszystkich ukarze ^^ niezle frazesy walisz ;)
   daj namiar na dilera ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Potfur: ja i tak tam mam sposob i rozj$!!%%szostke....

 •  

  pokaż komentarz

  @Potfur
  Niestety nie jest tak jak piszesz, mt_rand(1,49) (czy tez rand() ) to nie do końca jest wylosowanie liczby losowej lecz pseudolosowej.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Generator_liczb_pseudolosowych
  Twój eksperyment ma błędne założenia bo nie bazuje na losowości.
  spróbuj zrobić pętlę na parę milionów losując liczby np 1-6 i policz ile czego wypadnie - wyniki będą znacznie przybliżone, w dużej mierze odpowiada to rzeczywistości ale jednak nie do końca.
  przykładowo strona http://www.random.org/integers/ oferuje 'The randomness comes from atmospheric noise, which for many purposes is better than the pseudo-random number algorithms typically used in computer programs.'

  na stronie głównej tego linka też jest opisane że losowanie pseudolosowe to nie to samo co losowanie w realnym świecie.

  było zresztą o tym już na wykopie ale nie mogę tego teraz znaleźć.
  tutaj jest to ciekawie opisane:
  http://gamesbyemail.com/News/DiceOMatic
  http://www.youtube.com/watch?v=7n8LNxGbZbs

  •  

   pokaż komentarz

   @v1r0x: mt_rand() to generator oparty na Mersenne Twister, który jest zaprojektowany specjalnie dla potrzeb symulacji statystycznych. Spełnia testy Diehard, co świadczy o wystarczającej losowości do eksperymentów statystycznych. Nie jest to to samo, co losowość, ale daje wystarczająco dobre przybliżenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rincewind: to już zależy co dla kogo znaczy wystarczająco dobre przybliżenie. Coś jednak jest na rzeczy skoro ktoś buduje takie automaty jak na linku yt lub sięga poza możliwości generowania czysto programowego (lub bazuje na swoich źródłach np szumów) a nie stosuje samego mt_rand() lub czegoś podobnego - musi mieć ku temu powody.
   Dzięki za linki.
   ciekawa dyskusja na ten temat: http://hack.pl/forum/kryptografia/2456-generator-liczb-pseudolosowych.html

  •  

   pokaż komentarz

   @v1r0x: Dodam jeszcze (patrząc na link, który podałeś), że na potrzeby kryptograficzne Mersenne Twister się nie nadaje -- mimo dużego okresu i dobrego rozkładu liczb losowych, mając ciąg kilkuset wylosowanych liczb, łatwo można przewidzieć kolejne. Bezpieczny (zakładając, że P != NP) generator to np. Blum Blum Shub. Niestety, na potrzeby symulacji o wiele za wolny.

   Coś jednak jest na rzeczy skoro ktoś buduje takie automaty jak na linku yt lub sięga poza możliwości generowania czysto programowego

   Owszem, istnieje wiele eksperymentów, w których PRNG się nie sprawdzają, na przykład symulacje pogody, ale sprawdzanie Lotto nie wymaga aż tak potężnych narzędzi. Liczby losowe (w odróżnieniu od pseudolosowych) charakteryzują się tym, że nie są wcale okresowe -- przy ilości obliczeń potrzebnych w niektórych eksperymentach właśnie okres jest najczęstszym ograniczeniem. Żeby skończyć okres Mersenne Twistera dla symulacji Lotto, potrzeba (zakładając codzienne losowania) rzędu 10^5997 lat. Przeskoczysz to? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Rincewind: Za późno na edycję, ale z tymi latami mnie mocno poniosło. W rzeczywistości to będzie rząd tylko 10^5988 lat. ;(

  •  

   pokaż komentarz

   @v1r0x: "Takie automaty" potrzebne są na przykład w zaawansowanych zastosowaniach kryptograficznych, gdzie istnieje ryzyko, że ktoś złamie klucz analizując, jak mógł powstać. Jednak do zastosowań takich jak tutaj wystarczy dobry generator liczb pseudolosowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @v1r0x: Wiedziałem że ktoś się doczepi do pseudolosowości metody wybranej przez autora. Powiedz mi, co Ci zmienia fakt że liczby są pseudolosowe a nie w pełni losowe? To jest jedynie skrypt można by rzecz typu "Proof of Concept" - i służy do pokazania że teza (Lotto nie oszukuje) jest prawdziwa. Nie ma sensu wdawać się w szczegóły losowania tychże metod autora.

  •  

   pokaż komentarz

   @v1r0x: Jak już mówimy o generatorach licz losowych, to nie zapominajmy że maszyna losująca jest też generatorem liczb losowych. Jeśli totalizator oszukuje ludzi to przeprowadzając serie testów (np. wspomniane Diehard) na liczbach wyprodukowanych na wyjściu maszyny losującej, łatwo byśmy mogli potwierdzić bądź obalić hipotezę o tym iż totalizator oszukuje.

 •  

  pokaż komentarz

  Zapytaj swoich rodziców/dziadków ile kiedyś padało 6....

 •  

  pokaż komentarz

  to tak jak z ruletka, na dluzsza mete kazdy przegra :)

  •  

   pokaż komentarz

   @redman23:
   Jeden z moich ćwiczeniowców na studiach policzył kiedyś EV (wartość oczekiwaną) dla gry w Dużego Lotka i nie pamiętam dokładnego wyniku, ale wyszły okolice 0,20-0,30zł na minusie na zakład.

  •  

   pokaż komentarz

   @redman23: Ależ wręcz przeciwnie, na dłuższą metę się wygrywa. Strategia wygrywająca jest taka: przy każdej kolejce podwajać stawkę. Problem tylko w tym, że wcześniej mogą ci się skończyć fundusze.

  •  

   pokaż komentarz

   @exiled: Nawet majac miliard predzej czy pozniej go przegrasz, bo w normalnym kasynie Cie wyprosza, a w internetowym nie bedziesz mogl zagrac wiecej niz np 5k ;) a grajac tak jak mowisz mozesz trafic na kilkanascie wynikow niesprzyjajacych, jest to wysoce nieprawdopodobne, ale niestety nadal spotykane

  •  

   pokaż komentarz

   @redman23: Ale mi chodziło o czysto hipotetyczną sytuację, kiedyś w końcu musisz wygrać, a przy takim podwajaniu wygrana pokryje wszystkie wcześniejsze koszty. Nie mówię wcale, że jest to opłacalna strategia ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @exiled: no to fakt, cos jak troll science ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @TerroD: W ostatnim losowaniu lotto, tj. 28-04-2011, gdzie wygrana za "szóstkę" wyniosła 9454537,20 zł. EV było równe 1,51 zł.
   Czyli kupno każdego losu za 3 zł na losowanie w ostatni czwartek przynosiło nam 1,49 straty. (-50%) To tak jakby ktoś pożyczył od Ciebie 3 zł, a oczekiwałbyś, że spłaci Ci tylko 1,51 zł.
   W rzeczywistości średnie EV, od kiedy podwyższono opłatę za los (10-10-2009) do dziś wynosi ~0,83 zł. Na każdym losie traciliśmy ok. 2,17 zł. (-72%)

  •  

   pokaż komentarz

   @exiled: Niczego na dluższą metę nie wygrywa bo na kole jest jedno pole w kolorze szarym. Wydaje się to być malo istotnym szczegółem, ale w perspektywie np. miliona prób daje stratę.

  •  

   pokaż komentarz

   @malpa99: Prawdę mówiąc nie wiem o jakim szarym polu mówisz (w sensie co ono powoduje). W moim komentarzu chodziło po prostu o następujący "system": stawiasz 1 zł np. na jakieś jedno konkretne pole, jeśli wygrasz, no to się cieszysz z 35 zł, jeśli przegrasz, to stawiasz na ten sam zakład 2 zł itd. Gdy w końcu wygrasz (zakładam, że nie wyczerpują ci się fundusze ani że osiągasz limit zakładu w danym kasynie), podwajanie zapewni rekompensatę poniesionych wcześniej nakładów.

  •  

   pokaż komentarz

   @exiled:
   "kiedyś w końcu musisz wygrać, a przy takim podwajaniu wygrana pokryje wszystkie wcześniejsze koszty."
   Hipotetycznie tak, ale nie masz nieograniczonych środków, a podwajając bardzo szybko zwiększasz stawkę.

   kiedyś też wierzyłem w progresję :) i strasznie się napaliłem, że nawygrywam coś.

   Napisałem sobie więc prosty programik do symulowania takich gier: założenia: mam kapitał 10 000, chcę wygrać 1 000 000, reguły jak w ruletce, czyli stawki minimalne, maksymalne. Na setki tyś kombinacji zawsze wychodziłem z 0;) Wbrew pozorom progresja zmniejsza Twoje szanse.

   Stawka maksymalna nie jest żadnym problemem. Problemem jest głupie liczenie prawdopodobieństwa, po prostu prawdopodobieństwo, że z 10tyś zrobisz milion jest najwyższe jeśli zawsze będziesz grać vabanque.

  •  

   pokaż komentarz

   @exiled: Obstawiasz ciągle czerwone metodą progresji, aby zarobić 1zł. I teraz:

   Stać Ciebie na 1 runde.
   Masz 50% szans na sukces.
   Czyli w dwóch cyklach jedno zarobi 1zł, drugie zabierze złotówkę.
   Wyszedłeś na 0.

   Stać Ciebie na 2 rundy.
   Masz 75% szans na sukces (25% szans na zdarzenie przeciwne, czyli 2 razy czarne)
   Czyli w 4 cyklach 3 zarobią po 1zł, jedno zabierze Ci min. 3zł (stawiałeś kolejno: 1 / 2)
   Wyszedłeś na 0.

   Stać Ciebie na 3 rundy.
   Masz 87,5% szans na sukces (12,5% szans na zdarzenie przeciwne, czyli 3 razy czarne)
   Z 8 cykli 7 zarobi Ci po złotówce, 1 odbierze min 7zł (stawiałeś kolejno: 1 / 2 / 4)
   Wyszedłeś j.w.

   I tak to wygląda dla każdego kolejnego poziomu, więc o ile nie ma się nieskończonej ilości gotówki (po co wtedy grać ;) ) to w moim rozumowaniu prawo wielkich liczb mówi, że grając dostatecznie dużo nie zarobisz nigdy.

   A żebyś nie wychodził na zero to od tego jest wspomniane szare pole (nie jest przypadkiem zielone? ale chodzi po prostu o 0 [zero]) ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @exiled: Podwajanie nie pokryje, wszystkich kosztów, potrajanie jak najbardziej ale bardzo szybko się kasa kończy.
   System swego czasu był opisany w 'Nie' Urbana. Grało się w multi na 1 liczbę (z 80 liczb losowanych jest 20 wiec szansa na wygraną na 1 liczbie jest 1:4)
   Tutaj masz arkusz z symulacją
   https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AszS8ZveBy0wdF9JZ2FFSFNUWl9KOV9VcGN5Y3YxUVE&hl=pl&authkey=CNjGr4AF
   Dodam tylko ze w czasie gdy był publikowany ten artykuł jakieś 10 lat temu, zakład kosztował 1,22. A za wygraną płacili 2 zł. Więc ogólnie system ten wyglądał lepiej niż teraz ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @garry_:
   1.20zł, a nie 1.22zł ;)
   Granie w opisywany przez was sposób maksymalizuje jedynie obrót jaki wykonujecie, a kasyno/totalizator zarabia właśnie na obrocie :)
   Nie wiem jak wielkim ignorantem trzeba być, żeby uwierzyć w działanie jakiegokolwiek systemu stawkowania(zmiany stawki na grę wobec wydarzeń w poprzednich losowaniach), toż to widać na pierwszy rzut oka, że żaden nie zadziała...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ikemis: dlatego piszę, że największa szansa wygrania powiedzmy miliona, jest wtedy, kiedy obstawiasz całą kasę jaką masz na raz, aż albo wygrasz wszystko albo przegrasz wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   @dixx: zgadzam się, lecz nie tłumaczyłeś skąd się to bierze; toteż pozwoliłem sobie twoje (słuszne) spostrzeżenie uzupełnić :)

 •  

  pokaż komentarz

  a kto w ogóle mówi że Lotto oszukuje ? jest to zwykła gra hazardowa, w której szanse na wygraną są znikome.