•  

  pokaż komentarz

  Jego ulubioną specjalnością było osobiste mordowanie kobiet i dzieci. Dla oszczędzania kul podrzynano więźniom gardła a w zawodach urządzonych w obozie 28 sierpnia 1942 zwyciężył franciszkanin Petar Brzica, który w jeden dzień, specjalnym nożem nazywanym "srbosjek" poderżnął gardła 1360 ludziom.

  Mocne.

  •  

   pokaż komentarz

   @ICame:

   Mnie najbardziej rozwala to : Okrucieństwo Ustaszów przerażało nawet hitlerowskich Niemców, którzy - zdarzało się - rozbrajali chorwackie oddziały. Czasami też Włosi (sojusznicy) na swoim terytorium pomagali nawet Żydom, aby ci nie wpadli w ręce Ustaszów.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, Ustasze mordowali Serbów, a Chorwatów mordowali serbscy Czetnicy ....po prostu Bałkany.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pappenheim:

   Chodzi o poparcie ustaszów przez KrK, a nawet czynne uczestniczenie mnichów i wysoko postawionych duchownych Krk w rzezi i torturowaniu innowierców. To piękny przykład do czego prowadzi połączenie nacjonalistycznego państwa z religią katolicką (czy też jakąkolwiek inną).

  •  

   pokaż komentarz

   @flavros: Albańskie jednostki Waffen SS były popierane i w całości składały się z muzułmanów i dokonywali podobnych rzezi Serbów czy Chorwatów. Powtarzam to są Bałkany, istny kocioł religijno-etniczny. Nie do zrozumienia dla nas. Tam każdy naród ma na pieńku z innymi i to od setek lat.
   I co złego widzisz w nacjonalizmie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Pappenheim:

   Co złego widzę w nacjonalizmie ? Ty serio pytasz ? Przeczytaj może PUENTĘ z artykułu, bo nie chce mi się powtarzać.

   @AdekJadek:

   KrK to skrót od Kościół rzymskokatolicki.

  •  

   pokaż komentarz

   @flavros: Przeczytałem PUENTĘ artykułu ....zwykły lewacki bełkot. Autor gani wszystko co prawicowe. Artykuł może i ciekawy pod kątem historycznym, ale lewackie "mądrości" autora zawarte w podsumowaniu wszystko przekreślają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pappenheim:

   Nie miałeś czytania ze zrozumieniem w gimnazjum ? Przeczytaj całość 10 razy i zastanów się, skąd ta PUENTA wynika.

 •  

  pokaż komentarz

  O ustaszach mowa od akapitu "USTASZE - Religijni Rzeźnicy". Ale i tak warto przeczytać całość.

 •  

  pokaż komentarz

  Krucjaty, kolonializm, antyreformacja, Bałkany... nie będe juz nawet tego podpinał tylko pod religję, ale pod kulture zachodu. Dziś w Polsce(EU) gereruje się sztucznie nenawiść do innych religii. Polacy, oficjalnie katolicy, nie-oficjalnie od dwoch gereracji ateisci, doszukują się wszelakiego zła w muzumanizmie, wykazując w ten sposób niewiarygodną hipokryzję , bądź ignorancję. Zapominamy, że to wyznawcy kościóła rzymsko-katolickiego odpowiedzialni są za wszystkie większe konflikty wojny i inwazje w Europie i na swiecie. Libia, to będzie trzeci muzumański kraj zaatakowany przez zachód w przeciągu ostatnich 10 lat. Zastanówmy się dwa razy nad tym, kto zasługuje na miano "religii nenawiści" .

 •  

  pokaż komentarz

  W 1998 roku papież Jan Paweł II za udział w ludobójstwie ogłosił go męczennikiem i beatyfikował.

  Dzięki swojemu doświadczeniu ludzkiemu i duchowemu błogosławiony Alojzy Stepinac mógł pozostawić swoim rodakom swoistą busolę, która pozwala im odnajdywać właściwy kierunek. Jej punkty kardynalne to wiara w Boga, szacunek dla człowieka, miłość do wszystkich prowadząca do przebaczenia, jedność z Kościołem kierowanym przez Następcę Piotra

  Ciekawy ten kościól katolicki - człowiek mordujący ludzi w imię religii zostaje beatyfikowany przez człowieka, który obecnie również jest wynoszony na ołtarze.
  Zaciekawiło mnie to - trzeba będzie bliżej przyjżeć się tym wszystkim "świętym", bo z tego co widzę niektórzy mają dużo za uszami.

  •  

   pokaż komentarz

   @aegypius: "W 1998 roku papież Jan Paweł II za udział w ludobójstwie ogłosił go męczennikiem i beatyfikował."
   No i jak traktować taki tekst poważnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @kolega_maynard: no to łopatologicznie:
   z tekstu z wykopu:
   "W 1998 roku papież Jan Paweł II za udział w ludobójstwie ogłosił go męczennikiem i beatyfikował."
   z tekstu w wiki:
   "3 października 1998 roku Jan Paweł II beatyfikował Stepinaca podczas wizyty w Mariji Bistricy"
   Dodatkowo:
   z tekstu z wykopu:
   "W dniu 14 lutego 1992 roku Aloj Stepinac został symbolicznie zrehabilitowany przez katolicki parlament niepodległej Chorwacji, co jednak nie oznaczało uniewinnienia w sensie prawnym. "
   z wiki:
   "14 lutego 1992 roku Stepinac został symbolicznie zrehabilitowany przez parlament niepodległej Chorwacji, co jednak nie oznaczało uniewinnienia w sensie prawnym."
   I tak się po prostu zastanawiam na ile poglądy autora tekstu miały wpływ na to co napisał.