•  

  pokaż komentarz

  Zakop za wykreowania pracy programisty jako czegoś niesamowitego i oryginalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @echelon_: Ja dzisiaj w pracy 20min po czasie zorientowałem się że czas iść do domu. Nawet nie zauważyłem jak kumple z biurek obok 2-3m ode mnie się zmyli. Jak się "obudziłem" to byłem jeszcze rozczarowany tym że muszę kod zostawić do jutra. Wiem że tak jest z wieloma zawodami kreatywnymi ale jakoś nie wyobrażam sobie w takiej sytuacji np pracownika fabryki.

  •  

   pokaż komentarz

   @echelon_: Tak szczerze ... zazdrościsz

  •  

   pokaż komentarz

   @echelon_: praca programisty jest czymś niesamowitym i oryginalnym, programista jest artystą, tworzy dzieło jak muzyk czy też malarz lub rzeźbiarz, z tym że nie ogranicza go pędzel, instrument, farba ani skała bo sam ją musi najpierw stworzyć, żaden inny rodzaj pracy umysłowej, np. przytoczony wcześniej inżynier z autocadem czy też tym bardziej księgowy, artystą nie jest, w przypadku księgowego to zastąpił by go prosty algorytm, inżyniera też. programista stoi na samym szczycie piramidy zastępowalności, słyszałeś kiedyś żeby programistę zastąpił księgowy? a księgowych programiści zastępują codziennie, inżynierów też, sam fakt istnienia autocada, catii czy też dowolnego innego oprogramowania do symulacji procesów fizycznych zastępuje inżynierów, istnieją też specjalne algorytmy ewolucyjne wymyślające obwody elektryczne za inżyniera, czy też projektujące mosty. Programista w sumie jest na szczycie nie tylko piramidy zastępowalności ale myślę że można się poważnie zastanawiać nad tym czy nie jest na szczycie piramidy ewolucyjnej. Prawnik w swojej pracy ograniczony jest przez prawo, nic nie tworzy, wynik jego pracy jest sumą znajomości przepisów i interpretacji faktów, myślę że też zastąpić go może programista albo raczej program, detektywa tym bardziej, każdy programista jest detektywem dla danego projektu, prawnikiem dla danego rozwiązania które jest sądzone przez kompilator :) , dobra pojechałem chyba za daleko, nieważne, programiści są naj naj naj i tego nie zmienisz, być może twój szef jest "programistą" w końcu mówi ci co masz robić :)

  •  

   pokaż komentarz

   @chomikowy: Czego? Sam jestem programistą ;)
   @niewiadomokt: Weź nie obrażaj mnie, że programista jest artystą bo to rzemieślnik. Tu liczy się efekt, kod ma być zgrabny i efektywny a artyzm (autyzm) to co najwyżej w GUI możesz mieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @echelon_: Każdy zawód robi wokół siebie otoczkę :) A przyznasz, że lobby informatyczne na wykopie jest dość silne. Gdyby nie takie sformułowanie i taka forma tego artykułu, treść byłaby mdła i nie trafiłaby do szerszej publiczności. Musi budzić pewne kontrowersje i niektóre rzeczy są na wyrost ;) . Jednak sama idea chyba jest w miarę jasna. Z programista z reguły jest taki problem, że nie widać ilości włożonej pracy. W przeciwieństwie do grafika, którego efekty można pokazać praktycznie każdemu i budzi uznanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @echelon_: Z twojej wypowiedzi wynika, że nie jesteś programistą tylko klepaczem kodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: nazywa się to ładnie stan przepływu i jest jednym z ciekawszych doświadczeń jakie możemy osiągnąć bez środków psychoaktywnych :) Osobiście to uwielbiam, choć czasami też trzeba trochę nad tym panować bo można umrzeć z głodu, wycieńczenia lub po prostu zrobić w spodnie i nawet tego nie zauważyć :)

   BTW. Dodałem linka w powiązanych.

  •  

   pokaż komentarz

   @niewiadomokto: Ja idę w stronę grafika, i przyznam się że też mam pewne poczucie wyjątkowości tego zawodu :) Tak się złożyło, że mój chłopak jest informatykiem, i czasem wychodzą różne podobieństwa i różnice, na szczęście on w domu zazwyczaj nie pracuje. Ale mnie czasem szlag trafia, jak mam jakiś strasznie ważny projekt do zrobienia do szkoły, a on odpala jakąś grę swoim zwyczajem z głośnikami rozkręconymi na maksa, i jeszcze się irytuje jak krzyczę żeby przyciszył :P Ja jego z kolei doprowadzam do szaleństwa moim zwyczajem, że w trakcie pracy lubię puścić sobie jedną piosenkę która mi się akurat spodobała i słuchać jej w kółko przez cały czas pracy, podśpiewując przy tym. Prawdopodobnie znienawidził już przez to kilka piosenek :P Ale i tak uważam, że grafik i informatyk to połączenie idealne, z jednej strony pewnie będą się rozumieć, a z drugiej świetnie się uzupełniają :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yavanna: najlepiej byc programista i grafikiem :)

  •  

   pokaż komentarz

   @chemicalkash: A tak. Bo programista to tworzy cuda a nie fizyczny obiekt jak każdy inny rzemieślnik. OMG. Wy to dopiero macie o sobie wysokie mniemanie -_-'

  •  

   pokaż komentarz

   @Kazaan: Szczerze mówiąc myślę, że jeśli mówi że jest programistą i grafikiem, to zapewne w żadnej z tych rzeczy nie jest dobry.

  •  

   pokaż komentarz

   @muminisko: kroplówka byłaby chyba najlepszym rozwiązaniem - jesz i pijesz ale nie zwracasz na to uwagi - do tego wygodny sedes dla programisty z funkcją masażu, zamiast fotela. :)

   Accept solution ( [y]es [n]o ):

  •  

   pokaż komentarz

   @niewiadomokto: nie sądze, żeby programista był w stanie zastąpić np. inż. architekta ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @fsh: Akurat architekta da się jak najbardziej zastąpić programem. Nie teraz ale kiedyś na pewno. Architektura to przecież zbiór reguł, stylów, zasad podobnie jak w muzyce. Z takim malarstwem byłoby gorzej bo tak naprawdę na płótno można nas...ć i będzie sztuka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yavanna: roznie bywa :)

  •  

   pokaż komentarz

   @echelon_: Masz dość wąskie pojęcie, bo nie wiesz co to jest sztuka programowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chameleon: Nie. Ja po prostu traktuję to jak rzemieślniczą pracę. Mój pracodawca oczekuje ode mnie działającego kodu a ja staram się aby ten był zgrabny i przede wszystkim niezawodny oraz efektywny.
   Kod np. pod względem efektywności można ocenić fachowym, surowym okiem. Ot, np. algorytm sortowania - im efektywniejszy pod względem czasu tym lepszy. Tu nie ma miejsca na subiektywne odczucia. Nie powiesz kumplowi, że jego kod pomimo, że wykonywany w krótszym czasie jest gorszy bo twój jest np. ładniejszy. Ładniejsza to może jest piosenka, obraz, film i tu się pojawia artyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @echelon_: widzisz synku, i tu się pojawia problem, bo ty nie jesteś programistą tylko jakimś phpistą albo innym udawaczem, to jest sztuka programowania : http://www.youtube.com/watch?v=ON4N0yGz4n8 , a teraz majtki na głowe i do gimnazjum :)

  •  

   pokaż komentarz

   @niewiadomokto: Chwilowo w pracy jestem i mam youtube'a zablokowanego więc twojego linka nie kliknę. W każdym razie wymień mi, proszę, języki które wg. ciebie są sztuką programowania a które już nie. Wiem, że taki php należy do tego drugiego grona ale nie wiem dlaczego. Wyjaśnij mi proszę.

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: W architekturze z pewnych reguł, archetypów, wzorców czerpie się tylko inspiracje; tu się liczy kreatywność, a forma budynku jest ograniczona tylko wyobraźnią architekta (no i trochę fizyką, ale mamy coraz bardziej zaawansowane materiały bud. ;).
   Gdyby architekci kopiowali tylko swoich poprzedników na pewno nie powstałyby budynki nurtu dekonstruktywizmu, który świadomie łamie zasady architektury klasycznej; Hadid, Gehry itp.
   Ubodło mnie po prostu, że ktoś może pomyśleć, że programista mógłby zastąpić architekta ;) Na pewno jest wiele innych zawodów, które są równie kreatywne, a ich przedstawiciele nie-do-zastąpienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @echelon_: PHP według wielu, w ogóle nie jest językiem programowania, nie chodziło mi w tym przypadku o konkretny język, ale o to że będąc webdeveloperem nie możesz nazwać się programistą, przecież ty tylko wyciągasz dane z bazy, wkładasz je do niej, czasem sortujesz i w zasadzie jesteś takim księgowym, programistą jest gość który napisał demko którego linku nie sprawdzisz w pracy bo twój pracodawca traktuje cię jak matoła (albo phpistę), albo też inne bydło. Jeśli zaś chodzi ci o php to w nim w dzisiejszych czasach można wiele, można nawet pisać okienkowe aplikacje standalone, lecz zawsze pozostanie on jak to ktoś określił Walmartem języków programowania. "Prawdziwe" komputerowe języki programowania to języki przede wszystkim z bezpośrednim dostępem do pamięci, a jak chcesz być prawdziwym kozakiem to napisz aplikację okienkową w assemblerze i wtedy nazwę to sztuką, i również zdaję sobie sprawę z tego że nie na tym "sztuka" programowania polega, bo narzędzie trzeba wybrać odpowiednie do swoich wymagań, gdy piszesz aplikację i korzystasz z dowolnej biblioteki, pomyśl o tym że jesteś tylko pionkiem w tej grze bo połowę roboty odwalił za ciebie gość który napisał bibliotekę, pomyśl teraz o tych gościach z animacji i pomijając cały artyzm wizualny animacji jako animacji, powiedz mi że samo wprawienie w miarę logiczny ruch milionów tych punktów nie jest sztuką a jeśli nie jest to czekam na twoje demo kozaku, sztuką są optymalizację algorytmów pod konkretne architektury często łamiące paradygmaty danych języków programowania i wykorzystujące je w niezgodzie z ich oryginalnym przeznaczeniem, sztuką jest być programistą na tyle dobrym żeby ci szef w pracy youtubea nie blokował lub na tyle inteligentnym aby sobie np. znaleźć jakieś proxy, no chyba że blokują ci wszystko oprócz wykopu :), między innymi dlatego nazwanie phpisty programistą jest obrazą dla tych drugich.

  •  

   pokaż komentarz

   @fsh: Gdybyś widział wyniki pracy algorytmów genetycznych projektujących obwody drukowane które posiadają pozornie zbędne elementy, noszące w sobie miano piękna, i elementy mostów projektowanych tym samym sposobem zrozumiałbyś dlaczego architekta może zastąpić komputer, piękno czy też oryginalność prac architekta składa się dokładnie z różnicy praw fizyki ograniczających konstrukcję i ilości materiałów/ kosztów, i uwierz mi na słowo że nie ma architekta który był by w stanie stworzyć i ogarnąć twory w połowie tak skomplikowane co wytwory tych algorytmów, http://www.youtube.com/watch?v=fBHLk8xOPUo&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=avJG3uiECNs http://www.youtube.com/watch?v=hQ1EH9CqKsQ&feature=related , http://www.youtube.com/watch?v=y2qu_XVxA88&feature=related i tak dalej i tak dalej, architekci to się mogą schować przy tym co potrafi algorytmika.

  •  

   pokaż komentarz

   @fsh: http://www.youtube.com/watch?v=POSzuyV_ZHo&feature=related ci architekci mają podobne zdanie do mojego, problem w tym że im nikt jeszcze nie powiedział że ich samych i ich wiedzę też może zastąpić algorytm

 •  

  pokaż komentarz

  Praca programisty to praca jak każda inna... niektórym się wydaje, że jest w jakiś sposób wyjątkowa - to tylko dlatego, że nigdy nic innego nie robili.
  Każda praca umysłowa przebiega w ten sam sposób. Czy to inżynier w autocadzie (lub matlabie), programista w visual studio czy księgowy, lub prawnik zastanawiający się, jak rozwikłać ciężką sprawę, albo nawet detektyw - to samo.

  Po pewnym czasie uczymy się na pamięć pewnych schematów co przyspiesza pracę. W programowaniu wielu uprawia wręcz fetyszyzm wzorców. Gdzie tu różnice? Jedynie w mitologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: trochę masz racji, ale jednak programowanie jest specyficzne i ciężko to pojąć nigdy nie programując ( o czym jest mowa w artykule ). Czasami programowanie to czyste automatyczne przewalanie na klawiaturę tego co już milion razy robiłeś, a czasami jest to jak oddzielny świat, w który wchodzisz i musisz naglę odblokować dodatkowe połacie swojego umysłu, aby ogarnąć wszystko co się dzieje, co się może stać, i co się stanie jeśli stanie się jedna z setki możliwości itd.

   Czasami masz tak głowę zaprzątniętą jakimś problemem, że najlepszym miejscem na jej rozwikłanie jest sracz ;) Co zresztą nie raz naprawdę się zdarza, że na kibelku się wymyśli idealne rozwiązanie - wtedy szybka podcierka i zakodować, zanim ulotni się myśl.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: no tak, na dobrą sprawę, jak ktoś przerzuca naleśniki to też śpi, zadaj jakieś pytanie to naleśnik spadnie na podłogę i ktoś zje taki z włosami...

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: Uważałbym z takimi opiniami na serwisie gdzie połowa ludzi to geeki ;d

   [Zabezpieczenie antyminusowe] Programiści to super fajni inteligentni i przystojni ludzi, wszystkie dziewczyny na nich lecą, chciałbym być programistą, a tak w ogóle to skandal że zarabiają takie małe pieniądze [Zabezpieczenie antyminusowe]

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: To prawda, że każda praca umysłowa wymaga skupienia, tyle, że w przypadku programistów często musza oni ogarniać jednocześnie klika zagadnień - weźmy np taka pierdołę jak sklep internetowy - musi obsłuigiwać zamówienia, wysyłać pocztę , wyglądać, być zgodny ze sztuką marketingu (obsługiwać promocje i inne widzimisie), musi wystawiać faktury, korekty, zwroty, vat-0 (konieczna wiedza księgowa), musi przechowywac cały stos informacji - od produktów, cenników przez stany magazynowe opisy itp oraz umożliwiać wygodne i szybkie wprowadzanie tego. Musi umożliwiać przeszukiwanie bazy produktów i dobrze się googlować BYC BEZPIECZY, itd..... I 90% z tego jest na łbie programisty. A to tylko w zasadzie prosty sklep - pomysl co się dzieje przy poważniejszych projektach.

  •  

   pokaż komentarz

   @eXcore: Oj już nie mitologizuj tak bardzo. Weźmy choćby przeciętnego pisarza, proces wygląda tak samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: Mówisz o programistach. Obecnie największe zapotrzebowanie jest na inżynierów oprogramowania - którymi najwidoczniej nie wszyscy mogą być.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shaki: Coś słabe to zabezpieczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @liar: Dokładnie, słyszałeś określenie "Code is poetry"? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: sam lubie programowac, ale ten tekst to bełkot. Ot typek mysli, ze nalezy do elity.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mephistofeles: Zapomniałem że na Wykopie wszystko działa na odwrót - żeby dostać plusy powiniennem napisać "zabezpieczenie antyplusowe" ;p

  •  

   pokaż komentarz

   @krotko: Programowanie programowaniu nie równego dobry programista może tworzył kod nawet 16x szybciej niż przeciętny programista.

   Druga sprawa to bezblędność kodu, tu też jest różnica paru klas pomiędzy programistami.

   Trzeci a sprawa to wielkośc kodu - prosto jest napisać program składający się z 1000 linii, ale niewielu potrafi napisać 200 000 linii, czy nawet 100 000.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chameleon: podoba mi się, że ten mnożnik szybkości to potęga dwójki :)

 •  

  pokaż komentarz

  Szkoda ze w firmie w krakowie w ktorej pracuje tego nie rozumieja. Za przeproszeniem .. pierdo1neli open space na 3 piętra tak że widać z mojego biurka ponad 100 osób gadających i łażących po korytarzu. I się weź człowieku skoncentruj.

  •  

   pokaż komentarz

   @il68: W Bumie, na Ruczaju czy jeszcze gdzieś indziej?

  •  

   pokaż komentarz

   @il68: Sluchawki i muzyka bardzo pomagaja, tylko musza bardzo dobrze wytlumiac otoczenie (np. dokanalowe), tak zeby w przerwach miedzy kawalkami nie slyszec ludzi. Do tego gapic sie caly czas na monitor, zeby sie nie rozproszyc. W moim przypadku sie sprawdza.

  •  

   pokaż komentarz

   @il68: Wiesz nowy trend w zarządzaniu - podobno jak ludzie widzą innych pracujących to czują się bardziej zobligowani do wykonywania swoich obowiązków, a poza tym openspace zmniejsza koszty.

  •  

   pokaż komentarz

   @novo: Zakładasz słuchawki, a za pół godziny szef stoi nad tobą i się wydziera, że go nie słuchasz :)

  •  

   pokaż komentarz

   @il68: Zmartwie Cię - we wszystkich dużych korporacjach tworzących znane nam oprogramowanie - Google, Facebook, Amazon - pracuje się w OpenSpace'ie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @alternative4: teraz bumie na ruczaju.

  •  

   pokaż komentarz

   chciałem dodać komentarz tam, ale coś chyba nie bangla, to się podzielę tutaj:

   Jestem programistą i jest to bardzo trafnie ujęte, żeby to jeszcze lepiej zobrazować, to:

   Wyobraźcie sobie, że podczas tego snu budujecie wieżę. Czasem wieża jest prosta, budujecie pionowy słup w górę, czasem żeby zrobić podstawę tej wieży musicie się nieźle namyśleć, jak to zrobić, żeby następne poziomy nie pieprznęły przy dodawaniu kolejnych klocków wieży.

   I jak macie już taką dosyć skomplikowaną podstawę, zaczynacie dodawać kolejne elementy, ktoś przychodzi i was budzi.

   Wieża się rozsypuje, a wy pamiętacie tylko część z tego jak to wcześniej wyglądało...

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew:
   "Wiesz nowy trend w zarządzaniu"
   Jakby to powiedzieć. Jeszcze w tym budynku nie udało mi się "zasnąć" - to środowisko openspace jest "irytujące". I jak to zostało napisane w artykule:
   „Irytowanie” jest dzisiaj najbardziej popularnym sposobem zarządzania w branży produkcji oprogramowania, co utrzymuje masę software developerów obudzonych… obudzonych kiedy powinni zasnąć aby wykonać swoją pracę. Stąd w około jest gazylion programów słabej jakości.

   "a poza tym openspace zmniejsza koszty. "
   Chyba głównie o to chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @novo: Nie da rady. Ludzi łażą z przodu, boku i tyłu. Jak ktoś przechodzi to im bardziej jestem zamyślony tym łatwiej wypadam z "flow". A że ścianki działowe pomiędzy quasikubikami mają 120 cm...

  •  

   pokaż komentarz

   @malaDZIEWCZYNKA: Po paru dniach ludzie juz sie nauczyli, ze jak cos chca to musza mi pomachac. A szefowi tlumaczysz, ze w ten sposob jestes w stanie skupic sie na pracy i wykonywac ja znacznie efektywniej. Jak nadal bedzie przeszkadzal, to trudno, bedzie mial mniej wydajnego pracownika, ale to nie moj problem :)

 •  

  pokaż komentarz

  gazylion ?? to chyba kolejna porega pierdyliarda

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem programistą, ale tego co autor chciał przekazać nie rozumiem.