...
 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś czytałem, że o co chodzi w tym wzorze łapie tylko kilka % społeczeństwa. :)

  •  

   pokaż komentarz

   To poczytaj jeszcze trochę, bo tego wzoru nie łapie nawet ‰ społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   ale za to kto go nie zna?

  •  

   pokaż komentarz

   @ iluvatarek

   Nie przesadzasz trochę? Ten wzór i jego konsekwencje zna każdy, kto skończył politechnikę. Więc kilka % to chyba jest, nie znam dokładnych danych. Nie mówie tu o umiejętnosci jego wyprowadzania, ani o całej teori względnosci, chodzi mi tylko o to co było na tym filmiku. Czyli o co chodzi w tym wzorze.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten wzór i jego konsekwencje będzie znało sporo ludzi, ale bardzo mało osób wie skąd on się wziął

  •  

   pokaż komentarz

   @ Awak

   Otóż... nie. Nie przesadzam. Myślę, że to (jak i wszystko co dobre) jest liczone w ‰, bo choć ten wzór to ikona pop kultury i jest super-popularny, to niewielu wie o co biega. Konsekwencje... Wzór E=mc² to skroplony geniusz, bo kondensuje w swojej prostocie genialne spostrzeżenie o zależności masy i energii. Genialne, bo jak widzę, że energia to "prawie" tyle samo co masa, to mnie ciarki przechodzą. Nauka jest piękna.

   Tutaj rzeczywiście wyprowadzanie wzoru i zrozumienie teorii względności zmienia postać rzeczy, bo nie mówiłbym o promilach a o sztukach. Tym razem przesadzam... bo dobry dzień mam.

   Masz ode mnie plusa, a nawet dwa, bo fizyka mnie jara...

  •  

   pokaż komentarz

   przecież on nie wiedział zupełnie o czym mówi

   ;)

   swoją drogą - idiotyzmem jest gadanie że ludzie nie wiedzą o co w tym chodzi , bo ludzie nie wiedzą nawet dlaczego nie zmienia się nic w polityce w ich kraju mimo że wybierają ciągle tych samych ludzi

   (swoją drogą na uznanie zasługuje moja oralna ekwilibrystyka prowadząca z każdego miejsca wprost do polityki - sam siebie zadziwiam)

  •  

   pokaż komentarz

   No ok, moze w inny sposób. Codzi mi o to, że jedynie kilka % zagadnieta tekstem o równoważności masy i energii przytaknie i coś tam powie, na temat alektrowni atomowych, reakcji chemicznych, promieniowaniu itp,. Natomiast w przypadku reszty spoleczeństwa odpowiedź będzie mniej więcej taka: co ty pier......

  •  

   pokaż komentarz

   No... OK. To co? Po buziaku czy po plusie na zgodę?

  •  

   pokaż komentarz

   Świetnie po trzykroć!
   1 - Zgoda buduje, niezgoda cośtam,
   2 - Fizyka rządzi,
   3 - Dobrze, że po plusie, bo jak tak strrrasznie nie lubię się całować z chłopakami.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie do końca rozumiem czego Wy się doszukujecie w tym wzorze, tj. czego można tutaj nie zrozumieć. Energia jest równoważna masie. Kropka. W tym stwierdzeniu nie ma nic do rozumienia. Nie każdy musi wiedzieć skąd się takie stwierdzenie bierze, ale na pewno więcej niż promil społeczeństwa zrozumie samo stwierdzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   No właśnie to nie do końca tak. Też słyszałem coś podobnego. Może nie o "o co chodzi we wzorze" tylko o to ile osób tak naprawdę rozumie teorie przedstawione przez Einsteina. Nie jest to kilka % ani nawet kilka ‰, ale po prostu kilka osób ... na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie, jaka politechnika do rozumienia wzoru?

   W III kl. gim. przerabia sie ten wzor (podstawy, ale zawsze).

  •  

   pokaż komentarz

   Hawking w Krótkiej Historii czasu zamieścił taką anegdotkę:
   "Jeszcze w latach międzywojennych – jak głosi popularna anegdota – do brytyjskiego astronoma sir Artura Eddingtona, eksperta od teorii względności, przyszedł dziennikarz i zapytał, czy to prawda, że teorię Einsteina rozumieją na świecie tylko trzy osoby. Eddington zastanowił się i powiedział: “Zachodzę w głowę, kim może być ta trzecia...”."

   Tyle, że wtedy nie uczono o tym w gimnazjach ;)

  •  

   pokaż komentarz

   wzorki STW da sie wyprowadzic wychodzac tylko z niezmienniczosci praw przyrody, piekne nieprawdaz?

   co do relacji matematyki i fizyki, jedni mowia ze matematyka to jezyk fizyki, inni ze narzedzie; ja zdecydowanie sklaniam sie ku temu drugiemu :)

   btw chcialbym doczekac dnia kiedy fizycy stworza tzw teorie unifikacji, polacza otw z teoria kwantowa, czy to wogole mozliwe, zobaczymy...

  •  

   pokaż komentarz

   @b4rt3k: chodzi Ci o Teorie Wielkiej Unifikacji? Jako hipoteza istnieje juz od dawna. Jej zapis i wyjasnienie znajdziesz w wspomnianej juz "Krótkiej histori czasu" (swietna ksiazka btw). Najogolniez rzecz ujmujac w Teori Wielkiej Unifikacji chodzi o to iz powyzej pewnej temperatury wszystko staje sie jedna wielka masa. Kwarki i elektrony wygladaja tak samo i tak samo sie zachowuja. Moga sie tez swobodnie przeminiac jedne w drugie. Nie jestem pewien czy owa unifikacja dotyczy takze czastek o niecalkowitych spinach (czastki przekazujace oddzialywania - fotony, gluony, grawitony), ktorych istnienie swoja droga rowniez jest tylko teoria.

   btw czy czasem OTW z kwantami nie laczy czasem teoria o oddzialywaniach przenoszonych przez czastki? IMO w pewnym stopniu laczy...

  •  

   pokaż komentarz

   Pamietam, jak pewnego razu siedzac niedaleko podsluchalem rozmowe dwoch fizykow z mojej uczelni w barze studenckim - karaluchu, gdy sie tam stolowali. jeden z nich na serwetce napisal pare wzorow, a potem obaj zaczeli sie smiac. Podsluchalem tez, ze "ten Einstein to straszne bzdury nawypisywal". Jeden z tych fizykow mial niegdys duze szanse na nagrode nobla, ale ze bylo to jeszcze za dawnego ustroju, a on byl wojskowym, to niestety zostal zdyskwalifikowany w przedbiegach ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Cóż, biorąc pod uwagę, że jeden procent ludzi ma wyższe wykształcenie, to może być prawda z tymi promilami/procentami.

 •  

  pokaż komentarz

  akurat wyjaśnienie wzoru podał w całkiem zrozumiały sposób
  ale co innego przykuło moją uwagę - jeden z komentarzy pod filmikiem
  Where can download this ringtone?
  0_o

 •  

  pokaż komentarz

  "Cała nauka to fizyka, reszta to zbieranie znaczków" - Sir Ernest Rutherford

  •  

   pokaż komentarz

   piękne! ale matematycy to i tak będą swoje, że to królowa... matematyka służką fizyki, ot co! ;P)

  •  

   pokaż komentarz

   Matematyka wywodzi się z nauk filozoficznych, a fizyka z nauk poznawczych(bio-chem).
   ciężko porównywać. ale to ,że coś jest dziedziną "usługową" wcale nie działa na niekożyść.
   Informatyka jest służką wszystkich dziedzin wiedzy i w tym tkwi jej potęga! :)

  •  

   pokaż komentarz

   matematyka do fizyki ma się jak masturbacja do seksu ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Ja bym powiedział, że matematyka i fizyka to równie ważne dziedziny nauki, z tym że świat jest "podzielony" po równo pomiędzy te dwie dziedziny i każda z nich zajmuje się czym innym: matematyka opisuje sferę abstrakcyjną (wszystko, co związane z liczbami, płaszczyznami, przestrzeniami itd.), a fizyka zajmuje się zasadami panującymi w świecie rzeczywistym (kinematyka, dynamika, mechanika klasyczna/kwantowa itd.). A jako, że przy opisywaniu zjawisk fizycznych matematyka używana jest w ilościach hurtowych to jestem zmuszony przyznać rację tym, którzy twierdzą, że to matematyka jest królową nauk ;]
   EDIT: Co więcej, ja bym raczej powiedział "Cała nauka to matematyka, reszta to spijanie śmietanki" ;]

  •  

   pokaż komentarz

   "a fizyka zajmuje się zasadami panującymi w świecie rzeczywistym"
   No nie wiem - w świecie rzeczywistym masz gazy doskonałe, idealnie gładkie równie pochyłe albo ciała doskonale czarne? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Ja bym powiedział że fizyka opisuje rzeczywistość przy pomocy matematyki.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jeśli skończę fizykę, to czy będę mógł wówczas pracować jako fizyczny?
  Nie rozumiem dlaczego taka kłótnia o to, czy społeczeństwo rozumie ten wzór? W bardzo wielu przypadkach jest tak, że ktoś mógł w tym temacie śmigać w szkole, ale po kilku latach braku styczności z tym zagadnieniem, sporo rzeczy "wyleciało z głowy". Co z tego, że potrafiłem ten wzór wyprowadzić, jeśli od kiedy się tego nauczyłem, ani razu tego nie potrzebowałem, bo miałem bardziej aktualne/ważniejsze rzeczy do nauki/przypominania? No a jak by nie patrzeć, nawet doświadczeniami się nie pobawię, bo nie wiem jak rozpędzić ciało do prędkości światła :)
  Poza tym, o ile mi wiadomo, sam Einstein nie znał wszystkich wzorów na pamięć tylko w razie czego usprawiedliwiał się tym, że po co ma się tego wzoru uczyć, skoro znajdzie go w pierwszym lepszym leksykonie związanym z fizyką?

  @ Jimmy_PoP
  "Cała nauka to fizyka, reszta to zbieranie znaczków" - Sir Ernest Rutherford,
  to nie Rutherford tak mawiał tylko mój kolega ze średniej :)

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to powiedział Einstein: nie sztuka wiedzieć, sztuką jest rozumieć ;)
  (może niedosłownie, ale sens zachowałem)