•  
  W..............k

  -7

  pokaż komentarz

  Lepiej by było dla nich japoński, mogliby sobie oglądać anime bez napisów :)

  •  
   p............n

   +11

   pokaż komentarz

   @WiewiorAlkoholik: Nie zgadzam się. Nauka japońskiego może być hobby, ale chiński kiedyś wyprze angielski tak jak angielski łacinę. Pomyśl, że prawie 1/6 ludności całego świata mówi po chińsku. Wszyscy zaczynają coraz poważniej traktować Chiny. W końcu tam przeniesie się większość nawet małych produkcji. Pomyśl, że Chińczycy nie muszą znać innych języków, bo jako zapewniający lepsze warunki (tańsza produkcja) mogą czegoś wymagać, w tym wypadku znajomości ich języka. A co do anime, to zawsze można obejrzeć z chińskimi napisami :)

  •  

   pokaż komentarz

   @pococimojlogin: Angielski nie wyparł łaciny. Angielski zajął miejsce francuskiego.

  •  
   p............n

   +3

   pokaż komentarz

   @CanisLupusLupus: W każdym razie języki, którymi się posługujemy z resztą świata się zmieniają. I o to mi chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @pococimojlogin: No to czekamy na globalną (galaktyczną???)dominację polskiego.

  •  
   u....k

   +3

   pokaż komentarz

   @pococimojlogin:
   1/6 świata wcale nie mówi po chińsku. Większość mówi dialektami które są zrozumiałe dla innych chińczyków jak niemiecki dla polaka. Chociaż, niby według statystyk mandaryńskim posługuje się ponad 800mln Chińczyków - problem w tym, że mandaryński też ma dialekty... i tak dalej. Stąd zapis oparty na znakach a nie na dźwiękach.

  •  

   pokaż komentarz

   @pococimojlogin: Chiński nie wyprze angielskiego, ani nawet hiszpańskiego. Co z tego, że 1/6 ludności mówi mandaryńskim, skoro wszyscy mieszkają w Chinach? Dominacja tych języków wynika z tego, że mówiono nimi w imperiach obejmujących znaczne połacie świata i są proste. Po angielsku dogadam się na 3 kontynentach i kilku krajach na pozostałych. Jaką potęgą gospodarczą nie zostaną Chiny, to się nie zmieni, póki nie zaczną podbijać świata.

 •  

  pokaż komentarz

  Z tym, że chiński będzie tak popularny jak inne obce języki to gówno prawda, dyrektor ma bardzo dobry pomysł, ale sam go chyba nie rozumie.

  •  

   pokaż komentarz

   @lisu1989: Cymbał i tyle. 80% polskich uczniów z ledwością ogarnia niemiecki. Nikt po 3-5 latach nauki w szkole nie ogarnie chinskiego. Zbędny nawał nauki.

  •  

   pokaż komentarz

   @RozrywkowyMateusz: Większość uczniów mogła by bez problemu ogarnąć j. niemiecki na poziomie podstawy w liceum, problem w tym, że większość uczniów zwyczajnie tego języka nie lubi, i olewa..;-)
   W dużej części "ogólniaków" wybór II języka jest fikcją.

  •  

   pokaż komentarz

   @RozrywkowyMateusz: Zagadnienia z matmy można zrozumieć na lekcji, z historii czy biologii można coś zapamiętać. Ale język trzeba powtarzać, powtarzać, powtarzać. Większość uczniów tego nie robi, więc 'z ledwością ogarniają niemiecki'. Jeżeli ktoś świadomie wybierze tak trudny język jak chiński zamiast np. francuskiego, to można założyć, że będzie to osoba mająca chociaż trochę ambicji czy zapały by tego języka się nauczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @RozrywkowyMateusz: marzy mi się nauka chińskiego ... choć mam 23 lata to planuje zacząć się go uczyć .. .a dzieci o wiele szybciej przyswajają taką wiedzę ... to jest mega pomysł. w białymstoku 60 godzinny kurs kosztuje 700 zł ze zniżką studencką, a tu nie dość ze za free, to jeszcze nauka od małego :) coś cudownego ... zresztą to ma być język do wyboru więc nie widzę problemu . A potem the sky is the limit

 •  

  pokaż komentarz

  Prawdą jest, że będziemy mieli z Chińczykami coraz więcej kontaktu. Myślę jednak, że wiodącym językiem w kontaktach z nimi pozostanie angielski.

 •  

  pokaż komentarz

  W przyszłości może im to otworzyć drogę do wielu ciekawych (i dobrze płatnych) ofert pracy.
  Ok, można dogadywać się po angielsku, ale powiedzmy sobie szczerze: czy nie ufamy bardziej obcokrajowcom którzy znają nasz język? Czy wszyscy w Chinach mówią po angielsku?
  Zawsze ugramy więcej znając język wspólnika.

 •  

  pokaż komentarz

  Jednym z plusów tego mogłoby być to, że ludzi, którzy znają ten język w Polsce jest bardzo mało, więc jak ktoś się przyłoży to może mieć ciekawą pracę już po liceum, a tym bardziej łatwiej na studiach i przede wszystkim za darmo. Tylko jestem ciekaw kosztu takiej nauki bo jak wcześniej napisałem, z pewnością niełatwo będzie znaleźć nauczyciela.