•  

  pokaż komentarz

  Jesteśmy jedynie śmieciami historii. Nasi potomkowie będą się śmiać z naszej głupoty.
  Kołchoz uczy lud tworzący oscypki od setek lat ich produkcji. Nie mam więcej pytań.

  •  

   pokaż komentarz

   niestety nawet na wykopie jest pelno zaślepionych ludzi
   wierzących w socjalizm i perfekcje urzedasow, UE itd...
   bo widzisz napracowac sie, spocic, cos zrobic jest najciezej i dlatego nie ma chetnych
   a do gadania i pisania bzdur miliony

  •  
   p...........n

   +53

   pokaż komentarz

   @sncf: a do gadania i pisania bzdur miliony
   Czego jesteś najlepszym przykładem. Oświecę cię, UE nie przyszła do górali pokazywać jak się robi oscypki. To górale polecieli do Unii zarejestrować oscypka jako produkt regionalny żeby mieć monopol na wytwarzanie sera o tej nazwie. Chcieli zablokować Słowaków, którzy też rościli sobie prawa do oscypka i się udało, jednak lobby regionalne było na tyle silne, że oscypka po rejestracji można produkować tylko w konkretnych gminach. Ukarany góral może mieć pretensję tylko do siebie (bo doskonale wiedział, że nie może sprzedawać swoich produktów pod nazwą oscypek) i do swoich ziomków, którzy przeforsowali tak mocne ograniczenie regionalne dla tego produktu, że jego gmina się "nie załapała". Ale oczywiście najłatwiej zrzucić wszystko na urzędasów.

  •  

   pokaż komentarz

   @pierredollain: trzeba byc chorm urzedasem by zatrudnic kolejnych kolesi do tworzenia dzialu rejestracji potraw i stwarzania monopolu na nie! to jak promien skrętu banana!
   moze zarejestruje schabowego i bedziesz mial do mnie pretensje za kare jak sobie zrobisz sam bez uiszczenia mi myta??

   LUDZIE do pracy a nie reklamentowania jej!

  •  

   pokaż komentarz

   @sncf: Kiedyś jacyś reporterzy udowodnili, że nie ma problemu, żeby zastrzec wzór z herbu miasta czy czegoś takiego...

  •  

   pokaż komentarz

   @pierredollain: Ja bym nie przyjął takiego patentu. Niech robią i zarabiają i jedni i drudzy, a nie jakieś głupie monopole, z góry wiadomo, że to nie ma sensu, ale co my tam wiemy panowie...

  •  
   p...........n

   +6

   pokaż komentarz

   @sncf: http://www.turnia.pl/aktualnosci/858.php_oscypek_w_unii

   Poczytaj sobie zanim wyplujesz kolejne głupoty. Uiszczanie myta? Dowiedz się czegoś o tym co komentujesz bo bez tego zwyczajnie chrzanisz oderwane od rzeczywistości bzdury.

  •  

   pokaż komentarz

   @pierredollain: Słowacy mają podobny produkt, o podobnej nazwie, ja już totalnie nie kumam tej unii, nie mogliby na zbity pysk wyrzucić co drugiego z szeregu jak leci i myślę, że jakbyśmy to odczuli to pozytywnie.

  •  
   p...........n

   +7

   pokaż komentarz

   @lisu1989: Robić i zarabiać może każdy. Ochrona nazwy nie działa jak patent, możesz sobie wyrabiać dokładnie taki sam ser, tą samą metodą i z tych samych składników, nie dostaniesz grzywny. Nie możesz tylko sprzedawać tego produktu pod zastrzeżoną nazwą.

  •  
   m....n

   -7

   pokaż komentarz

   @pierredollain: Uuuuu bo monopol na nazwę oscypek przejęła UE! Jak w Rosji gdzie to car miał wszystko i łaskawie udzielał obywatelom zgody na korzystanie/produkcję.

  •  

   pokaż komentarz

   @pierredollain: Boze widzisz i nie grzmisz. Czy tylko jeden pierredollain umie czytac i korzysta z makowki? Kary to mechanizm obronny przed podrobkami, o ktory sami walczylismy. Dzieki temu samemu mechanizmowi inne kraje maja zastrzezone wina, sery czy inne charakterystyczne regionalne wyroby majac tym samym mozliwosc promowania unikatowego produktu na rynku europejskim.

  •  

   pokaż komentarz

   @Konstanty900: Przykre to ale większość z was nie ma pojęcia czym jest UE, czym są potrawy regionalne a co gorsza nie przeczytała całego artykułu!!. To jedyne co mogę wywnioskować po waszych wypowiedziach. Brawa dla @pierredollain który to dość jasno wyjaśnił ale widząc niżej komentarze, komentarzy też nikt nie czyta i powiela dalej błędy tok rozumowania. Mam wrażenie że żyjemy w czasach czytania tylko tytułów;/

  •  

   pokaż komentarz

   @Konstanty900: nawe za komuny w Polsce górale mogli robić oscypki ;p

  •  

   pokaż komentarz

   @marcel-slip: @gmod: Nam chodzi o to, że Unia nie powinna się zajmować takimi sprawami, rynek to jedyna prawdziwa demokracja. Decydujesz o produktach które są skierowane do Ciebie i Tobie podobnym (segment bez znaczenia). Każdy zakup to głos i to dużo bardziej szczegółowy niż te zakichane wybory.

  •  

   pokaż komentarz

   @LibertyPrime: Nawet za Stalina nie było tylke koncesji i przepisów regulujących najdrobniejsze aspekty naszego życia:) Czasem mam wrażenie, że tamte czasy były jednak bardziej "wolne" od naszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcel-slip: Powiedz mi kto i jakim prawem uzurpuje sobie nazwę "oscypek" ?

  •  

   pokaż komentarz

   @monsun: czytaj co napisał @pierredollain sami górale chceli uzurpować sobie do nich prawo i mają co chceli a aby było to przestrzegane muszą być certyfikaty bez nich i bez kontroli każdy mógłby je tworzyć a oni Chcieli mieć wyłączność. Według mnie to bardzo dobre bo przyciąga turystów mój znajomy tylko po to tam jeździ bo bardzo lubi i kupując tam wie że są oryginale certfikowane, sanepid wszystko sprawdził i dobre. Nie ma co płakać, ja bym chciał aby dyskusja zeszła na temat wielkości kary a nie jej zasadności bo według mnie kara jest zbyt wysoka. (btw pisane z tel)

  •  

   pokaż komentarz

   @pierredollain:
   "Nie możesz tylko sprzedawać tego produktu pod zastrzeżoną nazwą"

   i czemu ma służyć taka regulacja? kolejny zbędny przepis, i kolejna robota dla urzednków za którą musimy płacić.

  •  

   pokaż komentarz

   @monsun: To spróbuj sobie zrobić i sprzedawać koszulki z logo adidasa albo nike- albo jeszcze lepiej stwórz własną markę, zarejestruj i sądź się ze wszystkimi którzy używają twojego logo...

  •  

   pokaż komentarz

   @marcel-slip: sami górale chceli uzurpować sobie do nich prawo i mają co chceli a aby było to przestrzegane muszą być certyfikaty bez nich i bez kontroli każdy mógłby je tworzyć a oni Chcieli mieć wyłączność

   Tylko czekać aż schabowy zostanie zarejestrowany przez kogoś na wyłączność. To UE wprowadziła przepisy które pozwalają na wprowadzenie monopolu na sprzedaż produktu który wcześniej był robiony w wielu miejscach dlatego górale musieli walczyć ze Słowakami. Wcześniej każdy mógł je sprzedawać i nic strasznego się nie działo. Ktoś kiedyś dobrze to ujął mówiąc, że socjaliści bohatersko walczą z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju.

   wie że są oryginale certfikowane, sanepid wszystko sprawdził i dobre

   Tak a wcześniej ludzie masowo umierali od jedzenia oscypków bez certyfikatu. Chodzi tylko o ściągnięcie opłaty od nieświadomych ludzi za niebieską naklejkę z gwiazdkami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Konstanty900: sory ale to im sie zachcialo patentu na oscypki to teraz maja. Bron obosieczna - Slowakom chcieli zabronic robic oscypkow wiec sami tez dostaja po lbie za bzdurne przepisy.

  •  

   pokaż komentarz

   @barteqg: _Wcześniej każdy mógł je sprzedawać i nic strasznego się nie działo
   Tylko że sprzedawcy oscypków wciskali ludziom sery z krowiego mleka wyprodukowane w jakiejś fabryczce w środkowej Polsce a nie prawdziwe oscypki. Teraz każdy może sprzedawać serki a zastrzeżona jest tylko nazwa.

  •  
   p...........n

   +2

   pokaż komentarz

   @marcel-slip: @gmod: Wyobraźcie sobie teraz jaki flejm by powstał gdyby UE odmówiła naszym bacom rejestracji oscypka jako produktu regionalnego. Ci sami krzykacze darliby tak mordy, że aż strach pomyśleć, a przecież byłoby to tylko spełnienie ich dzisiejszych postulatów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pils: Ale chyba słowo "oscypek" nie jest żadną stworzoną marką. Takim samym idiotyzmem jest opatentowanie słowa ogórek czy papryka.

  •  

   pokaż komentarz

   @pierredollain: Wyobraźcie sobie teraz jaki flejm by powstał gdyby UE odmówiła naszym bacom rejestracji oscypka jako produktu regionalnego

   Tu nie chodzi o to jaką decyzję podjęła UE tylko o sam fakt wtrącania się urzędników w takie sprawy. Przeczytaj to http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,5173958.html i nie próbuj mi wmówić, że to nie są idiotyczne przepisy.

   @plushy : Tylko że sprzedawcy oscypków wciskali ludziom sery z krowiego mleka wyprodukowane w jakiejś fabryczce w środkowej Polsce a nie prawdziwe oscypki. Teraz każdy może sprzedawać serki a zastrzeżona jest tylko nazwa.

   Z Wikipedii:
   Podczas rejestracji jednoznacznie określone zostały parametry oscypka[..]

   Przyznanie certyfikatu poprzedzone jest kontrolą, której koszt w chwili obecnej (luty 2009 r.) wynosi od 800 zł do 1 tys. zł (inspekcję trzeba powtarzać co roku).

   Wszystko jasne?

  •  

   pokaż komentarz

   @monsun: Porownujesz przetworzony regionalny owczy ser do hodowli warzyw. Kiepsciutko. Slyszales zeby unia zakazywala hodowli np. owocow? Odsylam do definicji produktu regionalnego. Poza tym powtorze jeszcze raz za kims wyzej: nazwa produktu jest zastrzezona dla naszego dobra i dla dobra gorali, ktorzy teraz moga wiecej zarobic. Inne cwaniaki niech sobie nazwa swoje krowie przetwory scypki, srypki, obsrybki czy jak tylko lubia, ja chce zaplacic za oryginalny produkt.

  •  

   pokaż komentarz

   @barteq_g: naprawde nie rozumiesz ze takie regulacje wlasnie chronia wolny rynek i nasz interes? Gdyby nie takie przepisy nasz rynek zostalby zalany niespelniajacymi zadnych kryterii produktami. Jadlbys oscypka z meduzy z Chin i nosil klapki Nike z garazu z Ukrainy. Ja nie zamierzam jezdzic samochodem, ktory nie spelnia parametrow technicznych gwarantujacych moje i mojej rodziny bezpieczenstwo- to samo tyczy sie sera, ktory moze mnie zatruc. Nie stac kogos na powtorzenie inspekcji, ktora ma nas de facto chronic? - jest wiele innych zajec.

  •  

   pokaż komentarz

   @gmod: naprawde nie rozumiesz ze takie regulacje wlasnie chronia wolny rynek i nasz interes?

   Rozwaliłeś mnie. Regulacje chronią wolny rynek. To jest ironia tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @barteq_g: a ty uwazasz ze wolny rynek to anrarchia, tak? Wyznawca JKM jak sadze, tak?. To jest ironia, tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @gmod:
   regulacje które ograniczają konkurencje nazywasz ochroną wolnego rynku. to nic innego jak ironia.

   "Gdyby nie takie przepisy nasz rynek zostalby zalany niespelniajacymi zadnych kryterii produktami"

   jakoś nie był zalewany przed wejściem tych przepisów. mieszkam w Gdyni i zawsze zaopatrywałem się w oscypki z który byłem zadowolony.

 •  

  pokaż komentarz

  Unia w pewnym sensie zabija wytwarzanie produktów tradycyjnymi metodami. Przy produkcji serów jest to bardzo ważne.
  Pan X jeśli dostanie pozwolenie na produkcję oscypka, musi przestrzegać dużo zbędnych zasad. Dostał pozwolenie więc produkuję większość ilość sera niż baca Y. Stosuję konserwanty i podstawowe metody sterylizacji.
  Baca Y wszystko przygotowuje metodami tradycyjnymi bez skomplikowanych procesów produkcyjnych. Wytwarzanie sera zgodnie z rodzinną tradycją z dziada pradziada.
  Ser bacy Y jest w 100% smaczniejszy i zdrowszy. Wie to każde dziecko które piło świeże mleko prosto od krowy( w przypadku oscypka od owcy,kozy) nie to co ser pana X który produkuje ser dla mas który w zasadzie smakuje jak gówno.

 •  

  pokaż komentarz

  "Sąd uznał, że mężczyzna ten wyprodukował 100 kg bryndzy i 300 oscypków, w regionie, w którym produkty te nie mogą powstawać. " No żesz k!!#a! Jak za komuny...

  •  

   pokaż komentarz

   @Uszatyy:
   Puźniej byście płakali jak to Niemcy, czy inni z zagranicy kradną nasze oscypki!!!111oneone

  •  

   pokaż komentarz

   @Uszatyy: Oscypków na wakacje nie będzie!

  •  

   pokaż komentarz

   @Uszatyy: To brzmi prawie jak "wytworzyl 1,9kg kokainy" :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Uszatyy: No żesz k$!%a! Jak za komuny... tak sądzisz? Za komuny wykończono wiele starych polskich marek właśnie brakiem nadzoru i przyklejaniem etykiet do byle gówna. Przepisy dotyczące produktów regionalnych mają za zadanie chronić te produkty przed fałszerstwami.

   Ile było gardłowania na Wykopie jak UE przyjmowała przepis, że wódkę można pędzić ze wszystkiego? Nagle okazało się, że wódka powinna być pędzona tylko z ziemniaków i zboża (żyta). Jak często przez Wykop przewijaną się "gorzkie żale" na temat ilości masła w maśle? To są przecież przepisy tego samego rodzaju.
   Dziś jeżeli idę do sklepu i kupuję Oscypka to mogę założyć, że został on wyprodukowany na Podhalu z mleka owczego i był wędzony, a nie moczony w herbacie i chemii. Jeżeli kupuję szynkę parmeńską to mogę, założyć, że wyprodukowano ją we Włoszech, a nie we Włochach.

   Wolny rynek? Proszę bardzo przecież podstawą wolnego rynku jest poza prawem do swobody zawierania umów poszanowanie własności. Przede wszystkim własności znaku towarowego i marki. Nikt mu nie zabrania produkować serów owczych technologią "jak oscypek". Tak samo jak nikt nie zabrania pędzenia alkoholu z jabłek. Jednak w obu przypadkach nie możesz się posługiwać nazwami Oscypek czy Calvados. Te nazwy są zastrzeżone dla producentów z pewnego regionu, którzy poza tym, że muszą produkować w konkretnym miejscu (czasami i w czasie) to jeszcze przy użyciu bardzo konkretnej technologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @koziolek666: No, ale po co tak ściśle ograniczać miejsce robienia do określonych gmin. Nie wystarczyło by zastrzeżenie technologii, charakterystyki gotowego produktu, składników i ogólniejsza granica wytwarzania? Nadal ma być wędzonym serem z mleka owczego spełniającym określone standardy i wciąż robionym na Podhalu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Uszatyy: "No żesz k#!$a! Jak za komuny... "prawie kolego prawie , tylko powinni do tego jeszcze z legalizować wp%$@@@$ od policji pałami za byle co ;d

  •  

   pokaż komentarz

   @krzysiulek: No, ale po co tak ściśle ograniczać miejsce robienia do określonych gmin. Ograniczenia do konkretnego regionu są potrzebne. Chociażby dlatego by Szampan był z Szampanii, a nie z Ukrainy :)
   Nie wystarczyło by zastrzeżenie technologii, charakterystyki gotowego produktu, składników i ogólniejsza granica wytwarzania? przecież dokładnie o tym mówią przepisy. Dodatkowyt element to kontrola czy przestrzegasz reguł.

  •  

   pokaż komentarz

   @koziolek666:
   "Chociażby dlatego by Szampan był z Szampanii, a nie z Ukrainy"

   a frytki tylko z belgii, kiełbasa podwawelska tylko pod wawelem. jaki to sens?

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcerek:
   ... hamburegry tylko w hamburgu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcerek: sens taki, że są to produkty regionalne, a nie popularne. Jako konsument kupujący szampana chcę dostać szampana, a nie wino musujące z etykietą szampan. Tak samo kupując oscypka chcę dostać oscypka, a nie ser moczony w herbacie.
   Swoja drogą ciekawe jak byś się czuł, jakby twoje produkty ktoś nie dość, że podrabiał to jeszcze używał twojej nazwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @koziolek666:
   ale oscypek nie jest czyjś, to tak jakby powiedzieć że hamburger należy do hamburczyków, a frytki do Belgii. to są nazwy rodzajów czy gatunków a nie marka wymyślona przez konkretną firmę lub osobę.

   "sens taki, że są to produkty regionalne, a nie popularne"

   produkty które wymieniłem na początku też były regionalnymi a potem się rozpowszechniły i całe szczęście.

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcerek: OK. Nie przekonam Ciebie do tego pomysłu. Życzę smacznego Oscypka Gdańskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @koziolek666:
   czy jedząc frytki w polskim mcdonaldzie czujesz się oszukiwany a jak zjesz w belgisjim burgerkingu to już jesz prawdziwe?
   ja również Ci życzę smacznych oscypków z ceryfikatem, czyli tych najprawdziwszych.

 •  

  pokaż komentarz

  powinien być wolny rynek a nie tak jak teraz.
  Czas wrócić do normalności i wyglądałoby to tak
  Baca chce sprzedać ser
  Turysta chce go kupić
  Dogadują się co do ceny, odbywa się transakcja a państwu nic do tego.

  A obecnie socjalizm pełną gębą.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolanin: weź to powiedz bacom, którzy sami takie obostrzenia wymyślili dla własnego interesu, Unia to tylko umożliwiła.

  •  

   pokaż komentarz

   @equa: wielu baców się bało takiego rozwiązania, ci co są karani na pewno nie byli za.
   Utworzyła się z niektórych bacówek (tych co leżą na szlaku i co spełniają wymogi) grupa lobbystyczna która zrealizowała swój cel - monopol na rynku oscypków a cierpi na tym klient bo mniejsza konkurencja = większa cena i mniejszy wybór.

   Pozdrawiam

  •  
   P........e

   +4

   pokaż komentarz

   @kolanin: No niby tak powinien działać wolny rynek. W sumie to JKM by powiedział że za hitlera i stalina mogli sobie oscypki robić. Tylko że to wcale nie było na rękę góralom którzy mieli za dużą konkurencje. Więc sobie chcieli zaserwować monopol na rynku. Baca to nie typ przedsiębiorcy który chce mieć jak najlepsze prawdziwe oscypki po najlepszej cenie.
   Sprzeciw powinno budzić to że unia pozwala chronić interesy określonych grup.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pozytywnie: budzi to sprzeciw i część ludzi dopomina się ,żeby wrócić do wolnego rynku.

   A co do baców to są 2 typy - stary tradycyjny baca który z reguły boi się unii
   oraz typ nowoczesnego bacy - biznesmena dla którego głównym celem jest robienie kasiorki i ci umieją walczyć o przywileje.

  •  
   P........e

   -1

   pokaż komentarz

   @kolanin: Nie wiem, ja tam znam jeden typ bacy. Takiego przysłowiowego cwaniaczka któremu nie bardzo widzi się narobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolanin: z drugiej strony ten "wolny rynek" to w dużej mierze było sprzedawanie serów krowich jako oscypków. Większość klientów i tak się nie połapie, cena znacznie wyższa.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolanin: powinien być wolny rynek a nie tak jak teraz. ok. Wolny rynek. Od dziś produkuję samochody i bez niczego umieszczam na nich znaczek Mercedesa. Klient przychodzi chce kupić Mercedesa to kupuje. Państwu nic do tego?

   A co z poszanowaniem własności marki?

  •  

   pokaż komentarz

   @koziolek666: Z drugiej strony, produkujesz cegły i nagle się okazuje że nie możesz nazywać tego cegłą bo słowo cegła zastrzegła jakaś grupa z sąsiedniej gminy.

  •  

   pokaż komentarz

   @plushy: reprezentujesz grupę ludzi, którzy sądzą, że w organach UE siedzą idioci. Niestety to właśnie w UE nie można patentować np. algorytmów. Dzięki temu ie dochodzi do wymienionych przez ciebie idiotyzmów. Mają one miejsce w innych zakątkach świata np. w Rosji opatentowano emotikony. W USA patentuje się wszystko i tylko kwestią czasu będzie to co piszesz. Ktoś opatentuje cegły.q

  •  

   pokaż komentarz

   @koziolek666: Opatentować se cegłę możesz choćby od zaraz, tylko po co? W USA możesz opatentować cokolwiek i dopiero w sądzie dowodzisz że patent jest zasadny (chociaż najbardziej bzdurne patenty nie są przyjmowane a i sąd może pozew odrzucić). Jestem za ochroną produktu jakim jest oscypek (w obecnych warunkach rynkowych) bo wiemy czym powinien on być, ale występują problemy z tym gdzie powinien być produkowany i tu jest problem jak widać po wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @plushy: Problem z tym gdzie powinien być produkowany wynika z tego jak zachowywali się wójtowie w czasie gdy decydowano o zasadach. Bardzo podobny problem mam u moich znajomych w Wielkopolsce. W gminie gdzie mają piekarnię nie można produkować rogali świętomarcińskich. W gminie gdzie mieszkają (po drugiej stronie niewielkiego lasu) już można. Dlaczego? Ponieważ jak sprawa się decydowała to wójt uznał, że nie warto się starać. Wójta już na urzędzie nie ma. Między innymi za takie postępowanie.

 •  

  pokaż komentarz

  Cieszę się, że schwytano tego niebezpiecznego szkodnika z oscypkowego podziemia. Mam nadzieję, że US wybije mu z głowy takie głupie pomysły. Aby nie tracić zapału rewolucyjnego proponuję następny krok - kiełbasa podwawelska powinna być produkowana tylko pod Wawelem.