•  

  pokaż komentarz

  Na miejscu Krasnoludów bym złożył protest za ten podpis "kliknij, aby powiększyć"

 •  

  pokaż komentarz

  Ale... z tego co pamiętam to w "Hobbicie" nie wystąpił ani Legolas, ani Saruman, ani tym bardziej Frodo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Onde: Ani Galadriela. Ale to wcale nie jest źle, może w ten sposób zostanie pokazane tło wydarzeń poprzedzających Wojnę o Pierścień. W "Hobbicie" pokazana jest tylko taka sobie wyprawa do Ereboru, z eseju w "Niedokończonych Opowieściach" wynika, że to była część misternie przygotowanego planu Gandalfa :)

   A Froda muszą dać, bo ludzie, którzy nie czytali książek chcą na pewno będą potrzebowali Górnego bohatera WP, żeby to wszystko jakoś ogarnąć. Pewnie pojawi się w epilogu czy czymś takim.

  •  

   pokaż komentarz

   @cherrycoke2l:
   W pewnym sensie Saruman i Galadriela występowali w Hobbicie. Były wspomniane w fragmentach spotkania Białej Rady, na której debatowano jak wygnać Saurona z Mrocznej Puszczy. Legolas może zostać pokazany przy okazji pobytu krasnoludów u Thranduila w lesie lub jako jeden z balujących elfów za którymi uganiały się krasnoludy po lesie

  •  

   pokaż komentarz

   @e-stark: Dokładnie, Legolas jako syn Thranduila będzie na pewno, Galadriela i Saruman jako członkowie Rady zaś Frodo jako narrator

  •  

   pokaż komentarz

   @e-stark: Wtedy mówiono jeszcze o Czarnoksiężniku z Południa, nie de facto o Sauronie.

  •  

   pokaż komentarz

   @cherrycoke2l:
   A Froda muszą dać, bo ludzie, którzy nie czytali książek chcą na pewno będą potrzebowali Górnego bohatera WP, żeby to wszystko jakoś ogarnąć. Pewnie pojawi się w epilogu czy czymś takim.

   Ludzie, którzy nie czytali książek, powinni je po prostu przeczytać.

  •  

   pokaż komentarz

   @xRudi:
   Taak wiem ale tak było łatwiej napisać bo nie wszyscy by wiedzieli o kogo chodzi

  •  

   pokaż komentarz

   @ZbanowaliscieMnieAbylemBordowy: wiem, że powinienem, ale... ale no wiesz... internet... ;(
   (mowa o "WP", "Hobbita" czytałem 2 razy)

 •  

  pokaż komentarz

  Wyglądają jak związkowcy z KGHM Polska Miedź, wybierający się na rozmowy z zarządem.

 •  

  pokaż komentarz

  Właściwie to powinno być "wszyscy krasnoludowie".

  •  

   pokaż komentarz

   @bambambam: Wszyscy krasnoludzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @zakowskijan72: Czerwonoarmiści.

  •  

   pokaż komentarz

   @bambambam: Hmm, bo ja wiem? Abstrahując od tego czy faktycznie tak się powinno wymawiać, jestem przyzwyczajony przez wiele różnych źródeł (zaczynając od właśnie książki "Hobbit" w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej, Iskry, Warszawa, 1985 - swoją drogą pierwsza książka, którą przeczytałem samodzielnie, z własnej woli, [a nie jako lektura] w wieku 9 lat ;) ), że mówi się krasnoludy, elfy (nie: elfowie), ale z kolei naturalniej brzmi dla mnie orkowie (orki to są na polu).

   Przyznaję za to, że będąc wczoraj już lekko śpiącym z​j​е​b​а​ł​е​m​ zostawiając taki tytuł, jaki dali na Hataku, bardziej prawidłowo by było "Wszystkie krasnoludy z Hobbita na jednym zdjęciu" :|.

   P.S. Słwonik Firefoxa podreśla mi krasnoludowie i elfowie, ale krasnoludy, elfy i orkowie już nie :).

  •  

   pokaż komentarz

   @Lord_Blizzard: Z U Skibniewskiej (przynajmniej w WP i Hobbicie, zapewne w Silmarillionie też, już nie pamiętam) są elfy, orki; u Frąców (w WP) elfowie, orkowie. Przypuszczam, że obie formy są poprawne w języku polskim. Ja tam wolę elfy i krasnoludy, ale z drugiej strony orkowie.

  •  

   pokaż komentarz

   @cherrycoke2l: To widzę, że się zgadzamy :). Mam też jeszcze inne tłumaczenie "Władcy Pierścieni", na maksa spolszczone, tam zamiast krasnoludówkrzaty (zamiast Hobbiton jest Hobbitów, zamiast ShireWłości, zamiast Baggins, jest Bagosz itd.).

   Przy okazji - z tego co pamiętam, w "Hobbicie" były gobliny, natomiast gdy we "Władcy Pierścieni" (książce) gdy były wspominane wydarzenia fabularne z "Hobbita", w ich miejsce byli wstawieni orkowie. Mała niekonsekwencja ze strony Tolkiena, zobaczymy co zrobią w filmie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Lord_Blizzard: Łozińskie to zło :P

   Gobliny to, o ile pamiętam, podgatunek orków żyjący w Górach Mglistych. W filmie WP (naprawdę nie pamiętam książki, dawno już nie czytałem) było powiedziane, że Saruman skrzyżował gobliny z gór i orków [z Mordoru?], tworząc rasę Uruk-hai.

   Nie mam niestety przy sobie żadnych źródeł, bo wyjechałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @bambambam: Wszystkie krasnale.

  •  

   pokaż komentarz

   @cherrycoke2l: Właśnie nie - gobliny i orkowie są u Tolkiena używane na zmianę - i nie do końca wiadomo, czy to jeden gatunek, podgatunek orków, czy inny język (ork -sindarin, goblin - wspólny) - bo Tolkien używał dwóch nazw nie do końca konsekwentnie

   http://tolkien.cro.net/orcs/goblins.html
   http://en.wikipedia.org/wiki/Orc_%28Middle-earth%29#Orcs.2C_Goblins.2C_and_Uruks

   Co do Uruk-Hai i krzyżówki. Drzewiec mówi we "Władcy Pierścieni", ze to krzyżówka orków i ludzi, nic nie mówi o goblinach. Natomiast inne krzyżówki orków i ludzi (np. na końcu w Shire) są nazywane półorkami (half-orc albo goblin-men), więc co do Uruk-Hai Sarumana też pewności nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lord_Blizzard: Tez przyzwyczailem sie do tlumaczenia Marii Skibniewskiej. Natomiast kiedys dorwalem jakies wydanie Wladcy Pierscieni z tlumaczeniem jakies innej osoby gdzie krasnoludy byly nazwane krzatami. Nie moglem tego czytac jakos.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lord_Blizzard: Ja bym powiedział że Orki to w oceanie pływają ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Lord_Blizzard: Powoływał się będę tylko na źródła w mojej pamięci, ale kiedyś spotkałem się z tekstem, w którym wytłumaczone było dlaczego nie Elfy a Elfowie. Sam Tolkien chciał podkreślić to, że jest to rasa rozumna i nie niższa ludziom, stad w oryginale Elven zamiast Elfs (co sugeruje logika w j. angielskim). Stąd też przy próbach przełożenia tego na polski wyszło Elfowie, zamiast Elfy.

   Analogicznie Dwarves zamiast Dwarfs.
   http://en.wikipedia.org/wiki/Dwarves_%28Middle-earth%29#Spelling_.22Dwarves.22

  •  

   pokaż komentarz

   @NegroDW: Też czytałem tego typu tłumaczenia, W języku polskim powinno traktować się rasy elfów i krasnoludów jako równe ludziom "ludy", a więc Elfowie i Krasnoludowie - ale jakoś się nie przyjęło.

   W moim wydaniu z 2008 roku, wydawnictwo MUZA, tł. Skibniewskiej - są Krasnoludowie i Elfowie, więc poprawnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @postac: Gobliny to orkowie, tylko przez Hobbity tak nazywane. Przeczytałem to w jakiejś encyklopedii śródziemia. Jackson w filmie przedstawił orków i gobliny jako dwie różne rasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @bambambam:
   Za co te minusy kolega dostał, skoro ma rację. Rozumne rasy odmienia się: krasnoludowie, elfowie, mongołowie, inkowie... A nie "krasnoludy, elfy, mongoły, incy". Mongoły to są z was, skoro tego nie rozumiecie.

   @LordBlizzard
   _(orki to są na polu).


   Albo w oceanie...
   Oczywiście, "krasnoludy" nie razi tak jak "mongoły" albo "orki" (albo "krzaty" - o ratunku, czytał ktoś w przekładzie Łozińskiego, czy jak mu tam?), ale poprawnie jest właśnie "krasnoludowie", więc skoro bambambam zwrócił uwagę, to powinno mu się podziękować a nie dać minusy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lord_Blizzard
   Jeszcze co do orków i goblinów...

   Przy okazji - z tego co pamiętam, w "Hobbicie" były gobliny, natomiast gdy we "Władcy Pierścieni" (książce) gdy były wspominane wydarzenia fabularne z "Hobbita", w ich miejsce byli wstawieni orkowie. Mała niekonsekwencja ze strony Tolkiena, zobaczymy co zrobią w filmie

   Z tego co pamiętam, Tolkien to skomentował tak, że najpierw były to gobliny, a później wymyślił dla nich własną nazwę: orkowie. Więc generalnie powinno się mówić o "orkach" (ork = goblin). A z kolei w filmie gobliny i orki to były 2 różne rasy: gobliny to te małe gnoje, były np. w Morii, a orkowie to te większe i groźniejsze stwory z Mordoru (np. ten, co chciał zjeść hobbitów). Ale to raczej wymysł reżysera, służący może urozmaiceniu.

   Ogólnie orkowie czy tam gobliny to złe stwory służące Sauronowi, a wcześniej Morgothowi, stworzone przez niego ze schwytanych elfów, które poddane torturom uległy spaczeniu i degeneracji. Z tym, że orkowie dzielili się na różne odmiany, np. ci z Gór Mglistych byli mniej groźni od tych z Mordoru. Poza tym byli też stworzeni przez Sarumana Uruk-hai (przez krzyżowanie orków z ludźmi, a nie z goblinami, jak było w filmie).

  •  

   pokaż komentarz

   @bambambam:
   Krzaty!!!111oneone

 •  

  pokaż komentarz

  Mamusia pierwszego z prawej nadziała się chyba na elfa

  •  

   pokaż komentarz

   @jast: Krasnoludy nie maja mamusi :(

  •  

   pokaż komentarz

   @jast: Kili i Fili byli najmłodszymi z krasnoludów. W zasadzie jeszcze nastolatkami. Brody im pewnie nie wyrosły jeszcze :)

  •  

   pokaż komentarz

   @postac: Krasnoludy podobno rodzą się już z długimi brodami, także kobiety krasnoludów mają długie brody. Peter przesadził z wizerunkiem krasnoludów, powinni wyglądać jak Gimli, bądź jego ojciec Gloin. Połowa z nich jest zbyt wymyślna, na dodatek mają przykrótkie brody, a dzieci Aulego nigdy ich nie golili. Mam nadzieję, że Smaug mi to wszystko zrekompensuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Heisen: Tolkien niech sobie pisze co chce, ale wersji, że krasnoludzkie kobiety też mają brody nie zaakceptuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Heisen: Dokładnie. Dla mnie młodzi krasnoludzie powinni wyglądać tak jak ten czwarty od lewej. Widać młodość ale posiada wiele cech krasnoludzkich. Jak dla mnie drugi od lewej i dwóch ostatnich to raczej nie krasnoludy tylko jakieś podróbki. No i oczywiście ten po środku też żałośnie wygląda.Jeszcze mógłbym wybaczyć gładką skórę jak u panny - być może młody. Ale króciutka broda nie wygląda dobrze, a wręcz tragicznie.