Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.
Zhackuj laptopa przez… baterię

Zhackuj laptopa przez… baterię

@quarth niebezpiecznik.pl #technologia #komputery #baterie #asus #hack

Baterie w Macbookach (a zapewne w innych laptopach również) są kontrolowane przez firmware, który -- jak się okazuje -- można przeprogramować. Do czego jeszcze można wpakować firmware, który będzie kolejnym słabym punktem?

 •  
  c.................z

  +11

  pokaż komentarz

  zniszczenie baterii przez zablokowanie możliwości ładowania dzieje się praktycznie w każdej baterii współczesnych laptopów - mają układ liczący cykle ładowania, po przekroczeniu pewnej ilości układ ten powoduje szybkie jej rozładowywanie - nieraz taki efekt pojawia się z dnia na dzień, my określamy to jako "bateria ma już 3 lata i w końcu musiała paść", więc kupujemy nową. Gdyby skasować licznik ładowania, bateria wytrzymywałaby znacznie dłużej.

  •  
   T........u

   +5

   pokaż komentarz

   @ciastkarz-betoniarz: Myślę, że wielu ludzi podejrzewa takie manipulacje, ale co normalny użytkownik może z tym zrobić ? Jest jakiś sposób na takie "skasowanie licznika" ?

  •  
   F.......I

   -8

   pokaż komentarz

   @TheKundziu: kupienie nowej baterii

  •  
   c.................z

   +5

   pokaż komentarz

   @TheKundziu: to nawet nie podejrzenia, w trakcie konsultacji o pracę inż. promotor mi to w ramach ciekawostki powiedział, bo właśnie był w trakcie "zabawy" ze starą baterią i takim układem. Myślę, że trzeba być dobrym elektronikiem, aby obejść taki układ, ewentualnie ogarniać mikrokontrolery itp. Swoją drogą pomysł na biznes - "regenerowane" baterie;)

  •  

   pokaż komentarz

   przecież tak się robi od dłuższego czasu, zamiast kupować nową baterię można wymienić akumulatorki i przeprogramować chip/skasować dane o ilości cykli itp. można nawet włożyć akumulatorki o większej pojemności niż oryginalnie są nawet firmy które się w tym specjalizują dobra opcja dla kogoś kto ma jakiś nietypowy czy mało popularny laptop i trudno dostać do niego części, ale nie demonizujmy ta elektronika jest potrzebna bo w przeciwnym razie w najgorszym wypadku nasza bateria by wybuchła co już się zdarzało w laptopach...

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś w taki sposób złamano soft PSP. Z taką przerobioną baterią (pandora się chyba nazywała) i kartą z odpowiednimi plikami można było złamać każde PSP.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakby się komuś chciało napisać takiego exploita to Apple miałoby trochę zabawy z odmową pomocy userom jak w przypadku MacDefendera, do jego instalacji początkowo też były konieczne prawa roota, dopiero kolejna odmiana atakowała w inny sposób, a skończyło się na wbudowanym w MacOSX prostym antywirusie i koniec legendy z hasłem - MacOSX Cię ochroni, które zresztą Apple już usunęło, szkoda, że został cały pozostały stek bzdur http://www.apple.com/pl/why-mac/better-os/