•  

  pokaż komentarz

  "Smartfon (smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne integrujące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA - Personal Digital Assistant)." (za wikipedią)

  Ani ty, ani Play nie macie racji.

  •  

   pokaż komentarz

   @vilku: No ale play jest bardzo dalekie prawdy. No ale zdecydowana większość użytkowników nie widzi różnicy pomiędzy smartfonem, telefonem z dotykowym ekranem czy nawet zwykłym telefonem "z gadżetami". A jeżeli się nie mylę, to wszystkie (?) aktualnie produkowane telefony z systemem operacyjnym (ios, android, bada, symbian, bbos) są smartfonami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bombasarkadian: a BlackBerry?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztirlitz: Przeczytaj co Bombasarkadian napisał. Powoli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bombasarkadian, @Netaro: każdy telefon ma system operacyjny. bez niego byłby tylko cegłą

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztirlitz: W tym przypadku wyróżnia się pojęcia systemu operacyjnego i platformy mobilnej, np. Java
   Teoretycznie platformy mobilne spełniają w pewnym stopniu zadania systemu operacyjnego, ale nie pozwalają na całkowitą dowolność. Mają pewien zbiór gotowych rozwiązań przygotowanych przez producenta, które moga być wykorzystywane w różny sposób ale nic ponad to

  •  

   pokaż komentarz

   @Bombasarkadian:
   Po pierwsze to definicja smartfona jest bardzo śliska. Czy telefon z androidem ale bez wifi jest smartfonem?

   Jeśli chodzi o pojęcia systemu operacyjnego i platformy mobilnej to totalnie nie trafiłeś. Weźmy takiego zwykłego OSa - Windows XP. Czy pozwala na "całkowitą dowolność"? To przecież tylko zbiór gotowych rozwiązań przygotowanych przez producenta.

   Czy początkowe wersje symbiana uznałbyś za system operacyjny? Tam nie dało się nic doinstalować.

   Prawda jest taka, że każdy współczesny telefon ma system operacyjny. Tak jest po prostu prościej. Nawet jeśli taki OS nie pozwala na multitasking czy instalację oprogramowania.

   Niestety ta granica jest również śliska. Jeśli miałbym wskazać moment od którego aplikacja bootująca się na telefonie jest OSem miałbym bardzo duży problem.

   Wracając do wykopu: nie przypominam sobie by iOS czy Symbian były "otwarte". Tym bardziej Windows w wersji mobilnej. Pamiętam jak na swojej nokii E51 przeglądałem strony poprzez operę mini. Czy to już smartfone?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztirlitz: Blackberry to bardziej terminal niż smartfon (choć uogólniając za dużej różnicy między tymi pojęciami nie ma - tylko podkreślenie, że istotniejszą cechą produktów RIM jest praca w sieci niż telefonowanie)

 •  

  pokaż komentarz

  W Polsce nie pierwszy raz takie kwiatki się pojawiają
  http://www.youtube.com/watch?v=3SxDB9piZmc
  "Tak, bo to smartphone, więc ekran jest dotykowy"

 •  

  pokaż komentarz

  Play mnie zadziwia: wzięli się ostro za promocję produktów RIM:
  - promują go jako 'smartfon dla gwiazd' samemu układając definicję która tradycyjne Blackberry wyklucza z tej grupy.
  - reklamują się strasznie podkreślają swoją czteroGieowatość a na plakatach najczęściej widzę terminal 8520 który jako jeden z ostatnich Blackberry nie posiada nawet 3G.

 •  

  pokaż komentarz

  iOS jest bardzo NIEotwarty :P

 •  

  pokaż komentarz

  W sumie obecnie największa różnica pomiędzy jakimś telefonem z dotykowym ekranem (np. popularny Samsung Avila lub LG Cookie) a telefonami z Androidem, WP7, iOS, BB, WebOS itd. to możliwość instalacji własnego oprogramowania. Na takim SGS mogę połączyć się z serwerem przez SSH lub VNC, w każdej chwili przeczytać nowe maile, przesłać pliki przez SFTP, zedytować zrobione zdjęcia i wrzucić je na portal społecznościowy, korzystać z komunikatorów typu GG, XMPP, bez problemów korzystać z przeglądarki internetowej... po prostu mogę zrobić co tylko chcę i na co pozwala mi wydajność sprzętu. Na zwykłym telefonie nawet jeśli udało by mi się to zrobić, to raczej nie było by to zbyt wygodne.