•  

  pokaż komentarz

  czy tak praca jest stresująca?
  co tak właściwie robisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @miiig:
   1.Praca czasami jest stresująca, zależy od podejścia do tego wszystkiego. Jeśli byś myślał cały czas o tym, że życie kilku tysięcy osób zależy od Ciebie to byś się wypalił. Większość kontrolerów traktuje to jako punkty które nie mogą być zbyt blisko siebie. Zdarzają się stresujące sytuacje i niektórzy wymagają opieki psychologa.
   2.Pracuję jako kontroler obszaru, czyli rozmawiam z samolotami na wysokości przelotowej powyżej FL245 czyli około 7km. Mówię pilotom co mają robić, żeby się nie zderzyli z innymi. Czyli albo każę im skręcić albo wznieść się na inny poziom. Na radarze widzę ich prędkość i wysokość, a także kierunek w którym lecą. Do komunikacji używam radia bądź CPDLC (Controller Pilot Data Link Communications) czyli systemu satelitarnego, który przesyła polecenia pilotom.

 •  

  pokaż komentarz

  @czlowieksiekierka: AD2 - zdarzyło Ci się żeby wam 'nawaliła' elektronika?

  •  

   pokaż komentarz

   @Quisto:
   Raz w historii walnęło wszystko, ale to była inżyniera, który naprawiał akumulatory i spowodował zwarcie. To było chyba 15 lat temu. Pobieramy prąd z sieci, jakby coś walnęło to mamy akumulatory, które są w stanie utrzymać wszystkie systemy przez 1h, w czasie których mamy czas na włączenie dwóch generatorów diesla i oczyszczenie naszej przestrzeni lotniczej ze wszystkich samolotów.

 •  

  pokaż komentarz

  @czlowieksiekierka:
  1- ile zarabiasz ? średnia pensja w PAŻP to 15 tysięcy miesięcznie . podobo dla kontrolerów są mega stawki :) czytałęm ze w hiszpanii zarobiki oscylują w granicach kilkuset tysięcy ęuro ... do ponad miliona rocznie
  2. też dostałęś robotę po rodzinie ? Niedawno była związana z wami afera ... nazwiska 45% pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej powtarzały się ... a ilu jest tam szwagrów ciotek córek po ślubie itp Jak to naprawdę wygląda ?
  liczę na wyczerpującą odpowiedź .

 •  

  pokaż komentarz

  jaka ścieżka żeby pracować w tym zawodzie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @o90:
   Należy mieć wykształcenie przynajmniej średnie, biegle mówić po angielsku i zapisać się na testy, które weryfikują to czy nadajesz się do tej pracy. W zasadzie nie ma żadnej ścieżki, która Cię na to przygotuje. Albo się nadajesz albo Ci podziękują za współpracę, niezależnie od tego jakie studia skończyłeś i czy masz doświadczenie jako pilot etc.

 •  

  pokaż komentarz

  @czlowieksiekierka: Ile lat trwa przeciętna kariera kontrolera? Jakie perspektywy macie później?

  •  

   pokaż komentarz

   @gentelman:
   35 lat trzeba przepracować, czyli do około 55. Potem jest emerytura około 7000 euro na rękę. Jeśli jesteś zmęczony pracą po 15 latach, to możesz pracować w biurze, pomagać przy szkoleniach itd. W zasadzie zawsze się coś znajdzie. Można też pracować na pół etatu, czyli 9 dni miesięcznie, za połowę pensji. Możliwości jest bardzo dużo.

1 2 3 4 5 6 7 ... 14 15 następna