Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.
Wojna za naszą wschodnią granicą toczy się również w sieci. Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę artykułów, informacji i komentarzy. Nie wszystkie doniesienia są jednak prawdziwe, część z nich ma za zadanie wywołać chaos i niepewność. Nie pozwólmy na to.
Starajmy się wspólnie o wysoki poziom społecznej weryfikacji treści na naszym portalu. Sprawdzajmy i weryfikujmy informacje w rzetelnych oraz oficjalnych źródłach. Wszelkie próby rozpowszechniania informacji nieprawdziwych raportujmy moderacji.
Największe zbrodnie niemieckie podczas kampanii wrześniowej

Największe zbrodnie niemieckie podczas kampanii wrześniowej

Jutro rocznica wybuchu II wojny światowej. Warto przypomnieć, że kampania wrześniowa nie składała się wyłącznie z bitew toczonych przez żołnierzy. Już pierwszego dnia wojny Niemcy przystąpili do systematycznej eksterminacji ludności polskiej.

 •  

  pokaż komentarz

  Opisane w artykule wydarzenia to tylko najbardziej "medialne" masakry - symbole tamtej wojny. Od 1 IX Niemcy dopuszczali się niezliczonych zbrodni. Szczególnie bestialskie było zachowanie "rycerskiej Luftwaffe". Te sk!#!ysyny potrafiły strzelać do pojedynczych ludzi, w tym dzieci, pracujących w polu. Bombardowanie dróg zawalonych uchodźcami, bezsensowne bombardowania miast i wsi bez znaczenia militarnego to była ich ulubiona "rozrywka". Oczywiście formacje lądowe też nie odstawały od niemieckich lotników. Żaden Polak czy Żyd nie mógł czuć się bezpiecznie kiedy w okolicy był oddział Wehrmachtu tudzież innych formacji. Często wehrmachtowcy wpadali w "partyzancką psychozę". Słyszeli jakieś strzały i uważali, że to "polscy bandyci". Wtedy zaczynali zaprowadzać swój słynny porządek. Niestety Niemcy mieli tak wyprane mózgi, że zastrzelenie "podczłowieka" nie robiło na nich żadnego wrażenia. Uważali się za rasę wyższą, a zachowywali się jak barbarzyńcy. Szkoda, że wyplenienie tego ścierwa zajęło aż 6 lat i kosztowało tyle istnień.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Tak analizując to wszystko, wyraźnie widać jak potwornie niesprawiedliwa jest historia. Obecnie dużo Niemców ma wśród przodków ludzi którzy w mniejszym bądź większym stopniu przyczynili się do tych wszystkich zbrodni. I co? Żyją w dobrobycie, jeżdżą mercedesami. Są bogaci. A Polacy? Większość obecnego pokolenia może wskazać na tragedie w ich rodzinach jakie zdarzyły się z winy Niemców. Gdzie my jesteśmy?
   Jeszcze do tego widzimy przeinaczenia historii, pisanie o 'polskich obozach koncentracyjnych'.
   No i ta bezczelna morda Steinbach, która próbuje zrobić z Niemców wielce pokrzywdzonych przez Polaków. Babsztyl, który jest policzkiem dla tych wszystkich naszych rodaków, którzy oddali swoje życie w II WŚ...

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Ciekawe opis, choć z opowiadań mojej babci to jednak Rosjanie okazali się większym ku*estwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jabby:
   no i wlasnie, obecni niemcy sa cos winni obecnym polakom? maja im oddac te swoje mercedesy ?
   tak to jest z ta historia, nie zapominaj tez o anglii , francji i usa, co zrobili z Polska po wojnie, jak 70 lat brali za nas odszkodowania wojenne a teraz cicho sza.
   A rosjanie? tak samo w tej wojnie mordowali, do tego zupelnie bez celu i bestialsko i co? dalej uwazaja polske za zbuntowana kolonie radziecka a do wojny nawet teraz sie nie poczuwaja tylko mowia ze to bylo wyzwolenie i ze nas uratowali (a NKWDisci zyja sobie w daczach na koszt panstwa)

  •  

   pokaż komentarz

   @jaceks: A czy ja gdzieś napisałem że mają nam oddawać mercedesy? Chodziło mi o brutalność historii. Że tzw. sprawiedliwość dziejową można włożyć między bajki.
   Nic nam nie muszą dawać, ale niech chociaż z pokorą spojrzą na swoją historię i przestaną składać roszczenia wobec nas - tak jak wspomniana przeze mnie wyżej 'wypędzona'.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Widziałem gdzieś zdjęcia zastrzelonych przez Luftwaffe kobiet pracujących w polu, czytałem też, że ci "rycerze" potrafili strzelać do opalających się dziewczyn, ale nie wiem ile w tym prawdy. Dobrze, że te parszywe #%%%%syny dostały w dupę od naszych lotników w bitwie o W. Brytanię.

  •  
   K......w

   +6

   pokaż komentarz

   @jaceks: niestety u nas do dziś panuje opinia że obecny Niemiec = Niemiec z '39, Nazista który chce spalić Polskę po raz drugi. Nie zapominajmy, że u nas po wojnie byli komuniści - Polacy którzy wykazali się nawet gorszym sk@#%ysyństwem bo w stosunku do własnych rodaków i też nieźle sobie żyli lub żyją

  •  

   pokaż komentarz

   @Jabby: No niestety, historia to bliska krewna polityki - największej k%@$y jaką człowiek wymyślił. Po prostu tu silniejszy ma rację. I też mnie to wk%@$ia - tyle bezsensownego cierpienia nam zadali, wymordowali najlepszych ludzi, zrównali z ziemią pół kraju. Po nich przyszła następna zaraza ze wschodu, która "poprawiła" po Niemcach - w końcu nawet nadludzie nie potrafili wszytkiego ukraść badź zniszczyć - ruskim się ta sztuka udała. A teraz jedni rządzą Europą a drudzy są mocarstwem z imperialnymi ambicjami - ot, polityka.
   Ja już się staram nie słuchać tych żałosnych ludzi, którzy próbują postawić historię II wojny na głowie - zdrowia szkoda. Myślę że te błędy, o ile nie są celowe, biorą się z ignorancji i niewiedzy. Ludzie Zachodu po prostu nie są sobie w stanie wyobrazić bestialstwa okupacji. Taki jeden przykład: Kiedyś w jakimś programie w zachodniej TV(angielskiej bądź francuskiej, nie pamiętam dokładnie) Polka opowiadała swoje wojenne losy. No i kobieta mówi, jak ruscy wywieźli ją w bydlęcym wagonie na Syberię do łagru i jakie tam panowały warunki. Opowiada o wszystkich szczegółch, o tym, że tam nie mieli nawet gdzie mieszkać, ogólnie było ciężko etc. Na co po jej opowieści prezenter całkiem serio pyta: No to nie mogła Pani wysiąść na następnej stacji?

   @MacGyver: Wiesz, ja pochodzę praktycznie z zachodnich kresów IIRP, więc do Niemców mam stosunek dość emocjonalny. Nasłuchałem się sporo o ich zbrodniach i stosunku do podludzi, a moje okolice zostały mocno dotknięte w czasie września 1939. Oczywiście Rosjanie mają swoje za uszami jednak chyba agresja Sowiecka '39 nie była aż tak zbrodnicza jak niemiecka. Co innego po zakończeniu działań wojennych - wtedy Sowieci pokazali pełnię swoich "umiejętności"

  •  
   a......a

   +1

   pokaż komentarz

   @willard:Generalnie zarówno Niemcy, jak i Rosjanie zachowywali się bestialsko. Jeśli chodzi o tych drugich, to polecam "Wojnę Iwana" Catherine Merridale, która napisała tam mniej więcej takie zdanie (cytuję z pamięci), będące wypowiedzią pewnego Rosjanina: "nas się nie bójcie, my jesteśmy dobrzy, po nas przyjdą gorsi". Chodziło o to, że pierwsze osoby, które napadają na Polskę to osoby raczej mało agresywne, po nich wysłano jakiś specjalny oddział, nie pamiętam dokładnie, ale ci już byli bardzo, bardzo brutalni i często masowo gwałcili. :|

 •  

  pokaż komentarz

  "Zdawać by się mogło, że jeżeli nie ludność cywilna to chociaż jeńcy wojenni powinni byli czuć się bezpiecznie, wszak chroniły ich konwencje haskie."
  Niestety tylko na papierze... Naziści ustalali własne, dla nich wygodne zasady, które miały doprowadzić do zagłady ludności polskiej i powiększenia niemieckiej "przestrzeni życiowej" zwanej Lebensraum.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nightwolfix: Na początku wojny właściwie jeszcze nikt nie wiedział na co "stać" Niemców. W pamięci ludzi ciągle pokutował wizerunek oficera wilhelmińskiej amrii, który był dżentelmenem (chociaż i podczas I wojny światowej na froncie zachodnim Niemcy dopuszczali się zbrodni na ludności cywilnej). Szybko jednak Wehrmacht wyleczył ludzi z tych mrzonek. Często przemarsz niemieckich jednostek znaczyły łuny specjalnie podpalanych wsi, ot przecież źle się maszeruje jak jest ciemno. Rzadko się o tym mówi, ale wojna totalna w wykonaniu Niemców wcale nie zaczęła się wraz z atakiem na ZSRR, zaczęła się 1 września.

  •  

   pokaż komentarz

   @histeryk_13: I to już 1 września - w artykule brakuje wzmianki o tym, ale nalotu na Wieluń nie można nazwać inaczej niż ludobójstwem. Podobnie wydarzeń bydgoskich, czestochowskich, przemyskich...

  •  

   pokaż komentarz

   @histeryk_13: Dokładnie. Jeśli chodzi natomiast o ówczesne "młode pokolenia", które to wykonywały rozkazy oficerów, to bardzo ważną rolę odegrały organizacje typu Hitlerjugend. Wpajały one młodzieży poczucie wyższości oraz pogardy wobec innych nacji. Później ci ludzie będąc w Wehrmachcie, dokonując tych zbrodni, nie mieli wyrzutów sumienia. Robili to w imię ich idei.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nightwolfix: Oczywiście. Bohler w swojej wcześniejszej książce "Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce" sporo miejsca poświęca indoktrynacji jaką stosowano w Niemczech w Dwudziestoleciu. Starano się wpajać w ludzi wizerunek "dzikiego" Polaka, który tylko czyha aby wbić nóż w plecy Niemcowi. Zresztą taki obraz Polaków miał tam znacznie dłuższą tradycję.

  •  

   pokaż komentarz

   @histeryk_13: Tu trzeba chyba dodać jeszcze jedną rzecz. Nie chodziło w pierwszej kolejności o wpojenie otwartego radykalizmu, ale swoistej "nowej normalności". Według systemu wychowania stworzonego w III Rzeszy zachowaniem zupełnie moralnym, normalnym i niewymagającym głębszej refleksji było tępienie robactwa w ludzkiej skórze: Polaków, Żydów, Rosjan. I później taki żołnierz Wehrmachtu bez żadnych rozterek mógł strzelić do Polaka, dziesięciu Polaków, albo i stu Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @mehis: Rozterki i tak spora część miała ;>

  •  

   pokaż komentarz

   @histeryk_13: Myślę, że Alianci dobrze wiedzieli na co stać Niemców którzy wykazali się już w Hiszpanii u boku Franco.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nightwolfix: Naziści ustalali własne... raczej Niemcy, nie wszyscy Niemcy byli nazistami.

 •  

  pokaż komentarz

  Moja babcia opowiadała mi o pewnym zdarzeniu jakie miało miejsce w Józefowie (Zagłębie). Jak już Niemcy weszli, grupka Polaków przy drodze zaczęła grać w karty. Przejeżdżający odział Niemców otworzył nagle do nich ogień. Wszyscy zginęli. Takich małych 'masakr' pewnie było dużo więcej w skali kraju...

  •  

   pokaż komentarz

   @Jabby: Takich przypadków zapewne były setki w kraju, obecnie coraz częściej zapomina się o nich, a tak nie powinno być. Wszak jak powiedział Marszałek: "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."

  •  

   pokaż komentarz

   @Jabby: Na początku września brat mojego dziadka postanowił, że wojna nie wojna - pole zaorać trzeba (miał gospodarstwo rolne). Niedługo po tym jak wyszedł, niemiecki myśliwiec który pojawił się na horyzoncie zniżył lot i skosił go z karabinów. Dla niektórych wojna to zabawa.

 •  

  pokaż komentarz

  Wykop za oczywiste zbrodnie NIEMIECKIE a nie jakieś tam "nazistowskie"

 •  

  pokaż komentarz

  pewnie wielu z tych morderców żyje do dzisiaj w spokoju i dobobycie...