•  
  S.....a

  +7

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  
  b....r

  +4

  pokaż komentarz

  I tak Tarnów wygrał z Wrocławiem w kwestii "Polskiego bieguna ciepła".

 •  

  pokaż komentarz

  "Ej, ludzie, patrzcie! Dzisiaj jest 30 stopni OMG WTF!! To powyżej średniej światowej za 100 lat, a my dalej żyjemy! Ahahahahuhuhu globalne ocieplenie to ściema LMAO! Wg ekoterrorystów powinniśmy spłonąć żywcem przy 25!!!11"

  O, rly? Ktoś tu nie zna podstaw teorii, którą oskarża.
  A potem w zimie widzimy wysyp idiotów:

  "Uhuhuhu mamy zimę! GO to kłamstwo, bo jest zimno!"

  ;_;

 •  
  f.................................u via iOS

  +4

  pokaż komentarz

  OMG. Niezłe badania nad globalnym ociepleniem, wiarygodna metodologia badawcza i uwzględnienie uwarunkowań lokalnych..

  •  

   pokaż komentarz

   @fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu: A znasz lepsze ? Dane z twojapogoda.pl wydają się wiarygodne.
   Chodzi tu o to że ludzie wpadają w panikę bo jakieś (i to nie zbyt wiarygodne) modele przewidują wzrost temperatury o ~1 stopień za ich życia. Wieści się koniec cywilizacji i wielką katastrofę i ludzie to kupują bo nie zabardzo sobie wyobrażają co to znaczy wzrost o 1 stopień. We Wrocławiu jest właśnie o około 1 stopnia cieplej niż w Warszawie czy Suwałkach. Dlatego ci co tak się boją niech sobie wyobrażą że w Warszawie będzie tak jak teraz we Wrocławiu. Może to ich trochę uspokoi.

  •  
   f.................................u via iOS

   0

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: problemem nie jest to, że nad pewnym obszarem temperatura będzie większa (np. nad pustynią większa o 20 stopni od średniej), ale to, że całkowita, globalna średnia będzie większa - bo to już wpływa na pojawienie się niektórych zjawisk sprzężenia zwrotnego (samonapędzanie) i przez dużą bezwładność cieplną oceanów pewnych zmian nie da się już zatrzymać.
   Sama temperatura cię nie zabije, ale jej konsekwencje klimatyczne i przyrodnicze to już nie wiadomo...
   Zresztą jakiekolwiek badanie zmian temperatury, by było wiarygode, musi uwzględniać efekt "miejskiej wyspy ciepła" i wiele innych, by dobrze rozplanować położenie czujników itd.

  •  
   p.......k

   +1

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: tu chodzi o globalne ocieplenie, które powoduje globalne zmiany. nikt się nie interesuje tym, że temperatura będzie wyższa we Wrocławiu. ważniejsze jest to, że przez wyższą średnią temperaturę Pacyfiku huragany nawiedzające USA stają się coraz częstsze i intensywniejsze, a przez wyższą temperaturę południowo-europejskich mas powietrza polskie burze w ciągu ostatniego dziesięciolecia stały się gwałtowniejsze (przykład: średnia liczba tornad na lata 2000-2003 w Polsce wynosiła 20,3, natomiast w latach 2007-2010 wynosi już 53,3 - dane za ESWD).

  •  

   pokaż komentarz

   @pogodynek: Czytałem ostatnio że nie zauważono wzrostu ilości i intensywności huraganów w USA wraz z ociepleniem. Okazuje się że związek między huraganami a globalnym ociepleniem nie jest udowodniony.

   (przykład: średnia liczba tornad na lata 2000-2003 w Polsce wynosiła 20,3, natomiast w latach 2007-2010 wynosi już 53,3 - dane za ESWD)

   Ale przecież w ostatnim dziesięcioleciu obserwowano obniżenie się temperatury. Dla mnie to są zwykłe fluktuacje pogodowe. To że masz 2-3 lata w których zdarzy się więcej burz czy tornad to jeszcze nic nie znaczy.

  •  
   p.......k

   +2

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: podawaj konkretne dane, bo "czytałem" i "obserwowano" może być zwykłą bujdą.

   specjalnie dla Ciebie wygrzebałem średnią roczną liczbę tornad (która świadczy o gwałtowności burz) w kolejnych trzyletnich okresach w Polsce:
   1996-1998: 5,3
   1999-2001: 9
   2002-2004: 25
   2005-2007: 40,3
   2008-2010: 41,3
   to nie są 2-3 lata w których zdarzyło się więcej burz. to jest tendencja wzrostowa. (dane za ESWD)

   co do huraganów, Czwarty Raport IPCC podaje dane, które są jednoznaczne: intensywność cyklonów na Atlantyku wzrosła od roku 1970.

   średnia temperatura w ostatniej dekadzie nie spadła - zwolniło tylko tempo ocieplania. ale nadal średnia globalna temperatura wzrasta. (dane za opracowaniem Judith L. Lean i Davida H. Rinda)

  •  

   pokaż komentarz

   @pogodynek: Ok - pomęczyłem trochę Wolframa i wygląda że muszę odszczekać. Widać trend wzrostowy. Niestety nie udało mi się zmusić Wolframa aby od razu pokazał mi to co chciałem więc ilości huraganów wpisałem do arkusza:
   https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AvwKo6FZH_tDdF9nckg1TmZKX0xSYjh2dzBqR2Jxb0E&hl=pl
   W zakładce 'Chart' jest wykres średniej 10 letniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @pogodynek: akurat tornada to nie jest najbardziej szczęśliwy czynnik do analizy, bo przez ostatnie 100 lat było ich znacznie mniej niż wcześniej w historii, więc ten wzrost w ostatnich 30 latach może nie być tak istotny. Lepszy wskaźnik to spadek zasolenia oceanów, tu są dobre dane z bardzo długiego okresu i to co się dzieje jest niepokojące...

 •  

  pokaż komentarz

  Przekonałeś mnie. Skoro ludzie tam nie umierają to chyba się tam przeprowadzę!

Dodany przez:

avatar ZdzisiekPoranny dołączył
25 wykopali 18 zakopali 1.9 tys. wyświetleń
Advertisement