•  
  T..l

  +12

  pokaż komentarz

  Ja jako ateista mam duży szacunek do takiego kościoła jakim był za PRLu. Wtedy nie liczyła się kasa i władza tylko walka z komunistycznym systemem. Dlatego smuci mnie, że obecnie KK w Polsce skupiony jest tylko na ściąganiu hajsu od wiernych, a dalej jedzie na famie wyrobionej podczas lat walki z komunizmem. Od czasu śmierci Jana Pawła II nie pojawił się żaden godny autorytet moralny, a poszczególni biskupi i arcybiskupi zajmują się potęgowaniem zysków i naciskami na wolność wypowiedzi i poglądów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tryl: Zgadzam się z Tobą. Jako chrześcijanin czasem nie mogę patrzeć jak kościół po 89 ukłądał się z nową władzą. Byle coś ugrać. Wieże kościołów rosną a wiernych ubywa. Moim zdaniem duża w tym wina KK. Ludzie się pogubili. Za PRL KK mówił raczej jednym głosem i stał po stronie ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tryl: Patrząc na to z drugiej strony - między kilkoma "męczennikami za wiarę" jak Popiełuszko czy Wyszyński było od zatrzęsienia księży, którzy zgadzali się współpracować ze służbami bezpieczeństwa, nie tylko z obawy przed aresztowaniami, biciem czy nawet morderstwem ale dla dóbr doczesnych - pieniędzy, samochodów i podsuwanych ochoczo księżom prostytutek. Często kwoty za jakie ksieża "sprzedawali" informację o innych księżach zaangażowanych w konspirację były porażająco śmieszne np. ojca mojego kolegi ksiądz proboszcz wydał za kilka butelek zachodniego koniaku i dodatkowe kartki na mięso, co wyznał dopiero na łożu śmierci prosząc go o wybaczenie (z tego co wiem mu nie wybaczył), notorycznie też służbom bezpieczeństwa zdarzało się uzyskiwać tajemnice "świętej spowiedzi" które (teoretycznie) nie powinny być zdradzane NIKOMU. Niestety, tej niezbyt chwalebnej karty Kościoła NIGDY nie poznamy bo wszystkie akta spalono albo wywieziono do siedzib władz kościelnych na mocy tajnego porozumienia między kościołem a ustępującymi władzami komunistycznymi. A byłoby co czytać, mój wujek był kierowcą w takim konwoju i wieźli 6 Starów wyładowanych aktami dotyczącymi księży... A drugie tyle pewnie zostało spalonych, podobnie jak prawdziwe życiorysy wielu działaczy konspiry, którzy teraz się kreują na wielkich Solidaruchów
   Zakończę nieśmiertelnym cytatem:

   -Stopczyk, co wy tam palicie?
   -Ja? Radomskie... ale jak pan major woli, to Franz ma Camele...

  •  

   pokaż komentarz

   @Tryl: Chyba dawno w różnych kościołach nie byłeś.

   "Dlatego smuci mnie, że obecnie KK w Polsce skupiony jest tylko na ściąganiu hajsu od wiernych, a dalej jedzie na famie wyrobionej podczas lat walki z komunizmem."

   Zapomiałeś o Caritas, KSM, grupach oazowych, kręgach biblijych i dziesiątkach innych czynów ewagelizacyjnych czy zwykłej pomocy bliźniemu.

   Z drugiej strony niestety księży, którzy misję dawno zamienili na kasę nie brakuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tryl: A pamiętasz kościół za czasów PRLu, czy wcale cię wtedy nie było? Kościół został zdemoralizowany właśnie min. dzięki takim działaniom.
   A kasa liczy się zawsze, takie życie.

  •  

   pokaż komentarz

   Od czasu śmierci Jana Pawła II nie pojawił się żaden godny autorytet moralny

   @Tryl: Isakowicz-Zalewski

   http://www.isakowicz.pl/

  •  
   R.u

   -2

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: Ale indoktrynowania biednej mlodzieży i wpajanie im do glów calej tej antynaukowej papki religijnej nie licz, ok? Grupy biblijne.... Ciekawe kto by mnie chwalil jakbym dzieciom wmawial, że Harry Potter to slowo objawione.

   @robo81:
   @Tryl:
   Trudno powiedzieć. W PRL Kościól walczyl o swoje wplywy, a i tak często nie walczyl, bo poza tymi najbardziej niepokornymi przedstawicielami Kościól nie mial się w Polsce aż tak tragicznie.
   Nie wiem też Tryl jak możesz nazwać godnym autorytetem moralnym gościa przez którego pól Afryki pali prezerwatywy i pod nosem któego Ratzinger robil co w jego mocy by chronić pedofili przed wychodzeniem na jaw ich czynów.

  •  
   T..l

   -1

   pokaż komentarz

   @Ryu: Źle się wyraziłem, bardziej chodziło mi o charyzmatyczną postać, która skupia uwagę wiernych i zachęca ich do udziału w życiu kościoła. Na pewno był autorytetem jeśli chodziło o dialog między kulturami, co do sprawy z antykoncepcją masz absolutną rację, choć ja osobiście sądzę, że stanowisko papieża w tej sprawie nie miało specjalnie dużego znaczenia dla Afrykańczyków. Co do pedofilii zaś się tyczy, powiem w odniesieniu do historii KK - tradycji musiało stać się zadość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lejda: dla księży oprócz kasy liczy się jeszcze możliwość obcowania z młodymi ministrantami ;P

 •  

  pokaż komentarz

  Sporo młodych lewackich hipsterów się produkuje.

  Ale też miło widzieć że jednak wielu polaków szanuje swoją przeszłość.

 •  

  pokaż komentarz

  Najbardziej mnie bawi nagonka na kasę kościoła takich firm jak Agora która ma 6 miliardów obrotu rocznie.

  Reszta czerwonych też biedna nie chodzi.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale tragedia znowu masa spamu jaki to kościół jest bee...

  Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że wszelkie wykopy w którym pojawia się KK nawiedza niespotykana ilość „ateistów”, „antyklerykałów”, „agnostyków”... Ale to znaczy, że jednak są kościołem zainteresowani...

  •  

   pokaż komentarz

   @aaxxyyzz: no pewnie ze są zainteresowani. Może gdyby z kościołem było wszystko w porządku to nie byli by tymi ateistami, antyklerykałami i agnostykami. Ja przynajmniej najpierw oddaliłem się od samego kościoła, a potem przestałem wierzyć w Boga.

   I może cię zaskoczę, ale można być wierzącym antyklerykałem. Wbrew pozorom nie wszyscy wierzący mają klapki na oczach.

  •  

   pokaż komentarz

   @jazda666:

   I może cię zaskoczę, ale można być wierzącym antyklerykałem. Wbrew pozorom nie wszyscy wierzący mają klapki na oczach.

   Tak do tego trzeba zapytać w co wierzą...

Dodany przez:

avatar Czajna_Seczen dołączył
247 wykopali 8 zakopali 8.4 tys. wyświetleń
Advertisement