•  

  pokaż komentarz

  niech fakturę wystawią, biznesmeni w czerni...

 •  

  pokaż komentarz

  I znów jest tak, że przypadki ludzkie robią "czarny PR" reszcie. Są uczciwi księża, znam takich co nawet potrafili pogrzeb za darmo odprawić, bo po prostu wiedzieli jaka jest sytuacja, znam takich co odprawiają za tyle ile im kto da... (Wiadomo, że nikt z 10gr czy 1zł nie przychodzi). Dziękuję dobranoc, pewnie już nie zobaczę tego komentarza, bo zniknie pod lawiną minusów, bo napisałem nie taki jak powinien być..

 •  

  pokaż komentarz

  i gdzie tu składane śluby ubóstwa i bezinteresowność?

  •  

   pokaż komentarz

   @Czekoladowa_: Księża nie składają ślubów ubóstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @informatyk: No tak, racja, są też księża zakonni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czekoladowa_: Nie wszystkie zakony składają śluby ubóstwa :D
   @CanisLupusLupus: Ten ksiądz jest marianinem, czyli zakonnikiem.

  •  
   p......o

   +8

   pokaż komentarz

   @CanisLupusLupus: zgadza sie nie skladaja. ale jest napisane: nie gromadzcie bogactw na ziemi ale w niebie. jak to sie ma do rzeczywistosci wszyscy wiemy i widzimy przy okazji. dodatkowo chcialem zwrocic uwage na pewien fakt: za msze gregorianska czyli odprawiana w celu odkupienia win w czyscu placi sie jakas kwote (np tu 900zl) czyli placisz za odkupienie win w czyscu. nie przypominam to wam czegos??

  •  

   pokaż komentarz

   ale jest napisane: nie gromadzcie bogactw na ziemi ale w niebie

   @patricko: a sam zapewne jedynie w niebie bogactwa gromadzisz...
   albo żyjesz wedle tego co piszesz albo odp#%$!#$ się od innych, którzy też wbrew pismom postępują

  •  
   p......o

   +4

   pokaż komentarz

   @ksy3: ale ja nie jestem ksiedziem (straznik cnot i moralnosci) . dostrzegasz roznice geniuszu intelektualny?

  •  

   pokaż komentarz

   @patricko: a gdzie jest napisane, że to o gromadzeniu bogactw odnosi się do księży? Swoim komentarzem sam postawiłeś się na barykadzie wszelkich cnót i moralności ;p

  •  

   pokaż komentarz

   W diecezji na Śląsku ofiara za mszę dzieli się na 8 części. 3/8 dostaje Ksiądz, jakaś tam część dla organisty, jakaś dla kościelnego, jakaś idzie na prąd. W każdym razie 500 * 3/8 to 187,5 zł. Czy uważacie że to duża wypłata na miesiąc ? Bo jak dla mnie nie do wyżycia jeśli ksiądz nie uczy w szkole.

  •  

   pokaż komentarz

   @janu: wczoraj się urodziles czy reprezentujesz kościół?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszek00: Jako Katolik reprezentuję Kościół.

  •  

   pokaż komentarz

   @janu: to chyba ze średniowiecza nie wyszedłeś. Porównałeś dochód z ofiary na mszę z miesięczną pensją. Teraz uwaga, będzie wskazówka: w miesiącu jest kilkadziesiąt mszy. PS Ksiądz ucząc w szkole dostaje normalną kasę jak nauczyciel robiąc przynajmniej dwa razy mniej dlatego jest to najbardziej znienawidzona instytucja przez normalnych n-li.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszek00: Msze gregoriańskie polegają na tym, że przez cały miesiąc ksiądz odprawia tylko te msze. Są też kapłani którzy nie uczą w szkołach. Dlatego porównałem do miesięcznej pensji. Dostaje kasę jak nauczyciel, ale zazwyczaj ma mniej godzin. Poza tym nie uważam żeby robił 2 razy mniej, studiował nawet dłużej niż inni nauczyciele, a szacunek do księdza na lekcji też się różni od szacunku do reszty nauczycieli więc męczy się z uczniami pewnie nawet bardziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @janu: dolicz tacę, pogrzeby, wesela, zbiórki, etc., etc., etc. mówienie, że ksiądz zarabia tylko na mszach g. to demagogia. Sam napisałeś, że ma mniej godzin poza tym jak ja byłem w LO to normalny n-l musiał prowadzić 2 przedmioty (np historia+wos) ksiądz oprócz religii (sama nazwa tego przedmiotu jest idiotyzmem) w szkole nie robi nic, nie uczestniczy w zebraniach, itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @janu:
   Co to ma wspolnego z msza gregorianska?
   Przy tzw. gregoriance nie musi byc organisty, nie musi byc odprawiana w glownej nawie kosciola (prad) i nie jest to jedyna posluga kaplana na dzien.
   Polecam liczyc 30pln za godzine. Cala ta historia, jest strasznie nadmuchana. Nikt nie ma obowiazku zamawiac gregorianek, a ze czuje taka potrzebe, to niech sie godzi na warunki, albo prosi o specjalne wzgledy podajac powod. Do urzedow tez musimy pisac podania.
   Na koniec dodam, ze gregorianki nie obdarzono zadnymi odpustowymi mocami.

   ps. Bardziej denerwuja mnie podatki, przymusowe ubezpieczenie i skladka emerytalna.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszek00: ma mniej godzin więc ma mniejszą pensję (nie wszyscy tam zarabiają tyle samo), z tacy pieniądze nie idą do księdza tylko do kurii która rozdziela potem na różne cele np. misje, remont kościoła, wydział teologiczny. . .

  •  

   pokaż komentarz

   @Radarescu Ksiądz dostaje pieniądze tylko z jednej mszy dziennie i tylko jedną może odprawić. Jeśli jest taka potrzeba (bo np jest sam w parafii) to dostaje pozwolenie od Biskupa, ale pieniądze dostaje tylko z jednej mszy. Co do tego że nie trzeba płacić za prąd, itp. to 90% kościołów w Polsce nie posiada kilku naw, a poza tym na ziemiach dawnego zaboru pruskiego prawo kościelne jest bardzo dokładnie opisane, Ksiądz dostaje 3/8 z mszy niezależnie czy trzeba opłacać jakieś tam rzeczy czy nie. Nie wiem jak jest gdzie indziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czekoladowa_: Taaa... Łatwo opluwać. Sprawa podstawowa- stypendium za Mszę jest dniówką kapłana! Czyli tak jakby Twój ojciec dostał 30 zł na dzień. Ksiądz nie może wziąć więcej niż jednego stypendium na dzień, nawet jeśli binuje, trynuje czy nawet pentuje. Pytanie co na wsi, gdzie ludzie nie dają na msze a księga intencji świeci pustkami. Jeśli ksiądz uczy w szkole- pół biedy. Natomiast w przeciwnym wypadku lipka. Tak więc 900 zł na miesiąc to dużo? Pani na kasie więcej wyciąga.

  •  

   pokaż komentarz

   @patricko: Ksiądz by rzekł - takie czasy.
   Cóż, nie ma wiary bez kasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czekoladowa_: Samo słowo "ksiądz" wywodzi się ze słowiańskiego kъnędzь i pierwotnie termin ten oznaczał naczelnika plemiennego (z tego samego źródła wywodzą się rosyjskie kniaź, czeskie knieze czy południowosłowiańskie knez). Słowo kъnędzь do słowiańskiego zostało zapożyczone z germańskiego kuning - "książę, naczelnik plemienny" (kuning → kŭnęgŭ → kъnęgъ → kъnędzь). W polszczyźnie słowo uległo dalszym przekształceniom (zanik jerów, zmiana nagłosowego kń- w kś- itd).
   We wczesnym średniowieczu zaczęto tak określać ludzi możnych i wpływowych. Mianem tym nazywano później też niekoronowanych władców jako odpowiednik łacińskiego słowa dux (dziś w tym znaczeniu polska forma książę, która pierwotnie znaczyła młodego władcę – książę od ksiądz (władca) jak koźlę od kozieł czy chłopię od chłop).
   Znaczenie duchowny jest najpóźniejsze (prawdopodobnie przyszło do polszczyzny pod wpływem czeskim) i z początku było stosowane jedynie wobec biskupów (zwanych wówczas często książętami Kościoła). Z czasem jej zakres, rozszerzony został na wszystkich duchownych (w tym również niekatolickich).

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @greatdrian: Zaraz zaraz, ksiądz ma zapewne jakieś wykształcenie? Mamy takie czasy a nie inne, w poprzedniej pracy płaca mnie satysfakcjonowała, pracowałem ale szukałem następnej - teraz jestem zadowolony. Nie rozumiem - księdzu nie pasuje - niech zmieni zawód.
   Mamy kapitalizm do cholery.

  •  

   pokaż komentarz

   @greatdrian: twoja wiedza chyba nie jest zbyt duza. Ksieza w mojej parafii maja sportowe wozy, chodza w skorzanych kurtkach i maja prawie wille. Chyba nie daliby rady na 900zl miesiecznie, nie sadzisz? Oczywiscie nie mowie, ze wszyscy sa tacy. Ale to wyjatki niestety...

  •  

   pokaż komentarz

   @Czekoladowa_: Śmiem zaprzeczyć... Otóż kwota 900 zł jest w przypadku samych mszy gregoriańskich- średnio, prawda? Ale teraz:
   1. Czy takie msze są co miesiąc?
   2. Przeważnie do zakonników kierowane są stypendia na gregorianki.
   3. Msze te nie muszą być odprawiane przez jednego kapłana- istotnym jest tylko ciągłość przez 30 dni.
   Co za tym idzie, jeśli taka intencja trafi na parafię to może ona zostać rozdzielona między kapłanów i tak uśredni się to po innych intencjach (ok 50 zł.)
   Po drugie. Księża dostają również ofiary za śluby i pogrzeby. Jeśli takich jest dużo, to wtedy przeważnie jest to większa parafia a co za tym idzie więcej wikarych, czyli? Często taki dostanie sakrament do udzielenia?
   Po trzecie, to o czym pisałem wcześniej: ksiądz może uczyć w szkole- wtedy zawsze wpadnie kolejny grosz.
   Oczywiście zawsze jeszcze wpadnie jakaś kasa za kolędę.
   Teraz więc pytanie, dlaczego ksiądz nie może sobie kupić lepszego auta? Jeśli go stać, bo nie ma żony, dzieciaków to co stoi na przeszkodzie? Do wszystkich się tak będziemy dopierdzielać? To jest zazdrość i jest bezsensowna bo i tak nic człowiekowi nie dodaje.
   Znam jednak wielu kapłanów i tak naprawdę wiele z tych pieniędzy pozostaje w Kościele. Ilekroć ze swoich dokładają do wyjazdów dzieciaków na kolonie wakacyjne, kupują ministrantom komże i alby za swoje pieniądze, organizują wycieczki za które płaci się symboliczny grosz., pomagają biednym rodzinom, kupują paramenty i westymenta dla parafii a kiedy przychodzi nowy proboszcz i zastaje syf na plebanii bo stary był trzymany nie wiadomo po co i wszystko zadziadził to wkłada wszystkie swoje oszczędności w remont i nie odzyska tego przecież. Znam to wszystko osobiście i gadanie, że księża trzymają to wszystko dla siebie denerwuje mnie. Pamiętaj jeszcze, że kapłan musi odprowadzać do kurii opłaty w formie ryczałtu, czyli jeśli ludzie nie są ofiarni to myślisz, że skąd proboszcz da te pieniądze? Naturalnie, że ze swoich- nie ma wyboru.
   Jeśli jednak znasz takich księży, którzy są łasi na kasę to co to zmienia? Czy wszyscy są tacy? Zawsze się znajdzie takiego, który poleciał na kasę. Jednak o jednej rzeczy nie wolno zapominać. Pieniądze nie są celem, ale środkiem ułatwiającym osiąganie ich.
   Każdy oczywiście dostrzegać może tylko i wyłącznie to na co się napalił i czego się doszukuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @smok44: Stąd też x. oznacza ksiądz (xiądz), takie same oznaczenie było stosowane do xiąże

 •  
  E.....3

  +32

  pokaż komentarz

  opodatkować Kościół. tyle w temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emiqs93: Już widzę:
   Informujemy jednak, że opłata na Gregoriankę wzrosła do 1100, aby mogła ona pokryć kwotę odprowadzonego podatku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emiqs93: Co za durny pogląd... Co rozumiesz przez opodatkowanie kościoła? Czy to też kolejny, pusty slogan, populistyczny do bólu?

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: normalnie - np. dajesz na mszę 100 zł, dostajesz paragon/fakturkę z wliczonym VATem który to kościół potem odprowadza.

  •  

   pokaż komentarz

   @klimer: I ty myślisz że kto na tym traci? Kościół czy ty, płacąc zwiększoną kwotę za usługę? Po co wprowadzać kolejne podatki, socjalizując? Przecież to tak abstrakcyjnie głupie, że aż ciężko mi w to uwierzyć że ktokolwiek może myślec w ten sposób.

  •  
   E.....3

   -2

   pokaż komentarz

   @KeiON: tak, populistyczny frazes dla ludu. z ukrytym przesłaniem dla tych wnikliwych. skoro mają cennik to jest to firma więc dlaczego nie mają należnego podatku płacić? To że Kościół taką rolę odgrywa w państwie to nic nie zmienia. Niech klechy też płacą podatek. Owszem, znajdą się uczciwi księża (może i nawet ich więcej niż nieuczciwych czy chytrych) ale taka prawda - księża są grupą społeczną dobrze sytuowaną niestety ułatwia im to nieopodatkowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: Tu nie chodzi o kolejne podatki a równość wobec prawa, albo wszyscy płacą albo nikt a nie że niektórzy płacą by inni mogli nie płacić.

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: myślę że wymusiłoby to na księżach stworzenie otwartego cennika - zatem jedynym stratnym byłby Kościół, ja i państwo byśmy tylko na tym zyskali. Ja bo byłoby jasne ile w danym kościele muszę zapłacić, a nie ściemniane że co łaska aaaaaaleee "ludzie przeważnie dają nie mniej niż 700 zł.", natomiast Państwo miałoby dodatkowy dochód.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emiqs93: Kościół płaci podatki, każdy ksiądz płaci za każdego katolika w swojej parafii (osoby ochrzczone). I nie jest to mała suma w skali ich zarobków.

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: Nie wiem kto traci, wiem kto zyskuje - Skarb Państwa.A skoro może zyskiwać na wszystkich innych towarach i usługach, to czemu nie na tych?

  •  

   pokaż komentarz

   @Emiqs93: A znasz jakiegoś księdza, żeby się tak wypowiadać ? :)
   @klimer: Google nie ma pojęcia co to jest otwarty cennik a tym bardziej ja. Nie rozumiesz, że bez podatku zapłaciłbyś mniej? Ponieważ te 500 zł jest sztywnie na coś przeznaczone, po opodatkowaniu MUSI wzrosnąć. I kto na tym straci, młody socjalisto?

  •  
   E.....3

   -4

   pokaż komentarz

   @KeiON: tak, znam aż za dobrze. Jednak czytając wasze komentarze to trochę muszę przyznać wam racji.

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: wolę zapłacić więcej ze świadomością że kasa jest opodatkowana niż mniej prosto do kieszeni...

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: masz taki mądry awatar a takie głupoty gadasz. Według Ciebie brak podatków to słuszna koncepcja? I nie obrażają innych bo ludzie piszą o zarejestrowaniu przychodów i uczciwym ich rozliczaniu

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: koledze chodziło nie o nałożenie dodatkowego podatku a rejestrowanie przychodów i odpowiednie i uczciwe odprowadzenie podatków tak, jak robią to osoby fizyczne lub prawne (w zależności od formy jaką przybrałby kościół)

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: może źle się wysłowiłem - nie "otwartego" ale "jasnego i przejrzystego", "stałego", "jawnego". Całkowicie zgadzam się z @tomaszek00 , jasne by było ile Kościół dostał. Przecież podatek nie musi wynosić 23%. Do tego "usługi" kościoła są na tyle sporadyczne dla jednostkowego obywatela, że więcej byłoby w tym dobrego niż złego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emiqs93: I zabrać te ziemie oddane za bezcen, k$#@a 21 wiek, a państwo rozdaje ziemię wierzącym w wyimaginowane twory, no szczyt, tyle jeśli chodzi o rozdzielenie państwa od religii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emiqs93: A ja bym prosił by nie zmuszać ludzi korzystających z takich usług do płacenia kolejnego podatku. Państwo zamiast wpieprzać się tam gdzie jeszcze go nie ma łaskawie mogłoby wyrównać w dół i zmniejszyć ucisk podatkowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @janu: Płacą ryczałt. Maksymalnie jest to 450zł miesięcznie (przy ilości parafian >20000) co wg. mnie nie jest dużą sumą porownując do poziomu na jakim opodatkowani są zwykli obywatele.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emiqs93:
   Opodatkować państwo .Tyle w temacie.

  •  
   E.....3

   +1

   pokaż komentarz

   @plushy: dzięki za jednozdaniowe podsumowanie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @neoandrew:
   A jeśli Kościół dostał jakąś ziemię dawno temu, powiedzmy od jakiegoś króla, to co? Czy my bolszewicy, żeby ludzi wywłaszczać? Ja nie.
   Równie dobrze można mówić- co to za restytucja mienia? Komuchy im zabrały, a im się i tak wcale źle nie powodzi, więc kij na ryj, nic im nie oddamy.

   @Emiqs93:
   Protip:
   1. Zdobądź odrobinę wiedzy, w dziedzinie, w której chcesz zabrać głos.
   2. Zabierz głos.
   3.??????
   4. PROFIT!!!
   (Księża płacą podatki)

   @topic
   Nie mogę uwierzyć na jak podatny grunt dziś padają antyklerykalne argumenty. Dla mnie zawsze najdurniejszą grupą ludzi są wojujący ateiści (raging atheists). Ja jestem ateistą, dzięki temu żadna doktryna nie nakazuje mi zwalczać innych religii, ani nawracać na moją. A to, że Kościół płaci mniej podatków (tak do końca to nie wiem nawet czy to prawda) to nie znaczy, że ma za dobrze. To znaczy, że inni mają źle. Moja rada: poprawić warunki też innym. Wasza- dop$$###%ić Kościołowi. Wtedy wszyscy będą mieli @$%#owo, ale przynajmniej będzie równo. Dlaczego w Polsce zawsze ludzie chcą pogorszyć sytuację tym "bogatszym", zamiast poprawić "biednym"? Jak mój sąsiad zbiednieje, to ja wcale nie stanę się bogatszy, ludzie zrozumcie to.

  •  

   pokaż komentarz

   @morgahard: Dokładnie o tym samym pomyślałem. Gdyby ci wszyscy którzy nawołują do nałożenia podatku na kościół, nawoływali do zmniejszenia podatków nałożonych na wszystkie inne instytucje (w ramach sprawiedliwości), to wszyscy by na tym skorzystali. Wiadomo przecież, że ciężar podatku zawsze spada na konsumenta.

  •  
   E.....3

   0

   pokaż komentarz

   @morgahard: taaa, bo księża płacą podatek od dochodu wielce uczony....

  •  

   pokaż komentarz

   @Emiqs93:
   Nie, księża nie płacą podatku od dochodu, płacą podatek od dupy. I płacą go pieniędzmi pochodzącymi właśnie z dupy. Bo przecież nie z ich dochodów.

 •  

  pokaż komentarz

  Płacić 900zł, po to by wierni też dali 900zł? Jak to działa?

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna