•  
  J...i

  +17

  pokaż komentarz

  A ciekawostką jest, że Karol Wielki nie potrafił pisać, na każdą wyprawę wojenną zabierał kałamarz i pióro po to aby ćwiczyć rękę w pisaniu ale nigdy nie opanował tej umiejętności, bo zaczął za późno.

 •  
  1......z

  +8

  pokaż komentarz

  Ja natomiast żałuję, że szkoły średniej nie skończyłem na początku lat 90-tych XX wieku.

  •  
   l.......a

   +12

   pokaż komentarz

   @1legataz: Spróbuj teraz, podobno łatwiej.

  •  
   1......z

   +2

   pokaż komentarz

   @le0polska: Niestety drugi raz nie można:)

  •  
   l.......a

   +5

   pokaż komentarz

   @1legataz: btw. co było takiego fajnego na początku lat 90 czego nie ma teraz? Teraz są komputery, drukarki, internet. Osobiście nie tęsknie za wycieczkami do biblioteki i ślęczeniem nad projektem z rapidografem.

  •  
   1......z

   +2

   pokaż komentarz

   @le0polska: Ludzie z tego okresu należą do wyżu demograficznego. Żeby dostać się na studia trzeba było trochę popracować, nie tak jak teraz.

  •  
   l.....2

   +20

   pokaż komentarz

   @1legataz: To może żałuj, że nie urodziłeś się 40 tys. lat temu, bo wtedy, żeby zdobyć jedzenie musiałbyś trochę popracować, a nie tak jak teraz, idziesz do sklepu i masz. Mnie osobiście wkurza takie ślepe idealizowanie przeszłości, bo to, że dzisiaj jest niż demograficzny nie znaczy, że nie ma ludzi ambitnych, że tak o bez żadnej pracy dostaniesz się na dobre studia (a na słabe to w latach 90. też się dało łatwo).

  •  
   R........2

   +2

   pokaż komentarz

   @le0polska: Ja jestem teraz w 1 klasie technikum i dużo bym dał by urodzić się 10 lat wcześniej. Szkoła wtedy coś uczyła, teraz jest o wiele gorzej. Nie mówie, że jest tragicznie jeszcze nie. Ale nawet porównując z swoją siostrą ona teraz ma w 3 klasie podstawówki mnożenie, ja miałem je na samym początku 2 klasy. Rozmawiałem z moją nauczycielką od matematyki kilka lat temu tw. Pitgorasa było w 5 klasie podstawówki teraz to chbya 2 gimnazjum. Te 10 lat temu uczniowie liceów w Polsce kończyli szkołe ucząc się całek itd. teraz można o tym pomarzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rafaello12: Zgodzę się z wami chłopaki. W latach 90 uczęszczałam do szkoły, która rozwijała pasję. Gdzieś w 4 klasie na lekcji technikum dostaliśmy takie małe urządzenia, które należało podłączyć kablami szeregowo, lub równolegle. Pamiętam lekcje rzeźby w drewnie w tej samej pracowni, co prawda same obłe kształty ale jednak. I lekcje szycia. A to wszystko w klasach 4-6.
   A teraz poszłam na studia i dostałam do zabawy identyczne kable. Serio. Dokładnie takie same, ale zestaw był większy. Jako jedyna osoba w grupie kumałam co do czego.

   PS Szkoła to Podstawówka nr5 w Białymstoku

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoda tylko, że Białystok nie istnieje

  •  
   e.......e

   0

   pokaż komentarz

   @Rafaello12: nie wszyscy muszą liczyć całki. Ja na przykład w moim liceum mam przedmiot pt. analiza matematyczna i chodzi ten, kto ma ambicje, a takich nie brakuje i w tych czasach. Wbrew pozorom zdolność matematycznego myślenia zanika wśród młodzieży nie tylko przez samo nauczanie matmy w niewłaściwy sposób. Złe jest ogólne podejście do nauki. To nie szkoła ma uczyć. To ty masz się uczyć. Dla chcącego nic trudnego - i taką chęć trzeba właśnie wśród uczniów wyrobić. Zmuszając kogoś do czegoś, niczego się nie osiągnie. Nie widzę sensu w ogóle w podstawie programowej. Szkoły powinny oferować po prostu kursy (jak np. analiza wyżej wymieniona, itp.), które przygotowywałyby do egzaminów wstępnych na studia. Taką mam koncepcję. ;] Oczywiście to, że w gimnazjach niczego nowego się nie robi (funkcje po łebkach, bez trygonometrii, reszta to powtórzenie z podstawówki, 3 lata dzielenia i dodawania) to jest tragedia.

  •  
   R........2

   0

   pokaż komentarz

   @everglade: Z tym, że koncepcje nic się mają do rzeczywistości. [spiskowiec] Władza choduje sobie głupie społeczeństwo, żeby się łatwiej sterowało [/spiskowiec]. Nasze szkolnictwo jest od kilkunastu lat unowocześniane na wzór zachodni, szkoda że oznacza to drastyczny spadem poziomu i niszczy się coś co mieliśmy bardzo dobre [wykop info] Ponoć nawet w planie Balcerowicza to zakładano, w celu likwidaji bezrobocia. Niestety tylko w statystykach na 5 lat [/wykop info].

  •  
   l.....2

   +2

   pokaż komentarz

   Władza choduje

   @Rafaello12: No widać, że plan nowej władzy mający na celu obniżanie poziomu nauczania przynosi efekty...

  •  
   1......z

   +1

   pokaż komentarz

   @luksus2: Używasz nadinterpretacji, a w takim przypadku nie ma sensu nawet dyskutować:)

  •  
   l.....2

   0

   pokaż komentarz

   @1legataz: A ty używasz uproszczeń i generalizacji, tak się nie powinno wysnuwać wniosków.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja jestem teraz w 1 klasie technikum i dużo bym dał by urodzić się 10 lat wcześniej. Szkoła wtedy coś uczyła

   @Rafaello12: 16-letni gówniarz narzekający na współczesne czasy... Idź się zabij.

  •  
   R........2

   0

   pokaż komentarz

   @luksus2: Mój błąd kajam się :(

 •  
  P.......3

  +3

  pokaż komentarz

  Właściwie to system edukacyjny jest bez sensu. Nie ważne czego uczysz się w szkole, ważne żebyś się uczył. Tu nie chodzi o to by zdobywać tą wiedzę, bo prawdę mówiąc nie wiele z tych 12 lat edukacji wykorzystam w życiu, chodzi o to by obciążać umysł, i dzięki temu rozwijać inteligencje.
  Jak nie kombinuję się, nie używa się łba do trudnych zadań, nie koniecznie takich typowych matematycznych, równie dobrze mogą to być szachy, to trzeźwość myślenia, i logiczne podejście do spraw zanika.
  Dlatego moim zdaniem zamiast niektórych bezsensownych lekcji, powinna być lekcja na której gra się w szachy albo w inne gry logiczne. Od małego nauczać że ta gra jest fajna, bo ona na prawdę rozwija umysłowo. Robić w szkole zawody, nagrody dawać, motywować.
  Jako mały dzieciak, już chyba od 4 roku życia, grałem w szachy z tatą, i powiem że to na prawdę mi to pomogło, bo wiele problemów rozwiązuję teraz dzięki logicznemu myśleniu. Poza tym ta gra nauczyła mnie cierpliwości, i tego żeby przed podjęciem ważnej decyzji pomyśleć przyszłościowo "przewidzieć ruch przeciwnika" .

  •  

   pokaż komentarz

   @P3rkoZ_93:
   Tylko nie wiadomo, czy to że dobrze gramy w szachy wpływa na naszą inteligencję, czy to inteligencja warunkuje postępy w grach logicznych takich jak szachy itp.

  •  
   j......m

   +5

   pokaż komentarz

   @P3rkoZ_93: taaaaaaaak?:) Od 5 roku życia grywam w szachy - najwięcej w podstawówce i gimnazjum i jakoś nie zauważyłam, żeby mnie to cierpliwości nauczyło:D charakteru się nie zmieni, jestem roztrzepana i w momencie gdy popełniałam błąd to wymyślałam cuda na szachownicy, żeby się wykaraskać i tak mam w życiu również. W momencie, gdy mam nóż na gardle, zaczynam poznawać swoje możliwości i zastanawiam się czemu to wcześniej było dla mnie takie trudne...

 •  

  pokaż komentarz

  Karol Wielki przywrócił stary system nauczania - uczono siedmiu sztuk "wyzwolonych". Istniały dwa poziomy kształcenia:
  1) Podstawowy (Trivium) - gramatyka, reotryka, dialektyka
  2) Wyższy (Quadrivium) - arytmetyka, geometria, astronomia, muzyka
  Dzięki tym reformom udało się Karolowi Wielkiemu przywrócić czystość łacinie, podnieść poziom wykształcenia duchowieństwa (ponieważ przy każdej diecezji utworzono szkołę przykatedralną) i uzyskać w miarę kompetentnych urzędników.

  Nie wiem skąd te źródła w artykule, ale to jest generalnie oficjalna wersja ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON: Trivium i Quadrivium istniały w czasach Karola Wielkiego wyłącznie jako pewna teoria, stosowana w nielicznych szkołach umożliwiających wyższą edukację. W zwykłych szkołach ("podstawowych") - a o takich traktuje artykuł - ten podział nie miałby sensu. Przecież tego rodzaju placówki łącznie dysponowały góra kilkunastoma książkami, a ich uczniowie kończyli z reguły oświatę nie znając w większym stopniu nawet gramatyki, a co dopiero dialektyki czy retoryki.

   Poza tym mówienie o przywróceniu starego systemu to też pewne nieporozumienie. Jak pisze Rosamond McKitterick: Termin trivium (...) został po raz pierwszy użyty właśnie w czasach karolińskich.

  •  
   T....s

   +1

   pokaż komentarz

   @mehis:

   Termin faktycznie ukuty został za Karola, ale odpowiadał praktyce dawnego nauczania antycznego (dialektyka, gramatyka i retoryka) stąd nie ma niczego nieprawidłowego w mowie o przywróceniu starego systemu - we wczesnym średniowieczu przywracano faktycznie nauczanie retoryki, dialektyki i gramatyki, które to dziedziny były podstawą ogólnego wykształcenia od czasów greckich sofistów przez klasyczny Rzym do jego upadku.

  •  

   pokaż komentarz

   @KeiON:
   akurat co do "czystosci" laciny to kwestia bardzo wzgledna- lacina byla bowiem wtedy szeroko uzywanym jezykiem- ale, na szczescie- nie w wymarlej, przestarzalej "klasycznej" formie tylko jako zywy, zmieniajacy sie, dynamiczny jezyk- lingua rustica romana.

 •  

  pokaż komentarz

  Co to znaczy, że nie wynaleziono odstępów między wyrazami?