•  

  pokaż komentarz

  tiaaa a mój ojciec nagle nie może prowadzić u siebie w piwnicy działalności gospodarczej, bo się doszukali, że mamy sufit za nisko o 10cm...

 •  

  pokaż komentarz

  I bardzo dobrze, nikt nie powinien sie wtrącać w to co ja chce wybudować na swojej ziemi dopóki to nie jest na przykład ludzka rzeźnia ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Na szczęście nie jeżdżę do Zakopanego.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak właśnie powinno działać prawo że na swoim każdy buduje co chce z godnie z zagospodarowaniem przestrzennym.

  •  

   pokaż komentarz

   @rea9: Po pierwsze to nie "z godnie", a zgodnie. Po drugie co mamy rozumieć że każdy buduje co chce zgodnie z zagospodarowaniem przestrzennym?

  •  

   pokaż komentarz

   @rea9: FAIL - tak właśnie działa prawo w Polsce, dostajesz pozwolenie na budowę i budujesz dokładnie to co chcesz! Nikt przecież Cię nie zmusi żebyś np. wybudował na swojej działce supermarket jeżeli chcesz mieć tam domek jednorodzinny!

  •  

   pokaż komentarz

   @rea9: a po kiego mamy opłacać z podatków urzędnika, który będzie odpowiadał za zagospodarowanie przestrzenne. Skąd pewność, że będzie on bardziej kompetentny od właścicieli działek? Stare Miasto w Krakowie nie miało zagospodarowania przestrzennego...

  •  

   pokaż komentarz

   @K_R_S: Nigdy nie słyszałeś o czymś takim jak "biurokracja", "łapówka", "lobbing"? Zapoznaj się z tymi słowami to od razu Cię oświeci po co są plany zagospodarowania przestrzennego i armia urzędników która je skrupulatnie sprawdza

  •  

   pokaż komentarz

   @K_R_S: Stare miasto w Krakowie powstawało w trochę innych czasach. Za parę lat nie będziesz mógł się wykąpać w jeziorze na Mazurach, bo wszystkie będą otoczone willami.

  •  

   pokaż komentarz

   @VincentVega: mylisz się. Jeśli słyszałeś o czymś takim jak popyt i podaż, to musisz wiedzieć, że jeżeli będzie istniał popyt na plażę i będą ludzie, którzy będą w stanie za to zapłacić, to właściciel terenu postawi im plażę, a nie kolejną willę,bo będzie chciał zarabiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ePPa: Napisz czego konkretnie nie rozumiesz a postaram się to zaadresować.

  •  

   pokaż komentarz

   @K_R_S: A słyszałeś o czymś takim jak dobro narodowe? Słyszałeś o czymś takim jak prawo? Pewnie nie. Otóż nie wolno zagradzać dostępu do wód publicznych. Słyszałeś o czymś takim jak krajobraz i ochrona krajobrazu?

   Skoro jest popyt na chronione zwierzęta to należy je zabić i sprzedać? Czasem trzeba wprowadzić jakieś regulacje, żeby zostało cokolwiek dla następnych pokoleń.

  •  

   pokaż komentarz

   @VincentVega: Oczywiście, że tak, ale co ma jedno z drugim wspólnego? Mogę sobie zachować 5 jezior na pojezierzu jako skansen dla przyszłych pokoleń. Ale dlaczego muszę mówić właścicielom prywatnym co mają robić przy jeziorach, które nie są dobrami publicznymi?

  •  

   pokaż komentarz

   @K_R_S: Równie dobrze możesz powiedzieć: zostawmy 5km plaży nad Bałtykiem, a resztę wyprzedać. Albo zostawmy tylko Kasprowy, a resztę górek zabudować czym popadnie.
   Chyba chłopie nie byłeś nigdy na pojezierzu...

  •  

   pokaż komentarz

   @rusty_zn-e: nie mam nic przeciwko wyprzedaniu całej plaży na Bałtyku. Wierz mi, że właściciel takiej plaży nie postawi na niej wysypiska śmieci, bo mu się to zwyczajnie nie opłaci, względem zysków jakie mógłby uzyskać na klientach plaży. A plaża u prywatnego będzie zawsze czysta, schludna i w ogóle bezpieczniejsza niż państwowa

  •  

   pokaż komentarz

   @K_R_S: Gorzej jak masz parterowy dom od 10 lat i nagle ktoś Ci buduje 8-piętrowy budynek 15 metrów dalej, odcinając od światła słonecznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @K_R_S: > Stare Miasto w Krakowie nie miało zagospodarowania przestrzennego <

   Co za bełkot, to co, kształt rynku o idealnych wymiarach 200x200 metrów i regularna siatka ulic same się ukształtowały prawem podaży i popytu?!
   Co obchodziliśmy nie dawno jak nie 750cio lecie lokacji Krakowa? Lokacja to nie założenie pierwszej spowodowanej popytem chatki, tylko właśnie sporządzenie ówczesnego planu zagospodarowania terenu na tzw. prawie niemieckim. Kraków jest dużo starszy niż jego lokacja, tylko wtedy był rozbity w nieładzie.

   W 2007 roku, minęła okrągła rocznica - 750 lat lokacji miasta Krakowa. 5 czerwca 1257, rozpoczął się wraz z aktem lokacyjnym księcia Bolesława V Wstydliwego, nowy okres dziejów miasta. Ustalony wówczas, kształt urbanistyczny, przetrwał do dzisiaj. <

   btw. nam nie chodzi, o to ze wszystko ma być państwowe tylko, żeby nad tym co robią prywatni inwestorzy ktoś trzymał pieczę bo nie zawsze są oni kompetentni, szczególnie jeśli chodzi o architekturę, bo jeden postawiony gargamel będzie straszył przez dziesiątki lat.

  •  
   m........s

   +2

   pokaż komentarz

   @K_R_S: Przeczytaj chociażby to: Urbanistyczny rozwój Szczecina Zaremby. Jest w postaci e-booka w necie. Tam przeczytasz, na przykładzie Szczecina, że plany miasta byłby już w XIII/XIV wieku. W Szczecinie! Myślę, że w Krakowie szybciej.

 •  
  m.........1

  +22

  pokaż komentarz

  Czy w Zakopanem w ogóle postawiono jakiś budynek zgodnie z prawem? Przecież nawet Ci, którzy teoretycznie budują zgodnie z prawem dostają pozwolenia na jednopiętrowe domki a budują pięciopiętrowe pensjonaty :) Czy w którymkolwiek NOWYM, pięciopiętrowym
  pensjonacie widzieliście windę?
  Nie tak dawno w samym centrum Zakopanego inspektor budowlany wybudował dom BEZ pozwolenia.
  Artykuły w gazecie powinny pojawić się DOPIERO jak powstanie tam pierwszy budynek ZGODNIE z obowiązującymi przepisami :)

  •  

   pokaż komentarz

   @muminisko01: ach cóż za piękne socjalistyczne masz żądania... czy nie łatwiej jest stwierdzić, że skoro tyle tam budynków jest i jakoś ludzie mieszkają i jest im tak dobrze to przepisy są durne i powinny być zlikwidowane bo jak sam napisałeś ludzie do szczęścia wcale ich nie potrzebują?

  •  
   m........s

   +10

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: A dlaczego jedna grupa z Zakopanego ma być bardziej uprzywilejowana od reszty Polski? Wyj@$$ne w nich. Na miejscu inspektora j@$$łbym to i wjechał buldożerami od razu. Zawiadomić policję, ewakuacja obiektu i rozp##@%%#amy. Bo bossowie z kapuchą za dużo sobie pozwalają. Góry to dobro wspólne i trzeba o nie dbać.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: Kolejny wykopowicz z socjalistycznym myśleniem... dlaczego chcesz żeby wszyscy mieli tak samo przej#!$ne z głupimi przepisami skoro wszyscy mogą mieć tak samo wygodnie bez nich... Skoro w Zakopanem pobudowali domy które się nie zawalają i wszyscy są z nich zadowoleni to dlaczego w reszcie kraju ma być gorzej??

  •  
   m........s

   +9

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Socjalistycznym? Może komuchem jestem jeszcze napiszesz? Ma być sprawiedliwie. Szlachcie nie chciało się poczekać na pozwolenia jak każdy normalny obywatel? To teraz powinni ponieść karę. Co więcej. Kara finansowa przekazana na ochronę środowiska w Tatrach + demolka. A masz pewność, że się nie zawalą? Masz pewność, że normy przeciwpożarowe w pensjonatach są zapewnione? NIE MASZ. Oni też nie mają, więc budynek powinien trafić do natychmiastowej rozbiórki. Chyba, że właściciel wykazałby skruchę, to kara finansowa (dotkliwa) i przebudowa obiektu do słusznej postaci.

  •  
   m........s

   +2

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Naprawdę nie widzisz, że te obiekty to maszynki do robienia pieniędzy? Chciwi ludzi nabudowali pensjonaty, restauracji i mają wszystko w dupie. A jak ja bym wybudował chatę bez pozwolenie, to na drugi dzień byłbym skończony. Widzę, że pasuje Ci zasada równi i równiejsi. A może jesteś jednym z nich?

  •  
   m........s

   +1

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: czytam własnie, ze nielegalnie dobudowano piętro. Obok mnie również dobudowuje się piętro w szkole podstawowej. Uważasz, że mogłoby się obejść bez pozwolenia? Bo sytuacja jest podobna, pensjonat też jest miejscem użytkowanym przez dzieci z rodzicami. A jakby teraz komuś coś na łeb jebło? Nadproże odpadło? Strop się zarwał? Co wtedy?

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: czy na prawdę nie widzisz jakim jesteś głupkiem?? Ludzie pobudowali sobie domu w których mieszkają w dodatku pobudowali dodatkowe piętra żeby Ci dupa nie marzła jak będziesz w tatrach na wakacjach, a na zewnątrz będzie -20 stopni. Owszem zrobili to wbrew przepisom ale co z tego skoro jak widać domy stoją i wszystko jest pięknie i ładne tylko urzędnik łapówki nie dostał? Zobacz co Ty piszesz człowieku... domagasz się aby wszyscy mieli równo źle, aby wszyscy musieli równo dawać łapówki bo jak nie to musza czekać po 3 lata na załatwienie wszystkich formalności u urzędnika. To jest ich prywatna sprawa czy wybudowali budynki zgodnie z durnowatymi przepisami p.poż. Jak przez idiotę górala 1000 ludzi się spali to dopiero wtedy należy jego ukarać. Jakim prawem chcesz decydować za innych ludzi jak mają budować swoje domy i w jakich domach ja albo kto inny chcę jeździć na wakacje... to jest właśnie komuna i socjalizm melepeto.

  •  
   m........s

   +3

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Pfff... Ładnych altruistów robisz z tych ludzi. Ładnie. Jak dla mnie ewidentnie masz z nimi powiązania. "Żeby mi dupa nie marzła"? Czy może, żeby więcej zarabiać? Na jakim Ty świecie żyjesz? Jakiej łapówki? Człowieku, co Ty bredzisz? Nie masz pojęcia o sprawach tutaj podejmowanych. Jeżeli dla Ciebie wybudowanie dodatkowego piętra to nic, to znaczy, że sam jesteś głupkiem. Zwiększa się działanie wiatru, gdzie w górach jest 3 strefa oddziaływania, najwyższa. Zwiększa się obciążenie od śniegu (nawet 5 kategoria), ciężar własny budowli, a za tym idzie obciążenie na fundamenty. Jestem po budownictwie i jednak coś o tym wiem. To zagraża życiu ludzi. I nie pisz, że to nie sprawa urzędników, bo Ci ludzie, którzy tam mogą zginąć to podatnicy, którzy będą robić na nasze emerytury itp. Góral pójdzie do więzienia i co? Spłaci tych ludzi? Jeżeli w ogóle można spłacić ludzkie życie? Wyrówna straty jakie poniesie państwo z ubytku jak tutaj podałeś 1000 składek do budżetu? O to w tym wszystkich chodzi.

  •  
   m........s

   +3

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Ogólnie nie zdajesz sobie sprawy z niczego. Jesteś typowym ignorantem. Wziąłeś pod uwagę straty środowiska? Bo Twoim tokiem rozumowania, na Giewoncie mógłbym wybudować chatę.

  •  
   m........s

   +2

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Innymi słowy, jakbyś nadal nie zrozumiał, Inspekcja Budowlana to taka jakby policja, która Cie strzeże, aby nie stało Ci się nic złego.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: mam w dupie twoją policje... mam mózg i sam potrafię się zatroszczyć o to, żeby mi się nic nie stało. Kolejny raz pokazujesz, że jesteś socjalistą i komuchem bo uważasz mnie i górali którzy wybudowali sobie domy za idiotów. Chcieli to wybudowali a jak im się na łeb zawali to ich sprawa najwyżej będzie górala-debila mniej i nie Tobie ani nikomu o tym decydować rozumiesz? I z łaski swojej naucz się edytować posty a nie odpowiadasz w 3 różnych... Nie wiem też po co chrzanisz o środowisku... natura doskonale sobie daje rade od kilku wieków zatruwania jej... są gorsze rzeczy np. powodzie, pożary, wulkany i jakoś natura daje sobie radę, więc czemu niby wybudowany domek ma zniszczyć naturę. Głupoty p!%@%@$isz. Jak sobie góral nie będzie dbał to mu się wszystko dookoła poniszczy będzie brzydkie i zdechnie z głodu bo nikt nie przyjedzie oglądać śmietniska i nie trzeba do też ani jednego przepisu i urzędnika bo górale czy jakakolwiek inna społeczność są tego świadomi, a jak nie są to prędzej czy później kara i tak ich za to spotka. Więc skończ ze swoim prewencyjnym socjalizmem bo on nic nie zmieni a tylko pogorszy świadomość obywatela za otaczającą go rzeczywistość.

  •  
   m........s

   -1

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Jesteś anarchistą?
   Najpierw piszesz o 1000 ludzi, którzy mogą się spalić, a teraz piszesz, że chodzi o samych górali:

   ich sprawa najwyżej będzie górala-debila mniej**
   Brakuje Ci stary argumentów. Tu chodzi o życie wielu setek ludzi, tak jak napisałeś na początku. Nie odwracaj teraz kota ogonem.

   Uważasz góry za swoją własność? Nie czaisz, ze to dobro wspólne, tak jak morze, jeziora i nikt nie ma prawa tego niszczyć? Bo to co zostanie zniszczone, wcale nie musi zostać przywrócone do życia po fakcie. Mało gatunków zwierząt i roślin wyginęło na świecie? Mam wrażenie, że piszę z gimnazjalistą. Nie czaisz, że jak wysoka zabudowa, szkodzi np. ptactwu. Że industrializacja, gęsta zabudowa przyczynia się do zmiany warunków wodnych? Nie masz żadnej wiedzy, więc powinieneś podkulić ogon i zamknąć japę. Po to są przepisy, ustanowione przez ludzi mądrzejszych od Ciebie, aby nasze dziedzictwo w postaci gór, lasów itp. nie zginęło. Kumasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: nie, tutaj chodzi o to, że TY chcesz decydować za innych ludzi jak mają budować i do jakich domów mają jeździć na wakacje. Nie ma czegoś takiego jak dobro wspólne. Jak coś jest wspólne to jest niczyje i nikt o to nie dba. Z każdym komentarzem piszesz o rzeczach jak typowy socjalista, a to rzeczy wspólne a to typowa prewencja... istny socjalizm. Twoje p$%@#$@enie o przyrodzie kupy się nie trzyma... wyginęły całe tysiące jeśli nie miliony gatunków roślin i zwierząt wliczając w to dinozaury i co? I gówno bo na ich miejsce pojawiły się nowe. Natura o to doskonale zadbała bo tak jest skonstruowana więc socjalisto przebrzydły schowaj się ze swoimi komuszymi gadkami i pozwól ludziom robić to na co mają ochotę nawet jak się z tym nie zgadzasz i jeśli miało by to przynieść im zgubę bo ludzie mają swoje mózgi i potrafią z nich korzystać i nie potrzebują kolejnego Lenina, który będzie im mówił gdzie i w jakich domach mają mieszkać.

  •  
   m........s

   0

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Tak, ja chcę decydować o tych sprawach, bo mam ku temu kwalifikację. Taka jest moja rola społeczna. Nie leczę ludzi w szpitalu, bo nie mam kwalifikacji. Nie naprawiam samochodów, bo nie mam kwalifikacji. Rozumiesz? Nie znam się na tym. Baca z hal nie ma prawa budować domów, bo nie ma kwalifikacji. k$$%a. Ciężko to zrozumieć? Widzę, że jesteś tym typem człowieka, co zna się na wszystkim. Gówno się znasz.

   Nie ma czegoś takiego jak dobro wspólne. Jak coś jest wspólne to jest niczyje i nikt o to nie dba.
   Pięknie za słówka łapiesz. Miałem nadzieję, że masz na tyle wiedzy, aby zrozumieć o co mi chodzi. Ale niestety. Zatem po Twojemu, góry, lasy, morze, rzeki są państwowe. Nie są własnością prywatną Górali, Kaszubów itp. To własność Państwa, które z racji swojej funkcji daje nam je do wykorzystania. Korzystać z tego mogą, mają prawo WSZYSCY, a nie tylko Górale, co odpieprzają szopki z budowaniem, gdzie popadnie.
   **MOŻE NA WYDMACH TEŻ ZACZNIEMY BUDOWAĆ CHATY I PENSJONATY? **
   Najlepiej j%%!ć władzę państwową, samorządową i róbta co chceta. Człowieku, to anarchizm w czystej postaci. Wiesz, że anarchizm ma wiele wspólnego z komunizmem? http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunizm -> NURTY: Anarchizm komunistyczny

  •  
   m........s

   +2

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Twoim tokiem myślenia, szpitale nie mając pozwoleń, mogłyby kłaść lachę na war. przeciwpożarowe, wyjścia ewakuacyjne, na materiały z których zbudowano szpital (może zastosować azbest?), szerokości drzwi. A jak. Jak się bawić, to na całego. Płacimy składki zdrowotne, a jak trafiamy do szpitala, trujemy się pyłem azbestowym. Czemu nie? Po chój pozwolenia. Po co kontrolować. Nich giną ludzie.

   Czaisz. Życie to nie gra komputerowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: Praktyka budowlana pokazuje, że fakt robienia wszystkiego legalnie, posiadanie pozwolenia, projektu, kierownika budowy nie daje Ci żadnego bezpieczeństwa. To są tylko pozory, aparat urzędniczy, który musi się nażreć i pokazać obywatelowi jaki jesteś malutki. Jestem budowlańcem i miałem do czynienia z sytuacją, w której w legalnie wybudowanym domu zawalił się dach, inwestor chciał dochodzić odszkodowania od kierownika bo on to podpisywał, a kierownik zwala winę na projektanta, projektant na ekipę, ekipa na kierownika , a ty się człowieku czołgaj z nimi przez 10 lat po sądach. I co ? I nico , inwestor był w plecy 46 000zł i zero odpowiedzialności dla kierownika czy projektanta. Polskie prawo budowlane jest chore, zepsute do cna. To prawo chroni urzędniczy beton i zapewnia mu lata roboty polegającej na rzucaniu człowiekowi kłód pod nogi. Fakty są takie, wybudowałeś dom i jak się zwali komuś na głowę to zawsze odpowiadasz TY inwestorze , a to , że ekipa zamiast wirować strop to wrzucała do niego gruz i kartony, albo krokwie mocowała na łączniki metalowe, zamiast złącz ciesielskich, to już cały szanowny aparat ma w Du Pie. Zero wolności, własna ziemia, własna kasa, a ty się musisz prosić na kolanach o pozwolenie na wybudowaniu ganku 2x4m, jeszcze CI idioci wymyślą badania archeologiczne i geodezyjne, które są fikcją, bo chodzi o to , żeby jeszcze kolejnym dwóm panom dać zarobić po 4000 zł. DOić obywatela do cna. Na koniec jeszcze zapłać ekipie ,40 000 za stan surowy, bez umowy, bez rachunku i bez żadnej odpowiedzialności z ich strony. Wolnoć Tomku we własnym domku. Popatrz po naszych wsiach i miastach, każdy dom od innej parady, elewacje fioletowa, pistacjowa, żygowa ....i co , przecież to zgodne z prawem, naszym poj banym polskim prawem. Idealisto po szkole, zejdź na ziemię.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: no więc ja Ci mówię, że mam w dupie twoje kwalifikacje bo ja chcę sobie wybudować dom wedle mojego uznania a nie Twojego. Jak będę miał z czymś problem to się mogę do Ciebie zgłosić po poradę i wtedy Ty mi powiesz ile za to chcesz dostać pieniędzy a ja albo się na to zgodzę albo powiem Ci, że jesteś za drogi i poszukam innego. Jak poszukam innego tańszego ale z gorszymi kwalifikacjami to najwyżej MI się chata zawali i pójdę do piachu. Więc po prostu przestań pierdzielić, że ktoś coś musi bo nie masz prawa decydować o niczyim sposobie życia. Umiesz wybudować chatę to świetnie tylko dlaczego chcesz zmuszać innych dookoła żeby MUSIELI korzystać z jakiś ekspertyz i innych dupereli?? Nie ma w tej dziedzinie wolnego rynku bo jest przymus i to stwarza same problemy między innymi wydłuża czas budowy bo taki ekspert jak Ty ma w dupie czy zrobi ekspertyzę w 30 dni czy w 3 dni bo Kowalski i tak MUSI mieć tą ekspertyzę. Więc powtarzam po raz kolejny jak ludzie chcą budować i się na tym nie znają to nich k$!%a sobie budują nawet wieżowce po 30 pięter i ani MI, ani Tobie nic do tego. Jak ktoś jest idiotą i na prawdę chce tak budować to niech sobie buduje, a jak jest debilem i komuś coś się przez niego stanie to pójdzie do pierdla albo i gorzej. Ludzie nie są tak lekkomyślni jak CI się wydaje. Ja w życiu bym nie postawił chaty bo się na tym nie znam i poszukam sobie kogoś kto mi w tym pomoże za odpowiednią cenę bo każdy normalny jak buduje chatę to che mieć ja najlepiej jak tylko jest to możliwe i na ile mu fundusze pozwalają. Przykład z mojego osobistego życia. Chcę w moim mieście postawić reklamę LED, taki wielki telebim i musi on być dobrze wkopany w ziemię razem z fundamentami. Robię to już któryś raz i mam sprawdzoną ekipę, a mimo to muszę się prosić j$%@nego urzędasa o pozwolenie i przedstawiać mu wszystkie dokumenty co zajmuje kilka miesięcy bo urząd ma taki czas na sprawdzenie i ustosunkowanie się do dokumentów. Jaki jest efekt? Strata czasu 5 miesięcy a przy budowie domu czy innego budynku jeszcze dłuższa. Taki jest efekt Twojego socjalistycznego myślenia, cała Polska traci nie wiadomo ile czasu na j$%@nych urzędników. I nie jestem żadnym anarchistą bo wiem, że musi istnieć np sądownictwo , żebym mógł się wybronić jak mi jakiś p#%!!%%ony socjalista przyjdzie i zacznie p#%!!%%ić co ja mam robić w moim życiu i na mojej ziemi, a ja idiocie zęby powybijam za p#%!!%%enie bzdur, a on mnie pozwie. :) Wiem, też że będzie istniałą państwowa Policja, żeby w razie czego pomagać ze zorganizowanymi bandytami, albo straż pożarna, ale wszystkie inne gałęzie państwa można śmiało zlikwidować szczególnie te które ingerują w gospodarkę czyli np cały pion odnośnie budownictwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: No nie wiem, czy jest tak dobrze. Przecież takie budowle jak na załączonym obrazku wyglądają koszmarnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackbull: wygląd to kwestia gustu... ja np. ma do w dupie bo to nie jest moje... ważne, że wyro wygodne i ciepło. po za tym ZAWSZE jeden budynek będzie ładniejszy a drugi brzydszy więc gdzie jest sens w tym co mówisz? Niech nawet będzie najbrzydszy na świecie... no trudno gdzieś musi być taki budynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Zawsze ten "najbrzydszy" może wyglądać całkiem nieźle i o to chodzi.

   W tym wykopie wszyscy pokazują jak to im zupełnie nie przeszkadza. Za parę dni, tygodni będzie kolejny wykop o tym jak szpetnie wygląda jakie miasto i w komentarzach ból dupy jak za granicą jest lepiej. Cały czas przewijają się wykopy pokazujące problem nadmiaru reklam w centrach miast.

  •  
   m........s

   -1

   pokaż komentarz

   @Patrol:

   Fakty są takie, wybudowałeś dom i jak się zwali komuś na głowę to zawsze odpowiadasz TY inwestorze**
   No proszę, już takich banialuków na publicznym forum nie wypisuj, bo tylko ludzi w błąd wprowadzasz. To jest wręcz herezja. Jak to przeczytałem, to aż mną zatrzęsło. Na pęczki mam przykładów, gdzie ludzie z mojej uczelni w Szczecinie poszli siedzieć/pierdzieć w pudle, bo zj#%!li projekty. Inwestor daje pieniądze i wymaga. On nie musi się na tym znać. Znać ma się projektant, wykonawca itp. Na nich spoczywa odpowiedzialność, oni mając uprawnienia podpisują świstki. To, że miałeś takie doświadczenie dziwi mnie bardzo, bo na miejscu kolesia sądziłbym się do upartego, bo on winy nie ponosi żadnej. Był naiwniakiem? Nie umiał zadbać o swoje sprawy? To tak jakby właściciel sieci autobusowej odpowiadał, że ktoś w jednym autobusie zabił kogoś.

   zero odpowiedzialności dla kierownika czy projektanta.
   Dla mnie inwestor to skończony frajer, jeśli to co napisałeś, to prawda.

   Jak dla mnie, to albo tam gdzie robisz, panuje mentalność jaką opisujesz, albo zmyślasz. Wiadomo, że biurokracja zajmuje czasu dużo, ale to nie jest tak, że to jest rutyna. Jakoś nie spotkałem się jeszcze z bucem, który robiłby problemy ludziom. Pokolenie się już dawno wymieniło, beton rodem z PRLu już odchodzi.

   badania archeologiczne i geodezyjne, które są fikcją, bo chodzi o to , żeby jeszcze kolejnym dwóm panom dać zarobić po 4000 zł.
   To też jest uproszczenie. Naprawdę często jest coś na rzeczy. To wk%$$ia, fakt, ale dzięki temu można ocalić parę zabytków. Chociażby dzięki temu w nowej galerii w Szczecinie można podziwiać mur z byłej pruskiej twierdzy w środku obiektu. Wygląda zajebiście. Co do prywatnych działek, tym bardziej na obrzeżach, zdarza się to rzadko. Jak się zdarza, no to po prostu ktoś ma pecha .

   Na koniec jeszcze zapłać ekipie ,40 000 za stan surowy, bez umowy, bez rachunku i bez żadnej odpowiedzialności z ich strony. Wolnoć Tomku we własnym domku.
   ??? To na cholerę zatrudniasz Pana Józia i Pana Romka? k%$$a. To akurat tylko w Twojej kwestii to leży. Chcesz zaoszczędzić, to bierzesz "fachowców" i nie masz rachunków. Chcesz mieć rachunki = zabezpeiczenie, bierzesz porządną ekipę. BTW. Tak wiem, często to są Ci sami ludzie, ale za większe pieniądze. No ale bezpieczeństwo, jakieś zabezpieczenie w razie W, musi kosztować.

   Co do kolorków itp. w pełni się zgadzam. Mnie też to rani.

   ---------------------------------------------------------------------------------
   @LogikaPodpowiada:

   to najwyżej MI się chata zawali i pójdę do piachu [...] żeby MUSIELI korzystać z jakiś ekspertyz i innych dupereli??
   Wątek jest o pensjonatach. Prawdę mówiąc, w dupie mam Twoje życie. Serio. Ale w dupie nie mam życia ludzi, którzy mogą przez Ciebie ucierpieć. Bo jak pensjonat się zawali razem z Tobą i ludźmi, którzy tam wypoczywali, to kto zapłaci rodzinom odszkodowania? **Może Państwo? ** Bo na pewno nie firma ubezpieczeniowa, bo żadna nie podpisze z Tobą umowy, na budynek, który stoi bez odpowiednich ekspertyz. Tzn. kij wie, nie znam się w sumie, może ubezpieczy, aby wyciągać od Ciebie kasę (przymknie oko specjalnie na braki w dokumentach), ale siana w razie awarii nie wypłaci. Pytanie, kto pokryje straty jak Ciebie już nie będzie?

   Więc powtarzam po raz kolejny jak ludzie chcą budować i się na tym nie znają to nich k%$$a sobie budują nawet wieżowce po 30 pięter i ani MI, ani Tobie nic do tego.
   Odsyłam powyżej. Krzywda stanie się również ludziom wokoło. Czaisz? Pomijam już zniszczenia infrastruktury i przyrody, bo widzę, że agresję to w Tobie powoduje.

   Ludzie nie są tak lekkomyślni [...] Polska traci nie wiadomo ile czasu na j#%!nych urzędników.
   Człowieku, koleś co to sprawdza ma w dupie, czy Ty to stawiasz 5, 10, czy setny raz. To jest obiekt budowlany, który jak będzie miał błędy w dokumentacji, stwarza zagrożenie dla innych ludzi. Myślisz tylko o sobie i o własnej korzyści. A jak billboard jebnie na ulicę i zabije rodzinę na spacerze? Dążysz do tego, aby na każdym kroku myśleć o śmierci? Ja chcę wyjść z rodziną na spacer i nie myśleć, ze jakiś koleś z chój wie jaką ekipą stawiali znak/billboard i że w każdym momencie może się przechylić i rozj#%!ć mi rodzinę. To bez sensu. Twój zysk w postaci czasu, przekłada się na ludzki strach. Ja idąc ulicą, chcę czuć się bezpieczny.

  •  
   m........s

   -1

   pokaż komentarz

   @Blackbull: Dokładnie. Poza tym estetyka miejscowości też jest ważna. Jest dużo zaniedbań na tym polu, ale trzeba z tym walczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackbull: No tak... w temacie reklam... mamy prywatne tereny i prywatne reklamy i jak te dwie prywatne strony się dogadają to powstaje reklama... nikt nikomu nie karze na nie patrzeć, nikt nie zmusza, żyjemy obok siebie, jednemu podoba się to a tamto nie, a innemu inne rzeczy. Póki reklamy daję efekt do póty będą się pojawiać. Ze swojej strony dodam, że zajmuję się reklamami na ekranach LED i jest to swoista oszczędność miejsca, bo w jednym miejscu wyświetlać można kilka reklam, a w nocy są wyłączony, żeby nie przeszkadzać.

  •  
   m........s

   0

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Poza tym, nie rozumiem ludzi, którzy nie czają ochrony środowiska. Ekologiem nie jestem, wręcz ich nienawidzę, bo uprzykrzają mi życie, ale bez jaj. Jakieś zasady muszą istnieć. Chcę, aby moje dzieci też mogłyby kiedyś pojechać w góry i zobaczyć kozicę, a nie np. hutę żelaza. Bo Twoje myślenie do tego prowadzi. Prowadzi do braku normalizacji zasad. Coś tam pisałeś, ze gatunki się zastąpią itp. JAK? W tydzień, rok, dekadę przyroda się zregeneruje i stworzy nowe gatunki? Człowieku, jebnij się w łeb. Poza tym, nie widzi mi się, aby mój sąsiad wybudował koło mnie BEZ POZWOLENIA wieżowiec, zasłaniając mi dostęp do promieni słonecznych. Widzisz, jakie błędy są w Twoim rozumowaniu?

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: Odpowiedz mi na jedno pytanie. Czy można postawić budynek w miarę bezpieczny bez urzędnika?

   Odsyłam powyżej. Krzywda stanie się również ludziom wokoło. Czaisz? Pomijam już zniszczenia infrastruktury i przyrody, bo widzę, że agresję to w Tobie powoduje.

   owszem spowoduje. Może stać się komuś krzywda, za to jeśli wiesz jak co budować to nie potrzebujesz utrzymywać urzędasa do tego i teraz sobie pomyśl ilu jest takich niepotrzebnych urzędasów w naszym kraju i czy przypadkiem pieniądze które na nich idą nie są i nie powodują o wiele większych strat dla wszystkich ludzi niż gdyby miał się zawalić jeden budynek bo wybudował go idiota.

   Człowieku, koleś co to sprawdza ma w dupie, czy Ty to stawiasz 5, 10, czy setny raz. To jest obiekt budowlany, który jak będzie miał błędy w dokumentacji, stwarza zagrożenie dla innych ludzi. Myślisz tylko o sobie i o własnej korzyści. A jak billboard jebnie na ulicę i zabije rodzinę na spacerze? Dążysz do tego, aby na każdym kroku myśleć o śmierci? Ja chcę wyjść z rodziną na spacer i nie myśleć, ze jakiś koleś z chój wie jaką ekipą stawiali znak/billboard i że w każdym momencie może się przechylić i rozj#%!ć mi rodzinę. To bez sensu. Twój zysk w postaci czasu, przekłada się na ludzki strach. Ja idąc ulicą, chcę czuć się bezpieczny.

   Zgadza się tylko, że taki mechanizm o którym napisałeś odmóżdża ludzi bo nie myślą o tym, że należy coś robić nie tylko budować, tak aby nie zagrażało to innym.. takie socjalistyczne odmóżdżanie powoduje, że ludzie w coraz to większym spektrum rzeczy nie myślą i potrzeba coraz większej chmary urzędników którzy kosztują wszystkich o wiele więcej niż gdyby tymi samymi rzeczami zajmowały się firmy prywatne. Jeśli prawo jest tak zrobione, że trzeba stracić więcej pieniędzy na postawieni budynku to potem mamy np. droższe produkty w sklepach no bo przecież budynek musi się zwrócić, żeby się opłacało sprzedawać i w efekcie tego klient końcowy czyli konsument którym jest każda żywa osoba musi zapłacić więcej ponieważ są różne bzdurne przepisy i wymagane pozwolenia. Dokładnie o to cały czas chodzi. Tą samą pracę którą wykonują urzędnicy mogą wykonywać osoby i firmy prywatne i będą robiły to lepiej bo im zależy na tym aby zrobić wszystko dobrze bo oni z tego żyją i jak będą fuszerantami to nie zarobią. Urzędnikowi nie zależy bo ma płacone zawsze nie zależnie od swoich wyników i kwalifikacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: nie prawda. Moje myślenie prowadzi do tego aby wszystko co robią urzędnicy przenieść na prywatne barki bo tylko wtedy ludzie nauczą się odpowiedzialności i będą wiedzieli, że opłaca im się utrzymywać lasy w czystości, i nie budować huty w środku puszczy.

   Poza tym, nie widzi mi się, aby mój sąsiad wybudował koło mnie BEZ POZWOLENIA wieżowiec, zasłaniając mi dostęp do promieni słonecznych. Widzisz, jakie błędy są w Twoim rozumowaniu?
   Jakim prawem chcesz decydować co sąsiad ma wybudować obok twojej działki?? To jest jego ziemia i jeśli go na to stać to ma mieć możliwość wybudowania sobie wysokiego domu. Znowu pokazujesz jak socjalistyczne jest Twoje myślenie. Z góry zakładasz, że ktoś zechce wybudować wieżowiec?? Czy komuś opłaca się budować wieżowiec pośród małych domków?? Nie bo będzie stał pusty i nikt tam mieszkania nie kupi... sam mówisz, że czasy się zmieniają i beton PRLu przemija więc czemu zakładasz, że ktoś zechce wybudować koło Ciebie wielki wieżowiec

  •  
   m........s

   0

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Co do prywatnych ekspertyz w pełni się zgadzam. Jak dla mnie powinno być tak, że państwo narzuca odpowiednie normy, którymi należy się posługiwać przy badaniu stanu technicznego, odbiorów, wydawania pozwoleń itp. W ich kwestii (tak jak teraz banków przy zakładaniu firm) leżałoby załatwienie formalności i przekazanie je do jakiegoś głównego centrum, zbierającego pozwolenia.** Tu się zgadzam**. Tyle, że Ty od już ładnych paru godzin z uporem maniaka próbujesz mnie przekonać, aby takich wymogów wcale nie było. Aby nie trzeba było wydawać pozwoleń. Tu się nie zgadzam. W Twoim myśleniu jest dziwny błąd. Bo chcesz aby pozwolenie załatwiano prywatnie, ale też piszesz, że przepisy są bzdurne i niepotrzebne. Albo jedno, albo drugie. Zdecyduj się. Jak dla mnie przepisy muszą być. Nie dopuszczam faktu, że sąsiad obok buduje halę przemysłową (najgorsza chyba opcja), lub też chatę na 20m, zasłaniając mi dostęp do Słońca, lub też budując tak blisko dom, że wyciągając rękę przez okno, dotykam jego zewnętrznego parapetu. O to m się rozchodzi. Muszą być uregulowania prawne, bo ludziom zacznie odp##@!%%ać. Zbyt dużo w życiu idiotów spotkałem, więc mam prawo tak sądzić.

   czy przypadkiem pieniądze które na nich idą nie są i nie powodują o wiele większych strat dla wszystkich ludzi niż gdyby miał się zawalić jeden budynek bo wybudował go idiota.
   Zależy czy ktoś przy tym zginie. Jednak życie ludzkie jest ciut więcej wartę niż pieniądze.

   Tak, można postawić bezpieczny dom. Ale spokojniejszy bym był, gdyby istniała jednostka, która jednak sprawdzi budynek w obawie o swoje życie (nie Twoje).

  •  
   m........s

   -1

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Z wieżowcem to był przykład. Równie dobrze może postawić blok mieszkalny 8 piętrowy z płyty i uwierz, znajdą się chętni. A trzymając się przykładu wieżowca. Po to są plany zagospodarowania przestrzeni. Wyobrażasz sobie na Manhattanie w NY wybudowaną willę na środku między wieżowcami? Są strefy do tego typu budowli. To też się wiążę z cyrkulacją powietrza w miastach, z drogami które pokonują ptaki, również z estetyką. A przede wszystkim z osiadaniem gruntu. Nie chcę stracić swojego domu, bo sąsiad miał zachciankę na postawienie obok mnie mauzoleum.

   Jeżeli nie byłoby przepisów, to dlaczego ktoś nie miałby wybudować wieżowca? Nikt nie chciałby mieszkać w okolicy takiego molocha, więc ludzie zaczęliby się wynosić. To byłby jeden z elementów agresywnej polityki inwestorów. Nie widzisz możliwości wykorzystania takiej sytuacji? Albo wybudowania fabryki? I przekształcenia terenu podmiejskiego w przemysłowy? Oczywiście kosztem ludzi, którzy nie będą chcieli mieszkać koło fabryki.

  •  
   m........s

   -1

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Chcesz zrobić poligon doświadczalny z lasów, gór itp.? Bo może się nauczą ludzie? A może się nie nauczą? Z stanu naszych lasów, widzę jednak że nie umieją ludzie niczego uszanować. Doszło do tego, ze w lasach monitoring jest zakładany. Ja eksperymentów na naszych naszych przyrodniczych dobrach narodowych nie chcę. Za dużo można stracić.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: w moim myśleniu kategorycznie nie ma prewencji... Przepisy i restrykcyjne prawo OK ale NIE MOŻE być mowy o żadnym wydawaniu zgody. Jak koleś jest taki kozak, że znajdzie ludzi którzy mu zbudują chatę bez zezwoleń mimo iż wiedzą, że mogą pójść siedzieć jak coś będzie nie tak to spoko niech sobie koleś buduje. I nawet jak zbuduje wbrew przepisom to z jakiego powodu mam go karać jeśli nikomu i niczemu się nic nie stało?? Ty chcesz karać nawet jak nic się nie dzieje... jak coś może się stać... tak jak w filmie raport mniejszości, karali za coś co się jeszcze nie stało i się okazało, że się pomylili... po co karać kogoś że ma coś źle wybudowane bo nie spełnia norm jeśli nic się nie stało?? Tracimy na tą prewencję ogromne ilości czasu, a co za tym idzie pieniędzy.

   Oczywiście, że życie jest warte więcej niż pieniądze. Z tym, że jak mawia przysłowie czas to pieniądz, a takie rzeczy zabierają czas. Całe te pieniądze które teraz przeznaczamy na prewencje tracimy bezpowrotnie, a można by je spożytkować na inne cele np. postęp, wymyślanie lepszych, też bezpieczniejszych rozwiązań, żeby np stawanie bezpiecznych budynków było łatwiejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   te dwie prywatne strony się dogadają to powstaje reklama... nikt nikomu nie karze na nie patrzeć, nikt nie zmusza, żyjemy obok siebie, jednemu podoba się to a tamto nie, a innemu inne rzeczy.

   @LogikaPodpowiada: Logika podpowiada, że nie można komuś zabronić albo nakazać patrzenia na jakis element krajobrazu w wspólnej przestrzeni. Trudno o bardziej idiotyczny argument "nikt nie każe patrzeć".

   Na działce koło Twojego domu ktoś wykopie doł do utylizacji zdechłych zwierząt. Co z tego, że to obrzydliwe i śmierdzi? Nikt Ci nie każe wąchać ani patrzeć. Wybacz skrajny przykład. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: > Chcesz zrobić poligon doświadczalny z lasów, gór itp.? Bo może się nauczą ludzie? A może się nie nauczą? Z stanu naszych lasów, widzę jednak że nie umieją ludzie niczego uszanować. Doszło do tego, ze w lasach monitoring jest zakładany. Ja eksperymentów na naszych naszych przyrodniczych dobrach narodowych nie chcę. Za dużo można stracić.

   Owszem można stracić, jednak ludzie uczą się z doświadczenia i tutaj podobnie zamiast prewencji surowe kary za przewinienie... jesteś debilem i wywozisz śmieci do lasu?? Bach kara mega uciążliwa... Co do przyrody to mogę się zgodzić, że ona też powinna w jakimś stopniu zostać w kwestii minimalistycznego państwa ponieważ prywatnie ludziom najbardziej opłacało by się wyciąć wszystkie lasy :) a nie o to chodzi.

  •  
   m........s

   0

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Jaki problem jest w znalezieniu ekipy? Żaden. Masz pieniądze i tyle. Nie sądzę, aby ktoś kto robi budynek na "czarno" brał legalną firmę i wystawiał faktury. Aby sobie w stopę strzelić i dowody złamania prawa robić? Bierze Mietka, Romka i Wiesia. I na "czarno". Nie ma kwitu, nie było roboty. Nie ma odpowiedzialności. Nikt z tych roboli nie odpowie za nic.

   To może zrezygnujemy z prewencyjnych patroli policji na ulicach miasta? Z prewencyjnego badania trzeźwości kierowców? Pasuje Ci to? Bo mi nie. Nie chce być rozj#!%ny przez pana w kapturze w parku, nie chcę zginąć w wypadku samochodowym z udziałem pijanego kierowcy. Czaisz? Prewencja jest potrzebna. Działanie po fakcie jest absurdalne, bo ofiary poniosą szkodę, śmierć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackbull: No to dlaczego w ogóle cokolwiek się buduje? przecież ja muszę na to wszystko patrzeć?? Tutaj znowu ktoś sobie przywłaszcza prawo o decydowaniu co wolno postawiać a co nie. Z jakiej paki? Reklama, żeby działała musi mieć odpowiednią oglądalność, więc jak się wszystko zapcha reklamami, to dookoła będzie tak brzydko, że ludzie przestaną przychodzić w to miejsce a zaczną w inne bez reklam.

  •  
   m........s

   0

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Jest też taka maksyma, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Pomyśl nad tym.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: I tutaj masz przykład, że jak coś jest wspólne to jest niczyje i się o to nie dba. Gdyby to był mój las to bym go pilnował i jak by mi ktoś przyjechał ze śmieciami to bym gnojowi kolana przestrzelił... gwarantuje Ci wtedy, że gdyby o takim przypadku powiedzieli w wiadomościach i napisali we fakcie z wraz z fotografią przestrzelonych kolan to liczba "dzikich" wysypisk bardzo szybko by zmalała.

  •  
   m........s

   -1

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Będąc w kiblu wpadło mi do głowy też, że idąc twoim tokiem myślenia, zrezygnować można z badań prenatalnych kobiet, badań dzieci do lat 4. W końcu po co nam prewencja.

  •  
   m........s

   -2

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Do tego czasu ludzie mający mnóstwo pieniędzy, wykupiliby większość terenów i zrobiła z nich zagłębie przemysłowe. A Ty byś został z swoimi 3ha lasu. Czystego lasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-rys: ta maksyma ma się nijak do zagadnień gospodarczo ekonomicznych

  •  
   m........s

   -1

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Odsyłam do tego, co dzieje się w lasach Amazonii. Zostały częściowo sprywatyzowane. Tak wygląda szacunek człowieka do przyrody.

  •  
   m........s

   -1

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Tak? A świeży, popękany beton? Lepiej prewencyjnie zalać mleczkiem cementowym, czy olać to i niech się dzieje wola nieba?

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada: Mimo, że będąc na wykopie wydaje się inaczej, ludzie przez lata wypracowali pewien konsensus co jest ładne, a przynajmniej niebrzydkie.

   Reklama, żeby działała musi mieć odpowiednią oglądalność, więc jak się wszystko zapcha reklamami, to dookoła będzie tak brzydko, że ludzie przestaną przychodzić w to miejsce a zaczną w inne bez reklam.

   Tak, ludzie zaczną omijać Aleje Jerozlimskie, bo jest brzydko. Dalej będą tam przebywać, reklamy i tak działają, po prostu przełoży się to na spadek jakości życia.
   Nie jest też tak, że każdy reklamodawca ma doskonałą informację ile jaka reklama generuje sprzedaży. Wystarczy, że powstanie przekonanie, że jakaś forma reklamy jest dobra i to wystarczy. Minie trochę czasu zanim ludzie odkryją, że są w błędzie. Poza tym reklama, która szpeci też działa, to nie jest takie proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @LogikaPodpowiada:

   i wszyscy są z nich zadowoleni
   Ja nie jestem zadowolony jak się na nie patrze, normalnie płakać mi się chce;(
   Czasem sobie myślę, że ludzie bez gustu, zmysłu estetycznego, ci co mają drewniane ucho i brak im powonienia mają lepiej, jak trzeba maszerować z chamem u swojego boku ;p

Dodany przez:

avatar Bednar dołączył
239 wykopali 1 zakopali 26.4 tys. wyświetleń
Advertisement