•  

  pokaż komentarz

  To proponuję taką zabawę. Co pozytywnego wnoszą dla świata muzułmanie. Czy jest coś czego Europejczycy mogą zazdrościć muzułmanom (poza ropą ;) )
  Wielu z Was zapewne widziało rzekomo stronniczy materiał filmowy Europe vs Islam albo te zdjęcia. Co powinno znaleźć się w części poświęconej muzułmanom. Jeszcze raz podkreślam: pozytywne, takie jak ropa ;) wczasy w Tunezji / Egipcie ;) kebab ;) ... ktoś tam wrzuci (znowu) tych pięciu Muhammad ibn Zakariya al-Razi, Abulcasis, Al Battani, Awicenna, Awerroes uczonych z X w.
  Jeśli ktoś czuje się na siłach niech mi (nam) pokaże, że muzułmanie to nie tylko worki na głowach kobiet, szariat, terroryści samobójcy, blokada pikantnych smsów ...

  •  

   pokaż komentarz

   Co pozytywnego wnoszą dla świata muzułmanie

   @goffer_pl: algorytmikę i cyfry arabskie

  •  

   pokaż komentarz

   @Konix: Taa, tylko od tego czasu tak jakby się cofają zamiast iść naprzód.

  •  

   pokaż komentarz

   @blublub: Dziękuję za minusy. Może jakieś przykłady osiągnięć naukowych muzułmanów z ostatnich stu lat?

  •  

   pokaż komentarz

   @blublub: nie chcę odnosić się do Muzułmanów, ale patrząc po Twoim poście to zagotowanie wody może Cię przerastać intelektualnie. Jak można zadać tak idiotyczne i samobójcze pytanie?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszek00: Skoro to tak samobójcze pytanie to podaj przykłady. Najlepiej jeszcze w krajach, w których muzułmanie stanowią większość i w ktorych panuje szariat. Były jakieś, oprócz wysadzania się to tu, to tam i wyżynania tych, którym Islam nie wyżarł mózgu?

  •  

   pokaż komentarz

   ... Podsumujmy pierwsze 6 godzin mojej propozycji ...
   @Konix: dodał kolejnego (szóstego) uczonego Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi i tak jak poprzedni żył 1000 lat temu.

   Mija 1000 lat i ...muzułmanie, którzy stanowią blisko 20% populacji globu mają nam do zaoferowania tylko: ropę, wczasy i kebaba.

   @le_vampire:
   Chętnie obejrzałbym zaproponowane filmy, ale niestety pobranie ich wiąże się z wysłaniem masy sms'ów. Jeśli dysponujesz ich kopiami to może wrzucisz je tu: www.sendspace.com (darmowy hosting dużych plików).

  •  

   pokaż komentarz

   @goffer_pl: No wiesz, ciężko zostać uczonym w kulturze, w której jakikolwiek sprzeciw autorytetom może skończyć się ucięciem głowy. W wiekach wcześniejszych jakiś wkład muzułmańskich uczonych jednak był ale nawet angielska wikipedia milczy na temat ich osiągnięć w wieku XX.
   http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_science_and_engineering_in_the_Islamic_world

  •  

   pokaż komentarz

   @blublub: Co do wyżynania to chrześcijaństwo też ma w tym spore doświadczenie. Nie jest tajemnicą, że w wielu krajach arabskich poglądy na religię są podobne do tych w średniowiecznej Europie, więc możliwe że wszystko przed nimi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Orteus: Co do wyżynania to chrześcijaństwo też ma w tym spore doświadczenie.
   Co tylko dowodzi, że fanatyzm religijny jest szkodliwy i powoduje zahamowanie rozwoju.
   Nie jest tajemnicą, że w wielu krajach arabskich poglądy na religię są podobne do tych w średniowiecznej Europie, więc możliwe że wszystko przed nimi.
   Super, jeszcze tylko parę wieków i może wyjdą na prostą.

  •  

   pokaż komentarz

   @blublub: Dokładnie. Ale są też kraje muzułmańskie mniej fanatyczne i bardziej podobne kulturowo do krajów europejskich.
   Nie wiem za bardzo dokąd prowadzi ta dyskusja, bo jeżeli tylko do stwierdzenia że fanatyzm religijny jest często blokadą rozwoju to się zgadzam, ale ze stwierdzeniem, że muzułmanie nie wnieśli nic do świata już nie.

  •  

   pokaż komentarz

   algorytmikę i cyfry arabskie

   @Konix: Praktycznie wszystkie dziedziny nauki, które mają nazwę na "AL", zaczęły się w krajach arabskich (algebra, alchemia...).

  •  

   pokaż komentarz

   @Orteus: Islam "wystartował" 600 lat po chrześcijaństwie i wg ich kalendarza mają teraz ~1350 rok.
   My w 1350 roku naszej ery nie byliśmy specjalnie bardziej tolerancyjni ;) ("My" - chrześcijanie jako ogół, nie Polacy, bo akurat u nas było w miarę spokojnie)

  •  

   pokaż komentarz

   @CanisLupusLupus: alkohol (serio, Arabowie wynaleźli destylację alkoholu, słowo ma pochodzenie arabskie)

  •  

   pokaż komentarz

   @goffer_pl: Tak na prawdę trochę manipulujesz statystyką, bo Europa to nie tylko Wielka Brytania, Francja czy Niemcy, ale także Białoruś, Estonia, Chorwacja czy Grecja. Poza tym, jeżeli porównasz Europę do USA, Japonii czy nawet ostatnio Chin to znowu wpadamy średnio.

  •  

   pokaż komentarz

   @blublub: Przecież wyraźnie tam pisze że wynalazki islamskie są tylko opisane do momentu zetknięcia z europejską nauką. Poza tym w ostatnich latach jest mniej spektakularnych odkryć, nikt żarówki na nowo nie odkryje a mało kogo obchodzi kto wynalazł nowy rodzaj ekranu dotykowego albo lepszy algorytm wyszukiwania informacji. Muzułmańskich naukowców należy szukać w tej kategorii, Pakistańczyków na przykład jest całkiem sporo a u nich 98% ludności wyznaje islam.

  •  

   pokaż komentarz

   @goffer_pl: Wielu historyków miało pogląd, że gdyby nie odkrycia arabów, w Europie nie byłoby takiego rozwoju nauki oraz, że początków każdej dziedziny nauki we współczesnym świecie można się dopatrzeć w osiągnięciach muzułmanów. Ile w tym prawdy? Nie wiem, nie sprawdzałem.

   No i przede wszystkim gościnność, pomaganie w potrzebie (aż do przesady), zmniejszenie biedy dzięki obowiązkowej jałmużnie i system ekonomiczny oparty na zdrowej walucie, a nie na lichwie.

   Mają także kilka ciekawych wynalazków, które służą nam do dzisiaj np. mydła, szampony, szpitale (mówił nawet o tym cejrowski) i szczepionki.

   No, to masz trochę pozytywów na szybko. ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @bucler:
   Możesz proszę wyjaśnić o jaką statystykę chodzi? I w jakim miejscu ją zmanipulowałem?
   Dane z 2008 roku wskazują iż wyznawców islamu było 1,322 miliarda źródło w stosunku do 6,7 miliarda ludzi ogółem źródło.

   @NoLajf:
   Brawo +. Myślałem, że już nikt nie podejmie tematu merytorycznie. Ale czy nadal nie odnosimy się do osiągnięć sprzed 1000 lat? Co "współcześnie" muzułmanie wnoszą do naszego świata. Na pewno muzułmanów nie sprzyja czarny pijar. Widziałeś "ten" filmik na YT. Co Ty byś umieścił w drugiej części.

  •  

   pokaż komentarz

   @goffer_pl: Dobierasz grupy tak, żeby pasowały do Twoich teorii. Sztucznie rozciągasz osiągnięcia Europy zachodniej na wschodnią i świata anglojęzycznego na całą resztę.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @goffer_pl: A dlaczego z jednej strony muzułmanie, a z drugiej cała Europa? Może pytanie powinno brzmieć, co wnoszą chrześcijanie, a co wnoszą muzułmanie?Co wnosi Arabia Saudyjska, a co wnosi Polska, Niemcy itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @goffer_pl: Po części tak. Nie wymagaj od muzułmanów dzisiaj zbyt wiele. Ta cywilizacja upadła w chwili rozbioru kalifatu, a jej konanie zaczęło się przynajmniej 100 lat wcześniej. Teraz to po prostu słabeusze rządzeni przez zachodnie marionetki i przez tyle lat, wciąż nie mogą tego zmienić. Dodatkiem jest nacjonalizm i laicyzacja (w wielu rejonach bardzo powolna) społeczeństwa. To co uczyniło ich cywilizację silną odeszło i nie sądzę, że kiedykolwiek wróci.

   Logiczne więc, że najwięcej osiągnięć będzie pochodzić z ich złotego wieku. Każda cywilizacja coś wniosła ważnego dla świata, ale cywilizacje wzrastają i upadają, i nic się na to nie poradzi.

   A co bym umieścił w drugiej części filmiku? Uśmiechniętych muzułmanów, modlących się, najlepsze przykłady islamskiej architektury, zdjęcia Dubaju itd., a z drugiej strony krzyżowców, hitlera, stalina, fotki z wojen światowych, wyrzynanie rdzennej ludności przez kolonizatorów, zapitych na amen, obrzyganych ludzi, złodziei i ćpunów. No i do tego jakiś melodyjny nasheed dla tych pierwszych i wkurzająca muzyczka dla tych drugich. I spokojnie dałbym rade przedstawić Europę jako dno, tylko po co?

  •  

   pokaż komentarz

   @NoLajf:
   Za "modlących muzułmanów" powinieneś dostać -. Postaraj się przekonać a nie wręcz odwrotnie.
   Ale za to "fajnie" się zrewanżowałeś tymi krzyżowcami i resztą ;) choć nie o to chodziło :]

   Czyli zgodzisz się, że współcześnie kraje muzułmańskie nie wiele mają do zaoferowania? I nawet nie starają się zmienić swojego wizerunku.

   [edit]
   Obserwując relacje między obiema "kulturami" przez pryzmat wypraw krzyżowych trudno się dziwić, że muzułmanie nienawidzą chrześcijan.

  •  

   pokaż komentarz

   @goffer_pl:

   Obserwując relacje między obiema "kulturami" przez pryzmat wypraw krzyżowych trudno się dziwić, że muzułmanie nienawidzą chrześcijan.

   Im ciężko nie patrzeć przez ten pryzmat bo o ile właściwe wojny krzyżowe skończymy się dawno temu o tyle zachód nie przestał zbrojnie najeżdżać wschodu do dzisiaj. Po krucjatach była masa innych wojen, potem kolonizacja, niejednokrotnie długa okupacja. A teraz? Afganistan, Irak, Libia itp idt.

   Zachód skutecznie dba o to by retorykę wojen krzyżowych odgrzewać i odświeżać.

   Zresztą przed krucjatami też byli najeżdżani. A potem wielkie zdziwienie, że wschód się nie rozwija i radykalizm nie spada. Niby jak ma się rozwijać jak od setek lat jest de facto w trybie wojny?

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli zgodzisz się, że współcześnie kraje muzułmańskie nie wiele mają do zaoferowania? I nawet nie starają się zmienić swojego wizerunku.

   @goffer_pl: Zgodzę się. Wizerunek próbują zmienić, ale im średnio to wychodzi.

 •  

  pokaż komentarz

  byłam w Palestynie i powiem tak: jedna wielka bida i brud..bardzo przykro się patrzyło na ludzi tam próbujących cokolwiek sprzedać i zarobić np czterdziestoparoletni facet względnie "dobrze" ubrany tzn nie brudny a w jakimś tanim garniaku (i widziałam to jako szacunek do turysty bo równie dobrze mógł być w polo i szortach) za 1 dolara prosi! cię żebyś kupił od niego jakąś sponiewieraną i wyblakłą maskotkę wielbłąda lub plik 30-40 również wyblakłych pocztówek..okropne..nie wchodząc w polityczne rozważania co, jak, dlaczego, kto winien i co z tego, moje odczucia były jednoznacznie mianowicie bardzo przykro patrzy się na ludzi którzy tam wegetują bo życiem bym tego nie nazwała..a i jeszcze jedno: byłam głodna - bardzo głodna, spotkaliśmy gościa co super mówił po polsku - prosił nas abyśmy odwiedzili knajpę jego kumpla, nie wiem kogoś tam, tacy już byliśmy spragnieni im pomocy że zgodziliśmy się - przeciągnął nas przez pół "starówki" ale jesteśmy - w końcu!..buda jak na chińskim zadupiu zapomnianym przez Boga ale przecież się nie wycofamy, zamawiamy jakiegoś "hamburgera"..zaskoczeni ale uradowani robią swoje ale i w podzięce że w ogóle tam przyszliśmy i zostawiliśmy jakiekolwiek pieniądze dali nam jednego więcej "hamburgera"..super gdyby nie to że jadło się to jak surowego kota i po paru kęsach w naszych oczach i zachowaniu wielki popłoch musimy iść, wycieczka, autokar odjeżdża - spadamy - gestykulacja, ruchy paru osób były wymowne - idziemy!.. wszystkie hamburgery poszły do pierwszego kosza.ale jedno co powiem widok faceta który nam żarcie przygotowywał i podawał utwierdza mnie w przekonaniu, że być może lepiej nie umiał ale zrobił co mógł żeby nam smakowało..jak podawał nie to że miał łzy w oczach ale widać było że bardzo się cieszy że u niego jesteśmy i się stara zrobić z tego co ma na stanie coś co nam zapadnie w pamięci..heh i paradoksalnie mu się udało..takie cool story samo wyszło ale już skończyłam :)

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy kiedyś runie jak mur berliński.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe od kogo się nauczyli budowania takich murów...

 •  

  pokaż komentarz

  Żydzi zbudowali getto.