•  

  pokaż komentarz

  Obecny Lwów ma niewiele wspólnego z tym międzywojennym i byłby wrzodem dla Polski. Był jednym z najbogatszych miast, miał olbrzymi potencjał naukowy, tworzyli go niesamowici ludzie, a teraz jest zapyziałą niedoinwestowaną norą. Stracilibyśmy miliardy, żeby ich podciągnąć chociaż do poziomu ściany wschodniej, a do tego konflikty na tle etnicznym...

  •  

   pokaż komentarz

   @kubatre1: Dokładnie! Cieszę się, że są jeszcze ludzie myślący podobnie do mnie (i mojego ojca).

   @sofiavergara: Zawsze można zrobić federację.

  •  

   pokaż komentarz

   @sofiavergara: Dalibyśmy im autonomię i po krzyku - co by zarobili to by wydali.

  •  

   pokaż komentarz

   Grodnie

   @sofiavergara: Kresy Wschodnie posiadają ogromne złoża mineralne, głównie dlatego ruscy woleli je zachować dla siebie po wojnie, a w zamian wcisnąć nam tereny niemieckie, które do nas należały historycznie, ale nie faktycznie tak jak ówczesne Kresy Wschodnie, gdzie mieszkało i ciągle mieszka od groma Polaków i ludności polskojęzycznej.

   Odzyskanie Galicji, byłoby niezmiernie kosztowe, ale jest kilka argumentów za akcesją tych terenów z powrotem do Polski.
   Lwów jest dużym miastem z wieloma zabytkami, które wcale się nie sypie w oczach. Infrastruktura drogowa miasta i okolic, na pewno nie odbiega znacznie od tego co mamy w wielu rejonach Polski obecnie, a przy budowie przynajmniej pojedynczych dróg spełniających standardy europejskie znalazłoby prace wielu byłych ukrainców, którzy notabene pracowaliby dla firm polskich, a tamtejsze firmy zostałyby przejęte wraz z majątkiem przez większe i bogatsze firmy Polskie ( o ile jestesmy biedniejsi od Niemców, co w skali całego świata nie jest trudne, to z cała pewnością jesteśmy bogatsi od większości świata w tym Ukrainy, a to już jest osiągnięcie).

   Tak więc budując połączenie z Lwowem, otworzylibyśmy ogromną furtkę Dla rodzimych i zachodnich inwestorów, nie wspominając już o turystyce. W końcu dla Francuzów, Brytyjczyków, czy Niemców Lwów jest dosyć egzotycznym miejscem, które pozwoli im sie dowartościować, że nie mieli nigdy komuny :P

   Do Polski popłynęłyby jeszcze większe pieniądze z EU by być może stworzyć jakiś fundusz "wyrównawczy" na podobieństwo tego co Niemcy robili i robią w stosunku do byłego NRD. Problemem mogłaby być strefa Schengen, ale tak na prawdę ja można przesunąć w stosownym momencie po akcesji, gdy uznamy, że nowe granicę są już dostatecznie zabezpieczone. (Chociaz obecnie dostac się po piracku na Ukrainę i z powrotem do Polski wcale nie jest trudno, bo wystarczy zrobic to na jakims zadupiu ukradkiem przepływając rzekę.)

   Polskie wydobycie obecnie utrzymuje się głównie w terenach śląska, czyli terenów, które przez wieki nie należały do Polaków. dzięki akcesji, zdobylibysmy nowe złoża, tereny gdzie moznaby inwestowac w technologie odnawialne, no i ponownie turystyczny nowy kawałek kraju, który potencjalnie może przyczynic sie do poprawy eksportu i importu w obrębie UE, gdyz przedłuzyłaby sie nasza granica ze Słowacją, a dodatkowo graniczylibyśmy bezpośrednio z Węgrami i Rumunią, które również są członkami EU.

   Sprawy etniczne mozna zepchnąć na dalszy plan, bo w gruncie jest tam dużo polaków, tereny historycznie są polskie i wcale nikomu tego nie trzeba udowadniać, wystaarczy wziąc pierwsza lepsza mape polski sprzed drugiej wojny światowej albo sprzed zaborów. Dodatkowy język na terytorium polski jakim byłby ukraiński nic by nie zmienił. W całej unii kraje sa wielojęzyczne, Na Litwie: Ruski Litewski i Polski, W samej Belgii: francuski, holenderski i niemiecki, i tysiące innych :P

   Ukraiński zostałby po prostu potraktowany jako język regionalny podobnie jak kaszubski, Mozna będzie załatwić sprawy w urzędach po ukraińsku w rejonach galicyjskich, ale w szkołach dzieci od samego poczatku będą uczyć się równolegle polskiego, nie wspominając oczywiście że nagle polskie kablówki zyskają nowe terytorium z nnowymi klientami, którzy dostana do dyspozycji głównie polskojęzyczne kanały.

   Większe terytorium to wiekszy potencjał. takie powiększenie terytorium przyspozyłoby kosztów, ale więcej korzyści wynagrodziłoby to z nawiązką, A nasz rząd w ko,ncu przymusowo doznałby powiewu świerzości przez pojawienie sie nowych partii, które nie byłyby tymi samymi gebami od przeszło dwudziestu lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk: Co to za brednie,

   Uno doczytaj lepiej gdzie zlokalizowane są zasoby Ukrainy i nie siej herezji jakoby okręg Lwowski opływał w ropę i inne surowce. Polecam lekturę opisującą krainę geograficzną na której leży Lwów.
   No chyba że masz fantazję aby anektować pół Ukrainy ale to już inna sprawa.Niby wiesz że mają złoża ale nie bardzo wiesz już gdzie.

   Dwa co to za głupota jakoby ukraińscy robotnicy świetnie pracowali przy budowie dróg ? Może nie wiesz ale obwód Lwowski zaludniony jest przez ok 1mln. ludzi, z czego 800tyś w samym Lwowie. Chcesz budować drogi żeby sobie stały puste?Lubelszczyzna ma ok. 2,3mln mieszkańców a jest podobnej wielkości.Wogóle ogarnij się, my sami nie mamy dróg a chcesz je fundować innym.
   Nie wiem czy też słyszałeś o czymś takim jak Euro 2012, przez co Ukraińcy muszą tak samo nadrobić braki w infrastrukturze co i my.

   Co chcesz tam inwestować i w co bo nie bardzo rozumiem poczytaj o tych biednych ukraińcach jeszcze raz dobrze ?
   "Polska zainwestowała na Ukrainie ponad 153 mln USD. Wartość ukraińskich inwestycji w Polsce z kolei przekroczyła 300 mln USD (Huta Częstochowa, FSO, Stocznia Gdańsk)."

   "A tamtejsze firmy zostałyby przejęte wraz z majątkiem przez większe i bogatsze firmy Polskie "
   Śmierdzi komuną jak nie wiem co, a jak ktoś nie będzie chciał sprzedać firmy ? To co pod ścianę i rozstrzelać?

   Fundusz wyrównawczy ? Polska gospodarka i tak jakoś przędzie a ty chcesz ją dobić klockiem w postaci Lwowa? Z czyich pieniędzy utworzyłbyć ów fundusz? Niech zgadnę, podatki ?
   O pieniądzach unijnych nawet nie wspominam ponieważ by ich nie było podobnie jak i nas.
   Radzę przestudiować stronę Ukraińskiego Mon-u, tak na wszelki wypadek jakoby nie chcieli oddać swojego miasta. Zastanowić się jak szybko Ukraińcy w sojuszu z Rosją i Białorusią zaczęli by nas tłuc po mordzie.

   Porównywanie zjednoczenia Niemiec do potencjalnego jedonczenia ziem Lwowskich pozostawiam bez komentarza gdzyż to jakiś żart.

   Ta kablówka to też jakiś żart?

   Podsumowując, okręg Lwowski sam w sobie nie ma nam nic ciekawego do zaoferowania(po za miastem)
   Polska nie jest w stanie przeprowadzić jakiejkolwiek aneksji ziem jkiegokolwiek naszego wschodniego sąsiada.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk: Czy nas tam dużo jest, to pojęcie względne. 6 milionów naszych rodaków wywieziono na "ziemie odzyskane".

  •  

   pokaż komentarz

   Sprawy etniczne mozna zepchnąć na dalszy plan, bo w gruncie jest tam dużo polaków

   @Dybuk: Dużo? W samym Lwowie ok. 4%, na wioskach pewnie jeszcze mniej, bo Polacy zostali pomordowani w czasie wojny, zresztą akurat w okolicach Lwowa na wsiach nigdy nie było dużo Polaków, taka była specyfika tych terenów, polskie miasta otoczone przez ukraińskie wsie.

   wystaarczy wziąc pierwsza lepsza mape polski sprzed drugiej wojny światowej albo sprzed zaborów.

   Wystarczy wziąć pierwszą lepszą mapę Europy z II poł. XIX wieku i już Rosjanie mogą bez problemu twierdzić, że Warszawa to historyczne miasto rosyjskie.

   wspominając oczywiście że nagle polskie kablówki zyskają nowe terytorium z nnowymi klientami, którzy dostana do dyspozycji głównie polskojęzyczne kanały.

   Tak, już od razu powiedzmy UPC wwali miliony w budowę sieci we Lwowie, żeby nie mieć żadnych klientów (bo jaki Ukrainiec będzie dobrowolnie wykupywał polską kablówkę, jeśli nie zna języka polskiego?)

   Większe terytorium to wiekszy potencjał. takie powiększenie terytorium przyspozyłoby kosztów, ale więcej korzyści wynagrodziłoby to z nawiązką

   Dokładnie! To dlatego w ogromnej Rosji żyje się cudownie mieszkańcom, natomiast mała Belgia czy Szwajcaria to biedota.

   A nasz rząd w ko,ncu przymusowo doznałby powiewu świerzości przez pojawienie sie nowych partii, które nie byłyby tymi samymi gebami od przeszło dwudziestu lat.

   Wszyscy Polacy z radością oczekują na wejście do POLSKIEGO parlamentu ukraińskich nacjonalistycznych, wręcz faszyzujących partii (a takie głównie mają poparcie na zachodniej Ukrainie).

   Jak już kolega wyżej wspomniał, to co mówisz to brednie, ja dodam od siebie tylko, że do kwadratu.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrze by było znów widzieć Lwów w granicach Polski, szkoda tylko, że jest to pomysł nierealny. Wiadomo przecież, że mieszkańcy zachodnich obwodów Ukrainy, nie zgodziliby się na przynależność do państwa polskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: Dlaczego? Dostaliby polskie obywatelstwo więc mieliby drogę wolną na zachód. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamill:

   Zapewne pewna część z nich ucieszyłaby się z tego, bo na pewno poprawiłaby się ich sytuacja finansowa. Niestety jednak, spora część mieszkających tam Ukraińców to nacjonaliści, a ukraińskie organizacje nacjonalistyczne są naprawdę silne (wystarczy chociażby wspomnieć o udziale członków UNA-UNSO w konflikcie w Czeczenii). Gdyby więc doszło do wchłonięcia tych terenów przez Polskę, to prawdopodobnie musielibyśmy liczyć się na zbrojny opór części Ukraińców.

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: Wiem, ale bądźmy szczerzy, kto wierzy, że Lwów i Wołyń w najbliższym czasie będą znowu w granicach Rzeczypospolitej? Dwóch Ukraińców tak powiedziało i już wielkie poruszenie. ;) Dla Partii Regionów to pewnie byłoby na rękę, no, ale to by chyba nie przeszło na Ukrainie. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamill:

   Zauważ jednak, że nie są to przeciętni Ukraińcy, a poseł partii rządzącej i minister. Wyobraź sobie, co by się stało w Polsce gdyby takie wypowiedzi pochodziły z ust posła PO, albo ministra. :)
   Rosja na pewno nie odpuści sobie Ukrainy i temat podziału tego kraju będzie na pewno powracał.

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: Niecałe 70% ludności Ukraińskiej mówi po Ukraińsku, a 18% to Rosjanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Lwów oderwać, Niemcy wykupić;]

   @RT_NR: a po jaką cholerę nam ta bieda? Przecież tamten Lwów już nie istnieje, zostały tylko budynki. Nie ma też praktycznie dawnych lwowian. Dla nas Lwów to obecnie tylko nazwa mająca charakter sentymentalny i tak powinno zostać. Samo miasto i Ukraina Zachodnia jest nam potrzebna jak wrzód na dupie.
   Dochodzi też jeszcze jeden argument. Nie jestem wojującym nacjonalistą. Mocarstwa wyznaczyły nasze granice w Jałcie i trzeba przełknąć tą pigułkę. Natomiast dostaliśmy od nich w prezencie niespotykaną na kontynencie jednolitość narodową co jeszcze długo będzie naszym silnym argumentem i zabezpieczy nas przed postępującą utratą tożsamości.

   Tak więc jeśli Ukraina chce się dzielić, to proponuję oddać Lwów Niemcom w ramach zadośćuczynienia za utratę ich ziem wschodnich. Odbudują, zrobią ordung a my pojedziemy sobie spokojnie pozwiedzać.

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: Tych, ktorym nie podoba sie aneksja ich ziem do obcego panstwa nazywasz "nacjonalistami" z UNA UNSO???? Gosciu, Ty jestes lepszy od Kolorowej Niepodleglej, Biedronia i Niemcow bijacych Polakow 11 listopada razem wzietych. No wyobraz sobie, ze ktos, komu nie podoba sie okupacja przez inne panstwo nie musi byc nacjonalistą. Wedlug mnie jest calkiem normalnym czlowiekiem ze zdrowymi odruchami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamill: Wystarczy im wiza, po całej UE mogą wtedy latać.

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio jak czytałem ''UwarzamRze'' natknąłem się na ciekawy felieton Waldemara Łysiaka w którym twierdził że w ostatnich chwilach ZSRR Borys Jelcyn w zamian za lata zniewolenia i zbrodni na naszym narodzie chciał nam to wynagrodzić Wilnem i Obwodem Kaliningradzkim. Podobno polska strona w tej sytuacji nic nie zrobiła. Słyszał ktoś o tym. Jakiś link.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pietruszkowski:
   Znalazłem
   cytat
   Studiuje.eu: Niewielu pamięta, że prezydent Jelcyn, był skory w ramach zadośćuczynienia za lata komunistycznego zniewolenia i mord katyński, oddać Polsce obwód kaliningradzki. Nasi politycy nie wykorzystali tej szansy.

   Romuald Szeremietiew: Istniały nawet dalej idące projekty, było to w okresie rządów Gorbaczowa, kiedy stwierdzono, że jeżeli pakt Ribbentrop-Mołotow jest nieważny to oznacza, iż możliwe jest wrócenie do granicy polskiej z 1939 roku. Był taki moment, że Vytautas Landsbergis (prezydent Republiki Litewskiej w latach 1990-1992 – przyp. red.) mówił, no trudno będzie Litwa bez Wilna, musimy zostać w Kownie. Wszystko to było rozważane bardzo poważnie, ale Polska nie podjęła żadnej akcji w tym kierunku, żeby to przejąć, może w obawie przed konfliktami z Litwinami i Ukraińcami. We Lwowie teraz wiszą plakaty sławiące SS Galizien, nie Orlęta Lwowskie. W kwestii Kaliningradu, czyli Królewca, ma pan słuszność. Pomysł ten istniał, chciano nawet dokonać repatriacji Polaków z Kazachstanu i tam ich osiedlić. Nie skorzystaliśmy z tej okazji, bo ówczesne władze polskie były strachliwe i uważały to za dodatkowy kłopot.

   http://studiuje.eu/67/320-W_misteriach_Eurazji.html

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Romuald_Szeremietiew

   Minister obrony narodowej więc głup nie gada.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pietruszkowski: O panie... Ruskie bez Królewca? Ale byłby czad.

  •  

   pokaż komentarz

   @silverado:
   @Pietruszkowski: Niestety Obwód Kaliningradzki to faktycznie kiepskie miejsce na włączanie w pogranicza Polski. Poza tym w demokratycznych krajach nie przesiedla się już tak ludzi, więc mielibyśmy obszar w 99% zrusyfikowany i pragnący powrotu do matki - KIEPSKI POMYSŁ

  •  

   pokaż komentarz

   Minister obrony narodowej więc głup nie gada.

   @Pietruszkowski: A to bycie ministrem czyni człowieka automatycznie mądrym i prawdomównym? Patrząc na obecny rząd (i poprzednie też), jakoś śmiem wątpić.

  •  

   pokaż komentarz

   @CanisLupusLupus:
   Czyni. Bo obracał się w sferach w których zajmują się takimi rzeczami i na pewno zna się na rzeczy. Nawet ty jako doktor historii i politologi nie miałbyś w połowie takiej wiedzy jak on. Dla mnie osobiście taka opcja jest całkiem prawdopodobna wtedy u władzy w Rosji byli jeszcze dość normalni ludzie jak Gorbaczow czy Jelcyn , którzy mogli pójść na ustępstwa którzy znali ciemne strony historii swojego kraju, Najprawdopodobniej nie ma jakiś oficjalnych depesz bo są z całą pewnością tajne zresztą jak wiele wydarzeń z tego okresu.

  •  

   pokaż komentarz

   obracał się w sferach w których zajmują się takimi rzeczami i na pewno zna się na rzeczy

   @Pietruszkowski: Pewnie, że się zna. Ale co z tego? Czy bezkrytycznie ufasz i wierzysz każdemu, kto kiedykolwiek piastował w III RP stanowisko ministra?

   normalni ludzie jak Gorbaczow czy Jelcyn

   @Pietruszkowski: No chyba kpisz....

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiadomo. Podobno były jakieś prowadzone rozmowy mogły nie mieć żadnego znaczenia , jednak samo to już jest ciekawe.

   Czy bezkrytycznie ufasz i wierzysz każdemu, kto kiedykolwiek piastował w III RP stanowisko ministra?

   Dlaczego miałby od razu kłamać ?

   normalni ludzie jak Gorbaczow czy Jelcyn

   Przy Putinie są jak baranki.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego miałby od razu kłamać ?

   @Pietruszkowski: Bo może mieć w tym jakiś interes? Bo ktoś, kto ma na niego wpływ, może mieć w tym jakiś interes? To jest polityka, przyjacielu, tu nie ma ludzi czystych i nikomu nie wolno bezkrytycznie wierzyć.

 •  

  pokaż komentarz

  Przy okazji Wilno od Litwy, wtedy przestaną mieć kłopoty z Polakami mieszkającymi na Litwie.To też "narośl" na zdrowym ciele państwa litewskiego :)))

 •  

  pokaż komentarz

  Facet ma moje poparcie. Bierzemy Galicję, zrzekamy się praw do Wilna na rzecz Litwinów i wszyscy są zadowoleni. O Grodnie i Brześciu pomyślimy później.

  To tylko marzenia. Taki zabieg wywołał by burzę w i tak sypiącej się Europie.