•  

  pokaż komentarz

  Byłbym w stanie to zrozumieć, gdyby dwunastolatek kogoś związał, torturował i pociął nożem, bo to (nawet jeśli dwunastoletnia osoba nie może być traktowana jako w pełni świadoma) świadczy o skrajnej demoralizacji, ale za to, że pchnął kogoś niefortunnie podczas zabawy? Zastanówmy się jak blisko podczas różnych zabaw dziecinnych mogliśmy zrobić krzywdę sobie, czy innym. Sam wybiłem kuzynowi zęby zamykając mu drzwi przed ryjem podczas zabawy w gonito, czy ktoś mnie skądś popchnął, tak, że skręciłem nogę spadając kilka metrów. W obu przypadkach mogło się skończyć dużo gorzej i rozumiem (i pamiętam...) nieziemski opierdziel od rodziców, ale gdybym miał za coś takiego siedzieć do końca życia w więzieniu to byłoby to spore przegięcie. Myślę, że jeśli dzieciak nie jest jakiś skrajnie zdemoralizowany, to powinni dać mu spokój, bo sama świadomość tego co zrobił będzie mu strasznie ciążyć jak już będzie dorosły.

  •  

   pokaż komentarz

   @ryhu: Cóż, mamy sedno. Sam miałem to napisać. Dalsze komentarze będą zbędne.

   Sprawa tylko pokazuje oderwanie od rzeczywistości amerykańskiego systemu prawnego. Gdzie można McDonalda pozwać na miliony, za to że nie napisali na kubku, że kawa może być gorąca! (sic!)

  •  

   pokaż komentarz

   @ryhu: dokładnie tak pomyślałam. Przecież napisano w artykule, że dzieciak pochodzi z patologicznej rodziny. Matka która czeka 6 godzin zanim zabierze dziecko do szpitala? To ją powinni skazać. To "morderstwo" wygląda mi na najzwyczajniejszy wypadek.

  •  

   pokaż komentarz

   @BeSmarter:
   Akurat ta sprawa z McDonaldsem nie jest tak durna, jak się może wydawać. McD normalnie podaje napój w temperaturach między 60-80, wówczas zaś kobieta dostała wrzątek. Rana po poparzeniu także okazała się wyjątkowo paskudna.
   Może kwota odszkodowania była "amerykańska", ale nie jest to aż taki idiotyzm, jak to się na internecie przedstawia.

  •  

   pokaż komentarz

   @ryhu: Przypadek, gdy dzieciak strzela do ludzi, jest żołnierzem gangu (a takie rzeczy się zdarzają), robi to z premedytacją - dożywocie bez problemu, kara śmierci też.
   Przypadek, gdy zdarza się wypadek - nie. Matka powinna dostać latka za 6h opóźnienia, dzieciak do zakładu na trochę.
   A działaczy "wolnościowych" na Alaskę.

  •  
   K....l

   +3

   pokaż komentarz

   @ryhu:

   ale za to, że pchnął kogoś niefortunnie podczas zabawy?
   Z tekstu

   "tak niefortunnie, że ten uderzył się w głowę i stracił przytomność. Dwulatek zmarł w wyniku pęknięcia czaszki i wewnętrznego krwotoku. Tak przynajmniej brzmi tłumaczenie."

   Wg prokuratury zrobił to umyślnie. Może wcześniej sprawiał już duże kłopoty wychowawcze.

  •  

   pokaż komentarz

   , jest żołnierzem gangu (a takie rzeczy się zdarzają), robi to z premedytacją - dożywocie bez problemu, kara śmierci też.
   Przypadek, gdy zdarza się wypadek - nie. Matka powinna dostać latka za 6h opóźnienia, dzieciak do zakładu na trochę.


   @Kamzel: otóż to. Zapewne dziwnym trafem na potylicy zmarłego znaleźli ślady buta, albo na bucie ślady potylicy...
   Co zabawne, u nas dres skaczący po czyjejś głowie dostaje zwykle parę lat za pobicie ze skutkiem śmiertelnym, bo przecież skacząc po czyjejś głowie wcale sie nie spodziewamy, że ofiara może zginąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @ryhu: Po pierwsze wyrok jeszcze nie zapadł, więc nie widzę powodów by w tym momencie wieszać psy/ usprawiedliwiać wymiar sprawiedliwości w USA. A po drugie, w sprawie na pewno wiadomo więcej niż jest napisane na onecie, są jakieś ekspertyzy, czy inne dane o których nie wiemy, więc ocena kary dożywocia przez nas jest bezpodstawna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamzel: Nigdy jako dziecko nie popchnąłeś brata/siostry/kolegi umyślnie? Chęć zrobienia krzywdy, a chęć zabicia to jednak różnica, ale w czasie przesłuchania bardzo łatwo zinterpretować słowa dziecka zgodnie z wersją pasującą ambitnej pani prokurator. Jeśli zadzwonił później do matki to raczej nie po to żeby powiedzieć jej, że muszą ukryć ciało.

  •  

   pokaż komentarz

   @ryhu: a też bawiłeś się z kuzynem z nożem ręku?

 •  
  n.......i

  +25

  pokaż komentarz

  i dobrze.. według mnie każdy powinien być sadzony tak samo bez względu na wiek, pleć czy inne duperele.Niby USA slynie z tego ze bronia swoich obywateli ale jk idzie do skazania za jakies przestepstwo to są bezwzgledni i to mi sie pdooba...A nie jak u nas ..zabije,zgwalci i 2 lata dostanie....

  •  
   J...i

   -40

   pokaż komentarz

   @nunusmani: Dadzą dwunastolatkowi potrójne dożywocie i będziesz płacił na niego całe życie. BTW. Stany mają największy odsetek więźniów, do tego ci więźniowie są zmuszani do pracy, takie współczesne niewolnictwo?
   http://www.wykop.pl/link/656865/usa-wiezniowie-buduja-rakiety-patriot/

  •  
   l.............z

   +80

   pokaż komentarz

   @Jarii: Że do pracy są zmuszani to bardzo dobrze. Niech pracują na swoje utrzymanie. Czyli masz rozwiązanie problemu ze swojego pierwszego zdania.

  •  

   pokaż komentarz

   @leniwiec_janusz: Oczywiście jak nie pracują to są karani izolatką. Wytłumacz mi tylko dlaczego mają największy odsetek więźniów względem populacji i dlaczego za trzy takie same przewinienia (obojętnie jak trywialne) z góry dostajesz dożywocie. I dlaczego to najczęściej liberałowie, by wszystkich zamykali w więzieniach, bo przecież to taki liberalny kraj... http://www.wykop.pl/link/978809/gdzie-sie-podzialo-1-amerykanow/

  •  

   pokaż komentarz

   @nunusmani: Popieram, już nawet 7 latki mają świadomość, co jest dobre, a co złe.

  •  

   pokaż komentarz

   @leniwiec_janusz: więźniowie nie pracują na swoje utrzymanie, bo 100% środków na utrzymanie więźnia jest finansowany ze źródeł stanowych

  •  
   l.............z

   -8

   pokaż komentarz

   @Jarii: No i bardzo dobrze że są karani. Duży odsetek dzięki temu nabiera chęci do pracy więc nie pasożytuje na reszcie spoleczeństwa.
   "6 times China's prison population." - prawdopodobnie oficjalne dane mają się ni jak do rzeczywistości.
   Skoro 3 razy łamiesz to samo prawo to znaczy, że a) jesteś idiotą b) jesteś niebezpieczny dla społeczeństwa więc po co ciągle męczyć państwowe organy ściganiem ciągle tego samego. Po drugim razie taki delikwent się zastanowi czy mu się opłaca jeszcze raz to zrobić. Liberalizm nie polega na olewaniu przestępczości.

  •  

   pokaż komentarz

   @leniwiec_janusz: Trzy razy chleb ukradniesz, bo jesteś głodny - dożywocie czyli, że jesteś idiotą? Czytałeś ty może "Nędzników" Wiktora Hugo? Oto moja odpowiedz na twoje słabe argumenty. Nabierają chęci do pracy? Jeśli odmawiasz pracy idziesz siedzieć do izolatki, o żadnym braku chęci tu niema mowy. 1% populacji to same pasożyty?

  •  
   l.............z

   +5

   pokaż komentarz

   @Wolvi666: 100% środków na budowę dróg pochodzi z budżetu. Ale skąd się pieniądze w budżecie biorą? Ot klucz.

  •  

   pokaż komentarz

   @arekb81: Ale nie potrafią świadomie przewidzieć konsekwencji swoich czynów. W pełni wykształca się to u człowieka dopiero około 21 roku życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @leniwiec_janusz: ale nie mów, że pracują na swoje utrzymanie, tylko wypracowują zyski właścicielowi więzienia.

  •  
   l.............z

   -1

   pokaż komentarz

   @Jarii: Jeżeli nie masz chęci do pracy to po miesiącu w izolatce zrobisz wszystko by tam nie wrócić.
   "Pasożytnictwo, parazytyzm – forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody. " - wg. tej definicji każdy więzień na którego podatnicy dokładają chociaż 1$ jest pasożytem. Jeżeli 1% populacji odmawia pracy (chociaż jest zdrowa), a państwo płaci za ich jedzenie, leczenie, ochronę itd to 1% jest pasożytem.
   Brzmi brutalnie ale kradzież (nie ważne czego) po raz trzeci oznacza brak przystosowania do życia w społeczeństwie i porażkę systemu resocjalizacyjnego.

  •  
   l.............z

   -2

   pokaż komentarz

   @Wolvi666: Gdyby nie te zyski generowane przez więźniów państwo by musiało jeszcze więcej ładować pieniędzy w więzienia, nie mówiąc o tym, że więźniowie także płacą podatki w takim wypadku. Inwestor nie jest też instytucją charytatywną. Po trzecie wychowanie przez pracę jest skuteczniejsze od bezstresowego:)

  •  

   pokaż komentarz

   @leniwiec_janusz: Za takie komentarze bym cię po prostu wycałował gdybym był znudzonym 17-letnim pryszczatym liberałem. Jednakże jak to się ma do znaleziska, uważasz, że dwunastolatek powinien pracować na siebie w więzieniu jak w XIXw.? Może go do kopalni wysłać jak myślisz, niech uran wydobywa? Zwyrodnialec jeden popchnął drugie dziecko podczas zabawy, tak nie fortunnie, że zginęło. A kim ty jesteś, by osądzać ludzi kto się nadaje do życia w społeczeństwie a kto nie? Dalej nie rozumiesz sedna moich argumentów, skoro 1% amerykanów siedzi w więzieniu z twojego toku myślenia wychodzi na to, że najwięcej nierobów i złodziei na świecie żyje w USA, a tak chyba nie jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @leniwiec_janusz: Powiedz to czarnoskórym, w których biali mieszkańcy inwestowali nad brzegami Missisipi wraz z rozrostem plantacji bawełny.

   Dwa podatnik amerykański nie ma zysku z pracy więźnia, bo i tak to są grosze. Większość zysków idzie do kieszeni właściciela więzienia, a nim nie są władze stanowe.

   Nie ma wychowania przez pracę, to jest mit, jedynie czego się uczą więźniowie to tego, że pracować się nie opłaca, tylko kombinować i łamać prawo.
   Za zgodną z prawem pracę więzień nie ma nic, bo są to płace głodowe, które i tak zwracają się pracodawcy, bo on dostarcza produkty, jakie mogą dostać w więzieniu. System amerykańskich więzień jest nową formą niewolnictwa, gdzie ofiarami są w większości ludzie którzy lądują na 2-10 lat za przestępstwa, które mają znikomą szkodliwość społeczną, bo jak za kradzież batona można dostać X lat to jest przerost formy nad treścią. Takiego się powinno po dupsku na placu deską poobijać, a nie zamykać w obozie pracy na lata, gdzie się szkoli alternatywnych form pracy.

   I przestań tu pierniczyć liberalizmy o pasożytnictwie etc. Trzeba system zmienić, a nie go usprawiedliwiać. Obejrzyj film Więzień Brubarker, albo Nieugiętego Luck'a gdzie pokazana jest patologia systemu więziennego, pierwszy stanowego, a druga prywatnego.

  •  

   pokaż komentarz

   6 times China's prison population

   @leniwiec_janusz: To akurat może być prawda, bo w Chinach dużo łatwiej o karę śmierci.

  •  
   K....l

   +7

   pokaż komentarz

   @Kayla:

   dopiero około 21 roku życia.

   A skąd takie info
   To znaczy , że np. 18-latek nie potrafi przewidzieć konsekwencji swoich czynów??

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamzel: ty nawet w wieku 100 lat byś nie zrozumiał, że PO to zło.

  •  
   l.....2

   0

   pokaż komentarz

   Zwyrodnialec jeden popchnął drugie dziecko podczas zabawy, tak nie fortunnie, że zginęło

   @Jarii: Dlaczego napisałeś to zdanie w trybie informacyjnym a nie przypuszczającym? Od tego jest sprawa w sądzie, żeby dowieść czy rzeczywiście było to tak, czy może jednak umyślnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Chwyty retoryczne synek, chwyty retoryczne.

  •  
   l.....2

   -2

   pokaż komentarz

   @Jarii: No to jednak osłabiają one funkcję impresywną twojej wypowiedzi ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: Może i tak. Ale powiem tak, mam własne zdanie i będę go bronić. I niech mnie dzieciaki minusują!

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamzel: Całość jest złożona, ale prawo potrzebuje ostrych, jasnych kryteriów. W polskim prawie odpowiedzialność karną ponosi osoba, która ukończyła 17 lat (w pewnych typach przestępstw spada do 15 lat, ale to szczegół). Więc jeżeli ktoś przeżyje 16 lat i 364 dni to już jest kryty. Jeden jest w stanie przewidzieć swoje czyny w wieku 15 lat, drugi 22. Nie ma jednej biologicznej granicy, dlatego musi ją tworzyć prawo.

   Można się zastanawiać dlaczego? Czym różni się jego sposób myślenia od kogoś kto ma 17 lat i 1 dzień? Podobnie jest w kwestii prawa jazdy - dlaczego 18 lat, jak Nowak jest rozsądny i w pełni dojrzały, czemu on nie może od 17? A Kowalski ma nawet 26, ale to niedpowiedzialny typ - ale on może?

   Dlaczego? Bo właśnie prawo wymaga jasnych kryteriów, każde kryterium ocenne rodzi problem. Bo kto ma o tym decydować?

   Moim zdaniem bardzo dobry przykład jest z analogią piłkarską - i spalonym. Często można zobaczyć, jak bramka jest nieuznawana, mimoże spalony był na poziomie 1 centymetra. Zawodnik miał z tego powodu ułatwione? Nie - ale zostało przyjęte, że zawsze w takiej sytuacji jest spalony - bez oceniania. Nie ma różnicy czy 1 cm czy 10 metrów. Podobnie jest z prawem i podobnie jest z przewidywaniem konsekwencji swoich czynów :)

  •  
   m...........a

   0

   pokaż komentarz

   @Kamzel: Rozni sie to miedzy osobami. W trakcie dorastania mozg jest poddawany ''przerobkom'', niektore polaczenia zanikaja, inne sa umacniane. Nastolatek nie potrafi dobrze przewidziec konsekwencji swoich czynow czy tez ''wejsc w cudze buty''. Poniewaz roznice sa miedzy plciami i osobami za umowna granice okresla sie wiek doroslosci plciowej, czyli 18-21 lat (aczkolwiek psycholog powinien byc w stanie to okreslic dokladniej).

  •  
   n.......i

   -2

   pokaż komentarz

   @krecik000: A co Masz cos na sumieniu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarii: Jakie niewolnictwo, ci ludzie nie są wolni, bo mają karę za swoje złe uczynki, niewolnym może być ktoś kto powinien być wolny, ale nie oni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarii: i niech pracują, najlepiej o jednej butelce wody i kawałku chleba posypanym cukrem by siłę mieli

 •  
  l.....2

  +25

  pokaż komentarz

  Matka urodziła go w wieku 12 lat.

  Coś pechowy ten wiek w jego rodzinie.

 •  

  pokaż komentarz

  zauważcie że zamiast zadzwonić .... ściągała muzę z sieci ... i mamy sedno ...

 •  

  pokaż komentarz

  to, że matka nie zadzwoniła od razu mozna tlumaczyc ich systemem ubezpieczen, ktorego najpewniej nie wykupila. Nie chciala placic wielu tysiecy dolcow za przyklejenie plasterka i jak to czesto bywa splot wielu mniej lub troche bardzioej groznych zdarzen skonczyl sie fatalnie