•  

  pokaż komentarz

  Nie czytalem reszty, z tytulem jednak zgadzam sie bezwzglednie :) Wszystkie systemy zataczaja kolo.. :)

 •  

  pokaż komentarz

  zakończenie:
  "Zasady, którą w przejrzysty i prosty sposób wyłożył oświeceniowy bajkopisarz, opisując historię konika polnego i mrówki. Mrówka przez całe lato ciężko pracowała, konik polny się bawił – mrówka zebrała zapasy na zimę i przeżyła ją, konik polny zdechł.

  W wersji naszych czasów tę bajkę trzeba, niestety, opowiedzieć inaczej: rząd, nie mogąc dopuścić do takiej niesprawiedliwości społecznej, zabrał zapasy mrówce i podzielił je między nią, siebie i konika polnego; koniec końców nie starczyło ich dla nikogo, i na przednówku zdechli wszyscy. To, co przewala się dziś przez łamy gazet – niestety, także branżowych – to nic innego niż wielki, chóralny krzyk koników polnych, aby ratować je kosztem mrówki.

  Problem polega na tym, że nigdy jeszcze w dziejach państwa nie miały tak wielkich możliwości „ratowania” zagrożonych kryzysem przedsięwzięć. I to właśnie każe się obawiać, że kryzys, który właśnie się zaczął, może osiągnąć rozmiary znacznie większe od poprzednich."

  •  

   pokaż komentarz

   Zasady, którą w przejrzysty i prosty sposób wyłożył oświeceniowy bajkopisarz, opisując historię konika polnego i mrówki. Mrówka przez całe lato ciężko pracowała, konik polny się bawił – mrówka zebrała zapasy na zimę i przeżyła ją, konik polny zdechł.

   Inny bajkopisarz widzi jednak rysy na szkle świetlanego kapitalizmu. To Hans Christian Andersen . Daje temu wyraz w "Dziewczynce z zapałkami".
   Pomimo, że była pracowita i sprzedawała doskonały towar po konkurencyjnych cenach, to i tak zdechła. Pomimo, ze rząd nie ingerował.
   I lepiej nie wchodź ze mną w dyskurs, bo mam w zanadrzu jeszcze bajkę o "Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach". :)

  •  

   pokaż komentarz

   @sernik
   Pomimo, że była pracowita i sprzedawała doskonały towar, po konkurencyjnych cenach, to i tak zdechła. Pomimo, ze rząd nie ingerował.

   Nikt nie twierdzi, że wolny rynek i kapitalizm to raj na ziemi, wszyscy są najedzeni i szczęśliwi. A jak twierdzi, to kłamie :-) Kapitalizm polega na tym, że nikt nie każe bogatemu oddać części swoich pieniędzy dziewczynce. Bogaty może to zrobić, ale nie musi. Nikt również nie nakazuje dziewczynce sprzedawać zapałek (na które najwyraźniej nie było popytu), może się zająć czym innym.

   Jak do tej pory, raj na ziemi próbowali budować jedynie różnej maści socjaliści i nieodmiennie wychodziło im piekło.

  •  

   pokaż komentarz

   camelot mnie drażnią przede wszystkim infantylne przykłady na poziomie przedszkola. Jadące na odległość głupotą i jarmarcznym dydaktyzmem. Dlatego dałem kontrargument na podobnym poziomie. W końcu z każdym trzeba gadać jego językiem. :)
   A co do reszty, to nie będę rozpoczynał niepotrzebnej dyskusji.
   Pozdrawiam. :)

 •  

  pokaż komentarz

  Panowie, nie kłóćcie się o kapitalizm. Kwestią do dyskusji jest WOLNY RYNEK.

  Od lat '80 komuna i postkomuna prowadzi dość zręczną indoktrynację jakoby celem Polski był kapitalizm. Wszyscy mówili o kapitaliźmie, to i osiągnęliśmy kapitalizm. Kapitalizm kompadorski, kapitalizm dla wybranych, kapitalizm z biurokracją i ingerencją państwa, kapitalizm w którym na starcie fory mieli towarzysze partyjni i oni za cudnie budowali ten nasz rzekomy kapitalizm... bez kapitału a przejmując majątek państwowy. Kapitalizm nie jest ustrojem rajskim sam w sobie co u nas się przejawia w postaci kapitalizmu sitw i układów.

  Proszę, zrozumcie, że kapitalizm nie jest lekiem na problemy. Tym lekiem jest i był WOLNY RYNEK co nie jest tożsame z kapitalizmem. Możliwy jest kapitalizm kolesi bez wolnego rynku. Wolny rynek wraz z prawem własności doprowadzi niechybnie do kapitalizmu, ale kapitalizm sam w sobie do wolnego rynku nie doprowadzi!

 •  

  pokaż komentarz

  Kapitalizm jest odpowiedzialny za obecny kryzys !
  IMHO Nieprawda, zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  Warto przeczytać (nie sugerując się tytułem)