•  

  Nie ogarniam rankingów na chess.com. Na tempie 10 minut spokojnie ogrywam gości z rankingiem 1500, a na tempie 3min + 2s walczę na noże z typami z rankingiem 1400 xd
  #szachy

 •  

  Rzadka partia bez wielkich błędów (4 niedokładności) :P

  #szachujzwykopem #szachy

  GIF

  źródło: lichess1.org (169KB)

 •  

  Wczoraj jakiś lewak zwrócił uwagę, że Polacy mieszkają do późnego wieku z rodzicami i się zaharowują w gównorobotach.

  Jest to prawda i wynika to z wielu czynników.

  PARĘ FAKTÓW O POLSKIM RYNKU MIESZKANIOWYM

  1. Mamy za mało mieszkań w stosunku do wielkości populacji. Na 1000 mieszkańców przypadają u nas 363 mieszkania. Gorzej w UE jest tylko na Słowacji. Średnia unijna to 480 mieszkań.

  2. Mieszkania w Polsce są przepełnione. 41% Polaków mieszka w miejscach, które są wg standardów UE przepełnione, czyli mają za mało pomieszczeń w stosunku do liczby i wieku mieszkańców. Średnia unijna to 19%, zajmujemy piąte najgorsze miejsce w UE. Szczególnie problem dotyczy mieszkań wynajmowanych po cenach rynkowych (wskaźnik przeludnienia równy 62%)

  3. Mieszkania mają niski standard. Deprywacja mieszkaniowa dotyka 9% Polaków przy średniej dla UE równej 5%. Deprywację mamy wtedy, gdy mieszkanie nie dość, że jest przeludnione, to jeszcze występuje w nim jeden z natępujących zgrzytów: brak łazienki lub toalety, przeciekający dach, poważne niedoświetlenie mieszkania.

  4. Mieszkania są raczej drogie. Według Global Property Guide średnia cena zakupu 100 m2 mieszkania w Polsce jest 28 razy wyższa niż nasze PKB na osobę. W żadnym państwie Europy Środowo-Wschodniej ta relacja nie jest tak wysoka. W całej UE wynosi 21 i tylko w czterech państwach jest wyższa. Nieco bardziej łaskawy jest raport Deloitte, który brał pod lupę największe miasta w Polsce, ale tu też wypadliśmy powyżej średniej.

  5. Bardzo drogi jest wynajem w stosunku do ceny zakupu mieszkania. Według serwisu Global Property Guide suma rocznego czynszu za wynajem mieszkania o powierzchni 120m2 w Warszawie stanowi 5,5% ceny jego zakupu. Aby inwestycja w nieruchomość się zwróciła trzeba zatem wynajmować mieszkanie przez 18 lat. Średnia dla wszystkich państw UE to 24 lata, a dla państw EŚW - 20 lat. W Czechach jest to aż 27 lat. Według raportu Delloitte, który wziął pod lupę 47 miast w UE - w tym Warszawę, Kraków, Łódź i Wrocław - te właśnie cztery miasta zostały zaliczone do miast o wysokich cenach najmu w stosunku do ceny zakupu. Na 15 badanych państw podobnie źle było tylko w Danii i na Węgrzech.

  6. Relacje wynajmujący-lokator często przypominają stosunki feudalne. Brak tutaj statystyk, ale osoby, które wynajmowały mieszkania, pewnie wiedzą, o co chodzi.

  Wobec powyższego nie powinno dziwić, że

  7. 46% Polaków w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami. Średnia unijna to 32%.

  Oczywiście przyczyny są też bardziej trywialne: niskie płace (i do tego wysokie opodatkowanie osób najmniej zarabiających), pewna kultura mieszkania na swoim, przez co młodzi wolą koczować u starych i ciułać na wkład własny zamiast wynajmować klitkę u janusza. Nie ulega jednak wątpliwości, że patologia samego rynku również się do tego przyczynia.

  JAK MOŻNA TEMU ZARADZIĆ?

  1. Można np. zastosować niemiecką politykę Mietpreisbremse, wedle której cena najmu nie może przekroczyć 120% średniej ceny najmu w regionie (w regionach z najtrudniejszą sytuacją mieszkaniową -110%). Cenę zatem ciągle kształtuje rynek, ale ucina się największa januszerkę.

  2. Można też - co spodoba się prawaczkom - zmniejszyć ochronę lokatorów. Na 32 badane państwa OECD tylko w 9 ochrona lokatorów była silniejsza. Trudno w naszym kraju wyrzucić z mieszkania kogoś, kto nie płaci czynszu. Nawet jak już sąd zarządzi eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, to czeka się na nią średnio 2,5 roku, a w skrajnych przypadkach nawet 20 lat - bo mamy za mało lokali socjalnych.

  Jeśli łatwiej będzie wyrzucić nierzetelnego wynajmującego, to ludzie chętniej będą wystawiać mieszkania na wynajem. Wyższa podaż, niższe ceny. No ale równolegle trzeba zbudować więcej lokali socjalnych, by nie wywalać ludzi na bruk.

  3. Można - wzorem Zachodu - wprowadzić bardziej progresywne podatki, aby odciążyć najmniej zarabiających, co zwiększy ich skłonność do wynajmu oraz zdolności kredytowe.

  4. Można zwiększyć zakres budownictwa społecznego. Dotychczasowe programy wsparcia młodych na rynku mieszkaniowym (Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych) polegała na dopłatach do kredytów hipotecznych, na czym tuczyli się deweloperzy i co windowało ceny mieszkań poprzez zwiększenie popytu. Zamiast tego państwo może budować mieszkania socjalne o cenach wynajmu i kupna niższych niż ceny rynkowe. Zajmują się tym Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkania będące własnością TBS-ów to ledwie 1,6% wszystkich lokali w Polsce. We Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii czy Austrii ta gałąź rynku jest znacznie bardziej rozwinięta. W takim Wiedniu 1/4 mieszkańców mieszka w mieszkaniach komunalnych. TBS-y budują taniej, ponieważ działają non profit, korzystają z preferencyjnych kredytów udzielonych przez BGK oraz mają do dyspozycji działki udostępnione przez gminy.

  5. Można zwiększyć zakres socjalnego wsparcia, czyli tzw. dodatki mieszkaniowe. Tylko w 3 na 35 krajów OECD nie stosują tego instrumentu. W wolnorynkowej Wielkiej Brytanii dodatki mieszkaniowe to równowartość 1,4% ichniego PKB, w Finlandii i Francji 0,8% PKB. A u nas? Ledwie 0,05 PKB. 28 razy mniej niż w Wielkiej Brytanii.

  6. Można uprościć regulacje w zakresie planowania przestrzennego. W dużych miastach pokrycie terenu planem zagospodarowanie przestrzennego waha się w granicach od 16% do 65%. Jeśli dany obszar objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, to inwestor, który chce tam wybudować mieszkanie, musi wystąpić z pozwoleniem o budowę. Zwykle czeka na to do dwóch miesięcy. Jeśli jednak dany obszar nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, to inwestor występuje o tzw. warunki zabudowy, a wówczas czeka już 2-6 miesięcy. Na dodatek sąsiedzi mogą oprotestować budowę i takie sprawy ciągną się w sądach przez lata. To wszystko razem powoduje obsuwę w inwestycjach, przez co podaż mieszkań nie zwiększa się w zadowalającym tempie.

  Widzimy zatem, że mamy do czynienia z pewnym systemowym problemem, który można ugryźć od wielu stron. Do rozwagi są tu zarówno lewackie reformy (np. wyższe dodatki mieszkaniowe), jak i prawackie (np. łatwiejsze eksmisje). Temat ewidentnie wymaga debaty i działań ze strony polityków.

  A co ma na ten temat do powiedzenia najbardziej merytoryczny członek Konfederacji?

  He, he, lewactwo nieroby, do pracy, a nie.

  I dlatego każdy rozumny człowiek ma was za pośmiewisko.

  PS. Dane, wnioski i nawet niektóre zdania zerznąłem z książki Pokolenie '89 Jakuba Sawulskiego. Wszelkie creditsy należą się jemu.

  #korolukmasakruje #neuropa #bekazprawakow #bekazkonfederacji #ekonomia #mieszkanie #polityka
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

  •  

   Kasjerzy i taksówkarze też powinni mieć perspektywę normalnego życia, niekoniecznie w luksusach, ale na koniec to przecież normalny zawód, który ktoś musi wykonywać.

   Jeśli coś jest potrzebne to musi istnieć odpowiednia za to cena. Na ten moment ludzie robią za gównopieniądze bo nie mają wyjścia i liczą też na jakąś skocznię w górę drabinki.

   Zabrzmi to trywialnie, ale zdecydowana większość problemów (nawet tych czysto światopoglądowych) może być rozwiązana bądź załagodzona zwyczajnie wyższym standardem życia.

   Lewa i prawa strona mają po kilka opcji, które by się sprawdziły - po prostu trzeba mieć kompetentnych ludzi, dla których zrobienie z Polski przyjemnego do życia kraju to będzie drugie hobby.

   @AustinMeaulnes:
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (154)

 •  

  Byłem -8 pkt w materiale, ale zauważyłem siatkę matową i docisnąłem do końca

  #szachy

  źródło: 202102211207.jpg

 •  

  Ehh co to jest w gl że knury na elo około 500 wychodzą jak im gra nie idzie? #szachy

 •  

  #runescape #pcmasterrace gra tutaj ktoś w rs3? :) zacząłem w piątek zeszły moją pierwszą postać ever, dziś osiągnąłem 650 total level i 60 combat :) obecnie jestem w klanie ale nic nie stoi na przeszkodzie żebym dołączył do was jako guest jeśli jest tu jakiś fajny polski klan :)

  źródło: cdn.discordapp.com

 •  

  #szachy
  Zagrałem Hc6 i odbił pionem. Jak to jak nie brać darmowych hetmanów xD

  źródło: 1613594047641.jpg

 •  

  Cześć Mirki.
  Jaką klawiaturę przewodową możecie polecić do laptopa, lub ogólnie dobrą klawiaturę przewodową?
  Cel: obróbka video/grafika, gry.
  #pcmasterrace #klawiatura #klawiaturamechaniczna #komputery

  •  

   @mustafas00: W pełnym rozmiarze do 200zł raczej mechanika się nie znajdzie (no, takiego co bym mógł polecić). Pytałem o rozmiar bo do laptopa prędzej bym brał coś w stylu 60% żeby jako taką mobilność zachować. Wtedy może by się coś znalazło (np. GK61), ale chyba tylko prosto od chińczyka - w Polsce bliżej 250zł.

   Ogólnie to ciężko jest znaleźć coś ciekawego w granicy 50-200zł. W takim wypadku bym wolał kupić coś taniego typu Logitech K120 i zbierać kasę na ciekawszy zakup. A jeśli musi już coś być to G213 Prodigy powinien się w budżecie zmieścić. pokaż całość

  •  

   @mustafas00: W przypadku membranówek to niemal nie da się znaleźć fajnych klawiatur 60%, zwłaszcza w Polsce. Powód to głównie taki, że nie opłaca się robić takiego designu, bo prawie nic na nim nie oszczędzasz a popytu nie ma.

   60% to tylko mechaniczne. Ciekawą opcją byłby SPC Gear GK630K na Kailh Brown, możesz poszukać - często da się za 220zł znaleźć. Przyjemne do pisania.

   Co do klawiatury co wyżej dałeś to jak dla mnie 50zł klawiatura 50zł marka i świecidełka, o kształcie nie wspomnę. To już wedle uznania.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  W sumie to już drugi turniej w krótkim czasie jak Wesley pocisnął Magnusa. Szkoda, że So nie gra w turnieju kandydatów, może by mu się udało, formę ma, psycha by Magnusowi siadła czy coś. W sumie jeszcze dużo czasu, pół roku i Carlsen formę odbuduje. No ale już w kwietniu grają kandydaci, kto wygra i zmierzy się z mistrzem? Giri? Caruana?

  #szachy

  źródło: wesley-so-magnus-carlsen-1-1024x688.jpeg

 •  

  Poleci ktoś jakieś fajne łowisko (płatne) na Śląsku bądź okolicy? (tak bliżej Łódzkiego)

  Myślałem by kupić ojcu na cały rok w ramach urodzin.

  Ogólnie kartę posiada jak coś. Fajnie jakby tam nie jechało z daleka stawem hodowlanym, tylko żeby tak trochę natury było więcej. Bardzo lubi też duże zbiorniki.

  Co do ryb to chciałbym, by w końcu złapał sobie w takiej wodzie karpia (bez gigantów), ale każdy białoryb wchodzi w grę. Drapieżnik to tylko bonus.

  Jakieś propozycje? Ewentualnie może kupić jakieś zezwolenie na inny region i tam coś z PZW? (ja jestem z PZW Częstochowa).

  #wedkarstwo
  pokaż całość

 •  

  pojebalo to chess.com, z gosciem ktory ma 10k gier tylko u nich mnie meczuje juz drugi raz z rzedu #szachy

  źródło: 2021-02-15_16h14_44.png

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Amasugiru

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.