•  

  Dlaczego Czesi są ateistami, polecam obejrzeć filmik dla pełności obrazu ale w sumie są dwa główne powody:

  pokaż spoiler 1. Wiara katolicka była postrzegana jako jeden z głównych atrybutów Niemców, którzy sprowadzili naród czeski dosłownie do roli pariasów we własnym kraju.


  pokaż spoiler 2. Proces zwalczania kościoła przez komunistów, który raczej nie spotkał się z wielkimi oporami Czechów bo patrz punkt pierwszy.


  #ciekawostki #historia #czechy #ateizm
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

  •  

   Bardziej zastanawia mnie czemu bo bitwie na Białej Górze nie są protestantami albo nawet prawosławni sugerując się tym z czym walczył Hus (niemiecki pan, czeski plebs).

   @Bizancjum: Powstał czeski kościół prawosłąwny w odpowiedzi na germanizację i ma garstkę wiernych i związany był z ruchem "Precz od Wiednia i od Rzymu" dziś to jest garstka 100 tys. wiernych ale patrząc po iminach ich zwierzchników (Gorazd) nawiązywali do słowiańskiego kościoła z okresu Cyryla i Metodego gdzie właśnie św. Gorazd za tworzenie słowiańskiej liturgii został przez papieża aresztowany i zmarł w więzieniu a chrześcijańskich kapłanów w Czechach wymordowano lub sprzedano Żydom w niewolę. Także mieli mocne podstawy pod takie prawosławne wyznanie.

   Katolicym to w Czechach 10% wiernych, do tych liczb zbliża się już zachodnia Polska i duże miasta (11% bodaj w diecezji kalisko-kołobrzeskiej, czy właśnie na Dolnym Śląsku chociażby w Złotoryi gdzie chodzi 17% wiernych http://www.sanktuarium-zlotoryja.pl/ogloszenia/sprawozdanie-z-przeprowadzonej-zbi-rki-2021, u mnie w mieście też spadło poniżej 20%), w całej Polsce chodzi bodaj już 30% z hakiem ludzi także kwestia pewnie 20 lat i będzie u nas katolicyzm w zapaści jak w Republice Czeskiej.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  Estońscy żołnierze z 20 dywizji Waffen SS otrzymują żywność od miejscowej ludności. Warto nadmienić, iż dywizja ta nie ma na sumieniu potwierdzonych zbrodni wojennych, a sami padli ich ofiarą. Pod koniec wojny 2500 jeńców z estońskiej dywizji zostało rozstrzelanych przez Czechów.

  Zapraszam na kanał o bitwach historycznych: Sztuka Wojenna

  #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria
  pokaż całość

  źródło: Estonia.jpg

  •  

   @kopszmercen: Partyzantka, zapewne wywodząca się głównie z ich kolaboracyjnego wojska "Vládní vojsko" i policji. W Czechach partyzantki w naszym rozumieniu praktycznie nie było oprócz czesko-słowackich brygad w Beskidach i partyzantki polskiej na Zaolziu (AK,NSZ) gdzie właśnie na Zaolziu wśród Polaków była największa w Czechosłowacji śmiertelność w czasie II wojny światowej. Aczkolwiek kiedyś będąc w muzeum w Litomierzycach rozmawiałem po czesku z lokalnym historykiem to twierdził, że pod Pragą mieli normalne duże oddziały partyzanckie aczkolwiek dla nich duże grupy to pewnie były +10 osób.

   Przez Czechy i polskie Łużyce szły też główne ścieżki ucieczki żołnierzy podziemia na zachód, w Czechach skończyła swój szlak Brygada Świętokrzyska NSZ gdzie doczekała przybycia amerykanów także ciekawy teren jak chodzi o koniec wojny, wyzwalany także przez Polaków. Kiedyś też widziałem ciekawe rosyjskie reportaże o końcu wojny i wypowiadali się Rosjanie walczący w okolicach Cieszyna pod koniec wojny to mieli o Polakach jak najlepsze zdanie jako o braciach w walce z Niemcami a o Czechach niekoniecznie ( ͡° ͜ʖ ͡°) inną ciekawostką jest to, że Stalin nie był pewny czy Patton wycofa amerykańskie wojska i szykował się do stworzenia dwóch nowych komunistycznych republik, Słowackiej gdzie był już rząd w Koszycach i Morawskiej Republiki Ludowej. Mnie w sumie najbardziej ciekawiła tematyka wojny Polski z Czechosłowacją w 1945 i jak bardzo byśmy ich pokonali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  •  

   @Klepajro: Raczej niezbyt wiedzieli, traktowali to raczej w stylu naszej walki w okresie I wojny światowej o niepodległość. Bardziej taką świadomość mieli ochotnicy ze Skandynawii, Francji, krajów Beneluxu czy właśnie Niemcy Sudeccy którzy dobrze wiedzieli, że walka z bolszewizmem oznacza wzięcie udziału w rzeziach. Dla Estończyków to była forma walki o niepodległość i podobnie traktowały dywizje Waffen SS rządy Estonii i Łotwy na uchodźctwie w Sztokholmie czy ich organizacje niepodległościowe które w 1941 organizowały powstanie czerwcowe. pokaż całość

  • więcej komentarzy (11)

 •  

  Właśnie skończyłem czytać i muszę skorygować swoją wiedzę na temat pańszczyzny. Oczywiście wiedziałem, że chłop pańszczyźniany był traktowany jak bydło (a nawet gorzej, bo bydła przynajmniej nie torturowano) ale mimo wszystko pańszczyzne uważałem za lajtową odmianę niewolnictwa. Guzik prawda. To było stricte niewolnictwo, niewiele różniące się tym z Ameryki. Przed skatowaniem chłopa na śmierć za byle przewinienie, właściciel nie miał żadnych moralnych problemów, czy prawnych ograniczeń albo kary. Folgowal się trochę tylko dlatego, że nie przypływał co tydzień statek z tanią siła robocza i nie mógł sobie kupić nowego narzędzia do pracy. Pozatym pobicia, kary cielesne, poniżanie Itd stało na porządku dziennym. Najzagorzalsi zwolennicy takiego stanu rzeczy to, szlachta, magnateria, i oczywiście nasi wielebni umoralniacze, co to nie każdy jest pedofilem. Straszno, jakoby zniesienie pańszczyzny miało się skończyć katastrofą dla państwa (szczególnie dla kleru) i jest to wbrew porządkowi boziuchny, ponieważ świat został stworzony, podzielony na niewolników i panów - ich wlascieli. I broń bozia takiego porządku tknąć! Tak było, tak jest i tak ma zostać, na wieki wieków amen. Na straszeniu się nie kończyło. Gdy chłopstwo się buntowało, kończyło na palu (często na jednym nabijano po dwóch) albo w zbiorowej mogile - rowie - po uprzedniej dekapitacji. Ewentualnie ci co mieli farta chłosta/dyby.
  Generalnie Rzeczplita to był raj dla jakiś 10% społeczeństwa. Reszta smrut, bród, nędza i niewola.
  Ciekawostka, gdy tworzyła się 2RP na wielu wsiach panował strach, że wróci panszyzna. Ciekawostek jest więcej, jak np pobity chłop przez swojego pana, mógł utopić swoją nędzę w gorzalce (było to z resztą powszechne) ale tylko w karczmie swojego pana (która przypominała chlew i jak chlew śmierdziała) gdzie trunki były ch*jowe. Przeciw temu też się buntowano
  Polecam #ksiazka
  #ksiazki #polska #historia #ciekawostkihistoryczne #katolicyzm
  pokaż całość

  źródło: Screenshot_20210227-141851.jpg

  •  

   @robert5502: Jak do człowieka dociera, że tak naprawdę większość Polaków była niewolnikami przez większość czasu istnienia tego kraju i ich kosztem żyła garstka szlachty czy uprzywilejowani przez nich Żydzi czy Bambrzy to dochodzi do wniosku, że powstańcy za czasów Chmielnickiego mieli racje i sami by poszli walczyć ze szlachtą, tak jak zresztą zrobiły to masy chłopskie w tym antyfeudalnym powstaniu.

  • więcej komentarzy (8)

 •  
  advert via iOS

  +1939

  W szwajcarskiej tv reportaż o marszu niepodległości, sylwetka m.in. Bąkiewicza.
  Nawet nie musieli dodawać żadnego komentarza, po prostu tłumaczyli te prawackie przemowy, tekst roty, odniesienia do boga, potem obrazki z tego marszowego zdziczenia, bitwy z policją, itp.
  Dzięki pisowi i prawactwu mamy najgorszy w Europie wizerunek od czasów rzeczpospolitej szlacheckiej. Polska stała się zaściankiem i pośmiewiskiem, tfu na was, konserwy.
  #neuropa #4konserwy #bekazpisu #bekazprawakow #bekazpodludzi #polska
  pokaż całość

  źródło: IMG_5862.jpg

  •  

   @advert: Mówisz o Szwajcarii w którym odpowiednik naszego Ruchu Narodowego, partia SVP jest największą partią w Zgromadzeniu Narodowym posiadając 53 miejsca, w 2019 roku zgarnęła najwięcej bo 25,6 % głosów do Zgromadzenia Narodowego, jest w rządzie. Gdzie SVP jest od początków swoich dziejów partią nacjonalistyczną będącą wzorem dla polskich nacjonalistów (NOP, autonom.pl), była uwikłana w kontakty z włoskimi i austriackimi faszystami oraz kontakty z nazistami z Niemiec i Liechtensteinu gdzie według Damira Skenderovica opisującego radykalną szwajcarską prawicę popierali ruchy nazistowskie i faszystowskie w Europie (zresztą podobnie jak masowe poparcie podobne ruchy zbierały w Liechtensteinie czy Luksemburgu), w 2010 roku wzywali do stworzenia "Wielkiej Szwajcarii" i przyłączenia sąsiednich regionów do Szwajcarii i nawet złożyli petycję do Rady Związkowej w tej sprawie (Dominique Baettig + 26 członków parlamentu) i znani są z organizacji referendów na temat budowy minaretów w Szwajcarii (zwycięskie), masowej imigracji gdzie plakatem na "nie" była kobieta w burce (zwycięskie), wydalania zagranicznych kryminalistów (zwycięskie) które było okraszone plakatem gdzie białe owce wykopywały czarną, przeciwko strefie Schengen (przegrane).

   Także nikomu tam raczej Marsz Niepodległości za bardzo nie powinien przeszkadzać xD
   pokaż całość

  •  

   @niochland: gwóźdź co najwyżej masz ty bo to, że SVP to skrajna prawica jest faktem.

  • więcej komentarzy (129)

  •  

   @Reiter: Zapewne chodziło o kwaśne deszcze w rejonie Karkonoszy które zniszczyły tutejsze lasy. Czesi raczej nie mają szans w tej sprawie co potwierdziły już raczej rozmowy na poziomie Unii Europejskiej (stawiali zarzuty dotyczące produkcji pyłów, ekranu blokującego ubytki wody który już jest i kwestie prawne które okazały się dla nas akurat pozytywne, wcześniej mieli też problemy o szklarnie w Bogatyni z racji zanieczyszenia światłem).

   Jak już to największym problemem dla kopalni i elektrowni mogą być Niemcy, to oni przedstawiają konkretne badania i również zapowiadają pozew (spadek wód gruntowych, tąpnięcia pod budynkami w Żytawie). Czesi robią szum dla szumu sami przedłużając działanie swoich kopalni węgla brunatnego Chomutowie. Ogólnie jako sąsiad w regionie kraj liberecki jest "taki sobie" wcześniej na problemy w regionie związane z wodą które powodowało ich wyrobisko na Krystynce też mieli w głębokim poważaniu, ich spuszczenie wody ze zbiorników spowodowało katastrofalne zalanie Bogatyni, gdy Republika Czeska miała oddać swój dług graniczy w postaci ziemi przy worku turoszowskim również głośno protestowali także jest to raczej konflikt ciągły pomiędzy władzami samorządowymi o różne sprawy. Współpraca układa się o wiele lepiej z Niemcami.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Czytam Ludowa Historia Polski i czasami chce mi się śmiać. Chłop pańszczyźniany miał w zwyczaju uciekać jak mu było źle. Czasami nogę dawały całe wsie, co ich panom przysparzało trosk i powodów do narzekania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #ciekawostkihistoryczne #polska #historia #ksiazki #literatura #podkarpacie #niewolnictwo pokaż całość

  źródło: IMG_20210217_102644__01__01.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika AndrusZgc

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.