•  

  tytuł: Dark ( Dark )
  liczba odc.: 26 (10/1sezon, 8/2 i 3 sezon)
  czas trwania odc.: ~55 min
  sezony: 3
  gatunek: Sci-Fi, Dramat, Thriller
  kraj produkcji: Niemcy
  platforma: Netflix
  data premiery: 01.12.2017
  #serialezkr

  Wpis nie zawiera spoilerów

  Dark (sezony 1 i 2)

  Sezon 3, 27.06.2020

  Są seriale, od których nie oczekujemy niczego, a które wciągają nas tak bardzo, że stają się naszymi ulubionymi. Tak samo, kiedy pierwszy raz odpaliłem „Dark", to nie oczekiwałem niczego rewelacyjnego po niemieckim serialu. Wiadomo, że prym na świecie wiodą produkcje amerykańskie, są mocno dofinansowane, przemysł filmowy jest tam tak bardzo rozwinięty, że prawie wszystkie najlepsze filmy i seriale tam powstają, wiec nawet po serialu netflixa, wyprodukowanym w europie mogłem oczekiwać co najwyżej solidnego, ciekawego, ale nie efektownego serialu.

  Pierwszy sezon Dark zburzył moje bariery myślowe i pokazał, że nawet w europie może powstać coś widowiskowego, rewelacyjnie nakręconego i z niebanalną fabułą. Przed drugim sezonem miałem obawy, że poziom pierwszej części, wraz z większym budżetem może bardzo mocno się obniżyć, ale moje obawy były niesłuszne, bo jedyne co zrobił, to sprawił, że serial jeszcze bardziej mi się spodobał.

  No i dochodzimy do trzeciego ostatniego sezonu, przed którym miałem największe obawy. Nie jeden kolos upadał na ostatnich metrach biegu, tuż przed metą. „Lost” – serial, który aż kipiał od zagadek i tajemnic, niestety w ostatnim sezonie poległ i zakończył się mało satysfakcjonująco, czy np. „Gra o Tron” – wielka produkcja, która skończyła się najbardziej banalnie, jak tylko mogła no i tego samego bałem się w przypadku „Dark".

  W trzecim sezonie Jonas wyrusza w podróż między czasem i światami, by spróbować odwrócić losy mieszkańców małego miasteczka, uwikłanych w pętlę powtarzających się nieszczęść.

  Dark, jest serialem wymagającym, może dlatego nie odniósł na świecie aż tak wielkiego sukcesu, jak coraz głupszy „Dom z papieru”. Na pewno tuż przed obejrzeniem nowego sezonu koniecznym jest przeprowadzenie dobrego rozpoznania wszystkiego, co wydarzyło się w poprzednich sezonach, a najlepiej obejrzenie ich tuż przed odpaleniem trzeciego. Często czytałem w internecie, jak wielu osobom wydawało się, że dobrze pamiętają poprzednie dwa sezony, jednak ich przekonanie się zmieniło po włączeniu nowego.

  Zwykłe oglądamy coś, by to dawało nam rozrywkę i tutaj ktoś mógłby mieć zastrzeżenia co do serialu którego, w czasie oglądania, ciągle trzeba być skupionym. Jednak właśnie o to chodzi w oglądaniu Dark, że ogromna ilość pytań i ich rozwiązywanie, daje naprawdę wielką frajdę, kiedy ja jako widz mowie do siebie „no nieźle” po obejrzeniu czegoś, czego się nie spodziewałem, a takich przypadków w serialu jest cała masa.

  Ogólnie cały trzeci sezon, podobnie jak poprzednie dwa ogląda się naprawdę świetnie i cała fabuła w nim wręcz płynie, ale przy tym można się niestety zagubić, lub odnieść takie wrażenie. Na pewno Dark wymaga od widza zaangażowania, bo nawet w trzecim sezonie, gdzie powoli zagadki się rozwiązują, ilość czasów, światów, wersji bohaterów z różnych lat, może się zakotłować w naszej głowie. Ja w pewnym momencie miałem taki problem z Martą, która przez jedną dodatkową bliznę w kilku sekundowej scenie wywołała we mnie wrażenie, że coś przegapiłem. Na szczęście serial jest tak skonstruowany, by widz, nawet kiedy się już zapląta w nicie czasu, mógł ogarnąć, kto jest kim i kiedy, czemu służą muzyczne przerywniki pod koniec odcinków, przed ich finałami.

  Nowy sezon wprowadza również nowych bohaterów, co przy tak rozbudowanej obsadzie, z bohaterami mającymi różne historie na przestrzeni kilku trzydziestoleci, może brzmieć jak szaleństwo, szczególnie kiedy się doda do tego tych samych bohaterów w innym „świecie". Na całe szczęście nowe postaci, z czego nie wszystkie mogą być aż takie nowe, od razu w serialu zadomawiają się rewelacyjnie i mi jako widzowi naprawdę się spodobały. Szczególnie mowie tutaj o trójce nieznanych nam wcześniej podróżników, zawsze chodzących razem, którzy już od pierwszej chwili, gdy ich widzimy, to kojarzymy, że są tą samą osobą z trzech różnych czasów. No i wyglądają naprawdę rewelacyjnie, wręcz horrorowo. W poprzednich sezonach to Noah był takim czarnym charakterem, ale swoją mrocznością ta trójka go przebija. Chciałbym też napisać parę słów o nowej kobiecej postaci w serialu, która swoimi intencjami, szykiem i chłodem dorównuje Adamowi i równie dobrze się prezentuje w serialu, ale to wszystko, co mogę o niej napisać bez spoilerów.

  Oczywiście bohaterowie serialu, już od pierwszego sezonu, są jego najmocniejszą stroną, tak też jest w trzeciej części Dark. Na wszystkich patrzymy znowu z innej perspektywy i tym samym poznajemy znowu motywacje, jakie kierowały wszystkimi przez ostatnie trzy sezony.

  Jak wiadomo, pytań w nowym sezonie jest wiele, co najlepsze od samego początku, jak i przez cały trzeci sezon pojawiają się nowe, jednak twórcy serialu wcale jakoś nie spieszą się z odpowiadaniem nam na nurtujące nas pytania. Wydarzenia nie pędzą jak japońskie pociągi, a raczej spokojnie, powoli zagłębiamy się w historię. Odcinków jest niewiele, a jednak są tak ułożone, by wyjaśnianie widzowi zagadek nie przytłaczało, a odpowiedzi pojawiały się wraz z rozwojem opowieści.

  Taki wolny i drobiazgowy rodzaj opowiadania tej historii w ostatnim sezonie ma jednak pewną wadę, która jest też koniecznością wynikającą z tematu serialu, jakim jest pętla czasowa i wciąż powtarzające się wybory. No i właśnie w nowym sezonie ja jako widz zacząłem odczuwać pewne zmęczenie, wciąż powtarzającymi się wydarzeniami i tym, że bohaterowie nieważne jakby się starali, to wszystko wciąż miało taki sam efekt. Zmęczenie tą bezsilnością, jednak trudno jest mi to zaliczyć na minus, bo jest właśnie uczuciem towarzyszącym wciąż bohaterom, którego oni doświadczają na przestrzeni kilku dekad, a które widz może doświadczyć przez chwilę.

  Technicznie, widać, że serial nie zawodzi, tak jak nie zawodził w poprzednich sezonach. Jest to naprawdę solidnie zrealizowana produkcja, której zdjęcia mogą się podobać, która ma swój styl, jest dobrze udźwiękowiona, montaż służy opowiadaniu i nie zaburza linii historii, a wręcz wszystko nam odpowiednio dawkuje i służy do usystematyzowania widzowi informacji, tak by się za bardzo nie pogubił. Efekty specjalne nie rażą w oczy, co w przypadku seriali już jest osiągnięciem, a nawet często wyglądają ładnie. Świetnie w serialu wypada również część muzyczna, bo przez cały serial jest nam prezentowane, zresztą wraz z całym wręcz teledyskowym anturażem, wiele naprawdę fajnych utworów, których sam po obejrzeniu odcinka szukałem, by sobie odsłuchać. Nawet ten wpis piszę, kiedy w tle mam włączoną listę ze wszystkimi piosenkami z serialu.

  Dark, jest produkcją naprawdę wybitną, której wszystkie części składowe, stoją na naprawdę wysokim poziomie. Już to, że twórcom udało się znaleźć tak wielu, tak podobnych aktorów, mających zagrać te same postaci na przestrzeni różnych lat, jest czymś niezwykłym, ale jeszcze każdy z tych aktorów, młodych, w średnim wieku, czy starszych, wykreował naprawdę świetnie swoją rolę, przy tym zachowując wiele cech wspólnych granej przez nich postaci. Na szczególne wyróżnienie zasługują Christian Pätzold i Sebastian Hülk, grający Egona Tiedemanna, którzy w całym serialu mają podobną mimikę i ekspresje.

  Finał serialu jest bardzo prosty, jednocześnie przekazuje nam bardzo wiele. Rozwiązuje ostatecznie fabułę i przekazuje też widzowi pewien morał. Cały finał jest też bardzo ładnie nakręcony i niesie w sobie duży pokład emocjonalny. Ja się nie zawiodłem z zakończenia „Dark" i cały trzeci sezon uważam za takiego mesjasza przepowiadanego po finale „Lost- Zagubieni" o serialu skomplikowanym, niebanalnym, który dowiezie najwyższy poziom do samego końca.

  Bohaterowie serialu życzą sobie świata bez Winden, które uparcie w „Dark" trwa, niestety w naszym świecie wraz z trzecim sezonem, Winden odchodzi i zostawia w bardzo bogatej ofercie serialowej pewną pustkę, którą niełatwo będzie zapełnić innym równie niezwykłym serialem. Dla mnie Dark jest serialowym arcydziełem, w którym wszystko działa jak w zegarku. Przez trzy sezony fabuła jest wciągająca, ciekawa, często zaskakuje i wymagająca od widza skupienia, bo nie idzie na ustępstwa i nie upraszcza wszystkiego, tak jak to często robią hollywoodzkie filmy, po to by widz się nie zagubił i przypadkiem poczuł z tego powodu dyskomfort. Dark nie idzie na takie ustępstwa. Serial jest dziełem sztuki, któremu trzeba się przyjrzeć, obejrzeć dokładnie, odkrywać i poznawać złożoność tego „mechanizmu" jednocześnie ciesząc się historią i oprawą audiowizualną. Widać, że cały serial został świetnie przemyślany już przed realizacją pierwszego epizodu i to wszystko procentuje przez trzy sezony. Wszystko, co widzimy w serialu, ma jakiś cel, wręcz brakuje w nim zbędnych elementów. Każdy epizod opowiada ważną część skomplikowanej historii w swoim tempie i jest świetnie rozplanowany, więc nie czuć, że twórcy pędzą z fabułą, lub wrzucają na siłę zapychacze czasu.

  Czy Dark jest najlepszym serialem na świecie, a nawet w historii? – nie wiem, bo od każdego gatunku filmowego wymaga się czegoś innego, ale dla mnie, Dark jest prawdziwym arcydziełem i czymś, czego dotąd nie było, serialem wybitnym, prowadzonym z matematyczną dokładnością i jednocześnie wielką sztuką. Już od pierwszego sezonu bylem zachwycony każdym kolejnym sezonem i z wielką ulgą po obejrzeniu ostatniego odcinka mogłem wystawić tej produkcji najwyższą ocenę na filmwebie, uznając ten serial za arcydzieło.

  Jeśli macie duże oczekiwania od serialu, nie liczycie tylko na świetną rozrywkę, ale również szukacie filozoficznych rozważań, drugiego dna, świetnie zbudowanych i pełnokrwistych, oraz bardzo ludzkich bohaterów, zagadek, świetnego klimatu i oczekujecie, że serial będzie traktował was jak poważnych i myślących widzów, to gorąco polecam tę produkcję.

  Zapraszam też do obserwowania mojego autorskiego tagu #serialezk i sprawdzenia innych moich wpisów na temat seriali które oglądałem:

  The Eddy
  Dom z papieru sezon 4
  Ozark sezon 3
  Narcos: Meksyk sezon 2
  BoJack Horseman sezon 6 odc. 9-16
  The Crown
  Najważniejsze wydarzenia II Wojny Światowej w kolorze
  The End of the F***ing World
  Final Space sezon 2
  Wiedźmin
  BoJack Horseman sezon 6 odc. 1-8
  The Walking Dead sezon 9
  Peaky Blinders
  Rozczarowani
  Szpieg
  Ciemny kryształ: Czas buntu
  Mindhunter sezon 2
  Rodzina
  Russian Doll
  Ostatni Carowie
  Dom z papieru (3sezon)
  Stranger Things
  Jessica Jones
  Dark
  The Rain
  Black Mirror
  Czarnobyl
  Suburra
  Gra o Tron
  Ozark
  Ty kontra dzicz
  Turn Up Charlie
  After life
  The Walking Dead
  Miłość, śmierć i roboty
  Akademia Umbrella
  Egzorcysta
  Sense8
  Pachnidło
  Nightflyers
  Maniac
  Punisher
  Tytani
  Nawiedzony dom na wzgórzu
  Seria niefortunnych zdarzeń
  Black Mirror: Bandersnatch
  Wodnikowe wzgórze
  The Kominsky Method
  1983
  Bodyguard
  Medal of honor
  Narcos: Mexico
  Norsemen
  House of Cards
  Daredevil
  Mindhunter
  Better Call Saul
  Star Trek: Discovery
  Iron Fist
  BoJack Horseman
  Dom z papieru

  #netflix #serialezkr #serial #seriale #dark #podrozewczasie #scifi #thriller #dramat #niemcy #elektorwniaatomowa #retro #przyszlosc #future #noah #czasoprzestrzen #adam #ewa #sicmunduscreatusest #eritlux #luxerit
  pokaż całość

  źródło: 1594141094311.jpg

 •  

  Czy na serio opłaca się jechać do Energylandii?. Nigdy w takim miejscu nie byłem( Na pewno nie mogę korzystać z karuzel i urządzeń bujanych). Zastanawiam się bo to już dla mnie grubszy wyjazd. Dziewięć godzin jazdy pociągiem(Z Szczecina) potem nocleg chociaż na jeden dzień to już kwota 600zł. I robi się spora suma za 3dni wyjazdu. A jako że jestem samotny to kwota się nie rozkłada na innych. #energylandia #wakacje #pytanie #turystyka pokaż całość

 •  

  Jakiś czas temu widziałem #perfumy polecane przez mireczków, chodzi o odpowiedniki Dior Sauvage. Ktoś pamięta i odpowie, o które chodzi?

 •  

  Jak co piątek sprawdzam obecność na tagu #pijzwykopem ( ͡° ͜ʖ ͡°) dziś bardzo potrzebowalam się napić więc idealnie się złożyło :D z okazji wakacji może ktoś reflektuje na wykopiwko jutro? #winsomegirlpije #feels #samotnosc #gownowpis

  źródło: IMG_20200703_210502.jpg

 •  

  #seriale #hbogo

  "Nowy papież" jest kontynuacją "Młodego papieża"? Są ze sobą jakoś powiązane?

 •  

  O ciechói, właśnie zrobiłem pierwsze 23 km na "nowym" #rower. Czuje się padnięty, ale dawno takiej odległości nie zrobiłem, więc jestem dumny z siebie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■). Jeżdżę tak na serio tydzień, bo przedtem chorowałem.

  źródło: scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net

 •  

  Jak co tydzień sprawdzam obecność na tagu #pijzwykopem ( ͡° ͜ʖ ͡°) na dziś coś z bąbelkami bo mam super humor a wy co pijecie ʕ•ᴥ•ʔ? #feels #winsomegirlpije #samotnosc #gownowpis

  źródło: IMG_20200626_210452.jpg

 •  

  No i obejrzane. Najbardziej w pamięci zapadnie mi piąty odcinek i oblężenie. Rozjebał totalnie. Choć scena ze snajperem też odjebana perfekcyjnie.
  O samym serialu, no cóż, mocny i brutalny, dobrze nakreśleni bohaterowie. Ma swój specyficzny klimat. Finał troszkę mnie rozczarował, myślałem, że historia pójdzie nieco w innym kierunku. Jakieś podwaliny pod 2-gi sezon są, aczkolwiek nie wiem, czy będzie taka moc jak w niektórych odcinkach 1szego sezonu. Lekko naciągane 9/10, ogólnie polecam miłośnikom tego typu seriali.
  #gangsoflondon #seriale
  pokaż całość

  źródło: pbs.twimg.com

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Arthizo

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (6)