•  

  #grybezpradu #rpg #fantastyka

  #naprawiamfantasy <- ale w tym wydaniu to wy naprawiacie moje.

  pokaż spoiler Wołam specjalistów od RPG @jtank @Lisek_Chrystusek @Aspirrack


  Rozumiem, że trzy filary rozgrywki według Gigaxa to walka, odgrywanie roli i eksploracja. Są systemy skupiające się na walce, jak DnD, są takie, w których centralnym punktem jest roleplay i systemy wspomagające eksplorację. Niestety te ostatnie to zwykle jakieś pełzanie po heksach, ciągnięcie kart i losowanie w tabelach.

  Czytałem eksploracyjny dodatek do Pathfindera, ale to głównie porady typowo mechaniczne - jakimi testami zbadać teren, narysować jego mapę i za ile można ją sprzedać.

  Poznawanie kultur to raczej kwestia książek z danego settingu, bo nie chciałbym na sesji przez pół godziny perorować graczom, którzy powoli zasypiają, albo wyciągają telefony. A mimo wszystko bardzo chciałbym lepiej zaakcentować eksplorację w swoich sesjach.

  Opowiedzcie, proszę, jak wy to robicie.

  pokaż spoiler Kot i cycki dla atencji.
  pokaż całość

  źródło: i.pinimg.com

  •  

   @Slucham_psa_jak_gra_: Czuję się zaszczycony wołaniem :)
   Poprzednicy chyba już powiedzieli to, co najważniejsze: gracze muszą eksplorować PO COŚ (ucieczka przez nazistami, poszukiwanie artefaktu, uratowanie księżniczki itd.)
   Czyli w sumie ta sama zasada, co w każdej sesji.

   Przywołałem z pamięci filmy o Indianie. Schemat z reguły podobny: pojawia się szczątkowa informacja o artefakcie - trzeba jechać na miejsce i zdobyć więcej informacji od lokalsów - Indiana rozwiązuje zagadki, żeby dostać artefakt - ucieka przed lokalsami i wystawia złych konkurentów.

   Czyli główna różnica wobec sesji-walk jest taka, że wybieramy inny rodzaj wyzwań/konfrontacji (zamiast jednej sceny walki jedna scena zasięgania języka albo odczytywania hieroglifów).
   Co zawsze ważne: miej opcję na wypadek, że graczom się nie uda. Wtedy np. pozwiedzają sobie ruiny, powalczą z dzikimi bestiami, ale nie zdobędą artefaktu albo stracą go podczas ucieczki - no peszek.

   Mnóstwo tropów do eksploracji jest w Wolsungu. Polecam. Szczególnie dodatek "W pustyni i w puszczy".

   A skoro już się i tak rozpisałem, to na dodatek dorzucę przykładową scenę rozwiązywania zagadki (z motywacją, framingiem i opcją porażki):

   Wynajęci robotnicy ostrożnie wycinają chaszcze wokół ruin średniowiecznego ratusza. Według plotek i legend w jego piwnicach ukryty jest skarb - "zaginiona" skrzynia kosztowności zdobyta na nielegalnych walkach, łupieżach i innej działalności rodziny złych, skorumpowanych rajców.
   Co mogą robić gracze:
   - odnaleźć w bibliotece dokładne ryciny i plany ratusza (badacz)
   - porównać różne wersje plotek legend (postać społeczna)
   - samodzielnie zapuszczać się w resztki cel albo w głąb studni, choć teren nie został jeszcze zabezpieczony i narazić się na walkę z przepłoszonymi zwierzętami (loose-cannon)


   Za każdy sukces w tych akcjach drużyna dostaje Żeton Eksploracji. Ale co to?! Ktoś obrabował namiot graczy i zniknęły zebrane dotychczas notatki, a wielu robotników uciekło! Teraz wiadomo, że prace poszukiwania trzeba zakończyć szybko, bo Wielka Zła Korporacja depcze nam po piętach.

   Skarb w końcu odsłania się (bez testu, bo to i tak konieczne dla fabuły) i wtedy agenci Wielkiej Złej Korporacji pojawiają się na scenie i chcą odebrać graczom skrzynię. Im więcej zdobyto Żetonów Eksploracji, tym większa przewaga czasu i tym większe szanse na ucieczkę podczas finałowej sceny.

   Epilog: okazuje się, że skarb jest nasiąknięty chciwością i skąpstwem, że za każdy wyjęty przedmiot, skrzynia zabiera graczowi coś innego (broń, sojusznika, zdrowie). Klątwę można zdjąć (zdany test egzorcyzmów i wsparcie znajomego kapłana) albo pozbyć się jej z niewielkim zyskiem.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (16)

 •  

  Wiedza

  • 14 głosów (60.87%)
   empiryzm
  • 9 głosów (39.13%)
   racjonalizm
 •  

  Ktoś wybiera się na #pyrkon i jest chętny na granie #rpg albo #larp ?
  Podobno ma być cały pawilon fabularny. Wiadomo coś o zapisywaniu się na prowadzenie/granie sesji?

 •  

  Wolna wola

  • 10 głosów (28.57%)
   Kompatybilizm
  • 8 głosów (22.86%)
   Libertarianizm
  • 17 głosów (48.57%)
   Brak wolnej woli

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Aspirrack

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)