•  

  Wyniki ankiety po przygodzie rzymskiej #lacunafabularnie

  TL;DR wykresy w komentarzach, smęcenie w tekście można pominąć

  Zgodnie z zapowiedzią druga edycja była rozległym poligonem doświadczalnym, na którym sprawdzałam pomysły swoje oraz graczy, którzy wypełnili pierwszą ankietę. Poza standardową przygodą niewolnika Septimusa Primusa wypróbowałam wariant ze wspólnymi opisami i indywidualnym zakończeniem.

  W mojej ocenie wyszło zgrabnie, biorąc pod uwagę skalę, jednak zupełnie inne odczucia mieli gracze. O ile w pierwszych dniach rozgrywki straciliśmy jedynie 2 z 57 graczy, o tyle po wejściu w "fazę excela" liczba graczy zaczęła topnieć w drastycznym tempie, pozostawiając jedynie 18 śmiałków na finiszu. Przyznam, że w pewnym momencie się pogubiłam. Z jednej strony chciałam, żeby fabularność została zachowana, z drugiej chciałam jawnej podkładki pod ewentualne decyzje, które mogły wpływać na graczy za ich decyzje. Wyszedł z tego koszmarek, skupiony w 95% wokół Excela. Myślę, że lekcja z tego doświadczenia jest podobna jak w przypadku produkcji kiełbasy - wszystkim mięsożercom smakuje, dopóki nie zobaczą procesu powstawania kiełbasy na własne oczy. Do przygody kartagińskiej i rzymskiej miałam jeszcze po jednym, tajnym arkuszu. Miałam w nich przewidziane odpowiednio 12 i 46 różnych modyfikatorów rzutów kością. W następnej, wikińskiej przygodzie, również będą skomplikowane arkusze, ale tym razem zachowam je dla siebie. Publicznie dostępna będzie jedynie zbiorowa karta postaci. Żadnych skomplikowanych formuł, żadnych zbędnych danych. Wszystko to pozostawiam dla siebie.

  Przygoda Septimusa zawierała kilka unikalnych rozwiązań - decyzje nawet pojedynczych graczy zmieniały świat przygody senackiej. Były to odpowiednio: rozpoczęcie krótkiej przygody pirackiej, pomoc w sprzedaży Grekom Łez Hadesa, które to pojawiły się potem w grze u piratów i senatorów oraz zdobycie mistrzostwa w wyścigu kwadryg, skutkujące możliwościa dołączenia do Senatu. Niewykorzystana ścieżka gladiatorów umożliwiała wywołanie powstania niewolników w ścieżce senackiej. Przygody wieloetapowe zdecydowałam się znacznie ograniczyć ze względu na brak jakiejkolwiek satysfacji z pisania zakończeń. Z podobną sytuacją spotkałam się w hyksońskiej przygodzie, ale teraz jest to dla mnie podwójnie deprymujące, gdy po napisaniu obszernego zakończenia dziewięciu osobom nie dostaję z ich strony żadnego znaku życia, o komentarzu nie wspominając. Zdarzały się komentarze z wyrażonym rozczarowaniem, ale te były w porządku - przynajmniej dostałam informację zwrotną, że coś nie pykło, może pyknie następnym razem. Ale brak odpowiedzi albo niewyszukane komentarze na PW odbierają mi smak życia.

  Przygoda senacka była tą, która zajmowała mi najwięcej czasu, bo około 70% całkowitego czasu, poświęconego na wszystkie przygody. Przyniosła mi też najwięcej frajdy i wielokrotnie zaskakiwała ze względu na kreatywność graczy. Starałam się w taki sposób dostosować świat do tych pomysłów, by decyzje miały na niego jak największy wpływ. Poza wymyśleniem mechaniki walki z morale uzależnionym od premii do żołdu i atakach alchemicznych zrobiłam mechanikę desantów z myślą o ufortyfikowanej Dalmacji i odsłoniętym Półwyspie Apenińskim. Ostatecznie jej nie użyłam, lol. W pewnych momentach musiałam przejmować inicjatywę rękami NPC, ponieważ Senat nie kwapił się z podejmowaniem niektórych decyzji (wakat na stanowisku konsula trwał kilka miesięcy), a czasami wykazywał nawet przesadną (przedłużając tortury podejrzanym i doprowadzając ich wszystkich do śmierci). Wszystkie te smaczki, przeplatane oryginalnymi komentarzami nie-graczy HURR A POZA TYM KARTAGINA POWINNA ZOSTAĆ ZNISZCZONA DURR stworzyło doskonałe doświadczenie, które stanowić będzie mechaniczną bazę do następnej przygody.

  Czas poświęcony na wszystkie przygody wyniósł około 120 godzin, całość była pisana w godzinach pracy, za które mój pracodawca musiał zapłacic łącznie 1982,82 PLN, a ja do ręki dostałam 1230,59 PLN.
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

 •  

  #lacunafabularnie #lacunafabularniehjallbrekka

  Ten wpis poświęcony jest pytaniom, dotyczącym aktualnej rozgrywki w przygodzie w erze Wikingów. Na pewno o czymś zapomniałam albo niedostatecznie jasno opisałam, więc nie krępujcie się pytać.

 •  

  Senat Rzymski EPILOG
  #lacunafabularniesenatrzymski #lacunafabularnie

  -----------------------------------------------------------------------

  - Nie mamy słów, by wyrazić naszą wdzięczność czcigodni konsulowie Rzymu.

  - Nasze ustalenia spotkają się z ogromnym oporem zarówno Senatu, jak i innych urzędników, ale nie mamy innego wyjścia, jeżeli chcemy zatrzymać tę niekończącą się spiralę konflików - odparł w zadumie Sulla Młodszy Flawiusz.

  - Służymy wszelką pomocą. Wszyscy członkowie Federacji chcą tego samego - pokoju i możliwości rozwoju. Wasza demokracja również rodziła się w bólach. Wszyscy znają historię Tarkwiniusza Pysznego.

  - Kartaginie też taki układ odpowiada? - zapytał Aureliusz August

  - Czcigodny Aureliuszu, wciąż opłakujemy śmierć dziesiątek tysięcy naszych rodaków. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia nie możemy prosić o nic więcej.

  - Senacie, na pewno ci się to nie spodoba...

  (...)

  Minęło 5 lat od tamtych wydarzeń. Miasta greckie, możnowładcy kartagińscy oraz Rzym zdecydowali o utworzeniu nowych republik na wzór rzymskiej według klucza handlowego oraz ponadpaństwowy organ o nazwie Organizacja Republik Zjednoczonych, który strzec miał pokoju w rejonie Morza. Z zachodnich terytoriów Kartaginy utworzony Republikę Iberyjśką ze stolicą w Palmie. Wschodnie miasta dawnej Kartaginy - Berenika, Cyrenejka i Aleksandria wraz z greckim Knossos utworzyły Republikę Czterech Miast. Z ziem miasta Kartaginy, wciąż ożywianej Utiki, Girby, Leptis Magny oraz Sycylii i Lakuny utworzono Nową Kartaginę, w której władzach poza Fenicjanami zasiadają również tymczsaowo przedstawiecie Republiki Rzymskiej. Greckie miasta utworzyły Republikę Grecką oraz Helladę i choć podział jest nieco sztuczny, to ma zapobiec uzyskaniu przez jedno państwo niesprawiedliwej przewagi gospodarczej i militarnej. Południowo-wschodnie miasta greckie uznając, że misja Federacji została zakończona, utworzyły Republikę Eirene na cześć ukutego nowego porządku świata. Alalie, choć formalnie zostało republiką, znajduje się w ścisłych związkach z Rzymem.

  Najważniejszym punktem porozumienia pokojowego było jednak rozwiązanie Senatu Rzymskiego na okres 15 lat, aby umożliwić wymianę pokoleniową składu, który to został uznany przez międzynarodową komisję za winnego wywołania konfliktu z użyciem broni alchemicznej. I choć Rzym zorganizował niezliczone uroczystości żałobne na terenie całego Rzymu, a nawet podejmowane były indywidualne, finansowane z prywatnych majątków działania przez niektórych senatorów, to jedynym sposobem na zmianę wizerunku Rzymu było odcięcie się od organu, który zatwierdził zbrodnię w Genui.

  Przeprowadzone śledztwa wykazały, że za decyzję o ataku gazowym pod Luną odpowiada Minister Wojny Kartaginy, stracony później w wyniku procesu przed Międzynarodowym Trybunałem w Mesynie. Za atak w Krotonie odpowiedzialna była załoga piracka pod dowództwem rzymskiego niewolnika Septimusa Primusa. Nie udało się ustalić, kto był jego mocodawcą, ponieważ niewolnik zginął w tym samym ataku gazowym. "Atak" w Utice był z kolei błędem, popełnionym przez jednego ze sługów Dydony, który przypadkiem upuścił pochodnię w składzie ze Łzami, znajdującym się pod pałacem Królowej, czym doprowadził do zapłonu śmiercionośnej substancji, zabijając ponad 215 000 osób.

  Zbrodnie te wydają się na tyle bezsensowne, że po przeprowadzeniu setek rozmów z urzędnikami rzymskimi, greckimi i kartagińskimi, międzynarodowy trybunał stwierdził, że wojna mogła się skończyć wraz ze śmiercią Peryklesa. Zarówno miasta greckie, jak i Dydona, nie planowali konfliktów zbrojnych, a wszelkie spory chcieli załatwiać drogą dyplomatyczną. Nie wiadomo, co bardziej przyczyniło się do konfliktu między Rzymem a Kartaginą, czy duma królowej Kartaginy, czy buta Senatu Rzymskiego. W związku z tragiczną śmiercią królowej neleżało jedynie rozwiązać sprawę Senatu.

  Większość byłych senatorów zaszyła się w swoich posiadłościach, dalej prowadząc swoje interesy i spędzając wieczory z urodziwymi niewolnicami. Część z nich doszła jednak do wniosku, że ich misja polityczna nie dobiegła jeszcze końca, co Rzym przyjął z radością.

  Lucius Licinius Lisaros objął stanowisko konsula Rzymu do spraw wewnętrznych. Wraz z Aureliuszem Augustem sprawnie kierowali Republiką, dbając o jej interesy i prowadząc swoich obywateli do poprawy jakości ich życia.

  Quintis Lusius Segestes zgodnie z postanowieniami traktaku pokojowego objął stanowisko konsula Nowej Kartaginy do spraw reform państwowych. Jego celne spostrzeżenia i mądrość, będąca źródłem niekończączych się pomysłów pozwoliła stworzyć sprawną administrację wielonarodowego państwa, a Senat Nowej Kartaginy, zadowolony z jego pracy, co roku przedłużał jego kadencję.

  Amelinius Akumulatus nie pogodził się z ustaleniami konferencji pokojowej i tylko ze względu na oddanie Republice wprost nie nazwał konsulów zdrajcami. Postanowił wynieść się z Rzymu i założyć nową osadę na wschód od Ragusy, tworząc administrację według własnego pomysłu. W ciągu pięciu lat do Amelinii przybyło 8 000 osasdników, czyniąc osadę godną odnotowania na mapach rzymskich i zagranicznych kartografów.

  Marek Terencjusz Cygni po powolnym wspinaniu się na kolejne szczeble międzynarodowej kariery politycznej został w tym roku wybrany na roczną kadencję przewodniczącego Organizacji Republik Zjednoczonych z siedzibą w Utice. Choć jego kandydatura wzbudzała kontrowersje w związku z pochwałą agresywnej polityki międzynarodowej, Marek Terencjusz dał się poznać również jako dyplomata pokoju, sprawiedliwie rozstrzygając międzynarodowe spory.

  Spiritus The Bonusus zdecydował się służyć Rzymowi w jego granicach, dołączając do kadry Akademii Rzymskiej i szkoląc adeptów w sztuce dyplomacji i naukach pięknych. Część absolwentów jego kierunków znalazło pracę w administracji rzymskiej, podczas gdy zdecydowana większość powróciła do pracy w rolnictwie.

  Anonus Matikius, Skawiusz Kappacjan oraz Maximus Solvius Columella stali się bohaterami głośnej afery, gdy okazało się, że doprowadzali delfickie kapłanki do intymnych zbliżeń w różnych diabelskich konfiguracjach, podczss gdy te były odurzone bagiennymi ziołami. Formalnie nie spotkała ich za swój wybryk żadna kara, oficjalnie ze względu na obawy o naruszenie dobrych stosunków między republikami grecką i rzymską, a tak naprawdę z powodu statusu majątkowego byłych senatorów, który umożliwia im wkładanie czego chcą w co chcą.

  Kaeso Juventius Florentius zdecydował się wybrać inną ścieżkę i zaprojektował oraz zbudował najsłynniejszy na całym świecie Circus Juventius obok założonej przez siebie osady Monza. Kompleks cyrkowo-teatralny stał się najważniejszym centrum kulturalnym północnego Rzymu, a czerwony proporzec z poderwanym czarny koniem na żółtej tarczy - symbol rodziny Florentiusów stał się symbolem rozpoznawalnym na całym świecie.

  Stahus Stahoslavus Grubszy pierwotnie wyruszył na misję dyplomatyczną do Republiki Iberyjskiej, mając w planach wspieranie reform ustrojowych. Jednak po pięciu latach jego największą spuścizną na tych terytoriach było 15 iberyjskich i fenickich bękartów.

  Basileus Valkorion Sithious skupił się na pracy w Ośrodku Współpracy Rzymsko-Kartagińskiej imienia Pomponiusza Nettyniusza. Za główny cel swojej pracy postawił sobie stworzenie systemu adopcyjnego i rodzin zastępczych dla sierot ostatnich wojen między Kartaginą, Atenami i Rzymem.

  Haterusz Ceminus wraz z przedstawicielami Republiki Eirene pracuje nad reformami administracyjnymi w Helladzie. Za główny cel postawił sobie hamowanie tendencji zjednoczeniowych z Republiką Grecką oraz uzależnianie wymiany handlowej Hellady od bardziej oddalonych republik rzymskiej, nowokartagińskiej i iberyjskiej.

  Octavianus Flavius Matho po latach okazał się być Septimusem Arietesem, przywódcą piratów maltańskich, byłym niewolnikiem rzymskim, odpowiedzialnych za zabójstwo i podszycie się pod senatora Octavianusa Flaviusa Matho, atak na statek poselski Ateńskiej Gildii Kupieckiej oraz podbicie Balearów. Uznany współwinnym tragedii w Krotonie został wraz z towarzyszami skazany na karę śmierci.

  Recurrentes Maleficus zdecydował się na karierę wojskową. Na stanowisku trybuna wojskowego odpowiadał za system szkolenia nowych rekrutów, jednak za jego kadencji nie było mu dane sprawdzić swoich nowowyszkolonych żołnierzy w boju, trudno jest więc ocenić realną jakość szkolenia. Wśród rekrutów cieszył się opinią "cynicznego sadysty".

  -----------------------------------------------------------------------
  Nie zapomnij wypełnić ankiety na temat przygody.

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapafinal.png

 •  

  #lacunafabularnie

  Wrzucam jeszcze raz, bo pomyliłam link, a nikt mi nie zwrócił uwagi :<

  Gorąco zapraszam do wypełniania ankiety po zakończonej przygodzie, dotychczas zaledwie 30 graczy podzieliło się swoimi opiniami. Link do ankiety TUTAJ 11 pytań, czas potrzebny na wypełnienie ok. 3-4 minuty. Szczere opinie > poklepywanie po ramieniu. Wszelkie uwagi mile widziane.

  Jeżeli chcesz zostać zawołanym do wyników ankiety, zaplusuj komentarz dostępny TUTAJ

  Zapisz się do spamlisty, jeżeli chcesz zostać zawołanym do następnej edycji gry.
  pokaż całość

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 21D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 13.07 g.13:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - SPOKÓJ! - Gajusz Oktawiusz stracił cierpliwość do cichego dzwoneczka i wyrzucił go za plecy - Wiem, że docierają do Was najgorsze informacje z frontów, ale musimy je wszystkie uporządkować. Poza tym powinniśmy opierać się jedynie na wiadomościach ze sztabu, a nie plotkach plebsu! Zachowajcie trochę powagi w tej izbie. Informuję, że stronnictwo Noworzymian zostało rozwiązane, a teraz odczytany zostanie najpierw list przedstawicieli Federacji Wschodniej:

  Senacie Rzymski. Z politowaniem przyjmujemy Wasze próby zmuszenia nas do walki z mocarstwem, z którym najprawdopodobniej nie mamy szans w otwartej walce. Federacja ceni sobie pokój zawarty z Kartaginą i nie będzie służyć rzymskim awanturnikom, którzy przyłożyli rękę do rozpadu Aten, bezprawnie okupując greckie miasta Brentezjon, Kroton, Mesynę i Syrakuzy. Możecie być pewni, że Grecy jeszcze długo nie zapomną Wam tej pychy na konferencji pokojowej, a dzień w którym Rzym zostanie zgnieciony pod naporem kartagińskiego buta, będzie świętem dla wszystkim wschodnich miast greckich. Plugawi senatorowie, nie liczcie na azyl, gdy będziecie uciekać z Waszego płonącego, śmierdzącego miasta.

  - Jak widać, wielu ich dyplomatów jest jeszcze na stażu. Najlepsi zostali chyba w centrum... Przejdźmy w takim razie do raportu wojennego, Arturusie?

  - Dziękuję. Senatorowie, postaram się przekazać raport bez zbędnych emocji i tego samego oczekuję od Was. Potrzeba nam teraz chłodnych kalkulacji, a nie sporów i oskarżeń:

  1. Wdrożyliśmy plan ewakuacji Genui i rozlokowaliśmy Łzy Hadesa w strategicznych punktach miasta. Armia kartagińska zauważyła nasze ruchy i dokonała okrążenia miasta przy użyciu floty, a następne zdesantowała się prosto do miasta. Łzy zostały podpalone i choć Kartagina zorientowała się od razu co się stało, wiatr w kierunku morza zabrał do wrót piekła znaczną część uciekinierów. Żołnierze, którzy wylądowali w mieście ponieśli błyskawiczną śmierć. Część wojsk desantowych próbowala rozdzielić nasze armie i udało im się to z 2 000 legionistami. Pozostała armia dostała rozkaz natychmiastowego odwrotu. I choć legioniści według obserwatorów poradzili sobie bez większych kłopotów ze słabszymi i mniej licznymi siłami wroga, zostali na tyle opóźnieni, że również ich dosięgły straszliwe ręce Łez. Sztab informuje, że agencji relacjonujący te zdarzenia trzęśli się z przerażenia, dlatego agenci zostali odsunięci od służby i przetransportowani w głąb kraju, aby uniknąć siania paniki wśród naszego wojska. Łączne straty Kartaginy wyniosły 10 000 żołnierzy przy naszych 2 000. Niech Bogowie mają synów Rzymu w swojej opiece. Mamy również niepotwierdzone informacje o śmiertelnym działaniu Łez w północnych miejscowościach na Korsyce, ale ze względu na wojnę działania wywiadowcze są mocno utrudnione.

  2. W rejonach Parmy i Ankony zdesantowane zostały dwie armie kartagińskie, które szybko przejęły oba miasta. Armia pod Ankoną oblega obecnie Bononię, natomiast armia spod Parmy albo się z nią połączy, albo poczeka na wynik prawdopodobnie nieuchronnej bitwy pod Luną.

  3. Rzymu strzeże obecnie 8 000 żołnierzy, uznaliśmy że to wystarczająca liczba na spodziewane desanty 5 000 - 10 000 żołnierzy kartagińskich.

  4. Na morzu w okolicach sardyńskiego Caralis rozegrała się bitwa morska połączonych wojsk rzymsko=greckich wraz z kartagińskimi. Nasza flota posiadała przewagę liczebną. Flota najemna próbowała dokonać mistyfikacji wroga z Łzami Hadesa na pokładzie, jednak ze względu na charakter bitwy, ogromne przestrzenie i niesprzyjający wiatr, po kilku nieudanych próbach, zmarnowaniu części beczek z Łzami i obawą o własne życie najemnicy wycofali się do prowadzenia regularnej walki. Straciliśmy nieco więcej statków od Kartaginy (75 do 50), ale bitwa ta daje nam nadzieję na dyktowanie własnych warunków na morzu. Flota kartagińska wycofała się z bitwy i ze względu na wolniejsze statki nie byliśmy w stanie ich dogonić.

  5. Południowe desanty objęły miasta Sypus, Brentezjon i Kroton. Armie z trzech stron ruszyły na stacjonujące tam wojska i doszło do wielkiej bitwy pod Telezją, gdzie 10 000 legionistów stanęło naprzeciw 20 000 żołnierzy kartagińskich. Dzięki znakomitej dyscyplinie, znajomości ukształtowania terenu i taktyce naszych generałów udało się wygrać bitwę przeciwko dwa razy większym siłom wroga, posyłając do piekła i raniąc 5 000 Kartagińczyków, tracąc przy tym 3 000 legionistów. Poeci napiszą o ich męstwie pieśni, które śpiewać będziemy przez wiele pokoleń. Kartagina następnie wycofała się do okupowanych przez siebie terenów, podzieliła armię na trzy części i rozpoczęła oblężenia Taranto i Velii.

  6. Trapani po miesięcznym oblężeniu zostało w końcu zdobyte. Pozostający w mieście oddział 2 000 Kartagińczyków przestał istnieć przy takiej samej stracie po naszej stronie. Dzięki ich ofierze kontrolujemy całą Sycylię,

  7. Ateny i Sparta siłą zostały przyłączone do Kartaginy i w obliczu takiego działania Knossos zdecydowało się zmienić swoją całkiem świeżą decyzję i przyłączyło się do Federacji Wschodniej. Kartagina uszanowała decyzję Kreteńczyków, najwyraźniej nie chcąc wchodzić w kolejne konflikty w tamtej części świata.

  - Sztab oczekuje dalszych rozkazów - zakończył Arturus Klawius

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna5.png

  +: Bartoni
 •  

  Senat Rzymski DEBATA 20D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 12.07 g.23:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Odczytany zostanie teraz list od kapitana Odyseusza Pankrationa.

  Szanowni senatorowie. Chętnie użyczymy naszych statków Republice Rzymskiej z zastrzeżeniem, że nie zostaniemy wykorzystani do jakichkolwiek działań, mogących zagrozić bezpieczeństwu Federacji Wschodniej. Zapewniamy jednak, że zatapienie statków fenickich jest nie tylko w zgodzie z naszą polityką, ale i przyjemnością. W dodatku za tak sowitą opłatę... Jesteśmy do dyspozycji od zaraz i połączymy się z główną flotą rzymską. Ku chwale Rzymowi, ku chwale Posejdonowi, ku chwale Hadesowi!

  - Odczytany zostanie teraz list przedstawicieli Bloku Centralnego

  Szanowni senatorowie. Z niepokojem przyjęliśmy informację o powstaniu śmiercionośnej broni, stworzonej przez jednego z greckich alchemików. Dowiadujemy się o tym najprawdopodobniej ostatni, co pokazuje dotychczasową słabość Aten w pilnowaniu własnego podwórka. Alchemik Paros znajduje się obecnie najprawdopodobniej w pałacu królowej Dydony, nasze sieci wywiadowcze nie są w stanie określić w jakim charakterze się tam znajduje, ani w jakim jest stanie. W związku z tym apelujemy do Was o rozsądek w podejmowaniu pochopnych działań, które mogą na zawsze odwrócić do góry nogami nasz świat.

  - Wygląda na to, że mamy jeszcze jeden list, również z Bloku Centralnego

  Szanowni senatorowie. Reprezentuję Delfy jeszcze jako członek Bloku Centralnego. Blok Centralny jest ze sobą wewnętrznie skłócony. Nie mamy wspólnej wizji państwa i prowadzenia polityki zagranicznej. Wśród miast nastąpił podział, na który my nie jesteśmy w stanie przystać. Knossos i Patras zdecydowały się przyłączyć do Kartaginy, Sparta i Ateny wciąż negocjują wycofanie wojsk fenickich spod ich miast. W obliczu takiej sytuacji zwracamy się z prośbą o zawiązanie sojuszu na takich samych zasadach jak z Epirusem i Olimpem. Nie chcemy być cZęścią państwa, które prowadzi wojnę z Kartaginą, ale nie chcemy jednocześnie być częścią Kartaginy. Prosimy o rozważenie naszej prośby.

  - Głos zabierze teraz trybun wojskowy Arturus Klawius

  - Szanowni senatorowie. Udało nam się odkryć powiązania Telemacha Polinikusa z Ateńską Gildią Kupiecką. Schemat ich działania polegały na wykupowaniu tanich nieruchomości od pospólstwa za niebotyczne kwoty (większość kwoty przekazywana pod stołem) oraz zawieraniu warunkowej umowy sprzedaży majątków ziemskich na peryferiach Rzymu w zamian za reprezentowanie interesów Gildii. Mimo legalności takiego rozwiązania, zdecydowaliśmy się pozbawić nowych senatorów majątków oraz oczekują na wyrok śmierci za zdradę stanu. Ateńska Gildia Kupiecka, działająca na terenie Rzymu została zdelegalizowana, ich członkowie uwięzieni, a majątek przeszedł na konto Rzymu. Proszę o zatwierdzenie tej decyzji.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie: [uwięziony]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 18D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 11.07 g.23:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - W normalnej sytuacji powitałbym naszą delegację z powrotem w Rzymie z otwartymi ramionami. Jakże jednak mam traktować dyplomatolów, którzy zamiast pokoju przywieźli nam wojnę z Kartaginą? - grzmiał rozżalony Gajusz Oktawiusz

  - Szanowny Przewodniczący - zacznął chłodno konsul Scypion August - z całym szacunkiem, ale jesteś albo głupcem, albo zaciągnąłeś się do straży miejskiej. Konferencja pokojowa była farsą, wymierzoną w Rzym i tylko opatrzności Bogów zawdzięczamy bezpieczny powrót naszych senatorów.

  Po czym zwrócił się do sali

  - Senatorowie, na mocy nadanych mi uprawnień postanowiłem uwięzić wszystkich 17 senatorów Noworzymskich do czasu powrotu do kraju i złożenia wyjaśnień przez ich lidera, Telemacha Polinikusa. Przewodniczący Noworzymian nie tylko nie pojawił się na konferencji pokojowej, ale i zniknął krótko po jej zakończeniu. Dopuszczamy możliwość jego powrotu do jego macierzystego miasta - Efezu, jak również przejście na stronę Kartaginy jak i jego zamordowanie. Wywiad w tym miejscu niestety się nie popisał.

  Konsul wyciągnął kolejny rulon.

  - Konferencja pokojowa zakończyła się mimo wszystko małymi sukcesami, ale po kolei.

  1. Państwo Ateńskie przed konferencją pokojową podzieliło się na cztery mniejsze bloki - Blok Zachodni z Krotonem, Brentezjonem, Mesyną i Syrakuzami
  - Blok Centralny z miastami Delfy, Sparta, Patras, Knossos i pomniejszymi wyspami
  - Bloc Wschodni z miastami Byblos, Gaza, Tars, Kition, Rodos, Efez, Pergamon i Nikomedia
  - oraz miasto-państwo Ateny

  2. Dotychczasowi sojusznicy Aten postanowili przejść na naszą stronę, a Rzym zdecydował się podpisać z nimi sojusz wojskowy oraz pakt handlowy. Zobaczymy ile warty będzie ten sojusz w obliczu konfliktu, ale o tym za chwilę.

  3. Blok Wschodni podpisał biały pokój z Rzymem, a Kartaginie zdecydował się oddać Aleksandrię za trybut w wysokości 300 kg złota. Po konferencji Blok Wschodni przekształcił się w Federację Wschodnią i funkcjonować będzie najprawdopodobniej na rozwiązaniach, zapożyczonych z Republiki Rzymskiej. Obecnie oceniamy ich potencjał militarny na 20 000 - 25 000 żołnierzy, natomiast do końca miesiąca będą w stanie zbudować co najmniej 200 statków

  4. Sprawa Aten pozostaje nierozwiązana, obowiązuje zawieszenie broni, ale armia kartagińska wciąż przebywa w tamtym rejonie. Najprawdopodobniej prowadzone są nowe rozmowy pokojowe bez udziału osób trzecich.

  5. Sprawa Bloku Centralnego również pozostaje nierozwiązana. Rzym zaoferował kontakty handlowe w zamian za zawarcie pokoju, ale jego podpisanie zależy od ustaleń z Kartaginą, która w przypadku wcielenia miast do Korony z pewnością nie będzie zainteresowana żadnymi traktatami z Rzymem

  6. Blok Zachodni z kolei jest punktem zapalnym między Kartaginą a Rzymem. Miasta zrzeszone w tym bloku wystosowały prośbę o nierozdzielanie ich pomiędzy dwa mocarstwa. Według relacji świadków Kartagina zdecydowała się na ustępstwa wobec Rzymu i oddała Mesynę i Syrakuzy licząc na późniejsze ustępstwa Rzymu w innych sprawach. Wobec napotkania oporu wycofała się z pierwotnych ustaleń i traktat nie został podpisany. Wobec wzajemnych roszczeń do miast sycylijskich Dydona wypowiedziała Rzymowi wojnę.

  Konsul Scypion August ciężko westchnął.

  - Przesunęliśmy wojska z Ragusy do Genui w związku ze stacjonującym tam ogromnym kontyngentem kartagińskim. Armia sycylijska przesunęła się pod Trapani, rozpoczynając oblężenie miasta. Flota stopniowo się powiększa i liczy obecnie 350 statków. Dwie Armie stacjonujące pod Rzymem czekają na rozkazy.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie: [uwięziony]

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno

  Jeżeli chcesz zostać zawołany do następnej edycji gry, zapisz się do spamlisty
  pokaż całość

  źródło: mapawojna4.png

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 17D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 09.07 g.13:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - W związku z przejęciem majątku rodziny Augustulusów stwierdzam rozwiązanie stronnictwa Abolicjonistów - zaczął Gajusz Oktawiusz, po czym spoważniał - Remus Młodszy został już wypuszczony z więzienia, ale przebywa obecnie w domu, gdzie leży nieprzytomny, pod opieką swojej służby i rodziny. Głos zabierze teraz trybun wojskowy Arturus Klawius.

  - Dziękuję. Szanowni senatorowie, zacznę najpierw od dobrej wiadomości odnośnie Gordiana Maksyma. Na polecenie konsula Scypiona Augusta wywiadowi udało się przechwycić byłego senatora przed zdobyciem Caralis przez Kartaginę. Senator znajduje się obecnie w areszcie domowym. Otrzymaliśmy wiadomość w jego sprawie, którą teraz przeczytam.

  Szanowny Arturusie Klawiusie. Nazywam się Batrun i jestem ministrem wywiadu na dworze Jej Wysokości Królowej Dydony. Otrzymaliśmy informację, że dokonaliście ewakuacji władcy Caralis Gordiana Maksyma przed zdobyciem miasta przez nasze wojska. Gordian Maksym musi odpowiedzieć za zdradziecki atak swoich wojsk na armię kartagińską, w wyniku której dwa tysiące synow, braci i ojców kartagińskich nie wróci do domów do swoich rodzin. Domagamy się natychmiastowego wydania senatora.

  - Przejdę teraz do spraw najważniejszych, w dodatku chwalebnych! Z dumą informuję Was drodzy senatorowie, że bez większych problemów armia rzymska podbiła Kroton i Brentezjon. Grecki garnizon okazał się być słaby i kompletnie nieprzygotowany do obrony. Nasze działania zostały wsparte przez liczne maszyny oblężnicze, ulepszone dzięki pracom w Akademii Rzymskiej. Poza miastami Grecy stracili w tym rejonie dwa tysiące żołnierzy, podczas gdy nasza armia straciła mniej niż stu legionistów. Sprawdziliśmy również prywatny port na południe od Rzymu na dawnych ziemiach Augustulusów. Grecki właściciel po dokładnym przesłuchaniu przyznał, że szykował bazę wypadową dla wojsk ateńskich w przypadku ewentualnej inwazji na Rzym. Na przyśpieszonym procesie został stracony, a jego majątek przeszedł w posiadanie Republiki.

  Oczy Arturusa Klawiusza rozszerzyły się w jeszcze większym podnieceniu.

  - Ale to jeszcze nie wszystko! Zgodnie z rozkazem armia rzymska wylądowała na Sycylii. Kontyngent 8 000 zołnierzy rzymskich razem z 2 000 żołnierzy Dydony starł się czterotysięczną armią grecką i zmiótł ją z powierzchni ziemi przy minimalnych rzymskich stratach! Wysłaliśmy wyraźny sygnał wrogom i sojusznikom, jak wielki potencjał w nas drzemie. Podbicie Mesyny i Syrakuz było już tylko formalnością. Cały grecki obszar na Sycylii znajduje się pod tymczasową okupacją armii rzymskiej.

  Trybun wojskowy przełknął ślinę, wyciągając kolejną mapę.

  - Miasta sojusznicze Aten pomimo początkowego oporu i wobec sukcesów rzymskich na Sycylii zdecydowały się ogłosić neutralność i zezwoliły naszym wojskom na przemarsz. Sztab oczekuje na kolejne instrukcje w tym temacie.

  Kolejna mapa została wyciągnięta rozwinięta z rulona

  - Gaza padła i ateńska armia ruszyła w kierunku Aleksandrii, trwa oblężenie tego największego miasta tamtej części świata. Stan liczebny naszej armii to obecnie 35 000 żołnierzy i 250 okrętów wojennych. Flota i armia kartagińska po zabezpieczeniu Sycylii i Sardynii wyruszyła na oblężenia miast na morzach Jońskim i Egejskim. Rozmieszczenie naszych wojsk zostało również zaznaczone na mapie.

  - Dziękuję Arturusie Klawiusie, możemy przejść do deb... o co znowu chodzi?

  - A co z tym listem od Gordiana Maksyma?

  - Naprawdę musimy go tutaj czytać?

  - Czym różnimy się od barbarzyńców, jeżeli nie damy naszym oskarżonym prawa do obrony?

  = Ech.. no dobra, przeczytany zostanie teraz list Gordiana Maksyma skierowany do Senatu

  "Dobry wieczór! Coś się chyba popsuło i nie był mój list wyczytywany w senacie, więc napiszę to jeszcze raz. Wynik bitwy pod Caralis, to jest jakaś porażka. Ja myślę, że ten rzymski kurwa głupi senat, ta kurwa głupia banda imbecyli, która głosowała za pojmaniem mnie, to jest jakieś kurwa... nieporozumienie. Jeśli tyle dla was znaczy, jeśli tyle dla was znaczy, ludzie, takie zaangażowanie wojskowe jak moje, gdzie postawiłem moją rodzinę, moje życie prywatne, biznes, wszystko inne i dla was to znaczyło jedynie tyle że mnie pojmiecie w największych chwilach słabości, to was powinno się jebać kurwa! Tak się powinno was jebać, jak tylko was może jebać Kartagina! To Ateny was tak nie wyruchały, jak wyrucha was Kartagina. Aż was kukle kurwa będą swędziały, z bólu... To jest dramat kurwa! To jest dramat, że w tym antyludzkim państwie, w tym państwie, w którym pomysł kurwa na stworzenie odrębnego państwa by nie wywoływać bezpośredniej wojny z Kartaginą został uznany jako zdradę, nikt nie potrafił udowodnić że Gordian Maksym jest kurwa winny, zbezczeszczano moje imię. Nie pamiętacie już że ten człowiek ma 118 wyroków uniewinniających,że to sądowe kurwy powtarzam, sądowe kurwy, sądowe kurwy tego człowieka oskarżały bezpodstawnie i po latach uniewinniały. Że to nie jest czymś wartym tego by tego człowieka doprowadzić do forum. Będzie was Kartagina ruchała w dupę! Będzie was Kartagina dymała tak, jak was Ateny nigdy nie dymały!. Ta kurwa. ta mała pluskwa, jebana Dyndona śmieć- zniszczy was! Sumińskie kanie, rachonie, wieści z republiki - będą was kurwa odbierał smak życia! Wy kurwa idioci! Narodowi rzymscy idioci! Ja mam to w piździe kurwa! Bo straciłem już wszystko. Będę żył kurwa teraz na wasz koszt! Przy odrobinie szczęścia wypierdolę jeszcze dzisiaj... z Rzymu i będę się z was kurwa rzymskie frajery śmiał! Żeście takie głupie są! Tacy kurwa debile, którzy to kurestwo Kartagińskie wybrali! Nie na Ateny, nie na Gordiana, tylko na jakieś kurwy. Przez taką kurwę Rzymską. Przez was kurwa, chuje nic się w tym kraju nie zmieni, bo jesteście chuj warci! I trzeba was jebać, ruchać i na was zarabiać! Bo jesteście bandą narodowych kurwów nieudaczników! Rozumiecie to? A was kochani którzy głosowali za poparciem mnie, dziękuje Bo to garstka Rzymian! Garstka Rzymian dzisiaj jest to kilka osób, może kilkadziesiąt. Tak! Tak! Tylko to się kurwa w tej kurwie Rzymowi nadaje... Powiedzieć wam w ryj weźcie wy głupie chuje! Że jesteście prymitywami. Że kurwa, wasze pierdolone mieszki ze złotem, to jest wasz majestat- wasza godność! Robota kurwa w Senacie i mieszek ze srebrnikami - to Wy kurwa Senatorowie. Chuj z wami! Nie warto było kurwa, nie warto było zrobić nic, co by się ... Ach szkoda kurwa pisać, szkoda strzępić pióra, naprawdę niech was.... Słuchajcie! Ci którzyście głupie kurwy głosowali na Kartaginę, niech was szlag trafi- chuj warci jesteście. Antyrzymianami jesteście. Dobranoc

  - To było... inspirujące. Przechodzimy do debaty.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie**: Armia Rzymska udowodniła, że jest zdolna samodzielnie zaprowadzić porządek w regionie. Nasze stanowisko pozostaje takie samo jak miesiąc temu - należy wykorzystać oddalenie kartagińskiej floty i przejąć kontrolę nad stolicą Kartaginy, a głowa królowej Dydony uredukuje... udepry... udrę... kurde no, co tu jest napisane? UDEKORUJE. A głowa królowej Dydony udekoruje bramę miasta. Napisał Wam którego? A mówił? Cholera, mi też nie.

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  (Noworzymianie to NPC i jest ich w Sejmie 17 (+3) - w odróżnieniu od innych NPC mogą głosować i robią to zawsze na początku głosowania zgodnie z instrukcjami od swoich mocodawców)

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Senat Rzymski DEBATA 16D
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (debata potrwa co najmniej do 07.07 g.22:00)

  -----------------------------------------------------------------------

  - Odczytany zostanie teraz list Gordiana Maksyma, dyktatora Caralis.

  Drodzy senatorowie, niepotrzebnie o mnie wspominacie i nieprzychylnie mówicie. (tak zakładam) Do końca życia zostanę rzymianinem, więc sprawa Rzymu nie jest mi obojętna, ale nie mogłem już znieść przekrzykiwania się na forum Romanum, oraz wiecznie niezadowolonych stetryczałych dziadków. Sam nie jestem już najmłodszy, ale gwarantuje wam że wigor i inteligencje mam dalej jak najmłodsi. Dlatego kieruje te słowa do równie oświeconych jak ja, wspomóżcie mi w tworzeniu pierwszego niezależnego miasta państwa, Sardynia to piękne miejsce, ale Kartagińskie orszaki nie chcą dać spokoju nawet neutralnym państwom. Dlatego apeluje o brak jakichkolwiek działań agresywnych na moją osobę, macie dość problemów zapewne.

  - Odczytany zostanie teraz list z władz Ateńskiej Gildii Kupieckiej

  Plugawi senatorowie Rzymu. Powinniśmy się spodziewać brudnych i niehonorowych zagrań z Waszej strony. Zatopienie naszego statku przez rzymską flotę tuż u wybrzeży Syrakuzów traktujemy jako bezczelną agresję na niezależny i legalny związek kupiecki. Ateńska Gildia Kupiecka podejmie działania, prowadzące do wymazania obecnego składu Senatu z historii świata.

  - Głos zabierze teraz trybun wojskowy Arturus Kla...

  Do sali wpadł zdyszany posłaniec, trzymający w ręku prawdopodobnie mapę, zwiniętą w rulon. Wbiegł na mównicę mimo oburzenia Gajusza Oktawiusza i krzyknął

  - PERYKLES ZAATAKOWAŁ NA SYCYLII! TRAPANI JEST OBLĘŻONE, A FLOTY PROWADZĄ WALKĘ U WYBRZEŻY MIAS...

  Po czym padł nieprzytomny po precyzyjnym prawym prostym, wymierzonym przez trybuna wojskowego w jego szczękę. Następnie bez słowa wszedł na mównicę.

  - Szanowni senatorowie. Proszę wybaczyć moją reakcję, ale razi mnie przenoszenie takiego zachowania do tak poważnego miejsca z, jak mniemam, rodzinego chlewu wysmarowanego łajnem. Przychodzę ze znakomitymi wieściami, ponieważ udało nam się po błyskawicznej i skoordynowanej akcji zatrzymać ponad trzydzieści osób na podstawie informacji, uzyskanych od Appiusza Protusa. Senat nie będzie jednak w stanie odnieść się więcej do jego sprawy, ponieważ cenzor zmarł wczoraj w nocy w niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach. Najprawdopodobniej śmierć nastąpiła w wyniku obrażeń, otrzymanych w trakcie przesłuchań. Warto nadmienić, że stan pozostałych dwóch więźniów politycznych określany jest przez medyków jako "krytyczny", co jest efektem pogłębionych przesłuchań. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że ateńska siatka szpiegowska w Rzymie prawdopodobnie przestała istnieć. Na wniosek Optymatów dokonaliśmy również przeglądu murów miejskich i fortów w okolicy miasta - mogę Was uspokoić drodzy senatorowie, że dzięki odpowiednim nakładom na armię wszystkie fortyfikacje i struktury obronne są w pełnej sprawności, a sztab ma gotowy plan ewentualnej obrony miasta. Planowałem przedstawić raporty zagraniczne, jednak w związku z nowymi faktami - tu spojrzał na nieprzytomnego posłańca - zostaną one zaktualizowane i wrócę je przedstawić jutro.

  [następnego dnia]

  - Szanowni senatorowie. Mamy zaktualizowaną mapę ostatnich działań wojennych. Odbyły się dwie bitwy lądowe i jedna morska. W bitwie pod Gazą zdecydowane zwycięstwo odniosły wojska ateńskie. W bitwie morskiej pod Syrakuzami flota ateńska poniosła ciężkie straty w starciu z kartagińską i musiała się wycofać do Morza Jońskiego. W bitwie pod Trapani po krótkim starciu z Ateńczykami wojska kartagińskie wycofały się do obrony miasta. Trwają również greckie oblężenia Gazy i Trapani oraz kartagińskie Caralis. W kwestii traktatu z Dydoną, nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi od królowej i do Senatu należy decyzja, czy traktat jest legalny, czy też nie.

  Arturus podrapał się w tył głowy. Spojrzał na jeszcze jedną notatkę.

  - Wywiad odkrył również informacje o wydarzeniu, o którym wspominała Ateńska Gildia Kupiecka w ostatnim liście. Statek Gildii został zaatakowany przez piratów, rezydujących w centralnej części Morza. Piraci założyli rzymskie bandery i celowo zaatakowały statek u wybrzeży Sycylii, by Grecy mogli ich dostrzec. Nie wiemy, kto był inspiratorem tej mistyfikacji. Na pokładzie statku prawdopodobnie znajdował się ładunek z Łzami Hadesa, zrabowany przez piratów lub zatopiony wraz ze statkiem. Poszukiwania alchemika Parosa trwają.

  -----------------------------------------------------------------------

  Lucius Licinius Lisaros - Optymaci: [komentarz Lisarosa niżej]

  Quintis Lusius Segestes - Popularzy: [komentarz Awerege niżej]

  Remus Młodszy Augustulus - Abolicjoniści: [uwięziony]

  Hardrabal Nufi - Noworzymianie**: Ahem... Agresja Peryklesa, wymierzona w naszych niedoszłych sojuszników jest doskonałą informacją dla Rzymu. Podczas gdy wojska skupione są na walkach we wschodniej i centralnej części Morza, powinniśmy dyskretnie przetransportować wojska z portu w Genui i dokonać desantu pod Utiką, by następnie triumfalnie wkroczyć do stolicy i zamortyzo... zamar... co tu jest napisane? Aaa, zamordować! Zamordować królową. Tak.

  -----------------------------------------------------------------------

  W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący lub rzecznik stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

  Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

  (Noworzymianie to NPC i jest ich w Sejmie 14 (zmiana +2) - w odróżnieniu od innych NPC mogą głosować i robią to zawsze na początku głosowania zgodnie z instrukcjami od swoich mocodawców)

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  pokaż całość

  źródło: mapawojna1.png

 •  

  Senat Rzymski GŁOSOWANIE 14G
  #lacunafabularniesenatrzymski
  (głosowanie potrwa co najmniej do 7.07 g.22:00 lub do uzyskania 50%+1 głosów)
  Zapis debaty 14G tutaj

  -----------------------------------------------------------------------

  Przystępujemy do głosowań nad najważniejszą ostatnimi czasy sprawą - odpowiedzią na propozycję Dydony

  -----------------------------------------------------------------------

  Podejmij decyzję, plusując jeden z dwóch poniższych komentarzy.

  -----------------------------------------------------------------------
  Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika AutomatycznyCzarodziej

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)