•  

  Trochę z przymróżeniem oka. Siedzę sobie w lokalu serwującym piwa kraftowe na rynku we Lwowie, nazywa się „Prawda”.
  Na ścianie wisi mapka, gdzie na obszarze Rosji znajduje się napis „tu nie ma prawdy”, zaś obwód kaliningradzki znajduje się w Polsce. Można tu spotkać na bazarach papier toaletowy z podobizną Putina albo wycieraczki przed drzwi z podobizną Janukowycza. #lwow #ukraina #podroze #ciekawostki pokaż całość

  źródło: embed.jpg

 •  

  Drodzy,
  kilka pytań odnośnie Lwowa, może ktoś z Was był w 2019?
  Wybieram się tam niebawem po raz pierwszy, poczytałem sobie co nieco zarówno a atrakcjach jak i restauracjach godnych odwiedzenia.
  Jak wiemy, rzeczywistość bywa odmienna od tego co czytamy, opinie google czy trip-advisor często też są mieszane, dlatego chciałbym zapytać na co uważać, aby się nie naciąć? Niektóre restauracje w ciągu kilku lat ponoć się "zepsuły", przykładowo w opiniach google czytałem niemal same negatywy na temat popularnego tam "Kumpla".
  Czy były jakieś miejsca, które odwiedziliście skuszeni opiniami i okazało się, że jest totalna klapa?
  Z drugiej strony, jeśli są miejsca, do których sami chętnie chcielibyście wrócić, także możecie zarekomendować. :)
  Czytałem, że popularny Dom Legend (ten z samochodem na dachu) jest dziś ograniczony jedynie do parteru i właśnie tarasu widokowego ze wspomnianym samochodem (podobnież nie przedłużyli im umowy najmu na resztę pomieszczeń).
  Trochę szkoda, choć opinie o tym miejscu też były różne, dlatego w sumie piszę ten post... jak widać wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie, jednak nie ma to jak opinia kogoś kto był niedawno i widział, niż przewodnik znaleziony na blogu sprzed 2 czy 3 lat.
  Pozdrawiam, :)
  #lwow #podroze
  pokaż całość

  +: komakow
 •  

  Cześć,
  wiem, że trochę dziwne miejsce na takie tematy, ale może ktoś z Was akurat jest vatowcem albo po prostu ma o tym pojęcie.
  Czytałem już dużo artykułów na inforze, gofinie itp. i jedna rzecz wciąż mnie zastanawia.
  Pytanie dotyczy tegoż cytatu: "Podstawowym prawem podatnika VAT jest prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług służących do wykonywania czynności opodatkowanych."
  Rozumiem, że jeśli jakaś firma prowadzi np. produkcję a następnie sprzedaż wyprodukowanych rzeczy, to z tytułu zakupu maszyn, części itd. będzie przysługiwać jej prawo do odliczenia podatku.
  Ale co jeśli ta sama firma kupiła ŚT (np. komputery) do działu nieprodukcyjnego i też niesprzedażowego (np. do księgowości, kadr itd.)? Działy te same w sobie są tylko wewnętrzną komórką firmy, nie generują przychodu, bo nie świadczą usług na zewnątrz... czy wówczas firma może odliczyć podatek od takiego zakupu?
  Po prostu nie wiem czy tyczy się to "sztywno" do czego będzie dana rzecz przeznaczona w firmie, czy liczy się ogólny profil firmy - jest produkcyjna, jest działalność podlegająca opodatkowaniu, niezależnie czy ŚT będzie "generować" dalszy VAT czy nie - można odliczać.
  Pozdrawiam.
  #podatki #vat #ksiegowosc
  pokaż całość

  •  

   @Brezen: któryś artykuł ustawy o vat

   Wszystko co przyczyniło się do uzyskania przychodu jest kosztem.

   A teraz idę sprawdzić który dokładnie xD

  •  

   @Brezen: to co powyżej to bardziej dotyczy pit, tu masz VAT

   Art. 86. [Obniżenie kwoty podatku] 1. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

   Tu należy skupić się na tym co to są te czynności.

   Do czynności podlegających opodatkowaniu należą:

   Dostawa towarów - odpłatna lub zrównana z odpłatną,
   Świadczenie usług – odpłatne lub zrównane z odpłatnym,
   Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
   Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
   Import (od 1 stycznia 2013 r. - import towarów na terytorium kraju),
   Eksport.

   Tak więc jeśli wykonujesz cokolwiek co powyższe, to wszelkie koszty które posiadają naliczony VAT, a przyczyniły się do wykonania powyższych czynności, są uwzględniane w ewidencji VAT.

   Jeszcze poczytaj te zastrzeżenia bo mogą dotyczyć twojego zagadnienia :p
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  #amazon
  Cześć,
  czy Amazon oferuje możliwość współpracy na umowę zlecenie na kilka godzin w weekendy? Rozmyślam o jakiejś pracy dorywczej, ostatnio szumnie się reklamują. Natomiast w internecie znalazłem jedynie informacje dot umowy o pracę, i że dniówka trwa 10h. Jednak skoro podają w reklamach stawkę za godzinę, to chyba mowa o umowie zlecenie...
  Może ktoś wie jak to wygląda?
  Pozdrawiam.

 •  

  Ahoj,
  przymierzam się do wybrania szkoły/kursu językowego (język angielski), macie jakieś doświadczenia i polecacie jakąś szkołę z tzw. sieciówek? Jest tego obecnie dosyć sporo na rynku, stąd wolę pytać o opinie.

  Zależałoby mi aby nauka odbywała się semestralnie, aby była możliwość wyboru czy chcę skupić się na mówieniu, czy pisaniu (głownie chodzi o mówienie) oraz aby ta nauka odbywała się w małych grupach (w ProfiLingua ponoć za dopłatą jest taka możłiwość?)

  Kilka lat temu chodziłem do Speak-up, więc odpada w przedbiegach, ponieważ pomijając wysoką cenę kursu, nie było systemu semestralnego, zamiast tego był po prostu podział na poziomy, które dosyć szybko się kończyły (po wyczerpaniu pakietu lekcji) i przechodziło się na następny, gdzie niekoniecznie czułem, "że to już", trochę jak wspinanie się po płonącej linie.

  Docenię każdą opinię.

  #angielski #naukaangielskiego
  pokaż całość

  •  

   A sprawdzałeś ofertę profilingua? Z tego co wiem, mają szkoły rozsianie po całej Polsce. Ja akurat chodziłem w Warszawie. U nich można np. wybierać sobie lektora, do którego się chodzi na zajęcia. No i w ogóle jest bardzo mocno wspierane to, że kursant musi czuć wsparcie w nauce, ale też w kwestiach administracyjnych.

 •  

  Cześć Mirki, mam małą próbę o pomoc w rozpoznaniu problemu. Coś mi się oderwało z podwozia, co to może być? ( ͡° ʖ̯ ͡°) #mechanikasamochodowa #motoryzacja #samochody

  źródło: embed.jpg

 •  

  #samochody #heheszki Jak kreatywnie wykorzystać niedoskonałości samochodu, obracając to kreatywnie w żart. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: embed.jpg

 •  

  Cześć,
  mam pytanie odnośnie uratowania grilla/atrapy, który załączam na zdjęciu.
  Widoczne są na nim zielone przebarwienia, a miejscami nawet żółte, gdzie nie ma już chyba wierzchniej warstwy.
  Nie wiem w ogóle co to jest i co mogło spowodować takie zniszczenia. Dopowiem, że nie stało się to ostatnio, samochód taki już nabyłem, bo aż tak mi to nie przeszkadza, zastanawiam się jednak, co byłoby najoptymalniejszym rozwiązaniem, aby ten problem zniwelować.

  Czy szukać pomocy u firm zajmujących się chromowaniem? Albo u firm typu "car detailing"?
  Znajomy polecił okleić czarną folią samochodową (choć wiem, że są też chromowe)... no właśnie, ile ludzi, tyle opinii, dlatego chciałbym zapytać też Was, dodam, że wymiana grilla byłaby ostatecznością.

  Gdyby udało się to odrestaurować, to ewentualnie mógłbym pomyśleć o nałożeniu bezbarwnej folii w celach ochronnych.

  Z góry dzięki za porady.

  #samochody #motoryzacja #pytanie #cardetailing #problemypierwszegoswiata
  pokaż całość

  źródło: atrapa.png

 •  

  #rower Cześć. Rozglądam się za kaskiem rowerowym, nie znam się na nich kompletnie, bo wszystkie wyglądają imo tak samo, różnią się kolorami ( ͡° ͜ʖ ͡°). Do wyboru jest między Alpiną a Uvexem. Ceny wahają od 150 do 350 pln. Ktoś miał styczność z tymi firmami? Warto dać za taki Ubex powiedzmy nawet te 350? Pozdrawiam

  +: naziduP
 •  

  Człowiek się cieszy, bo wiosna już bieży. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #heheszki

  źródło: wiosna.png

 •  

  Gdy wysyłają Cię w delegację zagranicę i musisz odświeżać sobie słownictwo maturalne z działu "polityka" bo co chwila ktoś pyta Cię o sytuację polityczną w Polsce.

  #polityka #heheszki #zagranico

 •  

  Patrzysz na nazwę wsi (dzielnicy miasta, przepraszam) i już wiesz, po której stronie mieli lepsze kebaby.
  #heheszki #dabrowagornicza #bedzin #takbylo

  źródło: Przechwytywanie.PNG

 •  

  Cześć wszystkim rajderom, drifterom itd... wiem, że Wykop pełen profesjonalistów, więc zapewne ktoś pomoże, przecież to dla Was bułka z masłem....

  Chciałbym zadać pewne wstydliwe pytanie, bowiem chciałbym nabrać większej świadomości oraz nauczyć się czegoś nowego, ale w bezpieczny i najlepiej kontrolowany sposób. Proszę też o względną wyrozumiałość, to co dla jednych może być oczywiste, dla innych może być rocket scence.
  Chodzi o kwestię wychodzenia z poślizgu. Tak... należę do osób, które nigdy nie driftowały na ręcznym pod osiedlowym Tesco.

  Teraz niby jest okazja, bo ślisko, ale po prostu boję się roz%@&^*@lić samochód albo innych przypałów, z racji, że nigdy tego nie robiłem.

  W związku z tym mam kilka prostych pytań, może ktoś z Was miał jakieś doświadczenia i podpowie mi w którym kierunku zmierzać...
  Czy polecacie doszkalającące kursy, które oferują szkoły jazdy, tzw. "nauki kontroli poślizgu"? czy lepiej je sobie darować?

  Dodatkowo zapytam (co mi tam...) co się stanie jak podczas jazdy na prostej zaciągnę ręczny? (załóżmy, że napęd na przód)... tył się zablokuje, ale... szarpnie mnie na bok? czy płynnie się zatrzymam? Nie chciałem nigdy bawić się tym na własną rękę.

  Dodatkowo chciałbym zapytać, jeśli już samochód wpada w poślizg, to dobrze rozumiem, że powinno się kręcić kierownicą w odwrotnym kierunku, niż podpowiada nam intuicja? tzn. jak ściąga w prawo, to kręcić dalej w prawo, i wówczas skieruje mnie na lewo? - czy zaciągnięcie ręcznego w czymś pomoże?

  Znajomy, który opowiadał mi kiedyś, jakie performace odprawiał w swoim starym samochodzie, wspominał, że chcąc skręcić w prawo, zaciągał ręczny i kręcił do oporu w lewo (przód szedł w prawo?), po czym puszczał ręczny i kręcił do oporu w prawo, aby samochód po puszczeniu hamulca dalej utrzymywał stabilny tor (?). Staram się sobie to wyobrazić, ale bez doświadczeń to nic... ma to sens?

  Będę wdzięczny za porady i serio... darujcie sobie proszę szydzenie i obelgi, liczę, że ktoś mnie uświadomi, jak to działa. Kto wie, kiedyś być może uratuje to mnie w razie niebezpieczeństwa,
  Pozdrawiam serdecznie!
  #motoryzacja #samochody #naukajazdy #technikajazdysamochodem #prawko #auto
  pokaż całość

  •  

   @Brezen przednionapędowe auto... prowadzi się tyłem. Serio. Przednie koła wyznaczają kierunek ale żeby mogły skręcać potrzeba drugiego punktu podparcia (daj mi punkt podparcia a poruszę ziemię).
   Więc gdy na śliskiej nawierzchni zaciągniesz ręczny stracisz kontrolę nad autem. Do zaobserwowania tego zjawiska polecam pusty plac, rusz do przodu, zacznij skręcać przyspieszając na pierwszym biegu i przy 25 - 30 kmph puść gwałtownie gaz. Tył powien zacząć uciekać na zewnątrz zakrętu a Ty będziesz musiał kontrować tak by przednie koła były skierowane w kierunku w którym auto jedzie. Potem, z racji braku napędu, auto zwolni na tyle że tylne koła odzyskają przyczepność i tp jest moment na szybką kontrę. To wystarczy żeby w przypadku nadsterowności na śniegu i lodzie nie zwiedzać rowów. pokaż całość

  • więcej komentarzy (20)

 •  

  Cześć Mirki! Czy ktoś posiada konto na komunikatorze WeChat?
  Znajomy który jest w Chinach chciałby skontaktować się ze swoją rodzina, jako, ze dzwonienie do Chin jest... drogie, korzystanie z Messengera czy Skypa utrudnione, pozostaje chiński WeChat. Problem polega na tym, ze gdy probuje połączyć się w telefonie jego mamy, która poprosiła mnie o pomoc, to okazuje się, że konto jest zablokowane i potrzeba uwierzytelnić go za pomocą innego użytkownika, który musi mieć konto co najmniej 6 miesięcy. Znajomy wyjeżdżając do Chin, kupił na miejscu nowy numer, wiec jego konto odpada, bo tel został w Polsce a na nim wg jego mamy nie było WeChata.
  Czy ktoś coś?
  #chiny
  pokaż całość

  •  

   @Brezen: ja mam. Taki komunikat wyskakuje gdy kilka razy wprowadzisz nieprawidłowe hasło. Załóżcie nowe konto

  •  

   @Fazzy: @Robert542: właśnie dzisiaj komunikowaniem się z kolega i on mówił żeby założyć konto na nuner jego taty. Ja o tym wczoraj wspominałem matce, ale (nie pamietam dokładnie co powiedziała) coś tam, ze próbowali i tez nic... w końcu założyłem jej konto na swój numer, bo ja nie korzystam z tego a widziałem ze wyrazie czego nożna zmienić potem nr w ustawieniach. Sugerowałem tez, ze jeżeli oba numery (matki i ojca) są już „spalone” to żeby kupili starter za 5zl i na ten nr zarejestrowali. Ale z ludźmi w pewnym przedziale wiekowym, którzy nie siedzą w tematyce technologicznej, komputerowej itp trudno się o tym rozbawia, bo z automatu mają obiekcje, że za dużo kombinowania, „a czy nie da się na mój nr?”, „No przecież syn mówił ze się da” i taka to gadka. pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Na wszelki wypadek, gdyby kogoś podkusiło. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #heheszki

  źródło: embed.jpg

  +: d....................e, Cronox
 •  

  Cześć,
  chciałbym zasięgnąć porad i opinii osób, które korzystają w swoim samochodzie na codzień z wideorejestratora, odbiegając tym samym na moment od masy testów, które dostępne są w internecie.

  Oczywiście mam świadomość, że oglądając nagrania z wideorejestratorów na YT oglądam je w wersji skompresowanej przez ten serwis, co wpływa negatywnie na ich jakość. Jednak oglądałem też nagrania poza YT.

  Założenia:
  - system dual, tj. kamerki przód + tył
  - przysłona nie gorsza niż 1,6
  - cena do 1,4k (więcej chyba nie ma sensu, nawet zastanawiam się czy to już nie jest za dużo)

  Moją uwagę przykuły marki Viofo, Mio, DOD, oraz BlackView (który jednak odpada w przedbiegach ze względu na wygórowaną cenę).

  Konkretnie:
  Viofo A129 GPS DUAL
  Mio MiVue 752 WiFi DUAL
  DOD RC500S DUAL

  TLDR:
  Posiada ktoś z Was wspomniany wyżej Viofo lub DOD?
  Chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej praktycznych rzeczy jak i mankamentów tych produktów, zanim się na któryś zdecyduję.
  Jeśli macie innego swojego faworyta, możecie także polecić.

  Główne dylematy, które pojawiły się, to:
  - przyssawka czy taśma,
  - wyświetlacz czy jego brak,
  - akumulator czy kondensator.

  Kwestia przyssawki / taśmy jest mi w sumie obojętna.

  Jeśli chodzi o wyświetlacz, spodobały mi się rejestratory pozbawione go, można wówczas przeglądać nagrane wideo poprzez wifi w telefonie, sama kamerka jest wówczas mniejsza i dyskretniejsza, nie wiem tylko, czy zawsze będzie to praktyczniejsze?

  Jeśli chodzi o akumulator/konsensator, jedno trzyma ok 30 sek, drugie 3 sek, zatem bez zasilania i tak się nie obejdzie, kondensatory ponoć nie zużywają się tak jak akumulatory.

  Wracając do wspomnianych konkretnych modeli:

  Mio przez dłuższy czas było moim No1, jednak jak się okazuje, patrząc na jakość filmików, mogę stwierdzić, że jest co najwyżej poprawna, ponadto wyposażone są w akumulator, a przysłona to 1,8 (nawet tańszy Viofo ma 1,6).

  Moim następnym faworytem był DOD, na granicy budżetu, nie posiada on wyświetlacza. Problem z tym rejestratorem jest podobnież taki, że aplikacja obsługująca go jest z wersji na wersję coraz to gorsza, dużo ludzi odradza je w komentarzach. Podobnież w obecnej wersji nie da się zmienić nawet domyślnego hasła do łączenia się z kamerką a przeglądanie nagrań uprzykrza ciągłe zacinanie się.

  Zostaje Viofo, najtańszy, dużo pozytywnych opinii, ale wyglądają dość topornie, kształtem przypomina jakiś mikrofon stacji radiowej ( ͡° ͜ʖ ͡°) jakość wideo jak widziałem, także nie jest powalająca, acz jak na tę cenę nie można chyba marudzić. Jednak nie daje mi coś w nim spokoju... może to tylko wygląd sprawia wrażenie tandety, nie wiem...

  Chyba najbardziej zależy mi na jakości wideo, niżeli na wygodzie obsługi, czy innych bajerach, jednak zanim "szarpnę" się na taki wydatek, piszę ten post z nadzieją, że może ktoś ma tego DODa.

  Dziękuję za poświęcony czas, docenię każdą pomoc.
  Pozdrawiam.

  #samochody #technologia #wideorejestrator
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   Cześć jeżeli chodzi o wymienione kamery to brałbym pod uwagę DOD lub Viofo,
   plus na rzecz viofo:
   - ekran
   - jakość nagrań przy pomocy matrycy sony starvis powala, starvis masz przód i tył
   - dyskrecja kamery, akurat mam ten dokładnie model i serio zapominam o nim że go mam
   zamontowany jest za lusterkiem i dyskretnie podpatruje to co się dzieje przed autem,
   - kondensator i tylko kondensator, nie bierz urządzenia z baterią bo bateria padnie po roku albo po 2 latach i będizesz tracić wszystkie ustawienia, dodatkowo baterie puchną,
   - viofo ma bardzo fajną aplikację na telefon w pełni po polsku.

   Ekran przydaje się wyjątkowo rzadko tym bardziej że wszystko mam na ekranie telefonu. Niemniej jednak podczas uruchomienia auta zapala mi się na kilkanaście sekund więc wiem że kamera się uruchomiła. Dodatkowo jak wciska przycisk SOS to na ekranie pojawia się wykrzyknik dzięki któremu wiem że kamera zapisuje zdarzenia. Takie pierdoły a przydatne są.

   Kupowałem tutaj
   https://autorejestratory.pl/wideorejestratory_viofo_A129_DUO_GPS

   dostałem w 24h, z fakturą i ze wszystkimi papierami takimi jak instrukcja w j. polskim, miła obsluga i teraz dodają karty do kamery

   Co do DOD nie wypowiem się bo szczerze mówiąc nie wiem ale ja mimo wszystko wolę mieć ekran i do tego cena jest jak dla mnie sporo niższa, zaoszczędzone 500 PLN można wydać na coś innego :) skoro jakośc będzie identyczna :)
   pokaż całość

 •  

  Cześć Mirasy, tak wiem, że Wykop to nie porady prawne, ale chcę podpytać w kwestii jednej rzeczy. Może ktoś z Was miał podobną sytuację.

  Jadąc samochodem po zmroku, późnym wieczorem miałem do czynienia z przyjemniaczkiem jadącym za mną, który mówiąc wprost siedział mi na zderzaku.
  Ze względu na roboty drogowe (lewy pas rozkopany), ograniczenie prędkości wynosiło 40 km/h a na pewnym odcinku nawet 30... sam jechałem szybciej, ok 50 - 60, jednak typ za mną najwyraźniej zirytował się, że jak to można w terenie zabudowanym jechać mniej niż 100 i to w o takiej porze i włączył mi długie.
  Poprosiłem kumpla, jadącego jako pasażer aby włączył kamerkę w telefonie, niestety nie mam jeszcze wideorejestratora.
  Kolega nagrywał lusterko boczne, na którym widać jadący za mną samochód, który napie***lał długimi (acz nie wiem czy da się to z poziomu filmiku nagranego telefonem udowodnić).
  Ponadto jak na złość niby iPhonowe 4k a jakość przy niemal zerowym oświetleniu jak nagrywana tosterem, wyrecytowałem na głos numery rejestracyjne, które się nagrały, pamiętam także markę i kolor samochodu. Policja może już sobie dojść i zweryfikować.

  Pytanie - czy jest sens iść z tym, gdzie trzeba? czy przy powyższych założeniach mogę sobie to darować?

  Pozdrawiam

  #pytanie #prawo #policja #samochody
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Cześć wszystkim,
  Piszę ten post z prośbą o potwierdzenie informacji, które przeczytałem w internecie, bo nie jestem pewien czy dobrze je interpretuję, chciałbym tym samym zasięgnąć porad w oparciu o Wasze doświadczenia.
  Pomimo, że problem może wydawać się śmieszny, to proszę o wyrozumiałość, po prostu brak zainteresowania motoryzacją teraz się na mnie mści. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Do rzeczy.
  Potrzebuję kupić felgi stalowe do Audi A3 8P Sportback (2004r).
  Problem tkwi głównie w doborze parametru ET, przy okazji pojawia się kwestia odpowiedniej szerokości felgi.
  W moim wypadku, fabrycznie zalecane felgi to R16, 5x112, ET 50 (jeśli się mylę z tym ET to proszę dać znać, bo ten parametr właśnie sprawia mi trudności).

  Wg kilku źródeł, dopuszczalna zmiana rozstawu kół wynosi 2%

  Z danych technicznych:
  Rozstaw kół - przód
  1534 mm (2% = 30,68mm co daje +/- 15mm na koło)
  Rozstaw kół - tył
  1507 mm (2% = 30,14mm co daje +/- 15mm na koło)

  Źródło:
  Link 1: https://www.autocentrum.pl/dane-techniczne/audi/a3/8p/sportback/silnik-diesla-1.9-tdi-105km-2004-2010/ (parametry samochodu)

  Zakładając, że 1 ET to po prostu 1mm (?) to wychodzi na to, że szukając felg, mogę szukać z ET zaniżonym maksymalnie nawet do 35?
  Nie chciałbym z tym przeholować, aby się później nie okazało, że "coś się dzieje".

  Co do szerokości felg, zakładając, że chciałbym kupić opony zimowe o takim samym rozmiarze, jak letnie tj. 205/55 R 16, to zalecana szerokość felgi wynosi 6,5 cala, przy czym może się wahać od 5,5 - 7,5 (teoretycznie, patrz link nr2).
  Czy ktoś z Was miał/ma nieco węższą felgę niż zalecana do posiadanej opony? Sporo ciekawych felg które oglądałem ma jednak szerokość 6,0 i nie wiem, czy powinienem z uporem maniaka jednak celować w 6,5.
  Źródło:
  Link 2: https://mojafirma.infor.pl/moto/niezbednik/artykul/252612,Tabela-szerokosci-felg.html (tabela szerokości felg do poszczególnych opon)

  Przy okazji chciałbym się zapytać, bowiem zauważyłem, że niektórzy kupując felgi i opony na zimę, schodzą z rozmiaru np. zjeżdżają z R16 na 15.
  Czy może stać za tym jakiś konkretny cel niezwiązany bezpośrednio z ceną, a np. z komfortem jazdy czy spalaniem? (przy założeniu, że chodzi o jazdę zimą).
  Bo skoro stoję już przed zakupem felg i opon, to mam możliwość rozważenia kwestii zmniejszenia rozmiaru, tylko właśnie nie wiem jaki to ma sens...
  Tym bardziej, że w zaleceniach (patrz ponownie link Nr 1) podane jest, że mogę co najwyżej zwiększyć rozmiar felgi.

  Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za wszelkie informacje, porady.

  #audi #samochody #motoryzacja
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @Brezen: Większy profil opony = większy komfort. Mniejsza średnica felgi często oznacza tańsze opony. Dodajmy do tego niższy indeks prędkości i mamy opony tańsze o np 30% dające lepszy komfort. Ze względu na zimowe warunki nigdy nie osiągniesz maksymalnych przeciążeń jak na oponach letnich, więc sztywność opony jest bez znaczenia. Zresztą jak jedziesz o grudach śniegu lub po prostu jego warstwie to po co masz czuć te wszystkie nierówności. Co innego jak ma czysty asfalt w lecie pokaż całość

   +: Brezen
  •  

   @Brezen: najprościej to się trzymać fabrycznych danych i kupować to co tam podają, ciężko cokolwiek spartolić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   tak od siebie dodam, że najlepiej też kupować ori felgi VAG/VW/Audi a nie jakieś tam ładne odpicowane nówki z Chin,
   nie wiem jaki masz budżet ale te 1200-1500 zł za 4 sztuki ori-używek 16 cali w dobrym stanie (nie krzywe, nie prostowane, z otarciami od normalnej jazdy) to dobra cena i warte zakupy

   do tego A3 chyba nie ma felg 15-tek więc sobie je daruj, nawet jak się udałoby je wsadzić i nie przeszkadzałyby zaciski hamulcowe
   pokaż całość

   +: Brezen
  • więcej komentarzy (1)

 •  

  Gościu kupuje popcorn w kinie:
  - będzie kartą
  - jest karta unlimited?
  Zerka na swoją kartę
  - niee, PKO
  #heheszki #takbylo #sosnowiec

 •  

  #prawopracy

  Cześć wykopki,
  mam zagwozdkę odnośnie zmiany pracy a urlopu bo niestety nie wiem, czy dobrze rozumiem jak to działa.

  Załóżmy, że Kowalskiemu przysługuje 26 dni urlopu w skali roku (umowa na czas nieokreślony, min 10 lat pracy) ale wspomniany Kowalski zmienia pracę - np. w lipcu zaczyna nową.
  Przed odejściem ze starej pracy należy wybrać urlop wypoczynkowy (albo go nam w ostateczności wypłacą, ale wiem, że firmy raczej "wyganiają" na urlopy na wypowiedzeniu).
  Kowalski wykorzysta cały urlop i... zostanie już bez dnia urlopu w nowej pracy do końca roku? Czy może działą to na zasadzie proporcjonalności? tj. Kowalski w dotychczasowej firmie pracuje do końca czerwca, to każą mu wybrać:
  6/12 * 26 - wybrane dotychczas dni

  Będę wdzięczny za wyjaśnienie.
  Pozdrawiam
  pokaż całość

 •  

  #olkusz #dabrowagornicza #malopolska #turystyka #zwiedzanie
  Cześć,
  chciałbym zapytać czy ćwiczenia wojskowe na pustyni błędowskiej są już zakończone? Chciałbym się tam kiedyś wybrać, w końcu to "rzut beretem" z mojej miejscowości ale nie mogę nigdzie potwierdzić, czy dalej odbywają się tam jakieś manewry?
  Był ktoś tam ostatnio może?
  Pozdrawiam.
  pokaż całość

 •  

  #gadzety #zapalniczka #fajczarstwo
  Cześć mirki, nie wiem jakiego tagu nawet użyć, bo niszowy temat. :O

  Kupiłem zapalniczkę fajkową firmy Honest, do ponownego nabijania. (płomieniowa na gaz, jak każda zwykła).
  Po nabiciu jej gazem okazuje się, że ta nie chce się zapalać, choć gaz leci a iskra idzie. Zapala się dopiero, gdy po wciśnięciu przycisku przyłożę do niej płomień z np. innej zapalniczki.

  Nabiłem ją najzwyklejszym gazem do zapalniczek - takim z "żółtej puszki", czy ktoś miał podobne doświadczenia? Czy jest możliwość, że trzeba kupić droższy gaz, niż taki "kioskowy"? (np. Colibri lub podobny) Albo mogła się zapowietrzyć?

  Będę wdzięczny za porady.
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Stało się moi drodzy!
  W mediach tematy konfliktu na Ukrainie nie są już na topie, "nasze" media katują nas dziś łajnem przerzucanym między partią rządzącą a opozycją, ale od czego mamy Wykop?!

  Rosjanie mają Donieck...
  Zobaczcie, co możemy zobaczyć na mapach Google. (w komentarzach zdjęcie w większej skali).

  #swiat #europa #polityka #rosja #ukraina #ukrainainfo #ciekawostki #mapy pokaż całość

  źródło: 1.JPG

 •  

  Niedawno dzwonił do mnie 2 razy ktoś z Nigeru, musiałem się aż upewnić, w którym miejscu Afryki dokładnie to państwo leży...
  Po co ktoś by miał dzwonić do mnie z Nigeru? A może było to połączenie z Polski, tylko odpowiednio "zamaskowane"?

  Wydaje mi się, że znam odpowiedź, gdyby mój telefon nie wyświetlał kraju oraz nie oddzielał automatycznie kierunkowego, można by pomyśleć, że dzwoni ktoś z Warszawy! (kierunkowy 22).

  Odbierasz lub oddzwaniasz i... bulisz.

  #oszukujo #telefony #ciekawostki
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 13060.jpg

 •  

  Cześć Mirki,

  Mam pytanie odnośnie tylnej wycieraczki w samochodzie... wyłamało mi się całe jej ramię u nasady, bądź też ktoś mu w tym pomógł.

  Problemem może być śruba, która została w szybie, ponieważ jest już zardzewiała i nie wiem czy nie trzeba będzie jej wymienić i czy to ona przypadkiem nie jest winowajcą zajścia?

  I tu pytanie, czy ta śruba się jakoś specjalnie nazywa, czy jest to może element składowy całego mechanizmu tylnej wycieraczki? Nie znam się na tym totalnie, a w miarę możliwości chciałbym pokupować sobie wszystko co niezbędne.

  Być może wystarczy kupić samo ramię a to potraktować odrdzewiaczem/ colą i potem po prostu założyć?... Czy miał ktoś podobny przypadek i poratuje poradą?

  Załączam zdjęcie:
  1) Jak to u mnie wygląda
  2) Przykładowy mechanizm znaleziony na Allegro, gdzie wydaje mi się, że oznaczony element to właśnie ta śruba.

  Będę bardzo wdzięczny. :)

  #opel #corsa #motoryzacja #samochody #zrobtosam
  pokaż całość

  źródło: pytanie_na_wykop.png

 •  

  Cześć,
  Planuję zakupić samochodowy wideorejestrator do (powiedzmy) 500zł.
  Wybór jest tak olbrzymi, że ciężko mi się zdecydować, bo wszystko wydaje się podobne, moim zdaniem rynek jest wręcz przesycony, jak swego czasu tabletami, dlatego chciałbym Was zapytać co polecacie?

  Moje wymagania?
  Minimum Full HD, 4mpix (chyba standard jak za ok 500zł?), duży kąt widzenia, mile widziane jakieś dodatkowe szmery-bajery.

  Mam na celowniku MIO MiVue 618 z GPSem.
  Może jakimś cudem ktoś z Was go ma i poleca/odradza?

  Pozdrawiam.

  #motoryzacja #samochody #kamerasamochodowa #wideorejestrator
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Byłem dziś w Jaworzance, gdzie znajduje się trójstyk graniczny polsko-czesko-słowacki.
  Z jednej strony ciekawe miejsce poprzez jego specyfikę, gdzie stykają się trzy państwa i trzy narody, z drugiej zaś lekki zawód, bo generalnie jest to asfaltowa droga prowadząca do zwykłej grillowej altanki (do tego niemiłosiernie zaśmieconej).

  Dodatkowym zawodem był brak mostu/kładki łączącej polską i słowacką stronę... przecież ona była już wybudowana, widziałem na zdjęciach.
  Co prawda można było dostać się dołem, bo w dolinie nie płynie rzeka a jedynie potoczek, jednak zastanawia mnie dlaczego ów mostek zniknął.

  #podroze #turystyka #slask #slowacja #cieszyn
  pokaż całość

 •  

  Cześć wszystkim,
  Jako laik chciałbym się poradzić odnośnie zakładania kasku przy noszeniu okularów.
  Dziś miałem swoje pierwsze jazdy na mieście, gdzie dostałem od instruktora kask integralny, wcześniej na placu miałem otwarty i nie miałem wówczas żadnego problemu z jego założeniem.

  Myślałem, że może kask jest zbyt mały, jednak w rzeczywistości wyczuwalny był nawet luz, przez co zsuwał mi się on lekko wraz z okularami i musiałem go co jakiś czas poprawiać, więc nie jest to kwestia małego kasku.
  Jak próbowałem założyć go normalnie, to niestety ale okulary krzywiły mi się na nosie i nie chciałem robić tego na siłę.

  Ostatecznie zdjąłem okulary, a po założeniu kasku włożyłem je przez otwarty wizjer (czy jak się to zwie ;P ), ale czy jest to dobra i jedyna metoda?
  Może czyta to własnie jakiś motocyklista okularnik i poradzi coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Będę wdzięczny. :)
  Pozdr.
  #motocykle
  pokaż całość

 •  

  Cześć!

  Wyszedł mi elaborat, więc TLDR: Chciałbym poprosić o pomoc osobę, która miała niedawno egzamin na kat. A i zna jego przebieg, bo chciałbym uporządkować kilka informacji.

  Długo się zastanawiałem czy tu napisać, aby zaraz ktoś mnie nie zjechał "od czego masz instruktora" albo, że są filmiki na YT.

  Muszę wziąć sprawy w swoje ręce, bo po 2 spotkaniach na placu już widzę, że instruktor woli swoją komórkę niż skupić się na tym co robię, a jako, że dużo informacji na raz to mam mętlik. Na domiar złego na necie niby pełno filmików, ale w każdym jest coś inaczej (albo stary film sprzed zmian, albo ktoś o czymś nie wspomniał... raz o czymś mówią, raz nie itp.)... w końcu już zgłupiałem, a przy okazji zdemotywowałem.

  Na razie robiłem jedynie "ósemkę" i slalom wolny, więc tylko do tego etapu chciałbym omówić krok po kroku egzamin, resztą będę się martwił później, jak dojdę do tego etapu na zajęciach.

  Nie chcę wieszać psów na instruktorze, bo może koleś po prostu stwierdził, że to drugie jazdy (a uczę się totalnie do zera), i tak jeżdżę póki co na 125, wiec nie ma co się na razie skupiać na szczegółach, no ale z drugiej strony, jeśli dopiero z neta się dowiedziałem, że slalom wolny robi się 2 razy a nie 5, jak "ósemkę", i że drugie objechanie bramek zaczyna się z tego samego miejsca co pierwsze, a nie od końca "wracając", to zacząłem się niepokoić, że koleś ma mnie trochę w dupie, bo powinien mi chociaż zwrócić uwagę, że robię to źle.

  Ale od początku, gdy zostaniemy wezwani, i się wylegitymujemy egzaminatorowi, rozumiem, że w pierwszej kolejności omawiamy wylosowany płyn i światło.

  Potem oprowadzamy motocykl po "T", zdejmujemy ze stopki, na 3 obroty oprowadzamy i zakładamy stopkę.

  Gdzieś w międzyczasie powinno się sprawdzić łańcuch, o ile dobrze sięgam pamięcią, to robi się to przy zadaniu "T", ale przed czy już po oprowadzeniu motocykla?

  Później założenie kasku, sprawdzenie zapięcia, sprawdzenie lusterek i... instruktor mówił żeby sprawdzić kranik i przewody hamulcowe, ale na żadnym filmiku w necie nie znalazłem nic o tym, a w formie tekstowej wyczytałem jedynie "przygotować się do jazdy" to trochę zbyt ogólnie... (może to jakieś lokalne widzimisię WORDów?)

  Po rozejrzeniu się można jechać na "ósemkę", wjeżdżamy i wyjeżdżamy na nią przez linię przerywaną, po min 5 okrążeniach wyjeżdżam z niej i przed slalomem się zatrzymuję i zaś rozglądam. Po przejechaniu wszystkich bramek, bez zatrzymywania się objeżdżam stanowisko do okola, wracając do bramki startowej i robię ją ponownie, znów się rozglądając. Dobrze to rozumiem?

  Przy okazji:
  Czy podczas robienia okrążeń na "ósemce" trzeba w trakcie jeszcze gdzieś się rozglądać na boki dla formalności, czy tylko przed siebie?
  Czy trzeba mieć swój kask czy WORDY je zapewniają? (instruktor chyba wspominał że dają, gdzieś wyczytałem, że trzeba mieć swój).

  Dziękuję z góry za wyrozumiałość.

  Pozdrawiam.
  #motocykle #prawojazdy #word
  pokaż całość

  •  

   @Brezen dokładnie tak jak pisze @MotoKubaPL, na zadania przyjdzie czas po przesiadce na gladiusa czy co tam masz w szkole 600ccm, jak pojeździłem po placu pierwsze godziny na 250ce to myślałem,.
   ze zaliczenie placu to będzie banał, dopiero przesiadka na 600ke to zweryfikowała. Nie koncentruj się teraz na przebiegu egzaminu tylko na poprawności technicznej wykonywanych zadan... mi dopiero na ostatniej lekcji pokazywali przebieg egzaminu. Co do stroju to raczej legendy miejskie... sam zdawałem, dwa razy zresztą, w kombi tekstylnym i nie zauważyłem w związku z tym jakiegoś negatywnego nastawienia pokaż całość

   +: Brezen, g.............i
  •  

   Temat zamknięty. :) Dziękuję wszystkim za odzew.
   Miałem dzisiaj 2h placu, popytałem go trochę.

   Z tym sprawdzaniem przewodów hamulcowych, to przy sprawdzaniu stanu płynu, ale wydaje mi się, że tego i tak nie trzeba na egzaminie, wystarczy pokazać szkiełka i omówić.
   Reszta, jak pisaliście, i nie skupiałem się dziś na detalach, a na ogólnej technice, jak radziliście.

   Dzisiaj instruktor dał mi kilka porad odnośnie jazdy, jak robiłem coś źle i co jakiś czas podchodził i komentował, więc jest szansa, że czegoś się jednak nauczę, zanim przyjdzie mi usiąść na Gladiusa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @debenek: odpowiadając na komentarz, tak, w moim WORDzie jest dokładnie Gladius.

   Pozdrawiam.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (13)

 •  

  Cześć,
  Mam do Was pytanie, bo mam wątpliwości i nie wiem jakie mieć do tego podejście.

  To jest droga do zawracania, jest szeroka na dwa pasy, tyle, że niewyznaczone żadnymi liniami, ma znaki ustawione po lewej i prawej.

  > Czy mimo wszystko używać można tylko lewej krawędzi? (bo wydaje mi się, że nie)

  Myląca jest ta szerokość jezdni, wskazująca, że są jakby 2 pasy, no ale przecież jest wiele skrzyżowań, gdzie są np. 2 pasy do skręcania w lewo, wiadomo, jeśli używamy prawego, to nie skosimy skrętu aby puknąć auto jadące skrajnie lewym pasem. (logiczne). - wszystko zależy, jaki pas chcemy zająć, gdy znajdziemy się już w poprzecznej.

  Miejsce na obrazku kojarzy mi się właśnie z czymś takim, że jeśli po skręceniu w poprzeczną chciałbym zająć od razu skrajnie prawy pas, to można to robić z prawego pasa tutaj.

  > Czy tak można?

  Z pozdrowieniami.

  #prawojazdy #przepisydrogowe
  pokaż całość

  źródło: pytanie.png

  +: Cronox
  •  

   @Tiazz: @itaktojest:
   Dzięki wielkie, czyli miałem rację.
   To droga, która jeżdżę do pracy i zawsze jadę z prawego, bo wjeżdżam potem na prawy, ale czasem ktoś mnie otrąbi, ludzie czasem jeżdżą tam środkiem.

  •  

   @Brezen: 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

   1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;

   2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.

   3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku. pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Cześć! mam nadzieję, że są tu motocykliści z Zagłębia, Chciałbym poradzić się Was, w jakim OSK robiliście kurs na kat A, i czy go polecacie? Zależy mi, aby była toi szkoła, która potrafi nauczyć zielonka totalnie od zera.

  Obojętne czy to będzie Sosnowiec, Czeladź, Będzin, czy DG.

  I drugie pytanie, gdzie robiliście badania lekarskie i jaka była ich cena? Dowiedziałem się, że są miejsca, gdzie można zrobić to taniej, niż za standardowe (?) 200zł.

  Będę wdzięczny za porady.
  Pozdrawiam.

  #motocykle @sosnowiec #czeladz #bedzin #dabrowagornicza #prawojazdy
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Cześć wszystkim,
  chciałbym się Was poradzić odnośnie kursu na kat A, może jest tu ktoś, kto zaczynał kurs i swoją przygodę z motocyklami totalnie od zera? tj. nie jeździł wcześniej żadnymi motorynkami, skuterami itp.

  Do sedna: Mając już wiek (25 lat i kat B od 5 lat) wydaje mi się bez sensu robić A1 czy A2, jednakże wyczytałem, że na kat A jeździ się 600cmm (w przypadku pobliskich szkół jest to Suzuki Gladius, czyli 650, bo na takim zdaje się egzamin w lokalnym WORDzie) co przy moim zerowym doświadczeniu jest - lekko mówiąc, skokiem na głęboką wodę.

  Fakt faktem, na swój pierwszy motocykl chcę bez dwóch zdań zakupić 125 ale tak czy owak potrzebuję gruntownego przeszkolenia, bo po prostu pewniej się będę czuł, więc chciałbym "trochę" pojeździć z instruktorem, a przeliczając sobie ceny pojedynczej godziny doszkalającej razy np. 20h jak na kursie, to prawdę mówiąc wyjdzie mi cena całego kursu.

  Moja puenta: Z racji, że kurs się nie przedawnia, teoretycznie mógłbym zrobić sam kurs, który nauczy mnie wszystkiego od podstaw i będzie "otwartą furtką" do podjęcia się egzaminu w przyszłości, jeździłbym na podstawie kat B 125, dopóki, dopóty nie poczuję, że ogarniam na tyle, aby na luzie i bez stresu podejść w późniejszym czasie do egzaminu i wówczas przesiąść się np. na 500.

  Staram się mieć zdroworozsądkowe podejście, bo chcę jeszcze pożyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) w moim przypadku jest to trochę jak błędne koło.. łatwiej jest jednak, jak się zaczyna od skutera i potem sukcesywnie przechodzi od A1 do A, no ale wyszło jak wyszło, teraz mogę sobie na to po prostu pozwolić.

  Co wg Was powinienem zrobić? czy to ma sens? Wolę zapytać Was, nim zadzwonię do jakiejkolwiek szkoły, bo nie chcę wyjść na tzw. sebiksa, który chce od razu na litra.
  Tak. Mam świadomość, że na moje wymagania wystarczyłoby wykupić tylko same jazdy i pojeździć trochę po placu a potem trochę po mieście jakąś 125, i mój zamysł może wydawać się drogą na skróty, jednak ja patrzę na to pod tym względem, że co kurs to jednak kurs.

  Koniec wywodów. :) Będę wdzięczny za Wasze porady.
  Z pozdrowieniami.

  Patryk.
  #motocykle
  pokaż całość

  +: Freakz, g.............i +3 innych
  •  
   g.............i

   +1

   @Brezen: Rób prawko i na pewno będzie jeżdżenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: Brezen
  •  

   @Brezen ogólnie KM to VMAX. Nm to przyspieszenie.

   co do wyzylowania...
   Mam 600RR'05 od wielu lat, ma w tym momencie 64k km. na tę chwile ma sie dobrze, nie odstawalo w ogóle od ponad polowe mniejszego przebiegu identycznego (nawet malowanie to samo :) ). Jak dbasz tak masz.

   No i inna sprawa.. Jest 600 i jest 600. FZ6 z gerardem przy wyprzedzaniu nie uciekam jakos zbytnio. RRem @gerard-kowalski nawet nie ma podlotu.
   ale zeby nie bylo wesolo.. Przy 60kmh na 3cim biegu to RR zbiera sie gorzej od fz6 :D jak kazda honda, dolu nie ma. Ale jak juz wejszie powyzej 6k rpm, to Gerard zmieni 3 biegi, a ja.dopiero dobije do 16k rpm :)
   pokaż całość

   +: g.............i, Brezen
  • więcej komentarzy (32)

 •  

  Cześć Mirki,
  Jutro czeka mnie trasa ponad 600km z południa Polski na północ, będę jechał większą część trasy A1 i tak się zastanawiam jak rozplanować sobie tankowanie, żeby się nie okazało, że po drodze na A1 w stronę Gdańska nie będzie nic, aby potem nie zjeżdżać z tej autostrady i nie szukać w panice stacji po pobliskich miejscowościach. Czytałem, że MOPy na A1 nie są za bardzo zagospodarowane (ale artykuły z 2016). Znalazłem na mapce stacji na razie aż całe trzy (MOP Krzyżanów Wschód (Orlen), później MOP Lubień Północ (BP) i MOP Otłoczyn Wschód (Orlen) ) Czy ktoś z Was jeździ często / czasem i mógłby się wypowiedzieć jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

  Wiem, że zaraz ktoś będzie miał problem, że głupie pytania, więc proszę nie obrażać mnie, a w razie czego po prostu nie odpowiadać. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A za info będę wdzięczny. :)

  #samochody #podroze
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @IAmBack: No to szerokiej drogi. Ja lecę dokładnie do Koszalina. 8)

  •  

   @dzieju41: @IAmBack: Siema. Tak jak obiecałem, wołam, i powiem, że wystarczyło. :) I na A1 jest pełno stacji obecnie. Problem jest jedynie taki, że ceny na autostradach są o wiele wyższe, co w sumie jest przewidywalne. W mieście 95 kosztuje średnio 4,30-4,40zł/l, zaś na autostradzie mniej więcej ok. 4,70-4,80zł/l. W każdym razie obliczyłem spalanie i jadąc samemu, z pustym bagażnikiem, spalanie wynosiło ok 5,5l, natomiast z pasażerem (ponad 100kg ;D ) i obładowany, wyszło ok 6,3l (nie szczędząc go na autostradzie).
   Pozdrawiam.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  cześć, potrzebuję (a właściwie mój kolega) pomocy / informacji.
  Mój kolega, który od x lat regularnie, do 15-tego dostaje alimenty, które ściągane są przez komornika od jego ojca, w tym miesiącu do tej pory ich nie otrzymał.
  Oczywiście kolega się uczy, ma ważną legitymację itd.

  Czy jest możliwe, że alimenty zostały cofnięte z miesiąca na miesiąc tak po prostu? Czy taka decyzja zawsze musi zostać wysłana listownie odpowiednio wcześniej?

  Pytam, bo ja się nie znam (nigdy nie dostawałem alimentów), zaś mój kolega jest zdany sam na siebie i w tej chwili jest trochę bezradny, nawet na poradę prawną nie ma środków... a żadnego powiadomienia nie dostał, stąd cały ten stres.

  Może ktoś z Was miał taki przypadek i okazał się to np. błąd, niedopatrzenie???

  #prawo #zus #alimenty
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Zanim był facebook, zanim była nasza klasa... był epuls. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jednak to już koniec...
  #epuls #socialmedia

  źródło: Przechwytywanie.JPG

  +: w.....g, swarp +6 innych
 •  

  Cześć. Potrzebuję porady... internetowe poradniki nie pomagają i dalej nie wiem co robię źle.
  Mam kapcia w tylnym kole w moim rowerze, w związku z tym potrzebuję je zdemontować...

  Zdjąłem samozamykacz, koło oczywiście stało się "luźne", przełożyłem łańcuch na najmniejszą zębatkę, ale nie wiem co dalej... nie idzie mi w żaden sposób zdjąć ów koła, kaseta wadzi o tylną przerzutkę. (Mam hamulce tarczowe, jakby co) wiem, żeby nie zaciskać klamki hamulca po zdjęciu koła oczywiście. Czy powinienem jakoś odkręcić tyną przerzutkę jeszcze?

  #rower #rowery
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  ────────▄──────────────▄
  ────────▌▒█───────────▄▀▒▌
  ────────▌▒▒▀▄───────▄▀▒▒▒▐
  ───────▐▄▀▒▒▀▀▀▀▄▄▄▀▒▒▒▒▒▐
  ─────▄▄▀▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▒▒▄█▒▐
  ───▄▀▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▀██▀▒▌
  ──▐▒▒▒▄▄▄▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▀▄▒▒▌
  ──▌▒▒▐▄█▀▒▒▒▒▄▀█▄▒▒▒▒▒▒▒█▒▐
  ─▐▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▌██▀▒▒▒▒▒▒▒▒▀▄▌
  ─▌▒▀▄██▄▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░░░░▒▒▒▒▌
  ─▌▀▐▄█▄█▌▄▒▀▒▒▒▒▒▒░░░░░░▒▒▒▐
  ▐▒▀▐▀▐▀▒▒▄▄▒▄▒▒▒▒▒░░░░░░▒▒▒▒▌
  ▐▒▒▒▀▀▄▄▒▒▒▄▒▒▒▒▒▒░░░░░░▒▒▒▐
  ─▌▒▒▒▒▒▒▀▀▀▒▒▒▒▒▒▒▒░░░░▒▒▒▒▌
  ─▐▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▐
  ──▀▄▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▄▒▒▒▒▌
  ────▀▄▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▄▄▄▀▒▒▒▒▄▀
  ───▐▀▒▀▄▄▄▄▄▄▀▀▀▒▒▒▒▒▄▄▀
  ──▐▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▀▀

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

 •  

  Cześć! :)
  Załączyłem 3 zdjęcia pewnego skrzyżowania z różnej perspektywy, ponieważ chciałbym się upewnić jedną rzecz, bo nie jestem na 100% pewien. (tzn w trakcie pisania posta chyba ułożyło się to w logiczną całość, ale wolę potwierdzić i jestem ciekaw, czy wszyscy będą mieli to samo zdanie.)

  Obrazek A -> Chcąc skręcić w prawo do marketu, gdyby świeciło się czerwone światło (i nie jechałby obok tramwaj) czy skręcilibyście?

  Chodzi mi o to, że w przepisach mówi się cały czas o "wyjeżdżaniu ZA sygnalizator" (co wydaje się być oczywiste) a zauważcie, że na zdjęciu A nie ma obok stojącego sygnalizatora (jest tylko dla tramwajów) a chcąc skręcić w prawo nie wyjedzie się za niego, co dodatkowo potwierdza zdjęcie C. Ewidentnie skręca się przed nim.

  Na zdjęciu B widać, że z drugiej strony, taki sygnalizator już stoi, gdyby był on też na zdjęciu A, nie byłoby wówczas tematu.
  Na zdjęciu A widać też, że droga poprzeczna (wyjazdowa z marketu) również posiada obok sygnalizator.

  Jako, że to skrzyżowanie, gdzie można jechać tylko prosto albo skręcić w prawo (z perspektywy A), i jest po jednym pasie, jest to sygnalizacja kolizyjna.

  W mojej ocenie, czerwone światło powinno się tam świecić jedynie w sytuacji, gdyby ktoś chciał wyjechać z tej poprzecznej, wyjeżdżając z marketu, wówczas zostanie uniknięte ryzyko kolizji z ludźmi chcącymi jechać prosto (zarówno z perspektywy A i B).

  Chcąc skręcić w prawo do marketu (zdjęcie A) w żaden sposób nasze drogi się nie skrzyżują z wyjeżdżającymi z niego, a ci z naprzeciwka będą mieli wówczas (powinni mieć) też czerwone. (i chyba dlatego nie został tam postawiony obok sygnalizator). Mogłaby tam potencjalnie stać sygnalizacja z zieloną strzałką, tylko, że wówczas paliłaby się cały czas, no, chyba, że przejeżdżałby tramwaj.

  Problem może się pojawić paradoksalnie, gdy na A i B będzie się palić zielone, bo wówczas, jeśli z obydwóch stron ludzie będą chcieli skręcić, wówczas ten jadący z perspektywy B będzie musiał ustąpić, no ale to już naturalne przy sygnalizacji kolizyjnej.

  Dobrze to rozumiem, czy po prostu ktoś "ukradł" sygnalizację i powinna tam ona być i kropka? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #prawojazdy #przepisydrogowe #pytanie
  pokaż całość

  źródło: Beztytułu.png

  +: Cronox
 •  

  Cześć,
  Potrzebuję szybkich konsultacji odnośnie pewnego sformułowania, podczas pisania pracy dyplomowej...
  Szukałem w google, ale chciałbym się upewnić a promotor nie odpisuje na moje @ ...

  Czy pisząc empirykę, można używać takich określeń jak "do dziś", "do dnia dzisiejszego" ?
  Chodzi mi o to, że (pomijając oczywisty fakt, że po promotorze i recenzencie już nikt tego nigdy nie przeczyta ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) gdyby np. ktoś czytał to za 10 lat, to to "do dziś" nie będzie już aktualne.
  Z drugiej zaś strony pisząc "do roku 2017" sugeruję, że w 2018 będzie/było już inaczej.

  Po prostu czas to pojęcie względne, ktoś może zapytać "czym są dzisiejsze czasy?" Oczywiście logiczne, że jeśli jakieś opracowanie jest z lat 80' i ktoś pisze w nich o "dzisiejszych czasach" to ma na myśli lata 80 i żadne inne... jednak upierdliwość ludzi czasem nie zna granic.

  Ostatecznie zapytam o to promotora, przy oddawaniu całości, skoro nie odpisuje na @, ale w razie czego wolałbym mieć mniej do poprawy, dlatego pytam Was.

  Znalazłem na stronie AGH, gdzie jako przykład podany jest fragment zawierający takie odniesienie
  http://home.agh.edu.pl/~jaszczur/doc/Jak_napisac_prace.pdf

  Jak myślicie?

  Dzięki i pozdrawiam.

  #studia #magisterka #pytanie #pisanie
  pokaż całość

 •  

  Cześć Mirki,
  Mam pytanie o antywirusa...

  Ostatnio zdenerwowałem się na swój antywirus - mam darmowego Avasta, który niby działa w tle ale g***o wykrywa, po zainstalowaniu programu Zemana AntiMalware okazało się, że mam ponad 70 zagrożeń XD.
  Nie na rękę mi robienie formata i instalowanie wszystkiego od nowa, już prędzej skłaniałbym się do zrobienia porządku w tym syfie, zdefragmentowania partycji (o ile to się praktykuje jeszcze? XD) i zrobienie sobie kopii zapasowej systemu aby owy stan był moim "punktem wyjściowym" w razie czego.
  Ale do rzeczy...!

  Naszła mnie "refleksja" czy zakup płatnego antywirusa ma sens? słyszałem setki opinii, że antywirusy to kupa, lepiej mieć dobrego firewall'a i tym podobne...
  Ale zostając przy antywirach, czy kupno antywira (nie reklamując konkretnej marki) za ok. 80zł (wersja home) ma wg Was sens? (dodam, że nie interesują mnie żadne nielegalne rozwiązania). Chodzi mi głównie o to, czy płatne antywirusy oprócz dodatkowej osłony na maile i inne, mają bogatszą bazę wirusów? (mam nadzieję, że aż tak nie lecą w ch**a z użytkownikami darmowych wersji - ale wolę się dopytać).

  Biorąc pod uwagę moje ostatnie doświadczenia, chyba najbardziej interesowałaby mnie ochrona przed malware, a to chyba już zahacza o płatne oprogramowania. (trochę wiocha jak siedzisz ze znajomymi przed kompem albo co gorsza podpinasz laptop do projektora na uczelni bo masz prezentację i nagle otwiera Ci się okienko ze stroną internetową sexshopu (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) )

  Może ktoś korzysta z płatnego amtywira?
  Przy okazji zapytam, chociaż to pewnie temat rzeka... Kaspersky, Nod, Avast lub coś innego?

  #antywirus #komputery #informatyka #internet
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Cześć Mirki,
  czy są tu ludzie znający historię Wrocławia?
  Chciałbym się zapytać, bo w necie nie znalazłem nic co by jednoznacznie odpowiedziało na moje pytanie,
  jaką funkcję kiedyś pełnił budynek dzisiejszego dworca głównego we Wrocławiu?
  Mam namyśli te wszelkie szyldy nazistowskie, czy była to jakaś siedziba nazistów, czy tylko propagandowy wystrój ale budynek był cały czas dworcem?
  Dzięki, pozdrawiam.
  #wroclaw #historia #pkp
  pokaż całość

  źródło: dworzec_wroclaw.PNG

 •  

  #polskibus
  Cześć,
  niedługo czeka mnie ok. 7h podróż polskim busem do Budapesztu i w związku z tym mam ogólnie kilka pytań co do funkcjonowania tych busów.

  1. Słyszałem, że jest tam bardzo niewygodnie oraz, że jazda tyle godzin może być mordęgą. Mieliście takie odczucia?
  2. Jadąc z Krakowa będą jakieś przystanki po drodze? A jeśli tak, to one trwają tylko tyle, ile czasu potrzeba do wejścia/wyjścia, czy są to jakie są dłuższe przerwy na rozprostowanie nóg?

  pokaż spoiler 3. Czy w busowym WC można 2? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


  Dzięki za pomoc.
  pokaż całość

  +: Freakz, e..._ +1 inny
  •  

   @Brezen: Byłem z różowym w Wilnie z Warszawy. Oboje do niskich nie należymy. Najlepiej usiądź zaraz za schodami koło kibla i będzie git. Przerw specjalnie nie robią, jedna krótka zaraz za litewską granicą była. Dwójki w busowym kiblu bym się nie odważył, traumatyczne są te sracze xD

   +: Brezen
  •  

   1. Słyszałem, że jest tam bardzo niewygodnie oraz, że jazda tyle godzin może być mordęgą. Mieliście takie odczucia?

   @Brezen: Jechałem kilka razy trasa Gdańsk - Wrocław 8,5h i faktycznie ciężko bo nie można nóg wyprostować są miejsca gdzie masz trochę więcej przestrzeni na nogi ale raczej zapomnij że uda ci się je zająć ;D Na tej trasie zwykle w okolicy Poznania mam już dość. Chciałem jechać polskim busem do pragi ale rezygnowałem z tej formy transportu po przejażdżce do wrocka. pokaż całość

   +: Brezen
  • więcej komentarzy (4)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Brezen

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)