Nie mam nic ciekawego do napisania tu na razie.

 •  

  źródło: comment_7RHFLWXQyd6InsCSFPahcQ293FmJX8dN.jpg

 •  

  Zasadniczo wszystkie kraje świata możemy podzielić na trzy grupy.
  Pierwsza, najlepsza, stanowi na szczęście zdecydowaną większość. Jako turysta w tych państwach, jeżeli opanowałeś choćby podstawy miejscowego języka i używasz go w kontaktach z miejscowymi, jesteś automatycznie lubiany przez kelnera/sprzedawcę/starszą panią na przystanku. Możesz mówić na poziomie „Cing ciang ciong ryś bez psia i czaj” – cała restauracja cię pokocha i wyjdziesz z zapasem kaczki po pekińsku na trzy dni. Powiesz łamanym niemieckim „Ich grossrosen lederhosen, bitte” – Helmut zrozumie i się ucieszy, że sąsiad uczy się jego języka. Nawet w tym kraju, jak gość z zagranicy powie chociażby „Szejś, jag sje maż”, to od razu jest milej widziany (zakładając, że nie mówi do narodowca).
  Druga kategoria to przede wszystkim kraje anglojęzyczne: mieszkańcy zakładają, że ogarniasz podstawy ich języka, więc jakoś specjalnie nie ułatwiają ci życia. Na szczęście rozumieją też, że większości świata do szczęścia wystarczy umiejętność kupienia sobie ryby z frytkami i znalezienia kibla, więc nie zamordują cię, jak pomylisz akcenty w oryginale Makbeta, źle wypowiesz ‘Worcestershire’ albo dasz o jedno would za dużo w czwartym okresie warunkowym. Zakładając, że nie jesteś w Teksasie i odruchowo po tym nie palniesz „Ayyy carramba”.
  No i jest, kurwa, Francja.
  Pieprzonym żabojadom paręset lat temu odbiło na punkcie zajebistości swojej kultury: uznali się za kustoszów świata, mieszkańców Miasta Świateł, największych artystów, Chrystusa naro... A nie, czekaj. W każdym razie Francuzi są na drugim biegunie, jeżeli chodzi o turystów mówiących ich językiem. Wypowiesz o jedną głoskę za dużo, czyli cztery w siedemnastoliterowym słowie? Wkurw. Powiesz po ludzku „99”, a nie „cztery dwadzieścia dziesięć dziewięć”? Kolejny wkurw, przepraszam, wkuhw. Zamówisz bagietkę w Marsylii z paryskim akcentem? W najlepszym razie cię zignorują. Spytasz się błędnie, gdzie jest toaleta? I ty, i Francuz się zesra. Przejdziesz odruchowo w rozmowie na angielski? Pierdolony Czas Apokalipsy. Sam się ostatnio spytałem miejscowych w Neuf-Brisach przy granicy ze Szwajcarią, jak dojść na plac de Gaulle’a, to się na mnie wydarli, żebym się, inszallah, francuskiego nauczył.
  Reasumując: Alzację oddać Niemcom, wieżę Eiffla sprzedać na złom, Notre Dame spalić, bagietki i ommelette du fromage zdelegalizować, a państwo podporządkować Anglikom – może wtedy Francuzi się czegoś nauczą i zaczną szanować umiejętności językowe turystów. A Napoleon ruchał dzieci.

  #francja #pasta #heheszki
  pokaż całość

  •  

   @Krzakol: Kompletnie nie. Japończycy zdają sobie sprawę, że ich język jest przewalony do nauczenia dla obcokrajowców. Ja bym Japonię zaliczył do tej pierwszej grupy. Naucz się jakiegoś konnichwa albo arigatou i powiedz to sprzedawcy w sklepie to od razu się ucieszy jak zobaczy, że mówi to biały.

  • więcej komentarzy (24)

 •  

  Dzień dobry,

  Zapraszam do cotygodniowego Waszego zestawienia najczęściej słuchanych albumów w serwisie last.fm.

  Słucham z last.fm - Notowanie: 338 (subskrybuj tag: #sluchamzlastfm)

  Polega ono na pokazaniu 9 najczęściej słuchanych przez Was płyt w minionym tygodniu.
  Notowanie będzie się pojawiać co tydzień w niedzielę, o losowych całkiem porach (post pojawia się, gdy przypomina mi się o notowaniu i nie zawsze czekam do wieczora).

  Aby wziąć w nim udział należy:

  1. Wejść tutaj: http://tapmusic.net/lastfm lub tutaj: http://www.nsfcd.com/lastfm
  2. Wpisać swoją nazwę użytkownika w serwisie last.fm.
  3. Następnie wybrać "7 days", gdyż zestawienie będzie z ostatnich 7 dni.
  4. Następnie wybrać rozmiar "3x3", co wygeneruje obrazek z 9tką najczęściej słuchanych albumów.
  5. Poniżej (lub po kliknięciu na "Advanced Features") można zaznaczyć: "Display album/artist captions" oraz (opcjonalnie) "Display playcount".
  6. Kliknąć w guzik "Submit" aby wygenerować grafikę, która zawierać będzie nazwy artystów, tytuły albumów oraz (opcjonalnie) liczbę odsłuchań utworów zawartych na poszczególnych albumach danego artysty.
  7. Zapisać obrazek lub skopiować jego adres i dodać poniżej (w komentarzu) jako załączone zdjęcie do komentarza (ikona aparatu fotograficznego).

  Uwaga:
  aby być na bieżąco z wstawianiem swoich notowań, zapraszam do subskrypcji tagu: #sluchamzlastfm
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Catharsis

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.