•  

  mireczki, jakie spółki dywidendowe kisicie w swoich portfelach? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  jakieś perełki?

  pokaż spoiler ostatnio zastanawiam się nad dobraniem ferro, decory i rokity, ale obecnie te spółki są na swoich maksach wiec tylko to mnie wstrzymuje


  #gielda

 •  

  #zielonagora #ksiazki #rozdajo oddam za darmochę książki głównie kryminały skandynawskie. Całe serie. Później dodam zdjęcia co tam jest. Odbiór osobisty ew możemy się dogadać co do wysyłki.

 •  

  Mirki i Mirabelki, patrząc na to co się dzieje w tym kraju (głównie #inflacja ale też inne sprawy) razem z moją różową mocno zastanawiamy się nad wyjazdem z kraju. Jako że mamy już za sobą krótki epizod dorywczej pracy na #islandia , skłaniamy się raczej ku krajom nordyckim, a najbardziej interesuje nas #dania - choć miło by było przeczytać coś także od osób przebywających w #szwecja i #norwegia - jako że te kraje są pod pewnymi względami podobne do siebie, a i tak jeszcze jesteśmy na etapie podejmowania decyzji i nic nie jest przesądzone.

  Ogólnie, o ile mam jakieś wyobrażenie na temat tego kraju (np. wysokie zarobki i ogólny poziom życia, ale też bardzo wysokie podatki i ceny, co poniekąd doświadczyłem już na Islandii), a pewne rzeczy idzie wygooglać to jednak osoby które żyją tam na co dzień orientują się pewnie doskonale w bardziej szczegółowych kwestiach, a interesuje mnie:

  - różnice pomiędzy kosztami życia w stolicy a w mniejszych miejscowościach - czy jest to coś pokroju różnic które widzi się między największymi miastami w PL a Polską powiatową, czy jednak wszystko tam jest bardziej spłaszczone niż u nas?
  - na jakie branże jest obecnie największe "ssanie"? Nie tylko pod kątem zarobków ale też ilości wakatów.
  - na początek lepsza agencja czy szukanie pracy na własną rękę? Mamy pewne oszczędności na start i nie zginiemy z głodu, ale zazwyczaj pierwsza robota na obczyźnie jest przejściowa i pozwala lepiej zaznajomić się z realiami jakie panują w danym kraju
  - czy samodzielne wynajęcie choćby kawalerki na parę jest osiągalne, czy jednak na początku nie da się uniknąć wspólnego mieszkania z kimś obcym?
  - zdaję sobie sprawę, że nauka języka to takie "must have" jeśli chce się tam dłużej przebywać, ale jakie jest podejście miejscowych do imigrantów w tym temacie? W sensie czy lokalsi są bardziej życzliwie nastawieni do ciebie jeśli próbujesz coś pogadać w ich języku i się integrować czy nie ma wielkiej różnicy nawet jeśli rozmawiasz po angielsku?
  - spożywka - co jest relatywnie drogie w stosunku do zarobków, a co bardziej przystępne? Jaka jest jakość produktów i ich wybór, pytam też o różnorodność pod kątem rzeczy np. bez dodatku cukru, który oboje staramy się ograniczać.

  Dzięki wszystkim za odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #emigracja #emigrujzwykopem
  pokaż całość

  •  

   @w1nter @WR9100 mieszkam w Szwecji jakoś od kwietnia, więc mogę coś od siebie dodać po tej lepszej połowie roku :D

   Z tego co się zdążyłem zorientować to struktura zarobków jest znacznie bardziej płaska niż w Polsce np. przez wyższe podatki dla osób lepiej zarabiających. Z drugiej strony widać gołym okiem na co te pieniądze idą, u mnie na osiedlu jest pełno terenów zielonych, grille do ogólnego użytku, przedszkola na każdym rogu.

   Apropo mieszkanie to w samy Goteborgu jest z tym ciężko (pierwszy wynajem bez referencji może być nawet bardziej trudny) i myślę, że można liczy że mieszkanie będzie pochłaniać 30% wypłaty. Spotkałem się nawet z opinią, że w Göteborgu łatwiej znaleźć pracę nie mieszkanie.

   Co do cen jedzenie to jest drożej niż w Polsce myślę, że średnio trzeba liczyć wszystko x2. Ceny jedzenia i alkoholu są już niestety dużo wyższe od tego co mamy w Polsce - taki zwykły lunch 100kr (50zl), lepszy obiad to już bardziej 160kr no i piwko do obiadu 80kr. Bilet na komunikację miejską 800kr/miesiąc, bilet na 1.5h - 34kr

   Sam nie mam tu samochodu ale posiadanie auta jest bardzo kosztowne z jednej strony wszystkie usługi są znacznie droższe, na terenie całego Goteborgu parkingi są płatne + niektóre z dróg też są płatne (ekologia).

   Z kolejnych plusów to wszechobecna zieleń i czyste powietrze.

   Co do języka to z jednej strony fajnie rozumieć co lokalsi mówią z drugie wszyscy Szwedzi doskonale mówią po angielsku no i do pracy tak naprawdę angielski wystarcza szczególnie jak później zobaczycie środowisko w pracy jest bardzo mieszane. Ja mam aktualnie lekcje szwedzkiego, ale jak kiedyś o tym rozmawiałem w pracy to miejscowi trochę mnie wyśmiali i powiedzieli, żebym uczył się jakiegoś przydatnego języka - hiszpańskiego.

   To tyle odemnie, jak będę mógł to jeszcze odpowiem na pytania ;)
   pokaż całość

  •  

   @w1nter za krótko chyba tu jestem na razie nie miałem żadnych nieprzybycia sytuacji, ale to może też dlatego, że mieszkam pracuje w "lepszej" dzielnicy.

   Tutaj np. przed pubem i klubem stoi taka ochrona w mundurze powiedzmy coś pomiędzy policja a strażą miejską w Polsce. Dla porównania w Polsce stoją karki, które często prowokują problemy.

   Faktycznie podczas wizyt w centrum handlowym Nardstan albo w okolicy dzielnicy Backa można czuć lekki niepokój ;) No i cyganie ale to już osobna historia...

   Rzuć okiem na ten wpis tam wypowiadały się osoby z większym stażem:
   https://www.wykop.pl/wpis/60485091
   pokaż całość

   +: w1nter
  • więcej komentarzy (12)

 •  

  golenie frajerów z kasy na gravelach właśnie weszło na kolejny baaaaaaaardzooooooo wysoki poziom xD spec pokazał swojego nowego gravela

  - zero dodatkowych zaczepów (nawet na błotniki xD),
  - najprostszy możliwy projekt ramy,
  - ścięcie wagi do absurdalnego poziomu co sugeruje, że jest zrobione z bardzo twardego, ale jednocześnie łatwego do uszkodzenia włókna węglowego (idealne do gravela, majstersztyk xD)
  - brak ukrytych kabli (nie żeby to była wada, ale za tę cenę, to jednak można byłoby tego wymagać)

  a czym według speca się ten rower wyróżnia? miejscem na grubą oponę xDDD w gravelu xD

  a cena? 50 tysięcy złotych xDDDDDD

  #rower #gravel
  pokaż całość

  źródło: assets.specialized.com

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Corq

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)