•  

  #filozofia #nietzsche

  Pojawiały się czasami pytania o polskość Nietzschego i o to czemu uważał się za Polaka. Ten fragment chyba najlepiej tłumaczy jak widział to sam Nietzsche.

 •  

  kurwa poszedłem do kibla i po meczu.
  skretchował?
  #tenis

 •  

  Katar wygrywa drugi mecz w Pucharze Azji. Tym razem 6-0 z Koreą Północną, a cztery gole strzelił 22-letni Almoez Ali Zainalabiddin Abdulla. Lubię obserwować ranking elo. Katar pnie się w nim w górę. Rok temu byli na 92. miejscu, teraz już około 60. Do mistrzostw zostały 4 lata, będę śledził postępy Kataru. Pewnie łatwo się nie poddadzą.
  #mecz #pilkanozna
  pokaż całość

 •  

  Kanye West - Uciekaj

  [Refren: Kanye West]
  Tak, zawsze znajdę, ja zawsze znajdę jakiś błąd
  Mogłaś wiedzieć, że prowadzi to donikąd
  Jestem utalentowany - spalę każdy most
  Czekaj, z tostownicy wypadł właśnie tost
  Więc zjedzmy tosta za tych głupków
  Zjedzmy tosta za tych dupków
  Zjedzmy tosta za tych śmieci
  i za każde z ich dzieci
  Zjedzmy tosta za debili
  oby się nigdy nie zmienili
  kochanie, słuchaj mnie
  uciekaj gdzie pieprz rośnie!

  [Zwrotka 1: Kanye West]
  Sprawdziła właśnie mesendżera
  A tam zaskoczenie, jest mój ch**
  I weźmie mnie zaraz cholera
  Mogła poczuć jakiś niepokój
  Patrz ona jest dobrą laską
  A ja ciągle pragnąłbym się piep***
  Winę znajdę, ale nie u mnie
  Możesz mi wierzyć - tyle umiem

  [Refren: Kanye West]
  Tak, zawsze znajdę, ja zawsze znajdę, ja zawsze znajdę, jakiś błąd
  Mogłaś wiedzieć, że prowadzi to donikąd
  Jestem utalentowany - spalę każdy most
  Czekaj, z tostownicy wypadł właśnie tost
  Zjedzmy tosta za tych głupków
  Zjedzmy tosta za tych dupków
  Zjedzmy tosta za tych śmieci
  i za każde z ich dzieci
  Zjedzmy tosta za debili
  oby się nigdy nie zmienili
  kochanie, słuchaj mnie
  uciekaj gdzie pieprz rośnie

  pokaż spoiler [Most: Kanye West] - ale tutaj nic odkrywczego nie wymyślę. Może być "uciekaj już ode mnie, uciekaj! Zaraz tu oszaleję, uciekaj!" Zwrotki Pushy T też nie tłumaczę.


  [Zwrotka 3: Kanye West]
  Nigdy nie byłem romantyczny
  Może tak mają tylko ludzie źli
  Wywieszam białą flagę
  Już pewnie nigdy nie wybaczysz mi
  Zgaduję, masz teraz przewagę
  Obwinianie łatwo dziś przychodzi ci
  I nie wiem jak dam sobie radę
  Ty odejdziesz, ja uronię łzy

  [Refren: Kanye West]
  Tak, zawsze znajdę, zawsze znajdę jakiś błąd
  Mogłaś wiedzieć, że prowadzi to donikąd
  Jestem utalentowany - spalę każdy most
  Czekaj, z tostownicy wypadł właśnie tost
  Więc zjedzmy tosta za tych głupków
  Zjedzmy tosta za tych dupków
  Zjedzmy tosta za tych śmieci
  i za każde z ich dzieci
  Zjedzmy tosta za debili
  oby się nigdy nie zmienili
  kochanie, słuchaj mnie
  uciekaj gdzie pieprz rośnie!

  #dawidk01
  #kanyewest #yeezymafia #muzyka #rap #hiphop #tlumaczenie #spiewajzwykopem
  #gruparatowaniapoziomu

  Mam nadzieję, że ktoś kiedyś nagra polską wersję "Runaway" z tym tekstem. Jeśli nikt się nie zdecyduje w najbliższym czasie, to może ja spróbuję xD
  pokaż całość

 •  

  Wykop.pl, opowiem Wam dzisiaj, dlaczego istnieją ruchy antyszczepionkowe. I dlaczego więcej ma to wspólnego z filozofią niż z Jerzym Ziębą.
  Piszę to jako osoba związana z środowiskiem naukowym, w akcie desperacji. Piszę to tutaj, ponieważ może przeczytają to trzy osoby, w tym jedna, której siła sprawcza będzie większa od mojej. Może przypomnę chociaż jednemu lekarzowi o istotności aspektu, który jest istotny, a na drodze porzucania humanizmu w nauce medycznej zapomniany. Tyle gwoli wstępu.

  Ruchy antyszczepionkowe zna każdy i o ile środowisko naukowe powinno charakteryzować się przede wszystkim szukaniem przyczyn problemów i zjawisk, do tego problemu podchodzi precedensowo. Czyli tak naprawdę nie podchodzi w ogóle.

  pokaż spoiler Pobieżne próby wnioskowania opierają się zwykle na:
  1. "Głupim społeczeństwie, które łyknie wszystko" (Racja, ale nie tak samo - dlaczego społeczeństwo tak masowo nie bojkotuje - przykład pierwszy z brzegu - obowiązku szkolnego z, narzuconym w końcu, systemem edukacji? Taki pomysł się nigdy nie pojawił? Z jakiego powodu niektóre aspekty antynauki zyskują poklask większy od innych?)
  2. "Biednych rodzicach, które zrobią wszystko w obliczu chorób swoich dzieci" (Dlaczego więc antyszczepionkowcy często najpierw zostają aktywnymi antyszczepionkowcami, a dopiero później dorabiają się potomstwa? Co daje im energię, aby - mimo, że ich dzieci są już niezaszczepione i "bezpiecznie" - nadal walczyć tak usilnie o sprawę, która już ich bezpośrednio nie dotyczy?)
  3. "Mamią ich autorytety dysponujące dużymi pieniędzmi" (Większość dużych biznesów dysponuje dużymi pieniędzmi. Większość ruchów ma swoje autorytety. Większość pseudoautorytetów jest bardzo charyzmatycznymi ludźmi. Czemu akurat Zięba?)
  Kiepskie próby jak na niezłomnie dążące do obiektywnej prawdy środowisko naukowe.


  Tak naprawdę odpowiedzi na pytanie wcale nie trzeba szukać, co więcej, odpowiedź padła daleko zanim pytanie zostało sformułowane. A padła z ust (pióra) Fryderyka Nietzschego w po raz pierwszy użytym sformułowaniu „Gott ist tot”, w którym - wbrew obiegowej opinii - nie było ani krzty triumfu.

  Bóg umarł! Bóg nie żyje! Myśmy go zabili! Jakże się pocieszymy, mordercy nad mordercami? Najświętsze i najmożniejsze, co świat dotąd posiadał, krwią spłynęło pod naszymi nożami – kto zetrze z nas tę krew? Jakaż woda obmyć by nas mogła?
  Zanim skończysz czytać ten wpis - również jestem niewierząca. Zanim skończyć czytać Nietzschego - tak, on również był niewierzący. Nie mowa o tym.
  Nietzsche zajmował się religią i nihilizmem (uwaga, Nietzsche nie był nihilistą!) w kontekście głównie moralnym, ale przy okazji zaznaczył ludzką potrzebę metafizyki, która nie znajduje już oparcia w poddanej naukowej wiwisekcji, a potem "przeanalizowanej" i w końcu upadłej religii. Nihilizm wkroczył do świata głównymi drzwiami i rozgościł się w umysłach uczonych, odmieniających go przez wszystkie przypadki.

  Stoimy więc jako ludzie w momencie historii, w którym rzeczywistości nie okrywa już nic pozwalającego nam spać spokojnie, przekonanym o sensie, o Matce Ziemi kołyszącej nas do snu, o bogach obiecujących wieczne życie dla najwierniejszych wyznawców, w zachodniej cywilizacji nie trzyma nas nawet do kupy azjatycka kolektywna powinność czy prymitywna potrzeba zapewnienia sobie środków do przetrwania. Jeśli pozostało coś z religii, to dla większości "wierzących" jest to powierzchowne i wypełniane z poczuciem kolejnego przyziemnego obowiązku czynności niewypełniające nawet po części potrzeby zracjonalizowania życia, potrzeby usprawiedliwienia własnego istnienia.
  Nic teraz.
  Nic po śmierci.
  Podmuch alogicznych sił kierujących naszym życiem w nijak niedającym się określić kierunku, niesprawiedliwy i przede wszystkim niekontrolowany.

  A teraz odpowiadam.
  Dlaczego istnieją ruchy antyszczepionkowe? Z powodu kontroli.
  Dlaczego istnieje pseudonauka? Z powodu kontroli.
  Poczucie braku kontroli jest bardzo pokrewne do braku sensu i - jeśli należysz do środowiska naukowego - nie myśl, że radzisz sobie z tym zagadnieniem lepiej. Ludzkość niemal oddaje się w ręce nauki dającej nam przynajmniej namiastki kontroli. Jesteś lekarzem. Masz objawy grypy. Zdajesz sobie sprawę z tego, że są to objawy grypy, mierzysz temperaturę, wiesz, jakie leki przyjąć, prawdopodobnie zaszczepiłeś się przed sezonem grypowym i zdajesz sobie sprawę, że ryzyko ciężkich powikłań jest stosunkowo niewielkie. Ale jest. I choć jest, to jesteś spokojny, bo wiesz, że masz wiedzę, zrobiłeś wszystko, co byłeś w stanie w tym momencie zrobić i masz poczucie kontroli.

  Jak bardzo (po tym całym, przydługim wstępie) dziwi Cię więc to, że osoba, która ma objawy choroby i:
  1. Wie, że nie jest to zły duch, który szaman musi wypędzić z jej ciała (sprawczość -> kontrola)
  2. Wie, że nie jest to zemsta boga za wcześniejsze winy, za które mogłaby pokutować lub złożyć ofiarę (sprawczość -> kontrola)
  3. Nie jest w żaden sposób przystosowana do stawania oko w oko z nieznaną "siłą" (chorobą), której nie kontroluje, nie rozumie i nie ma na horyzoncie żadnego dodającego jej nadziei oręża do walki z nieznanym
  .... ucieka w w pseudonaukę?

  Czy tak daleko medycyna zatraciła w sobie element humanizmu, że nie stara się nawet zrozumieć, że w obecnych czasach człowiek bezsilny wobec chorób i nieumiejący już z biegiem czasu, historii i upadkiem wszystkich wcześniejszych mitów wytłumaczyć sobie rzeczywistości w żaden inny sposób również chce - mimo braków podstaw - uciec się do nauki? Uciec się do nauki jakkolwiek, tak, jak ją rozumie?
  Uciec się do nauki nie z umiłowania nauki, ale dla jakiegokolwiek wytłumaczenia rzeczywistości? Uciec się do nauki pokracznej, wychodzącej naprzeciw desperacji zwykłego zjadacza chleba, tłumaczącej mu zjawiska na łopatologicznym poziomie, tak, aby dać im jakiekolwiek narzędzie przeciwstawiające się ich bezsilności?

  W końcu:
  Czy dla takiego pozostawionego w niezrozumiałym bezsensie człowieka nie byłaby wręcz upragniona myśl, że ten sens gdzieś istnieje? Że istnieje gdzieś chowany przez lekarzy, przez ludzi, którzy mieliby jakikolwiek interes w tym, aby ten sens chować przed zwykłym człowiekiem - znów łopatologicznie wnioskując - dla własnych zysków? Że gdzieś za murami firm farmaceutycznych i w umysłach lekarzy istnieje jakiekolwiek uzasadnienie działających na świecie sił i wystarczy bunt, wystarczy siła "zwykłych" ludzi, aby ten ich utracony sens i kontrolę odzyskać? Czy ta myśl, nawet mimo wrogości wobec środowiska medycznego - nie jest wręcz ubłagana, gdy ewentualnością jest... nic?

  Dlatego istnieją ruchy antyszczepionkowe.

  #nauka #lekarz #medycyna #antyszczepionkowcy #filozofia #religia #przemyslenia
  pokaż całość

  •  

   @swat:

   Literatura popularno - naukowa i popularyzacja nauki grają tu raczej pozytywną rolę bo tworzą pomost potrzebny do zrozumienia.
   wolałbym jakby ludzie spróbowali chociaż trochę pouczyć się trudnych rzeczy, a czytanie książek popularnonaukowych raczej nie wymaga wysiłku, a po ich lekturze można pomyśleć, że już się poznało temat, i można przegadać naukowców.

  •  

   @Obruni:

   Natomiast przyjmując ze obejrzałem , nie mam wiedzy i film częściowo mnie przekonał. Co robie? Sprawdzam kim gosc jest i jaka ma podbudowę, następnie klikam i wyszukuje jego adwersarzy, po czym sprawdzam ich kwalifikacje. Zajęłoby mi to może pol godziny i wuala, sprawa wyjaśniona.
   no i brawo. Takie wnioski wyciągniesz na podstawie autorytetów, na podstawie tego, że ktoś kto się z nim nie zgadza ma lepsze wykształcenie od niego i tak dalej, a nie na podstawie tego, że sam masz wiedzę i jesteś w stanie obalić jego teorie. To samo jest z płaskoziemcami. Ciężko obalić ich jakieś wątpliwości będąc słabym z fizyki. Ale to nie znaczy, że masz im wierzyć. Wierzysz autorytetom.

   to ze można zrozumieć mechanikę kwantowa (...)
   ale prawdziwa mechanika kwantowa to nie są filmiki popularnonaukowe. Gdy czytam na wikipedii:

   W 1932 r. John von Neumann sformułował w sposób matematycznie rygorystyczny mechanikę kwantową. Teoria w ujęciu von Neumanna posługuje się ścisłym i abstrakcyjnym językiem przestrzeni Hilberta (np. przestrzeni funkcyjnych tego typu), operatorów i algebry abstrakcyjnej.

   to dystansuje się od mechaniki kwantowej, bo wiem co to przestrzeń Hilberta i operator liniowy, a przedmiot "algebra abstrakcyjna" miałem na studiach kilka lat temu. 8 lat temu lubiłem myśleć, że za dwa lata dostanę Nobla, bo się naoglądałem Discovery i słyszałem o kocie Schrodingera, zasadzie nieoznaczoności, splątaniu kwantowym itd. Teraz czuję większy szacunek wobec nauki, ale też wiem, że wcale nie jest ona tak fajna, jak mi się kiedyś wydawało.

   Ostatnio na wykopie byl wpis o tym ze nastolatkowie, dla których internet jest czyms naturalnym w olbrzymiej większości wykorzystują go jedynie pasywnie, nie wnoszą swoich treści i nie pogłębiają swojej wiedzy. A dlaczego miało by być inaczej? Jeśli 30 czy 50 lat temu większości ludzi wiedza nie interesowała, nie ma powodu zeby to sie zmienilo poniewaz jest internet.

   no właśnie wydaję mi się, że jest inaczej, bo teraz gloryfikuje się naukę, i ludzie nie chcą być uważani za zacofanych. Dlatego próbują się "uczyć", ale że nie potrafią, to idą na łatwiznę i wolą słuchać pseudonaukowców.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (15)

 •  

  Czy tylko ja nie lubię Lady Gagi? Nie wiem ale jakoś nie mogę jej strawić. Dziwna jest, film Narodziny gwiazdy nad którym każdy się tak spuszcza był ok, ale i tak bohaterka dziwnie się zachowywała i w ogóle jak dla mnie mało było w niej naturalności. Talentu jej oczywiście nie odmówię ale jej zachowanie i aktorstwo to kompletnie nie moja bajka.

  #film #ladygaga #niepopularnaopinia pokaż całość

  •  

   @MissN0b0dy:

   Czy tylko ja nie lubię Lady Gagi?
   O ile pamiętam, to te kilka lat temu Gaga u szczytu popularności była chyba mocno hejtowana, więc nie sądzę, że tylko Ty nie lubisz.

   Za to ja Gagę polubiłem jakieś 10 lat temu, po piosence "Brown Eyes": https://www.youtube.com/watch?v=bBDOyJ70Leo - tutaj, i w filmiku na dole. https://www.youtube.com/watch?v=_7HvURBhMGE - ta ballada też fajna.

   Ona na pewno jest mocno specyficzna. Ale kiedyś była jakaś taka hm... na pewno te 10 lat temu ładniej wyglądała. Teraz niby jest bardziej naturalna i w ogóle, ale ja wolałem ją kiedyś, bo czytałem to jako jakąś kreację artystyczną. No i kipiała z niej taka młodość, energia.

   Teraz trend się chyba odwraca, mam wrażenie, że więcej osób ją lubi, niż kiedyś (pewnie przez to, że jest normalniejsza), ale ja wolę jej starszą wersję ;p no i kiedyś miała lepsze piosenki.
   pokaż całość

   źródło: youtube.com

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Okej Mireczki.
  Naszla mnie ochota jak skurwysyn pograc w g2 nk. Ostatnio przeszedlem 1 (w ktora nigdy nie gralem). No gra po prostu mega i wszystkie nowe produkcje moga lizac stopy gothicowi.

  Tylko mam pytanie. Chce pograc w g2 nk ale mysle nad modami. Aby jakos tak topornosc gry zmniejszyc, aby sie po prostu lepiej gralo. Nie chce wspomagaczy , czitów tylko modow.
  Ktos siedzi w temacie i moglby polecic co i jak instalowac ? Bede wdzieczny. Pozdro.

  #gothic #gothic2 #gothic2nk #pcmasterrace #gry #pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
  pokaż całość

 •  

  Naprawde nie rozumiem hejtu na Taco, może ktoś mądrzejszy mnie oświeci o co chodzi?

  #muzyka #rap #polskirap #tacohemingway

  źródło: youtu.be

 •  

  Autor "Ślepnąć od świateł" przedstawił listę 10 najważniejszych płyt w jego życiu:

  pokaż spoiler Aphex Twin – Selected Ambient Works 85–92
  Miles Davis – In A Silent Way
  Nirvana – In Utero
  The Beatles – Rubber Soul
  Burial – Untrue
  The Smashing Pumpkins – Mellon Coallie And The Infinite Sadness
  NoMeansNo – Wrong
  Ghostface Killah – Supreme Clientele
  Czesław Niemen – Niemen vol.1
  DJ Drama & Lil Wayne – Dedication 2


  pokaż spoiler uszanowanko za Aphex, Buriala, Ghostface i Weezyego (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  #rap #muzyka #muzykaelektroniczna #seriale #slepnacodswiatel
  pokaż całość

 •  

  Z czym kojarzy się ten podkład z piosenki w Aucie? Wiem że coś z Daft Punk lub podobne, coś właśnie ala DaftPunk/Kavinsky pewnie z jakiegoś filmu. Możliwe że to Derezzed z Tron Dziedzictwo ale nie wiem. #muzyka #szukampiosenki #daftpunk #franekkimono

  źródło: youtu.be

 •  

  Przeglądając wyniki tegorocznego sezonu dopadła mnie taka refleksja, że nie znam żadnego innego sportu, w którym granica między słabeuszem, a mistrzem byłaby tak wąska. Oczywiście, w innych sportach zawodnikom zdarzają się wzloty i upadki, talenty wyskakują jak filip z konopii, a mistrzowie odchodzą w niepamięć. Ale czy gdziekolwiek indziej dzieje się to tak nagle?

  A tu niekiedy jeden sezon potrafi z przeciętnego skoczka zrobić mistrza (np. Kobayashi), ale i mistrz może stoczyć się w otchłań przeciętności (Schlierenzauer czy nawet Prevc, a wcześniej Schmitt, Hannawald).

  Interesujące, skąd to się bierze, czy to efekt bardzo długiego okresu między sezonami połączonego z wysokimi wymaganiami fizycznymi wobec skoczka, czy to problem przygotowania mentalnego, dużej presji, wypalenia?
  #skoki
  pokaż całość

  •  

   @Winhelp: w ogole czesto mam wrazenie, ze sami nie wiedza czemu skacza dobrze, albo czemu slabo.
   @rooger: w skokach chyba cierpliwosc jest bardzo wazna. Tez wylapywanie bledow. Jak w pilce Ronaldo walnie pilka 10 razy w trybuny, to wali dalej, az mu wyjdzie wreszcie i sie odblokuje. A w skokach jak ktos zle skacze to musi zmieniac technike itd. Moze tez ta przerwa duzo robi. Trenuja pol roku, a potem przez cztery miesiace maja mnostwo konkursow, ale jesli cos nie wychodzi, to musza ciagle gonic, odpuszczac konkursy, a potem moze sezon, a to sprawia, ze pewnosc siebie spada ijest potem ciezko. Generalizuje myslac w szczegolnosci o Schlierenzauerze. Maly kryzys po calkiem udanych sezonach, zamiast przeczekac, pogodzic sie z tym, ze nie mozna ciagle wygrywac, to zaczal szukac. Potem przerwa w karierze, kontuzja, potem zapowiedzi wielkiego powrotu, ale teraz ciezko, bo z tego co pisza, jego technika zostala w starych latach.
   Bo wlasnie, skoki sie ciagle rozwijajs. Trzeba byc ciagle na czasie.
   Nie wiem, nie znam sie xdd
   pokaż całość

   +: Kadej
  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Paul McCartney - Get Enough
  Paul McCartney na autotune, what a time to be alive

  pokaż spoiler inb4 olaboga śpiwać nie umie to autotune używa, jak ivona brzmi kwiii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  no a tak na poważnie to spoko wyszło (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  #muzyka #yeezymafia #thebeatles

  źródło: youtube.com

  •  

   @ShadyTalezz: w ogóle to...
   mam czasem wrażenie (ale nie będę argumentował, bo tylko tak mi się wydaje xD), że ci starsi artyści trochę za bardzo przejmują się opinią innych, swoim autorytetem i tak dalej.
   Akurat McCartney ciągle lubi eksperymentować, ale nie wiem... mógłby tak raz stwierdzić, "a dobra tam", pójść na całość, zobaczyć co mu na starość w duszy gra, wziąć wszystko, co brał w czasach Beatlesów, połazić po jakichś klubach, poszukać inspiracji, posiedzieć ten rok-dwa w studio. Zadzwonić do Kanye'go, w branży pewnie ma dużo znajomych, powiedzieć im, że ja tu k... jestem Beatlesem, i macie siedzieć, słuchać moich wizji i mi pomagać, póki jeszcze macie okazje. Może by na starość nie wytrzymał tego tempa, ale z drugiej strony, mógłby stworzyć tym sposobem album, którym by raz na zawsze pokazał, że muzyka się rozwija, i wcale nie jest gorsza od tej sprzed 50 lat (przynajmniej nie aż tak jak niektórzy myślą), tylko po prostu inna. pokaż całość

  •  

   @ShadyTalezz: moze w ogole im sie nie chce. Chcialbym dozyc do 70-80 lat I sprawdzic wtedy czy mi sie bedzie chcialo xd

  • więcej komentarzy (3)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Dawidk01

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)