Obserwuję was (。◕‿◕。)

 •  

  Siema, z faktu iż kupiłem se jakiś czas temu kilka paczek żelek od gusto a nie ma kto tego już jeść bo fit i w ogóle to postanowiłem oddać jedną taką paczuszkę jednym z wam, jedynie co musicie zrobić to napisać numerek, a ja pod koniec losowania czyli 20.04 ( ͡° ͜ʖ ͡°) o godzinie 20:00, zielonki nie biorą udziału, żelków jest całe kilo ( ͡° ͜ʖ ͡°) #rozdajo #gusto

  źródło: embed.jpg

 •  

  Przeglądam sobie arkusz do testu gimnazjalnego i mam dziwne wrażenie że to co jest podane jako klucz do rozprawki powinno zasłużyć na pałę za nadkryterium (nie implementuje formy wypowiedzi).
  Za moich czasów rozprawka wymagała przedstawienia argumentów za i przeciw a na koniec wyjaśnienia dlaczego ja opowiadam się za którymiś z nich mimo tych innych.
  Klucz tego nie robi.

  BTW cholernie ciężko było mi wymienić przykłady obrony własnych PRZEKONAŃ w literaturze.
  Moim zdaniem podane w kluczu są słabe.
  1 (Syzyfowe prace) ok
  2 (Siłaczka) zwycięskość tego moralnego zwycięstwa jest dla mnie dyskusyjna ale do mnie pozytywizm nigdy nie przemawiał
  3 (Kamienie na szaniec) moim zdaniem nie można tu mówić o obronie przekonań. Walka o swój kraj w czasie wojny to coś zupełnie innego.

  Po namyśle przychodzi mi do głowy:
  1 Rok 1984. Tu Winston walczył w zasadzie tylko o przekonania. Czy było warto... cholera nie wiem. I właśnie dlatego to dobry przykład do rozprawki. Można go podać po obu stronach.
  2 Schronienie Webera. Cały cykl jest o ryzykowaniu istnieniem ludzkości w wyniku przeświadczenia że życie w kłamstwie i zniewoleniu intelektualnym to nie jest życie. Czy było warto... pewnie jeszcze ze dwa tomy ale jestem dobrej myśli ;)
  3 Cała trylogia S Aksionowa. Tam jest wiele aspektów. Najciekawszy moim zdaniem to czy warto bronić swoich przekonań przed samym sobą kiedy system oparty na tych przekonaniach wysyła cię do łagru (jak nie czytaliście to bardzo warto mimo że dość ciężkie i ponure).

  Macie pomysł na więcej sensownych przykładów?.

  #egzamingimnazjalny #literatura #edukacja #szkola
  pokaż całość

  •  

   @wbielak: Pamiętaj, że to jednak nie jest oficjalny klucz. A nauczyciele są różni.
   A co do argumentów - "Antygona" oraz "Quo Vadis" byłyby ciekawymi lekturami do rozważań. Niestety nie pamiętam już, jakie lektury były w gimnazjum (a z tego co widzę, to teraz są inne - "Ferdydurke" wth?). Z licealnych to "Tango" Mrożka oraz "Kordian" - choć "Dziady" też mogłyby się przydać. pokaż całość

  •  

   @everydayim: Nie powinno być problemów jeśli odpowiednio napisałaś tezę oraz zakończenie. Nie wiem jak jest teraz w gimnazjum, ale na maturze nauczyciel może się przyczepić, jeśli nie widać wyraźnie, co jest tezą. A teraz powodzenia, bo za "moich" czasów była spora przepaść między rozprawkami gimnazjalnymi, a licealnymi - już przemilczę sformułowania takie jak "Po pierwsze...", ale tu bardzo często stawiasz tezy typu "i tak i nie". pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Dellarie

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.