Górski Żyd

 •  

  Czy wiecie, skąd wzięły się popularne dziś powiedzenia? Takie o "kocie w worku", "puszczaniu płazem" albo "udawaniu Greka"?

  - "SMALIĆ CHOLEWKI" znaczy teraz tyle, co zalecać się do kogoś. Skąd to się wzięło? Przed laty porządny kawaler, który wybierał się w konkury, musiał mieć czyste, lśniące buty. Dobrym sposobem było opalanie obuwia nad ogniem, zwane smaleniem.

  - O genezie zwrotu: "NIE KUPUJ KOTA W WORKU" może lepiej nie pamiętać... W średniowieczu kocie skóry cieszyły się dużym powodzeniem.. Szyto z nich ubrania, obijano meble. Specjalni łapacze polowali na bezpańskie koty, ale zdarzało się, że złapali zwierzę, które miało właściciela. Ci - aby uchronić swoje koty przed losem obicia na krzesło - wypalali im na futrze specjalna pieczęć, dzięki czemu mruczki przestawały być atrakcyjnym towarem. Bywało jednak, że hycel złapał i takiego oznaczonego kota. Stąd ostrzeżenie dla kupujących, żeby sprawdzali, za co płacą.

  - Także w średniowieczu szczególnie "zasłużonych" złoczyńców wieszano w towarzystwie psów. Miało to oznaczać, że skazaniec zasłużył na los zwierzęcia, a nie człowieka. Do naszych czasów przetrwał zwrot: WIESZAĆ NA KIMŚ PSY".

  - W średniowieczu skazańców ścinano też mieczem. Jeśli katowi w czasie obcinania głowy obsunęło się ostrze i uderzył przestępce boczną stroną miecza - tzw. płazem - to kara była anulowana, a skazany odzyskiwał wolność. Dotąd przetrwał zwrot: "PUŚCIĆ PŁAZEM".

  - Dawniej na wystawnych ucztach ludzie bogaci, poubierani w drogie, barwne szaty, zajmowali najlepsze miejsca przy stole. Biedniejsi, poubierani na szaro, siedzieli gdzieś na końcu. Dlatego dziś mówimy: "NA SZARYM KOŃCU".

  - Powiedzenie "NIE UDAWAJ GREKA" zawdzięczamy greckiemu filozofowi Sokratesowi, który zaczepiał ludzi i zadawał im pytania, udając, że sam nie zna na nie odpowiedzi.

  - W wiekach średnich, aby zmusić więźnia do przyznania się do winy stosowano tortury. Śledczy zobowiązani byli jednak stosować się do szczegółowych instrukcji i określonych procedur. Jedna sesja tortur nie mogła trwać dłużej niż pół godziny, a liczba wszystkich sesji nie przekraczała sześciu. Jedną z bardziej drastycznych metod wydobywania zeznań było przypalanie ogniem. Jeśli delikwent lub delikwentka przeżyli pięć tur przesłuchania, po szóstej sąd rezygnował z oskarżenia i puszczał ich wolno, co zdarzało się bardzo rzadko. Na pamiątkę tej "atrakcji" mamy dziś powiedzenie: "PAL SZEŚĆ!".

  #wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #polska #powiedzenia #jezykpolski
  pokaż całość

  źródło: kot.jpg

  •  

   @w-mroku-historii

   W średniowieczu skazańców ścinano też mieczem.

   Jeśli katowi w czasie obcinania głowy obsunęło się
   ostrze i uderzył przestępce boczną stroną miecza - tzw. >płazem - to kara była anulowana, a skazany odzyskiwał >wolność. Dotąd przetrwał zwrot: "PUŚCIĆ PŁAZEM".


   co to za pierdolenie xdd określenie bierze się stąd, że w czasie bitwy, gdy jeden z walczących chciał się poddać, to jedynym sposobem tego drugiego by nie zabić tego pierwszego gdy było się już w momencie zadawania ciosu (okup zawszy był cenniejszym kąskiem niż nie przynosząca grosza śmierć), było właśnie obrócenie głowni miecza o 90 stopni. Na płasko. pokaż całość

  • więcej komentarzy (55)

 •  
  Vermeer

  +4

  CHODŹTA WSZYSCY DO SKITIMA MÓWI JĘDREK

  Kojarzycie tę zjebaną reklamę? Nienawidzę jej od pierwszego usłyszenia z jednego powodu. Gwara podhalańska nie kończy czasowników na -ta, jak:

  zróbta, kupujta etc

  Innymi słowy góral używa tutaj regionalizmów rodem z Podlaskiego ew. Wielkopolskiego. Pokazuje to jak wielkim ignorantem jest twórca tekstów w tej reklamie, mieszając żałosny góralski akcent z czymś co wydaje mu się elementem wiejskim - odmianą słów z Podlasia.

  Twórco tekstu do tej reklamy - pierdolta się

  #podhale #gorale #zakopane #skitim #bekazpodludzi #warszawa #jezykpolski #lingwistyka
  pokaż całość

  źródło: skiteam.pl

  •  

   @: do tego dochodzi "wsechobecne mazurzenie". Tak jak gdyby niewymawianie "rz" "sz" "cz" było jednoznaczne z gwarą podhalańską. Wszystkich reklamujacych swoje biznesy taką gwarą po udarze, spychałbym z północnego zbocza Giewontu.

 •  

  Czy ktoś kojarzy jakąś dobrą #aplikacje do śledzenia wydatków i budżetowania która potrafiłaby:

  - importować różna konta z różnych krajów i walut (np. czeski bank, polski bank + revolut) i wykazywać je w jednym zestawieniu

  - into android

  - może być skomplikowana, ale z przystępnym GUI

  - może być płatna

  #finanse #pieniadze #oszczedzanie #software a także #czechy pokaż całość

 •  

  o hui, myślałem że #linkedin to portal dla trochę poważniejszych ludzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  Tak z ciekawości zapytam, jakie są zarobki w Czechach? Patrzę na ich gospodarkę to chyba przeciętny Czech zarabia z 400zł więcej niż przeciętny Polak. edit: Oczywiście PKB nie zawsze odzwierciedla zarobki w danym państwie.
  #czechy

  •  

   @FreakZz:

   TL DR: Cóż, to polacy jeżdżą do Czech zarabiać, nie odwrotnie.

   Pod względem zarobków liczą się dwa ośrodki - czyli Praga i Brno, reszta to pustynia. W tych miastach jest lepiej niż w ich odpowiednikach w Polsce. Ja za analogiczne stanowisko do piastowanego w PL, dostałem ponad 70% netto więcej, ale miałem farta.

   Zarobki już są wyższe i ta różnica się powiększa. W dużej z racji tego powodu iż że bezrobocie jest poniżej 2% w skali kraju (!) de facto oznacza to brak rąk do pracy. Do tego plan sprowadzenia ukraińców lub innych takich, jest dopiero w powijakach.

   Dynamika płac ostro przyśpiesza, możliwe że w 2019 będzie dwucyfrowa. Co do infrastruktury - w wielu miejscach jest fatalna, to fakt. Trzeba też spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy - czesi nie mieli takiego impulsu jakim było choćby euro 2012 kiedy wyremontowano gros dworców i zbudowano wiele km dróg w PL.
   pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Dr_Killjoy

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (6)