•  

  Zgadnijcie ile lat odsiadki grozi śmieciowi, który:

  a) po pijaku
  b) bez prawa jazdy odebranego za jazdę po pijaku
  c) wjechał w przystanek raniąc dwójkę dzieci i starszą osobę
  d) nie udzielił pomocy
  e) uciekł z miejsca wypadku
  f) porzucił auto
  g) ukrywał się przed policją
  h) był wielokrotnie karany za jazdę po pijaku

  5 lat. Tak, 5 lat. Absurd.

  "Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty - narażenia trzech osób, w tym dwójki dzieci, na "bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" oraz spowodowanie lekkich obrażeń ciała, a także jazdy bez uprawnień. Za pierwszy czyn grożą mu trzy lata więzienia, za drugi - dwa. Łącznie może więc trafić za kratki na pięć lat."

  Nie usłyszał zarzutów za jazdę po pijaku, ponieważ "został zatrzymany kilka godzin po wypadku i przekonuje że pił alkohol już po zdarzeniu". Nie usłyszał też zarzutów za ucieczkę z miejsca wypadku, ponieważ zdarzenie to formalnie nie było wypadkiem, ponieważ żadna z osób nie wymagała co najmniej 7-dniowej hospitalizacji.

  Czyli ten śmieć ZYSKAŁ na ucieczce z miejsca zdarzenia.

  Jest jeszcze szansa, że odpowie za jazdę po pijaku, ponieważ prokuratura zleciła ekspertyzę biegłym, żeby ustalić czy miało to miejsce. Może też odpowiedzieć za ucieczkę, jeżeli wydarzenie okaże się wypadkiem, bo np. któremuś z dzieci się pogorszy, jednak są na to (na szczęście) małe szanse.

  #wroclaw #prawo #wypadek
  pokaż całość

  źródło: 5dbe9a596ee53_p.jpg

  •  

   Niestety ale jak nie można z całą pewnością ustalić, że w chwili zdarzenia był pijany i prowadził po pijanemu to jak najbardziej prawidłowo nie powinien za to odpowiadać.

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Oczywiście, jest to logiczne. Absurdalne w całej sytuacji jest to, że koleś zyskał na tym, że uciekł z miejsca zdarzenia i nie odpowie za to, bo zdarzenie nie było wypadkiem. W kodeksie powinny być zapisy na każdą taką ewentualność. Powinien odpowiadać za ucieczkę z miejsca ZDARZENIA, a tutaj uniknie odpowiedzialności za ten konkretny czyn, bo miał szczęście i nie spowodował uszczerbku na zdrowiu. pokaż całość

  •  

   @OjciecMalwersant:

   Systemy wymierzania kilku kar
   System kumulacji kar – polega na dodawaniu do siebie poszczególnych kar jednostkowych i wykonaniu jednej skumulowanej kary. System ten występuje w Stanach Zjednoczonych.
   System absorpcji – kara najsurowsza pochłania kary łagodniejsze. Wykonaniu podlega kara najsurowsza.
   System asperacji – ze względu na fakt, że sprawcy wymierzono kilka kar, należy jako podstawę przyjąć najsurowszą z nich, którą się obostrza w sposób przewidziany w ustawie.
   System mieszany redukcyjny – polega na obniżeniu kary ustalonej w wyniku zsumowania kar jednostkowych orzeczonych za poszczególne przestępstwa.
   System mieszany oparty na zasadzie asperacji – określa się zasady wymiaru kary łącznej na podstawie kar wymierzonych jednostkowo, przy czym podstawą wymiaru kary łącznej jest najsurowsza z kar jednostkowych podlegająca obostrzeniu przewidzianemu w ustawie.

   Polski Kodeks karny z 1997 roku opiera się na systemie mieszanym z tym, że sąd ma możliwość zastosowania pełnej absorpcji orzeczonych kar, jak i ich sumy.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (78)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Dryblas

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Popularne tagi Dryblas

Osiągnięcia (3)