Pod tagiem #wanderlust staram się publikować relacje, ciekawostki oraz krótkie formy literackie zebrane w trakcie kilkuletniej tułaczki po ponad 80 krajach Afryki, Azji, Oceanii i Bliskiego Wschodu. Wszystkie opowiadania i artykuły dostępne na: www.wanderlust.pl

 •  

  Boska Komedia- Dante Alighieri, ciekawostki zwiazane z datami

  Pociagne nieco temat z wczoraj, pewnie malo kogo to interesuje ale moze akurat. Boska Komedia to jedna z moich ulubionych ksiazek i jeden z najcenniejszych starodrukow jaki posiadam w swojej kolekcji. Jezeli Biblie uznac, za krolowa wszystkich ksiag, a Ksiege Zohar za ksiege poznania dobra i zla, Mlot na Czarownice za najbardziej plugawa jaka kiedykolwiek napisala reka ludzka, to Boska Komedia mysle, ze rowniez powinna nosic jakies zaszczytne miano spod znaku ,,naj''. Ponizej, garsc ciekawostek odnosnie najstarszych wydan ze wzgledu na roznorakie uwarunkowanie, moznaby rzec, ze taka Boska Komedia w liczbach, lista sporzadzona na szybko:

  1. Manuskrypt z polowy XIV w. pochodzacy z tzw. ,,Grupy Cento'', pierwsza wzmianka o Boskiej Komedii, nakreslajaca opis Raju przez Dantego w formie bardzo szczatkowej przymocowanej do okladki.
  2. Manuskrypt z konca XIV w. obfity material na temat Piekla, zawierajacy m.in. opis ,,Lasu Samobojcow'' i potepienie Szymona Maga.
  3. Trzeci ostatni manuskrypt zamykajacy ,,epoke'' XIV wiecznych pozostalosci po Boskiej Komedii.
  4. Jedno z najstarszych wydan Boskiej Komedii wystawione na sprzedaz w internecie na angielskim Abebooks,1502 r., za ok. 75 tys zl
  5. Najstarsze aktualnie wydanie Boskiej Komedii wystawione na sprzedaz w internecie na angielskim Biblio, 1493 r. za nieco ponad 300 tys zl.
  6. Najstarsze aktualnie wydanie wystawione na sprzedaz w internecie na ebay, 1573 r. za ok 50 tys.zl
  7. Najstarsze wydanie Boskiej Komedii w Polscem zasilajace Plockie Towarzystwo Naukowe, bardzo rzadki egzemplarz z 1487 r.
  8. Jedno z pierwszych (pierwsze w 1465 Subiaco) drukowanych wydan Boskiej Komedii tzw. Lactantius z 1468 r. kilka lat po posadowieniu pierwszej we Wloszech prasy drukarskiej przez niemeickich klerykow.
  9. Najstarsze wydrukowane aktualnie wydanie z 1472 r. Boskiej Komedii i najdrozsze chyba w calej galaktyce z jakim sie spotkalem jak dotad, wystawione na sprzedaz na francuskim Abebooks za ok 12 mln zl.
  10. Najstarszy Rekopis z lat 50tych XV w. wystawiony na sprzedaz na francuskim Abebooks za ok. 3 mln zl.
  11. Najpiekniejsze moim zdaniem, wydanie Boskiej Komedii i pierwsze ilustrowane przez jednego z najwiekszych kozakow tego okresu Sandra Botticelliego, 1481 r.
  12. Wczesno XVI wieczne wydanie Komedii Dantego z mojej kolekcji.

  Wszystkich wydan jest tak wiele nawet tych XV-wiecznych, ze nie sposob wymienic wszystkich, im mniej odlegla w czasie epoka tym relatywnie wieksza ilosc wydan tych pieknych pozycji.
  #ciekawostki #ksiazki #rycinanadzis
  pokaż całość

 •  

  Gaga nie dostała Oscara dla najlepszej aktorki, ale za piosenkę już tak. Hype oskarowy nie sprawił, że Lady jest tak popularna jak w 2010 roku, ale “Shallow” osiągnęło numer jeden na billboardzie jako pierwsza piosenka Gagi od ośmiu lat. Ona sama stwierdziła, że jest to uczucie, jakby ponownie debiutowała. Myślę, że dobrze robię przypominając tą serią wpisów czas, gdy świat był bardziej kolorowy, a my byliśmy młodsi, bardziej naiwni...

  Tu część pierwsza.

  Lady Gaga - zapomniana historia, cz. 2.

  Udawanie umierania na scenie nie spodobało się wszystkim - krwawy występ do “Paparazzi” wzbudził kontrowersję, nie pierwszą i nie ostatnią w karierze Gagi, której przypięto łatkę stosowania się do powiedzenia: “nieważne jak mówią, ważne, żeby mówili”. Kontrowersjami tłumaczono wielką sławę, jaką zdobyła artystka. Mięsna sukienka, w której pojawiła się na gali VMA 2010, obrazoburcze (według niektórych środowisk) nawiązania do religii i liczne seksualne aluzje w muzyce i zachowaniu wokalistki mogły przyczynić się do tego, że Lady w pewnym okresie wyskakiwała nawet z lodówki.

  Ja tłumaczyłem sobie i innym, że cenię przede wszystkim muzykę Gagi, i oczywiście jej występy na żywo. Ten na festiwalu Oxegen z 2009. roku, to drugi, którym się zachwyciłem. Do niego wracam najczęściej, bo “Brown Eyes”, choć nigdy nie było hitem, ani singlem, jest moim ulubionym utworem w repertuarze Lady. Ta niepozorna piosenka będzie mi się kojarzyć zawsze z dziewczyną, która bardzo mi się podobała - najmocniej właśnie tej zimy, której poznałem Gagę. Słowa “everything could be everything, if only we were older” świetnie komponowały się z moimi gimnazjalnymi odczuciami naiwnego zauroczenia, ale nie zwróciłbym na nie uwagi, gdyby piosenka nie emanowała tak niesamowitą, młodzieńczą energią. Podobną odnajdywałem w utworach Beatlesów. Utwór “Don’t let me down” też pomógł mi żyć z myślą o niespełnionej miłości.

  Piosenka “Brown Eyes” odbiega mocno od stylu Poker Face, czy Just Dance. Stefani napisała ją wraz z Robem Fusarim jeszcze przed wstąpieniem do wytwórni muzycznej Interscope. Fusari odpowiada również za wspominany utwór “Paparazzi”, czy mniej popularne, ale też bardzo lubiane przeze mnie “Again Again” i “Disco Heaven”. Dopiero w ostatnich dniach, po blisku dziesięciu latach dostrzegłem, że nie był on jednym z wielu producentów Gagi, ale odpowiadał za kilka bardzo bliskich mi utworów. Duet Fusari-Gaga prawdopodobnie rozstał się w burzliwej atmosferze. Szkoda. Gdyby kontynuowali współpracę, może lubiłbym artystkę jeszcze bardziej. Po nitce do kłębka dotarłem do innych, niepublikowanych wersji demo piosenek tego duetu (napisali ich kilkanaście). Fusari wydał jedną z nich dwa lata temu. Odnalazłem ją wczoraj i zachwycam się, niczym ja-gimnazjalista z 2010 roku. Ten teledysk, dziwny, kolorowy, w tak dobrze pasującej mi stylistyce. Fusari po latach twierdził, że to on wymyślił Lady Gagę - jej pseudonim, wizerunek sceniczny (chciał za to 35 milionów dolarów). Współpracował też z inną wokalistką, która wykazywała podobieństwa do późniejszej Gagi. Karierę Liny Morgany przerwała jednak w wieku 19 lat… śmierć samobójcza. Możemy znaleźć na youtube filmiki z procesu twórczego całego trio.

  Uwielbienie dla “Brown Eyes” było mocnym sygnałem dla mnie, że mam trochę inne od większości ludzi, głębsze spojrzenie na twórczość Gagi. Ale… przyglądając się występowi z Oxegen… teraz i wtedy zachwyca mnie na pewno dar Gagi przekonania do siebie tłumów, wielka pewność siebie (w tym aspekcie podobna była wspominana dziewczyna, którą się zauroczyłem). Zastanawiam się, czy wyzywający wygląd Lady, w tym i innych występach nie miał wpływu na to, że oglądałem ją tak często - było na czym oko zawiesić. I muszę przyznać, że czułem się trochę nieswojo z myślą, że przypadkiem rodzice mogą zobaczyć, że nałogowo oglądam występy młodej wijącej się po scenie w dwuznacznych pozach dziewczyny, eksponującej swoje wdzięki w stroju, w którym wstydziłaby się pokazać tania prostytutka. Ten styl “ubioru” Gaga zawdzięcza współpracy z inną Lady, Lady Starlight, z którą grała choćby koncert na Lollapalooza.

  Wywołujące kontrowersje ubiory Lady Gagi to nie tylko kreacje ociekające erotyką, ale też wszelkiego rodzaju dziwaczne stroje (jak wspominana wcześniej mięsna sukienka). Artystka uwielbia modę, chce wyznaczać nowe trendy, przełamywać ograniczenia. Ja zawsze lubiłem rzeczy nietypowe, dziwne. Dziwactwa Gagi wcale mnie nie odpychały, a tylko podsycały zainteresowanie jej muzyką.

  #dawidk01
  #ladygaga #muzyka #pop #ciekawostki #publicystyka #gruparatowaniapoziomu #feels #gimbynieznajo #thebeatles

  pokaż spoiler W ostatnim wpisie zapomniałem jeszcze dodać, że Gaga miała być jednym z supportów na niedoszłej trasie “This is it” Michaela Jacksona.
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Dwadziescia_jeden

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (8)