•  

  Ehhh, ta samotnosc tak boli... Tak bardzo chcialbym miec rozowego... Ale coz, nie mi to dane. Rozowe wydaly na mnie wyrok i nic z tym nie zrobie ;(
  #tfwnogf #rozowepaski

 •  

  Na dobranoc Biliskner.
  Statek Najwyższego Komandora Thora.
  #stargate #scifi

  •  

   @Przepiorek: Jako ktoś kto oglądał tylko Enterprise i kilka odcinków TNG powiem tyle, że zaczyna się całkiem nieźle( imo zapowiada się na lepszą serię niż Enterprise ). Początkowo odrzucało mnie to typowe feministyczno-antyrasistowskie podejście, że nagle dowódcą ma być czarnoskóra kobieta, ale w połowie pierwszego odcinka w sumie ją polubiłem.

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Wyuczona bezradność – w pracy socjalnej termin oznacza stan wyuczony, wytworzony przez narażenie na szkodliwe, nieprzyjemne sytuacje, w których nie ma możliwości ucieczki lub których nie da się uniknąć. Dotyczy najczęściej osób marginalizowanych, osób długofalowo korzystających ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej jak osoby długotrwale bezrobotne, dotknięte ubóstwem, bezdomne czy niepełnosprawne. Z drugiej strony – coraz częściej mówi się o tym, że społeczeństwa cywilizacji high tech są dotknięte tą przypadłością.

  W psychologii termin oznaczający utrwalenie przekonań o braku związku przyczynowego między własnym działaniem (reakcją), a jego konsekwencjami (wzmocnieniem).

  Termin został rozpropagowany w psychologii przez Martina Seligmana w latach 70. XX w., zaś badania nad tym zjawiskiem rozpoczął Curt Paul Richter pod koniec lat 50. XX w.

  Eksperymenty

  Seligman i Maier (1967 r.) umieszczali psy w klatce tak, by nie mogły one uniknąć porażenia prądem elektrycznym. Po pewnym czasie i kilkunastu nieskutecznych próbach uniknięcia bólu psy kładły się na podłodze i biernie znosiły cierpienie. W warunkach pierwotnych (całkowity brak kontroli) wszystkie zwierzęta umierały z powodu apatii, odmawiania przyjęcia pokarmu. W innej grupie badawczej wykazano, że zwierzęta nie podejmują prób odzyskania kontroli nawet wtedy, gdy przeniesiono je do klatki, z której mogły łatwo uciec, przeskakując barierkę. Nawet jeśli smutnego, depresyjnego psa siłą przeciągnięto przez przeszkodę w celu pokazania, że druga część jest bezpieczna, psy nie powtarzały tego zachowania samodzielnie.

  Podobne badania pokazujące znaczenie posiadania kontroli jako podstawy budowania nadziei w podtrzymywaniu orientacji sprawczej, ofensywnej koniecznej dla podejmowania działań zaradczych prowadził Curt Paul Richter. Szczur wrzucony do śliskiej kadzi z zimną wodą po kilkunastu minutach pływania w kółko tonie. Jeśli podsunie mu się kij tuż po rozpoczęciu tonięcia, tak że może się po nim wdrapać i wydostać z kadzi, to przy ponownym wrzuceniu pływa kilkadziesiąt godzin. Badacze odkryli, że za tonięcie zwierzęcia w pierwszej próbie odpowiedzialne nie są skutki stresu (np. zawał serca), ale właśnie rezygnacja i apatia.

  Badacze instalowali nad głowami grupy dzieci leżących w łóżeczku dwa typy zabawek. Zabawka pierwszego typu obracała się w odpowiednią stronę, gdy dziecko przekręcało główkę (np. w prawo). Zabawka drugiego typu obracała się niezależnie od ruchu główki dziecka. Po dwóch tygodniach dzieci z pierwszej grupy, z zabawkami pierwszego typu, nauczyły się sprawnego sterowania zabawką. Po tym czasie dzieci z drugiej grupy, używające dotychczas zabawek "niesterownych", dostały nowe zabawki pierwszego typu ("sterowne"). Mimo to nie nauczyły się nimi kierować. Wyuczona bezradność dotyka więc również niemowlęta[potrzebny przypis].

  Jeśli dajemy badanym do rozwiązania dwa zadania, z których jedno jest łatwe a drugie trudne, to oba zadania są częściej rozwiązywane gdy prezentuje się najpierw łatwe zadanie, potem trudne. Jeśli kolejność jest odwrotna (najpierw trudne, potem łatwe), to oba zadania są rzadziej rozwiązywane[potrzebny przypis].

  W dużym stopniu związany z wyuczoną bezradnością jest eksperyment Zimbardo.

  Skutki wyuczonej bezradności

  Ludzie szybko uczą się bezradności, czyli poczucia, że ich osobista kontrola wzmocnień i wpływ na sytuację jest nieefektywna. W związku z tym uczą się oczekiwać obniżonej kontroli w przyszłości.

  To oczekiwanie prowadzi do:

  deficytów poznawczych: człowiek przestaje rozumieć, co się w danej sytuacji dzieje, i nie potrafi przewidywać dalszego jej biegu; bardzo wydłuża się czas uczenia nawet prostych zależności "zachowanie-wzmocnienie"
  deficytów motywacyjnych: brak motywacji do działania i umiejętności angażowania się; długi czas dochodzenia do równowagi po porażce
  deficytów emocjonalnych: depresja, apatia, lęk, zmęczenie, wrogość, brak agresji, utrata nadziei (zobacz też: teoria frustracji - agresji)
  deficytów społecznych: wycofanie z kontaktów społecznych
  Podsumowując, wśród negatywnych skutków wyuczonej bezradności można wymienić: trudności w uczeniu się, izolację społeczną, zaniedbanie pedagogiczne, wykorzystywanie seksualne, maltretowanie fizyczne oraz deprywację emocjonalną czyli tzw. zespół niewłaściwego wychowania dziecka. Wyuczona bezradność, wynikająca z niej frustracja i poczucie braku panowania nad własnym życiem może także powodować nadużywanie substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki) oraz popadanie w nałóg seksualny. #psychologia #zdrowie #depresja #przegryw
  pokaż całość

 •  

  Lubicie stawiać ludzi w sytuacji bez wyjścia? Bo ja uwielbiam. Zwłaszcza kobiety.
  Mój sposób jest bardzo prosty. Wystarczy usiąść obok kobiety w autobusie. Najlepiej koło takiej szarej myszki, im szarszej tym lepiej.
  A więc gdy usiądziemy koło niej nic więcej nie musimy robić tylko czekać.
  Za każdym razem gdy autobus się zatrzymuje, dyskretnie obserwuje jej reakcję. Na początku kursu jest wyluzowana, jednak z czasem zbliżania się do przystanku zaczyna się wiercić i dawać dyskretne znaki

  anon zaraz będzie mój przystanek, więc powinieneś wstać i mnie wypuścić
  Ale ja nie mam zamiaru tego robić. Im bliżej przystanku na którym ma wysiąść tym bardziej się denerwuje, ja nawet nie drgnę.
  Gdy zostało kilkanaście metrów do przystanku na którym ma wysiąść, obowiązkowo podnosi swoją torebkę lub plecak i kładzie go na kolanach.
  To jest znak, którym mówi.

  anon, wstań bo ja tu wysiadam
  Ale nic z tych rzeczy. Przepuszczam najpierw ludzi którzy wysiadają, ona ma teraz w głowie

  dobra anon, jak ludzie przejdą to masz mnie natychmiast wypuścić!
  Ale ja tego nie robię. Ona teraz ma dwa wyjścia, albo powiedzieć

  przepraszam anon, ja tu wysiadam
  Wtedy wypuszczam ją bez problemu, ale czasami zdarza się, że nic nie mówi.
  Do dziś pamiętam taką jedną szarą myszkę (jedną z najszarszych jakie widziałem), która w fazie w której powinna powiedzieć

  anon ja tu wysiadam, przepuść mnie
  I wiecie co się stało? Siedziałem dalej, a ona choć wykonała wszystkie powyżej opisane czynności nic nie powiedziała, a autobus pojechał dalej.
  Wysiadła dopiero na tym przystanku co ja, czyli zrobiła dodatkowy kilometr pieszo.
  Wczoraj gdy spotkałem ją w autobusie, miała położony plecak na siedzeniu obok tak, aby nikt nie usiadł obok niej.
  Podszedłem tam gdzie siedziała, choć w autobusie było pełno wolnych miejsc i powiedziałem

  mogę usiąść?
  Momentalnie się zaczerwieniła i zabrała plecak. Już wiedziałem, że dzisiejsze polowanie będzie udane.
  Kolejny raz nic nie powiedziała i musiała robić dodatkowy kilometr.

  Pisałem do kolegi, który chodzi z nią do licbazy i załatwił mi jej plan lekcji.
  Czuję, że przyszły tydzień będzie naprawdę udany ;3
  #truestory #choryskurwiel #przegryw #wygryw #stulejacontent
  pokaż całość

 •  

  Kto z Was choć raz nie przeżył wieczności? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  źródło: Truszko rysuje
  #bekaztransa #ciezarowki #motoryzacja

 •  

  jak zrobic dobre pierwsze wrażenie na kolegach ze studiów?
  #studia #tfwnogf #przegryw #stulejacontent

 •  

  Uzupełniając swoją wiedzę o behawioryzmie natrafiłem na termin wyuczona bezradność. Ogólnie mówiąc jest to taki stan charakterystyczny dla ludzi, którzy zawsze mieli przejebane i są przekonani, że wobec tego zawsze tak będzie i nie da się nic z tym zrobić. Brzmi znajomo?

  Cytacik z wik:

  Seligman i Maier (1967 r.) umieszczali psy w klatce tak, by nie mogły one uniknąć porażenia prądem elektrycznym. Po pewnym czasie i kilkunastu nieskutecznych próbach uniknięcia bólu psy kładły się na podłodze i biernie znosiły cierpienie. W warunkach pierwotnych (całkowity brak kontroli) wszystkie zwierzęta umierały z powodu apatii, odmawiania przyjęcia pokarmu. W innej grupie badawczej wykazano, że zwierzęta nie podejmują prób odzyskania kontroli nawet wtedy, gdy przeniesiono je do klatki, z której mogły łatwo uciec, przeskakując barierkę. Nawet jeśli smutnego, depresyjnego psa siłą przeciągnięto przez przeszkodę w celu pokazania, że druga część jest bezpieczna, psy nie powtarzały tego zachowania samodzielnie

  Uważam, że jest to jeden z powodów, dla których ludzie z kiepskim dzieciństwem( odrzuceni, bici, wyśmiewani ) i późniejszymi doświadczeniami( jak bohater ballady o Anonie Stuleju ) tak często są spierdoleni i przegrywają życie w piwnicy, sfrustrowani swoim życiem, nie będący w stanie nic z nim zrobić nawet jakby tego bardzo chcieli.

  Skutki wyuczonej bezradności:

  Ludzie szybko uczą się bezradności, czyli poczucia, że ich osobista kontrola wzmocnień i wpływ na sytuację jest nieefektywna. W związku z tym uczą się oczekiwać obniżonej kontroli w przyszłości.

  To oczekiwanie prowadzi do:

  -deficytów poznawczych: człowiek przestaje rozumieć, co się w danej sytuacji dzieje, i nie potrafi przewidywać dalszego jej biegu; bardzo wydłuża się czas uczenia nawet prostych zależności "zachowanie-wzmocnienie"
  -deficytów motywacyjnych: brak motywacji do działania i umiejętności angażowania się; długi czas dochodzenia do równowagi po porażce
  -deficytów emocjonalnych: depresja, apatia, lęk, zmęczenie, wrogość, brak agresji, utrata nadziei (zobacz też: teoria frustracji - agresji)
  -deficytów społecznych: wycofanie z kontaktów społecznych


  Brzmi znajomo?
  Jak mówi pani Wiki istnieją metody pozwalające na uniknięcie tego zjawiska, jak i na wyleczenie(!) go:

  Seligman w oparciu o swoje badania stworzył także model rozumienia i leczenia depresji. Modyfikacja tego stylu poznawczego oraz uczenie się tendencji samoobronnej niosą skutki lecznicze. Okazało się także, że dla wyuczonej bezradności istotne jest nie tyle rzeczywiste sprawowanie kontroli nad wzmocnieniami, ale raczej przekonanie o posiadaniu/nie posiadaniu tej kontroli[8].

  Jak podkreśla literatura, w procesie leczenia (a na początku interwencji w sytuację bezradności) należy na wstępie udzielić wsparcia emocjonalnego, pozwolić na uzewnętrznienie wszystkich możliwych emocji, szczególnie tych negatywnych - by umożliwić spojrzenie na problem z dystansem, dostrzegając nowe punkty widzenia. W dalszych etapach ważne jest też wzmacnianie pacjenta w skupianiu się na pozytywnych emocjach, przypominanie pozytywów z przebiegu życia pacjenta


  Co do pierwszego akapitu, to tendencja samoobronna ( czyli myślenie: sukces - moja zasługa, porażka - nie mam z tym nic wspólnego ) występuje u około 1/3 ludzi, więc biorąc pod uwagę, że nieliczni z pozostałych 2/3 stali się stulejarzami, to znaczy, że po prostu mieliście pecha w życiu i wasze spierdolenie nie jest niczym wrodzonym, nie jest czymś nad czym nie macie żadnej kontroli.

  Warto jednak zaznaczyć, że tendencja samoobronna jest oszukiwaniem samego siebie(co niekoniecznie jest czymś złym) i (moim zdaniem) użycie tej strategii w niektórych przypadkach spierdolenia może pogorszyć sprawę( zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi narcyzm ).
  Dodam jeszcze od siebie to, że sama tendencja samoobronna nie leczy bezradności, a jedynie uniemożliwia jej powstanie. Jeżeli teraz siedząc spierdolony przed komputerem zrzucasz całą winę na rodziców i na swoje dawne otoczenie, to nie wyjdziesz w ten sposób ze spierdolenia. Może to prawda, że twoi starzy zjebali, może to prawda, że twój kolega Mariusz, który kopał cię po jajach(pdk) zjebał, ale to ci w niczym nie pomoże. Szukanie winnego, kimkolwiek on by nie był, nie wyleczy wyuczonej bezradności.

  #wychodzimyzprzegrywu #stulejacontent i trochę #psychologia
  pokaż całość

 •  

  Usunięto dokument poselstwa z Kafeterii

  Ma ktoś skopiowany i powysyła w privach
  D O O C E N Y? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #codziennysynbozy

 •  

  Tak czy nie

  • 648 głosów (65.72%)
   Tak
  • 338 głosów (34.28%)
   Nie
 •  

  Na zdjęciu dwóch terrorystów, zbrodniarzy wojennych, uchodźców z Chulak - Bra'tac (153 l.) i Teal'c (118 l. + 50), cieszących się pełnią życia na niezasłużonej emeryturze, gdzieś w połdniowej Argentynie.

  #stargate #gwiezdnewrota

 •  

  Jak sie poda jakies statystyki przemawiające za tym, ze rasy na swiecie nie są sobie rowne i ze jedne rasy mają np. wyzsze iq, a drugie nizsze to wtedy co niektorzy sie oburzają i twierdzą, ze prawda jest rasistowska

  A jak tutaj sie pisze , ze kobiety np. w wielu dziedzinach mają latwiej, np. w sprawach zwiazkowych i ze są w wielu kwestiach inaczej traktowani niz mezczyzni, bardziej ulgowo
  To wtedy prawda jest mizoginistyczna ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  Tak sobie pomyslalem, jak przeczytalem ostatni plusowany wpis Shenzou
  #rozowepaski #stulejacontent #przegryw #logikarozowychpaskow #tfwnogf
  pokaż całość

  •  

   A jak tutaj sie pisze , ze kobiety np. w wielu dziedzinach mają latwiej, np. w sprawach zwiazkowych i ze są w wielu kwestiach inaczej traktowani niz mezczyzni, bardziej ulgowo
   To wtedy prawda jest mizoginistyczna ( ͡° ͜ʖ ͡°)


   @Ubotek:
   1. Dlaczego wstępnie zakładasz, że w wielu dziedzinach? Bo znasz jedną w której mają łatwiej?
   2. Czy masz jakiś link do jakichkolwiek badań potwierdzających twoją hipotezę, czy to tylko subiektywna obserwacja?
   3. Nie wolno używać słowa "prawda" w odniesieniu do własnych hipotez. Powinieneś myśleć krytycznie. Nikt nie ma monopolu na prawdę.

   Odnosząc się do moich osobistych obserwacji: kobiety muszą dużo bardziej dbać o swój wygląd, wobec czego ciężko stwierdzić kto ma w tej kwestii trudniej.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Emerkaes

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.