•  

  Doszła do mnie niedawno bardzo fajna skóra, Shell Cordovan, i chciałem się pochwalić wykonanym z niej paskiem. Brakuje w nim jeszcze dziurek, ale klient nie jest jeszcze do końca przekonany nad typem klamry ;)

  Z ciekawostek, Shell Cordovan to bardzo nietypowy materiał. Jest to skóra końska, jednak z jednego konia można wyprodukować jedynie dwa kawałki skóry o powierzchni od ok. 0.2 do 0.4 m^2. W spoilerze skrócony i uogólniony proces produkcji tej skóry (jest tylko kilka garbarni na świecie, które produkują tę skórę, nie wszystkie etapy produkcji są chętnie opisywane przez producentów).

  pokaż spoiler Skóra trafia do garbarni, gdzie przechodzi wstępną obróbkę podczas której pozbywa się sierści oraz resztek mięsa. Następnie wycina się z niej fragment Culatty, czyli końskiego zadu, na którym znajdują się dwa specyficzne fragmenty, czyli właśnie Shelle. Kolejnym krokiem jest tzw. "golenie" (ang. shaving), podczas którego pracownik "zdziera" wierzchnią warstwę skóry do momentu aż dojdzie do konkretnych włókien (dlatego właśnie Shell Cordovan ma bardzo mało porów, lub są nawet praktycznie niewidoczne, ponieważ nie jest skórą stricte licową), proces ten wymaga dużej praktyki oraz doświadczenia, bo bardzo łatwo skórę uszkodzić i uniemożliwić jej dalszą obróbkę. Następnie skóra trafia do garbowania, proces trwa ok. dwa miesiące, przez pierwszy miesiąc skóra jest zanurzona w roztworze wody z solą, następnie podczas drugiego miesiąca używane są garbniki pozyskiwane z kor drzew (skóra ta jest garbowana roślinnie, bez użycia związków chromu). Po tym procesie skóry są myte, płukane w wielkich bębnach z wodą, aby pozbyć się wszelkich pozostałości po procesie garbowania. Następnie wycinany jest ten fragment Culatty, który nie jest Shellem, gdzieś widziałem kiedyś zdjęcie takiej skóry przed obróbką, widać dokładnie moment w którym zaczyna się Shell Cordovan, niestety nie mogę go teraz nigdzie znaleźć. Po wysuszeniu, skóra jest traktowana różnymi odżywkami, olejami itp. Następnie skóra jest ręcznie barwiona i po wysuszeniu trafia do polerowania. Polerowanie (ang. glazing) wykonuje się na specjalnej maszynie, która za pomocą kamienia agatu i odrobiny wody poleruje skórę niemal na lustro, [tak to mnie więcej wygląda](https://www.youtube.com/watch?v=Mc6VQWyeI-E).


  #pepciozaszyje #leatherworking #zegarki #zegarkiboners #watchboners #diy #chwalesie
  pokaż całość

  źródło: IMG_20190819_152824.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Ex3_

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.