•  

  mirki, czy miał ktoś kiedyś problem z SMSami, taki że do odbiorcy dochodzi wiadomość sklejona z dwóch innych? początek jest taki jaki napisałem, ale druga połowa jest nadpisana jakąś starą wiadomością. Dzieje się to przy dłuższych SMSach (choć wcale nie tak długich, moze ze 100 znaków). Nie mogę znaleźć nic o takich przypadkach, albo trafić w odpowiednie słowa klucze by to wygooglować
  #android #orange #xiaomi pokaż całość

 •  

  #mydevil @MyDevil z tego co wiem, to nie istnieje żadna opcja podniesienia planu hostingowego do większego? Wielkimi krokami zbliża się weekendowa promocja i jeżeli powyższe jest prawdą, to pokusiłbym się na zakup większego planu podczas tej promocji. Jak w ogóle wygląda sytuacja posiadania dwóch różnych planów na jednym koncie? Jest to możliwe?

  +: nebuso
 •  

  Mirki, miał ktoś kiedyś problem z instalacją modułów #npm na hostingu #mydevil ? (błąd EACCES). Skorzystałem dzisiaj z 'Szalonego Weekendu' i chciałem postawić swój jeden projekt Laravel'a. Instalacja z composera poszła bezproblemowo, jednak podczas instalacji node_modules przez npm występuje problem
  'Error: spawn EACCES', 'npm ERR! Failed at the gifsicle@3.0.4 postinstall script.'
  Spróbowałem wstępnej konfiguracji Node.js zaleconej pod tym linkiem https://wiki.mydevil.net/Node.js dodając npm-global, ale nic mi to nie pomogło. Próbowałem instalacji tej paczki z flagą -g, a także na innych wersjach npma jaki oferuje hosting, w każdym przypadku napotykam ten sam błąd.
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @Faley: Brak odblokowania wskazanego w opisie binexec lub brak przelogowania się po odblokowaniu:)?

   Tutaj u mnie po odblokowaniu binexec, ponownym zalogowaniu się, czyste konto łącznie z krokami z działu pomocy:

   [mixer-s26@s26]:<~>$ mkdir ~/.npm-global
   [mixer-s26@s26]:<~>$ npm config set prefix '~/.npm-global'
   [mixer-s26@s26]:<~>$ echo 'export PATH=~/.npm-global/bin:~/bin:$PATH ' >> $HOME/.bashprofile && source $HOME/.bashprofile
   [mixer-s26@s26]:<~>$ npm install -g gifsicle
   npm WARN deprecated gulp-util@3.0.8: gulp-util is deprecated - replace it, following the guidelines at https://medium.com/gulpjs/gulp-util-ca3b1f9f9ac5
   npm WARN notice [SECURITY] tunnel-agent has the following vulnerability: 1 moderate. Go here for more details: https://nodesecurity.io/advisories?search=tunnel-agent&version=0.4.3 - Run npm i npm@latest -g to upgrade your npm version, and then npm audit to get more info.
   /home/mixer-s26/.npm-global/bin/gifsicle -> /home/mixer-s26/.npm-global/lib/node_modules/gifsicle/cli.js

   gifsicle@3.0.4 postinstall /home/mixer-s26/.npm-global/lib/node_modules/gifsicle
   node lib/install.js


   ✔ gifsicle pre-build test passed successfully
   + gifsicle@3.0.4
   added 305 packages from 134 contributors in 9.9s
   [mixer-s26@s26]:<~>$
   pokaż całość

  •  

   @MyDevil: ah, tak to to, nie miałem włączonego binexec. Dzięki!

   +: MyDevil
 •  

  Mirki, planuje już od jakiegoś czasu złożyć jakiś komputer i wspólnymi siłami z kumplem wyszło mi coś takiego: https://www.morele.net/inventory/info/LYgaFF/ tylko nie do końca jestem pewny czy to będzie 'współgrać'. Mój budżet przewidziany na ten wydatek to właśnie te ~3500 zł, monitor już mam, kupiony dośc niedawno więc nie wliczam. Karta sieciowa to niestety w moim przypadku mus i zdecydowałem się na taką ze złączem PCI (mam wrażenie, że podziała lepiej niż jakiś odpowiednik USB). Nie wiem czy można tu jeszcze coś uszczuplić lub ew. wymienić (zastanawiałem się na zmianą kości ramz z 8gb na 2x4 ale nie wiem czy powinienem patrzeć tu na pracę w dualu - wzialem 8 z myślą ze kiedyś dokupie drugie 8). Najbardziej mnie zastanawia, czy ten zestaw będzie razem współgrał i czy to 'znośny' zestaw za taką cenę.
  #pcmasterrace #pc
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Mirki, jest w stanie ktoś polecić neurologa w #bialystok ? ze skierowaniem od rodzinnego, więc prywatni odpadają. Bo znajomi to póki co tylko mówią o takich, do których nie polecają pójścia.

 •  

  mirki, miał ktoś podobna sytuacje ze po odbiciu gyma nie mogliście wrzucić tam swojego poka (error) i zaraz po tym okazuje się ze gym jest pod panowaniem innego teamu i ma 3 pokemony. kolega miał podobna sytuacje. wydaje mi się to dziwne nawet biorąc pod uwagę podebranie gyma, bo nie powinien być wtedy tylko jeden pokemon a nie od razu 3? trochę nie ogarniam na jakiej zasadzie działają walki o gym

  #pokemongo

  +: Cronox
 •  

  nie ma to jak różnorodność pokemonów #pokemongo

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Screenshot_2016-07-21-14-14-54.png

 •  

  Mirki, mam taką sytuację w pracy:
  Pracuje dla firmy A, ale ta firma A ma podpisaną umowę o outsourcing z firmą B i ja jako jeden z dwóch pracowników przez ponad pół roku wykonywałem dla nich zlecenia/zadania. Firmy miały podpisane jakieś klauzule poufności, o tym, że nie możemy osobiście podpisywać się pod tymi projektami jako firma A.
  Tutaj moje pytanie w tej sytuacji, czy mogę pytać się i oczekiwać od firmy B wystawienia dla mnie referencji/rekomendacji na moje nazwisko? Jak to wygląda ze strony technicznej? Jako, że w umowie firm A i B nie ma określonych pracowników, którzy będą wykonywać te zlecenia.
  #praca #pytanie
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Mirki, staram się napisać aplikację z użyciem Dependency Injection, by to ogarnąć, a jako kontenera używam Auryn'a. Jednak dochodzę do etapu, że controller'y mogą mieć za dużo wstrzykiwanych zależności. Obecnie mój każdy Controller dziedziczy po głównym, któremu to wstrzykuję Request, Response i Renderer, trzy obiekty bez których ani rusz dalej, bo muszę odebrać parametry, stworzyć widok html i zwrócić go by użytkownik mógł to zobaczyć. No ale właśnie, to są już trzy zależności i jakoś nie czuję tego, bym teraz do tego controllera podpiął kolejne 2-3 zależności w postaci modeli, które niekoniecznie będą ze sobą ściśle związane . Powiedzmy model odpowiadający za użytkownika (user) oraz za kategorie (Categories), jeden do wyświetlenia informacji o danym użytkowniku, a drugi by do danego widoku podpiąc powiedzmy informację o obecnej kategorii strony. Z tego robi się już 5 zależności, czyli 5 argumentów konstruktora, czy to aby nie za dużo? Z tego co się uczyłem i wiem, to najlepiej jest mieć jak najmniej argumentów, ale DI jest dla mnie czymś nowym i nie rozumiem jeszcze w pełni wszelkich jego zasad. Jakaś rada w takiej sytuacji? Próbować obejść jakoś wstrzykiwanie tylko zależności, czy może olać i nie patrzeć na ich ilość?
  #php #webdev
  pokaż całość

  •  

   każdy Controller dziedziczy po głównym, któremu to wstrzykuję Request, Response i Renderer

   @Faley: Czy Request i Response mogą być wstrzykiwane jako argumenty metod, czy też muszą przyjść w konstruktorze? Bo mógłbyś się pozbyć części zależności.

   Przynajmniej w Symfony Request dostaje metoda–akcja jako argument, a obiekt Response sam tworzysz w kontrolerze. Nie są one przecież usługami, tylko obiektami–pojemnikami–na–wartości.

   Druga opcja, możesz sobie stworzyć obiekt grupujący te trzy obiekty, np ControllerStack z getterami do powyższych. Zamiast trzech obiektów, wstrzykujesz wtedy do kontrolera jeden. Na minus, naruszasz w ten sposób Law of Demeter, ale w tym przypadku traktowałbym to jak „strukturę”, a nie „prawdziwy obiekt” (równie dobrze mógłby to być po prostu array zamiast dedykowanego obiektu, ale obiekt daje typehint, więc jest wygodniejszy – niestety PHP nie ma „prawdziwych” struktur).

   Trzecia opcja to obiekt–fasada, np ControllerHelper – robisz w nim najczęściej używane metody (np getQueryValue(), setResponseContent(), render()), a one delegują odpowiednie wywołanie do jednego z trzech powyższych obiektów. Nie powinieneś mieć jednak żadnej logiki, tylko odpalanie odpowiedniej metody „za fasadą”. Oczywiście nie implementujesz wszystkiego co się da, ale to co jest Ci potrzebne w 90% przypadkach.

   Czwarta opcja to zmień framework. Jak już mówiłem, w Symfony Request i Response to nie są zależności konstruktora tylko metod, więc jest wygodniej.

   Piąta opcja to… pogodzić się z tym, że masz wszędzie te trzy zależności. Kontroler to cienka warstwa, ma sklejać tylko GUI (obsługa HTTP) z aplikacją (model, use case'y, etc). Skoro łączy dwa światy, to musi rozumieć sporo konceptów, ale nie powinien mieć żadnej skomplikowanej logiki. Dopóki kontrolery są u Ciebie cienkie, dopóty nie ma co przejmować się liczbą zależności. Nadal będzie to kod prosty w zrozumieniu i refaktorze.

   nie czuję tego, bym teraz do tego controllera podpiął kolejne 2-3 zależności w postaci modeli

   @Faley: Na to też jest kilka rozwiązań.

   Po pierwsze, jak wyżej – nie ma się co aż tak tym przejmować – dopóki kontroler jest i tak cienkim „tłumaczem” http na model.

   Po drugie, w celu realizacji powyższego, powinieneś mieć warstwę use case'ów. Czyli takich jakby usług, które realizują konkretny scenariusz tego, co może zrobić użytkownik. Niech on wszystko realizuje, tym samym wstrzykujesz tylko tego use case'a, a nie kilka różnych modeli. Google'uj „hexagonal architecture”.

   Po trzecie, dla akcji, które mają mieć efekty uboczne, możesz użyć „Command Bus pattern” (też Google).

   Po czwarte, część logiki może być wydzielona do Event Listenerów.

   Po piąte, Google „PHP AOP”.

   Po szóste, rozdzielaj kontrolery na mniejsze – u mnie sporo kontrolerów ma tylko jedną akcję do zrealizowania. Np, zamiast robić duży PostController, robię kilka mniejszych jak PostAddController, PostEditController, PostShowController, PostListController, itd.

   Powiedzmy model odpowiadający za użytkownika (user) oraz za kategorie (Categories), jeden do wyświetlenia informacji o danym użytkowniku, a drugi by do danego widoku podpiąc powiedzmy informację o obecnej kategorii strony.

   @Faley: Wspomniana przeze mnie warstwa UseCase'ów to po części rozwiązuje.

   Przykład: https://gist.github.com/MacDada/e935a24da30db459e2b55711678631ac

   Tym samym warstwa UseCase'ów przygotowuje dane. Kontroler tłumaczy HTTP na „żądanie” dla UseCase'a, UseCase przygotowuje dane i zwraca w swojej „odpowiedzi”. Kontroler obrabia odpowiedź UseCase'a na HTTP (czyli np renderuje HTML albo zwraca JSONa, etc).

   Zwróć uwagę, jak łatwo też dorobić nowe „GUI” – zamiast HTTP mógłbyś napisać appkę konsolową, która będzie robić to samo – pobierać parametry z konsoli, używać use case'ów i robić zwrotkę dla konsoli (np w postaci tekstowej).

   Oddelegowanie jakiejś tam logiki dalej: https://gist.github.com/matiit/7b30c003da76a2f4d5928fc60b2f8edf

   @matiit: Yep, command bus pattern for the win. Ale ładnie to wygląda głównie dla faktycznie „commandów” (czyli jak akcja ma efekty uboczne, np polecenie opublikowania wpisu na blogu) – nie nadaje się za to IMHO do zwykłych akcji „prezentujących coś” („raportowanie”), np do wyświetlenia wpisów na blogu. Tu wolę use case'y.

   Poza tym nie uważam, że 5 czy 6 zależności dla jednej klasy kontrolerów (IMO kontroler to jedna metoda) to jakoś bardzo dużo.

   @matiit: Zgadzam się. IMHO też 6 dla kontrolera jeszcze ujdzie.
   pokaż całość

   +: Faley
  •  

   @MacDada: świetna analiza z Twojej strony mireczku, wielkie dzięki za nią. Po wcześniejszych komentarzach, póki co zastosowałem rozwiązanie z ControllerStack'iem, który udostępnia te trzy obiekty. Ale widzę, że niektóre z Twoich rozwiązań mogłyby pasować lepiej. Po pierwszym przeczytaniu myślę o zastosowaniu wstrzykiwania Request i Response tylko do metod. Resztę muszę trochę bardziej przeanalizować, jeszcze raz dzięki.

  • więcej komentarzy (11)

 •  

  Mirki, wieki nie siedziałem na Linuxie i zamierzam do niego wrócić, ze względu na #webdev oraz to, że Windows10 sprawa mi za dużo problemów i dotychczas żadna łatka nie naprawiła błędów jakie mam w sumie od samego początku, ba pojawiają się nawet nowe + ich polityka.
  Tak więc wracając do tematu, kiedyś używałem #fedora no i teraz też zamierzam wskoczyć na jej wersję F23, ktoś używający #linux miał z nią styczność? Jak działa podczas pracy i codziennego użytku i jak współgra z PHPStormem? pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Mirki korzystające z #phpstorm , mam pewien dziwny problem. W jednym moim projekcie Phpstorm w kilku plikach nie śledzi zmian VCS (używam gita). Gdy dokonuje jakiejś zmiany, to plik/linijka na chwilę zmienia kolor informując o tym, że została dokonana jakaś modyfikacja, by po chwili wrócić do poprzedniego stanu, mimo ze ta modyfikacja dalej tam jest. Phpstorm przestaje po prostu pokazywać, że ten plik został zmodyfikowany.
  Konsola gita z użyciem komendy git status widzi zmiany w tym pliku, phpstorm nie.
  Czy ktoś miał coś podobnego? Wcześniej było dobrze, ustawień VCS nie zmieniałem ostatnio, dziwna sytuacja.
  #php
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Mirki, tak sobie ostatnio wpadłem na pomysł by podjąć się napisania Browser Text Game (coś ala stare bitefight nad którym się sporo kiedyś siedziało). Zastanawiam się tylko, czy nie użyć do tego jakiegoś frameworka. Pomysł jest ogólnie taki, by przy tworzeniu takiej gry podszkolić swoje umiejętności i nauczyć się czegoś nowego (tu właśnie głównie chodzi o jakiś framework). Tylko nie wiem jaki mógłby się do czegoś takiego nadać, korzystałem kiedyś tylko przez jakiś czas z Symfony2, więc moje pojęcia o fw jest małe.
  A może by jednak zostawić gotowe frameworki na bok i skleić jakiś mały system samemu?
  Gra raczej dla siebie, satysfakcji, zapełnienia czasu i nauki.
  #php #framework
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Mireczki, jak to jest z tymi specjalizacjami? Są już dostępne po kupieniu pre-ordera? Bo widziałem już kilku Reaper'ów. Jestem trochę nie w temacie, bo zainstalowałem GW2 po półrocznej przerwie i nie wiem co się przez ten czas zmieniło.
  #guildwars2

  +: Cronox
 •  

  Mirki, jak wygląda sytuacja przy cofnięciu windows10 do windows8 ? Co się stanie z tym co zmieniłem przez okres "próbny" 10tki ? Cześć zmienionych ustawień / instalacji na dysku D (lub też C? ) zostanie tak jak mam obecnie? Czy cofnie mnie dosłownie o miesiąc wstecz? Dałem mu miesiąc i póki co po update'ach w moim przypadku dalej mam kilka zgrzytów, które trochę mnie drażnią, a nie chce czekać na nieznane i któregoś dnia obudzić się z niedziałającym systemem na sprzęcie, na którym pracuje. Z góry dzięki za info !
  #windows10 #windows
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Mirki czy miał ktoś może problem z brakiem płynności podczas minimalizacji/maksymalizacji okien? Zmiana menu na tryb pełnoekranowy również mi przycina i nie wiem gdzie może leżeć wina. Sterowniki do zintegrowanej karty graficznej przeinstalowałem i zainstalowałem te ze strony producenta. Lapek Lenovo y50-70 więc o braku ramu czy słabym procesorze nie ma mowy. Trochę to drażni (╥﹏╥)
  #windows10 #windows pokaż całość

  +: u...s, Cronox
 •  

  Tak gorąco a ja muszę iść z torbami jakieś 2km na pkp, by potem spędzić półtorej godziny w pociągu (oczywiście dostanę pewnie klimatyzowany oknami) naszych kochanych kolei. Może się nie roztopię jak kostka lodu.
  #lato #pkp

 •  

  Mirki co myślicie o ludziach z tatuażem "Tylko Bóg może mnie sądzić" ew. z wersją angielską. Czy taki tekst nie jest głupi? Jak to pokazać dzieciom na starość? #pytanie #kiciochpyta

  +: Cronox
 •  

  Mirki czy takie coś jest w ogóle możliwe? Co ja mam z nimi trzema niby zrobić? Jak zrobiłem 'questa' na niego to wyskoczyły mi dwa jako nagroda, a skąd trzeci to nawet nie mam pojęcia.
  #hearthstone

  źródło: Hearthstone Screenshot 07-01-15 08.06.52.png

  +: k.............................e, TomgTp +1 inny
 •  

  Mirki, w odniesieniu do tego wpisu. Siedzę nad tym od dwóch dni i szczerze dalej jestem w kropce.

  tl;dr - nadpisałem plik .htaccess i nie mogę odpalić aplikacji bez jego wcześniejszych ustawień

  Aplikacja to Redmine i jej ustawienie jest pod tym względem problematyczne (tym bardziej dla mnie, bo nie mam doświadczenia z Ruby). Głównym problemem jest to, że została postawiona na serwerze współdzielonym, więc musi mieć ustawioną subdomenę.

  Plik .htaccess, o którym mowa znajdował się oczywiście w folderze publichtml, natomiast cała aplikacja schowana jest pod ścieżką: publichtml/redmine. Wiem, że w folderze /redmine/public jest przykładowy .htaccess, jednak nie jest on rozwiązaniem w przypadku serwera współdzielonego. Muszę w jakiś sposób w public_html/.htaccess ustawić odniesienie do tej mojej aplikacji. Jednak nigdy z czymś takim nie miałem styczności, przewertowałem dwie strony googla dla każdego z możliwych zagadnień związanych z "Redmine shared host" i tym podobnych i dalej nie potrafię dojść do poprzednich ustawień tego pliku.

  Dorzucam kod mojego obecnego .htaccessa (w którym w sumie można zobaczyć wszystkie moje próby ustawień, część z nich jest z przykładowego pliku plików redmine'a, część może być po prostu zbędna, ale nie chcę tego rozdzielać na kilka wstawek).

  Mam nadzieję, że ktoś z Was jest w stanie zrozumieć o co mi chodzi z tym problemem.

  <IfModule modfastcgi.c>
  AddHandler fastcgi-script .fcgi
  </IfModule>
  <IfModule mod
  fcgid.c>
  AddHandler fcgid-script .fcgi
  </IfModule>
  Options +FollowSymLinks +ExecCGI

  RewriteEngine On

  RewriteCond %{HTTPHOST} ^redmine.marcolx.linuxpl.info$ [OR]
  RewriteCond %{HTTP
  HOST} ^www.redmine.marcolx.linuxpl.info$
  RewriteRule ^(.*)$ "http://127.0.0.1%{REQUEST_URI}" [P,QSA,L]

  Options -MultiViews
  PassengerResolveSymlinksInDocumentRoot on

  RailsEnv production
  RailsBaseURI /
  SetEnv GEM_HOME /home/marcolx/ruby/gems

  RewriteRule ^$ index.html [QSA]
  RewriteRule ^([^.]+)$ $1.html [QSA]
  RewriteCond %{REQUESTFILENAME} !-f
  <IfModule mod
  fastcgi.c>
  RewriteRule ^(.)$ dispatch.fcgi [QSA,L]
  </IfModule>
  <IfModule mod_fcgid.c>
  RewriteRule ^(.)$ dispatch.fcgi [QSA,L]
  </IfModule>

  ErrorDocument 500 "<h2>Application error</h2>Rails application failed to start properly (Error 500)"

  #ruby #redmine #apache #webdev
  pokaż całość

  +: w..........a, ninetyeight +2 innych
 •  

  Mirki, czy używa ktoś z Was Redmine'a ? Właśnie nadpisałem plik .htaccess na serwerze, który kierował właśnie do plików Redmine'a i szczerze to nie mam pojęcia jak był skonfigurowany. Domyślam się ze plik .htaccess z głównego folderu kierował do folderu z plikami Redmine'a a potem do któregoś z plików, który odpowiada za widok aplikacji, ale moje doświadczenie z tym jest zerowe i nie wiem nawet jak się zabrać do tego. Może ktoś chociaż ma swój plik .htaccess który mógłbym przejrzeć i spróbować coś się z niego dowiedzieć. Z góry wielkie dzięki mierczki !

  #ruby #webdev #rubyonrails
  pokaż całość

 •  

  Co ten blizzard to nawet ja nie... już nawet face warriorów i rogali spotykam. Wszystko face...

  I mówcie co chcecie, ale tego raka można tylko innym rakiem zwalczyć.
  #hearthstone

  +: Cronox
 •  

  Mirki, mam pytanie do Was. Czy ktoś z Was próbował kiedyś wygenerować PDFa z pliku .tex na serwerze zdalnym? Bo o ile na lokalnym nie mam z tym większego problemu, bo zmienne środowiskowe widzą mojego MikTex'a i w plikach aplikacji mam tylko samego pdflatex.exe, którego uruchamiam na moim pliku texowym, to na serwerze może być z tym problem. Czy powinienem próbować przepchać cały program MikTex'a na serwer, czy może jest na to jakiś inny sposób, który nie zapcha mi serwera?

  #php #pdf #latex
  pokaż całość

  +: Etykieta, p.....n +1 inny
 •  

  Mirki od PHP, stoję przed rozpoczęciem nauki frameworka. Rozmyślam nad wybraniem spośród: Zend 2, Symfony 2 i Laravel.
  Niezbyt wiele o nich wiem, a styczności oczywiście nie miałem żadnej. Może ktoś z Was używał któregoś, albo którychś z tych frameworków i jest w stanie ocenić od strony programisty, który byłby najbardziej odpowiedni?
  #php #framework

 •  

  Mireczki, możecie polecić mi jakąś książkę o PHP, która nie będzie zawierała samych podstaw. Bo te już mniej więcej zaczynam poznawać i jakiejś mierze znam, ale nie chce na nich kończyć, dlatego myślę, że przydałaby się książka z lekkim wprowadzeniem i przejściem poza podstawy języka (mogłaby też zawierać nieco o MySQL). Z góry dzięki !

  #webdev #php

  +: Cronox
 •  

  Mirki mam kilka pytań odnośnie #webdev jako osoba niedoświadczona i stawiająca swoje pierwsze kroki w tym kierunku. Przeczytałem sporo wpisów spod tego tagu, ale mimo to dalej nurtuje mnie trochę pytań.

  Na swoim koncie mam jedynie napisane dwie jakieś proste aplikacje i teraz piszę trzecią znacznie bardziej wymagającą od poprzednich. Doświadczenie niewielkie, pisałem to wszystko od kompletnego zera dopiero się ucząc i są pisane głównie w php z domieszką js i jquery.

  1. Zacząłem zauważać, że php nie daje zbyt wielu możliwości co do funkcjonalności strony i zaczyna mnie chyba uczyć złych nawyków. Stąd tez pierwsze moje pytanie, czym zastąpić php by uzyskać większą elastyczność strony ? I jak to jest wtedy z takimi podstawowymi elementami jakimi jest połączenie z bazą, wyświetlanie z niej wartości, dodawanie itd. PHP w tych przypadkach jest zawsze używane ?
  2. Od czego tak naprawdę zacząć poważną naukę programowania w webdev? JS, jQuery, czy coś innego? Czy mimo podjęcia się nauki innego języka warto dalej w niektórych przypadkach korzystać z php ?
  3. Jak to jest z frameworkami ? Poszukałem trochę o nich w googlu, ale prócz suchych definicji to nic konkretnego nie znalazłem. Wiem, że usprawniają w większej mierze pisanie aplikacji dając wielką oszczędność czasu, jednak ciekawi mnie na jakich zasadach to działa. Chyba, że najlepszym sposobem na zapoznanie się z frameworkami jest skorzystanie z jakiegoś i nauka na bieżąco. Jak tak, to jaki jest najlepszy do nauki?
  Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki w jakim kierunku iść, by nie mieć potem problemów, albo złych nawyków.
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @StronaGlowna:

   tzn? bo Java/C# też działają po stronie backendu, a nie front i na tym tle PHP ma praktycznie identyczne możliwości. Szczególnie na Twoim poziomie zaawansowania projektów. No chyba, że się sugerujesz wypokowym "PHP to nie język programowania" etc.

   Czyli do backendu PHP mimo wszystko jest dobry i trzymać się go ? A jeśli dojdzie do funkcjonalności, z którymi PHP sobie nie poradzi (coś bez przeładowania strony), to po prostu wtedy JS ?

   z jQuery wtopa (╥﹏╥)

   Wiele ofert pracy dla PHP wymaga znajomości HTML, CSS, JS

   HTML i CSS oczywiście nie stanowi dla mnie większego problemu i nie wspomniałem o nich bo przy webdev wydawały mi się dość oczywiste.

   No to źle szukałeś. Ściągnij jakiś najpopularniejszy, zobacz jaką ma strukturę, przeczytaj opisy, albo zobacz sobie tutorial który to opisuje. Umiesz programować obiektowo ?

   Bootstrap jako framework dla początkującego będzie dobrym wyborem?
   Co do programowania obiektowego to tak, na studiach miałem C++ i Jave, więc jako takie pojęcie o obiektówce mam. Rozumiem, że przy PHP też trzymać się programowania obiektowego? Bo do tej pory moje aplikacje nie były za bardzo złożone, więc pisałem strukturalnie.
   pokaż całość

  •  

   PHP sobie nie poradzi (coś bez przeładowania strony), to po prostu wtedy JS

   Przecież do tego głownie używa się Javascriptu lol ... jak robiłem stronę w C# ASP.NET na zaliczenie to też używałem JS do animacji, przesyłania danych jsonem czy walidacji formularzy

   Bootstrap jako framework dla początkującego będzie dobrym wyborem?

   To jest framework css.... A chciałeś chyba framework PHP ew. JS ? do PHP na początek Codeigniter - MVC

   Rozumiem, że przy PHP też trzymać się programowania obiektowego?
   Oprócz programowania mikrokontrolerów raczej nigdzie nie stosuje się już strukturalnego. Z resztą dopiero wtedy, moim zdaniem, da się napisać coś poważniejszego.

   Bo do tej pory moje aplikacje nie były za bardzo złożone, więc pisałem strukturalnie.

   Ja nawet w prostych projektach piszę obiektowo. Ale teraz się nie dziwię, dlaczego PHP "uczył" Cię złych praktyk i "
   nie dawał zbyt wielu możliwości".

   Polecam https://www.youtube.com/user/phpacademy

   @Faley:
   pokaż całość

   +: Faley
  • więcej komentarzy (1)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Faley

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)