•  

  Nowe zdjęcie Yennefer i Ciri z drugiego sezonu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #wiedzmin

  źródło: ct5ntxgeugu51.jpg

 •  

  Lewak: ma swoje zainteresowania co nie wadzą nikomu i dzieli się nimi z zainteresowanymi
  Prawak: REEEEEEEEEEEE JAKIM PRAWEM KTOŚ ROBI INACZEJ NIŻ JA UWAŻAM ZA DOBRE
  #bekazprawakow #neuropa

  źródło: IMG_20201021_145102.jpg

 •  

  #anonimowemirkowyznania
  piszę z anonimowych, bo mój szef regularnie przegląda wykop i zna mój nick

  Składam CV do dużej, międzynarodowej firmy. Stanowisko powiązane z marketingiem, duży nacisk położony na posługiwanie się językiem polskim, komunikację itp. Wiadomo, że CV otrzymują pełno, moje na pewno nie będzie najmocniejsze w tym gronie, ale wymagają listu motywacyjnego i tutaj widzę swoją szansę.

  Czy list motywacyjny w niekonwencjonalnej formie, np. rymowany, będzie ok? W taki sposób mogę podać swoje atuty i jednocześnie wykazać się jakąś kreatywnością, humorem itp. o wiele szybciej niż w "prozie".

  #praca #pracbaza #cv #rekrutacja #marketing

  Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
  Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
  ID: #5f8ff54cc53de577b9aae57f
  Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
  Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  pokaż całość

 •  

  Na początek małe sprostowanie, bo mimo iż wczorajszy wpis miał chyba ze trzy zdania, i tak udało się niektórym osobom przekręcić moje słowa, co bardzo mnie martwi w kontekście czytania ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałam, że zamierzam obalić Blackpill XD i proszę mi tego w usta nie wciskać. Moim celem jest obalenie popularnego mitu na temat mózgu, który (między innymi) przez Blackpill jest nagminnie używany w złym, kompletnie wypaczonym znaczeniu.

  Mit gadziego mózgu

  Tekst jest zajebiście długi, przepraszam, ale ja nie umiem napisać tego krócej. Podzieliłam go na kilka segmentów, tak by czytało się prościej.

  Chyba nikogo nie zaskoczę, gdy napiszę, że ludzkość od dawna próbuje rozwikłać tajemnice mózgu i często wychodzi im to z różnym skutkiem. Skutki te mogą być zarówno prawie żadne, ale mogą też zatrząść światem popularnonaukowym, wedrzeć się do popkultury i przejść do legendy. Jeśli tym stwierdzeniem jeszcze nie zasłużyłam na tytuł Capitan Obvious, to pozwolę sobie przytoczyć cytat Terrego Pratchetta: Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty.

  Przepraszam za ten wstęp, ale mam słabość do kiczu i nie mogłam się powstrzymać.

  Teraz czas na konkrety: Jak to jest z tym gadzim mózgiem? I dlaczego jest tak popularny?

  Historia powstania i główne założenia teorii

  Był sobie taki pan, który nazywał się [Paul Donald MacLean]. Był amerykańskim naukowcem i lekarzem specjalizującym się w neurologii, fizjologii i psychiatrii. Mimo iż nie żyje od 13 lat, to nadal jest cenioną osobistością w świecie nauki, bo swoją pracą wniósł znaczący wkład w jej rozwój. Więc raczej mogę powiedzieć, że ludzki mózg mógł mieścić się w kręgu jego zainteresowań. W latach 1960-1990 nasz dzielny chwat stworzył, a potem rozszerzał pewną teorię. Model, który miał wyjaśnić budowę naszego mózgu z ewolucyjnego punktu widzenia. Model ten ochrzczono mianem [Triune Brain]. Z tego, co wiem, nie doczekał się oficjalnej polskiej nazwy, ale spotykałam się w literaturze z określeniem Mózg Trójdzielny/Trójjedyny, więc takiego nazewnictwa będę używać i ja.

  Na czym polegał ten model? No dokładnie na tym, co sugeruje nazwa. [MacLean uważał], że człowiek nie posiada jednego mózgu, a trzy odrębne struktury. Wewnątrz naszych czaszek miały się znajdować trzy połączone ze sobą komputery, z autonomiczną inteligencją, poczuciem czasu i przestrzeni, własną pamięcią i podmiotowością. Taka budowa miała wg naszego protagonisty uzasadnienie w ewolucji. Richard M. Restak w swojej książce z 1979 roku [The Brain: the last froncie], tak opisuje punkt widzenia MacLeana:

  Według MacLeana jesteśmy posiadaczami Trójjedynego Mózgu - nie jednego, ale trzech, każdy z własnym sposobem postrzegania świata i reagowania na niego (…) Mózg przypomina nieco stanowisko archeologiczne, z zewnętrzną warstwą złożoną z najnowszej struktury: kory mózgowej, która rozwija się u naczelnych i osiąga największy stopień złożoności u ludzi. Głębsze warstwy mózgu zawierają strukturę naszych wcześniejszych ewolucyjnych przodków, gadów i ssaków.

  Tłumacząc z języka naukowego na pospolity: zgodnie z teorią Triune Brain mózg podczas ewolucji się rozrastał. Na stare struktury narastały nowe. Taki upgrade, zainstalowanie nowej aplikacji, bez ingerowania w podstawowe oprogramowanie. Osoby, które siedzą w ewolucji i neurobiologii trochę głębiej już pewnie się uśmiechają, ale nie wyprzedzajmy faktów.

  I teraz uwaga, skupcie się.

  Teoria MacLeana od razu przywodzi na myśl pewną hierarchizację zarówno struktur ludzkiego mózgu jak i samych zwierząt – od najbardziej pierwotnych i wybrakowanych, poprzez bardziej skomplikowane, aż po sam szczyt ewolucyjny, czyli najbardziej złożone struktury lub/i organizmy. Ale MacLean wcale nie był pierwszym, który na to wpadł. Coś podobnego po głowie chodziło już Arystotelesowi, który opisywał naturę w takim hierarchicznym porządku. Stworzył on tzw. [„scala naturae”], która w przypadku kręgowców wyglądała tak: najniższe, najbardziej prymitywne to ryby, zaraz po nich plasowały się płazy, potem gady, ptaki, ssaki i na szczycie on: Homo sapiens sapiens, człowiek rozumny. Sama „scala naturae” jest o wiele bardziej złożona, ja jedynie przytoczyłam istotny w tej sprawie fragment.

  I dokładnie ta hierarchia, stworzona tysiące lat temu, została użyta przy tworzeniu teorii Triune Brain. Jedyną różnicą jest tutaj fakt, że Arystotelesowi obce było pojęcie ewolucji, to kreacjonizm był w jego przypadku fundamentem. MacLean użył tej hierarchii w innym kontekście – naukowiec bazował na teorii, w której z najbardziej pierwotnych kręgowców: czyli ryb wyewoluowały płazy, z płazów gady, a z gadów ptaki i no i na końcu najbardziej złożone ssaki.

  Cały koncept Triune Brain, czyli ewolucję i budowę naszego mózgu MacLean przedstawił w swojej książce z 1990 roku pod tytułem [Triune brain evolution. Role in Paleocerebral Functions]

  Na jej podstawie opiszę teraz wszystko, co istotne. Zwróćcie uwagę na datę powstania tej książki. To dosyć istotne biorąc pod uwagę fakt jak szybko rozwija się neurobiologia i że często badania wykonane 5 lat temu są już nieaktualne. Tutaj natomiast mamy książkę napisaną w 1990 opisująca teorię, która powstawała w 1960.

  Najbardziej prymitywną częścią miał być mózg gadzi, przez MacLeana nazywany R-complex, a w anglojęzycznych artykułach popularnonaukowych nazywany też Lizard Brain, czyli Mózg jaszczurki.

  To głęboko osadzony szereg struktur mózgowych, które stanowią prawie całą masę mózgu jaszczurek i gadów (…) Kiedy wspinamy się po drabinie ewolucyjnej, R-complex staje się mniej widoczny, aż u ludzi jest znacznie przyćmiony przez korę mózgową

  Zapamiętajcie ten cytat, bo potem do niego wrócę. PS, nie mam pojęcia, dlaczego rozdzielono gady i jaszczurki, autor też w żaden sposób nie wyjaśnił, dlaczego to zrobił.

  Za co odpowiadał gadzi mózg? Za wszystkie odruchy instynktowne, najbardziej prymitywne zachowania, czyli agresję, terytorialność, dominację, system walka-ucieczka-znieruchmienie, oraz zachowania „rytualne” które różnią się u poszczególnych gatunków. Mam tu na myśli takie rzeczy jak oblizywanie oczu, zdobywanie pokarmu, zmiana pigmentu w skórze, wygrzewanie na słońcu, jakiś określony sposób poruszania się i preferencje środowiska (na przykład jeden gatunek siedzi na drzewie, inny pod kamieniem).

  I to wszystko. MacLean przede wszystkim skupiał swoją uwagę na agresji i terytorialności, która jego zdaniem miała swoje źródło w gadzim mózgu. I pewnie niektórzy z Was przecierają teraz oczy ze zdumienia, bo to kompletnie nie zgadza się z tym, co możemy przeczytać w popualarnych artykułach. I od razu spieszę z wyjaśnieniem – nie, o niczym nie zapomniałam i niczego celowo nie pominęłam. I tak, w micie na temat istnienia gadziego mózgu da się znaleźć mity na temat jego wpływu na zachowanie człowieka. Mit-cepcja.

  Na gadzi mózg została nałożona warstwa „emocje” pod postacią układu limbicznego. MacLean nazwał tę część mózgiem paleossaczym, lub mózgiem starych/wczesnych ssaków i umieścił w nim funkcję motywacji do działania, emocji oraz wszystkie funkcje reprodukcyjne i rodzicielskie, od wyboru partnera zaczynając, po karmienie cycem kończąc. Tak, dobrze widzicie. Mózg gadzi nigdy nie był przez autora wiązany z seksualnością oraz wyborem i oceną wyglądu partnerów.

  Szczerze to nie udało mi się dokopać do naukowych źródeł, które zmieniły ten model i przekierowały seksualne preferencje z mózgu wczesnych ssaków do mózgu gadziego i przede wszystkim argumentacji, która stała za ta zmianą. Mam taką teorię, że mogły to zrobić osoby niezwiązane ze środowiskiem naukowym, których celem była manipulacja swoimi odbiorcami i próba zdegradowania w ich oczach określonej grupy ludzi, w których te teksty celowały. To bardzo prosta manipulacja: wmówienie pewnej grupie, że zachowania i decyzje innej są kierowane przez najbardziej prymitywny obszar mózgu bardzo skutecznie ładuje do głowy myśl: „tamci to prymitywne zwierzęta, ja jestem lepszy”, co w konsekwencji wywołuje poczucie wyższości oraz nienawiści. Zaznaczam jednak, że teoria ta należy do mnie i nie mam jej potwierdzonej, więc wcale nie musi być prawdziwa.

  Oczywiście znalazłam autorów, które w swoich naukowych artykułach i książkach wyczyniali takie rzeczy, ale te teksty były młodsze od wielu artykułów nie-naukowych, więc do tej pierwszej modyfikacji nie dotarłam.

  Niektórzy naukowcy tę część mózgu nazywali też mózgiem ptasim np. Temple Grandin w swojej książce [„Zrozumieć zwierzęta”], kierując się drabiną hierarchiczną Arystotelesa – no bo po gadach, były przecież ptaki, nie? Tutaj jednak jest sporo kontrowersji, bo jednak wydaje się, że MacLean zrównywał ptaki z gadami, co z jednej strony nie było wcale głupie, ale z drugiej ten ruch w zasadzie zablokował rozwój nad badaniami inteligencji ptaków na całe dekady, bo według ówczesnych badaczy nic sobą nie reprezentowały.

  No i na końcu kora mózgowa, kora nowa, mózg nowych ssaków, mózg neossaczy, coś, co wyniosło człowieka na sam szczyt drabinki. Ona odpowiada za logiczne myślenie. Więcej się o niej rozpisywać nie będę, ale zaznaczę, że wg MacLeana poza człowiekiem tylko niektóre, niezwykle inteligentne ssaki posiadają korę nową, a ponieważ gady i ptaki są od nas ewolucyjnie na niższym poziomie (znowu Arystoteles), to na bank jej nie posiadają, bo ona pojawiła się dopiero u ssaków i to też nie wszystkich.

  Czemu MacLean w budowaniu teorii zaczął od gadów i kompletnie pominął płazy i ryby? Nie wiem, nie pytajcie mnie, nie ja to wymyśliłam. Ale pokłosie jego decyzji zbieramy do dzisiaj. Ja np. kiedyś dowiedziałam się od pewnej pani doktor na uczelni, że płazy w ogóle nie mają mózgu. I pewnie nie raz też słyszeliście mit o tym, że ryby nie czują bólu, bo są zbyt prymitywne. Także no.

  Teraz zajrzyjcie do komentarza, w którym umieściłam ryciny mózgu człowieka podzielonego wg teorii Triune Brain. I zapamiętajcie jeden niezwykle istotny fakt. Zgodnie z teorią mózgu trójdzielnego gady nie mogły posiadać struktur odpowiadających układowi limbicznemu oraz korze nowej, natomiast większość ssaków poza mózgiem gadzim i paleossaczym (czyli układ limbiczny właśnie) także nie mogła się pochwalić niczym innym.

  Zgodnie z zasadami MacLeana te trzy struktury pojawiały się i obrastały poprzednią wraz z postępem ewolucyjnym. Czyli (zgodnie z ryciną) gady i ptaki mają tylko to brązowe, głupsze ssaki mają to brązowe i czerwone, natomiast ludzie i kilka inteligentnych gatunków ssaków mają brązowe, czerwone i niebieskie. Ludzie, którzy faktycznie coś wiedzą na temat ewolucji pewnie znowu się uśmiechają pod nosem, ale nie wyprzedzajmy faktów.

  No dobra, ale czy swoją teorię Pan Paul MacLean próbował udowodnić? Ano próbował.

  Zapraszam Was do świata eksperymentów szalonych naukowców:

  W 1978 nasz protagonista dokonał pewnego [eksperymentu na małpach]. Dokonał kilku obserwacji po wycięciu części mózgowia, którą uważał za R-complex. Kiedy MacLean usunął tę część mózgu samcowi małpy, zwierzę przestało agresywnie reagować na swoje odbicie. Ta zmiana bardzo pasowała do teorii, bo zdawała się potwierdzać, że MacLean wyjął „gadzią” część mózgu małpy, bo przecież agresja jest typowym przykładem „gadziego zachowania”.

  Opierając się na tych luźnych obserwacjach, MacLean uznał, że nigdy nie pozbyliśmy się gadziego mózgu, który odziedziczyliśmy po naszych gadzich przodkach, ale zamiast tego wyewoluowaliśmy nowe struktury na fundamencie naszego starego mózgu. Opierając się na tych niepewnych podstawach, MacLean rozwinął pełną teorię ewolucji ludzkiego mózgu.

  Z tego co wiem, oryginalne obserwacje MacLeana nigdy nie zostały powtórzone, co wbrew pozorom jest BARDZO ważne w świecie nauki. Normalną praktyką jest powtarzanie badań przez innych naukowców, w celu potwierdzenia, bądź zaprzeczenia jej wyników oraz wykazaniu ewentualnych słabości metodologicznych. W tym przypadku prawdopodobnie do niczego takiego nie doszło, więc wyniki tego eksperymentu zostały opisane wyłącznie przez jednego człowieka, który – zaznaczam – szukał dowodów na potwierdzenie swojej teorii, których bardzo potrzebował.

  Popularyzacja

  Muszę przyznać, że teoria Triune Brain jest na pierwszy rzut oka bardzo interesująca i fascynująca. Co więcej jest też niezwykle łatwa w zrozumieniu i wyobrażeniu nawet dla prostych chłopaków z osiedla no i na chłopski rozum całkiem logiczna, więc w ogóle nie dziwi mnie jej popularność. Niestety naukowcy pracujący nad odkryciem prawdy o nas samych bardzo lubią proste rozwiązania, ale sama natura już niekoniecznie. Prawda zawsze okazuje się bardziej skomplikowana, niż byśmy sobie tego życzyli. Tak jak pisałam teoria powstała już w latach 60 ubiegłego wieku, ale jej popularność rozpoczęła się prawie 30 lat później, kiedy już została obalona… a spopularyzował ją nie kto inny, jak [Carl Sagan], czyli typ od kosmosu i niekoniecznie budowy mózgu xD

  Jego książka [„Dragons of Eden: Speculations on the Evolution of Human Intelligence”] bardzo przyczyniła się do popularyzacji mózgu trójjedynego. To właśnie w niej Sagan oparł na tej teorii swoje przemyślenia i chętnie cytował Paula MacLeana, nie kryjąc swojego entuzjazmu. O efektach tego działania napiszę trochę później.

  Zderzenie z rzeczywistością, czyli co w teorii gadziego mózgu jest błędne?

  Obecnie wiemy, że wszystko. Zacznijmy od samej ewolucji i od tego, że mózgi ssaków i gadów rozwijały się zupełnie niezależnie od siebie. Model, który stworzył Arystoteles i na którym bazuje Triune Brain jest całkowicie fałszywy. To nie było tak, że z ryb wyewoluowały płazy, z płazów gady, z gadów ptaki, a z ptaków ssaki. Nasze mózgi nie są jak cebula, po przekrojeniu nie zobaczysz słojów i nie będziesz mógł wskazać, że ten fragment tutaj to od gadów pochodzi, a tamten od ptaków. Ba nawet sam podział na ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki jest podziałem historycznym i nieprawidłowym.

  Tak naprawdę przodkowie ssaków oraz gadów i co za tym idzie ptaków rozdzielili się około 312 milionów lat temu. Ze wspólnego przodka powstały dwie grupy: zauropsydy, czyli praojcowie gadów, oraz synapsydy, czyli praojcowie ssaków. Z tego wynika, że ssaki w ogóle nie pochodzą od gadów. Ten mit wziął się z tego, że kiedyś część synapsydów nazywano gadami ssakokształtnymi. Ale należy pamiętać, że gady ssakokształtne tak naprawdę gadami nie były, a sama nazwa jest już nieaktualna. Ptaki natomiast są gromadą, która faktycznie wyewoluowała od gadów (dokładniej dinozaurów). Są też najmłodszą ze wszystkich gromad, pojawiły się długo po pierwszych ssakach. W komentarzu macie obrazek, który wam to… no zobrazuje. Więc sama ewolucja już obala teorię gadziego mózgu. Źródło tych rewelacji znajdziecie [w tej książce].

  Co jeszcze dowodzi nieprawdziwości tej teorii? No fakt, że tak naprawdę mózgi gadów, ptaków i ssaków w swojej budowie zasadniczo się od siebie nie różnią. Wbrew teorii MacLeana wszystkie ssaki posiadają korę mózgową, a reszta kręgowców ma jakieś jej analogi (nawet ryby i płazy). W komentarzu obrazek jak to rzeczywiście wygląda. Porównajcie sobie z podziałem MacLeana. Na niebiesko w obu przypadkach zaznaczona jest kora mózgowa bądź jej odpowiedniki u przykładowych kręgowców w tym gadów i ryb. Grafika ta pochodzi z artykułu, który macie podlinkowany trochę niżej.

  Sposób w jaki nasz autor opisał drogę ewolucji mózgu jest [sprzeczny z tym jak działa ewolucja. Pomysł, że nowe struktury pojawiają się na starych jest – przepraszam za wyrażenie - o kant dupy rozbić. Ewolucja zazwyczaj modyfikuje i powiększa starsze struktury, a nie doinstalowuje nowe funkcje do starego systemu. Na przykład kora mózgowa ssaków nie jest całkowicie nową strukturą, jak sądził MacLean, ale jest [zmodyfikowaną wersją naszych przodków sprzed setek milionów lat]. WSZYSTKIE główne struktury mózgu ssaków można znaleźć w mózgach gadów i ryb. Nie jesteśmy pod tym względem wyjątkowi. Ten fakt prowadzi nas do bardzo odważnej teorii, obecnie dominującej w świecie najnowszych nauk o neurobiologii: Pień mózgu i kora mózgowa rozwijały się równolegle, a ich protoplasty są prawdopodobnie tego samego wieku. Tutaj zacytuję neurobiologa ewolucyjnego Terrence Deacona, który zresztą [obalił wszystko co napisał MacLean]:

  Dodawanie nie jest drogą ewolucji mózgu. Zamiast tego te same struktury zostały zmodyfikowane na różne sposoby na różnych liniach.

  Gwoździem do trumny było spotkanie naukowców w 2002 w Karolinie Północnej na [„Avian Brain Nomenclature Forum”]. Eksperci po przewertowaniu trwających przez dziesięciolecia badań stwierdzili, że gładki płaszcz, znajdujący się tuż pod czaszką ptaków, odróżnia od kory ssaków tylko jedna, banalna cecha: wygląd. Dawniej badacze, w tym MacLean, kiedy uznawali, że ptaki nie posiadają kory mózgowej, ulegli złudzeniu optycznemu, bo ten płaszcz jest prawdopodobnie właśnie korą mózgową. I to obszerną, pomimo braku tej charakterystycznej warstwowej struktury. Pomijając cechy czysto estetyczne, mózgi ptaków – które, przypominam, pochodzą od gadów i przez część naukowców są nawet do nich zaliczane – i ssaków są do siebie zdumiewająco podobne.

  Pamiętacie jak prosiłam, byście zapamiętali ten cytat?

  To głęboko osadzony szereg struktur mózgowych, które stanowią prawie całą masę mózgu jaszczurek i gadów

  Tak pisał o gadzim mózgu MacLean. [Jaka jest rzeczywistość?] Struktura, którą nasz naukowiec uznał za R-complex, a która miała być prawie całą masą mózgu gadów jest w rzeczywistości tylko ułamkiem przodomózgowia w mózgu gadów i ptaków. No i oczywiście obszary nazywane gadzim mózgiem nie występują tylko u gadów, ptaków i ssaków ale również u ryb i płazów.

  Teoria stworzona przez Paula Donalda MacLeana tak właściwie [nigdy nie była traktowana na poważnie] w świecie neuronauki ewolucyjnej.

  Dlaczego więc do dzisiaj króluje wśród wątpliwej jakości tekstach o pseudopsychologii, a nawet jest czasem uznawana przez utytuowanych psychologów?

  Po pierwsze zadziałała nasza silna potrzeba poczucia wyjątkowości. Dawni badacze wściekle próbowali udowodnić, że człowiek jest ukoronowaniem procesu ewolucji, więc muszą go cechować widoczne różnice w budowie organu myślenia. Zresztą do dzisiaj możemy spotkać debili, uważających, że tylko człowiek jest zdolny odczuwać cierpienie, co jest oczywiście nonsensem w świecie nauki. Ta chęć udowodnienia naszej wyjątkowości doprowadziła do słabej oceny dostępnych danych, a w pewnych kwestiach nawet naciąganie ich pod z góry założona tezę. MacLean nie rozważał innych hipotez, nie zastanawiał się czy istnieje inne wyjaśnienie zauważonych przez niego zjawisk. A to właśnie takie zadawanie pytań jest kluczem do robienia dobrej nauki.

  No dobra, ale to nie tłumaczy tak wielkiej popularności tej teorii.

  Winny jest tutaj, już przeze mnie wspominany Carl Sagan

  Teoria trójjednego mózgu odegrała główną rolę w jego bestsellerze, The Dragons of Eden. Sagan odwołał się do MacLeana, aby wyjaśnić, w jaki sposób ludzie ewoluowali, aby tworzyć naukę, sztukę, matematykę i technologię – czyli to czyni nas wyjątkowymi. Sagan napisał, że pod naszą myślącą korą kryje się morze emocji prymitywnych ssaków i jeszcze bardziej prymitywnych gadzich skłonności do hierarchii i agresji. Twierdził jednak, że ludzie są wyjątkowi, ponieważ nasza kora nowa jest szczególnie dobrze rozwinięta, a zatem w przeciwieństwie do innych zwierząt możemy wydostać się z naszych prymitywnych instynktów.

  Aby jednak go nie demonizować, zaznaczę, że Sagan był uczciwy i ostrożny, pisząc o trójjedynej teorii mózgu, a swoje wyjaśnienia opisywał bardzo ostrożnie (np. „Jeśli ta teoria jest poprawna…”). Podkreślił też, że model jest „nadmiernym uproszczeniem” i może być niczym innym jak „metaforą o wielkiej użyteczności i głębi”. Ale entuzjazm Sagana dla tej teorii był widoczny zarówno w jego tekstach, jak i programach telewizyjnych, które jak zwykle miały ogromną publiczność. Nie powinno zatem dziwić, że częściowo dzięki elokwencji i popularności Sagana błędne pomysły MacLeana przedostały się do głównego nurtu kultury. Ludzie słuchając tak uznanego autorytetu brali jego słowa za pewnik. Nikt nie słuchał pukających się w czoło neurobiologów, nikt nie sprawdził, czy przypadkiem Sagan się nie pomylił.

  Jakie są więc fakty?

  Ssaki nie pochodzą od gadów, ale mają z nimi wspólnego przodka sprzed pond 300 milionów lat. Mózg ssaczy nie wyewoluował więc z mózgu gadziego. Mózgi ssaków i gadów oraz poszczególne ich struktury ewoluowały równolegle i całkowicie niezależnie od siebie. Mózgom gadów, ptaków, płazów, ryb i ssaków nie brakuje struktur analogicznych do kory mózgowej, czy też układu limbicznego. Nie da się więc podzielić naszego mózgu na część gadzią/paleossaczą/neossaczą.

  Oczywiście nasz mózg posiada obszary o różnych cechach, działaniu, budowie chemicznej i funkcjach, ale ich pochodzenie, działanie i rozwój nijak się mają do teorii MacLeana. Co więcej, biorąc pod uwagę fakt, że dokładnie te same struktury (które rozwinęły się w inny sposób i z różnym natężeniem) istnieją w mózgach gadów i ssaków, neurobiolodzy zgodnie uważają, że protoplasty zarówno pnia mózgu, układu limbicznego i kory mózgowej są tak samo stare i sięgają ponad 300 milionów lat. Prawdopodobnie fałszem jest więc teoria mówiąca, że pień mózgu jest najwcześniej wyewoluowaną strukturą naszego mózgowia, co burzy teorię gadziego mózgu zarówno w dosłownym jak i przenośnym rozmieniu tego terminu.

  Ewolucja nie działa w sposób opisany przez naszego bohatera. Nie nakłada warstw na istniejące struktury, bez zmian w poprzednich, tylko modyfikuje i rozbudowuje te istniejące. Więc analizowanie zachowań człowieka na podstawie budowy fizjologicznej gadziego mózgu jest zwyczajną głupotą: ewolucyjne zmiany w budowie całych struktur (od pnia mózgu zaczynając, po korę nową kończąc) a co za tym idzie naszych instynktów, motywacji, uczuć, czy preferencji jest zbyt różne, by to w jakikolwiek sposób wiązać. Różnice są po prostu zbyt wielkie i w efekcie zupełnie niewiarygodne.

  Zgodnie z teorią Triune Brain gadzi mózg nigdy nie miał odpowiadać za rozmnażanie, a co za tym idzie preferencje seksualne zwierząt i ludzi. Gadzi mózg zarówno w dosłownym jak i potocznym rozumieniu nie istnieje, a ich interpretacje zachowania ludzi bazują na całkowicie fałszywych podstawach.

  I serio, długo zastanawiałam się, w jakim innym kontekście może być używany termin gadziego mózgu. Jedyne co mi przyszło do głowy to wykorzystanie tego w formie pewnego rodzaju metafory lub luźnego powiedzenia (które nie powinno mieć miejsca w poważnych czasopismach naukowych, ale ok.), o której mówił Carl Sagan. Z tym że ta linia obrony w tym przypadku jest zupełnie nietrafiona. Analizując teksty anglo- i polskojęzyczne o gadzim mózgu, które zostały opublikowane przez ludzi związanymi ze społecznością Blackpill, zauważyłam, że słowo w słowo powtarzane są zastosowane przez MacLeana podziały, dokładnie, bez cienia metafory opisywana jest budowa gadziego mózgu, która idealnie pokrywa się z Triune Brain, powielane są dawno obalone mity z pełną wiarą w ich prawdziwość (poza jedną, drobną zmianą, o której pisałam). Teorie o tym, że to pień mózgu wyewoluował jako pierwszy i o on odpowiada za najbardziej pierwotne mechanizmy zachowań, przy jednoczesnym ignorowaniu całej reszty mózgowia nie da się usprawiedliwić powiedzeniem. Co więcej częste korzystanie ze zwrotów typu „w takiej sytuacji dominuje gadzi mózg”, „tę decyzję podjął gadzi mózg”, „tak jest zbudowany gadzi mózg, który sprawia, że osobnik...” jest parodią samą w sobie. Bzdurą, której nie da się wytłumaczyć uproszczeniem w postaci metafory. Nie ma tu mowy o obronie typu „eeeey, bo to taka metafora tylko, powiedzenie, nie rozumiesz co czytasz, my tak nie na poważnie, ty faszystowska kur…”.

  W świecie psychologii i psychologii ewolucyjnej jednak używa się tego terminu w kontekście pewnego uproszczenia, powiedzenia. To trochę wynik kości niezgody, która leży między psychologami ewolucyjnymi a neurobiologią. Wiecie, naukowcy to też ludzie, też mają swoje poglądy i też dają się złapać w różne pułapki myślowe i chwyty manipulacyjne. Ja, po zapoznaniu się z argumentacją obu stron uznałam, że bardziej przemawia do mnie neurobiologia/psychologia zwierząt/paleontologia i te argumenty właśnie Wam opisałam.
  Osobiście wykorzystywanie w artykułach naukowych skrótów myślowych, metafor, czy tam związków frazeologicznych (zwał jak zwał) uważam to za bardzo złą tendencję, która nigdy nie powinna mieć miejsca – bo niezwiązani z nauką ludzie, mogą dosłownie interpretować słowa, święcie wierzyć w to, co mówi naukowiec, który siłą rzeczy jest autorytetem. Powtarzane przez takich psychologów pojęcia, bez wyraźnego zaznaczenia, by nie traktować go dosłownie jest bardzo niebezpieczne i zwyczajnie powiela mit w kulturze. To tak jakby, psycholog opowiadał o tym, że prawa pólkula mózgu odpowiada za kreatywne myślenie, albo że wykorzystujemy 10% mózgu, a potem się bronił, że przecież to niedosłownie było xD Co więcej mit o wykorzystywaniu 10% mózgu i mit mózgu trójdzielnego w pewnym stopniu się pokrywają. Zresztą nie tylko ja mam takie zdanie. Neurobiolog Daniel Toker (którego tutaj już przytaczałam) takie zachowanie wprost krytykuje, otwarcie punktuje jego szkodliwość i zrównuje do uznawania fałszywych teorii.

  Konkluzja

  Żeby była jasność: ja nie podważam istnienia pnia mózgu i innych struktur. Nie podważam istnienia u ludzi pierwotnych instynktów. Zdaję też sobie sprawę, że mimo nadziei wielu osób tutaj, to tym artykułem ledwo co drasnęłam Blackpill. No i wbrew temu, co niektórzy mi zarzucili, nigdy nie miałam zamiaru go obalać, bo tego się w jednym poście na Mirko zwyczajnie nie da zrobić XD

  Ten tekst miał pokazać przede wszystkim jedną rzecz: niektórzy ludzie, którzy szczycą się oparciem swoich teorii na nauce w rzeczywistości nie bardzo mogą mieć pojęcie o terminach, jakimi się posługują. A jest to konsekwencją jednej rzeczy: skupienie się na bardzo wąskiej dziedzinie nauki, która nie dość, że nie jest dobrze zbadana, to jest pełna dziur, niedopowiedzeń, pytań bez odpowiedzi, a także fałszywych tez, które zostały obalone przez innych ludzi. Wiecie, prace naukowe nie tracą ważności, a książki nie mają obowiązku dopisywania do fałszywych teorii dopisku „wiecie co? Bo jednak się okazało, że to nie do końca prawda”. To wszystko sprawia, że rzeczywistość jest ukazywana w krzywym zwierciadle, przez bardzo wąskie okno. Interpretacja zachowania danego osobnika bazując wyłącznie na pierwotnych mechanizmach zachowań i psychologii ewolucyjnej, na fałszywej podwalinie, z pominięciem neurobiologii, ewolucji gatunków, fizjologii, czy w przypadku ludzi także socjologii i historii, kultury jest rażącym błędem, prowadzącym do wielu nadinterpretacji i wniosków mijających się z prawdą. Gdyby tak usiąść na spokojnie i przeanalizować każdą tezę oraz jej źródła, które królują w Blackpillu, po czym dodać to tego szerszy kontekst, z pewnością uzyskalibyśmy obraz bliższy prawdy.

  Analogiczna (serio, bardzo podobna) sytuacja jest w dziedzinie, w której siedzę osobiście – psychologia zwierząt. W tym środowisku siedzi masa ludzi zapatrzona na metody badań behawiorystów, którzy wszystko opierają na najbardziej prymitywnych odruchach i instynkcie, kompletnie ignorując coraz to nowsze badania i terminy. To prowadzi do bardzo dużego uproszczenia i w konsekwencji zakłamania przy próbach wytłumaczenia zachowań zwierząt (ludzi). A potem przychodzi taka papuga Alex, która swoją inteligencją (uwaga, brzydkie słowo) rozpierdala w proch wszystko co wiedzieliśmy o ptakach, a behawioryści najpierw łapią terror, a potem wykrzykują „A… ale instynkt! To instynkt! Udowodnij że nie!”

  Na koniec TRZEBA zaznaczyć, że moim celem nie było zdyskredytowanie cenionego naukowca. Te 60 lat temu teoria była na pierwszy rzut oka całkiem dobrze uzasadnioną próbą zebrania całej ówczesnej wiedzy na temat neurologii i psychologii w jedno. Problem polega na tym, że ten stan rzeczy odpowiadał… latom 60 ubiegłego wieku, a mimo wszystko cała masa ludzi w dalszym ciągu wierzy w dawno obalone teorie.

  #nauka #ciekawostki #ewolucja #psychologia #biologia
  pokaż całość

 •  

  Ależ się pięknie zesrał ten jebawkowy *****, miód na moje serce :3

  #bekaztwitterowychjulek #bekazpodludzi #jbwa #bekazlewactwa #4konserwy #libertarianizm

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20201021_143748.jpg

 •  

  Mój Luncik.... zasługuje na pół plusa?
  #pokazkota #kitku #koty

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 1603265161612.jpeg

 •  

  O, ta jest niezła xD

  #bekaztwitterowychjulek #bekazlewactwa #bekazpodludzi #4konserwy

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20201021_093653.jpg

 •  

  O kurde xD HURR DURR JAPONIA GWAŁCIŁA KOBIETY, tymczasem rosjanie wymordowali kurwa 50% wykształonych ludzi w PL ale oni nie byli zgwałconymi kobietami więc nic się nie stalo i można jeździć na wycieczki szkolne do Rassiji XD Niemce też spoko a Berlin fajne miasto a ci p0lacy w obozach zagłady to pewnie kłamstwo białych cis mężczyzn ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  pokaż spoiler Plus tak sobię myślę, że jak mielibyśmy patrzec na przeszłość to 90% krajów by trzeba było znienawidzić i nie wspierać bo to "zjebane narody" .

  #bekaztwitterowychjulek
  pokaż całość

  źródło: Zrzut ekranu 2020-10-20 173827.png

 •  

  Ile plusów dostanie ta niechlujnie zrobiona mapa szuro-prawaków? Mógłbym wrzucić jeszcze posłów PiS-u ale nie chciało mi się tyle wklejać xd
  #neuropa #bekazprawakow #polityka

  źródło: szuroprawo mapa.png

 •  

  wiecie co jest najgorsze?

  w momencie, kiedy normalna część społeczeństwa marzy o tym, aby w końcu nadszedł czas wyplewienia z polaków mentalności komunistycznej, wchodzą one całe na biało i... gloryfikują komunizm, marksa, guevare... kurwa, dlaczego to znowu stało sie modne? czy dla tego kraju naprawdę nie ma ratunku i trzeba stąd w końcu wypierdalać?

  #bekaztwitterowychjulek #bekazpodludzi pokaż całość

  •  

   ale podoba mi się jak momentalnie od sporu przekabacił Cię na swoją stronę tym przeintelektualizowanym bełkotem ( ͡° ͜ʖ ͡°) dlatego zaznaczyłem, że to mega szkodliwe

   @festiwal_otwartego_parasola:
   Nie wiem czy zauważyłeś, ale rozpocząłem dyskusję w tym temacie od przypierdolenia się akurat do niego, że źle się zabrał do przypierdalania się do ciebie xD.
   Krótko podsumowując, co myślę. Nie podoba mi się styl dyskutowania @MilionoweMultikonto i słusznie się do tego przypierdalasz. Nie podoba mi się natomiast też fakt, że stawiasz takie bardzo uogólniające tezy bez jakiejś porządnej analizy albo chociaż przedstawienia swojego procesu myślowego, który pozwolił ci taki wniosek wyciągnąć, bo jak i o czym w takiej sytuacji dyskutować? Biorę na siebie poprawkę, bo jestem zagorzałym antykomunistą i gdybym się postarał, to pewnie widziałbym tych komunistów wszędzie i zachowywał się jak paranoik - może to też jest twój przypadek.
   pokaż całość

  •  

   mi też nie (╯︵╰,) zwłaszcza że to kolejny dowód zidiocenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @MilionoweMultikonto:
   Nie wiem, co wy macie z tym zidioceniem, ale załatwiajcie to już między sobą, dobrze? xD

  • więcej komentarzy (50)

 •  

  Zauważyliście coś dziwnego odnośnie atencjuszek na Wykopie? Zawsze jest jedna mega atencjuszka, ewentualnie druga mniejszego kalibru, a pozostałe zostają w cieniu. Coś jak zasada Sithów w #starwars , gdzie jest zawsze dwoje aktywnych adeptów Ciemnej Strony Mocy, mistrz i uczeń, a reszta chowa się w cieniu i czeka na swoją kolej.

  To mogłoby być nawet jakieś zagadnienie dla psychologów i filozofów, bo serio zwróćcie uwagę jak to działa na podstawie największych afer wokół #atencyjnyrozowypasek .

  Pitrasia, Nemka/Xanthia, Blackdozen, Hannahalla, Kleboldswaifu. Atencji zaczęło przybywać, ale ciągle było jej zbyt mało, więc zaczęły chwytać się coraz to nowych sposobów wyrównania jej niedoborów. Kulminacja następowała tylko i wyłącznie gdy któraś z pań była już od dłuższego czasu w świetle reflektorów, nieważne czy działo się to poprzez wrzucenie swoich nagich fotek, robieniu afery z udziałem mediów, czy niesamowicie cringe'owym wykonaniu rapu HOT16 challenge. Dochodziło do przegięcia pały i tyle widzieli przedstawicielkę ciemnej strony Mirko, po czym błyskawicznie pojawiała się kolejna.

  Obecnie prym wśród atencjuszek przejmuje @Phyrexia i już w tym momencie odstawia takie inby, że głowa mała. Dodatkowo jest osobą rozpoznawalną wśród lewackich działaczy w pochodach i prostestach wszelakich, jej imię i nazwisko jest dostępne dla praktycznie każdego z IQ powyżej 50 potrafiącego korzystać z Google. Możnaby pomyśleć, że niezbyt rozsądnym jest umieszczanie swoich fotek na Wykopie przy jednoczesnym opisywaniu dram biurowych z koleżankami z #korpo w którym się pracuje. Wpisy takie jak przypadkowe przyznanie się do poniżania stażystki, wywód o swędzeniu cipki podczas zebrania, dzielenie się mądrościami z HRu które nie są w najmniejszym stopniu mądre? Takie coś wystarczy żeby kilkaset osób obserwowało panią @Phyrexia w oczekiwaniu na moment kiedy atencja spadnie do tego poziomu, że zacznie wrzucać nudeski? Jesteście aż tak zdesperowani i głodni fotek tych jej wielkich bimbałów i swędzącej na zebraniach pipki?

  Żal mi was Mirki, bo stuleje wam pękają do atencjuszek które traktują was jak gówno ale zachłystują się atencją jaką im dajecie, karmiąc wybujałe ego. Miejcie trochę RiGCzu.

  #bekazpodludzi #bekaztwitterowychjulek #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow #korpobitch #korposwiat #stulejacontent #spermiage #afera
  pokaż całość

 •  

  Też zauważyliście, że odkąd wojna zakoli opublikowała swój film o bambinizmie na wykopie coraz częściej można spotkać się z wysrywem, że jeśli ktoś chce chociaż trochę lepszego traktowania zwierząt to jest bambinista xDD no teraz prawaki mają „super” argument ktoś wpadł na pomysł, że zamiast urządzać polowanie na zwierzęta można na roboty prawaki: Bambinista! Bambinista!
  Ktoś zwrócił uwagę, że króliki są bite prawaki: o ty bamibinisto to nie tak że one są bite te ślady po prostu same się zrobiły xD

  #bekazprawakow #neuropa #urojeniaprawakoidalne #wojnaidei #antykapitalizm
  pokaż całość

  źródło: zakolak.png

 •  

  Wykop nadal pełen rasizmu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  #bekazprawakow #heheszki #humorobrazkowy #neuropa #bekazkonfederacji

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: wykop.pl

 •  

  Za każdym razem kiedy pojawia się souszel czeindżes
  #bekazprawakow #konfederacja #neuropa #usa #polityka

  źródło: a3c.jpg

  •  

   @tyrytyty:
   I czego dokładnie nie rozumiem? Mam spory problem ze zrozumieniem, co chciałbyś mi w ogóle przekazać, a ty jesteś raczej oszczędny w konkretach, od razu z brainletem wyskakujesz.

  •  

   1) nie ma absolutnie nic dziwnego/złego w tym, że model dawał 70% na zwycięstwo HC. Problemem nie był model, tylko (nie aż tak bardzo, ale jednak) błędne sondaże
   Dlaczego sondaże nie są w twojej definicji częścią modelu? No ale abstrahując - jestem w stanie w to uwierzyć, tylko trzeba byłoby to jeszcze udowodnić.

   2) okazuje się że sondażownie nie działają pod dyktando żydowskiej agentury forsującej globalny socjalizm tylko wyciągają wnioski z błędnych pomiarów i należy oczekiwać, że teraz nie popełniają takich błędów jak w 2020. W 2018 dały radę.
   Nie wiem co to wnosi do naszej dyskusji, pominę to milczeniem xD.

   jeśli chcesz mieć bekę z sondaży/modelu to "hur dur 2016 xD" nie jest dobrym argumentem bo 2), ergo zamiast wysługiwać się memem musisz napisać coś mądrego inb4 silent majority
   Po 1: jeśli chcesz się powoływać na jakiś sondaż, to do ciebie należy dowodzenie jego wartości statystycznej.
   Po 2: pomysł, że skoro sondaże z większym prawdopodobieństwem wskazały wygranych w wyborach do kongresu w 2018 roku, to już z dużo większym prawdopodobieństwem wytypują wygranego w wyborach prezydenckich jest po prostu kurwa debilny xD i nie mam pomysłu jak skomentować coś tak absurdalnego. Ma to mniej więcej tyle sensu, co mówienie, że skoro 2 dni z rzędu padał deszcz to trzeciego będzie słonecznie.
   @tyrytyty:
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  Czołem Wykopie.

  Nazywam się Mariusz Marszałkowski, jestem dziennikarzem BiznesAlert.pl.

  Chciałbym zaprosić Was na #ama, które zacznie się jutro o godzinie 20:00.
  Tematem spotkania będzie Energetyczna wojna o Białoruś: Koniec czy początek
  białoruskiej drogi do niezależności energetycznej.

  Początek 2020 roku w energetyce na Białorusi wydawał się przełomowy za sprawą
  rozpoczęcia dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. Czy w wyniku napięć politycznych w
  Mińsku skończył się czas uniezależniania od Moskwy?

  Na co dzień zajmuję się tematami związanymi z energetyką i
  bezpieczeństwem na Wschodzie. Urodziłem się i wychowałem na Kaszubach.
  Skończyłem AMW w Gdyni. Jestem fanem szant, podróży (zwłaszcza na
  wschód) i miłośnikiem kuchni gruzińskiej.

  Zapraszam do zadawania pytań jutro o 20!

  #ama #bialorus #energetyka #biznes #ciekawostki
  pokaż całość

  źródło: Białorus.jpeg

 •  

  Za trzy dni Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy przerywanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu jest zgodne z Konstytucją. Ze względu na pandemię, osoby które chcą protestować mają ograniczone pole manewru. Zdecydowano się na protest samochodowy, podobną formę protestu wybrano w kwietniu podczas czytania projektu Kai Godek. Sama Godek również zapowiedziała swoją pikietę i wraz ze swoimi zwolennikami będzie modlić się o zakaz przerywania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu, pod bramą Trybunału na alei Szucha.
  Nie wiem co mają w głowach ludzie, którzy chcą tak nieludzkich zmian w prawie. Zmian które będą narażać kobiety i dzieci na ból i cierpienie. To zwykła nienawiść do kobiet, czy po prostu religijny zamordyzm, ciężko stwierdzić...
  Przypomnę tylko że zgodnie z obowiązującym prawem, w chwili obecnej każda kobieta ma wybór. Jeżeli osoba religijna nie chce dokonać aborcji i chce patrzeć jak bąbelek żyje przez kilka godzin w bólu i cierpieniu, nikt jej tego nie zabrania.
  Ale skoro jest tyle osób które popiera te zmiany, głównie zgromadzonych pod tagami #4konserwy #konfederacja i #przegryw chciałem wam pokazać jak wyglądają przykładowe dzieci, które polskie kobiety, być może wkrótce będą musiały rodzić i nie będą miały wyboru, bo nie chcecie by go miały.
  A i to wcale nie sprawi że wasze wymarzone szare myszki nagle zaczną płodzić wam dzieci, wręcz przeciwnie, nienawiść i pogarda do polskich konserwatywnych mężczyzn tylko wzrośnie.

  #neuropa #rozowepaski #aborcja #prawo #tklive #oswiadczenie #gorzkiezale #bekazprawakow #bekazkatoli
  pokaż całość

  źródło: Beztytułu.jpg 18+

  •  

   @saakaszi:
   Ja jestem konserwą i nie widzę dla tego żadnego, ani logicznego, ani moralnego uzasadnienia. To po prostu generator bezcelowego cierpienia - w szczególności dla matki i tego dziecka, ale także mniejszego cierpienia - ekonomicznego, dla wszystkich ludzi, którym państw zabierze w podatkach pieniądze na finansowanie tego obrzydlistwa. Każdy, kto przyłoży do tego rękę, ma powód do wstydu.

  • więcej komentarzy (44)

 •  

  Niesamowite uczucie. #apple #xiaomi #telefony #iphone #heheszki

  źródło: comment_wyhPKaPH6njdQ8Cxmrv1P7Cxczuaw0gd,w400.jpg

 •  

  Różnica poziomów: Trump to populistyczny kretyn który nie uznaje faktu antropogenicznego globalnego ocieplenia i jeszcze jest z tego dumny, a jego veep jest debilem bo jest kreacjonistą młodej ziemii. Joe potrafi słuchać ekspertów.
  #neuropa #4konserwy #polityka #trump #biden2020 #amerykawybiera2020 #bekazprawakow #bekaztrumpa pokaż całość

  źródło: roznica_poziomow.png

 •  

  - Zamykane licea, nauka zdalna kompletnie nieprzygotowana, rozwiązania od bandy do bandy.
  - W podstawówkach czeski film, nikt nic nie wie.
  - Po zajebistej "reformie" PIS program klas 7 i 8 nieludzko przeładowany, dzieciaki siedzą 8 godzin w szkole i wkuwają rodzaje plech porostów i pogłowie świń w Portugalii w 2011.
  - Przepaść edukacyjna miasto-wieś się pogłębia.
  - Dzieci z depresją, próby samobójcze, psychiatria dziecięca zdechła, koronawirus jeszcze to pogłębia,
  - Polacy kompletnie nie czytają, nie rozumieją tekstów pisanych, bardziej złożonych mówionych też nie.
  - Szkoły wyższe od 10 lat w trakcie nieustannej "reformy", ustawa goni ustawę, administracja uczelni ledwie nadąża z wewnętrznymi regulacjami.
  - Decydenci zamiast się przyjrzeć, co dobre wydziały robią dobrze i to naśladować, napierdalają pomysłami z d...
  - Za to wydziały teologiczne kwitną.

  Ministrem edukacji i nauki zostaje młotek-nacjonalista, którego jedyną kwalifikacją jest wylewanie gówna na LGBT, Ukraińców i obrona bicia dzieci. (A na dobitkę habilitację recenzował mu promotor). Bedzie walczyć z gejami i dżęderem.

  #czarnek #bekazspisu #bekaznaswszystkich #edukacja #studbaza #licbaza #polityka
  pokaż całość

  źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

  •  

   @Andreth:
   Się zastanawiam po cholerę w ogole tym uczelniom teologicznym istnieć. Nikt nie traktuje tego poważnie, wiec o jakiejkolwiek współpracy w ramach działaności naukowej nie może być mowy. Cytują w pracach pewnie tylko samo siebie. Producenci gownianych dyplomów i gownianych stopni.

   +: Bellie
  • więcej komentarzy (12)

 •  

  Trochę zaboli #mirkokoksy / #silownia / #fitness w temacie #koronawirus

  Świat płonie, po całym globie rozprzestrzenia się nieznany wirus na którego żaden kraj nie był przygotowany, ludzie umierają, szpitale są przepełnione, wszędzie brakuje infrastruktury i personelu medycznego a ten co jest pracuje po 300h narażając swoje życie. Rząd w trosce o obywateli i służbę zdrowia wprowadza zamknięcie niemal wszystkiego co generuje skupiska ludzi. Wszystkie duże siłownie i kluby fitness nie mają problemu, zamykają się i respektują prawo (większość z nich posiada rozbudowany dział prawny). Ale są w kraju Januszexy które przez 10 lat prowadzenia interesu nie potrafiły uzbierać odpowiedniej ilości zapasowej gotówki albo na samą myśl, że zamiast zarabiać to będą tracić (chociaż i tak pobrali wcześniejsze dofinansowania od rządu) to ich kurwa skręca, otwierają kościoły, sklepy z testowaniem sprzętu. Ludzie pomyślcie chociaż raz o innych zamiast udawać wielkich znawców i interpretatorów prawa. Dwadzieścia lat dokładam do tego interesu i kolejnych dwóch tygodni nie dam rady. Pomyślcie o lekarzach którzy muszą wybierać komu ocalić życie a komu nie. Zamiast myśleć o swoim nędznym prywatnym interesie. Wiem, że wszyscy po przeczytaniu mojego wysrywu będą oburzeni ale liczę, że chociaż część osób skłoni to do refleksji. Ludzie są głupi, dlatego trzeba im nakazywać i zakazywać bo sami o siebie nie potrafią zadbać. Część chodzi w maskach a część ma to w dupie bo wirus nie istnieje według nich. To kto kurwa zapełnił wszystkie szpitale w całym kraju w niespełna 2 tygodnie? Jak kurwa nie pochodzicie na tą siłownie przez 2 tygodnie tylko będziecie sobie ćwiczyć w domu to nic Wam się nie stanie, a nagle każdy jeden grubas kurwa jest wielkim sportowcem.

  Myślcie o innych zamiast bez przerwy myśleć tylko o sobie i udawać wielkich prawników oraz lekarzy/biologów co to wszystkie rozumy pozjadali.
  pokaż całość

 •  

  Sprawdziłem i oddaje #rozdajo.

  Jednocześnie chciałbym uprzedzić was i uchronić przed tą grą. Wszyscy jarają się znakomita oprawą i kolorami jesieni, ale jakoś nikt do tej pory nie miał odwagi powiedzieć że gra się w to TRAGICZNIE, a konsola o mało się przy tym nie zesra xD.

  Grafika jest w chuj KRZACZASTA, drewniana, tekstury haczą jedna o drugą albo przenikają się. Korony drzew zasłaniają nam widok kamery. Główny bohater - Jin Sakai, mota się jak Płotka w wiedźminie – przy próbie zrobienia fikołka potrafi zwinąć się w kulkę jak jeż i kręcić kilka sekund jak pokeball zawieszony gdzieś nad ziemią, głowy postaci wchodzą w inne tekstury albo ściany xD to jest kurwa DRAMAT, gra okrzyknięta najlepszą kończącej się generacji, a tu takie cuda.
  W związku z tym że fpsy lecą na łeb na szyje, to dynamiczna walka wręcz praktycznie nie istnieje. Do obsługi tejże używamy, aż 4 przycisków w czasie 1 sekundy i niestety przy tak fatalnych spadkach płynności efekty tych starć nie zależą od umiejętności gracza, a stają się być wynikiem losowych kliknięć w guziki kontrolera xD Próbowałem nauczyć się trochę tej sztuki, ale ciężko odczytać intencje przeciwnika, jeśli porusza się on jak pajacyk rysowany długopisem w rogach kartek zeszytu szkolnego xD zaraz pewnie powiecie, ej daeun, bo ty noobek jesteś. Nieprawda. Kocham dynamiczne gry, np. eternal, z tymże tam grafa jest płynna jak komiks, a tutaj to nie wiem, charlie Chaplin w starym kinie xD
  Duch ma ogromne problemy z wydajnością, rozgrywka odbywa się w 25-28 klatkach i to czuć. Próbowałem cudować z jakimiś upłynniaczami na TV, kasowac cache itd, ale na nic się to zdało. Twórcy deklarują i obiecują 60 FPS na nowej konsoli, także zobaczymy czy to coś poprawi. (Swoją drogą to zjebali, mogli poczekać te 4 miesiące i reklamować ten tytuł jako startowy na ps5.).

  Także tego , piękna kolorowa WYDMUSZKA, ZJEBANA pod względem technicznym przez co kompletnie NIEGRYWALNA. Kupiłem, bo szukałem czegoś równie dobrego jak Horizon, gdzie będę mógł postrzelać z łuku, niestety model walki obecny w tej grze nie da ci nawet 10% tego, co czułeś gdy napierdalałeś gromoszczęki z Aloy.
  Szkoda czasu i pieniędzy, kolejny NUDNY sandbox, serio.

  #ps4 #ps5 #xbox #pcmasterrace #gry #konsole #niepopularnaopinia #mowiejakjest #takaprawda #deaunrecenzuje
  pokaż całość

  źródło: 1603087477356.jpg

 •  

  Wykładowca w UK/US

  Na oko 30-40 lat, energiczny wykładowca z donośnym głosem, pasjonat w swojej dziedzinie, jego wykłady można znaleźć na youtube

  Wykładowca w Polsce:
  Jakiś stary zjeb po 70 któremu chciało się tryhardować przez 40 lat nauczania o gównie więc z automatu dostaje profesora, bo w sumie nikogo lepszego nie ma. Ma stronę napisaną w tabelkowym htmlu z lat 90, a na niej gównomateriały napisane jeszcze dawniej, wszystko chronione hasłem "password"

  pokaż spoiler #studbaza #studia #heheszki #takaprawda #byloaledobre
  pokaż całość

  źródło: 1603038429208.jpg

 •  

  To kiedy ten mariaż z Ziobrem?

  #bekazprawakow #neuropa

  źródło: Adjustments.plist

 •  

  ochuj.jpg xDDDDDDDDD #bekaztwitterowychjulek

  Reszta w komentarzu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: 1.JPG

 •  

  Gram złego amerykanskiego żołnierza w chinskiej superprodukcji filmowej. Wojna koreańska, ogólnie jako amerykańce doostajemy wpierdol. Więcej już wkrótce na To są Chiny
  #tosachiny #wejscieodzakrystii #pokazmorde

  źródło: WeChat Image_20201018214356.jpg

 •  

  instrukcja zwracania się
  #bekaztwitterowychjulek #heheszki

  źródło: scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net

 •  

  Mamy jakże piękne niedzielne popołudnie!

  Cały tag #przegryw wstaje po sobotniej nocy, spędzonej samotnie w domu. Sporo nasienia wylądowało na kołdrze w wyniku samogwałtu w wielu polskich piwnicach.
  Ale nie dla każdego ta noc była aż tak przegrana!

  Martynian ma 24 lata i jest trenerem personalnym. Mieszka na nowo wybudowanym osiedlu w centrum Warszawy. Znakomite zdolności interpersonalne zapewniły mu wiele klientów (i klientek) wśród zamożnych Warszawiaków, łaknących wysportowanej sylwetki.
  Sam zainteresowany posiada rzeźbę niczym wyjętą spod dłuta Myrona, 192 cm wzrostu oraz liczne tatuaże. Wydziarany rękaw wyraźnie pokazuje potencjalnym partnerkom, że mają do czynienia z niegrzecznym chłopcem a nie uległym przegrywem!

  Jedną z klientek Martyniana jest Iza - 20 letnia studentka architektury z dobrego domu. Dziewczyna od zawsze patrzyła się na niego pożądliwym wzrokiem. Lecz nasz heros jest profesjonalistą. Nie pozwala sobie na romanse z klientkami. Tym bardziej wiedząc, że dziewczyna ma chłopaka - Zygmunta. Zygmunt był cichym chłopakiem o wzroście 171 cm i przerzedzających się włosach odsłaniających pokaźne czoło. Z uwagi na sporą wadę wzroku nosił również grube okulary niczym Stępień z 13 posterunku. Iza była z Zygmuntem, gdyż ten zawsze fundował jej fajne prezenty, dbał i troszczył się, a także był oddanym i kochającym chłopakiem. Idealnym materiałem na męża.

  W ubiegłą sobotnią noc, para została zaproszona na domówkę do Justyniana - kolegi Zygmunta z grupy na studiach. Tak się złożyło, że Martynian również znajdował się na liście zaproszonych...

  Po skończeniu układania czupryny, (którą to mógł zaczesać do tyłu z uwagi na niską linię włosów) nasz młody bóg włożył t-shirt od Calvina Kleina, który z gracją opinał jego 46 cm biceps. Na to założył skórzana kurtkę od Bally, którą to nabył poprzedniego dnia w Vitkac-u. Tak drogi ficik jeszcze bardziej podkreśli to, że nie byle Wykopek przybył na imprezkę!

  Martynian następnie przekręcił klucz w drzwiach swojego apartamentu i zjechał windą do podziemnego garażu. Tam na wykupionym miejscu parkingowym już czekała na niego jego BMW M2 Competition, którą dostał od ojca - członka zarządu dużej spółki giełdowej; za obronę pracy licencjackiej. Po wciśnięciu przycisku startu, rozległ się dźwięk 411 km. Nasz trener ruszył w drogę. Sportowa bawarka z gracją wyprzedzała 13 letnie Golfy i Fabie, prowadzone przez Mirków,Krzyśków i innych przegranych ludzi.

  Po przekroczeniu drzwi imprezki, zbił piątkę ze wszystkimi.
  -"O Iza! Nie wiedziałem, że Cię tu spotkam..."
  -"O Martynianku! Hehe. Cóż za zbieg okoliczności, hehe!"

  Lekko wstawionej dziewczynie rozszerzyły się źrenice na widok oczów łowcy półboga. Jej chłopak Zygmunt patrzył się na to z zazdrością. Miał wrażenie, że w momencie wejścia do pokoju tego moggera, został wyrzucony przez Izę do śmietnika.

  -"Jak tak Wam dobrze się gada to może Was zostawię!" - powiedział poddenerwowany chłopak
  -"Oj Zygmunt...hehe Co Ty się tak złościsz... Martyś jest moim trenerem hehe. Nie mogę mieć kolegów, hehe? Je Ci nie zabraniam mieć koleżanek, hehe" - odparła dziewczyna, dobrze wiedząc, że żadna inna się nie interesuje Zygmuntem więc posiadanie przez niego koleżanek to abstrakcja...
  -"Mam tego dość! Pogadamy w domu! Ja idę, a Ty sobie tu zastań jak chcesz!"
  -"Hehe Wiesz, że nie lubię jak chłopak jest zazdrosny, hehe. Jesteś prawdziwym mężczyzną chyba, hehe?"

  Zygmunt zdenerwowany, trzasnął drzwiami i wsiadł do swojego zdezelowanego Opla Kadetta, na którego odkładał z każdej wypłaty w Januszexie przez rok. Czuł się zerem przy atrakcyjnym koledze Izy... Natomiast jedyne zero z jakim cokolwiek wspólnego miał Martynian... to norwood 0 na głowie.

  W tym czasie młodzi i piękni balowali w najlepsze. Iza siedziała już na kolanach Martyniana z językiem w jego ustach. Dziewczyna postanowiła, że tej nocy pójdzie na całość! Nasz trener wziął ją za rękę i zaczął prowadzić do wolnej sypialni. Aż tu nagle, zza drzwi dochodzi znajomy dźwięk...

  -"błebłebłebłe!"

  A cóż to za hałas? Co to za grzmot? Czyżby to cesarz Kaligula, pędził swym rydwanem po moście ze statków na Zatoce Neopolitańskiej?
  Nie! To również obecny na imprezie Oskar Klaudiusz Deweloperski facefuckuje Twoją przyszłą żonę!

  Po wyrzuceniu biedaczki za drzwi przez Oskara, Iza oraz Martynian przysiedli się do króla Warszawy. Na jędrnych piersiach dziewczyny, wylądowały dwie soczyste kreski krystalicznie czystej kokainy. Oskar i Martynian wciągnęli z pięknych cyców równiutkie węgorze. Zaraz po tym Iza została srodze sponiewierana przez tych dwóch wygrywów.
  Dwudziestka trójka Oskara gładko wchodziła w wygoloną pusię dziewczyny, kiedy ta obrabiała buzdygana Martynianowi.

  W tej samej chwili Zygmunt leżał w domu na łóżku, myśląc o swojej dziewczynie Izie.

  -"Ha! Na pewno zaraz wróci. Pokazałem jej, że nie jestem na jej każde zawołanie, i wyszedłem! Tak radził Mike Uwodzenie w jednym ze swoich filmów. To musi zadziałać skoro pokazałem jej się jako mężczyzna wysokiej wartości!"

  #przegryw #blackpill #blackpillraw #stulejacontent #niebieskiepaski #logikarozowychpaskow #incel #spierdolenie #rozowepaski #szkalujprzegrywa #p0lka #betabankomat #cuckold #harlekinydlaprzegrywow #szaramyszkadlaanonka #bialorycerstwo #pasta #piszzwykopem
  pokaż całość

  źródło: Martynian_i_Oskar.jpg

 •  

  Ja nie moge co za głupie lewactwo, chcieliby lżejsze plecaki, darmowy transport do szkół XD
  Edukacja ma być równa dla wszystkich, nawet biedniejszych, więc całkowicie w porządku jest sytuacja, że ludzie płacą x zł dziennie na dojazdy ze wsi do miasta żeby pójść do szkoły. Darmowy transport do szkół to literalnie komunizm, rozwiązane stosowane m.in. w najbardziej komunistycznym kraju na świecie - Stanach Zjednoczonych
  Nie no nie moge, co za głupie postulaty, religia na końcu planu? Religia to musi być w środku koniecznie, jak się wypiszesz to sobie posiedź z tyłu w ławce i porób zadanka na inne przedmioty, co, może do domu chcesz wcześniej wrócić, tfu ateisto? xD
  Sprawiedliwe wynagrodzenie za pracę uczniów zawodówek? XD
  Przecież to są niewolnicy do darmowej pracy żeby płot nauczycielowi pomalować, co te lewactwo to ja nawet nie xD
  #neuropa #4konserwy #bekazprawakow #konfederacja #polityka
  pokaż całość

  źródło: 2020-10-18 12_56_44.png

 •  

  Jakub Czarodziej, który zasłynął kiedyś z turbo-boomerskiego pierdololo na zasadzie - kiedyś to były czasy, teraz nie ma czasów, został wybitnym epidemiologiem.
  Oglądacie na własną odpowiedzialność.

  #koronawirus #bekazpodludzi #foliarze

  źródło: streamable.com

  •  

   @Andy_Rosenbaum:
   W skrócie - koleś zauważa ze dużo osób wybiórczo stosuje się do obowiązku zakrywania twarzy, wiec zamiast zrobić coś dobrego i apelować o większa dyscyplinę, stwierdza ze to pierdoli, a maski są chujowe. XD Sadze ze on dobrze rozumie, ze to w ludziach tkwi problem, ale jego widownia to foliarze którzy takich pochlebstw oczekują.

 •  

  Nie ukrywam, że bawi mnie to, że tzw. „zwykli Polacy” nie z betonowego elektoratu PiS, gdy widzą, że PiS jest chujowy przenoszą swoje poparcie na PO xD

  Ale nie mówię też, że nie cieszy, bo lepsze to niż Konfederacja czy Lewica. No ale jest też przecież chociażby Hołownia czy PSL... dziwne to. No cóż, najważniejsze, że PiS może wreszcie trochę straci, sukcesem byłoby to, gdyby w 2023 chociaż większości nie mieli
  #polityka #4konserwy #neuropa #bekazpisu
  pokaż całość

  źródło: 557E346C-9779-4F04-9D41-5AC4A7070485.jpeg

 •  

  Ładna niemka lol pierwsze widze #cycki

  źródło: Screenshot_20201018-071430_TikTok.jpg 18+

 •  

  I niech mi ktoś powie, że tym ludziom nie jest potrzebny psycholog. I bynajmniej nie przez to, że nie utożsamiają się ze swoją płcią biologiczną, tylko przez swą skrajnie neurotyczną osobowość, która prowadzi do tego, że osoby te nie radzą sobie z emocjami i są gotowe rozpłakać się przez byle gówno.

  #bekaztwitterowychjulek #bekazlewactwa #4konserwy #psychologia pokaż całość

  źródło: IMG_20201018_083514.png

 •  

  Piękna postępowa kobieta XXI wieku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #leagueoflegends

  źródło: STFUFROSK.png

 •  

  Od niedawna, z niewiadomych mi przyczyn, FB bombarduje mnie artykułami z tej gównostrony. Złapałem się za głowę widząc, jaka narracja tam przeważa:

  KOBIETY WIECZNIE POSZKODOWANE, ZNIEWOLONE, MOLESTOWANE, UCISKANE PRZEZ PATRIARCHAT (ale zaraz obok jest masa artykułów o tym, że jakaś kobieta osiągnęła sukces w sporcie, biznesie, czy zdobyła Nobla xD)

  Mężczyźni to za to nieudacznicy, którzy nie potrafią znaleźć łyżki we własnym domu i co chwilę wydzwaniają do swojej biednej kobiety, by dowiedzieć się gdzie co leży, gdy ta akurat wyjdzie z domu xD

  Artykuły wyglądają jakby były pisane przez jakąś 20latkę mająca #urojeniajulkoidalne

  Komentarze pod tymi artykułami to z kolei mieszanka mentalności typowych p0lek, karyn, julek i feministek.

  #bekazlewactwa #bekaztwitterowychjulek #rozowepaski #niebieskiepaski #bekazpodludzi #blackpill #redpill #4konserwy
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20201017_080249.jpg

 •  

  Nastolatki zawsze takie były. Tylko teraz nasiliło się kilka pozycji, które powodują, że im odbija

  - względnie spokojne czasy, bez wojen, stanów wojennych, biedy i innego uciemiężenia
  - powszechny dostęp do socjal mediów, gdzie każdy może napisać wszystko
  - influenserzy, którzy jeszcze bardziej wpływają na widzów niż kiedyś typowy aktor czy muzyk (patrz wyżej)
  - angażowanie się w sprawy społeczne i polityczne, bez zrozumienia podstawowych pojęć i z mylnym wyobrażeniem, że ich to dotyczy

  Cała reszta jak moda, pęd za nią i za kreowaniem rzeczywiści, chęć zmieniania świata jest niezmienna od lat. Zmienia się tylko otoczenie, forma i dostęp do wiedzy. A często do jej braku ;)

  Pytanie czy te Juleczki z tego wyrosną czy staną się nową roszczeniową grupą społeczną. Jeszcze gorszą niż typowe #madki czy #karyna?

  #bekaztwitterowychjulek #bekazpodludzi #socjologia #psychologia #youtube #twitter #tiktok
  pokaż całość

  •  

   angażowanie się w sprawy społeczne i polityczne, bez zrozumienia podstawowych pojęć i z mylnym wyobrażeniem, że ich to dotyczy
   @brednyk:
   Ten argument mógłby sugerować, że mamy do czynienia z jakimiś małymi 10-letnimi dziećmi, które nie do końca wiedzą co się dzieje. Tymczasem to są licealistki, a często nawet 'stare' 20-letnie baby, które powinny już rozumieć czym jest odpowiedzialność, także odpowiedzialność za własne słowa. Za chwilę one pójdą na studia nie rozumiejąc chyba do końca czym jest nauka i jaką rolę pełnią uniwersytety. Sztynks. pokaż całość

  • więcej komentarzy (24)

 •  

  W życiu bym nie przypuszczał, że twitterowe Julki będą tak mocno spinać dupę o to określenie xD

  #bekaztwitterowychjulek #bekazrozowychpaskow #logikarozowychpaskow #bekazpodludzi

  źródło: IMG_20201017_085840.png

 •  

  mirki na wykopie pod tagiem #motoryzacja : "hurr durr DSG najlepsza skrzynia biegów, kto się nie zgadza ten się gunwo zna!!!¡¡!!1!!"
  niemiecki AutoBild w czasie testu Hyundaia i20: "hej, VW, tak się robi skrzynie dwusprzęgłowe które nie szarpią"

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  https://youtu.be/wwognqSqaxo (od 5:45)

  źródło: youtube.com

Osiągnięcia (6)