•  

  Juz myslalem ze wkoncu uda mi sie zagrac perfekcyjna obrone krolwesko indyjska, gdy zobaczylem ze kon przeciwnika wpycha mi sie na c6 i juz nic z tym nie zrobie.

  Nie mniej jednak partia wygrana. Elo 1600 na chess.com

  Coa do poprawy tak na szybko?
  #szachy

  GIF

  źródło: images.chesscomfiles.com (266KB)

  •  

   @WiktorekS: Druga rzecz to to, że w tego typu pozycjach często się sprawdza kto pierwsze ten lepszy - rozumiem że im więcej figur w ataku tym lepiej, ale za dużo manewrowałeś zamiast zagrać g4 z jak najszybszym otwarciem jegi króla.

   Dlaczego zapytałem o czas? Bo nie spodziewałem się ruchu wieżą na f3, a tym bardziej tego, że jej nie zbiłeś. :D

   źródło: 3.png

  •  

   @WiktorekS: nie widzę czemu miałoby to być lepsze, chyba że komputer widzi jakieś konkretne warianty.
   Tak jak pisałem, najważniejszym ruchem jest a5 wcześniej z planem chwilowego powstrzymania ataku pionkowego na skrzydle hetmańskim ;)

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Wróciłem z medalem ( ͡º ͜ʖ͡º) 2 miejsce
  Wynik to 4,5 na 6 punktów. Nie jest źle
  Dziwne że dostałem aby V kategorię :/

  #szachy #turniejbloodiego #chwalesie

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: JPEG_20210722_212355_5810164650765382363.jpg

 •  

  Jakie gry planszowe dla 4 osób polecacie?
  Raczej coś dla amatorów/początkujących :) #gryplanszowe

 •  

  #szachy
  gdzie się trenuje debiuty+obrona jako ćwiczenia, a nie teoria?
  typu komp mówi: zrób debiut x zrób obronę y

  +: shad321
 •  

  Jest gdzieś jakas rozpiska o której kto jutro gra w FIDE World Cup? Strona FIDE jest do bani, nie ma żadnego schedule.
  #szachy #fide

 •  

  Hej #wroclaw szukam we Wrocławiu możliwości uczenia się gry w #szachy za rozsądne pieniądze. Google pokazują mi jedynie kluby szachowe, które chyba zajmują się tylko szkoleniem dzieciaków a ja jestem już 30-letnim dziadem. Jestem początkujący ale coś tam kumam (lychess 1250, chess.com 900 głównie przez to że zacząłem grać rankedy praktycznie od razu jak tylko nauczyłem się ruchu figur 2 miesiące temu). Fajnie jakby ktoś mógł polecić coś z własnego doświadczenia. Niestety nie stać mnie na to żeby płacić 50-70 zł za godzinę przyjemności a samodzielna nauka to jednak nie to samo. pokaż całość

  źródło: FB_IMG_1626610197080.jpg

  •  

   Google pokazują mi jedynie kluby szachowe, które chyba zajmują się tylko szkoleniem dzieciaków a ja jestem już 30-letnim dziadem.

   @burzovsky: niestety kluby szachowe nie poświęcają czasu dorosłym osobom.
   Na szczęście ostatnie lata są najlepsze jeżeli chodzi o naukę szachów samemu - na internecie pojawia się mnóstwo materiałów i wiele z nich jest całkowicie darmowa! :D

   Jeżeli masz jakieś pytania - zawsze staram się odpowiadać. Jeżeli zmienisz zdanie co do indywidualnych lekcji, możemy umówić się na lekcje raz na jakiś czas online bądź we Wrocławiu na żywo ;)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Kogo nazywam debilami szachowymi.

  1. Ludzie chcący grać przegrane partie.

  Nic chyba mnie tak nie wkurwia. Na kurniku istną plagą było uciekanie z przegranych partii, albo zaprzestawanie gry aż czas się skończy. Na szczęście algorytm lichess (gdzie gram) to wykrywa i podobno banuje za takie rzeczy.
  Ale są osoby które koniecznie chcą dokańczać przegrane partie. I to podczas gdy w necie, o nic. To nie turniej.
  Nawet na turnieju gdy mat jest nieuchronny, ludzie się poddawają. Ba, niedawno Kasparow poddał się w turnieju gdy ledwo co zaczęła się gra środkowa. Poddał się po bodajrze siedmiu ruchach. W figurach i pionkach nie miał żadnej straty. Podkreślam: było to w turnieju, gdzie gra się na zwycięstwo, nie gra się o nic.
  A tutaj ludzie w necie ludzie chcą dograć to gówno do końca.

  Rozumiem że ktoś dużo słabszy grający ze mną może nie rozumieć że jego partia jest przegrana. Ale jeśli ma taki ranking jak ja to znaczy że rozumie szachy tak jak ja. Nie mówię o sytuacjach gdy sprawa nie jest jasna. Czasami wydaje mi się że mam przewagę, a program potem pokaże że jej nie mam, czy odwrotnie. Mówię o sprawach oczywistych.
  Naprawdę, dwa piony więcej+lepsza pozycja (zdominowanie centrum itp) to jest już powód do zakończenia gry, gdyż DALSZA GRA JEST NUDNA. Nudna dla obu stron. Nie wiem jakim kurwa trzeba być debilem żeby chcieć się bawić w dalsze przesuwanie figur na szachownicy (grą tego nazwać nie można).
  Zagrałem dziś taką partię że miałem taką miażdżącą przewagę że mojego przeciwnika mógłby zastąpić Magnus Carles, albo Google Alpha Zero i też bym wygrał. Tyle tylko że w większej ilości strasznie żmudnych ruchów. Ruchów totalnie nieciekawych, niepasjonujących. Takie zapierdalanie po szachownicy, celem wyegzekwowania nieuniknionego, co już wiadomo. Gość to ze mną grał jeszcze dłuuuugo zanim się poddał.
  Jeśli chcesz takie coś grać, ok, rozumiem, ale wykonuj wtedy szybkie ruchy, tak z ciekawości jak się to może dalej rozwinąć. A nie że nagle zaczynach kombinować jak koń pod górę, nagle chuj wie co tam robisz, chyba patrzysz na szachownicę i myślisz, konia walisz no nie wiem. Nagle minuta na myślenie.

  2. Po czym jeszcze poznać że ma się do czynienia z debilem. Już nawet nie mówią o takich matołach którzy ustawiają swój własny rucha zanim zrobię własny, tzn grają swój w ciemno. Takie coś jest śmieszne i tacy ludzie zwykle raczej na koniec przegrywają.

  Debila poznać po czasie myślenia. Mamy debiut szachowy. Gram drugi ruch, najbardziej typowy z typowych. Gość o tym ranking takie coś widział w życiu tysiące razy. I on po moim pierwszym ruchu zaczyna kurwa myśleć. Ja pierdolę.... Natomiast gdy dochodzi do naprawdę skomplikowanej sytuacji to już jakoś ruchy są szybkie.
  Totalne poplątanie.

  Miałem wczoraj sytuację że grałem partię w której był stu-procentowy remis. Gość z rankingiem ok 2000 na lichess, powinien wiedzieć że to jest remis. Nie mówię o sytuacji turbo skomplikowanej, gdzie ja wyczaiłem że będzie remis wcześniej. Sytuacja była klarowana. Oczywiście zafunował mi jeszcze pięć minut gry gdzie przesuwał wieżę po jednej linii na różne pola, a ja sobie króla z miejsca na miejsce. Oczywiście przed każdym przesunięciem solidnie się zastanowił.
  Ja pierdolę.... Jak taki głąb zrobił taki ranking - oto jest pytanie.
  Gdyż osoby z 1800 wiedziałyby że to remis.

  3. Granie programem szachowym.
  Przegrałem z gościem trzy partie z rzędu. Tak mnie coś tknęło, żeby sobie je sprawdzić w programie. Bo starałem się, rzadko wtedy dostaję takie baty. Otóż koleś na trzy partie ze mną (a nie były krótkie) miał 100% dokładności. To znaczy wg Stocryba miał 0 niedokładności, 0 pomyłem, 0 błędów. Przez trzy partie z rzędu! Takich wyników nie robi Magnus Carlsen.
  Gość grał programem.
  Wyczaiłem że pełno kolesi gra tam programami. Tak podejrzewam. Wnioskuję np. po monotonnie tej samej długości czasu na każdy ruch. Albo innych podejrzanych rzeczach. Np. gość od pierwszych ruchów grał debilnie. Aż w połowie partii nagle zaczął grać genialnie. Naprawdę mega. O co tutaj chodzi?
  Wydaje mi się że wrzucił sobie w program i grał z programem.

  Darujcie sobie... Po to są rankingi żeby było wiadomo z kim się gra. A tutaj ludzie grający programami, ludzie uciekający od szachownicy, ludzie porzucający partie, albo na minutę przed końcem przypominający sobie o grze, ludzie próbujący grać przegrane partie ect
  Gdy gram z takim matołem partię to potem w innej zakładce oglądam samochody czy coś, aż czasem się pomylę i nawet przegram.

  Jak powinna wyglądać prawdziwa partia?
  Jest debiut szachowy, gra się to w miarę szybko. Potem jest gra środkowa. I tutaj można sobie pozwolić na dłuższy czas myślenia, bo tam gdzieś jest kulminacyjny moment partii. Tzn wypracowanie sobie przewagi. Reszta to już nuda, można ją sobie zostawić na turniej szachowy, gdzie gra się "do końca" (a tam się nie gra do końca tak całkiem) to mając przewagę, partia jest już wygrana. Takie są szachy. To nie piłka nożna. Oczywiście może być sytuacja że sprawa cały czas nie jest jasna, gra jest wyrównana i dochodzi aż do końcówki. Ale gdy powiedzmy jedna strona ma dwa piony przewagi+lepszą sytuację, albo figurę przewagi+lepszą pozycję to nie ma sensu. Szachy nie są wtedy ciekawe.

  Jeśli chcesz takie coś grać przeżuć się lepiej na CSa, tik toka, nofappchellenge, cokolwiek, ale od szachów wypierdalaj żeby swoją chujową osobowością nie zasmradzać szchowego eteru.
  W szachy gramy bo szachy są ciekawe, a nie po to żeby mieć wyższy ranking za wszelką cenę.
  Ktoś powie - no to mogę się poddawać za każdym razem. No mogę, ale wtedy spadam niżej i będę musiał grać z jeszcze większymi debilami. Ciągle się łudzę że tam wyżej już nie ma debili. Jak się okazuje - są. Wspięli się tam grając programami.

  #szachy
  pokaż całość

 •  

  "Never give up", jak to mówią.

  Bardzo satysfakcjonujące zwycięstwo. Jeszcze parę dni temu bym poddał, ale posłuchałem porad mirków i grałem do końca (dzięki @KorczakSzcz:). Postawiłem tego pionka i cierpliwie czekałem z nadzieją, że popełni błąd. By zlikwidować zagrożenie, mógł choćby poświęcić wieżę, albo poskakać skoczkiem, ale widocznie nie zauważył tego mata w dwóch, choć ranking ma sporo wyższy od mojego :)

  https://lichess.org/Vie94CWQiPVP - cała partia.

  #dawidk01grawszachy #szachy #lichess
  pokaż całość

  źródło: 2021-07-20_13h55_13.png

 •  

  Na World Cup Piorun wczoraj wyeliminował dużo wyżej notowanego Holendra i awansował do 1/16
  #szachy

  źródło: piorun.jpg

 •  

  Powiedzcie mi czemu ci debile na lichess dostają więcej punktów ode mnie. Np. gram z kimś z rankingiem wyższym od mojego, przegrywam, to mu się dodaje więcej punktów niż mi odejmuje.
  O co tutaj chodzi?

  #szachy

 •  

  Ostatni meldunek z Najdorfa. Ostatnia partia chyba najłatwiejsza z całego turnieju - taka mieszanka głupich podwałek i fajnych taktycznych strzałów. Dwa najciekawsze pokazałem na diagramie - w pierwszym z nich białe wygrywają wymianę, w drugim dają mata w 2. Ogólnie polecam zajrzeć do partii, bo jak obiecałem, udostępniam wszystkie swoje notatki z Najdorfa. Pewnie powinienem je porozdzielać, żeby w ogóle było to strawne, ale co tam XD

  Link do wszystkich partii

  Ostatecznie kończę turniej z 4/9 i 117 miejscem. Generalnie jestem zadowolony, bo zakładałem niższy wynik (3-3,5 pkt). Jest to w sumie też wynik, który daje mi nadzieję, że jesienią, przy jakiś słabiej obsadzonym turnieju, uda się zrobić normę na II-kę.

  Następne posty z turniejów (jeśli nagle mnie nie najdzie ochota na coś jeszcze) za miesiąc. Z Ustronia powinienem zrobić lepsze fotki niż z Najdorfa XD

  #szachy
  pokaż całość

  źródło: diagram9ab.png

 •  

  Codzienny raport z Najdorfa - niestety, wbrew życzeniom niektórych z was, kolejna porażka, czyli w tym momencie 3/8.
  Partia opierająca się na technicznej koncówce - po dziwnej grze środkowej (w trakcie partii wydawało mi się, że stoję lepiej, ale Stockfish się sprzeciwia i muszę ustalić, dlaczego) generalnie wiele wskazywało na remis - dopóki nie znalazłem się w tej pozycji (związałem sobie gońca). Miałem następny wybór:
  - powymieniać wszystko i zostać z przegraną pionkówką (nie zauważyłem tego w partii, ale biały pcha wolniaka, zmusza króla do odejścia od pionków na królewskim, czarny je zjada i ma łatwą wygraną)
  - poświęcić gońca za pionka i modlić się o remis.
  Zdecydowałem się na to drugie - niestety, źle zareagowałem na siatkę matową, przez co podwaliłem pozostałe pionki. Biały jednak nadal musiał się męczyć 20-25 ruchów, żeby zrobić progres w końcówce - ostatecznie wymieniliśmy wieże i to byłoby na tyle.

  Jutro "etap pokoju", ostatni przeciwnik nawet nie ma już rankingu FIDE (II kat.), więc już jestem pewien, że zrobiłem ranking 1168 - o niebo lepiej, niż podejrzewałbym przed turniejem. Szans na normę nie ma, więc ostatnia partia jest już o pietruszkę, bo to, czy skończę na 125, czy 155 miejscu, nie ma już takiego znaczenia.

  @guestuser - co do wczorajszego komentarza na temat "inteligencja w szachach nie ma znaczenia" - zgadzam się. Znaczenie ma doświadczenie, a nawet dzieciaki potrafią mieć na koncie kilka lat treningu. Niemniej po takiej porażce ma się w głowie inne hasła w stylu "mogłeś to zauważyć" lub "mogłeś trenować ciężej" - taka sportowa złość, w której zapominasz, że przeciwnik też ciężko pracował, by móc tak szybko cię ograć.

  #szachy
  pokaż całość

  źródło: diagram8.PNG

 •  

  Wczoraj pisałem, że mam dziś partię z 9-latkiem, więc pewnie przegram. Niestety, sprawdziło się - do tego była to bardzo bolesna, bo szybka porażka. Zrobiła się jeszcze boleśniejsza, gdy po powrocie uświadomiłem sobie, że wygrana dawałaby mi normę na II-kę - jest to coś, o czym przed i w trakcie turnieju w ogóle nie pomyślałem, że może być realne! Aż udostępnię swoją analizę, bo dałem bardzo dobry przykład, dlaczego rozwój w debiucie ważny.
  Link: https://lichess.org/study/YQWacHv0/LAS5ALgB.

  Po turnieju wrzucę analizę wszystkich partii z turnieju - nie robię tego na razie tylko dlatego, że nadal nie zrobiłem notatek z wczorajszej partii i jakoś nie mogę się nad nimi spiąć.

  Jutro kolejny dzieciak, tym razem 11-letni z rankingiem 1159. Z jednej strony - po takiej partii jak dzisiejsza ciężko mi uwierzyć, że jeszcze cokolwiek na Najdorfie wygram. Z drugiej - trzeba walczyć do końca, zrobienie 1200 FIDE na koniec turnieju jeszcze jest możliwe!

  #szachy
  pokaż całość

 •  

  Gratuluje trzymania się obietnicy 15+10 @Dawidk01

  Z tej okazji biorę pierwszą przegraną partie na warsztat swoim laickim okiem :D

  https://lichess.org/3jHGIGvg/black#2

  Pierwsza rzecz, która się pojawia w pierwszym ruchu to debiut.
  Osobiście na takich rankingach nie widzę sensu grania takich ruchów.

  #debiut

  Co można było zagrać:
  Solidnym debiutem jest na pewno Obrona holenderska, ale wiadomo, że na tym poziomie nie zawsze się zna otwarcia.
  Ja sam nie ogarniam :)
  Warto obejrzeć i pamiętać idee, które stoją za tym.
  Można było grać d5 czyli iść w gambit królewski i pewnie zaakceptowany bo wybiciu.
  Jeśli się uprzesz to możesz grać obronę polską ale nie polecam.

  Polecam tutaj na samym początku być najbardziej skupiony w pierwszych wymianach musisz mocniej liczyć warianty, żebyś nie tracił pionów.

  #grasrodkowa

  Po debiucie powinieneś mieć zaaktywizowane figury, tutaj warto spojrzeć na to, że zanim zaczniesz atakować, możesz też poprawić swoje figury i je powyprowadzać. Taka też jest specyfika czarnych, że grają na trochę na kontrę.
  Po partii zatrzymaj się na chwilę i przejrzyj swoje błędy w szczególności te na czerwono, wyciągnij wnioski.
  Tutaj też powinieneś zastanowić się nad taktyką, popatrzeć na układ pionów, gdzie będziesz atakował i gdzie masz pozycyjną przewagę.

  #koncowka

  W końcówce zablokowałeś sobie wieżę, przez co była praktycznie bezużyteczna a to były jedyne dwie figury, które miałeś do gry.
  Graj do końca, chodzi mi o to, jeszcze trochę czasu masz na decyzje, staraj się przewidzieć, że przeciwnik idzie po Twoje piony, może w tym czasie uda Ci się zabrać jego piony.
  Pamiętaj, że skoczkiem i królem Cię nie zamatuje, z powodu niewystarczającego materiału.

  Sam nie jestem najlepszy, ale warto analizować swoje partie.

  Mój profil

  pokaż spoiler https://lichess.org/@/MichalPie


  #szachy
  pokaż całość

  •  

   Solidnym debiutem jest na pewno Obrona holenderska

   @KorczakSzcz:
   1) holenderska nie jest solidnym debiutem.
   @Dawidk01:
   Najważniejsze w debiucie to pamiętać o trzech rzeczach:
   • każdy ruch powinien walczyć o centrum szachownicy,
   • wprowadzenie wszystkich figur do gry (skoczki i gońce w pierwszej kolejności),
   • zrobienie roszady, żeby schować króla w bezpieczne miejsce,
   Krótkie omówienie tego tematu znajdziesz tutaj.

   Już pierwsze dwa ruchy (1...b5, 2...b4 były słabe, ponieważ nie spełniają żadnego z 3 wyżej wymienionych punktów)

   Tutaj też powinieneś zastanowić się nad taktyką, popatrzeć na układ pionów, gdzie będziesz atakował i gdzie masz pozycyjną przewagę.

   2) Niby fajnie napisane, ale jak mam być szczery zupełnie to nic Dawidowi nie powinno mówić. Zawodnicy którzy zaczynają nie mają prawa znać i rozumieć takich rzeczy.

   Najważniejszą rzeczą to przewidywanie jak przeciwnik może odpowiedzieć na ruch, który chciałbyś zagrać. Ciężko jest znaleźć często najlepszą odpowiedź, ale warto przynajmniej "policzyć" forsowne ruchy - szachy, zbicia i tworzenia zagrożeń (np widełki albo inne tego typu rzeczy).

   Przykład:
   przed zagraniem na e5 powinieneś zastanowić się co przeciwnik może zrobić - pierwszym ruchem który rzuca się w oczy to bicie, po czym białe mają więcej atakujących figur czyli nawet matematycznie przegrywasz bo 3>2 ;)
   pokaż całość

   źródło: e5.png

  •  

   No> nawet na takim poziomie? :)

   Napisz, dlaczego, z chęcią się dowiem bez śmieszków.

   @KorczakSzcz: przede wszystkim na tym poziomie.
   Ruch pionkiem f jest dla początkujących bardzo niebezpieczny, ponieważ najbardziej osłabia króla. Wystarczy kilka nieuważnych ruchów i można przegrać miniaturkę.
   Do tego dochodzą gambity 2.e4 albo 2.g4 które są w miarę popularne i nie jest tak łatwo ustać jeśli nie znasz teorii, a początkującym zdecydowanie odradzam wkuwanie teorii.
   Jest wiele innych, lepszych, łatwiejszych debiutów które można grać czarnymi więc naprawdę nie wiem dlaczego holenderska akurat została zaproponowana ;)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  @Siwek97 Bardzo fajnie opisuje swoje partie na lichess.
  Też chcialbym zrobić takie opracowania po moim turnieju (Za tydzień w czwartek) tylko ja gram partie szybkie 30 minut.
  Wiecie może czy można zapisywać przebieg partii w partii szybkiej? Po prostu obok szachownicy będę miał zeszyt z długopisem, zajęłoby to tylko kilka sekund
  #szachy

 •  

  farcik
  #szachy

  źródło: Firefox_Screenshot_2021-07-15T23-14-17.691Z.png

 •  

  Jak wyjść z 1300 na lichess gdzie już przeciwnicy nie podwalają, i umieją końcówki? Czyli inaczej jak najlepiej uczyć się midle game? Zadania na lichess to glownie koncowe motywy.

  #szachy

 •  

  W życiu nie widziałem burzy o 6 rano. Co tu się odpierdziela? #wroclaw #burza #pogoda #pdk

 •  

  #szachy
  Mirki, znacie jakieś podobne programy czy strony do analizy ruchów online?

  https://www.chesscompass.com/analyze

  Lubię sobie grać z samym sobą i od razu widzieć najlepsze ruchy oraz ich alternatywy. Mocno mi to pomaga, zwłaszcza w dopieszczaniu otwarć.

 •  

  Mieliście kiedyś niższa dokładność niż ten typ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #szachy

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Screenshot_20210711_070929_com.chess.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Futyporyt27

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)