•  

  Czy przy badaniu wzroku trzeba badać jak ktoś dobrze widzi tablicę Snellena? Byłem u okulisty prywatnie (110 zł) i zapytała się jaką mam wadę (-6,5) i było tylko badanie jakimiś dwoma sprzętami (typu przystaw głowę tutaj, patrz się na dół/ w górę/ na bok i jakieś dające po oczach światło, nie wiem jak to się nazywa) i kazała żeby przynieść skierowanie od lekarza na wpuszczenie kropel.

  Zawsze mi się wydawało że badanie jak ktoś widzi tablicę jest kluczowe. Lekarka powiedziała że nie trzeba tego badać ale nie powiedziała dlaczego. Pierwszy raz mi się coś takiego przytrafiło jak na razie.

  #medycyna #okulista #okulistyka #okulary
  pokaż całość

 •  

  Witam Mireczky, krótkie szybkie pytanko i porada.
  Okulary zostały wykonane na zamówienie, po pół roku (niecały) powstały "odpryski" na prawym szkle (z zewnątrz). Zgłosiłem na reklamację z tytułu gwarancji - nie przyznali tłumacząc uszkodzenie mechaniczne. Starano się mi wmówić (na chłopski rozum), że czyszcząc szmatką powstają owe odpryski - fajnie, musiałbym mocno ściskać i zostawić mini dziurki oraz rysy, jednak takowych nie ma. Rękojmi mi przyjąć nie chcieli. Sprawa skończy się z powództwa cywilnego. Pytanko małe, bo weszły nowe przepisy od 2019. Na pewno uderzyć do miejskiego rzecznika praw konsumentów oraz udzielą mi nieodpłatnej e-porady w sprawie optyki?
  Wg. tego: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/nieodplatna-pomoc-i-porady/ tak może się stać.
  Wołam @GloomySunday w celu wypowiedzi na temat okularów (jeśli pytania i szczegóły to udzielę chętnie) oraz mirków zaznajomionych z prawem i speców od optyki.

  #optyka #pytaniedoeksperta #pytanie #okulary #prawo #okulista #oko #oczy
  pokaż całość

 •  

  W nowych okularach w prawym oku ostro widze przechylajac glowe w prawo. Przechylajac w lewo coraz bardziej rozmazuje. Optyk coś zjebał? Inne osoby potwierdzaja, ze zwieksza sie ostrosc po przechyleniu glowy lub przechyleniu okularów z glową prosto. Wiec to raczej nie problem ze mną. Okulary minusy, -1 i -2.
  #optyka #okulary #okulista

 •  

  Korzysta ktoś z myjki ultradźwiękowej? Jest to bezpieczne dla okularów? Efekt warty ceny?
  #okulary

  •  

   @ReaSSe: @analfabeta1993: z takiej myjki powinno się korzystać tylko w przypadku opraw metalowych po uprzednim wymontowaniu soczewek. W przeciwnym przypadku bardzo łatwo uszkodzić soczewki / oprawę.

  •  

   @Jeszcze_jak: jeśli w myjce ultradźwiękowej pojawi się jakieś zanieczyszczenie (które może na przykład odpaść od czyszczonych okularów) to może porysować soczewkę. Dodatkowo naruszone powłoki soczewek mogą ulec dalszemu uszkodzeniu. Standardowe tworzywo (acetat) może również zostać uszkodzone lub zmatowieć (nawet w przypadku zastosowania specjalnego płynu do takiej myjki. Czyszczenie opraw metalowych ma najmniejsze ryzyko. pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Hej,

  3 dni temu zakupiłem nowe okulary z nowymi, mocniejszymi soczewkami (krótkowidz here). Nowe oprawki są sporo większe od poprzednich oraz posiadają okrągły kształt soczewek. Wiem, że przyzwyczajenie wzroku do nowych soczewek może trwać i 2 tygodnie, ale mam chyba dziwne objawy. Otóż patrząc tak "normalnie" przez te okulary, wszystko widzę OK. Problem zaczyna się, gdy patrzę gałką oczną przez skrajne punkty soczewek, tj. skrajny dół czy skraja lewa / prawa strona. Wtedy obraz jest nieco zniekształcony. Tak się odchyla trochę. Takie rybie oko jakby.

  Ktoś tak miał? Czy to normalne? A może to przez okrągły kształt soczewek?

  #kiciochpyta #optyka #soczewki #okulary #okulista #fizyka
  pokaż całość

  •  

   @klocus: tak, wynika to z konstrukcji standardowych soczewek sferycznych i takie zaburzenia mogą się pojawić. W przypadku konwencjonalnych soczewek najlepsze widzenie zapewnia środkowa część soczewki, przez którą patrzysz najczęściej a skrajne miejsca będą powodowały zniekształcenie obrazu. Prawda jest taka, że jest to coś do czego powinieneś się przyzwyczaić. Jeśli chciałbyś ograniczyć takie problemy musiałbyś skorzystać z wysoko spersonalizowanych konstrukcji, które zapewniają dobre widzenie w większości miejsc soczewki. pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Od jakiegoś czasu mam niemały mętlik w głowie, jeśli chodzi o moją wadę wzroku.
  Przez 5 lat nosiłem okulary ze szkłami sferycznymi -0,75. Trochę zaczynałem już czuć, że są za słabe, więc skorzystałem z okazji i zapisałem się na darmowe badanie w salonie optycznym, które pozytywnie zaskoczyło mnie swoją szczegółowością oraz ilością testów, jakie mi zaprezentowano. Pani optyk wówczas stwierdziła, że wada pozostaje taka sama, ale należy dołożyć niewielki cylinderek, bo mam astygmatyzm.
  Jakiś czas potem postanowiłem skonfrontować to z okulistą. Starsza już pani doktor stwierdziła, że nie widzi sensu stosowania szkieł torycznych w moim przypadku i po prostu wypisze mi -1, a w ogóle teraz wśród młodszych okulistów jest taka moda na wciskanie wszędzie cylindrów.
  W marcu rok temu zakupiłem więc nowe okulary z soczewkami o wyżej wspomnianej mocy i już od początku coś mi w nich nie pasowało. Najpierw miałem wrażenie, że linie pod moimi nogami np. między płytkami na podłodze się wyginają. Potem zauważyłem, że w zasadzie najlepiej widzę bokiem soczewek, a na wprost w zasadzie bez zmian względem wcześniejszych okularów. Część z tych rzeczy minęła, część nie.

  W ubiegłym miesiącu znów udałem się do okulisty, aczkolwiek już innego raz w zupełnie innej sprawie. Niemniej, po rutynowej kontroli wady wzroku lekarz stwierdził, że mam źle dobrane soczewki. Zlecił mi wymianę na takie, jakie sugerowała mi pani podczas darmowego badania: -0,75 i cylinderki połówki ze względu na astygmatyzm.

  Dziś poszedłem z receptą do salonu optycznego i tam to już w ogóle namieszano mi w głowie. Po oględzinach mojej recepty optyk zaczęła mi sugerować, że może wcale nie ma potrzeby wymiany, bo to niewielka różnica, a w ogóle to tak małych cylinderków często w ogóle się nie uwzględnia. W zasadzie to równie dobrze mogłaby wypisać mi szkła -1,25, bo to w sumie wyszłoby na to samo, ona na wadę -1 i spokojnie sobie bez okularów jeszcze radzi itd....

  Zdałem się jednak na receptę od okulisty, bo to człowiek cieszący się dość dobrą opinią jako lekarz. Zamówiłem te szkła i teraz nie wiem, czy dobrze zrobiłem, czy może faktycznie mogłem sobie odpuścić...

  #okulary #wzrok #optyk #zdrowie #okulista
  pokaż całość

 •  

  Polecany salon optyczny, gdzie dokonam badania i dobioru okularów? #lodz
  Jakie sa teraz modne meske oprawki? #okulary

 •  

  Przeglądam różne firmy z okularami do Mirkowania przy PC no i cyk #kolorowaagitacja :D Podręcznikowy set!

  A przy okazji - macie jakieś doświadczenia z takimi okularami? Warto faktycznie? Podobno jednak kluczowe jest to że jeśli nie boli głowa ani oczy i ogólnie są zdrowe to nie ma presji. Ale czy warto może takie okulary stosować prewencyjnie?

  #komputery | #programista15k | #okulary | #oczy
  pokaż całość

  źródło: no i cyk.PNG

  •  

   @Saeglopur: :) opcje dodatkowe nadają okularom / soczewkom konkretnych właściwości, dzięki czemu uzyskuje się rozwiązania bardziej specjalistyczne — nastawione na konkretne zastosowania. Opisy dostępnych u nas opcji dodatkowych znajdziesz na załączonej grafice — jeśli będziesz miał pytania możesz śmiało pisać :)

  •  

   @Bilut: musisz w takim razie źle czyścić te soczewki — używasz brudnej ściereczki, przenosisz zabrudzenia z ramki lub części nosowej na soczewki, albo nie używasz odpowiedniej ściereczki / płynu — takiego o stężeniu izopropanolu odpowiednim do materiału posiadanej oprawy. Nie ma powłoki, która umożliwi utrzymanie soczewek w idealnej czystości bez zastosowania odpowiednich środków a czyszczenie okularów płynem z alkoholem (izopropanolem) to w zasadzie norma.

   Musiałeś pomylić produkty. Soczewki z filtrem "światła niebieskiego" służą do pracy z ekranami (BlueUV, Blue Control, Crizal Prevencia — nazwy są różne). Soczewki do jazdy "zmierzchowej / nocnej" samochodem to soczewki typu Blue Blocker. Są to dwie różne konstrukcje posiadające różne właściwości i zastosowania.
   Na zwiększone powstawanie refleksów od wewnętrznej strony soczewki wpływa oprócz samej powłoki baza ("zakrzywienie") soczewki wynikająca z konstrukcji, mocy oraz materiału. Dodatkowo pogłębia się również w przypadku niektórych kształtów okularów. Jeśli nie jesteś zadowolony z powstających refleksów, powinieneś skonsultować tę kwestię z optykiem, który okulary wykonał, ponieważ to on jest odpowiedzialny za odpowiednie dobranie rozwiązania do Twoich potrzeb :)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Siema Mirki, zrobiłem sobie te słynne okulary, bo wzrok już nie ten. Są to moje pierwsze, więc w ogóle się na tym nie znam. Zaciekawiła mnie jedna rzecz, mianowicie mam inne wartości na recepcie i na torebkach po soczewkach ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  Czy to tak powinno być, czy dają tylko randomowe torebki, czy optyk zrobił mnie w chuja? ( ͡° ͜ʖ ͡°) drugie zdjęcie w komentarzu
  #okulary #optyk #okulista pokaż całość

 •  

  Czy można pogodzić 2 w 1, okulary do jazdy w nocy i blokujące niebieskie światło?

  Dodam, że moja praca przy komputerze totalnie nie jest koloroczuła :)

  @GloomySunday
  #okulary

  •  

   @GiewontGWT: okulary z filtrem światła niebieskiego posiadają konkretne zastosowanie (praca z ekranami) i nie są uniwersalne — czyli podczas jazdy samochodem będą powstawały mocne odblaski zmniejszające komfort. Szczerze mówiąc nie da się tego pogodzić, tak aby poprawić jakość jednego i drugiego — oprócz zastosowania okularów z uniwersalną powłoką antyrefleksyjną (jeśli masz jakąś korekcję).

   +: rukh
 •  

  #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta #okulary #modameska #modadamska #pomocy
  Tl;drTo damskie, unisex czy męskie okulary?

  Poważna sprawa Mirki wróciłem z domówki 40 minut autem drogi od Gdańska i rodzice którzy mnie odwiedzili pierwszy raz od paru miesięcy pytają czy to na bank moje okulary.
  No to zdejmuje i obczajam.
  nazwa firmy -zgadza się z tym co w domu na nie ruszanym od zakupu etui
  Jak w nich widze? - w sumie dobrze
  kolor - chyba miałem po prostu ciemno granatowe a nie czarne z granatowym przeblyskami już nie wiem czy sobie nie wkrecam
  To po boku - za kij nie pamiętam jak wyglądało w moich, ale tu wygląda jakoś obco. Znowu nie wiem czy nie wkcecam sam siebie
  Jakieś dziwne kropki z przodu i po boku - nie przypominam sobie by tu były. Zero pewności czy bym je zauważył gdyby były wcześniej
  Sprawianie wrażenia damskich - no z tego co pamietam jak je kupowałem to miałem wrażenie że to unisex, a teraz wyglądają na damskie.

  No i nie wiem już sam co myśleć. Dzwoniłem do jedynej osoby z imprezy która znam na tyle by mieć jej numer i kazała mi zdjęcia zrobić, bo różowa u której piliśmy nie wie czy nie buchnalem oksow jej siostry w której pokoju pod jej nieobecność spałem.
  To na zdjęciu to damskie okulary czy męskie?
  W życiu nie byłem tak bardzo niepewien jak tego czy to moje okulary. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika GloomySunday

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)