"Zawsze miło jest wiedzieć, że ktoś ma gorzej od nas. Ktoś przecież musi być tyłkiem tego świata." Witam. Z tej strony tyłek.

 •  

  39/100 Koty mają dobrą pamięć. Przechowują nowe informacje przez 16 godzin. (test WAIS) Ich pamięć krótkotrwała obejmuje 30 sekund. Wiele wskazuje na to, że mogą pamiętać informacje ze swojego życia sięgające nawet 10 lat wstecz. Koty zapamiętują wydarzenia ze swojej przeszłości, są świadome strat, jakie poniosły, pamiętają przykre wydarzenia jak i te pozytywne.

  Koty mają świadomość istnienia obiektów, których w danej chwili nie widzą. Ich zdolność zapamiętywania jest najlepsza w młodym wieku, ale odpowiednio ćwicząc pamięć, można utrzymać ja na wysokim poziomie także u mocno starszych kotów.
  W badaniu opisanym w magazynie „Behavioural Processes” wzięło udział 49 kotów domowych. Wykazano, że mruczące czworonogi są w stanie przywołać wspomnienia o przyjemnych doświadczeniach, np. o jedzeniu ulubionego przysmaku. Jest to określane jako pamięć epizodyczna. Saho Takagi, psycholog z Kyoto University, uważa, że koty, podobnie jak psy, wykorzystują wspomnienia o pojedynczych doświadczeniach, co może wskazywać na to, że dysponują pamięcią epizodyczną podobną do ludzkiej.

  Badania opublikowane w 2009 roku w piśmie Journal of Ethology dowodzą, że koty rozróżniają znaki graficzne – widzą różnicę między jedną kropką a dwiema. Z kolei badania Johna Paula Scotta z Laboratorium Zachowań Zwierząt w Bar Harbor pokazują, że zwierzęta te rozróżniają i reagują na swoje imiona. Rozumieją też i pamiętają znaczenie ponad 160 słów. Koty reagują na komendy głosowe, tembr głosu i akcent, a także na ludzkie gesty.

  #100kocichciekawostek #koty #ciekawostki #zwierzaczki
  pokaż całość

  •  

   @sinusik Co do pamięci i w sumie całkiem abstrakcyjnego myślenia u kotów - moja kotka, jeszcze jak mieszkałyśmy w akademiku, bardzo lubiła wchodzić do szafy z przesuwanymi drzwiami. Oczywiście ja to lubiłam trochę mniej, bo ciężko lubić ogrom kłaków na butach i ubraniach xD więc szafa pozostawała zamknięta przez cały czas. Jak łatwo się domyślić, kotka nauczyła się ją otwierać poprzez uporczywe drapanie w drzwi aż się nie przesuną, a mnie oczywiście szlag jasny trafiał jak to słyszałam i za każdym razem ją wyganialam dosyć niedelikatnie od tej szafy xD. Sporo lat później, w całkiem innym domu z całkiem inną szafą (której notabene nie dałoby się tak otworzyć, bo nie jest przesuwana) którejś nocy koniecznie chciała mnie obudzić żebym jej otworzyła drzwi na dwór, a ja nie reagowałam na standardowe metody budzenia (czyli wskakiwanie na łóżko i macanie po twarzy mokrym nosem xD). Zaczęła wtedy intensywnie drapać w szafę do momentu aż się nie obudziłam i nie wstałam spełnić jej zachcianki xD. Jebana trzymała w pamięci tyle lat epizody z akademicką szafą i wykalkulowała, że tym sposobem zawsze zwracała na siebie moją uwagę xD. Do tej pory uważałam ją za głupiego koteczka, więc mi wtedy naprawdę zaimponowała sprytem i przebiegłością xD pokaż całość

  • więcej komentarzy (48)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Greebo

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Popularne tagi Greebo

Osiągnięcia (3)