•  

  Chciałem się pobawić jak by mogły wyglądać województwa gdyby oprzeć je na podstawie regionów historycznych. Jedyna zasada, zostawiamy aktualne powiaty.

  Wyrysowałem sobie wstępny szkic, później planuje go lepiej opracować graficznie, ale mogę was prosić o pomoc?

  - Granice regionów, wiadomo pojecie mocno płynne bo te nazwy odnoszą się do rożnych okresów, ale jeśli gdzieś jest mocne przegięcie, błąd proszę o info. Dodatkowo miejscami powinienem podzielić to na gminy aby bardzie odzwierciedlało regiony, ale chciał bym zostać na poziomie współczesnych powiatów. Myślę że w kolejnej wersji mogę oznaczyć sporne, graniczne powiaty.

  - Czy Kaszuby waszym zdaniem to oddzielny region czy część Pomorza Gdańskiego? #kaszuby #pomorze #trojmiasto

  - Ziemia Lubuska/Nowa Marchia - nie mam zielonego pojęcia jak to nazwać :D Pytanie do ludzi z tamtego regionu co o tym myślicie? #lubuskie #gorzowwielkopolski #zielonagora

  - Czy któreś regiony zasługują na wydzielenie? Np. nie wiem czy Ziemi Sieradzkiej i Łęczyckiej nie powinny być oddzielnie.

  No i jak coś wątek mam nadzieje bez spiny, raczej jako luźna dyskusja o historycznych regionach :)
  #mapy #ciekawostki #historia #polska

  #historyczneregionypolski
  pokaż całość

  źródło: mapa regiony.jpg

  •  

   @xstempolx: Ale o tym piszę - osadnictwo Wołoskie w równym stopniu dotyczyło górali śląskich. Z resztą jak bardzo różniła się kultura ludzi z Oświęcimia od tej z Pszczyny gdy byli pod jedną kuratelą religijną z Krakowa - nie wiem.

  •  

   @Gudek40: W przypadku zachodniej ziemi krakowskiej i dekanatu bytomskiego i pszczyńskiego datą graniczną są rozbiory i odłączenie od diecezji krakowskiej. I te ziemie w XIX w rozwijały się zupełnie inaczej.
   Ale w przypadku Księstwa Cieszyńskiego i Państwa Żywieckiego - XIX wiek oznaczał więcej powiązań, oba były bezpośrednio rządzone przez dokładnie tą samą gałęź Habsburgów. Państwo Żywieckie pomimo pewnych formalnych więzi, nie była integralną częścią Galicji. pokaż całość

  • więcej komentarzy (255)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Gudek40

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.