Jak ja nienawidzę protekcjonalności…

 •  

  #oglaszamwszemiwobec że @MajkiGee to gimbokatol najczystszej wody. Troskę o zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci nazywa gimboateizmem. On jest już stracony. #obrazamludziktorzymajamnienaczarnolisto #gimbokatolicyzm

  +: wuha, Cronox
 •  

  #niepopularnaopinia Uważam, że @Klopsztanga zrobił dobrze, chroniąc niewinnego chłopaka przed nabyciem poroża
  @Xanthia:

  pokaż spoiler Nasyp sobie soli


  pokaż spoiler Sama wiesz, gdzie

 •  

  @l__g: Jak rozwiązaliście sprawę z "nową wersją" i "starą wersją" wykopu? Są to oddzielne apki, na które requesty routuje jakieś proxy, czy może jest to jedna apka? Ciekawi mnie, jak to rozwiązaliście.

  +: Cronox
 •  

  Drodzy @Envelo, czemu "Doręczenie na życzenie" jest takie drogie? Choremu człowiekowi to nic nie pomożecie ;__; #pocztapolska

  +: Cronox
 •  

  #niepopularnaopinia #chrzescijanstwo #islam

  Półksiężyc jest znacznie lepszym symbolem, niż krzyż. Krzyż to narzędzie śmierci, symbolizuje cierpienie. Półksiężyc to po prostu nieszkodliwy element naszego kosmosu.

  +: Cronox
 •  

  #nofapchallenge

  Kiedyś próbowałem tego wyzwania. Podczas wielu prób zastanawiała mnie jedna rzecz: czy spuszczanie ciśnienia do narysowanych postaci z anime wymusza reset licznika? W sumie nie jest to tak jakby prawdziwe porno.

  +: Cronox
 •  

  Ma ktoś prawilnego ebooka "Pan raczy żartować, panie Feynman", czy zostaje mi czytać z Amazon.com po angielsku?

  #wykopkindleclub

  +: Cronox
 •  

  Czy wy też tak macie, że im bardziej chce się wam spać, tym większe głupoty gadacie i wymyślacie? #pyciochkita #pytanie #wkurzajacaprotekcjonalnosc

 •  

  Dziwne, chce mi się spać szybciej, niż zwykle, ale nie tak, że ziewam i te klimaty, tylko normalnie jakbym był o krok od zaśnięcia. Pewnie jak się położę w pielesze to będę kontemplował życiasens i nie zasnę. #problemydrugiegoswiata #sen #niespimymirkujemy #ironialosu #wkurzajacaprotekcjonalnosc pokaż całość

 •  

  Ciekawe jest dwójmyślenie wykopu.
  Muzułmanie indoktrynują małe dzieci — źle
  Katolicy indoktrynują małe dzieci — dobrze

  #plemiennosc #katolicyzm #islam #religia #wykop #gimbokatolicyzm #dwojmyslenie #moralnosckalego

  +: Cronox
 •  

  #nowywykop2016 Przydałyby się powiadomienia o tym, że moderacja wymoderowała naszą treść, a także powiadomienia o rozpatrzeniu zgłoszeń

 •  

  Chciałem ci powiedzieć, @dkm17, że robisz dobrą robotę. Nie przestawaj, jestem twoim fanem. #unb #uwaganaukowybelkot #podlizujesie

 •  

  #myslispodprysznica #showerthoughts #rozkmina #elektryka #elektroenergetyka

  Jeden z członków mojej rodziny podsunął mi pewną rozkminę: co, jeśli nagle pracownicy elektrowni będą mieli dość obecnych rządów i tzw. "wykształciuchów", i wygaszą taką przeciętną, węglową elektrownię tak, że nie będzie ona dostarczała kompletnie prądu, ani miliwata? Co się wtedy stanie? Podejrzewam, że jakiś blackout, ale jak długi, i na jakim obszarze? Jak zareaguje sieć energetyczna? No i jakie mogą być tego czynu konsekwencje czysto prawne? (Czyżby ABW karabinem zmuszająca do wznowienia pracy elektrowni) pokaż całość

  +: N..H, Cronox
 •  

  1 A wąż1 był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» 2 Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, 3 tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». 4 Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło».
  6 Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. 7 A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.
  8 Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu. 9 Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: «Gdzie jesteś?» 10 On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». 11 Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?» 12 Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem». 13 Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?» Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam». 14 Wtedy Pan Bóg rzekł do węża:
  «Ponieważ to uczyniłeś,
  bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych;
  na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.
  15 Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę,
  pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej:
  ono zmiażdży2 ci głowę,
  a ty zmiażdżysz2 mu piętę».
  16 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».
  17 Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść -
  przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu:
  w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie
  po wszystkie dni twego życia.
  18 Cierń i oset będzie ci ona rodziła,
  a przecież pokarmem twym są płody roli.
  19 W pocie więc oblicza twego
  będziesz musiał zdobywać pożywienie,
  póki nie wrócisz do ziemi,
  z której zostałeś wzięty;
  bo prochem jesteś
  i w proch się obrócisz!»4
  20 Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa5, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.
  21 Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich. 22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6. 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. 24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia7.
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  1 W ten sposób zostały ukończone niebo i ziemia oraz wszystkie jej zastępy [stworzeń].
  2 A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął1 dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. 3 Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając.
  4 Oto są dzieje początków po stworzeniu nieba i ziemi.

  Drugi opis stworzenia człowieka

  Gdy Pan2 Bóg uczynił ziemię i niebo, 5 nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła - bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię 6 i rów kopał w ziemi3, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby - 7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia4, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.

  Pierwotny stan szczęścia

  8 A zasadziwszy ogród w Eden5 na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. 9 Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła6.
  10 Z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom7. 11 Nazwa pierwszej - Piszon; jest to ta, która okrąża cały kraj Chawila, gdzie się znajduje złoto. 12 A złoto owej krainy jest znakomite; tam jest także wonna żywica i kamień czerwony. 13 Nazwa drugiej rzeki - Gichon; okrąża ona cały kraj - Kusz. 14 Nazwa rzeki trzeciej - Chiddekel; płynie ona na wschód od Aszszuru. Rzeka czwarta - to Perat.
  15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. 16 A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; 17 ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz»8.
  18 Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». 19 Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa"9. 20 I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny10.
  21 Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber11, a miejsce to zapełnił ciałem. 22 Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, 23 mężczyzna powiedział:
  «Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała!
  Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta»12.
  24 Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem13.
  25 Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu.
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch2 Boży unosił się nad wodami.
  3 Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. 4 Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. 5 I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.
  I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy.
  6 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!» 7 Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, 8 Bóg nazwał to sklepienie niebem.
  I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
  9 A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, 10 Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg widząc, że były dobre, 11 rzekł: «Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona». I stało się tak. 12 Ziemia wydała rośliny zielone: trawę dającą nasienie według swego gatunku i drzewa rodzące owoce, w których było nasienie według ich gatunków. A Bóg widział, że były dobre.
  13 I tak upłynął wieczór i poranek - dzień trzeci.
  14 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata; 15 aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią». I stało się tak. 16 Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. 17 I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; 18 aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.
  19 I tak upłynął wieczór i poranek - dzień czwarty.
  20 Potem Bóg rzekł: «Niechaj się zaroją wody od roju istot żywych, a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem nieba!» 21 Tak stworzył Bóg wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody, oraz wszelkie ptactwo skrzydlate różnego rodzaju. Bóg widząc, że były dobre, 22 pobłogosławił je tymi słowami: «Bądźcie płodne i mnóżcie się, abyście zapełniały wody morskie, a ptactwo niechaj się rozmnaża na ziemi».
  23 I tak upłynął wieczór i poranek - dzień piąty.
  24 Potem Bóg rzekł: «Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów!» I stało się tak. 25 Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre. 26 3A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
  27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
  na obraz Boży go stworzył:
  stworzył mężczyznę i niewiastę.
  28 Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». 29 I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. 30 A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona». I stało się tak. 31 A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.
  I tak upłynął wieczór i poranek - dzień szósty.
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  #aferaprezydencka

  GAWK(1) Utility Commands GAWK(1)

  NAME
  gawk - pattern scanning and processing language

  SYNOPSIS
  gawk [ POSIX or GNU style options ] -f program-file [ -- ] file ...
  gawk [ POSIX or GNU style options ] [ -- ] program-text file ...

  DESCRIPTION
  Gawk is the GNU Project's implementation of the AWK programming lan‐
  guage. It conforms to the definition of the language in the POSIX
  1003.1 Standard. This version in turn is based on the description in
  The AWK Programming Language, by Aho, Kernighan, and Weinberger. Gawk
  provides the additional features found in the current version of Brian
  Kernighan's awk and a number of GNU-specific extensions.

  The command line consists of options to gawk itself, the AWK program
  text (if not supplied via the -f or --file options), and values to be
  made available in the ARGC and ARGV pre-defined AWK variables.

  When gawk is invoked with the --profile option, it starts gathering
  profiling statistics from the execution of the program. Gawk runs more
  slowly in this mode, and automatically produces an execution profile in
  the file awkprof.out when done. See the --profile option, below.

  Gawk also has an integrated debugger. An interactive debugging session
  can be started by supplying the --debug option to the command line. In
  this mode of execution, gawk loads the AWK source code and then prompts
  for debugging commands. Gawk can only debug AWK program source pro‐
  vided with the -f option. The debugger is documented in GAWK: Effec‐
  tive AWK Programming.


  OPTION FORMAT
  Gawk options may be either traditional POSIX-style one letter options,
  or GNU-style long options. POSIX options start with a single “-”,
  while long options start with “--”. Long options are provided for both
  GNU-specific features and for POSIX-mandated features.

  Gawk-specific options are typically used in long-option form. Argu‐
  ments to long options are either joined with the option by an = sign,
  with no intervening spaces, or they may be provided in the next command
  line argument. Long options may be abbreviated, as long as the abbre‐
  viation remains unique.

  Additionally, every long option has a corresponding short option, so
  that the option's functionality may be used from within #! executable
  scripts.


  OPTIONS
  Gawk accepts the following options. Standard options are listed first,
  followed by options for gawk extensions, listed alphabetically by short
  option.

  -f program-file
  --file program-file
  Read the AWK program source from the file program-file, instead
  of from the first command line argument. Multiple -f (or
  --file) options may be used.

  -F fs
  --field-separator fs
  Use fs for the input field separator (the value of the FS prede‐
  fined variable).

  -v var=val
  --assign var=val
  Assign the value val to the variable var, before execution of
  the program begins. Such variable values are available to the
  BEGIN rule of an AWK program.

  -b
  --characters-as-bytes
  Treat all input data as single-byte characters. In other words,
  don't pay any attention to the locale information when attempt‐
  ing to process strings as multibyte characters. The --posix
  option overrides this one.

  -c
  --traditional
  Run in compatibility mode. In compatibility mode, gawk behaves
  identically to Brian Kernighan's awk; none of the GNU-specific
  extensions are recognized. See GNU EXTENSIONS, below, for more
  information.

  -C
  --copyright
  Print the short version of the GNU copyright information message
  on the standard output and exit successfully.

  -d[file]
  --dump-variables[=file]
  Print a sorted list of global variables, their types and final
  values to file. If no file is provided, gawk uses a file named
  awkvars.out in the current directory.
  Having a list of all the global variables is a good way to look
  for typographical errors in your programs. You would also use
  this option if you have a large program with a lot of functions,
  and you want to be sure that your functions don't inadvertently
  use global variables that you meant to be local. (This is a
  particularly easy mistake to make with simple variable names
  like i, j, and so on.)

  -D[file]
  --debug[=file]
  Enable debugging of AWK programs. By default, the debugger
  reads commands interactively from the terminal. The optional
  file argument specifies a file with a list of commands for the
  debugger to execute non-interactively.

  -e program-text
  --source program-text
  Use program-text as AWK program source code. This option allows
  the easy intermixing of library functions (used via the -f and
  --file options) with source code entered on the command line.
  It is intended primarily for medium to large AWK programs used
  in shell scripts.

  -E file
  --exec file
  Similar to -f, however, this is option is the last one pro‐
  cessed. This should be used with #! scripts, particularly for
  CGI applications, to avoid passing in options or source code (!)
  on the command line from a URL. This option disables command-
  line variable assignments.

  -g
  --gen-pot
  Scan and parse the AWK program, and generate a GNU .pot (Porta‐
  ble Object Template) format file on standard output with entries
  for all localizable strings in the program. The program itself
  is not executed. See the GNU gettext distribution for more
  information on .pot files.

  -h
  --help Print a relatively short summary of the available options on the
  standard output. (Per the GNU Coding Standards, these options
  cause an immediate, successful exit.)

  -i include-file
  --include include-file
  Load an awk source library. This searches for the library using
  the AWKPATH environment variable. If the initial search fails,
  another attempt will be made after appending the .awk suffix.
  The file will be loaded only once (i.e., duplicates are elimi‐
  nated), and the code does not constitute the main program
  source.

  -l lib
  --load lib
  Load a shared library lib. This searches for the library using
  the AWKLIBPATH environment variable. If the initial search
  fails, another attempt will be made after appending the default
  shared library suffix for the platform. The library initializa‐
  tion routine is expected to be named dl_load().

  -L [value]
  --lint[=value]
  Provide warnings about constructs that are dubious or non-porta‐
  ble to other AWK implementations. With an optional argument of
  fatal, lint warnings become fatal errors. This may be drastic,
  but its use will certainly encourage the development of cleaner
  AWK programs. With an optional argument of invalid, only warn‐
  ings about things that are actually invalid are issued. (This is
  not fully implemented yet.)

  -M
  --bignum
  Force arbitrary precision arithmetic on numbers. This option has
  no effect if gawk is not compiled to use the GNU MPFR and MP
  libraries.

  -n
  --non-decimal-data
  Recognize octal and hexadecimal values in input data. Use this
  option with great caution!

  -N
  --use-lc-numeric
  This forces gawk to use the locale's decimal point character
  when parsing input data. Although the POSIX standard requires
  this behavior, and gawk does so when --posix is in effect, the
  default is to follow traditional behavior and use a period as
  the decimal point, even in locales where the period is not the
  decimal point character. This option overrides the default
  behavior, without the full draconian strictness of the --posix
  option.

  -o[file]
  --pretty-print[=file]
  Output a pretty printed version of the program to file. If no
  file is provided, gawk uses a file named awkprof.out in the cur‐
  rent directory.

  -O
  --optimize
  Enable optimizations upon the internal representation of the
  program. Currently, this includes simple constant-folding, and
  tail call elimination for recursive functions. The gawk main‐
  tainer hopes to add additional optimizations over time.

  -p[prof-file]
  --profile[=prof-file]
  Start a profiling session, and send the profiling data to prof-
  file. The default is awkprof.out. The profile contains execu‐
  tion counts of each statement in the program in the left margin
  and function call counts for each user-defined function.

  -P
  --posix
  This turns on compatibility mode, with the following additional
  restrictions:

  · \x escape sequences are not recognized.

  · Only space and tab act as field separators when FS is set to a
  single space, newline does not.

  · You cannot continue lines after ? and :.

  · The synonym func for the keyword function is not recognized.

  · The operators ** and **= cannot be used in place of ^ and ^=.

  -r
  --re-interval
  Enable the use of interval expressions in regular expression
  matching (see Regular Expressions, below). Interval expressions
  were not traditionally available in the AWK language. The POSIX
  standard added them, to make awk and egrep consistent with each
  other. They are enabled by default, but this option remains for
  use with --traditional.

  -S
  --sandbox
  Runs gawk in sandbox mode, disabling the system() function,
  input redirection with getline, output redirection with print
  and printf, and loading dynamic extensions. Command execution
  (through pipelines) is also disabled. This effectively blocks a
  script from accessing local resources (except for the files
  specified on the command line).

  -t
  --lint-old
  Provide warnings about constructs that are not portable to the
  original version of UNIX awk.

  -V
  --version
  Print version information for this particular copy of gawk on
  the standard output. This is useful mainly for knowing if the
  current copy of gawk on your system is up to date with respect
  to whatever the Free Software Foundation is distributing. This
  is also useful when reporting bugs. (Per the GNU Coding Stan‐
  dards, these options cause an immediate, successful exit.)

  -- Signal the end of options. This is useful to allow further argu‐
  ments to the AWK program itself to start with a “-”. This pro‐
  vides consistency with the argument parsing convention used by
  most other POSIX programs.

  In compatibility mode, any other options are flagged as invalid, but
  are otherwise ignored. In normal operation, as long as program text
  has been supplied, unknown options are passed on to the AWK program in
  the ARGV array for processing. This is particularly useful for running
  AWK programs via the “#!” executable interpreter mechanism.

  For POSIX compatibility, the -W option may be used, followed by the
  name of a long option.


  AWK PROGRAM EXECUTION
  An AWK program consists of a sequence of pattern-action statements and
  optional function definitions.

  @include "filename"
  @load "filename"
  pattern { action statements }
  function name(parameter list) { statements }

  Gawk first reads the program source from the program-file(s) if speci‐
  fied, from arguments to --source, or from the first non-option argument
  on the command line. The -f and --source options may be used multiple
  times on the command line. Gawk reads the program text as if all the
  program-files and command line source texts had been concatenated
  together. This is useful for building libraries of AWK functions,
  without having to include them in each new AWK program that uses them.
  It also provides the ability to mix library functions with command line
  programs.

  In addition, lines beginning with @include may be used to include other
  source files into your program, making library use even easier. This
  is equivalent to using the -i option.

  Lines beginning with @load may be used to load shared libraries into
  your program. This is equivalent to using the -l option.

  The environment variable AWKPATH specifies a search path to use when
  finding source files named with the -f and -i options. If this vari‐
  able does not exist, the default path is ".:/usr/local/share/awk".
  (The actual directory may vary, depending upon how gawk was built and
  installed.) If a file name given to the -f option contains a “/” char‐
  acter, no path search is performed.

  The environment variable AWKLIBPATH specifies a search path to use when
  finding source files named with the -l option. If this variable does
  not exist, the default path is ".:/usr/local/lib/gawk". (The actual
  directory may vary, depending upon how gawk was built and installed.)

  Gawk executes AWK programs in the following order. First, all variable
  assignments specified via the -v option are performed. Next, gawk com‐
  piles the program into an internal form. Then, gawk executes the code
  in the BEGIN rule(s) (if any), and then proceeds to read each file
  named in the ARGV array (up to ARGV[ARGC]). If there are no files
  named on the command line, gawk reads the standard input.

  If a filename on the command line has the form var=val it is treated as
  a variable assignment. The variable var will be assigned the value
  val. (This happens after any BEGIN rule(s) have been run.) Command
  line variable assignment is most useful for dynamically assigning val‐
  ues to the variables AWK uses to control how input is broken into
  fields and records. It is also useful for controlling state if multi‐
  ple passes are needed over a single data file.

  If the value of a particular element of ARGV is empty (""), gawk skips
  over it.

  For each input file, if a BEGINFILE rule exists, gawk executes the
  associated code before processing the contents of the file. Similarly,
  gawk executes the code associated with ENDFILE after processing the
  file.

  For each record in the input, gawk tests to see if it matches any pat‐
  tern in the AWK program. For each pattern that the record matches,
  gawk executes the associated action. The patterns are tested in the
  order they occur in the program.

  Finally, after all the input is exhausted, gawk executes the code in
  the END rule(s) (if any).


  Command Line Directories
  According to POSIX, files named on the awk command line must be text
  files. The behavior is ``undefined'' if they are not. Most versions
  of awk treat a directory on the command line as a fatal error.

  Starting with version 4.0 of gawk, a directory on the command line pro‐
  duces a warning, but is otherwise skipped. If either of the --posix or
  --traditional options is given, then gawk reverts to treating directo‐
  ries on the command line as a fatal error.


  VARIABLES, RECORDS AND FIELDS
  AWK variables are dynamic; they come into existence when they are first
  used. Their values are either floating-point numbers or strings, or
  both, depending upon how they are used. AWK also has one dimensional
  arrays; arrays with multiple dimensions may be simulated. Gawk pro‐
  vides true arrays of arrays; see Arrays, below. Several pre-defined
  variables are set as a program runs; these are described as needed and
  summarized below.

  Records
  Normally, records are separated by newline characters. You can control
  how records are separated by assigning values to the built-in variable
  RS. If RS is any single character, that character separates records.
  Otherwise, RS is a regular expression. Text in the input that matches
  this regular expression separates the record. However, in compatibil‐
  ity mode, only the first character of its string value is used for sep‐
  arating records. If RS is set to the null string, then records are
  separated by blank lines. When RS is set to the null string, the new‐
  line character always acts as a field separator, in addition to what‐
  ever value FS may have.

  Fields
  As each input record is read, gawk splits the record into fields, using
  the value of the FS variable as the field separator. If FS is a single
  character, fields are separated by that character. If FS is the null
  string, then each individual character becomes a separate field. Oth‐
  erwise, FS is expected to be a full regular expression. In the special
  case that FS is a single space, fields are separated by runs of spaces
  and/or tabs and/or newlines. (But see the section POSIX COMPATIBILITY,
  below). NOTE: The value of IGNORECASE (see below) also affects how
  fields are split when FS is a regular expression, and how records are
  separated when RS is a regular expression.

  If the FIELDWIDTHS variable is set to a space separated list of num‐
  bers, each field is expected to have fixed width, and gawk splits up
  the record using the specified widths. The value of FS is ignored.
  Assigning a new value to FS or FPAT overrides the use of FIELDWIDTHS.

  Similarly, if the FPAT variable is set to a string representing a regu‐
  lar expression, each field is made up of text that matches that regular
  expression. In this case, the regular expression describes the fields
  themselves, instead of the text that separates the fields. Assigning a
  new value to FS or FIELDWIDTHS overrides the use of FPAT.

  Each field in the input record may be referenced by its position: $1,
  $2, and so on. $0 is the whole record. Fields need not be referenced
  by constants:

  n = 5
  print $n

  prints the fifth field in the input record.

  The variable NF is set to the total number of fields in the input
  record.

  References to non-existent fields (i.e., fields after $NF) produce the
  null-string. However, assigning to a non-existent field (e.g., $(NF+2)
  = 5) increases the value of NF, creates any intervening fields with the
  null string as their values, and causes the value of $0 to be recom‐
  puted, with the fields being separated by the value of OFS. References
  to negative numbered fields cause a fatal error. Decrementing NF
  causes the values of fields past the new value to be lost, and the
  value of $0 to be recomputed, with the fields being separated by the
  value of OFS.

  Assigning a value to an existing field causes the whole record to be
  rebuilt when $0 is referenced. Similarly, assigning a value to $0
  causes the record to be resplit, creating new values for the fields.


  Built-in Variables
  Gawk's built-in variables are:

  ARGC The number of command line arguments (does not include
  options to gawk, or the program source).

  ARGIND The index in ARGV of the current file being processed.

  ARGV Array of command line arguments. The array is indexed from
  0 to ARGC - 1. Dynamically changing the contents of ARGV
  can control the files used for data.

  BINMODE On non-POSIX systems, specifies use of “binary” mode for
  all file I/O. Numeric values of 1, 2, or 3, specify that
  input files, output files, or all files, respectively,
  should use binary I/O. String values of "r", or "w" spec‐
  ify that input files, or output files, respectively, should
  use binary I/O. String values of "rw" or "wr" specify that
  all files should use binary I/O. Any other string value is
  treated as "rw", but generates a warning message.

  CONVFMT The conversion format for numbers, "%.6g", by default.

  ENVIRON An array containing the values of the current environment.
  The array is indexed by the environment variables, each
  element being the value of that variable (e.g., ENVI‐
  RON["HOME"] might be "/home/arnold"). Changing this array
  does not affect the environment seen by programs which gawk
  spawns via redirection or the system() function.

  ERRNO If a system error occurs either doing a redirection for
  getline, during a read for getline, or during a close(),
  then ERRNO will contain a string describing the error. The
  value is subject to translation in non-English locales.

  FIELDWIDTHS A whitespace separated list of field widths. When set,
  gawk parses the input into fields of fixed width, instead
  of using the value of the FS variable as the field separa‐
  tor. See Fields, above.

  FILENAME The name of the current input file. If no files are speci‐
  fied on the command line, the value of FILENAME is “-”.
  However, FILENAME is undefined inside the BEGIN rule
  (unless set by getline).

  FNR The input record number in the current input file.

  FPAT A regular expression describing the contents of the fields
  in a record. When set, gawk parses the input into fields,
  where the fields match the regular expression, instead of
  using the value of the FS variable as the field separator.
  See Fields, above.

  FS The input field separator, a space by default. See Fields,
  above.

  FUNCTAB An array whose indices and corresponding values are the
  names of all the user-defined or extension functions in the
  program. NOTE: You may not use the delete statement with
  the FUNCTAB array.

  IGNORECASE Controls the case-sensitivity of all regular expression and
  string operations. If IGNORECASE has a non-zero value,
  then string comparisons and pattern matching in rules,
  field splitting with FS and FPAT, record separating with
  RS, regular expression matching with ~ and !~, and the gen‐
  sub(), gsub(), index(), match(), patsplit(), split(), and
  sub() built-in functions all ignore case when doing regular
  expression operations. NOTE: Array subscripting is not
  affected. However, the asort() and asorti() functions are
  affected.
  Thus, if IGNORECASE is not equal to zero, /aB/ matches all
  of the strings "ab", "aB", "Ab", and "AB". As with all AWK
  variables, the initial value of IGNORECASE is zero, so all
  regular expression and string operations are normally case-
  sensitive.

  LINT Provides dynamic control of the --lint option from within
  an AWK program. When true, gawk prints lint warnings. When
  false, it does not. When assigned the string value
  "fatal", lint warnings become fatal errors, exactly like
  --lint=fatal. Any other true value just prints warnings.

  NF The number of fields in the current input record.

  NR The total number of input records seen so far.

  OFMT The output format for numbers, "%.6g", by default.

  OFS The output field separator, a space by default.

  ORS The output record separator, by default a newline.

  PREC The working precision of arbitrary precision floating-point
  numbers, 53 by default.

  PROCINFO The elements of this array provide access to information
  about the running AWK program. On some systems, there may
  be elements in the array, "group1" through "groupn" for
  some n, which is the number of supplementary groups that
  the process has. Use the in operator to test for these
  elements. The following elements are guaranteed to be
  available:

  PROCINFO["egid"] The value of the getegid(2) system
  call.

  PROCINFO["strftime"]
  The default time format string for
  strftime().

  PROCINFO["euid"] The value of the geteuid(2) system
  call.

  PROCINFO["FS"] "FS" if field splitting with FS is in
  effect, "FPAT" if field splitting with
  FPAT is in effect, or "FIELDWIDTHS" if
  field splitting with FIELDWIDTHS is in
  effect.

  PROCINFO["identifiers"]
  A subarray, indexed by the names of all
  identifiers used in the text of the AWK
  program. The values indicate what gawk
  knows about the identifiers after it
  has finished parsing the program; they
  are not updated while the program runs.
  For each identifier, the value of the
  element is one of the following:

  "array"
  The identifier is an array.

  "extension"
  The identifier is an extension
  function loaded via @load.

  "scalar"
  The identifier is a scalar.

  "untyped"
  The identifier is untyped (could
  be used as a scalar or array,
  gawk doesn't know yet).

  "user" The identifier is a user-defined
  function.

  PROCINFO["gid"] The value of the getgid(2) system call.

  PROCINFO["pgrpid"] The process group ID of the current
  process.

  PROCINFO["pid"] The process ID of the current process.

  PROCINFO["ppid"] The parent process ID of the current
  process.

  PROCINFO["uid"] The value of the getuid(2) system call.

  PROCINFO["sorted_in"]
  If this element exists in PROCINFO,
  then its value controls the order in
  which array elements are traversed in
  for loops. Supported values are
  "@ind_str_asc", "@ind_num_asc",
  "@val_type_asc", "@val_str_asc",
  "@val_num_asc", "@ind_str_desc",
  "@ind_num_desc", "@val_type_desc",
  "@val_str_desc", "@val_num_desc", and
  "@unsorted". The value can also be the
  name of any comparison function defined
  as follows:

  function cmp_func(i1, v1, i2, v2)

  where i1 and i2 are the indices, and v1
  and v2 are the corresponding values of
  the two elements being compared. It
  should return a number less than, equal
  to, or greater than 0, depending on how
  the elements of the array are to be
  ordered.

  PROCINFO["input", "READ_TIMEOUT"]
  The timeout in milliseconds for reading
  data from input, where input is a redi‐
  rection string or a filename. A value
  of zero or less than zero means no
  timeout.

  PROCINFO["mpfr_version"]
  The version of the GNU MPFR library
  used for arbitrary precision number
  support in gawk. This entry is not
  present if MPFR support is not compiled
  into gawk.

  PROCINFO["gmp_version"]
  The version of the GNU MP library used
  for arbitrary precision number support
  in gawk. This entry is not present if
  MPFR support is not compiled into gawk.

  PROCINFO["prec_max"]
  The maximum precision supported by the
  GNU MPFR library for arbitrary preci‐
  sion floating-point numbers. This
  entry is not present if MPFR support is
  not compiled into gawk.

  PROCINFO["prec_min"]
  The minimum precision allowed by the
  GNU MPFR library for arbitrary preci‐
  sion floating-point numbers. This
  entry is not present if MPFR support is
  not compiled into gawk.

  PROCINFO["api_major"]
  The major version of the extension API.
  This entry is not present if loading
  dynamic extensions is not available.

  PROCINFO["api_minor"]
  The minor version of the extension API.
  This entry is not present if loading
  dynamic extensions is not available.

  PROCINFO["version"] the version of gawk.

  ROUNDMODE The rounding mode to use for arbitrary precision arithmetic
  on numbers, by default "N" (IEEE-754 roundTiesToEven mode).
  The accepted values are "N" or "n" for roundTiesToEven, "U"
  or "u" for roundTowardPositive, "D" or "d" for roundToward‐
  Negative, "Z" or "z" for roundTowardZero, and if your ver‐
  sion of GNU MPFR library supports it, "A" or "a" for
  roundTiesToAway.

  RS The input record separator, by default a newline.

  RT The record terminator. Gawk sets RT to the input text that
  matched the character or regular expression specified by
  RS.

  RSTART The index of the first character matched by match(); 0 if
  no match. (This implies that character indices start at
  one.)

  RLENGTH The length of the string matched by match(); -1 if no
  match.

  SUBSEP The character used to separate multiple subscripts in array
  elements, by default "\034".

  SYMTAB An array whose indices are the names of all currently
  defined global variables and arrays in the program. The
  array may be used for indirect access to read or write the
  value of a variable:

  foo = 5
  SYMTAB["foo"] = 4
  print foo # prints 4

  The isarray() function may be used to test if an element in
  SYMTAB is an array. You may not use the delete statement
  with the SYMTAB array.

  TEXTDOMAIN The text domain of the AWK program; used to find the local‐
  ized translations for the program's strings.


  Arrays
  Arrays are subscripted with an expression between square brackets ([
  and ]). If the expression is an expression list (expr, expr ...) then
  the array subscript is a string consisting of the concatenation of the
  (string) value of each expression, separated by the value of the SUBSEP
  variable. This facility is used to simulate multiply dimensioned
  arrays. For example:

  i = "A"; j = "B"; k = "C"
  x[i, j, k] = "hello, world\n"

  assigns the string "hello, world\n" to the element of the array x which
  is indexed by the string "A\034B\034C". All arrays in AWK are associa‐
  tive, i.e., indexed by string values.

  The special operator in may be used to test if an array has an index
  consisting of a particular value:

  if (val in array)
  print array[val]

  If the array has multiple subscripts, use (i, j) in array.

  The in construct may also be used in a for loop to iterate over all the
  elements of an array. However, the (i, j) in array construct only
  works in tests, not in for loops.

  An element may be deleted from an array using the delete statement.
  The delete statement may also be used to delete the entire contents of
  an array, just by specifying the array name without a subscript.

  gawk supports true multidimensional arrays. It does not require that
  such arrays be ``rectangular'' as in C or C++. For example:

  a[1] = 5
  a[2][1] = 6
  a[2][2] = 7

  NOTE: You may need to tell gawk that an array element is really a sub‐
  array in order to use it where gawk expects an array (such as in the
  second argument to split()). You can do this by creating an element in
  the subarray and then deleting it with the delete statement.


  Variable Typing And Conversion
  Variables and fields may be (floating point) numbers, or strings, or
  both. How the value of a variable is interpreted depends upon its con‐
  text. If used in a numeric expression, it will be treated as a number;
  if used as a string it will be treated as a string.

  To force a variable to be treated as a number, add 0 to it; to force it
  to be treated as a string, concatenate it with the null string.

  Uninitialized variables have the numeric value 0 and the string value
  "" (the null, or empty, string).

  When a string must be converted to a number, the conversion is accom‐
  plished using strtod(3). A number is converted to a string by using
  the value of CONVFMT as a format string for sprintf(3), with the
  numeric value of the variable as the argument. However, even though
  all numbers in AWK are floating-point, integral values are always con‐
  verted as integers. Thus, given

  CONVFMT = "%2.2f"
  a = 12
  b = a ""

  the variable b has a string value of "12" and not "12.00".

  NOTE: When operating in POSIX mode (such as with the --posix option),
  beware that locale settings may interfere with the way decimal numbers
  are treated: the decimal separator of the numbers you are feeding to
  gawk must conform to what your locale would expect, be it a comma (,)
  or a period (.).

  Gawk performs comparisons as follows: If two variables are numeric,
  they are compared numerically. If one value is numeric and the other
  has a string value that is a “numeric string,” then comparisons are
  also done numerically. Otherwise, the numeric value is converted to a
  string and a string comparison is performed. Two strings are compared,
  of course, as strings.

  Note that string constants, such as "57", are not numeric strings, they
  are string constants. The idea of “numeric string” only applies to
  fields, getline input, FILENAME, ARGV elements, ENVIRON elements and
  the elements of an array created by split() or patsplit() that are
  numeric strings. The basic idea is that user input, and only user
  input, that looks numeric, should be treated that way.


  Octal and Hexadecimal Constants
  You may use C-style octal and hexadecimal constants in your AWK program
  source code. For example, the octal value 011 is equal to decimal 9,
  and the hexadecimal value 0x11 is equal to decimal 17.

  String Constants
  String constants in AWK are sequences of characters enclosed between
  double quotes (like "value"). Within strings, certain escape sequences
  are recognized, as in C. These are:

  \\ A literal backslash.

  \a The “alert” character; usually the ASCII BEL character.

  \b Backspace.

  \f Form-feed.

  \n Newline.

  \r Carriage return.

  \t Horizontal tab.

  \v Vertical tab.

  \xhex digits
  The character represented by the string of hexadecimal digits fol‐
  lowing the \x. As in ISO C, all following hexadecimal digits are
  considered part of the escape sequence. (This feature should tell
  us something about language design by committee.) E.g., "\x1B" is
  the ASCII ESC (escape) character.

  \ddd The character represented by the 1-, 2-, or 3-digit sequence of
  octal digits. E.g., "\033" is the ASCII ESC (escape) character.

  \c The literal character c.

  The escape sequences may also be used inside constant regular expres‐
  sions (e.g., /[ \t\f\n\r\v]/ matches whitespace characters).

  In compatibility mode, the characters represented by octal and hexadec‐
  imal escape sequences are treated literally when used in regular
  expression constants. Thus, /a\52b/ is equivalent to /a\*b/.


  PATTERNS AND ACTIONS
  AWK is a line-oriented language. The pattern comes first, and then the
  action. Action statements are enclosed in { and }. Either the pattern
  may be missing, or the action may be missing, but, of course, not both.
  If the pattern is missing, the action is executed for every single
  record of input. A missing action is equivalent to

  { print }

  which prints the entire record.

  Comments begin with the # character, and continue until the end of the
  line. Blank lines may be used to separate statements. Normally, a
  statement ends with a newline, however, this is not the case for lines
  ending in a comma, {, ?, :, &&, or ||. Lines ending in do or else also
  have their statements automatically continued on the following line.
  In other cases, a line can be continued by ending it with a “\”, in
  which case the newline is ignored.

  Multiple statements may be put on one line by separating them with a
  “;”. This applies to both the statements within the action part of a
  pattern-action pair (the usual case), and to the pattern-action state‐
  ments themselves.


  Patterns
  AWK patterns may be one of the following:

  BEGIN
  END
  BEGINFILE
  ENDFILE
  /regular expression/
  relational expression
  pattern && pattern
  pattern || pattern
  pattern ? pattern : pattern
  (pattern)
  ! pattern
  pattern1, pattern2

  BEGIN and END are two special kinds of patterns which are not tested
  against the input. The action parts of all BEGIN patterns are merged
  as if all the statements had been written in a single BEGIN rule. They
  are executed before any of the input is read. Similarly, all the END
  rules are merged, and executed when all the input is exhausted (or when
  an exit statement is executed). BEGIN and END patterns cannot be com‐
  bined with other patterns in pattern expressions. BEGIN and END pat‐
  terns cannot have missing action parts.

  BEGINFILE and ENDFILE are additional special patterns whose bodies are
  executed before reading the first record of each command line input
  file and after reading the last record of each file. Inside the BEGIN‐
  FILE rule, the value of ERRNO will be the empty string if the file was
  opened successfully. Otherwise, there is some problem with the file
  and the code should use nextfile to skip it. If that is not done, gawk
  produces its usual fatal error for files that cannot be opened.

  For /regular expression/ patterns, the associated statement is executed
  for each input record that matches the regular expression. Regular
  expressions are the same as those in egrep(1), and are summarized
  below.

  A relational expression may use any of the operators defined below in
  the section on actions. These generally test whether certain fields
  match certain regular expressions.

  The &&, ||, and ! operators are logical AND, logical OR, and logical
  NOT, respectively, as in C. They do short-circuit evaluation, also as
  in C, and are used for combining more primitive pattern expressions.
  As in most languages, parentheses may be used to change the order of
  evaluation.

  The ?: operator is like the same operator in C. If the first pattern
  is true then the pattern used for testing is the second pattern, other‐
  wise it is the third. Only one of the second and third patterns is
  evaluated.

  The pattern1, pattern2 form of an expression is called a range pattern.
  It matches all input records starting with a record that matches pat‐
  tern1, and continuing until a record that matches pattern2, inclusive.
  It does not combine with any other sort of pattern expression.


  Regular Expressions
  Regular expressions are the extended kind found in egrep. They are
  composed of characters as follows:

  c Matches the non-metacharacter c.

  \c Matches the literal character c.

  . Matches any character including newline.

  ^ Matches the beginning of a string.

  $ Matches the end of a string.

  [abc...] A character list: matches any of the characters abc.... You
  may include a range of characters by separating them with a
  dash.

  [^abc...] A negated character list: matches any character except
  abc....

  r1|r2 Alternation: matches either r1 or r2.

  r1r2 Concatenation: matches r1, and then r2.

  r+ Matches one or more r's.

  r* Matches zero or more r's.

  r? Matches zero or one r's.

  (r) Grouping: matches r.

  r{n}
  r{n,}
  r{n,m} One or two numbers inside braces denote an interval expres‐
  sion. If there is one number in the braces, the preceding
  regular expression r is repeated n times. If there are two
  numbers separated by a comma, r is repeated n to m times.
  If there is one number followed by a comma, then r is
  repeated at least n times.

  \y Matches the empty string at either the beginning or the end
  of a word.

  \B Matches the empty string within a word.

  \< Matches the empty string at the beginning of a word.

  \> Matches the empty string at the end of a word.

  \s Matches any whitespace character.

  \S Matches any nonwhitespace character.

  \w Matches any word-constituent character (letter, digit, or
  underscore).

  \W Matches any character that is not word-constituent.

  \` Matches the empty string at the beginning of a buffer
  (string).

  \' Matches the empty string at the end of a buffer.

  The escape sequences that are valid in string constants (see String
  Constants) are also valid in regular expressions.

  Character classes are a feature introduced in the POSIX standard. A
  character class is a special notation for describing lists of charac‐
  ters that have a specific attribute, but where the actual characters
  themselves can vary from country to country and/or from character set
  to character set. For example, the notion of what is an alphabetic
  character differs in the USA and in France.

  A character class is only valid in a regular expression inside the
  brackets of a character list. Character classes consist of [:, a key‐
  word denoting the class, and :]. The character classes defined by the
  POSIX standard are:

  [:alnum:] Alphanumeric characters.

  [:alpha:] Alphabetic characters.

  [:blank:] Space or tab characters.

  [:cntrl:] Control characters.

  [:digit:] Numeric characters.

  [:graph:] Characters that are both printable and visible. (A space is
  printable, but not visible, while an a is both.)

  [:lower:] Lowercase alphabetic characters.

  [:print:] Printable characters (characters that are not control char‐
  acters.)

  [:punct:] Punctuation characters (characters that are not letter, dig‐
  its, control characters, or space characters).

  [:space:] Space characters (such as space, tab, and formfeed, to name
  a few).

  [:upper:] Uppercase alphabetic characters.

  [:xdigit:] Characters that are hexadecimal digits.

  For example, before the POSIX standard, to match alphanumeric charac‐
  ters, you would have had to write /[A-Za-z0-9]/. If your character set
  had other alphabetic characters in it, this would not match them, and
  if your character set collated differently from ASCII, this might not
  even match the ASCII alphanumeric characters. With the POSIX character
  classes, you can write /[[:alnum:]]/, and this matches the alphabetic
  and numeric characters in your character set, no matter what it is.

  Two additional special sequences can appear in character lists. These
  apply to non-ASCII character sets, which can have single symbols
  (called collating elements) that are represented with more than one
  character, as well as several characters that are equivalent for col‐
  lating, or sorting, purposes. (E.g., in French, a plain “e” and a
  grave-accented “`” are equivalent.)

  Collating Symbols
  A collating symbol is a multi-character collating element
  enclosed in [. and .]. For example, if ch is a collating ele‐
  ment, then [[.ch.]] is a regular expression that matches this
  collating element, while [ch] is a regular expression that
  matches either c or h.

  Equivalence Classes
  An equivalence class is a locale-specific name for a list of
  characters that are equivalent. The name is enclosed in [= and
  =]. For example, the name e might be used to represent all of
  “e,” “´,” and “`.” In this case, [[=e=]] is a regular expres‐
  sion that matches any of e, ´, or `.

  These features are very valuable in non-English speaking locales. The
  library functions that gawk uses for regular expression matching cur‐
  rently only recognize POSIX character classes; they do not recognize
  collating symbols or equivalence classes.

  The \y, \B, \<, \>, \s, \S, \w, \W, \`, and \' operators are specific
  to gawk; they are extensions based on facilities in the GNU regular
  expression libraries.

  The various command line options control how gawk interprets characters
  in regular expressions.

  No options
  In the default case, gawk provides all the facilities of POSIX
  regular expressions and the GNU regular expression operators
  described above.

  --posix
  Only POSIX regular expressions are supported, the GNU operators
  are not special. (E.g., \w matches a literal w).

  --traditional
  Traditional UNIX awk regular expressions are matched. The GNU
  operators are not special, and interval expressions are not
  available. Characters described by octal and hexadecimal escape
  sequences are treated literally, even if they represent regular
  expression metacharacters.

  --re-interval
  Allow interval expressions in regular expressions, even if
  --traditional has been provided.


  Actions
  Action statements are enclosed in braces, { and }. Action statements
  consist of the usual assignment, conditional, and looping statements
  found in most languages. The operators, control statements, and
  input/output statements available are patterned after those in C.

  Operators
  The operators in AWK, in order of decreasing precedence, are:

  (...) Grouping

  $ Field reference.

  ++ -- Increment and decrement, both prefix and postfix.

  ^ Exponentiation (** may also be used, and **= for the
  assignment operator).

  + - ! Unary plus, unary minus, and logical negation.

  * / % Multiplication, division, and modulus.

  + - Addition and subtraction.

  space String concatenation.

  | |& Piped I/O for getline, print, and printf.

  < > <= >= != ==
  The regular relational operators.

  ~ !~ Regular expression match, negated match. NOTE: Do not use
  a constant regular expression (/foo/) on the left-hand side
  of a ~ or !~. Only use one on the right-hand side. The
  expression /foo/ ~ exp has the same meaning as (($0 ~
  /foo/) ~ exp). This is usually not what you want.

  in Array membership.

  && Logical AND.

  || Logical OR.

  ?: The C conditional expression. This has the form expr1 ?
  expr2 : expr3. If expr1 is true, the value of the expres‐
  sion is expr2, otherwise it is expr3. Only one of expr2
  and expr3 is evaluated.

  = += -= *= /= %= ^=
  Assignment. Both absolute assignment (var = value) and
  operator-assignment (the other forms) are supported.


  Control Statements
  The control statements are as follows:

  if (condition) statement [ else statement ]
  while (condition) statement
  do statement while (condition)
  for (expr1; expr2; expr3) statement
  for (var in array) statement
  break
  continue
  delete array[index]
  delete array
  exit [ expression ]
  { statements }
  switch (expression) {
  case value|regex : statement
  ...
  [ default: statement ]
  }


  I/O Statements
  The input/output statements are as follows:

  close(file [, how]) Close file, pipe or co-process. The optional how
  should only be used when closing one end of a
  two-way pipe to a co-process. It must be a
  string value, either "to" or "from".

  getline Set $0 from next input record; set NF, NR, FNR,
  RT.

  getline <file Set $0 from next record of file; set NF, RT.

  getline var Set var from next input record; set NR, FNR, RT.

  getline var <file Set var from next record of file, RT.

  command | getline [var]
  Run command piping the output either into $0 or
  var, as above, and RT.

  command |& getline [var]
  Run command as a co-process piping the output
  either into $0 or var, as above, and RT. Co-pro‐
  cesses are a gawk extension. (command can also
  be a socket. See the subsection Special File
  Names, below.)

  next Stop processing the current input record. The
  next input record is read and processing starts
  over with the first pattern in the AWK program.
  Upon reaching the end of the input data, gawk
  executes any END rule(s).

  nextfile Stop processing the current input file. The next
  input record read comes from the next input file.
  FILENAME and ARGIND are updated, FNR is reset to
  1, and processing starts over with the first pat‐
  tern in the AWK program. Upon reaching the end
  of the input data, gawk executes any END rule(s).

  print Print the current record. The output record is
  terminated with the value of ORS.

  print expr-list Print expressions. Each expression is separated
  by the value of OFS. The output record is termi‐
  nated with the value of ORS.

  print expr-list >file Print expressions on file. Each expression is
  separated by the value of OFS. The output record
  is terminated with the value of ORS.

  printf fmt, expr-list Format and print. See The printf Statement,
  below.

  printf fmt, expr-list >file
  Format and print on file.

  system(cmd-line) Execute the command cmd-line, and return the exit
  status. (This may not be available on non-POSIX
  systems.)

  fflush([file]) Flush any buffers associated with the open output
  file or pipe file. If file is missing or if it
  is the null string, then flush all open output
  files and pipes.

  Additional output redirections are allowed for print and printf.

  print ... >> file
  Appends output to the file.

  print ... | command
  Writes on a pipe.

  print ... |& command
  Sends data to a co-process or socket. (See also the subsection
  Special File Names, below.)

  The getline command returns 1 on success, 0 on end of file, and -1 on
  an error. Upon an error, ERRNO is set to a string describing the prob‐
  lem.

  NOTE: Failure in opening a two-way soc
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Wykop obchodzi swoje 10 urodziny. W jaki sposób ja tworzę ten serwis? Przez ten czas opublikowałem 0 znalezisk, dodałem 75 komentarzy i 16 wpisów.
  A co Ty zrobiłeś dla Wykopu?
  #10latwykopu

  +: Cronox
 •  

  #2016 No jak tam, wykopki, szampany nasmarowane? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

 •  

  Jak na jeden miesiąc, to dużo, czy mało?

  źródło: 2015-12-28-151604_345x56_scrot.png

  +: Cronox

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika InfuriatingCondescension

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.