•  

  Cześć Mirasy,
  Szukam nowej warki Imperium Prunum we #wroclaw. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

  #piwo #craftbeer #browarhipster #kormoran

 •  

  Dzisiejsze polowanie na Imperium Prunum we Wrocławiu zakończone sukcesem. W Piwoszu raczej już nic nie wyszarpicie, ale ja jeszcze złapałem butelkę.
  Drink Hala twierdzi że nie mieli, ale raczej kręcą i rozdali pod ladą. Chmielownia miała, ale dziś wyszło.

  #imperiumprunum #craftbeer #wroclaw #piwo

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  #wroclaw przyszly kandydat na prezydenta miasta traktuje ludzi jak debili obiecując złote kalesony.

  http://www.gazetawroclawska.pl/polityka/a/pociagi-na-swiebodzkim-za-cztery-lata-potem-tunel-pod-centrum-i-pociag-na-kazimierza-wielkiego,12860966/

  Michalak to czlowiek ktory odpowiada za wschodnia obwodnice wroclawia, ktora miala byc gotowa na 2017 a tymczasem nawet nie zostala rozpoczęta budowa.

  Z innych obietnic to tramwaj na nowy dwor, na jagodno, trasa polodniowa, skrzyzowaina bezkolizyjne , nic z tego nie powstalo, czlowiek z opcji Plaftormy Obywatelskiej, bliski wspolpracownik dudkiewicza obecnego prezydenta.

  Opowiada brednie o inwestycji za 3 mld o tunelu srednicowym jak w Łodzi, podczas gdy oficjalny deficyt miasta Wroclaw wynosi ok 2.5 mld, gdyby takie pieniadze sie znalazly to milon innych inwestycji mialo by wyzszy priorytet niz taki tunel dla pociagow. Ale pieniadze sie nie znajdą, to pewne.

  wroclaw to najbardziej zadluzona gmina w Polsce. oficjalnie 2.5 mld a nieoficjlanie 5 mld bo drugie tyle jest ukryte w spolkach miasta ktore sa potwornie nierentowne a z roku na rok jest ich coraz wiecje.

  Wiecie na kogo czasem nie głosowac.
  pokaż całość

 •  

  Wiedźmin Netflixa - obszerne Q&A ze scenarzystką i showrunnerką serialu Lauren S. Hissrich.

  Masa nowych informacji, w szczególności o podejściu scenarzystki do materiału źródłowego, pisania scenariusza, kwestii narracyjnych i obaw fanów. Wydaje się, że można odetchnąć z ulgą. Pasja z jaką Hissrich mówi o pracy nad serialem wskazuje na to, że jest ona fanką Wiedźmina, czuje ogromny respekt do całej serii książek i będzie starała się uszanować wszystko co w nich najlepsze, zachowując jednocześnie ich niepowtarzalny klimat!

  Lauren S. Hissrich, scenarzystka i showrunnerka netflixowego serialu Wiedźmin, od jakiegoś czasu aktywnie odpowiada na pytania fanów i odnosi się do obaw wyrażanych przez nich na Twitterze. Przetłumaczyłem wszystkie najważniejsze kwestie, które zostały poruszone od pierwszego jej wpisu na temat Wiedźmina. Myślę, że warto poczytać, szczególnie jeśli ma się obawy co do jej kompetencji, poglądów i podejścia do serialu.

  ----------------

  Maciej Pitek @ mcjptk
  Możesz podzielić się z nami swoimi wrażeniami na temat materiału źródłowego? Jakie opowiadania miały na ciebie największy wpływ? Czy są jakieś elementy, które wymagają według ciebie dopracowania? Jakie aspekty książek o Wiedźminie lubisz najbardziej? Powodzenia!

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Pytanie o to, co najbardziej kocham w Wiedźminie jest jak pytanie, które z moich dzieci kocham bardziej (dla przypomnienia, mam dwóch synów, z których jeden uwielbia Ruch Oporu, a drugi zaś zdecydowanie stoi po Ciemnej Stronie Mocy, obaj są fascynujący). Jest masa rzeczy, które przyciągnęły mnie do tej pracy. Na przykład myślę, że w fantastyce prezentowanej obecnie w telewizji brakuje silnych kobiecych bohaterów pierwszoplanowych [użyto wyrażenia POV - “Point Of View” - punkt widzenia; opowiadanie wydarzeń z perspektywy danego bohatera - przyp. tłumacza]. Powiedziałam to już wcześniej, powiem jednak jeszcze raz, nie zamierzam w żadnym wypadku narzucać na materiał źródłowy ostrej i piskliwej feministycznej perspektywy. Chcę jedynie, aby widzowie [przez identyfikowanie się z bohaterami - przyp. tłumacza] mogli odnaleźć siebie w gatunku, który tak kochają. Kiedy przeczytałam książki o Wiedźminie byłam zachwycona. Sapkowski wykonał za mnie najcięższą robotę. Kobiety w jego książkach są silne, ale i z problemami, złożone, odważne, ale i czasem zlęknione, są prawdziwe, seksowne, zabawne i mroczne jak diabli. Bohaterki jego książek są wszystkimi kobietami jakie znam. Co prowadzi mnie do potworów, które są równie kompleksowe, bo ich przedstawienie nie opiera się na prostym podziale w stylu “dobro i zło”. Co dzieje się, gdy to dobro faktycznie tworzy zło? Nivellen, Strzyga, Renfri, Silvan - to postacie, które dostosowały się do napotkanych okoliczności. Czy to nie jest najbardziej ludzka reakcja z możliwych? I Geralt, który jest rzadkim przypadkiem neutralnego człowieka w tym świecie podziałów. Człowieka, który nagle zostaje zderzony z ideą przeznaczenia, która jest zdefiniowanym z góry kierunkiem działań. Gdzie więc stawia to jego? Jak może pozostać ostoją stabilności? Oto najlepszy sposób na podsumowanie: czytałam książki, słuchałam książek, grałam w gry, oglądałam innych grających w gry, czytałam Reddita i fanowskie strony o tematyce wiedźmińskiej. Można powiedzieć, że przejrzałam cały Internet wzdłuż i wszerz. Zanurzyłam się w tym świecie kompletnie, jednak wciąż nie zawsze wiem co Geralt, Ciri, Yen czy ktokolwiek inny powinien zrobić, poczuć lub pomyśleć w konkretnej sytuacji. Zmieniam zdanie, widzę tę sytuację nagle z innej perspektywy, lub widzę ją z różnych perspektyw. Jest to dla mnie, jako scenarzystki, przerażające i stresujące, jednocześnie stanowi to jednak najlepszą część całej tej pracy. Ponieważ Wiedźmin nie jest jedną “rzeczą”, jest czymś różnym dla tak wielu ludzi, włącznie ze mną. To właśnie w nim kocham.

  ----------------

  R4I M1X @ RM3Q2
  Czuję, że Lauren nie ma odpowiednich kwalifikacji. Będę szczery, ktoś, kto nie ma doświadczenia z daną serią, nie ma wiedzy na jej temat, nie powinien być jej scenarzystą. Zdarzyło się to już wielokrotnie w przeszłości i IMO zawsze kończyło się źle. Takie mam przemyślenia.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Jeśli chodzi o doświadczenie, o które się martwisz, pisałam scenariusze do 10 różnych seriali telewizyjnych, wyprodukowałam natomiast 7 [w tym Daredevil, The Defenders, Power – przyp. tłumacza]. Jeśli chodzi o Wiedźmina, to byłam fanką zanim dostałam tę pracę. Teraz dodatkowo żyję i oddycham tą serią od prawie roku. To powiedziawszy, możesz oczywiście mieć swoją opinię. Mam jednak nadzieję, że uda mi się ją zmienić.

  R4I M1X @ RM3Q2
  W porządku. Na wszelki wypadek muszę zapytać. Zdajesz sobie sprawę, że połowa kobiet w tej serii to antagonistki, zgadza się? Kobiety też mogą być złe. Jeśli chcesz osiągnąć równość, to powiedziałbym, że kobiety walczące u boku mężczyzn to prawdziwa progresywność. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Tak! Czysty podział typu „dobro kontra zło” jest nie tylko umniejszający dla materiału źródłowego, jest przeciwieństwem wszystkiego, co te książki sobą reprezentują. Nie sądzę, że kobiety są lepsze. Nie sądzę też, że mężczyźni są sukinsynami. Nie zawsze są jednak bohaterami. Wszyscy są skomplikowani. Tak powinno być.

  ----------------

  Badea Daniel @ emsabahnure
  Martwię się, że Lauren stara się unikać uzasadnionej krytyki w stosunku do tego w jaki sposób podchodzi do tego serialu. Wiedźmin nie potrzebuje kobiecej perspektywy. Fantasy jej nie potrzebuje. Napisz postać, która akurat jest kobietą, nie zaś kobietę, która jest postacią.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Nie myl mojego niezgadzania się z tobą z unikaniem krytyki. Nie przestanę mówić tego co mam do powiedzenia tylko dlatego, że tobie się to nie podoba. Pozwól, że przypomnę mój punkt widzenia. Kobiety w pełni zasługują na to, by być sensownie reprezentowanymi w fantastyce. To samo dotyczy mężczyzn. Dlaczego nie dążyć do osiągnięcia obu celów?

  Confuse @ confuseret
  Nie rozumiem obaw takich ludzi. Wiedźmin jest pełen interesujących postaci kobiecych. Wszystko, co trzeba zrobić, to dać im odpowiednio dużo czasu na ekranie.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Strach, jak sądzę, rodzi się z poczucia, że to wszystko, to gra o sumie zerowej, w której wygrać może tylko jedna ze stron. Z przekonania, że silna postać kobieca umniejsza sile męskiej postaci, lub że "kobieca perspektywa" sprawi nagle, że mężczyźni staną się jednowymiarowymi bandytami lub idiotami. To po prostu nieprawda.

  Mathew Gillian @ hbjkzrn
  [...] powinnaś pisać silne postacie kobiece, ale jednocześnie sprawić, by wydawały się naturalnie.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Amen :)

  Namnodorel @ namnodorel
  Myślę, że powinniśmy przede wszystkim starać się tworzyć postacie, niezależnie od płci, które zwyczajnie pasują najlepiej do opowiadanej historii. Jeśli nadajemy postaciom płeć tylko dla zachowania parytetu, nie zaś by służyła ona jakiemuś sensownemu celowi, to szkodzimy zarówno danemu bohaterowi, jak i całej historii.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Całkowicie się zgadzam.

  Gravemaster @ gravemaster7k
  Zakładam, że ogólnie niepokoje wynikają z tego, że świat Wiedźmina ma już masę dobrze napisanych, dopracowanych i niesamowitych postaci, które są kluczowe dla historii i nie ma potrzeby tego zmieniać przez dodawanie nowych bohaterów. To sytuacja typu “wszystko działa, nic nie naprawiaj”.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Zdecydowanie możemy się zgodzić co do mistrzostwa Sapkowskiego w kwestii tworzenia bogatych i wielowarstwowych postaci. To jedna z tych rzeczy, w których zakochałam się na samym początku czytania jego książek.

  Ragnar @ Riskarr5
  Kobiece postacie w Wiedźminie są złożone, nie są "silne" w znaczeniu w jakim widzimy to w amerykańskim przemyśle rozrywkowym. Są silne, ale zarazem posiadają wady. Mają swoje przywary, momenty słabości, ich osobowości mogą zniechęcić. Są realistyczne.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Zgadzam się w całej rozciągłości!

  ----------------

  Tomek Zdanowski @ TomekZdanowski
  Mam jedną obawę. Nie jesteś w stanie zrozumieć słowiańskiego ducha tych książek.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Dużo o tym myślałam ponieważ masz rację, jestem Amerykanką. Kultura i duch, w których się wychowywałam są inne. Ale. To jest właśnie dokładnie to, co robią pisarze. Uosabiamy rzeczy, które są nam obce. Przyjmujemy je. Oddychamy i żyjemy nimi. Stajemy się mordercami (w prawdziwym życiu jestem pacyfistką). Stajemy się mężczyznami, magami i superbohaterami. A co najważniejsze, wiemy czego nie wiemy. Mam niesamowity zespół, niezrównany, który zna z pierwszej ręki ducha, o którym piszesz, którego pragniesz, i na którego zasługujesz. Nie mogę oczywiście uszczęśliwić wszystkich. To nierealne, a co ważniejsze, to zły pomysł. Ostateczny produkt byłby złagodzony, nudny i tchórzliwy. Jednocześnie chce żebyście wiedzieli: moja kultura, moja płeć, moje prywatne poglądy, nic z tych rzeczy nie ma tu znaczenia. Liczy się to, że jestem w pełni zaangażowana w tę serię.

  Double Proficiency @ 2xproficiency
  Wydaje mi się, że ludzie zapominają, że książki o Wiedźminie nie są z natury słowiańskie. Są głęboko związane z kulturą europejską ogółem. Mamy w nich powiązania z legendami arturiańskimi, Ligę Hanzeatycką, absurdalnie francuskie Toussaint - jest w nich wiele różnych tematów, a słowiański klimat jest tylko jednym z wielu.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Tak!! Kocham tę serię, a nie jestem Słowianką. Znaczna część świata czuje tak samo. Te książki są najzwyczajniej uniwersalne.

  Kiroqi @ Kiroqi
  "Słowiański duch"? Książki o Wiedźminie mają w sobie więcej z legend arturiańskich niż słowiańskiego ducha. Te książki są mieszanką europejskich mitów, legend, opowieści, kultur i języków. Pomysł, że ktoś spoza wschodniej Europy nie zrozumie ich ducha jest głupi.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Tak! To jeden z moich ulubionych aspektów tej serii. Legendy arturiańskie, nawiązania do motywów bajkowych... uniwersalne historie, które może zrozumieć każdy. To dlatego czytanie tych książek sprawia przyjemność najróżniejszym ludziom.

  ----------------

  Clemens @ c_muehlberger
  Mam nadzieję, że trudna i brutalna rzeczywistość średniowiecza nie zostanie w serialu złagodzona. Świat Wiedźmina nie jest miłym światem fantasy, w którym wszyscy są szczęśliwi. Geralt jako głos rozsądku jest w porządku, ważne jest jednak by świat serialu był wierną wersją średniowiecznej Polski.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Nie będzie żadnego łagodzenia. Daję słowo.

  ----------------

  Badea Daniel @ emsabahnure
  W imieniu wszystkich fanów chciałbym przeprosić za to, że czasami jesteśmy zbyt... niegrzeczni. Trudno jest jednak zachować spokój, gdy na ekranach pojawić ma się coś tak wielkiego jak Wiedźmin. Powodzenia we wszystkim i po prostu pracuj z przyjemnością. Dzięki! Pokładamy w Tobie nadzieję!

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Wiem, że przemawia przez was wasza pasja, a to dla serialu telewizyjnego najlepsza rzecz na świecie. Dzięki za motywację.

  R'obb O))) @ speculumfight
  Jest różnica między byciem niegrzecznym a tym, co niektórzy tutaj pisali. Naprawdę mam nadzieję, że nie sądzisz, że duża część fandomu Wiedźmina jest tak okropna, jak niektórzy byli tutaj w stosunku do ciebie.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Ani trochę. Myślę, że fani Wiedźmina są niesamowici i pełni pasji, i po prostu chcą wszystkiego najlepszego dla tego, co jest tak bliskie ich sercu. Rozumiem i chcę tego samego.

  ----------------

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Dostałam tak wiele pytań na temat Wiedźmina, oto co mogę powiedzieć: produkcja jest na bardzo wczesnym etapie [info z 31.12.2017 – przyp. tłumacza]. Przed zajmującymi się castingiem, lokalizacjami i budowaniem świata jeszcze długa droga. W tej chwili jestem tylko ja, książki, mnóstwo świetnych i kompetentnych partnerów oraz mój ukochany komputer. Robimy to!

  nasze zrodlo @ naszezrodlo
  A co z producentami z serii The Expanse?! Wspomniano, że są oni producentami Wiedźmina. Jaki jest ich status obecnie? Czy nie są już zaangażowani w tworzenie serialu?

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Są jak najbardziej zaangażowani.

  Łukasz Szumilak @ coffeandcigaret
  Informuj nas o postępach i pracuj w spokoju!

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Obiecuję, że jestem tak samo podekscytowana jak każdy fan! Będziecie dostawać wiele informacji.

  ----------------

  Wojtek Bieroński @ WojtekBieronski
  Mam nadzieję, że presja fanów Wiedźmina nie okaże się dla ciebie zbyt onieśmielająca. Koniec końców wszyscy trzymamy za ciebie kciuki.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Nacisk wcale nie wydaje mi się onieśmielający. Uważam, że jest on ekscytujący i inspirujący!

  ----------------

  R4I M1X @ RM3Q2
  Wiesz, że wszystkie czarodziejki w Wiedźminie były żądnymi władzy pindami? Triss, Yenn, Phillippa, wszystkie. Nie możesz zmienić tego w „progresywność”. Dziewczyna, która pisze scenariusz nie ma nawet pojęcia o serii. Dla dobra ludzkość przeczytaj proszę książki.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Jeśli będziesz jeszcze kiedyś czuł potrzebę mówienia o mnie ponownie, to mnie również nazywaj żądną władzy pindą. To przynajmniej będzie dokładniejsze określenie niż jakaś tam "dziewczyna". Dzięki!

  ----------------

  Forbes @ forbes
  „Wiedźmin Netflixa może być kolejną Grą o Tron” [scenarzystka podlinkowała artykuł ze strony Forbesa – przyp. tłumacza].

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Bez presji xD

  ---------------

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  "Każdy fan ma opinie na temat tego jak powinno wyglądać uniwersum Wiedźmina, ponieważ każdy z nich używa Wiedźmina, by na swój sposób uciec od codziennego życia." Uwielbiam to, jak @ ello_elyse [autorka cytowanych słów – przyp. tłumacza] to wyraziła. Wszyscy czasami musimy uciec od codzienności. Ja też <3

  ----------------

  Lauren w wymianie twittów o ulubionych złoczyńcach i bohaterach drugoplanowych wymienia takie postacie jak: Tissaia de Vries, Eredin, Vilgefortz, Philippa Eilhart, Calanthe (scenarzystka wspomina, że Calanthe zdecydowanie jest „jej” królową), Nivellen (Ziarno Prawdy to jedno z ulubionych opowiadań Hissrich), Strzyga (przy niej Lauren wspomina swoje początki z Wiedźminem, walkę Geralta, świątynię Melitele, Nenneke, Iole itd.) i Cahir (którego zachwala za niesamowity rozwój na przestrzeni kolejnych książek).

  Adaś Pańczyk @ AdasPanczyk
  Każdy lubi złoczyńców [w odpowiedzi do wpisu Lauren - przyp. tłumacza], ponieważ zapewniają perspektywę dla dobra. To, co jest dla mnie wyjątkowe w świecie Wiedźmina, to fakt, że istnieje tam prawdziwe zło. Tak jak w prawdziwym życiu. Są morderstwa, rasizm, gwałty, chciwość, wszystko. To sprawia, że te książki są tak autentyczne.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Tak jak w prawdziwym życiu, niektóre z tych postaci [mowa o antagonistach - przyp. tłumacza] są prawdziwym złem, a niektóre są złem stworzonym przez człowieka, ukształtowanym przez okoliczności i doświadczenia znajdujące się poza ich kontrolą. To sprawia, że bohaterowie są wielowymiarowi i interesujący.

  ----------------

  Ola Szmitkowska @ Ola_Szmitkowska
  Lauren, jeśli mogę, proszę, nie zapomnij o takich szczegółach jak wiatr, głosy wioski, Geralt zbierający składniki na eliksir, deptający trawę. Mniej (dialogów) to czasem więcej (czystych emocji). Prawda?

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Mówisz moim językiem!

  ----------------

  Searhei Ratkevich @ MaelstromHarbor
  Chociaż na krok odejdź od książek, a rozzłościsz fanów, którzy nie są ani rasistami, ani szowinistami, tylko prostymi fanami chcącymi aby kawał literatury, którą kochają został uszanowany przez scenarzystkę serialu powstającego na jej podstawie. Struktura społeczna zaprezentowana w książkach o Wiedźminie świetnie oddaje atmosferę Średniowiecza.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Jedną z rzeczy, których nauczyłam się w całym tym procesie tworzenia jest fakt, iż fani w żadnym wypadku nie są prości. To co jest niezaprzeczalnie najlepszym elementem serii dla jednej osoby, jest jednocześnie jej najsłabszym ogniwem dla drugiej. Błagano mnie już bym mocniej zaakcentowała postać Jaskra, bardziej zagłębiła się w złoczyńców. Część fanów chce by serial zaczął się od opowiadań, inni wolą natychmiast zagłębić się w sagę. Czytam wszystkie wiadomości od fanów. Część z nich upiera się, że Ciri jest swoistym oknem na Wszechświat, podczas gdy inni bohaterowie z oddaniem „niosą sztandar Geralta”. Mogę powiedzieć tyle: wszyscy mamy w życiu jakieś cele. Nie da się ich nie mieć, tak już funkcjonujemy jako ludzie, patrzymy na świat przez pryzmat własnych przekonań. Zachęcam wszystkich aby w świecie Wiedźmina postarali się na chwilę od tego odejść, by postarali się zrozumieć, że ich perspektywa nie jest jedyną. Trzeba uszanować to co inni chcą zobaczyć, usłyszeć, czy poczuć. Jeśli będziemy na to otwarci, to możemy w tym wszystkim znaleźć coś nowego dla siebie. Właśnie dlatego zadaje fanom tak wiele pytań. Chcę poznać ich punkt widzenia, zobaczyć ten świat z ich perspektywy. Zachęcam wszystkich do zrobienia tego samego.

  zwergentomi @ zwergentomi
  Jeśli tylko uda ci się przenieść na ekran zgryźliwy humor Geralta, to wszystko inne nie powinno pójść źle. Trzymaj się! Serial będzie świetny!

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Tak! Sarkastyczny humor Geralta jest wszystkim.

  ----------------

  Seweryn Jurkiewicz @ Krusz0n
  Jakie są główne różnice w adaptacji komiksów (w szczególności superbohaterskich) i książek? Jakie są największe wyzwania w obu przypadkach, a co może być łatwiejsze? Czy twoje podejście podczas adaptacji tak różnych mediów mocno się zmienia?

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Świetne pytanie. Dla mnie udane adaptacje wymagają dwóch fundamentalnych rzeczy: 1. uszanowanie oryginalnego dzieła, a następnie 2. jak najlepsze dostosowanie tego dzieła do nowego formatu. Zacznijmy od pierwszego aspektu. W tym przypadku jest on prosty pod tak wieloma względami. Uwielbiam Wiedźmina jakim został on stworzony przez Sapkowskiego. Postacie, ton, historie, to te elementy sprawiły, że książki są tym czym są [są tak dobre – przyp. tłumacza]. Nie mam zamiaru w tym mieszać i psuć czegokolwiek. Sama jestem pisarką i nie chciałbym, żeby jakiś inny pisarz przyszedł i mieszał w czymś co stworzyłam. Chociaż oczekiwania odbiorców są ważne, to nie chodzi tylko o nie, chodzi także o szacunek do twórcy. Poszanowanie dzieła, poszanowanie intencji autora, poszanowanie jego pochodzenia i historii. Drugi aspekt jest trudniejszy, ponieważ to, co czyni dobrą książkę (lub komiks, lub grę wideo) może nie być najlepszym rozwiązaniem dla telewizji i filmu. Jeśli chodzi o komiksy o superbohaterach, to pracowałam tylko nad jedną bezpośrednią adaptacją i naprawdę wiele musiałam się nauczyć. Największym wyzwaniem był fakt, że komiksy mają 22 strony, scenariusze telewizyjne zaś 60 stron, z 13 odcinkami w sezonie. Adaptacja jeden do jednego zwyczajnie nie jest możliwa. Zawsze potrzebowaliśmy więcej historii i więcej zwrotów akcji, co nie jest intuicyjne jeśli chodzi o komiksy, bo te charakteryzują się prostotą. Adaptacja książek sprawia odwrotne problemy. Czasem nawet i tysiące stron tekstu przelane na 60 stronach dialogu. Dodaj do tego ogromną presję, aby utrzymać tempo na takim poziomie, by widz z każdym epizodem mówił: „O mój Boże, muszę natychmiast obejrzeć kolejny odcinek”. Czasem z konieczności historie muszą stać się mniejsze niż pierwotnie zamierzano, czasem stają się większe, czasem zmienia się ich kolejność. Dla pisarza żadne decyzje nie są jednostronne. Otaczam się innymi inteligentnymi scenarzystami i producentami, którzy pomagają mi je podejmować. Czy ostatecznie podejmujemy tylko właściwe decyzje? Mamy nadzieję, że tak, ale nie zawsze się to udaje. Oczywiście to strasznie do bani kiedy coś nam nie wyjdzie. Mogę mówić tylko za siebie, ale kiedy ja coś zawalę, to czytam reakcje, szukam rady u tych, którzy robią to dłużej ode mnie i wtedy próbuję ponownie. Jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać podczas adaptowania czegokolwiek: jak dana scena będzie wyglądała na ekranie. Sekwencja akcji w książce może być świetna, opis może być najpiękniejszym co w życiu czytałeś, ale czy będzie to działało w telewizji? Jeśli nie będzie to wyglądało dobrze, to nie powinno znaleźć się w ostatecznym produkcie.

  Jeremy Nathan @ Pokezard
  Czy możemy spodziewać się po Wiedźminie tego samego poziomu i perfekcji co po serialu Daredevil, którego byłaś scenarzystką?

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Jeśli mam być szczera, to będą to kompletnie różne serie. Daredevil musiał wpasować się w inne, odrębne seriale i całą większą mitologię. Wiedźmin jest zaś całkowicie niezależnym, niesamowitym dziełem.

  ----------------

  Carlos F. Pignatelli @ Conkeros_
  Jestem nieufnym fanem. Nigdy nie widziałem twoich prac. Cieszę się, że potrafisz odróżnić sceptyka od idioty. Większość "wpływowych ludzi" na twitterze tego nie potrafi, wolą myśleć, że zawsze mają rację, a każdy kto się z nimi nie zgadza to hejter.

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Zgadzam się całkowicie. Sceptycy sprawiają, że cały czas zachowuję czujność. Dlatego też mamy pokoje scenarzystów, wszyscy potrzebujemy ludzi, którzy będą rzucać nam wyzwania. Ostateczny produkt na tym zawsze skorzysta.

  ----------------

  Gravemaster @ gravemaster7k
  Mogłabyś opisać jak wygląda proces produkcji serialu? Piszesz teraz pilota i dopiero po zatwierdzeniu go przez Netflix reszta sezonu dostanie zielone światło?

  Lauren S. Hissrich @ LHissrich
  Podejdę do tego szerzej, odpowiadając na więcej podobnych pytań, które dostaje. W tym momencie jestem na etapie burzy mózgów. Piszę, czytam, słucham i nie śpię. To ogółem samotna praca, za wyjątkiem rozmawiania z wami, fanami. Szeroki i utalentowany zespół wiedźmiński (w tym ludzie bezpośrednio z Netflixa) dołącza ze swoimi notatkami i przemyśleniami w niektórych momentach. Mam też swojego dedykowanego, mądrego, pełnego rozwagi badacza tematu, który jest przy mnie podczas całego tego procesu. Wszystkie te osoby będą brały czynny udział także podczas następnej fazy produkcji (castingi, lokalizacje, liczba odcinków, daty premier). Póki co jednak nie mogę zbyt wiele na ten temat powiedzieć. Uwierzcie jednak, że nikt nie jest tym wszystkim tak podekscytowany jak ja :)

  ----------------

  Źródło – @ LHissrich / Twitter
  Tłumaczenie – @ Matt_888 / Wykop

  Chcesz podziękować za tłumaczenie? Poszę o wykop - KLIK.

  #wiedzmin #seriale #netflix #wiedzmin3 #kultura #rozrywka
  pokaż całość

  źródło: 1.jpg

 •  

  Bar "Remont" na Pl. Grunwaldzkim miał swoje różne okresy, pół roku po otwarciu bywałem tam często aż do zamknięcia lokalu o 4 nad ranem, pijąc jeszcze z barmanami i znajomymi. Potem wpadałem trochę rzadziej bo podrożało i zrobiła się dziwna atmosfera wraz ze zmianą ekipy, potem w ogóle przestałem tam chodzić bo ani tanio ani smacznie. Teraz wróciłem bo słyszałem, że znowu był "remont w Remoncie" i żarcie tam nagle wskoczyło o oczko wyżej.

  pokaż spoiler Mogę szczerze polecić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gulasz na plackach ziemniaczanych - porcja konkretna, gulasz zajebisty a placki też pyszniutkie. Tak samo ich pierogi ruskie, kurczakowe dania i schabowy, bo aż próbowaliśmy ze znajomymi od siebie nawzajem tego żarcia xD


  Że nie wspomnę już nawet o litrowym ciemnym piwie za 12 zł. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #wroclaw #jedzenie71
  pokaż całość

 •  

  Polecicie jakąś firmę/fachowca zajmującego się zakładaniem rolet okiennych w mieszkaniach? Chodzi mi o takie wewnętrzne, typu dzień-noc. Wrocław.
  #wroclaw #budownictwo

 •  

  Gruba inba na Prusa (adres chyba Prusa 9) w remontowanym budynku, w którym ma powstać prywatny akademik. Kilka zastępów straży, policja, karetki.

  #wroclaw

 •  

  #anonimowemirkowyznania
  Mirki piszę z #anonimowemirkowyznania bo moja różowa też ma tu konto. Czy znacie we #wroclaw jakiegoś jubilera, którego możecie polecić, który zaoferuje mi lepsze pierścionki zaręczynowe, niż to co można kupić w sieciówkach? Nie żebym się na tym znał, ale naczytałem się, że pierścionki w sklepach typu Apart, Yes itp. oferują kiepską jakość i ogólnie są drogie w stosunku do rozmiaru kamienia. Może ktoś się niedawno zaręczał i może polecić coś z dobrym stosunkiem cena/jakość?

  Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
  Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
  Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: kwasnydeszcz
  pokaż całość

 •  

  Garść wieści z K2 do śniadania:
  TL;DR: Trud budowy base-campu prawie skończon, pierwsza wyprawa rekonansowa odbyta.

  Basecamp prawie skończony, większość sprzetu już zniesiona. Aklimatyza idzie na tyle dobrze, że Maciek Bedrejczuk, Denis Urubko i Darek Zaluski wybrali się na pierwszą wyprawę rekonansową i zakładanie pierwszych lin poręczowcych. Liny te będą służyć do bezpiecznych wędrówek między basecampem, a pierwszym obozem. Zdobycie tej góry będzie wymagało założenia 4 obozów, z czego ostatni na wysokości 8000mnpm, czyli na granicy death-zone. Sprawny i w miarę bezpieczny transport między tymi obozami jest możliwy właśnie dzieki linom poręczowym.

  Pogoda na najbliższe dni zapowiada się wietrznie. Ciśnienie 350hPa (dla porównania ciśnienie w Polsce to ok 1000hPa). Jeśli mierzyć możliwość zdobycia szczytu tylko pogodą, to jakiekolwiek akcje w wyższych partiach góry będą możliwe dopiero po 20 stycznia, o ile nie później.

  Na grafice poniżej:

  Na czerwono planowana trasa Polaków w tej wprawie.
  Na prawo trasa Wandy Rutkiewicz z 1986, pierwszej kobiety która zdobyła K2.
  Pierwsza trasa na lewo to tzw. Polska droga, wyznaczona w 1986 przez Kukuczkę i Piotrowskiego. Nikt nie był jak na razie w stanie jej powtórzyć, a ekipa japońska która poróbwała, określiła ją jako "niemożliwą".

  W komentarzach wykresy prognozy pogody, oraz zapisy z trackerów GPS.

  #polska #himalaizm #wspinaczka #gory #k2 #k2dlapolakow #sport
  pokaż całość

  źródło: k2.PNG

 •  

  Jak czytam to co się dzieje z #willakarpatia to powiem Wam, że pewnie można by niezły dokument nakręcić o polskiej branży turystycznej albo przynajmniej Papryk Vege Presents.

  Sam kiedyś wylądowałem na sylwestra w bardzo podobnym przybytku, który był totalnym niewypałem. Żarcie było wprost paskudne, menu sylwestrowe nie zostało zrealizowane, a sama impreza to już klapa po maksie: organizatorzy nie potrafili sobie poradzić z problemem z nagłośnieniem, większość sylwestra była przy akompaniamencie brzdękających kieliszków. Jak już się udało coś uruchomić, to się okazało że dj nie przyszedł, muzyki żadnej nie mają, no dramat xD Rozmawialiśmy z właścicielką, to twierdziła że ich ośrodek będzie brał udział w polskiej wersji programu Piekielny Hotel. To było z 4-5 lat temu i jakoś dotąd taka wersja nie powstała xD Tyle ile musi być tak cebulacko prowadzonych pensjonacików, hotelików i ośrodeczków, to się w głowie nie mieści. pokaż całość

 •  

  Mireczki spod tagu #motoryzacja - jaką kamerę do auta polecicie w budżecie ok 500zł?

  Miałem do tej pory Xblitz Go, ale oddałem na gwarancji i dostanę zwrot kasy - straszny szmelc. Spieprzyło się w niej prawie wszystko po pół roku użytkowania. Podbijam delikatnie budżet i szukam dalej :)

  To na czym mi dziś zależy, poza obrazem bo to oczywistość, to:
  a) Aby kamera była mała i nie zasłaniała pół szyby
  b) Przyjazdne użytkownikowi menu - ustawienie czegoś w xbltitz to była katorga, do tego funkcje były niezrozumiałe lub działały niepoprawnie
  c) Funkcje takie jak czujnik ruchu, detekcja zderzenia etc. - jeśli mają być, to mają działać poprawnie a nie tak jak Xblitz włączać się w losowych momentach

  #kamerasamochodowa #kamery #cardvr #wideorejestrator
  pokaż całość

 •  

  Piszczu po kontuzji się nie opie*dala ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  BVB - Waregen 1:1
  #golgif #golgifpl #mecz

  GFY

  źródło: gfycat.com

  •  

   @somsiad: Gdyby mu się nie przydarzały te kontuzje kolan, to pewnie karierę kończył bo w klubie z absolutnego topu. Nie dość, że bardzo dobry obrońca, to jeszcze potrafi strzelić (kiedyś grał jako napastnik przecież).

 •  

  Idealne zgranie podkładu muzycznego wraz z wykroczeniem drogowym ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  INSTANT_KARMA

  #polskiedrogi #wroclaw #policja

 •  

  Jaki garniak?

  • 972 głosy (31.76%)
   1
  • 113 głosy (3.69%)
   2
  • 167 głosów (5.46%)
   3
  • 147 głosów (4.80%)
   4
  • 256 głosów (8.37%)
   5
  • 1405 głosów (45.92%)
   inny
 •  

  #wroclaw czy w okolicach Ruska 35 w weekend zaparkuję jakoś tanio? Mam tam hostel i nie chciałbym drałować kilometr...

 •  

  #wroclaw #wesele

  Mirki, macie jakis godny polecenia lokal? Do 120 osob, z mozliwoscia noclegu (lub nocleg w bliskiej okolicy), nie w centrum a co za tym idzie fajnie jakby nie kosztowalo to miliona monet od lba. Robie poki co rekonesans i chetnie poslucham rad alboco...

 •  

  #wroclaw

  Jakiś pub do zrobienia urodzin? Tzn chodzi o duży stolik na niecałe 30 osób. Myślę o Chopperze, ale szukam alternatyw. Dwa razy byliśmy w Cylindair na solnym, ale trochę za głosno tam do posiedzenia. Szukamy miejsca, w którym możemy zamówić jakieś przekąski na stół, ewentualnie donieść swoje i zakupić wódkę nie za 100zł od butelki.

 •  

  sushi z dowozem wrocław

  Polecicie coś? :)

  #jedzenie71

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Iudex

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.