Łowca burz z Lubelszczyzny. Prognoza i analiza groźnych zjawisk meteorologicznych.

 •  

  Pojebana jest ta pogoda, dajcie mi już normalną temperaturę (╯︵╰,)
  #pogoda #gorzkiezale

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #polska

  Komentarz synoptyczny - 18.09

  Załączona grafika: Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w godzinach popołudniowych.

  Wpływ na przebieg dzisiejszej pogody nad naszym krajem ma rozległy układ wyżowy o nazwie Rodegang, którego główne centrum obszarowo znajduje się w okolicach Morza Czarnego. Stanowi on blokadę dla aktywnych niżów z nad Wysp Brytyjskich w tym byłego huraganu ex-Helene. Zachmurzenie nad Polską składa się przede wszystkim z rodziny chmur cirrus, co jest typowe przy występowaniu wyżowej aury. Chmury te koncentrują się w wysokich partiach troposfery. W ciągu dnia najwyższe wskazania temperatury pojawią się w zachodnim pasie Polski - do 27-29 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach średnio 23-25 stopni. Dzień minie pod znakiem braku opadów atmosferycznych. Bliżej wieczora wraz z zachodem słońca zachęcam do obserwacji i fotografii nieba ze względu na obecność chmur wysokich co stworzyć może bardzo ładną kompozycję w postaci "rozpalonego nieba". Więcej nie ma co się rozpisywać. Korzystajcie z pięknej pogody, bo jej znaczące pogorszenie jest w drodze. Udanego dnia życzę ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  źródło: emtbkna.gif

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #irlandia #anglia #polska

  Załączony GIF: Przemieszczanie się ciepłych mas powietrza nad Europą w okresie poniedziałek-czwartek

  Już jutro nad obszar Wysp Brytyjskich nadciągnie ex-huragan Helene, który przyniesie bardzo silne porywy wiatru przede wszystkim nad obszarem południowo zachodniej Anglii ze szczególnym naciskiem na obszary wybrzeża gdzie spodziewany jest dosyć silny sztorm. Ciśnienie atmosferyczne w omawianym niżu będzie osiągać poziom około 987 hPa. O ile dla obszarów Wielkiej Brytanii i Irlandii układ Helene przyniesie intensywne opady deszczu, a także silniejszy wiatr, tak dla pozostałych regionów Europy centralnej i wschodniej będzie on głównym sprawcą nadchodzącego ocieplenia w początkowej fazie. Po wschodniej części swojej zatoki niżowej wymusi on zaciągnięcie gorącego sektora powietrza z nad obszarów Półwyspu Iberyjskiego kierując go dalej w kierunku Francji i Niemiec, a stąd wprost do Polski. Dalsza wędrówka ciepłej masy będzie możliwa za sprawą obecności układu wyżowego z nad południowo wschodniej części Europy dzięki jego anty cyklonicznemu ruchowi. Warto obserwować dane na nadchodzący weekend gdzie dojść ma do wyraźnej wymiany mas powietrza :

  Prognozowana temperatura na poziomie 1500 m n.p.g. nad Europą - sobota godz. 06UTC

  https://zapodaj.net/images/df23d534f8ca2.png

  Na powyższej grafice widać bardzo wyraźnie, że na następny weekend blokada wyżowa nad Europą ustąpi, a to oznacza, że niże Atlantyckie będą mogły wkraczać wgłąb Europy zaciągając za sobą dużo chłodniejsze masy polarnomorskie, które na poziomie troposfery 1500 m mogą osiągać zaledwie 1-2 stopnie Celsjusza, a lokalnie pojawią się temperatury ujemne. Oznacza to, że ochłodzenie będzie zdecydowanie odczuwalne. Brak blokady dla Atlantyku sugeruje, że całkiem możliwe jest nurkowanie niżów wgłąb Europy przynosząc oprócz opadów deszczu, także porywiste wiatry - czas pokaże czy moje odczucia się sprawdzą.
  pokaż całość

  GIF

  źródło: HJXdCkmIrZ.gif (2.67MB)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #polska

  Układ omega nad Europą

  Analizując mapy ciśnienia oraz pola geopotencjału nad Europą wyraźnie widać, że w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli do czynienia z rozbudową układu omega. Występowanie takiego układu można rozpoznać np. po ułożeniu izohips na mapach topograficznych przypominających kształt greckiej litery omega.

  Układ omega nad Europą widoczny na mapie geopotencjału:

  https://zapodaj.net/images/b66e79320bba0.png

  Drugi wariant rozpoznania układu omega - ułożenie prądu strumieniowego (silny wiatr w górnej troposferze)

  https://zapodaj.net/images/c8173998ead7f.jpg

  Występowanie układu omega wiąże się z rozbudową wyraźnego, stabilnego wyżu nad znaczącą częścią Europy. Zapewnia to blokadę cyrkulacji strefowej co powoduje, że pogłębione układy niskiego ciśnienia wraz z frontami nie mają żadnego korytarza by wkroczyć wgłąb kontynentu więc przesuwają się po zachodnich peryferiach omegi. Z punktu widzenia przebiegu pogody będzie to korzystny wariant gdyż układy niżowe wraz z rozległymi zatokami będą raz za razem zaciągać z południa kontynentu ciepłe masy polarnomorskie. Widać to na poniższej grafice obrazującej rozkład temperatury na poziomie 1500 m n.p.g. wraz z ułożeniem ośrodków ciśnienia. Nałożyłem dodatkowe oznaczenia aby lepiej zrozumieć sytuację:

  https://zapodaj.net/images/aa0ffca04fbc6.jpg

  Wiemy już, że od początku nadchodzącego tygodnia znajdziemy się w rozbudowującym się układzie wyżowym. Układ ten stworzy blokadę dla aktywnych niżów z nad Atlantyku, które nie będą miały wolnej drogi by wkroczyć wgłąb Europy. Z drugiej strony zbliżą się one na tyle, że wymuszą zaciąganie ciepłych, a miejscami gorących mas powietrza z południa kontynentu. Taka sytuacja synoptyczna nad Europą dla Polski oznacza jedno: mnóstwo chwil ze słońcem, wysokie temperatury i na ogół brak opadów deszczu. Już od poniedziałku temperatury nad Polską wzrosną do poziomu 20-25 stopni Celsjusza z najwyższymi wskazaniami nad zachodnią częścią kraju zaś we wtorek i środę wzrosną one do 26/28 (lokalne 30 stopni niewykluczone na zachodzie). W czwartek nad obszar Polski zacznie zbliżać ma się chłodny front z możliwymi burzami od południowo zachodniej po północno wschodnią Polskę (tutaj zmiany będą z pewnością spore). Na tą chwilę wygląda, że układ omega zacznie słabnąć i odsuwać się na wschód w piątek, a to oznacza, że blokada dla niżów atlantyckich zaniknie. Te zaś wkroczą wgłąb Europy przynosząc chłód, a także opady deszczu. Weekend zapowiada się więc ze sporym ochłodzeniem.
  pokaż całość

  źródło: mapa500mb.png

 •  

  #heheszki
  Media i ich rzetelność xd

  GFY

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: gfycat.com

  •  

   @widmo82: ot typowe media ( ͡° ͜ʖ ͡°) Znacznie poważniej wyglądają straty od strony ulewnych opadów deszczu oraz bardzo wysokich fal zalewających okolice. Teraz warto obserwować przebieg wydarzeń nad Wyspami Brytyjskimi gdzie zmierza huragan Helene. Dotrze on nad omawiane regiony w statusie ex huraganu w poniedziałkowe popołudnie przynosząc bardzo silną wichurę oraz prawdopodobnie widowiskowy sztorm w ciągu następnych kilkunastu godzin. Załączam GIFa z prognozowanym szlakiem najsilniejszych porywów wiatru (model GFS). Widać, że punktowe wiatry mogą zbliżyć się do granicy 140 km/h. pokaż całość

   GIF

   źródło: mdJYr4vl9G.gif (2.8MB)

   +: widmo82
  • więcej komentarzy (25)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Wczorajsze popołudnie oraz wieczór spędziłem w terenie u siebie na Lubelszczyźnie celem obserwacji rozwoju sytuacji pogodowej z naciskiem na burze. O ile bardzo dobrze udało się określić obszary z możliwością rozwoju aktywnych burz, które swoim zasięgiem objęły przede wszystkim obszar województwa podkarpackiego i lubelskiego, tak czasowo przebieg tych zjawisk miał miejsce przede wszystkim późnym wieczorem i w nocy. Zakładałem jednak, że większość burz rozwinie się jeszcze po południu, a część z nich przetrwa po zmroku. W ciągu dnia burze koncentrowały się przede wszystkim w paśmie górskim województwa małopolskiego i podkarpackiego gdzie dominowały układy wielokomórkowe, zaś nad Ustrzykami, Leskiem i w okolicach (woj. podkarpackie) rozwinęła się stacjonarna superkomórka z nawalnymi opadami deszczu i opadami gradu. Dopiero po zachodzie słońca początkowo nad obszarem woj. podkarpackiego, a później lubelskiego rozwinął się aktywny elektrycznie klaster burzowy z intensywnymi opadami deszczu, który przemieszczał się w kierunku północno wschodnim i zawędrował aż nad Białoruś. Prognozę można uznać za udaną, ale tylko pod względem pokrycia obszarowego przez burze.

  Wyładowania doziemne zarejestrowane w ciągu ostatnich 24 godizn:

  https://zapodaj.net/images/8c6bf8d48acf3.png

  Klaster burzowy nad woj. podkarpackim i lubelskim

  https://zapodaj.net/images/a872c9be5e725.png

  @Freso pytałeś się o możliwy przebieg pogody na 22 września. Obawiam się, że nie będę w stanie pomóc gdyż pytasz o możliwe zjawiska dla konkretnej lokalizacji na tydzień w przód. Z mojego punktu widzenia cokolwiek bym napisał, nie ma szans na chwilę obecną się sprawdzić.

  @Kafarek555 pytałeś się wczoraj o możliwą wizję przebiegu pogody w ciągu nadchodzącej jesieni. Jest to generalnie x razy trudniejsze do oszacowania niż możliwy przebieg pogody w Krakowie za tydzień. Jedynym źródłem na którym można coś wróżyć są wg mnie dane modelu CFS, który oblicza anomalię temperatury i opadu dla danego miesiąca (dodatnia/ujemna). Wyniki można znaleźć na stronie: http://www.klimat.ug.edu.pl/?page_id=914. Jak widać dodatnia anomalia temperatury jest podtrzymywana zarówno dla października jak i listopada (tutaj mocno dodatnia). Anomalia opadów na terenie Polski, a także Europy południowo wschodniej ma ujemne wskazania, co mogło by oznaczać dużą ilość suchych, bezdeszczowych dni. Wniosek nasuwa się jeden: temperatury w normie lub nieznacznie powyżej normy + możliwa nieduża liczba dni z opadami deszczu. To wszystko jednak są symulacje, a pogoda może i tak potoczyć się innymi torami. Niemniej jednak te prognozy dla września dosyć dobrze się sprawdzają.

  @grisha wybacz, że wczoraj nie napisałem nic o pogodzie na Natodays, ale byłem w terenie praktycznie cały dzień. Generalnie nadchodzący weekend będzie mijał pod znakiem wyżowej aury, a to zwiastuje stabilną pogodę. Dzisiaj w Ostrawie temperatury na ogół w przedziale 18-22 stopni Celsjusza z dużymi przejaśnieniami. Opady deszczu nie są przewidywane. W zasadzie identyczny typ pogody z bardzo podobnymi temperaturami jest uwzględniany także jutro. Więcej nie ma co się rozpisywać. Padać nie będzie, temperatury na przyjemnym poziomie, pogoda spokojna ;)

  Do usłyszenia wieczorem, gdzie przedstawię informacje o nadchodzącym ociepleniu w przyszłym tygodniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

  źródło: blitz.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Wymiana mas powietrza - burze nad południowo wschodnią Polską

  Przed nami kolejny dzień z wędrówką chłodnego frontu atmosferycznego nad Polską. Przesuwa się on nadal w kierunku południowo wschodnim. Za frontem napływa chłodniejsza masa polarnomorska z jednoczesną rozbudową klinu wyżowego. Front ten opuści obszar Polski w drugiej części nocy z piątku na sobotę. Zanim jednak to nastąpi przyczyni się on dzisiaj do uformowania zjawisk burzowych nad obszarem południowo wschodniej części naszego kraju. Nad tą częścią Polski dzisiaj zalega jeszcze cieplejsze powietrze polarnomorskie z temperaturami 25-27 stopni Celsjusza. Dane modeli prognostycznych wskazują jednak, że będzie ono dostatecznie wilgotne i niestabilne by przyczynić się do rozwoju popołudniowych zjawisk burzowych.

  Sytuacja synoptyczna - piątek:

  https://zapodaj.net/images/24bb007a0d69f.gif

  Prognozowana energia potencjalna dostępna drogą konwekcji (CAPE) na godziny popołudniowe - model WRF12

  https://zapodaj.net/images/62c0cbd02cebe.png

  Prognozowana wodność troposfery - model GFS

  https://zapodaj.net/images/7ee87c12df789.png

  Bazując na danych modelu WRF widać, że dzisiejsza energia potencjalna (niestabilność) dostępna drogą konwekcji osiągać będzie maksymalnie do 1000 J/kg rozciągając się w godzinach popołudniowych w pasie od woj. małopolskiego przez podkarpackie i lubelskie. Powietrze w tych regionach będzie mocno nasycone parą wodną, a wskaźniki wodności troposfery w pionowym słupie osiągać mają do 38 mm. Pole uskoków wiatru na omawianym obszarze nie będzie zbyt aktywne. Dominować mają mało wyraźne uskoki kierunkowe oraz prędkościowe co wskazuje, że prędkość przemieszczania się burz będzie dosyć powolna, a ich organizacja niezbyt widoczna. Klasycznie w tego typu sytuacjach inicjacja burz będzie odbywać się na lokalnych obszarach zbieżności wiatru w dolnej troposferze.

  Obszary z możliwością rozwoju burz / zagrożenia

  Rozwój pierwszych ośrodków burzowych jest możliwy już przed południem przede wszystkim nad południową częścią woj. lubelskiego oraz nad większością obszarów Podkarpacia. W godzinach popołudniowych rozwój burz spodziewany jest nad obszarem woj. małopolskiego (głównie wschodnia część oraz pasmo górskie), być może wschodnia część woj. świętokrzyskiego, cały obszar woj. podkarpackiego oraz większość Lubelszczyzny (poza północną częścią). W przytoczonych regionach należy spodziewać się rozwoju w początkowej fazie pojedynczych komórek burzowych, które wraz z upływem czasu będą najprawdopodobniej formować się w układy wielokomórkowe do ostatecznej postaci większego klastra burzowego (głównie woj. podkarpackie i lubelskie). Z racji dużej wodności troposfery jaka ma panować dzisiaj, należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu, co w połączeniu z dosyć wolną prędkością przemieszczania się burz może skutkować miejscowymi zalaniami. Bliżej godzin wieczornych liczba burz będzie stopniowo maleć jednak aktywność elektryczna niektórych ośrodków może trwać także po zachodzie słońca przede wszystkim nad woj. podkarpackim. Ważną kwestią będzie ustąpienie zachmurzenia warstwowego nad południowo wschodnią Polską.

  Weekend z ochłodzeniem. Następne ocieplenie już w drodze do Polski ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  ______________
  https://www.facebook.com/LBLStormchaser/ < Mój internetowy blog o pogodzie
  pokaż całość

  źródło: mapagfs.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator

  O ile huragan Florence, którego nie można w żaden sposób lekceważyć, jest groźnym żywiołem, tak jest on tylko namiastką tego co obserwuje się nad zachodnim Pacyfikiem. Niesamowicie silny supertajfun Mangkhut posiadający najwyższą, piątą kategorię jest zdolny generować chwilowe porywy wiatru przekraczające aż 300 km/h przy trwałym wietrze w granicach 270 km/h. Ciśnienie w oku tajfunu w ciągu najbliższych kilkunastu godzin zacznie spadać do poziomu zaledwie 905-890 hPa. Mangkhut wędruje prosto w kierunku północnej części Filipin ze szczególnym naciskiem na obszar wyspy Luzon. Dotrze on w te regiony w sobotę w godzinach porannych przyczyniając się do powstania ogromnych zniszczeń. Masowa ewakuacja trwa, a czas ucieka. pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  W tej chwili od północno zachodniej po północno wschodnią część Polski ułożony jest chłodny front atmosferyczny wyznaczający granicę między gorącym sektorem powietrza jaki znajduje się obecnie przede wszystkim nad środkowo południową i południowo wschodnią Polską, a chłodniejszą masą polarnomorską zalegającą w tej chwili wzdłuż północnego pasa Polski. Wspomniany front na chwilę obecną uaktywnił się przede wszystkim nad obszarem woj. lubuskiego i wielkopolskiego w postaci wielkoskalowych opadów deszczu o zmiennym natężeniu.

  W ciągu następnych godzin będzie on stopniowo przemieszczał się wgłąb Polski, zaś w późniejszych godzinach popołudniowych, wieczorem, a także częściowo w nocy w obszarze z zaleganiem cieplejszej i wilgotniejszej masy powietrza całkiem prawdopodobny jest rozwój niezbyt licznych zjawisk burzowych w postaci pojedynczych komórek i niewielkich układów multikomórkowych o możliwej nieco lepszej organizacji ze względu na duże uskoki wiatru w troposferze. Na chwilę obecną największe prawdopodobieństwo rozwoju burz przypada dla pasa województw od dolnośląskiego, wielkopolskiego (południowa część), przez opolskie, łódzkie, częściowo mazowieckie, częściowo świętokrzyskie i lubelskie. Pojedynczych wyładowań nie można wykluczyć także nad województwami na południe od wymienionej strefy przy czym szanse są dosyć niskie. Poszczególnie ośrodki, o ile się rozwiną będą generować przede wszystkim ulewne opady deszczu. Generalnie jednak w przytoczonych regionach należy spodziewać się przede wszystkim umiarkowanych opadów deszczu na ogół o charakterze ciągłym.

  Obszar wyznaczony czerwonymi liniami jest przybliżony i został nakreślony na podstawie najnowszych danych modeli WRF, GFS oraz UM. Burze miejscami obszarowo mogą wykroczyć poza tą strefę.
  pokaż całość

  źródło: mapasat24.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #europa

  Podczas gdy oczy wielu osób skierowane są w kierunku potężnego huraganu Florence, warto analizować sytuację pogodową jaka ma panować na początku tygodnia na obszarze Wysp Brytyjskich gdzie dotrzeć ma ex-huragan Helene. Obecnie znajduje się on na środkowych wodach Atlantyku posiadając pierwszą kategorię w skali S-S. W ciągu kolejnych dni będzie on kierował się w kierunku północno wschodnim w region Azorów z dalszym ukierunkowaniem nad obszary Irlandii i Wielkiej Brytanii systematycznie słabnąc. Niemniej jednak bieżące dane wskazują, że przynajmniej część regionów Irlandii, Anglii i Walii może być zagrożona od strony punktowo bardzo silnych porywów wiatru w granicach 100-120 km/h oraz w mniejszym stopniu od strony ulewnych opadów deszczu. Potencjalny niż wiatrowy na chwilę obecną ma dotrzeć nad omawiane regiony we wtorek rano, ale z racji, że do omawianego terminu mamy jeszcze sporo czasu należy liczyć się z istotnymi korektami w prognozach. Niemniej jednak ten scenariusz może być podtrzymywany gdyż owe regiony niejednokrotnie nawiedzane są przez słabnące, ale wciąż groźne ex-huragany. Grafiki:

  Prognozowane ułożenie układu Helene [18.09/06UTC] - model GFS

  https://zapodaj.net/images/0d4f7265b5e6e.jpg

  Szlak wędrówki centrum układu na podstawie wiązek prognostycznych Ensemble - model GEFS

  https://zapodaj.net/images/a12ca22f4b301.jpg

  Symulowane maksymalne porywy wiatru na trasie wędrówki niżu

  https://zapodaj.net/images/88781b67f3a8c.jpg
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #europa

  Nad Europą obserwuje się uaktywnienie wyraźnego przepływu mas powietrza z zachodu na wschód o czym informowałem kilka dni temu w jednym z wpisów. Większość Europy, a przede wszystkim południowa część znajduje się w obszarze wyżowym z zaleganiem bardzo ciepłej masy polarnomorskiej. Im dalej na północ tym ciśnienie atmosferyczne oraz temperatura systematycznie maleje. Północna część Europy znajduje się w obszarach z układami niżowymi z centrami nad Skandynawią. W tych regionach temperatury są dużo niższe względem tych na południu. Na styku dwóch mas równoleżnikowo ułożony jest silny prąd strumieniowy w wysokich partiach troposfery wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Swoją obecność zaznacza on dzisiaj w północnym pasie od woj. zachodniopomorskiego po warmińsko mazurskie przynosząc wzrost zachmurzenia i okresowe, słabe opady deszczu. Chłodna masa powietrza kieruje się wgłąb Europy, a to oznacza, że wspomniany front będzie miał duże znaczenie w pogodzie nad Polską zarówno jutro jak i w piątek w postaci opadów deszczu, a także burz o czym będę informował już niedługo. Generalnie nad przeważającym obszarem Polski mamy do czynienia z letnią, aniżeli jesienną pogodą, a taki stan może utrzymać się także i w następnym tygodniu. pokaż całość

  źródło: analizaw.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #polska

  Prognoza pogody - 12.09

  W środę szerokim strumieniem nad obszar Polski napływać będzie bardzo ciepła i sucha masa powietrza z południowo zachodniej części Europy charakteryzując się temperaturą na wys 1500 m w okolicach 13-15 stopni Celsjusza. Obejmie ona swoim zasięgiem praktycznie większość obszarów naszego kraju za wyjątkiem północnej części. Już od godzin porannych w wyniku braku większego zachmurzenia temperatury zaczną mocno szybować w górę osiągając na ogół poziom 20-22 stopni Celsjusza jeszcze przed południem. W godzinach popołudniowych przede wszystkim nad południowo zachodnią i środkowo południową Polską temperatury będą mogły osiągnąć poziom 27-28 stopni Celsjusza. W centrum i na wschodzie kraju - 24/27.

  Prognozowana temperatura na poziomie 1500 m - widoczny ciepły sektor nad większością Polski oraz fragment obszaru chłodnej masy polarnomorskiej nad Polską północną

  https://zapodaj.net/images/28f0217e0b111.jpg

  W pasie od województwa zachodniopomorskiego przez pomorskie po częściowo warmińsko-mazurskie przebiegać będzie rozległy front chłodny związany z niżem z nad północnej Skandynawii niosący wzrost zachmurzenia, a także przelotne opady deszczu możliwe już przed południem, a także w kolejnych godzinach popołudniowych. W tych regionach temperatury względem pozostałej części kraju popołudniu będą niższe średnio o 8-10 stopni Celsjusza. Do końca dnia pochmurna aura utrzyma się nad północną częścią naszego kraju, natomiast pozostałe regiony do samego wieczora mogą liczyć na dużą dawkę słońca i ciepła.

  Sytuacja synoptyczna na jutrzejsze popołudnie

  https://zapodaj.net/images/c07619e56b46b.gif

  Prognozowana temperatura na poziomie 2m na godzinę 12UTC - model WRF12

  https://zapodaj.net/images/593202e41c720.png

  Zachęcam do aktywnego skorzystania z jutrzejszego popołudnia szczególnie w regionach z przewidywaną najlepszą pogodą. W czwartek i piątek strefa frontowa wkroczy już wgłąb Polski niosąc więcej opadów deszczu, a także możliwe burze.
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #usa #huragan

  Najnowsza ilustracja satelitarna opracowana przy użyciu obrazów satelity GOES16 wskazuje na świetnie rozwinięty huragan Florence, który zyskał już czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona nadal wykazując się ciągłą rozbudową. Zmierza on w kierunku wschodniego wybrzeża USA niosąc zagrożenie od strony niszczących wiatrów i zalewających opadów deszczu. Szczególnie zagrożonym regionem jest wschodnia część stanu Karolina Północna, gdzie huragan ma dotrzeć w piątek rano ulegając jeszcze większemu pogłębieniu do poziomu około 920hPa! Jeśli spadek cisnienia w oku huraganu będzie jeszcze niższy od tego poziomu, całkiem możliwe, że Florence będzie zakwalifikowany do piątej, najwyższej kategorii - taki scenariusz jest jednak niezbyt pewny. Wg obecnych danych huragan ma stacjonować wzdłuż wybrzeża przez nadchodzący weekend. W tym czasie z całą pewnością przyniesie bardzo duże straty stanowiąc zagrożenie zarówno od strony niszczących porywów wiatru, ale także długotrwałych, ulewnych opadów deszczu.

  Prognozowane położenie huraganu Florence w piątek rano wraz z poziomem ciśnienia w oku. Dane: GFS

  https://zapodaj.net/images/71c5e7f5813a1.png

  https://zapodaj.net/images/8699b20e33ebd.gif
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Komentarz synoptyczny - 10.09

  Obszar Polski znajduje się w polu podwyższonego ciśnienia ze względnym ciśnieniem na poziomie 1020 hPa. Wschodnia ściana znajduje się jeszcze pod wpływem słabo zaznaczonego zokludowanego frontu atmosferycznego, który w ciągu następnych kilkunastu godzin ulegnie całkowitemu zaniknięciu. Bieżące dane wskazują, że w pasie od woj podlaskiego przez lubelskie po podkarpackie po południu zaistnieją warunki na rozwój płytkiej konwekcji. Sprzyjać ma temu niewielka niestabilność troposfery wyrażana wskaźnikiem CAPE osiągającym maksymalnie 400 J/kg. W korelacji z bardzo mało aktywnym polem uskoków wiatru spodziewać się należy przede wszystkim wzrostu chmur cumulus i cumulonimbus, które punktowo będą mogły wygenerować opady deszczu. Szansa na rozwój burz jest niewielka, ale kilka przypadków izolowanych komórek o krótkiej żywotności może pojawić się w pasie przede wszystkim od woj. lubelskiego po podkarpackie. Najwyższy wzrost temperatur wystąpi dzisiaj w pasie województw zachodniej Polski - do 25/26 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach na ogół 2-3 kreski mniej. Późniejszym popołudniem i wieczorem nad owe dzielnice nasunie się obszar zachmurzenia głównie piętra wysokiego i średniego. Będzie ono związane z wkraczającym od strony Niemiec frontem chłodnym o charakterze nieaktywnym. Nie przyniesie on opadów deszczu, a jedynie wzrost poziomu zachmurzenia na niebie.

  Miłego dnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

 •  

  polecam Mo Salah kebab.
  IMO już lepszy niż Dara. Cielęcinka 9/10 w skali kebabowej, świeże warzywka 10/10, sos 10/10
  Wszystkie smaki nieźle się łączą. Ceny trochę wyższe niż średnie, ale jakość to rekompensuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #rzeszow

 •  

  Taco Hemingway da koncert na skwerze Millenium Hall XDD bilety 55-75 PLN XDD
  #rzeszow

 •  

  Wesołe miasteczko przyjechało do miasta

  pokaż spoiler Kolejka wygląda najlepiej, ale nie mam zdjęcia z bliska. Jedno okrążenie zajmowało zaledwie jakieś kilka sekund


  pokaż spoiler #bilgoraj #niewiemjaktootagowac #humorobrazkowy #gownowpis
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Nadchodzący tydzień pod znakiem odbudowy północnoatlantyckiej cyrkulacji strefowej

  W dzisiejszym wpisie dokonamy ogólnego przeglądu możliwych wariantów pogodowych w ciągu nadchodzącego tygodnia, a ten zaś szykuje się naprawdę ciepły, a miejscami nawet gorący. Jak dotąd wrzesień pod względem temperatur przedłuża nam okres letni, a to zaś dobrze pokrywa się z wyliczeniami anomalii temperatury dla tego miesiąca, która wg. wskazań modelu CFS osiąga dodatni poziom 0,5-1. To sugeruje, że nawet druga połowa miesiąca może być ciepła i przyjemna.. oby!

  Przeglądając najnowsze dane modeli prognostycznych dotyczących przepływu wiatru na poszczególnych poziomach troposfery, można dostrzec rozbudowujący się dosyć wyraźny prąd strumieniowy biegnący od dalekich wód Atlantyku w kierunku Europy północnej. Oznacza to uaktywnienie się przepływu z zachodu na wschód, co zwykle w meteorologii opisywane jest jako cyrkulacja strefowa. Prąd strumieniowy jest wąskim obszarem w górnej części troposfery (poziom 300-200hPa) charakteryzującym się przepływem mas powietrza, w którym to prędkość wiatrów niejednokrotnie przekracza poziom 300 km/h z możliwym maksimum ok. 500 km/h. Lokalizacja i intensywność tak silnego przepływu jest wykorzystywana w lotnictwie celem np. skrócenia podróży. Przyczynia się on do transportowania najczęściej chłodniejszych i wilgotnych mas powietrza z nad Atlantyku, lecz w zależności od jego ułożenia może też zaciągać cieplejsze powietrze z południa Europy. Prądy strumieniowe są również idealnym środowiskiem do mocnego pogłębiania się układów niżowych w sezonie wichur zaś ich obecność w sezonie letnim przyczynia się do powstawania gwałtownych systemów burzowych. Mamy więc możliwych kilka wariantów pogodowych, a te najbardziej prawdopodobne w tym tygodniu opiszę poniżej.

  **Prognozowane ułożenie oraz intensywność prądu strumieniowego nad Europą (prędkość wiatru wyrażona w węzłach) na wysokości 9 km n.p.g. w poniedziałkowy wieczór **

  https://zapodaj.net/images/d20b8a919df6e.png

  ..wtorek 18Z + temperatura na poziomie 1,5 km n.p.g.

  https://zapodaj.net/images/e2e1d766f310d.png
  https://zapodaj.net/images/6d60b5ade1530.png

  Jak widać na powyższych grafikach odcinek bardzo silnego przepływu wiatru powstałego na styku dwóch różnych mas powietrza przebiegać ma początkowo w kierunku Wysp Brytyjskich i Morza Północnego z dalszą trajektorią w kierunku Skandynawii. Po południowej części prądu strumieniowego, od południowo zachodniej Europy w kierunku jej krańców wschodnich wędrować będzie rozległy wał wyżowy zbudowany z ciepłej masy polarnomorskiej, która swoją obecność będzie zaznaczać przede wszystkim od wtorku (20-25 stopni) dając impuls do wzrostu temperatur do poziomu 26-29 stopni Celsjusza nad zachodnią Polską w środę.

  Wkroczenie klina wyżowego we wtorkowe popołudnie nad Polską - dane modelu ICM UM4km

  https://zapodaj.net/images/dc5e1b8b3e212.png

  Prognozowana temperatura powietrza na poziomie 2m w środę na godz. popołudniowe. Dane: model ECMWF

  https://zapodaj.net/images/6013f65be8767.png

  Kontynuacja zalegania obszaru wyraźnie ciepłej masy powietrza jest uwzględniania także w czwartek oraz w piątek gdzie temperatury na chwilę obecną nad większością Polski (poza pasem Polski północnej) mogą osiągnąć poziom 25-28 stopni Celsjusza zaś prawdopodobne ochłodzenie szykuje nam się w piątek kiedy to z zachodu nasunąć ma się strefa frontu chłodnego wypierającego ciepłe powietrze na wschód. W strefie przedfrontowej uwzględniane są na chwilę obecną warunki na rozwój burz w pasie od północno wschodniej, przez centralną po południową Polskę (z racji odległego terminu istotne korekty jak najbardziej możliwe). Początek nadchodzącego tygodnia (poniedziałek-wtorek) nie przyniesie nad Polską szczególnych zjawisk atmosferycznych, jednakże jutro na krańcach wschodniej Polski jest jeszcze możliwy rozwój słabych burz w związku z odsuwającą się strefą frontową, która przyniosła wczoraj burze w pasie głównie od Podkarpacia po Mazowsze.

  Krótko podsumowując. Czeka nas niewątpliwie kolejny tydzień z przyjemnymi temperaturami, które będzie dało się odczuć od wtorku, zaś w okresie środa - piątek w wielu miejscach naszego kraju temperatury mocno poszybują do poziomu 25-28 stopni Celsjusza. Okres ocieplenia zakończy się prawdopodobnie tuż przed weekendem w związku z wymianą mas powietrza i możliwymi burzami co zwiastuje chłodniejszy weekend.
  pokaż całość

  źródło: hgt300.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #polska #burza #burze

  Obecnie nad Polską uaktywnia się strefa frontu chłodnego przebiegającego od północy po południe naszego kraju. W strefie frontowej kumuluje się sektor niestabilnej masy powietrza o zwiększonej zawartości wilgoci w pionowym profilu troposfery. W pasie przede wszystkim od województwa warmińsko - mazurskiego, przez mazowieckie i dalej po świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie ułożona jest silna zbieżność wiatru o charakterze południkowym. Wzdłuż tej zbieżności, która najbardziej zaznacza się w dolnym kilometrze troposfery, już teraz dochodzi do rozwoju licznych struktur kłębiasto deszczowych oraz dojrzałych formacji cumulonimbus generujących wyładowania atmosferyczne (np na Podkarpaciu i ziemi świętokrzyskiej). W kolejnych godzinach szansa na rozwój burz w wymienionym wyżej pasie województw nadal będzie podtrzymywana.. Dominować mają pojedyncze komórki z czasem tworząc struktury kilkukomórkowe ułożone od południa po północ przecinając kolejne województwa. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu. Pojedyncze komórki są możliwe także w pasie województw na wschód od głównego obszaru. Konwekcja burzowa będzie utrzymywać się do godzin wieczornych, zaś po zachodzie słońca zacznie mocno zanikać. pokaż całość

  źródło: sat.jpg

 •  

  Budowanie akcji jest ważne.. ale pierw do bramkarza xD
  #mecz

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #polska #burza #burze

  Analizując mapy prognozowanego ciśnienia (model UM) nad obszarem Polski, widać, że dzisiaj w ciągu dnia większość kraju dostanie się pod wpływ pola obniżonego ciśnienia związanego z zatoką układu niżowego Xenia. Nad Polską w dalszym ciągu zalega bardzo ciepłe, ale także i wyraźnie niestabilne powietrze o dużych zasobach wilgotnościowych co obserwujemy już teraz w postaci pasa aktywnych burz od małopolski przez ziemię świętokrzyską po woj. lubelskie. W skali całego kraju temperatury dosyć mocno wyrównane ze średnią na poziomie 23 stopni Celsjusza oraz maksymalnym wzrostem temperatur do poziomu 26-28 nad Lubelszczyzną, Mazowszem i Podkarpaciem.

  Prognozowane ciśnienie atmosferyczne nad Polską na godziny popołudniowe (dane: ICM UM4km)

  https://zapodaj.net/images/6012690bb6959.png

  Na szczególną uwagę zasługuje obszar częściowo środkowo południowej, południowo wschodniej oraz częściowo wschodniej Polski gdzie pojawią się dzisiaj korzystniejsze warunki do zainicjowania głębokiej, wilgotnej konwekcji burzowej. W przytoczonym pasie regionów już od rana, a także w godzinach popołudniowych prognozuje się wystąpienie dosyć chwiejnego sektora powietrza wyrażanego wskaźnikiem CAPE osiągającym maksymalnie 1000 – 1400 J/kg.

  Poziom niestabilności troposfery na godziny popołudniowe – dane modelu WRF12

  https://zapodaj.net/images/ac1645afb95aa.png

  W środowisku na ogół słabych uskoków kierunkowych oraz prędkościowych wiatru oraz liczniejszych stref zbieżności wiatru prognozuje się rozwój aktywnych elektrycznie i mocno uwodnionych burz jednokomórkowych (możliwe burze pulsacyjne) oraz układów wielokomórkowych. Z racji dużej wodności troposfery wyrażanej wskaźnikiem PW osiągającym po południu poziom 36-38 mm należy liczyć się z mocnym uwodnieniem chmur burzowych stwarzając ryzyko nadmiernych sum opadowych i lokalnych zalań. Poszczególne przypadki burz będą w stanie wygenerować opady gradu do około 2-2,5 cm średnicy. Z racji słabego przepływu mas powietrza w troposferze, burze będą wykazywać się powolną prędkością przemieszczania się. Miejscami pojawić się mogą dosyć silne porywy wiatru do około 80km/h.

  Niestabilna masa jest aktywna już od rana (widać to na załączonej grafice obrazującej obecne ułożenie burz) i będzie wykazywać się potencjałem do rozwoju burz nawet do godzin późno wieczornych. Inicjacja popołudniowych, pojedynczych komórek burzowych będzie możliwa w paśmie górskim i podgórskim od woj. śląskiego przez małopolskie po podkarpackie jednak będą to burze dużo słabsze względem ostatnich dwóch dni. Tam rozwój chmur burzowych wspomagany będzie charakterystyką regionu choć zachmurzenie może nieco przytłumić rozwój zjawisk. Po południu zjawiska burzowe będą możliwe także wgłębi województw, zaś inicjacja nowych, silnych komórek spodziewana jest także na obszarze ziemi świętokrzyskiej, w woj. lubelskim oraz być może w południowo wschodniej części woj. mazowieckiego. Najaktywniejsze struktury burzowe w postaci burz pulsacyjnych i układów wielokomórkowych wystąpią w godzinach popołudniowych przede wszystkim na obszarze woj. lubelskiego i prawdopodobnie podlaskiego (wschodnia część).
  pokaż całość

  źródło: 1.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #polska #burza #burze

  Wczorajsze burze rozwinęły się nad większością wymienionych obszarów. Dominowały pojedyncze komórki burzowe oraz nieduże układy wielokomórkowe. Zgodnie z przewidywaniami najaktywniejsze burze wystąpiły w pasie od Lubelszczyzny po woj. podlaskie. Nad Białymstokiem w godzinach wieczornych przetoczyła się superkomórka HP, która sparaliżowała kilka regionów miasta zalewając ulice. Dla zainteresowanych odsyłam pod link:

  https://poranny.pl/burza-w-bialymstoku-4-wrzesnia-2018-miasto-zalane-strazacy-wypompowuja-wode-z-piwnic-ulice-zamienily-sie-w-rzeki-4092018-zdjecia/ar/13467330

  Pojedyncze komórki burzowe wystąpiły także nad woj. małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, a także w podkarpackim. Poniżej załączam bilans wyładowań z wczoraj:

  https://zapodaj.net/images/b57e2abbfec10.png

  Informacje o regionach występowania burz znajdują się pod koniec wpisu.

  Środa przyniesie nad Polską kontynuację zalegania stosunkowo ciepłej masy powietrza, która przede wszystkim nad wschodnią częścią naszego kraju będzie ponownie wykazywać się podwyższonym potencjałem do rozwoju zjawisk burzowych. Wschodni pas Polski podobnie jak wczoraj będzie znajdować się w polu obniżonego ciśnienia. Jest on związany z rozległym niżem z nad Morza Czarnego, w struktury którego wbudowane są także lokalne, płytkie niże mezoskalowe (np. układ Xenia). Jednocześnie nad obszarami Rosji obserwuje się ciągłą dominację stabilnego układu wyżowego. W powstałym korytarzu między tymi dwoma układami barycznymi transportowana jest ciepła masa powietrza o podwyższonej zawartości pary wodnej.

  Prognozowane pole geopotencjału nad Europą wraz z izobarami ciśnienia – widoczny charakterystyczny szlak napływu ciepłego powietrza nad Ukrainą między wyżem rosyjskim, a niżem z nad Morza Czarnego.

  https://zapodaj.net/images/a84c3e5b83180.jpg

  Bieżące dane modeli prognostycznych wskazują, że już od godzin przedpołudniowych we wschodnim pasie Polski uaktywnić ma się niestabilny sektor powietrza. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji (CAPE) w ciągu dnia wynosić ma maksymalnie około 750-1000 J/kg. Będziemy mieli więc do czynienia z umiarkowanym poziomem niestabilności troposfery.

  Prognozowana energia potencjalna dostępna drogą konwekcji na godzinę 12UTC – dane modelu GFS

  https://zapodaj.net/images/deabafa9aad61.png

  Z racji niewielkich zmian ciśnienia nad omawianym obszarem, dynamika wiatrowa w troposferze będzie dosyć słaba, co przełoży się ogółem na niskie wskazania uskoków wiatru szczególnie uskoków prędkościowych. W dolnej troposferze nieco wyraźniej zaznaczy się za to uskok kierunkowy.

  Głównym zapalnikiem do rozwoju porannych i popołudniowych burz będą strefy konwergencji wiatru rozciągające się od południowo wschodniej po północno wschodnią Polskę oraz obszary pionowego wznoszenia mas powietrza. W porównaniu do wczorajszego popołudnia, dzisiejsze burze powinny być nieco mniej uwodnione ze względu na obniżoną całkowitą wodność troposfery TPW do poziomu około 26-30 mm. Niemniej jednak nawet taki poziom sygnalizuje możliwość wystąpienia dosyć intensywnych opadów deszczu. W przypadku długotrwałego przechodzenia burzy nad danym regionem niewyklucza się wystąpienia miejscowych zalań (zwłaszcza obszary zurbanizowane). Z racji prognozowanej wolnej prędkości przemieszczania się burz, taki scenariusz jest jak najbardziej prawdopodobny.

  Obszary objęte prognozą, spodziewane zjawiska..

  Po uwzględnieniu powyższych warunków termodynamicznych, kinematycznych oraz ogólnej sytuacji synoptycznej, rozwój burz spodziewany jest przede wszystkim w pasie od woj. częściowo małopolskiego przez podkarpackie, lubelskie po podlaskie oraz częściowo warmińsko – mazurskie. Chwiejny sektor może być aktywny tak jak wczoraj, już od godzin porannych zaś główny rozwój burz spodziewany jest przede wszystkim około południa i w kolejnych godzinach popołudniowych aż do wieczora (lokalnie do pierwszej części nocy). Głównym typem burz nad większością obszarów będą pojedyncze komórki oraz układy wielokomórkowe. W północno wschodniej części regionu, w województwie podlaskim warunki kinematyczne będą najkorzystniejsze. Z racji podwyższonych uskoków kierunkowych wiatru, w tym województwie prognozuje się wystąpienie aktywniejszych burz wielokomórkowych oraz 1-2 superkomórek burzowych z ulewnymi opadami deszczu i przypadkami opadów gradu do ok 2,5 cm średnicy. Z rozwojem punktowych, miejscami silnych burz należy liczyć się miejscami także we wschodniej części Mazowsza. Lokalne komórki są możliwe także nad woj. warmińsko – mazurskim. Generalnie najliczniejszych zjawisk burzowych należy spodziewać się w pasie od woj. Lubelskiego przez wschodnie Mazowsze po Podlasie.
  pokaż całość

  źródło: mapa1.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Kruchevski

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (6)