Łowca burz z Lubelszczyzny. Prognoza i analiza groźnych zjawisk meteorologicznych.

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Tego chyba nikt się nie spodziewał. Dzisiaj po południu nad Płockiem przetoczyła się trąba powietrzna z prawdziwego zdarzenia. O ile w większości przypadków trąby nad Polską przyjmują postać trąb typu landspout czyli nie związanych z burzą superkomórkową, tak ta, która przeszła wzdłuż brzegu Wisły związana była bezpośrednio z obecnością mezocyklonu w mini superkomórce burzowej.

  Skan radarowy mini superkomórki nad Płockiem (CMAX)

  https://zapodaj.net/images/f81215db70b1c.png

  Na poniższym filmiku widać bardzo dobrze jak dolna podstawa superkomórki czyli chmura stropowa wykazuje się wyraźną rotacją. U podstawy samej chmury widać wirującą kolumnę powietrza zasysającą wodę z Wisły, a także unoszącą lekkie przedmioty. Fakt wystąpienia trąby w dzisiejszych warunkach termodynamicznych i kinematycznych jest zadziwiający. Jej powstanie musiało świadczyć o podwyższonym ścinaniu wiatru jakie wystąpiło w tej okolicy w dolnych partiach troposfery (0-3 km)

  https://www.facebook.com/artur.kazimierowicz.9/posts/1829385197123379

  Pogoda ciągle zaskakuje ( ͡º ͜ʖ͡º)
  pokaż całość

 •  

  Miałem napisać jakiś wpis o pogodzie, ale widzę, że mamy mecz #ekstraklasaboners xD ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #mecz

 •  

  Chmura szelfowa podczas dzisiejszej nawałnicy w Poznaniu, zaraz po niej zaczęło mocno wiać:
  #burza #pogoda #poznan

  źródło: i.imgur.com

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Dzisiaj przebiegiem pogody w Polsce sterują dwa układy baryczne :

  - układ wysokiego ciśnienia Daryl z centrum nad Irlandią i ciśnieniem oscylującym na poziomie 1030 hPa
  - układ niskiego ciśnienia Cathy, który przyniósł nam bardzo niespokojną pogodę w czwartkowe popołudnie. Jego centrum odsunęło się nad północną Skandynawię (w jego rozległym obszarze obniżonego ciśnienia prognozuje się uformowanie płytkiego niżu wtórnego Cathy II, który przyniesie jutro w niektórych regionach Polski kolejną porcję przelotnych opadów deszczu)

  Między tymi ośrodkami, ze względu na ich specyficzne ułożenie, nad obszar Polski ciągle napływa mocno wychłodzone powietrze pochodzenia polarnomorskiego o trajektorii z północnego wschodu na południowy wschód. Temperatury na poziomie termobarycznym 850hPa osiągają zaledwie 0 - 5 stopni Celsjusza. To przekłada się na niskie poziomy temperatur na poziomie dwóch metrów osiągających 12 - 14 stopni w południowym pasie Polski po 15 - 16 w pasie północnym. Ze względu na chwilami silniejszy wiatr rzeczywista odczuwalna temperatura może być miejscami niższa.

  Napływająca masa powietrza przesycona jest wilgocią charakteryzując się lekkim stopniem niestabilności. Scenariusz ten jest bardzo dobrze znany. Często w świeżej, chłodnej masie powietrza płynącej za frontem dochodzi do rozwoju dziennej konwekcji masowej w postaci opadów deszczu i słabych burz adwekcyjnych. Głównym zapalnikiem w tego typu sytuacjach jest gradient temperaturowy (między rozpiętością troposfery 500 - 3000 m), który wyraźniej będzie zaznaczony nad wschodnią częścią kraju :

  https://zapodaj.net/images/92d4c9bd6a229.png

  Prognozowany zasięg niestabilności troposfery na sobotnie popołudnie :

  https://zapodaj.net/images/94d21be9e02c5.png
  https://zapodaj.net/images/1f10e99dffbe6.png

  Popołudniu głównie wzdłuż ściany wschodniej rozwijać się będzie liczna konwekcja w chłodnej masie powietrza. Oprócz zwykłych komórek opadowych pojawią się również rozproszone komórki burzowe nie niosące za sobą istotnych zagrożeń. Będą one na ogół nisko wypiętrzone ze względu na bardzo niską energię dostępną drogą konwekcji. Chwilowo mogą przynieść opady drobnego gradu i porywy wiatru do 50 km/h. Przelotne opady deszczu jak najbardziej możliwe są także na południu, lokalnie w centrum i na północy (głównie strefa wybrzeża).

  Prognozowany rozwój konwekcji. Model UM4 :

  https://zapodaj.net/images/441f764348efd.png
  pokaż całość

  GIF

  źródło: w9e8HglK3I.gif (5.11MB)

  •  

   @Chmielciu: można wydawać orientacyjne komentarze na podstawie wskaźników z modeli średnioterminowych np. dotyczące prognozowanej anomalii temperaturowej (dodatnie lub ujemne odchylenie) i na podstawie tego oceniać czy miesiąc będzie pod dominacją wyższych czy też niższych temperatur. Generalnie jest to i tak mocne gdybanie, którego nie jestem zwolennikiem ;)

   +: Freakz
  •  

   @jamtojest: Nie bez powodu w prognozach pojawia się taka ponura pogoda. Takie same warunki uwzględniane są dla Polski. Deszcz możliwy niemal codziennie o charakterze przelotnym, a szczególnie intensywne opady deszczu mogą pojawić się w okresie czwartek - piątek kiedy wiele państw europy południowo wschodniej (w tym także Węgry) dostanie się pod wpływ niżu Bałkańskiego. Nadchodzący tydzień to dominacja wiosennych temperatur. Do letnich będzie im dużo brakowało. Na poniższym gifie znajduje się prognozowany nagły wzrost sumy opadowej w okresie czwartek - piątek dla południowo wschodniej Europy - jak widać oprócz Polski, dużo deszczu może spaść także na Węgrzech. Oczywiście do tego terminu zostało jeszcze chwilę, ale sama obecność niżu w tych okolicach już powinna dać do myślenia, że będzie dużo chmur i jak najbardziej opady deszczu. O jakim charakterze to się jeszcze okaże. pokaż całość

   GIF

   źródło: SsEhxlkqBK.gif (6.71MB)

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Analiza czwartkowego załamania pogody

  Blisko 330 tys. osób bez prądu, około 4,4 tys. interwencji w związku z uszkodzeniami wywołanymi przez przechodzące burze, jedna ofiara śmiertelna, zerwane dachy, zniszczone budynki, liczne wiatrołomy i niecodzienne zamiecie pyłowe - w taki oto sposób zapamiętamy czwartkową wędrówkę frontu chłodnego, który wyparł gorącą masę zwrotnikową na rzecz znacznie chłodniejszej pochodzenia polarnomorskiego.

  12:00 - 15:00 [UTC]

  Wyraźna inicjacja wczorajszych burz miała miejsce zgodnie z prognozą na linii : dolnośląskie - wielkopolskie - kujawsko pomorskie i cz. pomorskie przy czym zgodnie z prognozą największa elektryczność burz notowana była w województwie dolnośląskim :

  https://zapodaj.net/images/08ce9b6d87923.jpg

  Od woj. dolnośląskiego po wielkopolskie uformowała się rozległa formacja liniowa generująca bardzo silne porywy wiatrowe zmierzające dalej na wschód. Burze tak jak było to prognozowane pojawiały się także nad południowo wschodnią Polską, ale ograniczyły się one tylko do obszaru częściowo Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Nad województwem Podkarpackim komórki kumulowały się na zachód od Rzeszowa lecz miały stosunkowo krótką żywotność, ale generowały ulewne opady deszczu i punktowo bardzo silne porywy wiatru.

  15:00 - 18:00 [UTC]

  https://zapodaj.net/images/3a22a0dfde1d6.png

  Front przemieszczał się wyjątkowo dynamicznie. Na jego czele ciągle należało spodziewać się bardzo silnych porywów wiatru nawet jeśli nie towarzyszyły temu zjawiska burzowe. Niska aktywność elektryczna burz rozciągała się w pasie od centrum po północny wschód Polski, ale tam zaś notowano miejscami bardzo silne porywy wiatru o potencjale niszczącym. Szczególnie widoczne to było w powiecie przasnyskim na Mazowszu gdzie miejscami całkowitemu zniszczeniu uległy gospodarstwa domowe. Uprzedzam, że nie było to wywołane trąbą powietrzną, a gwałtownymi wiatrami prostoliniowymi, które najprawdopodobniej osiągnęły lub przekroczyły barierę 100 km/h :

  https://zapodaj.net/images/57c580f624307.jpg
  https://zapodaj.net/images/25867b44de341.jpg
  https://zapodaj.net/images/be21207edd27d.jpg

  Na linii województw : opolskie - śląskie - cz. łódzkie - cz. świętokrzyskie - mazowieckie i lubelskie w dosyć szybkim tempie zaczęły formować się silne, izolowane komórki burzowe o wysokiej aktywności elektrycznej (wielokomórki, superkomórki), które w niektórych pasmach przyjmowały niewielkie układy training storms. Na wschód od Warszawy stopniowo formowała się wielokomórkowa formacja burzowa z potencjalną linią szkwału :

  https://zapodaj.net/images/5253abd0a9550.jpg

  18:00 - 22:00 [UTC]

  Od wschodniej części Mazowsza po Podlasie uformowała się aktywna elektrycznie i książkowa wręcz formacja liniowa z uformowaną linią szkwału, która generowała przede wszystkim bardzo silne porywy wiatru na jej czele oraz w mniejszym stopniu ulewne opady deszczu.

  https://zapodaj.net/images/47d7d170dd764.png

  Za frontem na północnym zachodzie w świeżej polarnomorskiej masie dochodziło w nocy do rozwoju aktywnych komórek burzowych z konwekcji uniesionej. Nad Słowacją przemieszczała się potężna burza liniowa, która swoim zasięgiem obejmowała obszar od południa po północ kraju. Konwekcja burzowa (II fala burz) ciągle nie mogła rozwinąć się nad południowo wschodnią Polską tj. obszar woj. małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i cz. świętokrzyskiego i tak stan rzeczy pozostał w zasadzie niezmieniony. Nieliczne wyładowania zanotowano na zachodzie i południu Podkarpacia, następnie nad rejony południowo wschodniej Polski nasunęła się linia ciągłych opadów deszczu, a front tutaj przeszedł w zasadzie bezobjawowo.

  https://zapodaj.net/images/9cc2b008f9717.png

  Wnioski

  1. Najprawdopodobniej niska aktywność elektryczna ośrodków burzowych, ich nieco rozproszony charakter i lokalność wynikała z dosyć mocnego przeszacowania (zawyżania) warunków termodynamicznych co automatycznie generowało wyniki sugerujące wysoki potencjał burzowy.

  2. Warunki kinematyczne jak najbardziej odzwierciedlały stan faktyczny burz co było widoczne przez ich organizację i szybkość poruszania się.

  3. Zagrożenie ze strony silnych, a miejscami niszczących wiatrów było jak najbardziej uzasadnione, co przedstawiają raporty zniszczonych budynków, mnóstwa powalonych drzew i uszkodzonych linii energetycznych

  4. Niewykluczone, że przeszacowana także została zawartość wilgoci nad niektórymi obszarami naszego kraju, co również mogło spowodować rozwój mniejszej ilości burz

  5. Obszar od województwa małopolskiego po podkarpackie został chyba najmniej dotknięty przez zjawiska burzowe mimo, że dane modeli prognostycznych wskazywały na wysoki potencjał do rozwoju burz szczególnie w nocy (wydano tutaj drugi stopień zarówno od Estofexu jak i PŁB). Prawdopodobną przyczyną braku rozwoju wyraźniejszej konwekcji był niekorzystny wysuszający wiatr fenowy (widać to było po zachowaniu się popołudniowych burz nad obszarem Podkarpacia, które trwały maksymalnie 30 minut po czym bardzo szybko gasły). Dopiero wczorajsza aktualizacja modelu GFS z godziny 18 pokazała, że najlepsze warunki na rozwój wieczornych i nocnych burz przesunięte zostały z obszaru SE Polski na pas od Czech po Słowację. Tak się właśnie stało. Przez Słowację przeszedł prawdziwy nocny stroboskop.

  6. Cytat z mojej prognozy :

  Wg mnie najgroźniejsze burze wystąpią dzisiaj nad obszarem południowo wschodniej i północno wschodniej Polski : małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, cz. podkarpackie, cz obszar mazowieckiego, warmińsko mazurskie, podlaskie

  Na starcie odpadają województwa : małopolskie i podkarpackie. Nad Lubelszczyzną przeszły dwie, być może nawet 3 superkomórki burzowe tak więc tutaj nie mam zastrzeżeń. Mazowsze i Podlasie jak najbardziej trafione ze względu na liczne zniszczenia bardzo silnymi wiatrami i wysoką aktywność ośrodków burzowych. Warmińsko mazurskie zanotowało dosyć słabą aktywność burzową. Nie znalazłem informacji o poważnych szkodach w tym województwie.

  Czy prognoza była udana ? Nie do końca. Nie wszędzie udało się dobrze oszacować regiony z największym zagrożeniem. Częściowo była to wina modeli, które nie poradziły sobie przy tak dynamicznej sytuacji, częściowo była to wina warunków nie uwzględnianych przez modele takich jak wiatr fenowy. Szczególnie uderzająco wygląda linia bez wyładowań biegnąca od woj. opolskiego przez łódzkie po mazowieckie. Jeśli mam ocenić swoją prognozę w skali 0 - 10 będzie to prawdopodobnie 5 z plusem. Mogło być lepiej dlatego też chciałbym przeprosić osoby, które się w jakiś sposób zawiodły. W ciągu najbliższych dni nad Polską będzie rozwijać się konwekcja w chłodnej masie powietrza (przelotne opady deszczu i słabe burze adwekcyjne). Temperatury niskie, ale przyjemne.

  https://www.facebook.com/LBLStormchaser/
  pokaż całość

  źródło: total.png

 •  

  @Kruchevski: Front wszedł w dość nietypowy i spokojny sposób jak na taki kontrast termiczny i dostępną energię. Coś się musiało zadziać. Moze było ciut za mocno przysuszone powietrze? Druga sprawa jest taka, ze front bardzo szybko wypychał te chwiejne masy, moze za szybko?

 •  

  Znacie jakiś fajny klub bilardowy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  #rzeszow

 •  

  Halo #rzeszow co tam się u was dzieje? Może ktoś z was zrobić zdjęcie nieba czy widać podobne kręgi?

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  #lubelskiobserwator

  Wieczorem przeanalizujmy wędrówkę frontu pod kątem burz oceniając sprawdzalność prognozy. Niestety nie wszędzie udało sie dobrze oszacować potencjał burzowy. W niektorych regionach front przeszedł bezobjawowo ze spadkiem temepratury. Pojawiały się jednak niszczące porywy wiatru. Mi niestety wyjazd za burzami się nie udał, a zjawiska na Podkarpaciu były słabe i nieliczne. Przyczyn takiego stanu poszukamy wieczorem. Idę spać. Teraz czeka nas kilka dni odchodzenia. Enjoy. pokaż całość

 •  

  Jak tak dalej pójdzie to Makłowiczowi zabraknie Słowaków do gotowania xD
  #burza #pogoda #slowacja #heheszki

 •  

  Wykopki, czy w związku z cyklicznymi zmianami klimatu na ziemi, jest jakaś instytucja Państwowa/Międzynarodowa, która prognozuje najczarniejsze scenariusze odnośnie klimatu/pogody i ewentualnych kataklizmów naturalnych w przyszłości? Chodzi mi solidne oficjalne i merytoryczne źródło, a nie o jakiś #koniecswiata, #nwo, czy modny obecnie #katastrofizm.
  #pogoda #zmianyklimatu
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Na mapach satelitarnych sat24 widać wkraczający rozległy front chłodny, który zmierza w kierunku Polski. Nad naszym krajem od rana jest gorąco i duszno, a to oczywiście zwiastuje daleko idące zmiany w pogodzie. Czy w prognozach zaszły jakieś istotne zmiany ?

  W zasadzie nie. Warto jednak przypomnieć kolejne etapy pogody jakie wystąpią dzisiaj nad obszarem naszego kraju :

  1. Front wkroczy nad północno zachodnią i środkowo północną Polskę za około 2 godziny przynosząc wzrost zachmurzenia, ciągłe opady deszczu i miejscami wyładowania atmosferyczne ze struktur burzowych wbudowanych w strefy opadowe. Za frontem płynie o wiele chłodniejsze powietrze o temperaturze zaledwie 12 - 14 stopni Celsjusza.

  2. Najprawdopodobniej około południa lub tuż po południu na linii :dolnośląskie - wielkopolskie - kujawsko-pomorskie - pomorskie na linii zbieżności wiatru dojdzie do formowania się pierwszych zjawisk burzowych przy czym są sygnały, że najaktywniejszy ma być obszar dolnośląskiego

  3. W kolejnych godzinach popołudniowych linia rozwoju burz będzie przemieszczać się już w kierunku wschodniej Polski obejmując kolejne województwa. Burze możliwe są daleko przed linią frontu na obszarze województwa małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego

  4. Na linii opolskie - śląskie - łódzkie - mazowieckie - warmińsko-mazurskie prawdopodobnie formować się będą kolejne zjawiska burzowe z tendencją do łączenia się w większe formy.

  5. W godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy gwałtowne burze zalegać będą w pasie od północno wschodniej przez środkowo wschodnią po południowo wschodnią Polskę. Tutaj mogą dominować już rozbudowane systemy burzowe (możliwe burze typu MCS)

  Wg mnie najgroźniejsze burze wystąpią dzisiaj nad obszarem południowo wschodniej i północno wschodniej Polski : małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, cz. podkarpackie, cz obszar mazowieckiego, warmińsko mazurskie, podlaskie
  Północno wschodnia Polska ze względu na bardzo korzystne środowisko kinematyczne sprzyjające rozwojowi i organizacji burz superkomórkowych. Południowo wschodnia Polska ze względu na zaleganie znacznie chwiejnej masy powietrza i w mniejszym stopniu ze względu na środowisko kinematyczne.

  Dzisiejsze zjawiska będą przyjmować postać superkomórek burzowych, burz pulsacyjnych, burz wielokomórkowych z segmentami liniowymi. Zagrożeniem będą niewątpliwie bardzo silne porywy wiatru, opady dużego gradu oraz lokalnie nadmierne sumy opadowe.

  Rozpoznawanie rodzaju burzy oraz zjawisk z nią związanych

  Z racji, że dzisiaj planuję z moją ekipą wyjazd na łowy i obserwacje, nie będę miał możliwości prowadzenia relacji w ciągu dnia. Poniżej przygotowałem więc dla was krótki opis odczytywania produktów radarowych, a także co można wywnioskować po obserwacji nieba.

  Superkomórki burzowe jakie niewątpliwie będą dzisiaj formować się nad wieloma obszarami Polski widoczne są na radarach opadowych jako zwarte, niewielkich rozmiarów komórki widoczne na produktach radarowych w formie kulistej, owalnej lub kulistej z wygiętym hakiem. Charakteryzuje je praktycznie maksymalny opad w skali. Skalę można odnaleźć w bocznej zakładce na http://rad1.imgw.pl.

  Superkomórki burzowe widoczne z poziomu radaru :

  https://zapodaj.net/images/2027a40f30e51.png
  https://zapodaj.net/images/802d9ca825408.png
  https://zapodaj.net/images/957b2a2889079.png

  Superkomórkę można rozpoznać także po jej torze ruchu. Często przemieszczają się one wyraźnie inaczej względem pozostałych burz w okolicy (prawo i lewoskrętne). Na stronie https://radar-opadow.pl w prawym górnym rogu po wybraniu produktu zhail otrzymujemy mapkę z procentowym prawdopodobieństwem generowania gradu przez aktualnie rozwinięte burze. Wskaźnik jest dosyć wiarygodny więc polecam z niego dzisiaj korzystać. W superkomórkach głównym zagrożeniem są silne porywy wiatru, a także opady dużego gradu (dzisiaj mogą one sięgać 3 - 3,5 cm)

  Dwie prawoskrętne superkomórki burzowe widoczne z poziomu systemu detekcji wyładowań :

  https://zapodaj.net/images/f24917dee654b.png

  Wielokomórkowe formacje liniowe

  Kolejnym rodzajem burz jakie mogą dzisiaj się pojawiać to układy wielokomórkowe często (choć nie zawsze) z uformowanymi liniami szkwału. Na radarach burze wielokomórkowe prezentują się następująco :

  https://zapodaj.net/images/642944bbbb264.jpg

  Wielokomórkowa formacja burzowa widoczna z poziomu systemu detekcji wyładowań :

  https://zapodaj.net/images/befeb4e9deb7f.png

  Wiele burz wielokomórkowych formuje się w rozległe formy liniowe z uformowanymi liniami szkwału. Na radarze jest to dobrze widoczne w postaci łuków / linii z bardzo silnym opadem mierzonym w skali dBz :

  https://zapodaj.net/images/fe85dd9061dd8.jpg

  W rzeczywistości czoło takiej burzy może wyglądać tak :

  https://zapodaj.net/images/eac49d1150216.jpg

  Widząc taką formę w postaci rozbudowanego wału szkwałowego (chmury szelfowej) należy mieć świadomość nadejścia bardzo silnych, a punktowo niszczących prostoliniowych porywów wiatru. Pod wałem widać gęste smugi opadowe zwiastujące ulewne opady deszczu połączone z gradem (na ogół o niedużej średnicy)
  pokaż całość

  źródło: front.png

 •  

  Duża szansa na grad dzisiaj? Pokiereszuje auta czy raczej nie ma się czego bać?
  #pogoda @Kruchevski

  •  

   @Spektor: Duża. Przede wszystkim z burz superkomórkowych (2 - 3 - 3,5 cm), a takie na pewno będą się formować w ciągu najbliższych godzin. Obserwacja danych radarowych oraz wskaźnika zhail da szansę przewidzieć czy nadchodząca burza ma potencjał gradowy i jak duży może on być.

   +: Spektor
  •  

   @Destruktor91: Na wczorajszej mapce oznaczyłem obszar zachodniopomorskiego z niewielką szansą na wyładowania. Wspomniałem we wczorajszej prognozie, że tutaj ryzyko powstania burz jest najniższe, ale całkowicie nie można ich wykluczyć :

   Pomniejszonym symbolem zaznaczono obszary gdzie prawopodobieństwo rozwoju burz jest na niskim poziomie (jednak ich przypadki są jak najabrdziej możliwe)

   Patrząc na ilość wyładowań jest to i tak bardzo słaby układ wielokomórkowy, który już widać, że wytraca na aktywności.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Tocz się szybciej i dawaj ten deszcz chmurzasty gurwiu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #pogoda #sezonburzowy2018 #polska

  źródło: i.imgur.com

  •  

   @Acrivec: na mapach GFSu widać, że prognozowana wilgoć w różnych warstwach ma być dosyć niska. Jedynie w dolnych dwóch kilometrach troposfery wilgoci ma być na poziomie około 60 - 80 %. Już powyżej zaczynają się suchsze warstwy powietrza. W tym jednak przypadku pojawi się ryzko gwałtownych prądów zstępujących (czyt. microburst, downburst). Zaraz pojawi się wpis o dzisiejszej pogodzie.

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Uwaga na gwałtowne burze w czwartkowe popołudnie, wieczór i noc z czwartku na piątek !

  Symbolem z grotem skierownym do wewnątrz oznaczono obszary z możliwym rozwojem potencjalnie silnych, popołudniowych zjawisk burzowych. Symbolem z grotem skierowanym na zewnątrz oznaczono obszary na których zjawiska powinny być nieco słabsze, ale nadal groźne. Pomniejszonym symbolem zaznaczono obszary gdzie prawopodobieństwo rozwoju burz jest na niskim poziomie (jednak ich przypadki są jak najabrdziej możliwe) - obszary są wyznaczone orientacyjnie w oparciu o najnowsze dane. Rzeczywisty obszar zagrożenia może być przesunięty nieco bardziej na wschód / zachód - zależne to będzie od zasięgu niestabilnej masy i szybkości wędrówki frontu - możliwa aktualizacja mapki jutro przed południem !

  Streszczenie :

  Jutro nad Polskę na kilkanaście godzin napłynie bardzo ciepłe powietrze o znacznym stopniu niestabilności. Popołudniu od zachodu wkroczy aktywny front chłodny powodujący rozwój miejscami bardzo silnych burz w postaci superkomórek oraz większych systemów burzowych (możliwe formy burz typu MCS). Burze te będą rozwijać się popołudniu od południowo zachodniej, przez centralną po północno wschodnią Polskę obierając kierunek północno wschodni. Zjawiska rozwiną się także nad obszarem środkowo południowej i południowo wschodniej części Polski. Dominować mają pojedyncze komórki i formy wielokomórkowe generujące ulewne opady deszczu, bardzo silne porywy wiatru i miejscami opady gradu do 3 - 3,5 cm średnicy. Wieczorem i w nocy strefa licznych i aktywnych burz obejmie pas głównie południowo wschodniej Polski- tutaj spodziewać się trzeba przede wszstkim wielogodzinnych, intensywnych opadów deszczu powodujących podtopienia i lokalne zalania.

  Zagrożone województwa: warmińsko - mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie, a także niewykluczony pas od woj. śląskiego po dolnośląskie.

  Zgodnie z poprzednim wpisem czas na oficjalną prognozę pogody dotyczącą możliwego wystąpienia gwałtownych burz nad znacznym obszarem Polski, które pojawią się jutro popołudniu, wieczorem a także częściowo w nocy z czwartku na piątek.

  SYTUACJA SYNOPTYCZNA

  W czwartek obszar Polski dostanie się pod wpływ pogłębiającego się układu niżowego Cathy z centrum lokującym się nad wodami Bałtyku i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Przed frontem na okres kilkunastu godzin wkroczy bardzo ciepła, niestabilna masa powietrza o dużej zawartości wilgoci w pionowym profilu troposfery, która zostanie następnie wypchnięta poza granice Polski przez strefę frontową. W obrębie frontu jak i w pewnej odległości na wschód od niego wykształcą się wyraźne linie zbieżności wiatru napędzające rozwój zjawisk burzowych. Wspomniany front chłodny będzie granicą styku dwóch skrajnych mas powietrza o znacznej różnicy temperaturowej. W korelacji z mocną niestabilnością, pogłębiającą się zatoką i frontem chłodnym nad Polską rozwinąć się mogą silne, a miejscami bardzo silne burze.

  WARUNKI TERMODYNAMICZNE I KINEMATYCZNE

  Wspomniana wyżej masa powietrza będzie charakteryzować się niestabilnością CAPE osiągającą poziom od 1000 do nawet 2500 J/kg (rzeczywisty poziom możliwy w granicach 2000) przy wodności troposfery osiągającej nawet 38 - 42 mm. Nasz kraj dodatkowo znajdzie się na krawędzi wyraźnego prądu strumieniowego (bardzo silny przepływ na poziome około 9km co jednocześnie przełoży się na pojawienie się wyraźnej kinematyki ruchu mas powietrza w obszarze chwiejności :

  https://zapodaj.net/images/1099010a953b3.png

  Prognozowany zasięg oraz poziom chwiejności termodynamicznej (GFS vs WRF)

  https://zapodaj.net/images/489d1a8a15a69.png
  https://zapodaj.net/images/56add5400b8b8.png

  Prognozowane uskoki prędkościowe wiatru w warstwie 0-6 km będą mieścić się w przedziale 12 - 24 m/s. Dla uskoków z warstwy dolnej 0-1 będą one wynosić 2 - 10 m/s. Pojawi się również podwyższony uskok kierunkowy w warstwie 0 - 3 km (zmiana kierunku wiatru wraz z wysokością - istotny parametr do rozwoju superkomórek) osiągający poziom 100 - 150 m2/s2. Dodatkowo w wzdłuż frontu jak i dalej na wschód od niego wykształcą się linie zbieżności wiatru w dolnym kilometrze troposfery wzdłuż których będą rozwijać się i organizować potencjalnie silne burze.

  Prognozowane uskoki wiatrowe i linia zbieżności wiatru :

  https://zapodaj.net/images/8a02529a427c8.png
  https://zapodaj.net/images/f07a48592b0d0.png
  https://zapodaj.net/images/7cc1cbcbaa6a8.png
  https://zapodaj.net/images/1000aa14a5635.png

  CHARAKTERYSTYKA BURZ I ICH ZASIĘG

  Z racji prognozowanego wystąpienia znacznej chwiejności termodynamicznej pokrywającej się na ogół z dobrym środowiskiem kinematycznym oraz dodatkową obecnością pogłębiającej się zatoki niskiego ciśnienia i frontu chłodnego należy spodziewać się dynamicznego rozwoju burz, które będą przyjmować postać izolowanych superkomórek burzowych, burz pulsacyjnych i układów wielokomórkowych z uformowanymi liniami szkwału. W związku z wysoką wodnością troposfery burze będą cechować się generowaniem ulewnych opadów deszczu. W przypadku rozwoju superkomórek burzowych pojawi się ryzyko wystąpienia opadów gradu osiągającego nawet 3 - 4 cm średnicy. Dodatkowo należy liczyć się z obecnością silniejszych porywów wiatru na poziomie 65 - 85 km/h. W przypadku rozwoju wielokomórkowej formacji liniowej, a taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, na jej czele uformować się może linia szkwału. W tego typu sytuacjach porywy wiatru mogą osiągać poziom nawet 100 km/h. W najlepiej rozwiniętej superkomórce burzowej w jej dolnej podstawie może uformować się zalążek trąby powietrznej - ryzyko zejścia i kontaktu z ziemią jest względnie niskie.

  Front chłodny swoją obecność zaznaczy w pierwszej kolejności w pasie od północno zachodniej po środkowo północną Polskę około południa w postaci ciągłych opadów deszczu w struktury których mogą być wbudowane ośrodki burzowe. Tam też pojawią się spore spadki temperatur do poziomu 12 - 15 stopni. Po południu (godziny około 12 - 14 lub nieco później) burze uaktywnią się prawdopodobnie na linii zbieżności wiatru biegnącej od południowo zachodniej, częściowo centralnej po środkowo północną Polskę (pas od województwa dolnośląskiego, cz. wielkopolskiego, kujawsko pomorskiego po cz. pomorskiego) - zaznaczam jednak, że ciężko jest określić dokładny pas, w którym dojdzie do formowania się pierwszych burz w zasięgu frontu. Jeśli się uformują będą przyjmować formę superkomórek i układów wielokomórkowych z szybką wędrówką na wschód. Tak więc te regiony będą "produkować" burze dla pozostałej części Polski i nie powinny być aż tak gwałtowne. Burze jednocześnie mogą zacząć się formować nad południowo wschodnią Polską czyli znacznie dalej od strefy frontu chłodnego - tyczy się to województw : świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie, lubelskie. - tutaj pojawią się prawdopodobnie struktury superkomórkowe i burze pulsacyjne z ulewnymi opadami deszczu.

  W kolejnych godzinach popołudniowych i wieczornych mniej więcej w pasie od województwa opolskiego, przez łódzkie, mazowieckie po warmińsko - mazurskie będzie formować się już lepiej zorganizowana linia burz w postaci większych układów wielokomórkowych i dosyć silnych superkomórek. Burze będą generować ulewne opady deszczu, bardzo silne porywy wiatru i miejscami większe opady gradu. Na tej linii należy upatrywać formowania się większych klastrów burzowych (możliwe formy MCS). Tutaj scenariusze pogodowe są już różne. Najprawdopodobniej nad północno wschodnią Polską uformuje się duży układ burzowy obejmujący województwo warmińsko mazurskie, podlaskie i częściowo mazowieckie. Jednocześnie duże skupisko burz ma utrzymywać się nad środkowo południową i południowo wschodnią Polską - tutaj również prawdopodobnie dojdzie do uformowania się dużego systemu burzowego (prawdopodobnie MCS) obejmującego obszar województwa lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego (godziny wieczorne i cz. nocne) - tutaj burze mogą generować nawalne wręcz opady deszczu powodujące podtopienia i lokalne powodzie błyskawiczne

  Prognozowany rozwój burz - model UM 4 :

  https://zapodaj.net/images/0544f700fb008.png
  https://zapodaj.net/images/f5e332570d45c.png
  https://zapodaj.net/images/5faa56c748b97.png

  Podsumowując :

  Jutrzejsze burze rozwiną się początkowo w pasie od południowo zachodniej, przez częściowo centralną po północno wschodnią Polskę przyjmując postać superkomórek, układów wielokomórkowych i pojedynczych burz pulsacyjnych. Jednocześnie burze będą mogły rozwijać się nad środkowo południową i południowo wschodnią Polską w znacznej odległości przed frontem - tutaj dominować będą burze pulsacyjne i wielokomórkowe oraz lokalnie superkomórkowe o nieco wolniejszej prędkości przemieszczania się ale charakteryzujące się bardzo wysokim uwodnieniem. W kolejnych godzinach silne burze rozwiną się w pasie od Polski centralnej po północno wschodnią łącząc się w większe klastry wielokomórkowe przesuwające się w kierunku północno wschodnim. Silna strefa burz ponownie rozwinie się wieczorem i w nocy także nad południowo wschodnią i środkowo północną i częściowo środkowo wschodnią Polską - tutaj pojawić się mogą bardzo uwodnione klastry burzowe a nawet układy training storms. Zagrożenia : bardzo silne porywy wiatru szczególnie w przypadku układów liniowych i superkomórek - nawet do 100 km/h, opady gradu do około 3 - 3,5 cm (w przypadku superkomórek), ulewne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania.
  pokaż całość

  źródło: map1.jpg

 •  

  @Kruchevski Jak tam pogoda na najbliższe dwa dni? Będzie napierniczało gradem i piorunami? Lubelskie / Podkarpacie here ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  +: mar0uk
  •  

   @Voltaire: Zapoznałeś się już z prognozą na jutrzejszy dzień ? Może być niezły stroboskop nad PDK-LU połączony z hektolitrami wody ( ͡° ͜ʖ ͡°) Od piątku chłodno jak na jesień.

 •  

  Szukam legitnego fryzjera meskiego w #rzeszow

  Mam na glowie rozpierdol i potrzebuje, zeby mi ktos powiedzial jak to ogarnac i dobral fryzure.

  Kogo polecicie?

  #fryzjer #pytanie

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Załączona grafika: Analiza pogodowa na czwartkowe popołudnie.

  Już za kilkadziesiąt godzin nad Polskę nadciągnie rozległy front chłodny związany ze skandynawskim układem niżowym Cathy. Front ten będzie zbudowany na imponującym kontraście termicznym rozdzielającym dwie bardzo odmienne masy powietrza. Czwartkowe popołudnie, wieczór i noc z czwartku na piątek w wielu miejscach minie pod znakiem gwałtownych burz superkomórkowych, a także dobrze zorganizowanych burz o charakterze liniowym (MCS). Sytuacja niewątpliwie kwalifikuje się w tej chwili na drugi stopień zagrożenia burzowego w trzystopniowej skali. Burze będą formować się w pasie od południowo zachodniej, przez centralną po środkowo północną Polskę, a następnie bardzo szybko będą się organizować propagując na wschód Polski (szczególnie silne burze mogą pojawić się wieczorem i w nocy w pasie od środkowo południowej po południowo wschodnią Polskę)

  W godzinach wieczornych pojawi się obszerna analiza (w zależności od godziny pojawienia się najnowszych danych modeli), w której poruszę kolejno sytuację synoptyczną, a następnie na podstawie najnowszych danych modeli prognostycznych opiszę które regiony powinny spodziewać się uderzenia dosyć silnych burz jakie niewątpliwie pojawią się jutro. Niewykluczone, że będą to najsilniejsze burze w dotychczasowym sezonie burzowym. Do usłyszenia.

  Źródło grafiki: pivotalweather.com
  pokaż całość

  źródło: analiza.jpg

 •  

  Miraski czy jest sposob aby sprawdzic jaka była pogoda w maju nad Europą? Mam na myśli jakis archiwalny radar burz, bo odrzucono mi wniosek o odszkodowanie za odwołany lot w easyjecie wlasnie ze względu na pogodę, przynajmniej tak piszą... podejrzewam, ze tak każdemu piszą.
  #pogoda #lotnictwo tez bo moze macie rady jak postępować teraz.

 •  

  Dawno nie było to wstawie dzisiaj taką skode posiadającą #zolteblachy z #rzeszow. W sumie to chyba też i #opuszczone bo od kilku lat ją kojarze w tym samym miejscu stojącą

  pokaż spoiler #carboners

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  @Kruchevski
  mordeczko, jaka jest szansa że w końcu po miesiącu suszy i upałów w końcu spadnie deszcz na mazurach?
  Cała roślinność leży.
  #lubelskiobserwator

  •  

   @OlejekErotyczny: Opadów deszczu głównie pochodzenia burzowego należy spodziewać się jutro popołudniu i wieczorem. W ciągu weekendu w chłodnej masie powietrza jaka napłynie w nocy z czwartku na piątek będą rozwijać się chmury kłębiasto deszczowe generujące przelotne opady. Podwyższona szansa na opady jest więc możliwa od jutra do niedzieli.

   +: Infrass
 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Niewątpliwie interesujące, ale zarazem niepewne prognozy uwzględniane są na okres czwartku i nocy z czwartku na piątek, kiedy to na krótki okres w trakcie czwartkowego dnia z południa wpompowana ma być nad obszar Polski gorąca masa powietrza o znacznym stopniu chwiejności. Popołudniowe temperatury na chwilę obecną mogły by osiągać poziom 28 - 30 stopni Celsjusza. Jeszcze tego samego dnia doszło by do dynamicznego wypchnięcia ciepłego powietrza poza granice naszego kraju przez rozległy front chłodny (niewykluczone, że będzie on miał cechy frontu polarnego !) Między obszarem przed-frontowym, a obszarem za frontem różnica temperaturowa mogła by sięgać nawet 15 - 17 stopni Celsjusza - jest to naprawdę spory kontrast termiczny, który może zwiastować, że proces wypychania gorącej masy powietrza skończyć mógłby się wielogodzinnymi burzami o bardzo dobrej organizacji wędrującymi praktycznie przez całą Polskę.

  Bardzo ciekawie prezentuje się prognozowane zróżnicowanie temperaturowe na czwartkowe popołudnie. Polska północno zachodnia za obszarem frontu z temperaturami 10 - 12 stopni vs pozostały obszar kraju z temperaturami sięgającymi aż 26 - 28 stopni Celsjusza :

  https://zapodaj.net/images/05500942c4e1e.png

  Póki co zasięg na ten termin mają m.in. modele GFS i ECMWF, które jednak prezentują dosyć różne scenariusze pogodowe. Głębsza analiza i próba nakreślenia warunków pogodowych na czwartek będzie możliwa dopiero gdy zasięg na ten termin osiągną krótkoterminowe modele mezoskalowe UM jak i WRF. Po przejściu frontu (to, że przejdzie przez Polskę jest pewne) przyjdzie kilkudniowe, znaczne ochłodzenie, które wspomagane będzie obecnością stabilnego wyżu z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich (napływ wychłodzonego powietrza do Europy po wschodniej orbicie wyżu)

  Prognozowana wymiana mas powietrza nad znacznym obszarem Europy :

  https://zapodaj.net/images/126d2763c1393.gif

  Prognozowana chwiejność termodynamiczna na czwartkowe popołudnie

  https://zapodaj.net/images/bb35cfb18e09a.jpg

  Tak jak pisałem. Sytuacja jest dynamiczna i ciągle brakuje danych do opracowania dokładnej analizy. W każdym bądź razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że jednak w czwartkowe popołudnie, wieczór i noc z czwartku na piątek nad Polską pojawić się może spora liczba burz o wysokiej aktywności. Do tego tematu wrócimy w środę wieczorem jako szerszy opis, albo w czwartek z rana już jako oficjalna pogoda z ostrzeżeniami.
  pokaż całość

  źródło: map1.jpg

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Dwa lata po gwałtownej burzy bow echo nad Polską

  Dokładnie dwa lata temu nad Polską doszło do wystąpienia wyjątkowo korzystnych warunków kinematycznych i termodynamicznych sprzyjających rozwojowi bardzo gwałtownych układów burzowych. Na dobę przed spodziewanym silnym incydentem burzowym już było wiadomo, że szczególnie gwałtowne formacje burzowe przejdą nad północno wschodnią i częściowo wschodnią Polską gdzie środowisko bardzo silnych uskoków wiatrowych i wielkoskalowego wspomagania ruchów wznoszących nałożyć się miało z mocno niestabilną masą powietrza. Już na tym etapie istniało wysokie prawdopodobieństwo, że w tym regionie popołudniu rozwinąć się może rozległa burza wielokomórkowa z doskonale uformowaną linią szkwału i niewykluczonymi segmentami bow echo. Dodatkowo należało się liczyć z rozwojem silnych superkomórek generujących znaczące opady gradu i bardzo silne porywy wiatru.

  Sytuacja sytnoptyczna z 17.06.2016. Opis : prognoza PŁB

  Polska znalazła się na wschodniej krawędzi długiej fali górnej, której oś w piątek po południu ma przebiegać przez kraje Europy Zachodniej, w tym Francję i Kraje Beneluksu. W nocy z czwartku na piątek, za ciepłym frontem atmosferycznym niżu znad Czech z południa do naszego kraju wtargnie na kilkanaście godzin bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego. Niż znad Czech w wyniku oddziaływania strefy wyjściowej silnego prądu strumieniowego (40-50 m/s na wys. 300 hPa i 30-35 m/s na wys. 500 hPa) będzie dość szybko pogłębiać się i przemieszczać na północ i północny wschód. W ciepłym sektorze niżu pojawi się umiarkowanie duża chwiejność termodynamiczna troposfery. W piątek nad ranem chłodny front atmosferyczny związany z omawianym niżem znacząco przyspieszy swoją wędrówkę przez Polskę, szybko wypychając powietrze zwrotnikowe na wschód. Za frontem napłynie o około 10-12 st.C chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Z uwagi na dynamiczny proces przemieszczania się niżu i jego ciepłego sektora przez Polskę w warunkach obecności chwiejności termodynamicznej, prognozuje się wystąpienie burz, które w wielu miejscach, zwłaszcza na wschodzie i północy kraju, mogą być wyjątkowo silne.

  Już około południa burze nad Polską wykazywały się bardzo dobrą organizacją. Dominowały układy superkomórkowe i niewielkie formy wielokomórkowe. Z każdą godziną na radarach widać było formującą się rozległą burzę liniową z późniejszymi segmentami bow echo, która szybko zmierzała w kierunku województwa warmińsko - mazurskiego i podlaskiego - w tych regionach wydano najwyższy stopień zagrożenia burzowego (3/3). Bow echo w dojrzałej fazie cechowało się generowaniem gwałtownych wiatrów prostoliniowych na poziomie 100 km/h i więcej. Na czele układu wędrowała świetnie zorganizowana chmura szelfowa. Oprócz głównego układu pojawiły się także bardzo silne superkomórki m.in. nad województwem lubelskim. Szczególnie duże straty w związku z burzami zanotowano na Podlasiu nad Puszczą Knyszyńską. Członkowie stowarzyszenia Skywarn Polska zgłosili aż 407 raportów dotyczących gwałtownych zjawiskach atmosferycznych (baza ESWD) na terenie Polski, z czego zdecydowana większość dotyczyła bardzo silnych / niszczących porywów wiatru.

  https://i.imgur.com/ohrTfjO.jpg

  Fot : Grzegorz Zawiślak - Polscy Łowcy Burz

  Przebieg rozwoju burz oraz formowanie się układu bow echo nad Polską :

  http://s6.ifotos.pl/img/bowechopn_qerrnpa.png
  pokaż całość

  źródło: 2.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

  Załączona grafika : Symulowana maksymalna odbiciowość radarowa na jutrzejsze popołudnie - możliwe popołudniowe burze nad zachodnią Polską

  W tej chwili w regionach Wysp Brytyjskich przemieszcza się płytki układ niskiego ciśnienia o nazwie Alana. Z niżem związana jest strefa frontu okluzji wędrująca w kierunku wschodnim mając na swojej trajektorii m.in. obszar Polski.

  https://zapodaj.net/images/0a8c3717a7369.jpg

  Front ten przyniesie jutro po południu pogorszenie pogody przede wszystkim nad zachodnią i częściowo północną Polską w postaci lokalnych opadów deszczu, wzrostu zachmurzenia, zjawisk burzowych, a ostatecznie wymiany mas powietrza na chłodniejsze polarnomorskie. Obecna, dosyć stabilna aura związana jest z oddziaływaniem układu wysokiego ciśnienia Alessandro.

  Jutro nad obszarem przede wszystkim zachodniej Polski zalegać będzie ciepły sektor powierza o zwiększonej zawartości pary wodnej. Temperatury nad zachodnią i centralną Polską wzrosną do poziomu nawet 26 – 27 stopni Celsjusza. W skali całego kraju temperatura w ciągu dnia będzie na ogół wyrównana. W korelacji z dziennym oddziaływaniem słonecznym, zwiększonym profilem wilgotnościowym, frontem chłodnym (ze zbieżnością w dolnej troposferze) i zatoką niskiego ciśnienia należy spodziewać się rozwoju burz. Te prawdopodobnie będą rozwijać się około południa i popołudniu przy czym ich liczebność i aktywność nie będzie zbyt duża. Potencjał na rozwój burz będzie rozciągał się jutro w strefie frontowej biegnącej od południowo zachodniej, przez środkowo zachodnią, północno zachodnią po środkowo północną Polskę. Przekładając to na województwa : pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko pomorskie, cz. warmińsko mazurskie.

  Prognozowana zbieżność wiatru w dolnym kilometrze troposfery na jutrzejsze popołudnie

  https://zapodaj.net/images/2e95bee7b0c8e.png

  Prognozowana chwiejność termodynamiczna na jutrzejsze popołudnie. Dane : GFS

  https://zapodaj.net/images/53bfcd62fd292.png

  Najkorzystniejsze warunki termodynamiczne i kinematyczne będą koncentrować się nad północno zachodnią i środkowo północną Polską. Tam też należy spodziewać się nieco lepszej organizacji burz. Pojawić się mogą przypadki rozwoju superkomórek burzowych, a także niewielkich wielokomórkowych segmentów liniowych z silniejszymi porywami wiatru. Oprócz tego należy spodziewać się silnych opadów deszczu, a także niewykluczonych opadów gradu. Po zachodzie słońca burze będą tracić na intensywności. Nie można do końca wykluczyć rozwinięcia się kilku słabych ośrodków burzowych dalej na wschód od strefy oddziaływania frontu, ale prawdopodobieństwo jest dosyć niskie (regiony Polski centralnej).

  W nocy z niedzieli na poniedziałek obszar południowo wschodniej Polski tj. Lubelszczyzna, Podkarpacie, Świętokrzyskie dostaną się pod wpływ rozległego obszaru obniżonego ciśnienia z nad południowo wschodniej Europy, w którym to dochodzi dzisiaj do rozwoju licznych zjawisk burzowych. W godzinach nocnych nad wspomniane regiony nasunąć ma się strefa umiarkowanych i lokalnie silniejszych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego o charakterze rozproszonym. Istnieje niewielka szansa, że w struktury bardziej rozbudowanych stref opadowych będą wbudowane segmenty burzowe generujące pojedyncze wyładowania atmosferyczne (głównie Podkarpacie i Lubelszczyzna). Zachmurzenie piętra średniego i wysokiego będzie koncentrować się nad południowo wschodnią Polską już w ciągu dnia.

  Prognozowane pole ciśnienia na noc z niedzieli na poniedziałek. Dane : UMPL 4km

  https://zapodaj.net/images/85ea36b3d5046.png

  W poniedziałek strefa frontowa przesunąć ma się nad wschodnią ścianę Polski dając w efekcie rozwój popołudniowych zjawisk burzowych głównie nad południowo wschodnią i środkowo wschodnią Polską.

  Co w kolejnych dniach ?

  Po przejściu w poniedziałek frontu chłodnego obszar Polski dostanie się pod wpływ rozbudowującego się klina wysokiego ciśnienia biegnącego od Azorów przez Europę zachodnią sięgając granic wschodnich.

  https://zapodaj.net/images/e0898d8cd21f6.jpg

  Stabilizacja ciśnienia spowoduje wystąpienie dosyć pogodnej aury z niewielką szansą na opady deszczu – opis dotyczy okresu do środy, gdyż w czwartek być może nadejdzie dosyć wyraźna zmiana pogody.

  https://www.facebook.com/LBLStormchaser/
  pokaż całość

  źródło: maxDBZ_eu.png

  •  

   @ntr1987: Teraz jest okej. Nie napisałem tego wcześniej, ale miałem już podobną sytuację, tylko wtedy potraktowałem to jako przypadkową awarię. Zawiesił mi się podczas przeglądania internetu i muzyce w tle. Ponownie obraz wyglądał tak jak dzisiaj, a muzyka się zawiesiła i ciągle buczyło. Czyli jednak coś mu dolega. Ciekawe czy hard reset by mu pomógł

   +: Freakz
 •  

  #lubelskiobserwator

  Wpis o pogodowych newsach przesunięty w czasie prawdopodobnie do wieczora. Laptop postanowił sie zawiesić pod koniec pisania tekstu. Ktoś ma pomysł jakie są przyczyny tej katastrofy ? Zawiesiła sie także muzyka w tle i ciągle buczy.

  ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze

  Mezoskalowy układ konwekcyjny, który wczoraj narodził się na południu Niemiec mniej więcej na linii Stuttgard - Kempten przetoczył się w nocy nad Czechami wykazując się imponującą aktywnością elektryczną i zasięgiem. W tej chwili burza choć w formie mocno osłabionej nadal podąża na wschód i przemierzyła już ponad 1000 km ! Obecnie jej rozpadające się elementy w postaci rozległych stref opadów wielkoskalowych ciągną się od południa Mazowsza, przez ziemię Świętokrzyską po Małopolskę nadal okresowo generując wyładowania atmosferyczne. Szczególnie imponująco wygląda to z poziomu satelity w postaci rozległego "placka" - jest to rozdmuchane na setki kilometrów kowadło burzowe :

  https://zapodaj.net/images/940d94d619852.png

  Dzisiaj obszar południowej Polski znajduje się pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego biegnącego od zachodniej Europy po wschód. W jego ciepłym wycinku jaki dzisiaj będzie oddziaływał nad południowo wschodnią Polską doszło do powstania płytkiego, mezoskalowego wiru niżowego, który po południu nad obszar przede wszystkim województwa Małopolskiego i Podkarpackiego zaciągnie wilgotną i mocno niestabilną masę powietrza (cechy zwrotnikowe). Jego bliska obecność wyżej wymienionych województw da w konsekwencji bardzo korzystne środkowisko kinematyczne do formowania się struktur burzowych. Na szczególną uwagę zasługują wysokie wskazania ścinania kierunkowego wiatru oraz uskoków prędkościowych. Obecność niżu będzie także wymuszać silne ruchy wznoszące w średniej troposferze.

  Warunkiem rozwoju dzisiejszych gwałtownych burz będzie wystąpienie oczka przejaśnień w rozległym zachmurzeniu wielowarstwowym, które zalega obecnie nad południową Polską.

  W przypadku szybkiego zaniku chmur na rzecz insolacji słonecznej, około południa i popołudniu głównie na linii Małopolska - Podkarpackie może dojść do inicjacji dosyć silnych burz przy czym inicjacja nastąpi najprawdopodobniej nad Małopolską (a więc mniejsze zagrożenie od strony burz), a burze w dojrzałej fazie wkroczyć mogą nad Podkarpacie (wysokie zagrożenie od strony burz). Czego można się spodziewać w przypadku sprawdzenia się powyższej prognozy ? Głównym typem burz jakie dzisiaj mogą wystąpić są zdecydowanie superkomórki burzowe z rodziny wysokoopadowych (HP). Będą one miały potencjał do generowania nawalnych opadów deszczu powodujących podtopienia i powodzie błyskawiczne. Pojawi się też podwyższone ryzyko opadów gradu o średnicy nawet około 4 cm. Najlepiej uformowane superkomórki będą stwarzały zagrożenie silnymi porywami wiatru. Kolejnym wariantem jest uformowanie się struktury z linią szkwału pod którą prostoliniowe wiatry mogły by osiągać poziom nawet 100 km/h. Kluczowe będą najbliższe godziny. Tak jak podkreśliłem wyżej. Muszą pojawić się większe rozpogodzenia nad środkowo południową i południowo wschodnią Polską. Sytuacja jest więc dzisiaj niepewna ¯\_(ツ)_/¯
  pokaż całość

  GIF

  źródło: 3532815.gif (1.86MB)

 •  

  Nieziemska Superkomórka burzowa <3
  przypadek nie sadze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze

  źródło: serduszko_03.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze

  Nadciągający w tej chwili nad Czechy gwałtowny system burzowy MCS propagować będzie w ciągu nocy w kierunku cz. południowo zachodniej, środkowo południowej Polski docierając tam w osłabionej fazie późną nocą lub wczesnym porankiem. Nadal będzie on generował dużą liczbę wyładowań, a przede wszystkim ulewne, a miejscami wręcz nawalne opady deszczu. Około południa i popołudniu bardzo gwałtowne burze mogą rozwinąć się na linii Małopolskie - Podkarpackie (Małoposlkie - produkcja ; Podkarpacie - główna fala burz). Wycinek mocno niestabilnej i wilgotnej masy pokryć ma się z bardzo silnym ścinaniem kierunkowym i prędkościowym wiatru - taka mieszanka może zaowocować rozwojem niebezpiecznych superkomórek burzowych o potencjale do generowania gradu nawet w okolicach 5 cm i porywach szkwałowych wiatru nawet do 100 km/h. Warunki jakie jutro będą panować przede wszystkim nad województwem podkarpackim będą powodowały podwyższone ryzyko uformowania się w burzach superkomórkowych (w dolnej części czyt. chmura stropowa) lepiej rozwiniętych zalążków trąb powietrznych z możliwym krótkotrwałym zejściem i kontaktem z lądem. Nie można wykluczyć rozwinięcia się formacji liniowej z niszczącymi wiatrami.

  Brzmi groźnie. Warunki jakie wyliczają modele niewątpliwie są niepokojące, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna i zależna od:

  -trajektorii i aktywności burzy nad Czechami, która w nocy i z rana będzie przemieszczać się nad Polską (poziom
  zachmurzenia)

  -trajektorii płytkiego niżu, który wspomagać ma rozwój gwałtownych burz

  -rzeczywistego zasięgu niestabilnego sektora powietrza

  Te czynniki będą miały wpływ na rozwój potencjalnie niebezpiecznych burz. Pomimo kilkunastu godzin do omawianego terminu ciągle nie można do końca powiedzieć czy nie rozwiną się one ostatecznie tuż za naszą południową granicą.

  W tej chwili sytuacja kwalifikuje się na drugi stopień zagrożenia burzowego w trzystopniowej skali (głównie obszar Małopolski i Podkarpacia)

  Jutro z rana jeśli będzie taka potrzeba postaram się wydać jakieś ostrzeżenia bazując na danych satelitarnych i nowszych danych modeli. Tymczasem mieszkańcy województw głównie środkowo południowych mogą być zaskoczeni przez nocne i poranne wyładowania. Wypatrujcie w południowe niebo.
  pokaż całość

  źródło: 1.jpg

 •  

  Na jakiej stronie najlepiej sprawdza się pogoda? Do dziś mam możliwość anulowania rezerwacji apartamentu w Krakowie, 19-21 czerwiec, jak ma lać to bezsensu ( ͡° ʖ̯ ͡°) Na jednej podają że słonecznie, na drugiej że lekki deszczyk a na trzeciej że będzie burza cały dzień (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  #pogoda

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Kruchevski

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.