Łowca burz z Lubelszczyzny. Prognoza i analiza groźnych zjawisk meteorologicznych.

 •  

  #pogoda #snieg #zima #lubelskiobserwator

  Oddziaływanie układu wysokiego ciśnienia zapewnia nam bezchmurną aurę nad większością kraju. Jedynie na południowym wschodzie Polski gromadzi się więcej chmur z których sypie śniegiem (obecnie głównie Podkarpacie). Dostępne zdjęcia satelitarne pokazują niecodzienny widok. Polska w tej chwili jest podzielona niemal w połowie jeśli chodzi o warunki zimowe. Podczas gdy obszary od południowego zachodu częściowo przez centrum po południowy wschód Polski pokryte są warstwą śniegu, tak nad obszarami położonymi na północ śniegu nie ma w ogóle !

  Polska A i B ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #snieg #zima #lubelskiobserwator

  Kolejna porcja opadów śniegu

  Poniższa prognoza dotyczy województw : Podkarpackiego, Małopolskiego, częściowo Lubelskiego i Świętokrzyskiego

  Zgodnie z prognozami nad obszarami od południowego zachodu przez centrum po południowy wschód Polski przetoczyły się umiarkowane i intensywne opady śniegu. Najmocniej dosypało nad Lubelszczyzną i ziemią Świętokrzyską, gdzie akumulacja śniegu lokalnie wyniosła aż 20 - 22 cm. Przed nami kolejna porcja opadów śniegu w związku z przechodzącym stosunkowo blisko południowej Polski płytkiego układu niskiego ciśnienia wraz z rozległą strefą opadów atmosferycznych :

  http://wstaw.org/m/2018/03/17/12_1.gif

  Tym razem będziemy mieli do czynienia tylko z opadami śniegu na ogół umiarkowanymi. Te zaś będą wkraczać nad obszar Podkarpacia w drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Jutro w ciągu dnia opady śniegu będą rozrastać się w kierunku Małopolski, Lubelszczyzny i być może także nad ziemię Świętokrzyską. Dobrze obrazują to wyliczenia modelu UMPL o siatce 1,5 km :

  http://wstaw.org/m/2018/03/17/umpl.jpg

  Warto również wspomnieć o jutrzejszym silnym wietrze, który będzie w wielu miejscach powodował zamiecie i zaspy śnieżne. Szczególnie dokuczliwy wiatr pojawi się nad województwem Podkarpackim i to tam pojawią się na najkorzystniejsze warunki na rozwój zasp. Maksymalne porywy mogą dochodzić nawet do 70 km/h. Do godzin porannych w poniedziałek pokrywa śnieżna głównie na Podkarpaciu i w Małopolsce może wzrosnąć do poziomu 5 - 10 cm. W południowych partiach województw nie można wykluczyć okolic 15 cm i powyżej. Nieznaczny wzrost pokrywy pojawi się także na południu Lubelszczyzny i częściowo w regionach ziemi Świętokrzyskiej. W ciągu dnia będzie zimno. Szczególnie wzdłuż południowej i południowo wschodniej Polski : -6 / -8 stopni. Uwzględniając silny wiatr odczucie chłodu będzie znacznie większe.
  pokaż całość

  źródło: um.jpg

  •  

   @Solitary_Man: o 50 cm nie wspominałem, a raczej o lokalnych wartościach rzędu 30 cm. Przez większość czasu dużo wskazywało na to, że taki poziom pokrywy śnieżnej wystąpi bez problemu. Teraz nie jestem do końca tego pewien. Nie oznacza to, że nie pojawi się sporo śniegu. Padać będzie przez kilkanaście godzin w towarzystwie silnego wiatru i wymuszania orograficznego (co może powodować tworzenie się silniejszych struktur opadowych regionach górskich i podgórskich). pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  #lublin
  @Kruchevski od tygodnia ostrzegał przed śnieżycami, a w Lublinie wszyscy zaskoczeni. Trza było słuchać, robić zapasy na trzy dni i bunkrować się w domach, a nie na ulice wyjeżdżać :/

 •  

  #pogoda #snieg #lubelskiobserwator #zima

  Grafika : Aktualnie położenie oraz intensywność strefy opadów atmosferycznych nad obszarem Polski

  W pasie od południowego zachodu, przez centrum po wschód / południowy wschód rozciąga się strefa umiarkowanych i intensywnych opadów śniegu. Opady deszczu notowane są jeszcze na południu Polski w związku z ciepłym sektorem, lecz ten będzie coraz szybciej odpuszczał, ustępując chłodnej masie powietrza z północy. Zaowocuje to licznymi oblodzeniami, a w godzinach nocnych opadami śniegu.

  Oddziaływanie układu niskiego ciśnienia dopiero się rozpoczęło. W wielu miejscach naszego kraju śnieg będzie nieprzerwanie padał do godzin porannych w sobotę. Obecnie jestem w swoich rodzinnych stronach na Lubelszczyźnie, gdzie już notuję pokrywę o wartości 3 cm. Zgodnie z danymi to właśnie regiony Lubelszczyzny, a także Świętokrzyskiego i południa Mazowsza zanotuje najwyższy wzrost pokrywy osiągający do jutrzejszych godzin przedpołudniowych poziom 10 - 15 stopni, a w niektórych regionach powyżej 15 cm.

  Kolejna strefa śniegu spodziewana jest w trakcie niedzieli i nocy z niedzieli na poniedziałek, a najbardziej we znaki da się mieszkańcom południowo wschodniej Polski. Informacje o nadciągającej drugiej porcji opadów śniegu pojawią się w sobotę wieczorem.
  pokaż całość

  źródło: radar.png

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator

  U nas na niebie jeszcze spokój i sielanka. Tymczasem dostępne zdjęcia satelitarne pokazują obraz powstawania generatora śnieżyc, który uaktywni się jutro w godzinach wieczornych na terenie Polski ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nad Skandynawią widzimy obszar z zaleganiem bardzo małej ilości zachmurzenia związany z rozbudowującym się wyżem Irenaus. W obszarze wyżu zalega mroźne powietrze, które stopniowo wędruje w kierunku Polski. W tym samym czasie nad południową Europą kotłuje się rozległy, ciepły obszar wilgoci wędrujący w kierunku państw Europy Środkowowschodniej, w tym Polski. Zderzenie tych dwóch, skrajnie odmiennych mas zaowocuje w ciągu weekendu intensywnymi opadami deszczu, a w późniejszej fazie śnieżycami.

  Dzisiaj wieczorem pojawi się prognoza pogody na piątkowe popołudnie i noc z piątku na sobotę.
  pokaż całość

  GIF

  źródło: 360517.gif (2.36MB)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #snieg #mroz #polska

  Umiarkowane / intensywne opady śniegu w piątkowy wieczór i noc z piątku na sobotę

  Mieszkańcy w szczególności województw : Dolnośląskie, Opolskie, Łódzkie, a zwłaszcza Świętokrzyskie i Lubelskie powinni przygotować się na wystąpienie umiarkowanych i lokalnie intensywnych opadów śniegu miejscami o dużej akumulacji, powodujących spore utrudnienia w ruchu drogowym i niewykluczonych przypadków awarii w sieciach energetycznych.

  Jutro w godzinach popołudniowych nad obszar Polski południowej nasunie się szeroka strefa wydajnych pod względem opadów chmur związanych z płytkim układem niskiego ciśnienia wędrującym z nad basenu Morza Śródziemnego :

  http://wstaw.org/m/2018/03/15/24_1.gif

  W początkowej fazie strefa opadowa będzie składać się głównie z umiarkowanych i lokalnie bardziej intensywnych opadów deszczu rozciągających się od południowego zachodu po południowy wschód, propagując z upływem godzin w kierunku północnym. Swoim zasięgiem obejmie wymienione tereny już około południa :

  http://wstaw.org/m/2018/03/15/overview_024.jpg

  Jednocześnie z północy będzie postępować adwekcja mroźnej masy powietrza za sprawą rozbudowującego się wyżu Skandynawskiego :

  http://wstaw.org/m/2018/03/15/850temp_030.jpg

  Strefa opadów deszczu wędrując dalej na północ trafi na chłodny sektor powietrza, co przyczyni się w bardzo szybkim czasie do transformacji w mokre opady śniegu. Te zaś bliżej godzin wieczornych zaczną rozciągać się pasie od południowego zachodu, przez centrum po południowy wschód Polski. Nad Śląskiem, Małopolską i Podkarpaciem będzie zalegać cieplejszy sektor powietrza i tam od popołudnia do późnego wieczora należy spodziewać się ciągłych opadów deszczu. Modele numeryczne są dosyć zgodne, że opady śniegu w wyżej wymienionym pasie rozpoczną się tuż popołudniu i przyjmą charakter opadów ciągłych, trwających nawet przez 24 godziny. W godzinach nocnych obszary Małopolski, Podkarpacia i reszty regionów południowych również dostaną się pod wpływ strefy opadów śniegu :

  Godzina 19:00 http://wstaw.org/m/2018/03/15/overview_031.jpg
  Godzina 01:00 http://wstaw.org/m/2018/03/15/overview_037.jpg

  W tym czasie należy liczyć się ze sporą akumulacją pokrywy śnieżnej wynoszącej na ogół 6 - 10 centymetrów do godzin porannych w sobotę. Szczególnie intensywny charakter opady śniegu mogą przyjąć nad województwem Świętokrzyskim i Lubelskim, gdzie pokrywa w wielu miejscach może przekroczyć poziom 10 centymetrów, lokalnie osiągając nawet wartości około 15 cm. Wyliczana średnia wartość pokrywy śniegu na godz. 6:00. Wyliczenia modelu ECMWF. Faktyczne wartości mogą być lokalnie jeszcze wyższe:

  http://wstaw.org/m/2018/03/15/de_model-de-310-1_moddeuhd_2018031512_41_643_108.png

  Gradient ciśnienia jaki powstanie pomiędzy niżem, a wyżem spowoduje wyraźny wzrost prędkości wiatru. Porywy mogą wynosić nawet 50 - 60 km/h głównie w pasie od województwa Łódzkiego po Lubelszczyznę. Taka sytuacja z pewnością może powodować liczne zamiecie i zaspy śnieżne. Prognozowane porywy wiatru na noc z piątku na sobotę. Wyliczenia modelu GFS :

  http://wstaw.org/m/2018/03/15/gustkph_033.jpg

  Jeśli macie jakieś pytania odnośnie pogody panującej w trakcie weekendu, to możecie pisać w komentarzach. Postaram się odpisać o ile nie będą jakoś super skomplikowane.
  pokaż całość

  źródło: snowac.jpg

  •  

   @illustratum: Podkarpacie będzie notować jedne z niższych temperatur w skali kraju. Zgadza się. W nocy na ogół -10 ale nie wykluczałbym schodzenia do około -15 stopniowych wartości (zależne to będzie od zachmurzenia). Myślę, że w niedzielę zrobię analizę dotyczącą spadków temperatur jakie czekają nas w ciągu pierwszych dni przyszłego tygodnia.

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  #pogoda #zima #mroz #lubelskiobserwator

  POWRÓT ZIMY - ANALIZA

  Zauważyłem, że na stronie głównej pojawił się temat odnośnie powrotu zimy za sprawą Wyżu Skandynawskiego. Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią poruszymy dzisiaj temat nadciągającego ochłodzenia, a także możliwych intensywnych śnieżyc na terenie Polski.

  Analizę rozpocznijmy od prognozowanej sytuacji dotyczącej rozkładu mas powietrza na nadchodzący weekend na podstawie danych modelu GFS. Spójrzmy na poniższą grafikę :

  http://wstaw.org/m/2018/03/13/gfswx.png

  Na nadchodzący okres weekendu na mapach synoptycznych widzimy wyraźną rozbudowę silnego antycyklonu Skandynawskiego rozszerzającego się w kierunku Polski (widać to po ułożeniu izobar) z centrum oznaczonym literą H. Kolejną sprawą jest widoczny pas mroźnej pasy powietrza wędrującej z kierunku Rosji. Ruch mas powietrza w wyżu wymusza jej wędrówkę w kierunku Europy, w tym także Polski. Masa ta ma cechować się temperaturą na poziomie 1500 m wynoszącą -15 / -16 stopni.

  Mroźne powietrze zacznie napływać nad obszar Polski w nocy z piątku na sobotę, a sama noc może minąć pod znakiem spadków temperatur na poziomie -6 / -8 stopni. Kolejny mroźny epizod to noc z soboty na niedzielę, kiedy to może dojść do jeszcze silniejszych spadków temperatur na poziomie -8 / - 14 stopni (zakładam tutaj pewny błąd prognostyczny z racji kilku dni do omawianego terminu). Niedziela oraz następne dni to prawdopodobnie kontynuacja oddziaływania mroźniejszych mas powietrza, a więc przymrozki zarówno w ciągu dnia jak i w nocy.

  Dwie fale mokrego, intensywnego śniegu

  Kolejną sprawą w związku z nadchodzącą zmianą pogody, to uaktywnienie się układów niskiego ciśnienia wędrujących z nad basenu Morza Śródziemnego. W ciągu nadchodzącego okresu weekendu należy spodziewać się przejścia dwóch intensywnych stref opadowych generujących opady deszczu i śniegu. Spójrzmy na poniższą grafikę :

  http://wstaw.org/m/2018/03/13/overview_042.jpg

  Widzimy tutaj powstawanie układu niskiego ciśnienia na pograniczu Francusko - Włoskim, blisko Zatoki Genueńskiej wraz z zaznaczoną strefą opadów na poranne godziny czwartkowe. Układ ten w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin rozpocznie wędrówkę w kierunku Polski niosąc ze sobą duże ilości wilgoci. Układ niskiego ciśnienia wraz ze strefą opadową dotrzeć może do Polski w piątkowe popołudnie lub bliżej godzin wieczornych. Jednocześnie z północy nacierać ma istotnie mroźna masa powietrza. Początkowe opady deszczu, które mogą objąć regiony od południowo zachodniej po południowo wschodnią Polskę, mogą szybko zacząć transformować się w opady mokrego śniegu, co widać bardzo dobrze na poniższej grafice :

  http://wstaw.org/m/2018/03/13/overview_075.jpg

  Po przejściu pierwszej fali opadów pokrywa śniegu może wynieść średnio od 5 do 10 cm śniegu. Póki co nie do końca można sprecyzować w jakim pasie powstała by pokrywa śnieżna. Zależne to będzie od trajektorii niżu. Śnieg może zalegać w pasie od południowego zachodu, przez południe po południowy wschód, ale niewykluczone, że pas ten przeniesie się bardziej na północ obejmując m.in. centrum. Spójrzmy na kolejną grafikę pokazującą możliwy scenariusz w sobotni poranek :

  http://wstaw.org/m/2018/03/13/overview_093.jpg

  Odsuwający się niż (L1000) ustąpić ma miejsce kolejnemu, głębszemu układowi niskiego ciśnienia wędrującemu z południa. Ten zaś może podrzucić kolejną strefę opadów śniegu nad obszary południowej i południowo wschodniej Polski w nocy z soboty na niedzielę i częściowo w niedzielę. Porównując możliwą pokrywę śnieżną na koniec tygodnia otrzymujemy spore różnice pomiędzy dwoma modelami. Model GFS trzyma się wariantu, że największy wzrost pokrywy, bo aż 20 - 35 cm może przypaść dla południowo wschodniej Polski. Model ECMWF rozciąga strefę zalegania śniegu znacznie bardziej wgłąb Polski, co świadczyło by o nieco innej trajektorii niżów.

  http://wstaw.org/m/2018/03/13/snowdepth_132.jpg
  http://wstaw.org/m/2018/03/13/de_model-de-310-1_modez_2018031312_132_643_108.png

  Przed nami następne korekty w wyliczeniach. Do tematu zimowego epizodu planuję powrócić w czwartek wieczorem.

  Regularne wpisy pojawiają się również na mojej stronie FB. Spodobało się ? Obserwuj mnie także tutaj : https://www.facebook.com/LBLStormchaser/
  pokaż całość

  źródło: arpege.jpg

  •  

   @Mato: Tak. Weekend to pewniak jeśli chodzi o temperatury. Co do śniegu, to jeszcze będą pewne korekty co do miejsca występowanie opadów. Z racji, że prognozowany wyż ma zalegać przez większość przyszłego tygodnia, wyraźniejsze ocieplenie nie pojawi się za szybko. W nocy będzie dochodzić do spadków temperatur poniżej zera, w dzień zaś temperatura na lekkim plusie. W zasadzie do końca marca nie widać jakiegoś przełomu, tak więc na powrót podmuchów ciepła pod 17 stopni tak jak było to ostatnio nie ma co na razie liczyć. Do połowy następnego tygodnia raczej utrzyma się trend chłodu. Dalsze terminy to już trochę gdybanie. Monitoruję codziennie wyliczenia modelów i jeśli pojawi się jakiś trend zmiany na wyraźnie ciepłą aurę, to pojawi się informacja. pokaż całość

  •  

   @siodemkaxx: Według mnie fala opadów śniegu skończy się wieczorem w niedzielę, i pozostanie głównie na południu i południowym wschodzie Polski, ale ten temat jeszcze zostanie przeze mnie rozpisany. Dzisiaj wieczorem pojawi się analiza odnośnie jutrzejszego oddziaływania niżu z południa, a w konsekwencji śnieżyc nad Polską.

  • więcej komentarzy (13)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burze #burza

  Zgodnie z oczekiwaniami nad regionami Lubelszczyzny i Podkarpacia pojawiły się krótkotrwałe komórki burzowe. Wyładowania rejestrowano w okolicach Przemyśla i Tomaszowa Lubelskiego. W pozostałej części południowo wschodniej Polski przemieszczały się komórki konwekcyjne o niskim poziomie wypiętrzenia, generujące przelotne opady deszczu. Całkowita liczba zarejestrowanych wyładowań doziemnych przez sieć Blitzortung wyniosła 26. Gdyby nie zalegające gęste zachmurzenie zbudowane z chmur stratus, pojawiła by się okazja do obserwacji skłębionych, rozbudowanych struktur. pokaż całość

  źródło: cg.png

 •  

  @Kruchevski obiecany wrak mercedesa stojący na tym parkingu kilka dobrych lat.
  Zdjęcia zrobił @ufoludek-zkosmosu bo mi bateria w telefonie padła. #rzeszow #opuszczone #motoryzacja

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #mroz #zimonapierdalaj #zimowypierdalaj

  Najprawdopodobniej jutro, jeszcze nie wiem do końca o jakiej porze, pojawią się kolejne informacje dotyczące możliwego załamania pogody do jakiego dojść ma w trakcie nadchodzącego weekendu. Nie skupiałbym aż takiej uwagi gdyby zmiana pogody miała dotyczyć tylko spływu mroźniejszego powietrza.

  Niepokojąco wyglądają dosyć zbieżne prognozy zarówno modelu globalnego GFS jak i modelu ECMWF, które sugerują, iż przy jednoczesnym spływie mroźniejszego powietrza do jakiego ma dojść w trakcie weekendu w kierunku Polski mogą zacząć wędrować aktywne niże Śródziemnomorskie, w tym niewykluczony klasyczny niż Genueński. Dlaczego prognozy są niepokojące ? Wędrówka niżów z południa niosąca ogromne ilości wilgoci, przy jednoczesnym spływie silnie wychłodzonego powietrza zawsze prowadzi do intensywnych śnieżyc. Czy do takich ekstremów może dojść na terenie Polski ? Są ku temu przesłanki. Jeśli niże w prognozach modeli nie zmienią zbytnio swojej trajektorii, to być może mieszkańców południowej, południowo wschodniej i być może centralnej Polski czekałby krótkotrwały atak zimy, ale ze znaczną pokrywą śniegu, a początek oddziaływania niżów mógłby się zacząć już w piątek.

  Załączona grafika przedstawia wyliczaną pokrywę śniegu [cm] na godziny wieczorne w niedzielę. Dane europejskiego modelu ECMWF.
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze

  Załączona grafika : Prognozowany rozwój popołudniowej konwekcji na terenie Podkarpacia i Lubelszczyzny. Niewykluczone przypadki słabych komórek burzowych.

  Jutro ciepły sektor powietrza ograniczy się już tylko do obszarów południowo wschodniej Polski, koncentrując się nad województwem Podkarpackim i Lubelskim. Popołudniowe temperatury będą osiągać tam okolice 10 - 12 stopni. Zalegająca cieplejsza masa powietrza będzie cechować się pewną chwiejnością termodynamiczną CAPE na poziomie 50 - 150 J/kg. Po południu, mniej więcej po godzinie 12 nad wyżej wymienionymi województwami dojdzie do rozwoju popołudniowej konwekcji. Na niebie będą kłębić się w pierwszej fazie liczne chmury Cumulus, transformując się w następnych godzinach do postaci dojrzałych chmur Cumulonimbus generujących opady deszczu o charakterze umiarkowanym. Nie można wykluczyć, że niektóre z komórek będą miały potencjał do wygenerowania wyładowań atmosferycznych. Największa szansa na krótkotrwałe burze może wystąpić w pasie centralnej Lubelszczyzny, a także południowej części Podkarpacia.

  Prognozowana chwiejność zalegającej masy powietrza. Porównanie wyliczeń modelu GFS i ECMWF

  http://wstaw.org/m/2018/03/13/gfs_2018-03-13-12Z_024_52.391_19.895_48.116_24.957_CAPE_Surface_highways_cities.png
  http://wstaw.org/m/2018/03/13/de_model-de-310-1_modez_2018031300_36_643_255_1.png

  Jestem w trakcie przygotowywania informacji dotyczących powrotu zimowej aury nad Polskę.
  pokaż całość

  źródło: um.png

 •  

  #skoki #stream

  Poratujecie jakimś linkiem z przystępną jakością ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  #pogoda #burze #lubelskiobserwator

  Tymczasem na południe od Polski burzowa aura trwa w najlepsze !

  Wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego przecinającego m.in. Słowację, Węgry i Serbię gromadzi się niestabilna, wilgotna masa powietrza, dająca impuls do formowania się pojedynczych burz, ale także i układów wielokomórkowych. W chwili obecnej burze notowane są na terenie Słowacji, lecz największą uwagę przykuwa bardzo aktywna jak na marzec struktura znajdująca się na pograniczu Serbii, Węgier i Rumunii. Burza ta wykazuje się sporą liczbą generowanych wyładowań wynosząca około 40 uderzeń na minutę. W ciągu następnych godzin burza ta będzie prawdopodobnie przemieszczać się wzdłuż pogranicza Rumuńsko - Węgierskiego, lecz stopniowo wykazując tendencję słabnącą. pokaż całość

  źródło: cg.jpg

  •  

   @blackphoenix: Zerknij do mojego poprzedniego wpisu pod tagiem #lubelskiobserwator. Tam poruszyłem ten temat. Pomimo, że do weekendu zostało sporo czasu, uważam, że niewiele się już zmieni. Sytuacja bardzo podobna jak w przypadku ostatniego spływu mroźnego powietrza. Kwestią jeszcze niepewną są ewentualne opady śniegu które mogą się pojawić na południu i południowym wschodzie Polski w związku z przechodzeniem w trakcie weekendu ośrodka niskiego ciśnienia z południa. Sam fakt, że idzie chłód i wyraźniejsze spadki temperatur jest już prawie przesądzony. pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  #rzeszow

  Gdzie kupię sos tysiąca wysp ( ͡° ͜ʖ ͡°) ?

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #wiosna #zima #mroz

  Załączona grafika : Prognozowana przebudowa pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym na okres przyszłego weekendu. Niewykluczone wyraźne ochłodzenie i przymrozki.

  Kończący się tydzień zamykamy absolutnie wiosennymi temperaturami, które lokalnie dzisiaj przekraczały wartość 17 stopni. 10 najwyższych temperatur zanotowanych w dniu dzisiejszym na poszczególnych stacjach (dane: Ogimet) :

  1 Jelenia Góra 17.6 °C
  2 Słubice 17.0 °C
  3 Legnica Bartoszów 16.9 °C
  4 Katowice 16.7 °C
  5 Wrocław 16.6 °C
  6 Bielsko-Biała 16.5 °C
  7 Kraków 16.5 °C
  8 Leszno-Strzyżewice 16.5 °C
  9 Kozienice 16.4 °C
  10 Krzesiny 16.4 °C

  Napływ ciepłej masy powietrza będzie kontynuowany jutro, a główny strumień ciepłego powietrza skoncentruje się na południu, w centrum i na wschodzie Polski, gdzie temperatury w przypadku braku większego zachmurzenia mogą osiągać i przekraczać poziom 15 stopni. Po południu Polska zachodnia dostanie się pod wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z układem niskiego ciśnienia Yulia III. Wedle stabilnych danych modeli numerycznych na owym froncie doszło już do utworzenia się płytkiego układu niskiego ciśnienia ze stałą tendencją do pogłębiania się. Niż ten będzie przemieszczać się w okolicach zachodniej granicy Polski, niosąc ze sobą rozległą strefę wielkoskalowych opadów deszczu, która bliżej wieczora obejmie zachodnią Polskę, przynosząc umiarkowane opady deszczu o charakterze ciągłym.

  http://wstaw.org/m/2018/03/11/overview_027.jpg

  W nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorkowy dzień pas opadów deszczu skoncentruje się nad północno zachodnią i północną Polską.

  http://wstaw.org/m/2018/03/11/um.png

  Możliwe wyraźne ochłodzenie w okolicach weekendu

  Moją uwagę skupiają wyliczenia na okres weekendu. Nie można póki co mówić jeszcze o czymś pewnym, ale wygląda na to, że tak jak szybko nadeszło ocieplenie, tak szybko może ustąpić na rzecz spływu mroźnej masy powietrza. Głównym sprawcą takich zawirowań ma być rozbudowa Wyżu Skandynawskiego, który być może przy współpracy z układem (lub układami) niskiego ciśnienia z południa kontynentu może "zassać" wprost do Polski chłodną masę powietrza o temperaturze - 16 / -18 stopni na wys. 1500m. Taka sytuacja spowodować może powrót mrozów nad obszarem Polski, jednak nie ma tutaj mowy o wystąpieniu siarczystych mrozów jakie przetaczały się jakiś czas temu nad naszym krajem. Do omawianego terminu pozostał około tydzień, więc czeka nas sporo zmian w pogodzie. Być może spływ masy powietrza przesunie się bardziej na wschód, omijając nasz kraj. Do tego tematu wrócę z pewnością, jeśli nadal będzie warty uwagi.

  Prognozowany spływ chłodnej masy powietrza. GFS vs ECMWF :

  http://wstaw.org/m/2018/03/11/850temp_144_2.jpg
  http://wstaw.org/m/2018/03/11/850temp_144_1.jpg
  pokaż całość

  źródło: ochłodzenie.jpg

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator

  Powoli kończy się sobotnie popołudnie. Zgodnie z prognozami nad sporem obszarem Polski zalegało dużo chmur, jednak do około południa mieszkańcy centrum i wschód mogli się cieszyć wieloma godzinami ze słońcem. Ranking 10 najwyższych temperatur zanotowanych w ciągu dnia na bazie danych Ogimet :

  1 Katowice 12.4 °C
  2 Tarnów 12.4 °C
  3 Wrocław 12.2 °C
  4 Jelenia Góra 11.9 °C
  5 Nowy Sącz 11.9 °C
  6 Kraków 11.7 °C
  7 Legnica Bartoszów 11.7 °C
  8 Racibórz 11.3 °C
  9 Częstochowa 11.0 °C
  10 Opole 10.9 °C

  Niedziela minie pod znakiem jeszcze wyższych temperatur. Szczególnie wysokie wartości notować będą mieszkańcy od południowego zachodu po południowy wschód, a także centrum. W godzinach popołudniowych w wymienionych regionach temperatura będzie wzrastać do poziomu 15 - 17 stopni. Zachęcam was do spędzenia niedzieli w jak najbardziej aktywny sposób. Spokojna, przedwiosenna aura nie potrwa długo, ale o tym więcej jutro :)

  Załączona grafika : Prognozowane popołudniowe wartości temperatur na wys. 2 m. Wyliczenia modelu ECMWF
  pokaż całość

  źródło: v.png

  •  

   @Ostrzewtlumie: Nie ma tak wesoło. Pojawiło się istotne zagrożenie, że pod koniec następnego tygodnia nad Polskę może uderzyć klasyczny niż Genueński, przynoszący intensywne śnieżyce na terenie naszego kraju. Wspomnę na pewno o tym. Póki co się przyglądam i nie sieję paniki, aczkolwiek wyraźnie coś jest na rzeczy.

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator

  Ciepły wycinek niżu Yulia - przed nami weekend z temperaturami 10 - 15 stopni !

  TL;DR : Będzie ciepło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Wygląda na to, że odległe wyliczenia modelu GFS odnośnie możliwego epizodu z wyjątkowo ciepłymi masami powietrza spełnią się, choć osobiście przyznaję, że podchodziłem do nich z pewnym dystansem. Przed nami ciepły weekend, który w niektórych regionach może minąć pod znakiem temperatur nawet w okolicach 16 stopni ! Nie oznacza to jednak, że wszędzie będzie pięknie i wiosennie. Zalegające chmury mogą tłumić wzrosty temperatur. W niektórych regionach pojawią się także opady deszczu. Przeanalizujmy więc sytuację krok po kroku. Co oznacza określenie ciepły wycinek niżu, którego użyłem w tytule wpisu i z czym to się wiąże ?

  Ciepły wycinek to charakterystyczny obszar znajdujący się pomiędzy dwoma frontami atmosferycznymi (związanymi z konkretnym układem niskiego ciśnienia) : frontem ciepłym wędrującym na czele, za którym następuje adwekcja ciepłych mas powietrza oraz wędrującym za nim (najczęściej) chłodnym frontem wypierającym ową masę w perspektywie dalszego czasu. Za frontem chłodnym zaś postępuje adwekcja chłodniejszej o kilka stopni masy powietrza. Abyście się nie pogubili szybko na początku, przygotowałem dla was grafikę objaśniającą :

  http://wstaw.org/m/2018/03/09/ico_tkboden_na_060_1.png

  W tym obszarze w ciągu soboty i niedzieli napływać będzie w kierunku Polski ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

  Jutro należy spodziewać się dosyć dużego zachmurzenia głównie w pasie od zachodu po południe, jednak będzie ono charakterystyczne, zbudowane głównie z chmur piętra średniego i wysokiego. Zachmurzenie to będzie związane z nasuwającym się frontem ciepłym :

  http://wstaw.org/m/2018/03/09/sobum.jpg

  W ciągu dnia należy spodziewać się temperatur na poziomie 6 - 8 stopni w większości kraju (najchłodniej będzie w regionach północno wschodnich). Po południu w dzielnicach południowo zachodnich i południowych w miarę odsuwania się zachmurzenia frontu ciepłego pojawią się prawdopodobnie większe przejaśnienia, co może zaowocować wzrostem temperatur do poziomi 10 - 12 stopni. Poniżej wyliczana temperatura powietrza na jutro (model ECMWF vs GFS)

  http://wstaw.org/m/2018/03/09/de_model-de-310-1_moddeuhd_2018030912_25_643_1.png
  http://wstaw.org/m/2018/03/09/2mtemp_033.jpg

  W nocy z sobotę na niedzielę w pasie od północnego zachodu po północy wschód pojawią się umiarkowane opady deszczu o charakterze ciągłym i miejscami przelotnym, utrzymując się w ciągu dnia głównie na północnym wschodzie.

  Niedziela będzie mijać pod znakiem ustępującego zachmurzenia. Przejaśnienia pojawią się od połduniowego zachodu po południowy wschód rozszerzając się w ciągu dnia w kierunku północno wschodnim :

  http://wstaw.org/m/2018/03/09/ndum.png

  W strefie największych przejaśnień temperatura wzrośnie nawet do poziomu 14-16 stopni ! W skali całego kraju temperatura będzie dosyć wyrównana wynosząc około 10 - 12 stopni. Niestety biedny północny wschód może pozostać pod grubym kocem chmur i opadów deszczu i tam temperatura będzie wyraźnie niższa względem reszty kraju. Wyliczana temperatura na niedzielę, prognozy modelu ECMWF :

  http://wstaw.org/m/2018/03/09/de_model-de-310-1_moddeuhd_2018030912_49_643_1.png

  Co czeka nas w następnym tygodniu ? Informacje w niedzielę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Regularne wpisy pojawiają się również na mojej stronie FB. Spodobało się ? Obserwuj mnie także tutaj : https://www.facebook.com/LBLStormchaser/
  pokaż całość

  •  

   @kacor87: To nie jest takie proste do oszacowania. Nie bez powodu wzięło się powiedzenie " w marcu jak w garncu ". Nadchodzące wiosenne temperatury mogą uśpić czujność co niektórych. Z doświadczenia wiem, że w końcówce marca zdarzają się chwilowe epizody związane ze spływem mroźniejszego powietrza z północy / północnego wschodu. Taka sama sytuacja tyczy się śniegu. Nie mogę niestety powiedzieć Ci konkretów, ale na Twoim miejscu zapobiegawczo bym poczekał jeszcze chwile ;) pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator

  Aktualnie nad Polską przemieszcza się wąska strefa opadów atmosferycznych (głównie deszczu) w związku z przechodzeniem frontu okluzji związanym z układem niskiego ciśnienia Xenia. Za linią frontu dojdzie dzisiaj do rozwoju konwekcji masowej oraz niewykluczonych kilku przypadków burz. Wyładowania zarejestrowane przez sieć Blitzortung wczoraj na terenie Niemiec i Holandii :

  http://wstaw.org/m/2018/03/08/archive_6_image.gif
  pokaż całość

  źródło: sat.jpg

  •  

   @Damasweger:

   1. Powiedziałbym, że raczej pozostał mniej więcej w swoich rysach czasowych (kwiecień - wrzesień), ale z pewnością zaczyna on obfitować w coraz to bardziej okazałe, a zarazem gwałtowne zjawiska burzowe. Dowodem na to jest chociażby wystąpienie potężnych burz typu Derecho odpowiednio w 2017 i 2015 roku przyczyniając się do serii zniszczeń i ofiar ludzkich. Niektóre sezony są bardziej aktywne jeśli chodzi o czas występowania. W ubiegłym roku marzec zapisał się jako bardzo burzowy, ale wrzesień minął pod znakiem bardzo małej aktywności burzowej. Bywały jednak odwrotne sytuacje, kiedy to okres września, a nawet października mijał pod znakiem sporej liczby burz.

   2. Ten temat akurat jest mi mniej znany, ale przeanalizowałem wskaźniki gęstości wyładowań atmosferycznych z poprzednich lat w szczytowych fazach sezonu (czerwiec-sierpień) i wygląda, że gęstość wyładowań staje się coraz rzadsza bardziej w kierunku północnej Skandynawii, a największa koncentracja wyładowań pojawia się mniej więcej na południu Szwecji i Finlandii. Tutaj możesz sobie sam przeanalizować poszczególne sezony :

   https://www.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?bo_page=archive&bo_show=density&bo_ratio=0&bo_map=0&bo_year=2014&bo_station_id&bo_month=7&lang=pl#bo_arch_strikes_form
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator

  Pogoda na piątek

  Po dzisiejszym dniu, który minął pod znakiem braku znaczących opadów atmosferycznych czas na zmianę pogody. Jutro (09.03) w ciągu dnia z zachodu na wschód Polski przemieszczać się będzie strefa frontu okluzji związanej z płytkim układem niskiego ciśnienia, który w ciągu najbliższej nocy przemieści się z regionów Wysp Brytyjskich nad południowe obszary Morza Bałtyckiego.

  Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą jutro 09.03. Dane : Deutscher Wetterdienst

  http://wstaw.org/m/2018/03/08/ico_tkboden_na_036.png

  Jutro od godzin porannych z zachodu na wschód wraz z przemieszczaniem się frontu, wędrować będzie stosunkowo wąska strefa opadów atmosferycznych rozciągająca się od północy po południe. Opady w głównej mierze będą występować pod postacią deszczu, jednakże w niektórych regionach takich jak centrum i północ / północny wschód mogą również pojawić się opady śniegu (wpływ zalegania lokalnie chłodniejszej masy powietrza w dolnej troposferze)

  Prognozowane ulokowanie opadów atmosferycznych oraz ich rodzaj jutro 09.03 na godzinę 07UTC. Wyliczenia modelu ICON-EU. Źródło : wxcharts

  http://wstaw.org/m/2018/03/08/overview_025.jpg

  W godzinach popołudniowych front opuści nasz kraj, wędrując dalej na wschód od Polski. Tuż za frontem postępować będzie adwekcja chłodniejszej masy powietrza, w której to będzie dochodzić do rozwoju komórek konwekcyjnych, a także możliwych pasm liniowych. Modele numeryczne są dosyć zgodne, że największej liczby struktur opadowych należy spodziewać się w obszarach od północnego zachodu, przez północ i centrum.

  Prognozowany rozwój popołudniowej konwekcji. Wyliczenia modelu ICM UM1.5

  http://wstaw.org/m/2018/03/08/um1.5.png

  Wieczorem i częściowo nocą powstałe komórki będą wędrować dalej w kierunku wschodnim przynosząc głównie opady deszczu. Część modeli numerycznych uwzględnia, że napływająca za frontem świeża masa powietrza będzie cechować się lekką niestabilnością. Pojawi się więc pewna szansa, że niektóre z popołudniowych komórek w ciągu dnia rozwiną się na tyle, że będą w stanie wygenerować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Sytuacja ta jednak stoi pod sporym znakiem zapytania i nie możemy mówić tutaj o rzeczach pewnych (chwiejność nie przekraczająca 100 J/kg jest na ogół zbyt mała aby doprowadzić do wyraźniejszego wzrostu komórek, a zarazem transformacji ich do postaci chwilowych burz)

  Prognozowana chwiejność termodynamiczna. Wyliczenia modelu WRF-ARW

  http://wstaw.org/m/2018/03/08/MLCAPE_eu.png
  pokaż całość

  GIF

  źródło: WhmtUyAIC4.gif (8.66MB)

  •  

   @kfffasny: Ja się wstrzymuję gdzieś do końca miesiąca z wymianą. Marzec to jednak marzec. Niejednokrotnie końcówka miesiąca przynosiła dni z układami niskiego ciśnienia z południa. Te zaś przy sprzyjających warunkach potrafią przynosić dużą akumulację śniegu. Wiem, że nie widać nic groźnego na horyzoncie, ale czujności nie ma co usypiać. Poranne aktualizacje modelu GFS pokazywały przez kilka godzin, że pod koniec marca zaatakuje Polskę niż z opadami śniegu nawet do 30 cm na południu kraju. Oczywiście teraz nie zostało po tym śladu, ale daje to do myślenia, że jednak takie wariacje na marzec to nic niezwykłego. pokaż całość

  •  

   @ziolo86: Oczywiście, że przynosi. Powiedziałbym, że jest on głównym sprawcą śnieżyc i częstych paraliżów. Najbardziej niebezpiecznym rodzajem niżów w okresie zimowym są tzw. niże Genueńskie wędrujące szlakiem VB. Swój rodowód zaczynają tak jak nazwa wskazuje nad zatoką Genueńską. Mocno uwodnione niże wędrując następnie w kierunku północno - wschodnim trafiają często na o wiele chłodniejszą masę powietrza, przez co zaczyna się transformacja opadów deszczu w ciężkie opady śniegu. Niże te jednorazowo mogą przynieść pokrywy śnieżne nawet do 35 - 40 cm w czasie mniejszym jak dobra. Skróciłem wszystko jak mogłem, gdyż temat jest rozbudowany, ale bardzo interesujący. W okresie letnim niże Genueńskie są istotnym zagrożeniem jeśli chodzi o nadmiar opadów. Układy te są głównym sprawcą powodzi nad obszarami Polski. Mieliśmy do czynienia w tym sezonie zimowym z niżemz południa, ale nie był to klasyczny niż Genueński. Nie mniej jednak przyniósł on pierwszy poważny incydent śnieżny w kończącym się okresie zimowym. Tutaj masz prognozę przygotowaną przeze mnie na okres 30 listopada / 1 grudnia ubiegłego roku :

   https://www.wykop.pl/wpis/28332023/pogoda-lubelskiobserwator-zima-snieg-polska-progno/

   A tutaj przydatne informacje o niżach Genueńskich :

   http://lowcysniezyc.pl/blog/terminy-pogodowe/niz-genuenski-jako-generator-sniezyc-w-polsce/
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #niemcy

  Tym czasem nad Niemcami w bezpośredniej strefie frontu przemieszczającego się z zachodu na wschód wędrują umiarkowane i na ogół słabe burze cechujące się okresowym generowaniem wyładowań atmosferycznych. Przypominam jeszcze raz dla tych, którzy nie czytali mojego poprzedniego wpisu, że jutro front będzie przetaczał się nad Polską. Za nim napływać będzie masa o lekkiej niestabilności. Po południu głównie w pasie od północnego zachodu po centrum mogą rozwinąć się nieco bardziej wypiętrzone struktury zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych. Jutro więc pojawi się szansa na wystąpienie burz adwekcyjnych, o których to również opisywałem kilka dni temu. Jutrzejsze potencjalne burze, choć zapewne krótkotrwałe mogą przyjąć formy pojedynczych komórek oraz pasm liniowych. Teoretycznie dane uzyskiwane przez modele wskazują, że powinno dojść do inicjacji kilku burz, ale jak wyjdzie w praktyce, to zobaczymy jutro ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  źródło: cg.jpg

 •  

  A na hetmańskiej te wraki jak stały tak nadal stoją, jedynie kurzu z dnia na dzień na nich przybywa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #rzeszow #opuszczone #motoryzacja

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator

  Jutro po południu pojawi się analiza dotycząca pogody jaka ma panować w piątek. Pojawią się bowiem warunki na rozwój rozproszonych pasm liniowych i komórek konwekcyjnych powstałych w chłodnej masie powietrza za frontem atmosferycznym - jest to klasyczna sytuacja jak na marzec. Część modeli daje nawet szanse na wystąpienie krótkotrwałych komórek burzowych (napływ masy o niewielkiej / marginalnej chwiejności termodynamicznej). Sytuacja ta jednak stoi pod znakiem zapytania.

  Do usłyszenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Załączona grafika : prognozowany rozkład niestabilności troposfery (wskaźnik CAPE) na piątkowe popołudnie, wraz z naniesionymi objaśnieniami i dodatkowymi szczegółami. Wyliczenia modelu GFS

  Źródło : weathernerds.org
  pokaż całość

 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #wiosna

  Możliwy podmuch ciepłego powietrza na nadchodzący weekend - kolejne informacje

  Załączona grafika : Rozkład temperatury na wysokości 1500 m w niedzielne (11.03) popołudnie. Dane modelu GFS. Źródło wxcharts.

  W sobotę wieczorem przy okazji opisu analizy dotyczącej spodziewanego ocieplenia, wspomniałem również o możliwym wyraźnym podmuchu wyjątkowo ciepłej masy powietrza na nadchodzący weekend :

  Przeglądając tag #pogoda widziałem, że niektórzy przedstawiali dane uzyskane z modelu GFS przedstawiające podmuch wyjątkowo ciepłych mas powietrza obfitujących w temperatury nawet powyżej 15 stopni. Póki co model GFS podtrzymuje taki wariant, ale są to ciągle chaotyczne wyliczenia. Napływ tak ciepłego powietrza miałby się odbyć w trakcie następnego weekendu.Póki co monitoruję tą sytuację na spokojnie, ale jeśli bliżej weekendu nadal będzie podtrzymywany taki wariant, być może czeka nas chwilowa, ciepła wiosna.

  Sprawdźmy jak wygląda sytuacja obecnie. Na mapach synoptycznych modelu GFS widać, że w okolicach weekendu nad regionami Wysp Brytyjskich przemieszczać się może istotnie głęboki układ niskiego ciśnienia, wzdłuż którego po wschodniej części zatoki odbywać się ma napływ ciepłych mas powietrza z południa i południowego zachodu. O ile jeszcze dwa dni temu model ECMWF był sceptycznie nastawiony do spodziewanego wyraźnego ocieplenia na weekend, tak teraz idzie wyraźnie w ślady modelu GFS. Póki co wygląda to tak, że w najbliższą sobotę i niedzielę nad Polskę napłynąć może ciepłe powietrze dające wzrost temperatur nawet w okolicach 10 - 15 stopni na plusie - lokalnie więcej. Wyliczenia temperatury powietrza na wysokości 2m dla soboty i niedzieli; odpowiednio globalny model GFS i Europejski ECMWF :

  Sobota i niedziela :

  http://wstaw.org/m/2018/03/05/T2M_45.png
  http://wstaw.org/m/2018/03/05/T2M_53.png

  Sobota i niedziela :
  http://wstaw.org/m/2018/03/05/de_model-de-310-1_modez_2018030500_132_643_1.png
  http://wstaw.org/m/2018/03/05/de_model-de-310-1_modez_2018030500_156_643_1.png

  dane: meteomodel, kachelmanwetter

  Nie ma jednak tak różowo jak mogło by się wydawać. Modele są dosyć zgodne, że oprócz ciepłych temperatur, nad Polską wystąpić mogą także przelotne i umiarkowane opady deszczu. To zaś oznaczać może spory wzrost zachmurzenia, a w konsekwencji niższe temperatury niż zakładają to obecne dane. Standardowo : pożyjemy, zobaczymy.

  Regularne wpisy pojawiają się również na mojej stronie FB. Spodobało się ? Obserwuj mnie także tutaj : https://www.facebook.com/LBLStormchaser/
  pokaż całość

  źródło: ocieplenie.jpg

 •  

  #tinder #badoo #heheszki

  Na tinderze widziałem już wiele, ale nigdy nie miałem możliwości układania puzzli ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: tinder.jpg

  +: QuikJ, andwhatnow +8 innych
 •  

  #pogoda #lubelskiobserwator #zima #ciekawostki #polska

  Obraz satelitarny powierzchni Polski - niedziela 04.03

  Wilgotność w dolnej troposferze na średnim poziomie 20-30 % przyczynia się do bardzo niewielkiego zachmurzenia. Te zaś jeśli występuje, to głównie w postaci chmur piętra wysokiego i średniego. Dzisiejsza słoneczna i bezchmurna aura pozwala na sprawdzenie aktualnej pokrywy śnieżnej dzięki obrazom z satelity NASA.

  Jak widać pokrywa śnieżna występuje na północy Polski w pasie wybrzeża. Jej wzrost był spowodowany przechodzeniem nad tamtymi obszarami komórek konwekcyjnych związanych ze śnieżnym efektem morza. Kolejnym regionem naszego kraju z zauważalną pokrywą śnieżną to pas od północnego wschodu po południowy wschód Polski. Pokrywa o grubości od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów powstała w głównej mierze na wskutek wędrówki układów niskiego ciśnienia z kierunków południowych, niosących obfite opady mokrego śniegu. Najwięcej śniegu w tej chwili występuje w południowym pasie górskim, głównie w Tatrach i Bieszczadach.

  Jutro czeka nas stabilna aura i ciągły, aczkolwiek powolny wzrost temperatur. Bliżej zachodu słońca na niebo mogą zasnuć chmury piętra średniego i wysokiego dając bardzo ładną scenerię do fotografowania zachodów słońca ;)
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Kruchevski

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.