•  

  Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii uważa, że agresja Rosji na Ukrainę jest równie znaczącym i niebezpiecznym wydarzeniem, jak to co miało miejsce 80 lat temu, a teraźniejszość przyrównuje do roku 1937, czyli na 2 lata przed gorącym, globalnym konfliktem na niespotykaną dotąd skalę.

  Wspomina też, że Wielka Brytania będzie musiała przejąć od USA główną rolę w architekturze bezpieczeństwa w Europie, tak aby Amerykanie mogli skupić się na Pacyfiku (chyba czytał Bartosiaka).

  Panie Wolski. Proszę doprowadzić tego pseudogenerała do porządku, bo straszy wojną. Bartosiaka pan zbeształ za to samo, więc proszę być konsekwentnym. W przeciwnym razie trzeba będzie się przyznać, że nie utrzymał się pan na drabinie eskalacyjnej i ma stare mapy mentalne.

  #ukraina #wojna #rosja #bartosiak #wolski
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

  •  

   @wiverna:

   Ale wiesz, że to nie ma znaczenia? To jest wojna na wyniszczenie. Liczy się na ile obie strony będą w stanie uzupełniać straty i zachować wolę do walk

   Czyli nie majac skad brak uzupelnien oraz rekruta rosjanie maja strategie zeby sie wymieniac trup za trupa z armia ktora juz trzecia fale rezerwistow na front wyslala? Rewelacja.

   Dla Twojej wiadomosci, sukcesy armii napastnicznej sie mierzy konkretnymi sukcesamim osiaganymi na szczeblu PRZYNAJMNIEJ operacyjnym. Z braku takich, jedynym Twoim argumentem jest:

   teren jest zajmowany

   Jest.

   We Flandrii w 1917 roku to podobnie szlo.

   Takie to sa sukceesy po pelnej koncentracji sil i srodkow na waskim wycinku frontu. 3 miesiace czekamy na jakikolwiek sukces. Uzupelnien strzeleckich nie ma i nie bedzie. I widac to na KAZDYM KROKU.

   Nie bylo nawet kim frontu pod Charkowem trzymac. Tam sie za to pokazali ci gieroje z Lugandy. Ukrainski wot ich pod granice pogonil.

   3 miesiace stania w miejscu. Tak wyglada ta armia napastniczna. Slepym trzeba byc zeby tego nie widziec.
   pokaż całość

  •  

   @wiverna:
   XD

   Co to za argument?

   Youtuber opowiadajacy jakies dyrdymaly o ''kotlach'' , ''przelamamiach'', ''natarciach''.... chlopie ja tu od szesciu tygodni czytam ''Sewerodonieck padl''. 6 tygodni juz minelo jak ten ''Sewerodonieck padl'' i jakos sie dalej nie moge doczekac ruskiej flagi na zakladach azotowych. 6 tygodni.

   A Ukraincy dalej stamtad mozdzierzami strzelaja.

   Powiedz mi ile wyszlo z tych jego opowiesci? Ile z tego przyszlo REALNYCH sukcesow. Co zdobyto przez te 3 tygodnie? Nic!

   Ile to chociaz bedzie w kilometrach kwadratowych? Serio, chociaz taki wlasnie niewojskowy argument niech bedzie w uzyciu. Skoro JAKICHKOLWIEK sukcesow operacyjnych brak.

   W paaschendale to szlo podobnie. Takie to sa sukcesy i takie to jest ''zajmowanie terenu''.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (50)

 •  

  Rosjanie wchodzą do Lisiczańska. Turcja zgadza się na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO

  Tekst dostępny jest także na Blogu - zachęcam do czytania tam, bo przy poszczególnych punktach są mapy i tym samym sytuacja jest bardziej zrozumiała.

  W piątek 24 czerwca gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj, poinformował że ukraińskie oddziały nadal przebywające w Siewierodoniecku otrzymały rozkaz wycofania się z miasta za rzekę Doniec i obsadzenia „lepszych pozycji”. Decyzja o ewakuacji Siewierodoniecka miała związek z niekorzystnym rozwojem sytuacji na południe od Lisiczańska, gdzie Rosjanie przełamali ukraińską obronę, zajęli miasteczka Hirśkie i Zołote, a także wyszli na tyły obrońców samego Lisiczańska.

  Wygląda na to, że informacja o wycofaniu się z Siewierodoniecka podana przez Hajdaja (ale także różnych ukraińskich reporterów) została upubliczniona zanim Ukraińcy zakończyli ewakuację garnizonu. W efekcie Rosjanie zaczęli ostrzeliwać rzekę Doniec przez którą przeprawiały się jeszcze ostatnie oddziały ukraińskie. Dodatkowo Rosjanie wznowili także szturm na ukraińskie pozycje w Siewierodoniecku. Wszystko to doprowadziło do chaosu po stronie ukraińskiej, ale nie do paniki. Odwrót z Siewierodoniecka został dość sprawnie dokończony, lecz z większymi stratami niż początkowo zakładano. Pisał o tym wcześniej m.in. @Aryo

  Sytuacja pod Lisiczańskiem jest obecnie dość chaotyczna. Pojawia się wiele sprzecznych informacji i przez to ciężko wywnioskować co dokładnie się dzieje.

  Z pewnych rzeczy wiemy, że Rosjanie wkroczyli już do Lisiczańska od południa (na wysokości wioski Biała Góra). Źródła pro-rosyjskie twierdzą, że Rosjanie kontrolują już 1/3 miasta, jednak wydaje się że są to mocno przesadzone szacunki.

  Jednocześnie Rosjanie kontynuują natarcia na rafinerię lisiczańską – jej upadek oznaczałby zablokowanie ostatniej głównej drogi prowadzącej do Lisiczańska. Już wczoraj Rosjanie prawdopodobnie weszli na teren rafinerii, ale ostatecznie zostali wyparci przez Ukraińców (chociaż niektóre źródła pro-rosyjskie twierdza, że rafineria została wzięta). Małym rosyjskim sukcesem w tym sektorze jest jednak zajęcie pobliskiej wioski Sekmeniwki.

  Pojawiają się także informacje o tym, że na północ od Lisiczańska Rosjanie przekroczyli rzekę Doniec i zajęli wioskę Prywillę. Brakuje jednak na to dowodów. Fakt, że mówiło o tym kilka dość wiarygodnych źródeł, a także że w poprzednich dniach pojawiały się zdjęcia rosyjskich wojsk inżynieryjnych nad Dońcem, może sugerować że faktycznie Rosjanie są już na drugim brzegu. Jednak raczej jest to mała grupa zwiadu/dywersji a nie większa grupa zdolna do domknięcia kotła od północy.

  Nie do końca wiadomo jaki jest plan Ukraińców na działania pod Lisiczańskiem. Z jednej strony pojawiają się informacje, że Ukraińcy prowadzą działania opóźniające i wycofują się na drugą linię obrony Siewiersk-Bachmut. Jednocześnie pojawiają się jednak także informacje, że pod Lisiczańsk zostały skierowane ukraińskie posiłki, a dowództwo podjęło decyzję o oparciu obrony o wzgórza wokół rafinerii lisiczańskiej (pisał o tym ostatnio chociażby Jurij Butusow).

  Prawda leży pewnie gdzieś pośrodku. Część ukraińskich jednostek cofa się na linię Siewiersk-Bachmut (to wiemy). Posiłki są pod Lisiczańskiem (to też wiemy), ale niewykluczone że świeże siły mają na celu przede wszystkim opóźnianie Rosjan do czasu aż załoga Lisiczańska nie zostanie ewakuowana dalej na zachód. Niewykluczone, że Butusow sugerując dalszą chęć obrony Lisiczańska jest elementem ukraińskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w Rosjan. Jaki jest dokładnie plan Ukraińców co do Lisiczańska okaże się pewnie za kilka dni.

  Wieści okołofrontowe:

  1. Wczoraj Rosjanie zbombardowali Krzemieńczuk (lewobrzeżna Ukraina). Na miasto spadły 2 pociski rakietowe Ch-22 (wystrzelone przez bombowce Tu-22M z terytorium Rosji, Ch-22 ma zasięg ok. 600 km). Jedna z rakiet trafiła w centrum handlowe w mieście. W wybuchu zginęło 20 osób, a kolejne 59 zostało rannych. Druga rakieta uderzyła w fabrykę Kredmasz, położoną ok. 50 m od centrum handlowego. Wydaje się, że to właśnie Kredmasz było celem rosyjskiego nalotu (Ch-22 nie należą do najcelniejszych pocisków). Zdaniem rosyjskiego ministerstwa obrony na terenie fabryki znajdował się skład amunicji. Wydaje się jednak, że Kredmasz zostało wzięte przez Rosjan na celownik, gdyż w ostatnich miesiącach Ukraińcy prawdopodobnie zorganizowali tutaj zakłady naprawcze dla ciężkiego sprzętu wymagającego napraw.

  2. The New York Times opublikował artykuł na temat problemów problemów Ukraińców z komunikacją radiową pod Lisiczańskiem. Dziennikarze NYT rozmawiali z ok. 20 ukraińskich żołnierzy z różnych jednostek. Wszyscy zgodnie twierdzą, że głównym problemem jest brak dostatecznej ilości krótkofalówek i duże sukcesy Rosjan w walce radioelektronicznej (mówiąc prościej Rosjanie zagłuszają ukraińską komunikację). Ukraińcy narzekają, że w skrajnych przypadkach są zmuszeni używać gońców do komunikacji z innymi oddziałami czy sztabem. Problemy z łącznością prowadzą do trudności z koordynowaniem ogniem artyleryjskim czy nawet do przypadków ostrzału własnych pozycji (friendly fire).

  Rozmówcy NYT narzekają też na braki w uzbrojeniu oddziałów Gwardii Narodowej czy Obrony Terytorialnej, które są wysyłane na front do Donbasu, aby łatać luki w ukraińskiej obronie. Jeden z rozmówców stwierdził, że jego kompania obrony terytorialnej straciła 30 żołnierzy tylko pierwszego dnia walk.

  Widać zatem duże postępy Rosjan gdy idzie o walkę radioelektroniczną. W pierwszej fazie wojny pod Kijowem Rosjanie doprowadzili bowiem do sytuacji, gdy zagłuszali nie tylko ukraińską komunikację, ale także swoją własną. Teraz Rosjanom idzie już dużo lepiej zagłuszanie komunikacji Ukraińców.

  @ja_nie_lubie - pisałeś ostatnio o walce radioelektronicznej, może Cię ten artykuł zaciekawić

  https://www.nytimes.com/2022/06/28/world/europe/ukraine-army-russia.html?ref=oembed

  3. Putin rozpoczął dzisiaj swoją pierwszą zagraniczną podróż od początku inwazji na Ukrainę. Udał się do Tadżykistanu.

  4. Turcja zgodziła się na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO. Ankara, Sztokholm i Helsinki podpisały specjalne trójstronne memorandum w tej sprawie, podczas szczytu NATO który odbywa się właśnie w Madrycie.

  Nie wiadomo dokładnie jakie warunki wynegocjowała Turcja. Wcześniej mówiło się, że Turcja chce zniesienia sankcji ze swojej zbrojeniówki, przywrócenia Turcji do programu F-35, zgody na sprzedaż F-16, ograniczenia wsparcia Finlandii i Szwecji dla kurdyjskiej PKK czy nawet zielonego światła od USA dla tureckiej operacji wojskowej wymierzonej w Kurdów w Syrii. Więcej info na temat postawy Turcji wobec konfliktu na Ukrainie i rozszerzenia NATO znajdziecie w materiale jaki przygotowałem razem z Good Times Bad Times – „Jak Bliski Wschód widzi wojnę rosyjsko-ukraińską?”

  https://www.youtube.com/watch?v=U1liiCT7Bkw

  _______________

  Info z Ukrainy wrzucam na:
  - stronę Puls Zagranicy
  - #lagunacontent

  Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu-FB i Twittera.
  _______________

  UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
  _______________

  Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

  #rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
  pokaż całość

  źródło: pulslewantu.pl

 •  

  Ciekawe czy dr Leszek Sykulski cieszy się z przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #bartosiak #geopolityka #rosja #ukraina #wojna #sykulski #usa

  źródło: nato.jpg

  •  

   @rebel101:
   Ciezko sie wypowiadac, ja ich tylko od czasu do czasu dla beki slucham¯\_(ツ)_/¯

   Nawet jak tam rzuca cos merytorycznego... to to w angielskich zrodlach juz byla danwno temu i na duzo lepszym poziomie.

  •  

   @rebel101:
   Z polskiej sceny przyswajam content odnosnie ruskiego miru. Tu jest co sluchac, jest co czytac. Klasa swiatowa. OSW, Budzisz, L Kurczab Redlich, Wojczal. Tyle.

   Reszty geopolityczno-militarnego info biore z ang zrodel. Odnosnie np Pacyfiku Bartosiak ma jakies 3-4 tygodnie laga z tymi swoimi transmisjami a do tego i tak wszystko po.ierdoli swoja bufonada/brakiem przygotowania.

  • więcej komentarzy (13)

 •  

  Według zbrodniarza wojennego Striełkowa. Wojsko ukraińskie zwija obronę w Lisiczańsku, aby uniknąć powstania kotła. Jeśli to się potwierdzi, a ukraińskie wojsko wycofa się w ciągu kilku dni, to mogłoby świadczyć o tym, że operacja wycofania z Siewierodoniecka i Lisiczańska była zaplanowana wg. decyzji samego dowództwa (w sensie odwót zorganizowany, a nie adhoc). Dochodzą do mnie też słuchy od żołnierzy szeregowych, którzy opuścili Siewierodonieck, że ukraińska armia miała zamiar wycofać się z Siewierodoniecka znacznie wcześniej. Zniszczenie przez Rosjan ostatniego mostu zmusiło ich do trzymania pozycji do czasu przerzucenia ludzi na pontonach. Bez tego wycofaliby siły w 3 dni zamiast tygodnia, gdzie w połowie operacji o wszystkim zaczęli paplać dziennikarze z lokalną administracją, co zwiększyło liczbę zabitych ukraińskich żołnierzy.

  Ps. Wg. relacji droga Bahmut-Łysyczańsk jest pełna trupów. Rosjanie kilkukrotnie przecinali trasę i cofali się po odpowiedzi ukraińskiej artylerii.

  Wczoraj w nocy nieprzyjaciel, osłaniany przez słabe straże tylne, szybko wycofał się z Łysyczańska i okolic. W niektórych rejonach odwrót przeciwnika był tak szybki, że siły rosyjskie nie były w stanie prowadzić za nim ścisłego pościgu ze względu na niemal całkowity brak pojazdów kołowych i gąsienicowych.
  Obecnie zacięte walki toczą się tylko w "zwężeniu" worka, gdzie nieprzyjaciel utrzymuje pozycje, aby umożliwić ucieczkę jak największej liczbie swoich oddziałów. Prawie połowa miasta została już opuszczona przez nieprzyjaciela i trwa już "zaczystka*". Nieprzyjaciel opuścił również swoje pozycje na Siewierskim Doncu na północ od Lisiczańska, a nasze jednostki już przekroczyły tam rzekę.
  Bitwa o Łysyczańsk prawdopodobnie zakończy się w ciągu obecnej (lub nieco dłuższej) doby, a cała operacja zakończy się w tym tygodniu.
  Operacja zakończy się, gdy nasze siły ścigające wycofujące się jednostki ZSU (Zbrojne Siły Ukrainy) zostaną wciągnięte w nowo zorganizowaną linię obronną pod Siewierskiem.


  Ogólnie rzecz biorąc, przeciwnik już poniósł i nieuchronnie poniesie duże straty podczas odwrotu (przede wszystkim w sprzęcie). Jednak większość doświadczonych bojowników zostanie zachowana. W tym przypadku po stronieZSU widać prymat korzyści wojskowych nad korzyściami politycznymi i propagandowymi. Po stronie Sił Zbrojnych Rosji jest to zwycięstwo taktyczne. - Nie udało się stworzyć "kotła" z całkowitym zniszczeniem zgrupowania nieprzyjaciela w Swierdońcu-Łysyczańsku, mimo wszelkich wysiłków i bardzo dotkliwych strat (łączne straty w ciągu półtora miesiąca). Z plusów, Łysyczańsk nie zostanie zniszczony doszczętnie podczas długotrwałych walk ulicznych.

  Ogólnie rzecz biorąc nasi "Łysyczańsk domęczyli".

  *rosyjski slang wojskowy oznaczający przeszukanie okolicy i ewentualne zabicie stawiających opór
  ==============================
  Zbiórka na wyposażenie dla żołnierzy idących na front
  Zbiórka na karetkę dla szpitala
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

 •  

  George Friedman to szkodliwy fantasta a Andrzej Lubowski jest ślepy lub udaje dr Piotr Napierała

  #napierala
  #chiny
  #rosja
  #futurologia

  źródło: youtube.com

 •  

  #rosja #ukraina #wojna #sankcje
  Stany Zjednoczone dorwały tankowiec próbujący przemycać objęte sankcjami produkty naftowe z Noworosyjska do Nowego Orleanu. Celnicy prowadzą śledztwo. Szwajcarski Vitol właściciel ładunku i grecka firma TMS właściciel tankowca przygotowują się na konsekwencje...

 •  

  Dlaczego #przegryw - y tutaj się panoszą, byłby sobie sympatyczny portal z ciekawostkami, giełdą, technologią, podróżami, poradami #gruparatowaniapoziomu i inne takie. A tak tu przyjdzie jakiś #incel czy inny wyznawca #blackpill narzekać, mącić, oskarżać innych o własne porażki. Idźcie sobie stąd ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  #zalesie #bekazpodludzi
  pokaż całość

 •  

  Mirki ruchające (czyli zwracam się do zdecydowanej mniejszości), miał ktoś doświadczenia z trójkątem mkm? Chyba mam okazję wziąć żonkę kumpla z pracy na dwa baty, i zastanawiam się czy warto ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nawet fajny z niej biuściasty milf
  #seks #trojkat #zwiazki #niebieskiepaski #rozowepaski

 •  

  #wojna #rosja #ukraina #heheszki Pamietam jak na początku wojny jakis ruski troll pisal tutaj, ze z powodu sankcji europejska gospodarka bedzie sparalizowana, bo znaczna czesc produkcji gwozdzi do europalet jest w rosji XDD Pamieta ktos moze ten post/autora?

  •  

   @Herubin:
   Z lekkiego szpeju dla piechoty juz nie bylo de facto czego wysylac. Pojechal zapas, terz wyjezdza biezaca produkcja. Do tego dochodzi optymalizacja dostaw. Ukraincy teraz np potrzebuja amunicji. Strzeleckiej, artyleryjskiej, mozdzierzowej. Zaden hajtek.

   Dziesiatki tysiecy ton amunicji ktora tam trzeba dostarczac regularnie, miesiac w miesiac. Oplaca sie to wozic z USA? Niezbyt. Lepiej to produkowac lokalnie. Wlasnie w naszym regionie, co przeciez sie dzieje. W ciemno zakladam ze spora czesc produkcji jest po prostu oplacana ze zrzutki NATO/EU.

   Z USA i z szeroko pojetego zachodu bedzie plynac zaawansowany drogi szpej ktory sie wozi samolotami transportowymi. Te dziesiatki tys ton materialu wojennego ktory tam jest potrzebny na serio lepiej produkowac na miejscu i ladowac do pociagu niz wozic samolotami transportowymi z calego swiata.
   pokaż całość

  •  

   @prnppp:

   Litwa nie ma ani jednego czołgu i samolotu bojowego xD Wystawią 100k armii i na Tygrysy będą mieli Visy? xD
   XD

   A co wystawia rosjanie?

  • więcej komentarzy (25)

 •  

  Czy ludzie udzielający się aktywnie pod tagami #blackpilll i #dickpill są zdrowi na umyśle czy jednak są to jakieś zaburzenia? Bo wiecie dla mnie to takie dziwne jak chłop w kółko pisze o dużych benisach i jak to #rozowepaski lecą tylko na samych chadów xD może to podświadoma próba wyparcia swojej prawdziwej orientacji? #tinder dla zasięgów

 •  

  Co na podwyższenie libido i ogólnie żeby była lepsza erekcja ? (Twardszy) bardziej suplementy bo viagrę to nie chce brać
  #suplementy #lekarz #seks #leki

  +: Makak87
 •  

  Odłamki z amunicji d HIMARSów w Perwalsku.
  #ukraina #rosja #wojna

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20220628_145818.jpg

 •  

  Aloha!
  Mam pytanie do znawców lub do ludzi którzy mają jakieś większe pojęcie jeśli chodzi o #mikrokoksy i #silownia. Mianowicie marzy mi się wyglądać +/- jak Wolverine z X-Mena. Dorzucam zdjęcie. Coś tam w necie jest, ale jeśli chodzi o siłownię, to były podejścia, ale mocno amatorsko.
  Wchodzi mi powoli kryzys wieku średniego. I czuję, że ostatni gwizdek, aby coś zmienić. Dużo piwska i kebabów+ fajki. Jestem tym wszystkim mocno zmęczony. Czuję, że stać mnie na więcej i z chęcią podejmę wyzwanie.
  Pewnie #dieta też się przyda.
  Za konkretną pomoc jestem w stanie zapłacić.
  178cm wzrostu, 89kg, 36 lat.
  Thank you grom the mountain!
  pokaż całość

  źródło: 28266_1.8.jpg

 •  

  Warszawa kieruje całe ciepło w stronę #rosja żeby się tam usmazyli
  widać zabory itd.

  źródło: Zrzut ekranu z 2022-06-28 13-49-13.png

 •  

  #rosjawstajezkolan #rosja #ukraina #wojna
  Oto próbka obecnych możliwości Rosji.
  Roskosmos opublikował zdjęcia satelitarne i współrzędne tych obiektów w Madrycie, gdzie odbywa się szczyt G7.
  Tyle może potężna Rosja.

  źródło: FWVkra8VUAIG5QU.png

 •  

  Chyba tak to się przedstawia chronologicznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  1. To inscenizacja jak w Buczy
  2. Ukraińcy zrzucili sami te bombę
  3. Bomba nie spadła na market, ale obok
  4. Chcieliśmy uderzyć w kolej
  5. W markecie był sklad zachodniej amunicji, który celowo trafiliśmy i zniszczylismy.

  #ukraina #rosja #wojna

 •  

  Krótki przegląd sytuacji na froncie wg. rosyjskiego zbrodniarza wojennego i imperialisty Striełkowa Igora.

  1. Front "Graniczny" (od granicy z Białorusią do obwodu charkowskiego).
  Obie strony, podejrzewając przeciwnika o możliwość przeprowadzenia podstępnego ataku z zaskoczenia (nie wiem, czy jest to uzasadnione, czy nie), stopniowo rozbudowują swoje siły, starając się osłonić granicę. Dawni "szanowani partnerzy z Kijowa" są w tym nieco lepsi - dysponują większymi zasobami ludzkimi. W tym kontekście przejęli oni inicjatywę, ostrzeliwując rosyjskie obiekty wojskowe i cywilne po naszej stronie granicy oraz wysyłając grupy dywersyjne, które już dwukrotnie (z tego, co powszechnie wiadomo) zniszczyły niewielkie oddziały straży granicznej (6 i 4 zabitych, w obu przypadkach bezkarnie).
  Najwyraźniej obie strony z braku środków nie są jeszcze gotowe do utworzenia ciągłego "aktywnego" frontu na tym rozległym obszarze. Nie wyklucza to "wyprawy" jednej ze stron w celach taktycznych lub propagandowych.


  2) Front Charkowski.
  W północnej i środkowej części kraju trwają walki lokalne. Siłom rosyjskim najwyraźniej brakuje albo sił, by rozwinąć ofensywę, albo chęci, by to zrobić. Partnerzy" są chętni, ale nie dysponują ciężką bronią. Wojska rosyjskie, posuwając się naprzód, utworzyły "strefę bezpieczeństwa", chroniącą przed ostrzałem sąsiednie regiony Rosji i mogącą stanowić przyczółek dla przyszłej ofensywy na Charków.
  W sektorze południowym (rejon Bałakiwy) ZSU przez cały ubiegły tydzień próbowały zagrozić zgrupowaniu Izyum Sił Zbrojnych FR atakiem z flanki. Nie wyszła poza lokalną walkę.


  3. Kierunek Sławiański
  Na całej długości frontu na południe od Izium (od Bolszoj/Wielkiej Kamyszewachy do Siewierskiego Dońca) toczą się lokalne walki, potyczki artyleryjskie oraz działania grup rozpoznawczych i dywersyjnych. Siły Zbrojne FR nie prowadziły operacji ofensywnych w klasycznym rozumieniu tego słowa, koncentrując swoje wysiłki na próbach "dociśnięcia" aglomeracji Sewerodoniecko - Łysyczańskiej. Mimo że "sondowanie" pozycji wroga i próby taktycznego posuwania się naprzód nie ustają. Ukraińskie Siły Zbrojne, po niewielkich kontratakach, kontynuują fortyfikowanie swoich głównych sił na podejściach do twierdzy Sławiańsk-Kramatorsk i wzdłuż linii Sławiansk-Barwinkowe, spodziewając się stoczyć tu decydującą bitwę obronną, jeśli Siły Zbrojne Rosji podejmą inicjatywę bezpośredniego ataku na ten umocniony obszar.


  4. Aglomeracja Severodonetsk-Lysychansk.
  W ciągu tygodnia na całym froncie toczyły się zacięte walki, w których obie strony poniosły ciężkie straty (po naszej stronie lwią część strat poniósły ponownie LDNR). Przeciwnik zdołał wycofać resztę swoich sił z przyczółka na lewym brzegu Siewierskiego Doniecka (na południe od Siewerodoniecka), porzucając większość ciężkiej broni i ponosząc duże straty w ludziach. Broniące się tam oddziały ZSU i najemników uniknęły jednak całkowitej klęski i zniszczenia. Mimo ciężkich strat nieprzyjaciel zdołał wycofać z okrążenia trzon swojego garnizonu, pozostawiając w "kotle" jedynie niewielkie oddziały, porzucone podczas ogólnego odwrotu, oraz zdemoralizowane grupy dezerterów. Wzięto niewielu jeńców. - Można powiedzieć, że nasze "szczypce złapały powietrze". Niemniej jednak, niebezpieczna wyrwa na tyłach nacierającej grupy na zachód od Popasnej została już "przecięta", a integralność frontu ZSU na południowych i południowo-wschodnich obrzeżach Łysyczańska została przerwana. LDNR i Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej bezpośrednio osiągnęły południowe obrzeża Łysyczańska, a na zachodzie prawie go okrążyły, co do wczorajszego wieczora nie zostało jeszcze zakończone. Zakładam możliwość stopniowego (na pewno z walkami) wycofywania się garnizonu ZSU w kierunku Siewierska i zakończenia bitwy o ten rejon w ciągu tygodnia (jeśli ZSU nie wprowadzi do walki dużych, świeżych rezerw).


  5. Front Siewiersk-Bahmut-Soledar.
  Nie ma istotnych zmian. Jest to drugi pas obrony długotrwałej zbudowany przez ZSU w okresie obowiązywania "bezalternatywnych porozumień mińskich". Wszystkie te miasta mają dodatkowo mają pierścień obrony koncentrycznej. Artemiwsk i Soledar posiadają bazy wojskowe wybudowane przez Sowietów (Soledar ma mocno zagłębioną i ufortyfikowaną podziemną bazę magazynową). Atak na drugi pas, zajęty przez wystarczającą liczbę wojsk, nie powiedzie się bez pełnego wysiłku Sił Zbrojnych FR i LDNR i nie przewiduję go w najbliższej przyszłości (o ile, oczywiście, rosyjskie dowództwo wojskowe nie zdecyduje inaczej, wbrew zdrowemu rozsądkowi).


  6. Front Doniecki.
  Wklinienie się w pierwszą linię obrony ZSU pod Awdiiwką nie rozwinęło się dalej z tego samego powodu - dotkliwego braku jednostek gotowych do walki i równie dotkliwego braku siły roboczej w dostępnych jednostkach. Na froncie od Gorłówki/Torecka (Dzierżyńsk) do Mariinki toczą się walki pozycyjne, aktywność dronów i snajperów wroga oraz wyczerpujący ostrzał (najczęściej na zmianę; wczoraj np. gromiono Gorłówkę) obiektów wojskowych, obiektów podtrzymywania życia i po prostu dzielnic mieszkalnych miast frontowych przez artylerię ZSU.


  7. Front Południowego Doniecka.
  W ciągu kilku dni nieprzyjacielowi udało się wyprzeć nasze siły w rejonie na południe od Ugledaru, odsuwając broniące tu jednostki poborowych o 2-3 kilometry (miejscami nieco więcej) i przesuwając linię frontu do wsi Pawłowka i Jegorowka. Uderzenie miało wyraźnie ograniczony i dywersyjny charakter - miało na celu złagodzenie nacisku Sił Zbrojnych FR i zgrupowania uderzeniowego LNDNR na Łysyczańsk. Niemniej jednak pokazało to względną słabość naszego frontu w dość ważnym obszarze.


  8. Na frontach zaporoskim i chersońskim.
  Ogólnie rzecz biorąc, bez zmian. Obserwuje się powszechny wzrost aktywności wroga, a zwłaszcza artylerii i grup dywersyjnych.


  Wnioski ogólne:
  1) Przedłużająca się walka w ramach "drugiej ("betonowej") fazy Specjalnej Wojennej Operacji" stopniowo dobiega końca. Nie potrafię odgadnąć, czy zakończy się ona przerwą operacyjną, czy też przejdzie od razu do "bitwy o inicjatywę" (zapowiadanej przez Kadyrowa "fazy efektywnej"), ale i tak spodziewam się, że rozpocznie się ona poza Donbasem. Bitwa kończy się taktycznymi sukcesami rosyjskich sił zbrojnych, ale strategicznie - na ogół niepowodzeniem, gdyż na początku 5. miesiąca Specjalnej Wojennej Operacji ugrupowania ZSU w Donbasie nie udało się pokonać, ani wycisnąć z większości pozycji obronnych.


  2) Porażka ZSU w bitwie o Siewierodonieck-Łysyczańsk z jednej strony i niepowodzenie strategicznej operacji wyzwolenia Donbasu przez Siły Zbrojne FR z drugiej strony już doprowadziły do dalszego zwiększenia dostaw wojskowych dla Zbrojnych Sił Ukrainy przez "drogich zachodnich partnerów" (nie moich). Wiele rozstrzygnie się na przełomie lipca i sierpnia, gdy do gry wejdą rezerwy obu stron. Czas działa na niekorzyść zarówno tak zwanej "Ukrainy", jak i Federacji Rosyjskiej. Czas działa jednak bardziej na niekorzyść Federacji Rosyjskiej. Tym bardziej, że rosyjskie władze polityczne, zachwycone lokalnymi (i kosztownymi) sukcesami, krytycznie powoli uświadamiają sobie konieczność jak najszybszego postawienia gospodarki na "tory wojenne".

  ==============================
  Zbiórka na wyposażenie dla żołnierzy idących na front
  Zbiórka na karetkę dla szpitala
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #onucowewpisy @JanLaguna
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

  •  

   @analboss:
   Kazdy podaje roznie. Ale mozna smialo liczyc w dziesiatkach tysiecy. Zabitych oraz poszkowodowanych ktorzy juz do linii nie wroca. Po obu stronach.

   +: ToNieOn
  •  

   @JanLaguna:

   że aktualne pozostają słowa Arestowicza chyba z kwietnia czy maja, że Rosjanie sobie lepiej radzą z uzupełnianiem strat

   Mysle ze w kwietniu i maju, te slowa mogly byc jak najbardziej prawdziwe. Wielu rosyjskich rezerwistow podpisywalo kontrakty przed 24 II jednak z federacji rosyjskiej wyjezdzali juz PO inwazji. A gdzie tu droga na front. Wg analitykow z 280 tys wojsk ladowych, kreml wyslal na wojne jakies 200 tys. I te liczbe podbijano glownie:
   a) poborowymi ktorych tam wyslano na cwiczenia
   b) tymi wlasnie rezerwistami podpisanymi w lutym
   Wg niektorych szacunkow bylo to okolo 50 tys ludzi lacznie. Wypelnili oni luki w "pokojowych" stanach piechoty do sensownych poziomow. Z duzym prawdopodobienstwem czesc z nich podpisywano jeszcze w marcu, kiedy rozmiar tej kleski nie byl jeszcze "we wojsku" znany.. Wtedy oni pojawialiby sie na froncie w kwietniu, akurat na uzupelnianie strat po Kijowie. Ta jednak pula w moim przekonaniu sie skonczyla. Na ochotnika juz nikt tam do piechotnych kompanii nie pojdzie, nie ma wuja.

   Ciekaw tez jestem jak sie toczyly/beda toczyc losy rezerwistow juz na froncie. Kontrakty z MONem przewidywaly 3 miesiace sluzby. Z pewnoscia stosowane byly przerozne numery zeby ich tam silowo zatrzymac.

   że oni dysponują przewagą strategiczną (co zaraz niektórzy uznają za obrazoburcze, ale taka jest prawda, to Rosja decyduje nadal o tym na jakim kierunku walczy i jakimi siłami).

   +1
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (22)

 •  

  Ukraińcy wycofują się z Siewierodoniecka. Rosjanie wchodzą do Lisiczańska i przygotowują się do zamknięcia kotła.

  Przełamanie frontu przez Rosjan na południe od Lisiczańska (zdobycie Hirśkiego, Zołotego i wzgórz Loskutiwki), wymusiło na ukraińskim dowództwie kilka ciężkich decyzji. Jak poinformował wczoraj gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj, oddziały ukraińskie które nadal pozostają w Siewierodoniecku otrzymały rozkaz odwrotu z miasta.

  Wszystkie mosty łączące Siewierodonick z Lisiczańskiem są już jednak zniszczone. Dlatego wczoraj, pod osłoną nocy, Ukraińcy przeprawiali się przez Doniec przy pomocy małych łódek. Pojawiły się informacje, że Ukraińcy rozstawili także most pontonowy, ale – z uwagi na intensywny ostrzał rosyjskiej artylerii – jest to bardzo mało prawdopodobne.

  Nie wiadomo ilu ukraińskich żołnierzy znajduje się jeszcze na terenie Siewierodoniecka. Ewakuacja z miasta prawdopodobnie potrwa jednak kilka dni. Ciężki sprzęt (jeśli jeszcze jakiś tam został), będzie musiał zostać porzucony. Nie ma fizycznej możliwości jego ewakuacji.

  Gubernator Hajdaj stwierdził, że ukraińskie wojska wycofają się na „lepsze pozycje”. Nie wiadomo jednak czy Ukraińcy będą teraz starali się bronić Lisiczańska czy może wycofają się bardziej na zachód – w kierunku linii Siewiersk-Bachmut.

  Obrona Lisiczańska w obecnych warunkach jest bardzo utrudniona. Wcześniej Ukraińcy twierdzili, że ich pozycje w mieście są stosunkowo bezpieczne, a okoliczne wzgórza – na których rozmieścili stanowiska artyleryjskie i obserwatorów – sprawiały, że mieli dobry widok na ruchy Rosjan – zwłaszcza na to co działo się w Siewierodoniecku.

  22 czerwca Rosjanie jednak zajęli wzgórza Loskutiwki, położone na południe od Lisiczańska. Wzgórza górują nad Lisiczańskiem i stanowią bardzo dobrą pozycję wyjściową do ataku na południową część miasta. Pierwsze rosyjskie oddziały już ok. 23 czerwca dotarły do Białej Góry (ok. 1,5 km od Lisiczańska). Dzisiaj natomiast Rosjanie mieli pojawić się na południowych przedmieściach miasta.

  Jednocześnie Rosjanie prowadzą natarcie na rafinerię lisiczańską. Wczoraj prawdopodobne zajęli Wowczojariwkę, oddaloną ok. 2,5 km od rafinerii. Jeśli rafineria zostanie zajęta przez Rosjan to ostatnia główna droga prowadząca do Lisiczańska zostanie zablokowana.

  Jednocześnie na pro-rosyjskich kanałach pojawiły się informacje na temat przygotowywania kolejnej przeprawy przez Doniec – najprawdopodobniej między Biłohoriwką (tak, tą słynną Biłohoriwką) a Siewierskiem. Rosjanom zależy na tym, aby jak najszybciej domknąć okrążenie Lisiczańska i zamknąć jak największą liczbę Ukraińców w kotle.

  Komentarz: Sytuacja pod Lisiczańskiem jest ciężka. W obecnej sytuacji Ukraińcy nie będą w stanie utrzymać Lisiczańska. Jeśli Rosjanie zajmą rafinerię, to główne drogi prowadzące do miasta zostaną zablokowane i będzie można już mówić o okrążeniu.

  Moim zdaniem Ukraińcy zdają sobie dobrze z tego sprawę i już teraz rozpoczęli ewakuację sił nie tylko z Siewierodoniecka, ale także z Lisiczańska. Ewakuacja jest trudna, bo wszystko to odbywa się pod okiem rosyjskich dronów i artylerii. Dodatkowo Rosjanie są już prawdopodobnie na południowych przedmieściach Lisiczańska (nieopodal Białej Góry), co dodatkowo utrudnia całą operację.

  Ciężko powiedzieć, czy Ukraińcy wycofują się w sposób zorganizowany. Dotychczasowe informacje z Hirśkiego i Zołotego, które Rosjanie zajęli kilka dni temu wskazują, że w tych miasteczkach odwrót był dość zorganizowany – Rosjanie twierdzą, że do ich niewoli dostało się tam 2.000 Ukraińców, jednak nagrania sugerują że było to 100-200 żołnierzy. Trzeba jednak pamiętać, że cały czas pojawiają się nowe nagrania i zdjęcia z Hirśkiego i Zołotego. Ponadto ciężko na podstawie tych 2 miejscowości wyciągać wnioski dotyczące całego sektora Siewierodonieck-Lisiczańsk. Dodatkowo czym innym jest ewakuacja ludzi a czym innym ewakuacja ciężkiego sprzętu. Jeśli w Siewierodoniecku i Lisiczańsku (zwłaszcza w Lisiczańsku) jest jakiś cenny sprzęt (artyleria, czołgi itd.), to już raczej nie uda się tego wycofać.

  Także – póki co – wygląda to na w miarę zorganizowany odwrót Ukraińców, ale z ostateczną oceną trzeba poczekać.

  Kluczowe będzie kilka kolejnych dni. Jeśli Ukraińcom uda się utrzymać chociaż przez jeszcze kilka dni rafinerię lisiczańską, to załogi z Siewierodoniecka i Lisiczańska dostaną dodatkowy czas na ewakuację. Jeśli jednak rafineria dostanie się szybko w ręce Rosjan, to szykuje się spory kocioł.

  Poniżej mapa od Rybara (pro-rosyjski, ale przy robieniu map obiektywny). Na pomarańczowo zaznaczyłem główną drogę prowadzącą do Lisiczańska, niebieskim okręgiem zaznaczyłem rafinerię lisiczańską, a niebieskim X wzgórza Loskutiwki.

  Poboczna uwaga - między Biłohoriwką a Siewierskiem jest jeszcze jedna droga, której nie widać na mapie. Prowadzi ona jednak wzdłuż rzeki Doniec. Na drugim brzegu siedzą Rosjanie i od 2 miesięcy ostrzeliwują tę drogę jak tylko coś na niej się pojawi. Także możliwość jej wykorzystania przy ewakuacji Lisiczańska jest bardzo ograniczona.

  _______________

  Info z Ukrainy wrzucam na:
  - stronę Puls Zagranicy
  - #lagunacontent

  Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu-FB i Twittera.
  _______________

  UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
  _______________

  Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

  #rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
  pokaż całość

  źródło: mapa1.png

 •  

  NATO zwiększa siły szybkiego reagowania do 300 000 żołnierzy. Czy straszak, czy nie, to na taki krok decydujesz się jak istnieje realne zagrożenie wykorzystania takich sił.

  #ukraina #rosja #wojna

 •  

  USA zapowiadają zakup systemu obrony przeciwrakietowej średniego i dalekiego zasięgu ziemia-powietrze dla Ukrainy

  Stany Zjednoczone planują już w tym tygodniu ogłosić, że zakupiły dla Ukrainy zaawansowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze średniego i dalekiego zasięgu — poinformowało CNN źródło zaznajomione z tą informacją.

  Prezydent Joe Biden, który obecnie spotyka się z liderami G7 w Niemczech na szczycie poświęconym głównie Ukrainie, ogłosił niedawno, że USA dostarczą Ukrainie "bardziej zaawansowane systemy rakietowe i amunicję" w związku z trwającą wojną z Rosją. W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński ma wirtualnie przemówić do Bidena i innych przywódców G7.

  W odpowiedzi na prośby sił ukraińskich w tym tygodniu prawdopodobnie zostanie ogłoszona również inna pomoc wojskowa, w tym dodatkowa amunicja artyleryjska i radary przeciwartyleryjskie. Ukraińscy urzędnicy poprosili o system obrony przeciwrakietowej, znany jako system NASAMS, biorąc pod uwagę, że broń ta może uderzyć w cele oddalone o ponad 100 mil, choć ukraińskie siły będą prawdopodobnie musiały zostać przeszkolone w zakresie obsługi tego systemu — powiedziało źródło.

  W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński ma wirtualnie przemówić do Bidena i innych przywódców G7.
  USA systematycznie zapowiadają dodatkową pomoc dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu administracja Bidena ogłosiła udzielenie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej w wysokości 450 mln dolarów, dzięki czemu kraj ten otrzyma cztery dodatkowe systemy rakietowe wielokrotnego startu (Himars) oraz amunicję artyleryjską do innych systemów.


  Na początku tego miesiąca administracja Bidena poinformowała, że przekaże Ukrainie dodatkowy miliard dolarów na pomoc wojskową, w skład którego wchodzą dodatkowe haubice, amunicja i systemy obrony wybrzeża.
  CNN podała w zeszłym tygodniu, że amerykańskie oceny wojny coraz częściej przewidują długie i wyczerpujące walki we wschodniej części Ukrainy, z dużymi stratami w ludziach i sprzęcie po obu stronach.
  Urzędnicy amerykańscy uważają, że siły rosyjskie planują intensywne ataki na wschodzie, charakteryzujące się ciężką artylerią i uderzeniami rakietowymi, z zamiarem osłabienia sił ukraińskich i determinacji NATO.
  Ze strony Ukrainy, jej wojsko zużywa amunicję z czasów sowieckich, która pasuje do starszych systemów, a rządy państw zachodnich stoją przed trudną decyzją, czy chcą nadal zwiększać pomoc dla tego kraju, do czego Biden już się zobowiązał.
  Będziemy nadal przewodzić światu w udzielaniu historycznej pomocy, aby wesprzeć walkę Ukrainy o wolność" - napisał prezydent w artykule w "New York Timesie" w zeszłym miesiącu.


  ==============================
  Zbiórka na wyposażenie dla żołnierzy idących na front
  Zbiórka na karetkę dla szpitala
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #usa #nato
  https://edition.cnn.com/2022/06/26/politics/us-missile-defense-system-ukraine-coming-announcement/index.html
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

 •  

  źródło: https://threadreaderapp.com/thread/1540963832096608256.html
  autor: https://twitter.com/intent/follow?original_referer=https%3A%2F%2Fthreadreaderapp.com%2F&ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Ebuttonembed%7Ctwterm%5Efollow%7Ctwgr%5Eian_matveev&screen_name=ian_matveev

  Wojska rosyjskie zajęły Sewerodoniec. Dlaczego jednostki rosyjskie znów idą do przodu? Czy Ukraina przegrała? Postaram się przedstawić nową taktykę armii Putina, która pomaga jej odnosić lokalne zwycięstwa. Moje refleksje:.

  Po serii wiosennych niepowodzeń, po poniesieniu znacznych strat, armia rosyjska wyraźnie zmieniła taktykę prowadzenia działań wojennych. Dostosowanie go do nowych celów, wykorzystanie jego mocnych stron i próba zniwelowania słabości. Jak również dostosowanie się do działań armii ukraińskiej. W tym tekście najpierw wypiszę główne wnioski i moje przemyślenia na temat działań armii rosyjskiej, a następnie przeanalizuję każdy punkt i uzasadnię go. Podam również niezbędne szczegóły. Najpierw krótkie podsumowanie, a następnie dogłębna analiza. Zacznijmy od tego, jak zmieniły się cele armii rosyjskiej?

  Było: Zmiana władzy na Ukrainie
  Stało się: zmusić Zieleńskiego do przyjęcia pokoju na warunkach Putina

  Było: Przejęcie kontroli nad krajem.
  Stało się: Okupacja obwodów ługańskiego i donieckiego.

  Było: Pokonać armię ukraińską.
  Stało się: zmuszenie armii ukraińskiej do odwrotu

  Taktyka również uległa zmianie zgodnie z celami. Zamiast szerokich manewrów mamy do czynienia z lokalnymi atakami. Zamiast okrążania grup wroga, stosujemy taktykę "wyparcia" przeciwnika z kluczowych obszarów. Zamiast nacisku na jednostki mobilne — widzimy powszechne poleganie na artylerii jako klucz do sukcesu. Sekwencja działań armii Putina jest następująca:

  1. Wywieranie nacisku na kluczowy obszar
  2) Zapewnienie przewagi sił na danym obszarze
  3. Zainicjowanie obejścia od flanki
  4. Utworzenie półkola i przeprowadź zmasowany atak.
  5. Po zajęciu terenu należy go ufortyfikować.
  6. Działania ofensywne wojsk rosyjskich stały się:

  a. Powolne i metodyczne
  b. ostrożne, z minimalnym ryzykiem
  c. zlokalizowane. Obszar działań znajduje się w pobliżu zasięgu artylerii (15-20 km).
  d. starannie przygotowane.

  Tego wszystkiego nie widzieliśmy w lutym i marcu

  Armia rosyjska odgryza terytorium w małych kawałkach. Ta taktyka "jedzenia tortu w kawałkach" jest nieskuteczna w przypadku długotrwałej wojny. Kluczem do sukcesu jest pokonanie armii przeciwnika na dużej przestrzeni. Na krótką metę takie podejście jest jednak korzystne dla tego, kto ma najwięcej zasobów. Armia rosyjska rozwiązuje problemy polityczne, a nie militarne. Pierwszym z nich jest zapewnienie Putinowi prawdziwego zwycięstwa. Po pierwsze, należy dać Putinowi prawdziwe zwycięstwo, najpierw w obwodzie ługańskim, a potem w donieckim na Ukrainie. Drugi to nie przegrywać zbyt wiele i nie ponosić wstydliwych porażek. Cele te wyznaczyły nowy styl prowadzenia wojny
  W ten sposób zaatakowano otoczony z trzech stron Sewerodonieck. W podobny sposób zaatakowano również okolice Zołotego (o czym jeszcze opowiem). Głównym wysiłkiem jest nadal atak frontalny. Z punktu widzenia dowództwa szturm zmniejsza ryzyko i daje znacznie większą kontrolę nad sytuacją na miejscu. Ważne jest, aby to zrozumieć. Armia rosyjska chce teraz zagarnąć terytorium. Nie po to, by pokonać Ukraińców, ale by ich wyprzeć — zmusić do opuszczenia ważnych obszarów. Ponieważ Putin nie jest zainteresowany działaniami wojskowymi w tym regionie. W oczywisty sposób domaga się on zajęcia i okupacji ziemi ukraińskiej. W rezultacie mamy do czynienia z serią krótkotrwałych ofensyw lokalnych, po których następują ataki na kluczowe miejsca. I będzie to trwało do czasu, aż armia ukraińska ich powstrzyma lub gdy jednostki rosyjskie nie wyczerpią swoich sił.

  A teraz więcej szczegółów i w kolejności. Cofnijmy się do kwietnia, kiedy to armia rosyjska skoncentrowała się na froncie wschodnim. W tym momencie cele, jakie Putin postawił przed swoimi generałami, uległy radykalnej zmianie. Jest to rodzaj planu, który, jak się wydaje, został zatwierdzony.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKcFt7XoAAcZ62.jpg

  Dowództwo rosyjskie zdawało sobie sprawę ze swojej głównej słabości — niewystarczającej liczby żołnierzy. To właśnie w kwietniu najgłośniej mówiło się o ewentualnej mobilizacji, gdyż braki w wojsku były widoczne. Jednak, zamiast zwiększać liczebność armii, postanowiono zmniejszyć liczbę celów. Potem urzędnicy Putina zaczęli mówić, że najważniejszą sprawą jest zdobycie Donbasu, a z ruchów wojsk jasno wynikało, że tak właśnie jest. Główne grupy rosyjskie wyruszyły do Izium i na tereny okupowanej LNR. W tym samym czasie zakończyły się również negocjacje.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKcg7jWAAA5zfZ.jpg

  Późniejsza ofensywa na południe od Izyum była ostatnią próbą stworzenia przez wojska rosyjskie szerokiego okrążenia i okrążenia dużego zgrupowania wojsk ukraińskich. Jednak nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów i najwyraźniej rosyjscy generałowie szybko porzucili ten pomysł.

  Tym bardziej że na pierwszy plan wysunęła się nie klęska ZSU, nie zwycięstwo militarne, ale "wyzwolenie", jak mówi putinowska propaganda, resztek obwodów donieckiego i ługańskiego. Innymi słowy, stało się to wystarczające, by zmusić wojska ukraińskie do wycofania się. Jak to zrobić? Używając głównego atutu. Armia rosyjska zdobyła doświadczenie i starała się zniwelować swoje niedociągnięcia — niską liczebność i nieprofesjonalizm. I walczyć na podstawie przewagi w powietrzu i dominującą przewagi w artylerii. Do tego dostosowano taktykę.
  Wskazują na to również zmiany personalne. Od początku kwietnia Putin dwukrotnie zmieniał dowódców. I w obu przypadkach stanowiska te przypadły "syryjskim" generałom. Mają doświadczenie w dyscyplinie, masowych bombardowaniach miast i wypieraniu wroga.

  Od kwietnia do końca czerwca ofensywę rosyjską postrzegam jako łańcuch lokalnych operacji. Mam następującą listę (część 1):

  1 Ofensywa z Izyum

  2 Ofensywa na Biełogorowkę

  3 Szutm na Rubieżne

  4 Szutm na Popasnę

  5 Forsowanie Siewierskiego Donca w pobliżu Biełogorowkę

  https://pbs.twimg.com/media/FWKdiOoXkAMnwqe.jpg

  6 Ofensywa od Popasnej

  7 Szturm na Liman

  8 Szturm Sewerodoniecka

  9 Szturm na Swiatogorsk

  10 Ofensywa Switłodarska

  11 Okrążenie Zołotego

  https://pbs.twimg.com/media/FWKd1qAX0AEF6Xy.jpg

  Wszystkie te operacje odbywały się na obszarach o promieniu 10-20 km, najczęściej szturmując osiedla z kilku kierunków. Wszystkie te operacje przebiegały według tego samego scenariusza. Armia rosyjska zgromadziła w jednym miejscu przytłaczającą liczbę artylerii i wprowadziła do ataku najlepsze siły piechoty. Następnie teren ten miał być ostrzeliwany do czasu opuszczenia go przez Ukraińców. Następnie powoli posuwały się tam jednostki rosyjskie. Ofensywa trwała 3-5 dni, po czym oddziały zatrzymały się
  Według różnych źródeł przewaga artyleryjska armii rosyjskiej waha się od 1:10 do 1:20. Zwróć uwagę na ten materiał — dowiesz się z niego, jak marnotrawna może być artyleria Ros, strzelająca nawet do pojedynczych żołnierzy.
  Głównymi siłami ofensywnymi Putina są najemnicy grupy Wagner i pozostali spadochroniarze (VDV). Są one regularnie przewożone z jednej strefy do drugiej. Tam, gdzie potrzebna jest duża liczba piechoty, wykorzystuje się oddziały DNR i LNR. Ostatnio jest ich bardzo mało, ale o tym później.
  Jako przykład nowej taktyki armii rosyjskiej przyjrzyjmy się okrążeniu Złotego. Ogólnie rzecz biorąc, Zolote było atakowane od samego początku — leży na pierwotnej linii demarkacyjnej. Sporadyczne ataki okazały się jednak nieskuteczne

  https://pbs.twimg.com/media/FWKfDSDWQAEIr_b.jpg

  Do początku kwietnia wojska rosyjskie posuwały się od strony terrystycznej LNR w kierunku Niżnej i Toszkiwki. I od wschodu w kierunku Popasnej. Zolote stopniowo znalazł się w półokrążeniu. W tym czasie osłaniała flankę grupy broniącej Popasnej.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKfK1MXgAAQ0_-.jpg

  Koniec kwietnia. Nowotoczkiwka jest zajęta. Bardzo powoli armia rosyjska przesuwa się na przód i zajmuje jedną małą wioskę za drugą.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKfV01WIAEyklW.jpg

  Siódmy maja. Oddziały ukraińskie opuszczają Popasną, która pod ciężkim ostrzałem artylerii rosyjskiej stała się niemożliwa do obrony. Wojska rosyjskie zajmują Popasną i wzgórza nad nią. Ukraińcy fortyfikują się w Kamyszewie. Pozostałe pozycje zostają utrzymane.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKfcZfWIAA-bt2.jpg

  Przez cały tydzień armia rosyjska przygotowywała nową ofensywę z Popasnej i atakowała głównie Kamyszewachę. Wszystkie ataki zostają jednak odparte. Do 15 maja zajęto Niżne, a w rejonie Zołotego poczyniono postępy. Cały obszar pozostaje jednak w rękach ukraińskich

  https://pbs.twimg.com/media/FWKfkJ6WIAICf-v.jpg

  Ofensywa z Popasnej rozpoczyna się 18 maja i osiąga swój punkt kulminacyjny 24 maja. Do 26 maja toczą się walki o Kamyszewachę, która przechodzi z rąk do rąk i rozpoczynają się ataki na Wrubowkę. Na wschód od Zołotego trwa niewielka ofensywa w kierunku Girskie. A Toszkiwka nadal nie może zostać zajęta, więc zostaje ominięta

  https://pbs.twimg.com/media/FWKfr0fXoAElHGQ.jpg

  Rozpoczyna się czerwiec. Wojska rosyjskie zajęły Kameszewachę, toczą się walki o Wrubowkę, regularnie atakowane są Toszkiwka i Zołote, a propaganda rosyjska twierdzi, że są one albo zajęte, albo wkrótce zostaną zajęte.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKgEaBWAAMJbVq.jpg

  Jeśli przewiniemy do 15 czerwca, zobaczymy, że nic się nie zmieniło. Odpowiedź jest prosta — wszystkie siły biorą udział w szturmie na Siewierodonieck, jedne nacierają na Bachmut, a inne przemieszczają się z Izium do Słowiańska.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKgKMJXwAAtUJ8.jpg

  Do 18 czerwca Siewierodonieck został prawie całkowicie zajęty, a zakłady Azot zostały zablokowane. Siły rosyjskie zostają przerzucone w rejon Zołotego, a 20 czerwca następuje zmasowany atak na Mirną Dolinę. Zostaje zajęty niemal natychmiast, podobnie jak stojąca na drodze Toszkiwka. Zbliża się ostateczna bitwa o Zołote.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKgUuAXEAAR2lS.jpg

  W dniach 22-23 czerwca było już po wszystkim. Siły ukraińskie częściowo wycofały się, częściowo zostały okrążone. Bitwa o ten niewielki obszar trwała w swojej aktywnej fazie od początku kwietnia do końca czerwca, przez około 82-83 dni.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKgkhwX0AYdRz8.jpg

  Zwróć uwagę, jak rozwijała się ofensywa armii rosyjskiej. 1. Koncentrowali się na zdobywaniu skupisk ludności. 2. Ataki trwały aktywnie przez 2-3 dni, potem walki stały się mniej intensywne i nastąpiła akumulacja sił. 3. Ataki odbywały się wtedy, gdy siły nie były potrzebne na innych odcinkach frontu.

  Niektórzy nazwaliby taką taktykę skuteczną. Postrzegam to jako próbę zamaskowania ogólnej słabości armii rosyjskiej. Dosłownie jeden szczegół. Wszystko to, co tu wypisywałem w 11 tweetach, miało miejsce na polu boju o bokach 20 km, a maksymalne posunięcie wojsk rosyjskich również okazało się wynosić około 20 km. Za 83 dni!

  https://pbs.twimg.com/media/FWKhT6yWIAAAyjN.jpg

  Ciekawy szczegół, który powie nam o słabości armii rosyjskiej. Przypomnij sobie ofensywę Popasnej. W tym czasie wielu pisało, że zgrupowanie ZSU w Sewerodoniecku jest bliskie okrążenia. Napisałem (w maju) w tym wątku, że jest to mało prawdopodobne i nie nastąpi w najbliższym czasie.

  https://pbs.twimg.com/media/FTlhrBgXsAA2SiU?format=jpg&name=small

  Dlaczego więc armia rosyjska odmówiła wykonania takiego ruchu, aby odciąć od razu większość oddziałów ukraińskich i pozostawić je bez zaopatrzenia? Zamiast tego podjęto frontalne natarcie na Siewierodonieck oraz ataki na Wrubowkę, Toszkiwkę i Zołote?

  https://pbs.twimg.com/media/FWKiXueXkAAcWrM.jpg

  Aby to zrobić, należy dowiedzieć się, jak przebiega ofensywa i jakie siły są potrzebne do stworzenia takiego pierścienia. Musisz zrozumieć, że nie możesz po prostu przejść pewnego dystansu i tyle - teren należy do Ciebie. Trzeba nad tym zapanować. Mianowicie musisz bronić go przed ewentualnymi kontratakami wroga. Aby się bronić, musisz zająć pozycje, wykopać okopy, zdobyć sprzęt, zbudować łączność itd. Dopóki żołnierze tak postępują, nie mogą nigdzie atakować. Dlatego w podręczniku jest taki rozdział: "kompania/batalion/regiment w natarciu", oczywiście jest też podobny rozdział dotyczący obrony.

  Obecnie armia rosyjska aktywnie korzysta z BTGr - Batalionowych Grup Taktycznych. Nie są one dokładnie takie same jak batalion, ale mają podobny skład. Dlatego w obronie mogą działać w podobny sposób. Zgodnie z systemem radziecko-rosyjskim batalion w obronie zajmuje pas o szerokości 5 km. Szerokość ta zależy od tego, jak daleko batalion może prowadzić ogień. Zaledwie 2-2,5 kilometra to skuteczny zasięg ostrzału czołgów. Tak, BTGr są wzmocnione artylerią, ale artyleria nie może zapewnić takiej kontroli, jaką daje broń strzelecka. Pozostawianie dużych luk między batalionami jest niebezpieczne.

  I tak, okazuje się, że na każde 5 km frontu powinien przypadać jeden BTGr. Wróćmy do teoretycznego okrążenia Sewerodoniecka. Oszacujmy, ilu BTGr potrzebnych jest do obrony zamkniętego pierścienia. Należy wziąć pod uwagę, że musiałby być broniony z dwóch stron

  https://pbs.twimg.com/media/FWKjqr2XEAA-hl3.jpg

  Z jednej Białogorowki i do drugiej (nie pytaj) jest około 20 km. Co oznacza, że będziesz potrzebował 20/5*2 = 8 BTGr. + 1 BTGr. do ataku i przynajmniej jednego w rezerwie, na wypadek gdyby front gdzieś zawiódł Oznacza to minimum 10 BTGr do wykonania pierścienia, biorąc pod uwagę słaby sprzeciw armii ukraińskiej.

  Jest jeszcze reszta frontu, gdzie również potrzebni są obrońcy BTG. Oceniłem, że wokół Popasnej, nawet bez dalszej ofensywy, należało bronić kolejnych 7-8 BTGr. Łącznie jest to do 17-20 BTGr, przy założeniu pełnego sukcesu. Tylko do celów obronnych.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKkFzRXoAM-_8_.jpg

  I oczywiście zapytacie. Zaraz, zaraz, ale to nie tylko BTG, są też różne oddziały LNR-DNR, PMC i inne. To prawda. Z tym, że podczas szybkiego ataku możesz polegać tylko na swojej grupie. Jak można ufać, że tak rozproszone siły stworzą szybką i niezawodną obronę? Innym pytaniem jest, jak je wszystkie zaopatrzyć? Ponadto, zdaniem ekspertów, armia rosyjska doświadcza poważnych braków kadrowych w swoich BTG. Powinny być większe od batalionu (900 ludzi), ale w rzeczywistości mogą być niewiele większe od kompanii (200 ludzi). Przeczytaj więcej: https://warontherocks.com/2022/06/not-built-for-purpose-the-russian-militarys-ill-fated-force-design/

  Dla obronności niezwykle ważny jest personel. Czołg nie wykopie sobie rowu. Arta sama nie pociągnie za sobą amunicję. Jeśli nikt nie będzie osłaniał BMP karabinami maszynowymi, to taki BMP nie pożyje długo. Dlatego też niepełna siła sił zbrojnych wpływa przede wszystkim na walory obronne armii rosyjskiej.
  Wydaje się to nielogiczne, zgodnie z zasadami wojskowymi personel jest ważniejszy w ataku niż w obronie. Ale, jak napisałem powyżej, armia rosyjska poprawiła to kosztem taktyki. Duża ilość artylerii ostrzeliwującej nieruchome pozycje sprawia, że zmasowany szturm nie jest konieczny. Można atakować w małych grupach. Obrona w małych grupach nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Przynajmniej dlatego, że dwoje oczu to nie czworo. Jeśli spojrzysz w lewo, ukraińska grupa dywersyjna już przejechała na buggy. Również w tym przypadku trzeba stać na straży, gotować jedzenie i piłować kłody na stanowiska. Potrzebne są ręce, a ich nie ma.
  Szybkość natarcia armii rosyjskiej jest znacznie ograniczona przez straty w pojazdach pancernych. Gdy tylko coś na gąsienicach lub kołach wysunie się do przodu, spotyka Ukraińca z Javelinem albo ze Stugną, albo z NLAW... Ogromne straty w czołgach i BMP zmuszają armię rosyjską do ostrożniejszego ich użycia. Jak również do sprowadzania coraz większej ilości starego sprzętu z magazynów. W tym bardzo stare T-62. Według moich informacji były one używane do obrony nie tylko na froncie chersońskim i zaporoskim. Ale także w rejonie Wrubowki - najgorętszym miejscu.

  Jeśli nie ma pojazdów opancerzonych, piechota nie może przez długi czas posuwać się naprzód. Konieczne jest przeniesienie ognia artyleryjskiego na drugą i trzecią linię obrony, jak w czasach I wojny światowej. A potem żołnierze się męczą, rosną straty, kończy się im amunicja. Dlatego armia rosyjska atakuje powoli. Aby mieć wystarczająco dużo czasu i sił na zbudowanie obrony zajętych skrawków ziemi. Dzięki temu mogą stopniowo rozbudowywać linie zaopatrzenia, nie przeciążając słabej sieci logistycznej. Aby mieć czas na przygotowanie artylerii na koniec.
  Na tym etapie nie spodziewam się wojny manewrowej ze strony armii rosyjskiej. Jest to dla nich niekorzystne; przeciwnie, powolne przeciskanie się i szturmowanie poszczególnych osad prowadzi do sukcesu. Tak, zwycięstwa są małe i ograniczone, ale nie ma innych rezultatów i nawet one w ostatecznym rozrachunku wyglądają na znaczące.

  Co się teraz dzieje? Według doniesień, jednostki ukraińskie opuściły strefę przemysłową w Sewerodoniecku. Podobno kolejną lokalną ofensywą wojsk Putina będzie atak na Łysyczańsk. Ten sam styl - tworzenie półpierścienia i piekła artyleryjskiego.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKmyvQXgAYO1sr.jpg

  Celem wojsk rosyjskich jest dotarcie do granic obwodu ługańskiego i jest prawdopodobne, że uda im się to osiągnąć w najbliższym czasie. A Ukraińcy wycofają się na nową linię obrony Bachmut-Soledar-Sewersk.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKm9xQXEAUH2V0.jpg

  Jednocześnie drugim obszarem, na którym armia rosyjska przeprowadzi lokalną ofensywę, jest Słowiańsk. Armia rosyjska prawdopodobnie zbuduje mosty na rzece Siewierski Doniec i spróbuje zaatakować z dwóch stron.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKnD3gXgAIDJvh.jpg

  Dlaczego jednak armia rosyjska w ogóle jest w stanie posuwać się naprzód? Jednym z powodów, które już podałem, jest zmiana taktyki na bardziej komfortową. Drugim powodem jest osłabienie armii ukraińskiej. Ukraińcy tracą też sprzęt, a uzbrojenie z Zachodu dociera z opóźnieniem. Kwietniowe dostawy wprawiły wszystkich (i mnie) w optymistyczny nastrój. Ale potem nadszedł maj, kiedy nie dotarła prawie żadna ciężka broń. Dopiero teraz zaczęły napływać nowe haubice i działa samobieżne. W tym MLRS HIMARS. Tymczasem Ukraińcy zużyli prawie wszystkie pociski do radzieckich dział 152 mm i radzieckich wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu Smerch/Uragan. I praktycznie nie było sposobu na zdobycie nowych. To dodatkowo osłabiło ukraińską artylerię. Trzecim powodem jest fakt, że armia rosyjska uruchomiła przepływ ochotników na front, co częściowo pokrywa straty. Widać to między innymi na przykładzie danych dotyczących liczby ofiar. To właśnie w nich gwałtownie wzrosła liczba wolontariuszy. Jak na razie liczba ta nie jest krytyczna, ale należy ją pomnożyć przez co najmniej 3.

  Co więcej, BBC pisze, że władze rosyjskie przygotowują ustawę, która umożliwiłaby podpisywanie umów zaraz po ukończeniu szkoły. Obecnie możliwe jest odbycie służby kontraktowej po powołaniu do wojska. Czyli dosłownie zamierzają wysłać dzieci szkolne na wojnę:
  https://bbc.global.ssl.fastly.net/russian/news-61712941

  Przejdźmy teraz do interesującej części. Jak Ukraina może oprzeć się ofensywie Putina? Czy jest taka szansa i jak ją dostrzec? A także dlatego, że twardo stoję przy swoim zdaniu - Rosja Putina już przegrała tę wojnę.
  Armia ukraińska może uderzyć w siłę armii rosyjskiej - artylerię. I spróbuje zmniejszyć przewagę Rosjan w tej dziedzinie. Do tego celu potrzebne są dalekosiężne haubice Pzh 2000 i Cezar. Podobnie jak amerykański HIMARS. Aby dosięgnąć rosyjską broń dalekiego zasięgu. Walka z artylerią rosyjską to długa i trudna praca, bo jest jej głupio dużo. A zachodnie zapasy są ograniczone. Osiągnięcie parytetu zajmie miesiące. Jest też inny sposób. Jednym ze sposobów jest uderzenie w słaby punkt, tak aby armia rosyjska nie mogła wykorzystać 100% swojej przewagi. W szczególności w zakresie logistyki. Likwidując składy amunicji. Co już z powodzeniem robi ukraińska artyleria. Ostatnio słyszałem o 4 lub 5 potężnych eksplozjach magazynów armii Putina na froncie zaporoskim i w Donbasie.
  Kolejną słabością armii Putina jest personel, czyli piechota. Niszcząc żołnierzy, zwłaszcza doświadczonych, można uszczuplić armię do tego stopnia, że nie będzie ona w stanie nigdzie atakować. A na dłuższą metę nawet w defensywie. Bez osłony artyleria, a zwłaszcza jej łączność, będzie zagrożona.
  W dużej mierze to właśnie robi teraz ZSU, wciągając armię rosyjską w walkę o Cherson. Pisałem już, że ofensywa w tym miejscu jest najbardziej obiecująca. Tak, Ukraińcy nie byli w stanie zebrać dużych sił, więc ofensywa ma charakter lokalny. Ale i tak jest przydatna, bo odwraca uwagę wojsk rosyjskich od Donbasu.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKqAYtWYAIqUP5.jpg

  Dodatkowe siły muszą zostać przerzucone do Chersonia, co zmniejsza rezerwy na froncie wschodnim. Ale oprócz tego potrzebna jest także celowa walka z jednostkami piechoty Putina. Na przykład uderzenie na koszary PMC im. Wagnera w Kadiewce

  Co więcej, armia ukraińska musi przełamać rosyjską taktykę. Jeśli oddziały Putina nie chcą wojny manewrowej, należy ją narzucić. W tym właśnie miejscu pod Chersoniem lub na froncie zaporoskim, które dla armii Putina mają wyraźnie drugorzędne znaczenie. Oczywiście jest to wszystko bardzo skomplikowane, a nawet trochę "wymarzone". Jednak wojska ukraińskie już nacierają na Chersoń, nawet w niewielkich siłach, i odnoszą sukcesy. Dlaczego więc mielibyśmy wykluczać możliwość dalszych sukcesów? Zobaczymy.
  Putin wyraźnie przegrał tę wojnę. Tak, jak dotąd ofensywa trwa nadal, a moje wyobrażenia o przełomie były przedwczesne. Spójrzmy jednak jeszcze raz na ogólną mapę. Przemieszczanie się o 10-20 km w ciągu kilku miesięcy nie zmienia obrazu sytuacji.

  https://pbs.twimg.com/media/FWKrBisX0AEhOqH.jpg

  W ten sposób armia Putina traci personel. W tym doświadczonych najemników. Zastępują ich niedoświadczeni wolontariusze 40+, a w dalszej perspektywie - uczniowie. W pewnym momencie brak doświadczenia personelu stanie się krytyczny. Wszyscy są zgodni co do tego, że armia ukraińska ustępuje armii rosyjskiej pod względem wyposażenia. W zakresie artylerii - dziesięciokrotnie. Jeśli jednak ZSU już teraz walczy na równi z armią rosyjską, co się stanie, gdy otrzyma ona nowocześniejszą broń ciężką? Wygląda na to, że łuk triumfalny Putina na nic mu się nie przyda

  https://pbs.twimg.com/media/FWKrbgdWYAMCp4L.jpg

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem
  pokaż całość

  źródło: pbs.twimg.com

  •  

   @bylem_simpem:
   Mobilizacji nie wprowadzisz. Trzeba bylo grzac publike od poczatku jakimis "krzyzowanymi dziecami" itp a nie wsadzac do pudla za slowo "wojna". Konsekwentny przekaz medialny jest taki ze jest "operacja" i ze wszystko jest git. Teraz zeby te narracje odkrecac trzeba bedzie miesiecy indoktrynacji. A jak juz po tych paru miesiacach nachalnej propagandy oglosisz mobilizacje.... to pierwsze efekty bedziesz miec na froncie za dwa, trzy miesiace. Co do tego czasu?

   Parcie naprzod wykrawiona piechota? Ile sie oni naprzod posuneli od kwietnia?

   Zaznaczam, nie pytam o sukcesy na szczeblu operacyjnym czy strategicznym (XDDDDDD).

   Pytam chociaz o kilometry kwadratowe zajetego terenu. Po pelnej koncentracji sil i srodkow na waskim wycinku frontu. Ile tam od kwietnia REALNIE zdobyto terenu?

   Policz, podaj a ja Ci wtedy odlicze ile stracono pod Charkowem.

   Taki to jest REALNY stan spraw wojennych na Ukrainie. Bez zadnych REALNYCH perspektyw na zmiane tego stanu rzeczy. A pamietaj kto w tym konflikcie jest agresorem i kto w tym konfikcie, zeby jako to utrzymywac swoja linie polityczna na rynku wew, musi isc do przodu. A co do tych czolgowych rachunkow..... wez moze przelicz ile przypadalo tych super ruskich tankow na kazdy ukrainski. I teraz mi powiedz jak sie ten przelicznik ma co do REALNEJ sytuacji na froncie.
   pokaż całość

  •  

   @nobrainer:
   Pierwsze primo
   Ruscy generalnie nie maja w lini gozdzikow. Nieperspektywiczny kaliber. Calosc strzela z roznych systemow 152 mm.
   Drugie primo
   Zuzycie glownie obejmuje lufe oraz czesci zamka
   Te elementy sie wymienia na linii frontu, czesto organicznymi warsztatami wspieranymi przez zaloge dziala. Zaden hajtek, brecha i mlot, cyk fuch siedzi, wio do linii.
   Trzecie primo
   Tego sie zawczasu produkuje z duzym zapasem ktory moze sporo lezec i sie nie psuje. To sie ze soba zawczasu zabiera jak nie na front to przynamiej do przyfrontowych baz. Wlicza sie to w eskploatacje razem a amunicja i paliwem
   Na to sa normy. Nie jest to problem.
   Czwarte primo
   Sa wyjatki od 152 mm standardu. Troche tych gozdzikow bylo w morpiechocie, aktualnie jest ten sprzet zwozony na front dla ''republikanow''
   Piate primo ultimo
   Chodzi tu tak o braki w amunicji (tej 122 mm jeszcze pewnie maja, tak samo linie produkcyjne) oraz dostepnosc przeszkolonych rrzerwistow w Lugandzie i Donbabwe. Sporo z nich ten sprzet zna i moze do niego wskoczycz miejsca.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (47)

 •  

  Jakiś czas temu, widząc po raz kolejny w jakimś artykule o wojnie na Ukrainie podlinkowany twit Ministerstwa Obrony Ukrainy podsumowujący starty Rosjan, zastanawiałem się jak te straty rozkładały się w czasie. Spędziłem dobre kilka minut przeszukując internet w poszukiwaniu wykresów oficjalnie raportowanych strat i nic takiego nie znalazłem. Pobawiłem się trochę w automatyczne zbieranie danych i generowanie wykresów i coś takiego stworzyłem. Na osiach odciętych jest dzień inwazji, na osiach rzędnych straty Rosjan w poszczególnych kategoriach.

  Kilka uwag:
  1. Do pewnego czasu Ministerstwo podawało osobne statystyki dla pojazdów (vehicles) i cystern (?) (fuel tanks), później to połączyli w jedno, na moich wykresach te osobne wartości podawane na początku są zsumowane.
  2. Nie znalazłem oficjalnie podawanych statystyk sprzed 12 kwietnia, jakby ktoś je znalazł to chętnie uzupełnię wykresy.
  3. Ciekawy wniosek można wyciągnąć na podstawie wykresu "UAV operational-tactical level". W przeciwieństwie do innych kategorii tutaj straty w drugiej połowie konfliktu są większe niż na początku, na przykład w 50 dniu inwazji straconych było 132 UAV, a w 100 dniu aż 521. Czy ktoś mądry jest w stanie to wytłumaczyć?
  4. To mój pierwszy wpis, bądźcie delikatni ;)

  #ukraina #rosja #wojna
  pokaż całość

 •  

  Śmialiście się z przekopu Mierzei a pierwsze statki już przepływają. Region nareszcie się rozwinie

  #heheszki #bekazlewactwa #polska #transport

  źródło: Panama-1-800x500_c.jpg

 •  

  Ktoś ma jakieś tropy/pomysly dlaczego oficer prowadzący Korwina odpalił go na maxa w tym tygodniu? Wykopowi wolontariusze widzę stabilnie, twittery na tyle co śledzę tez stabilnie, a Januszko full pizda propaganda, chyba czwarty raz gorące w tygodniu.
  #ruskapropaganda #rosja #bekazprawakow #ukraina #wojna #polityka pokaż całość

  •  

   @funkmess:
   Ja mam taka teorie patrzac na caloksztal kariery politycznej tego subhumana. On cyklicznie, koedy juz dobrze wie ze aktualny projekt/partia/kolo poselskie nie ma juz w sobie zadnego potencjalu, z pelna swiadomoscia ciagnie caly okret na samo dno.

   A dlaczego?

   Zeby wyciac konkurencje. Oni nie majac popularnosci oraz zaplecza finansowego w postaci przelewow od kantora, po prostu pojda na dno i albo znikna w politycznym mainstreamie jako szeregowi czlonkowie PiS itp.

   On natomiast, majac ugruntowana pozycje i zasiegi... wroci ZAWSZE. Juz znl nowym skladem ktory sam sobie dobierze i ktory mu nie bedzie fikal.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (15)

 •  

  Według doniesień, w obwodzie pskowskim wykoleił się rosyjski pociąg towarowy z amunicją

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  https://twitter.com/revishvilig/status/1541017824302350336 pokaż całość

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Wy też macie takie przeczucia?

  #wojna #ukraina #rosja

  źródło: i.imgur.com

  •  

   @Telgar:
   Nasycenie spajkami szalu nie robi. Z tymi ''od groma'' RPG tez bym sie zbytnio nie podniecal. Generalnie mowie o zdolnosciach ppanc jako calosci. Nowoczesnych granatnikow bioracych MBT od frontu... w linii brak. Ciezszych wielorazowych granatnikow w plutonach tez brak. PPK bardzo, bardzo malo (nie liczac aeromobilnych). PPK na wozach? Brak. Ciezkie PPK na wozach jako niszczyciele czolgow? Brak. Smiglowce szturmowe? Brak.

   Ludzie sobie sprawy do konca nie zdaja ze my mielismy wszystkiego mniej niz Ukraincy przed 24 Ii.
   pokaż całość

  •  

   @Telgar:
   Wiesz co do wojny. Ruskie w mojej opinii beda jakies 5 lat potrzebowac zeby sie na Panstwa Baltyckie polasic wiec tutaj niezbyt panikuje.

   Ale nie ukrywam ze zamiast czwartego MBT w polskich silach zbrojnych wolalbym zobaczyc licencje na np Karole Gustawy czy tam inne tego typu wynalazki. IMHO krytyczna (!) Slabosc Panstwa Polskiego.

  • więcej komentarzy (25)

  •  

   @Nieszkodnik:
   Z Niemcami jest taki klopot ze to kraj demokratyczny. Strzelanie atomem po Europie oraz brak realcji Berlina sie bedzie wiazac ze zmina rzadu. Blyskawiczna.

   W neutralnosc Chin wobec takich wlasnie akcji tez nie wierze. Oni juz teraz sa mojej opinii raczej mocno na kremlowskich wrukwieni za ten caly cyrk oraz za konsolidacje (rozne panstwa na roznym poziomie) zachodu. Dalsze zwieranie szeregow swiata demokratycznego raczej by im bruzdzilo niz w czymkolwoek pomagalo.

   Moim zdaniem uzytek broni A na Ukrainie to czysta abstrakcja. Tego nawet nie bedzie jak wlasnej publice sprzedac. Ruskie doktryny odnosnie atomu sa powszechnie w rosji znane. Mysle ze tego typu pomysl bylby ostatnim szachowym ruchem 6D putina. Ruchem ktory by nigdy nie doszedl do skutku. Wojskowi go w dywanie z kremla wywioza IMHO.
   pokaż całość

  •  

   @Nieszkodnik:
   Ma coraz wiekszy ''offsgoring'' i nieufnosc zachodu. Daj se spokoj, nie przekonasz mnie. Nie bedzie zadnych atomowych grzybow nad Ukraina, juz pisalem dlaczego.

   Wlasnej publice i wlasnemu wojsku putin tego nie sprzeda.

  • więcej komentarzy (36)

 •  

  Dlaczego paliwo jest drogie?
  Mój kolega szurek powiedział, że to przez to, że całe cysterny z paliwem jadą teraz na Ukrainę.
  #szury #ukraina #wojna #rosja #paliwo

 •  

  Wielki szacunek dla was białorycerze i simpozjanie żeście tę frejbiterkę od molestji, gwałtu i męki uchronili.

  Tak trzymać, a za lat parę trzeba będzie im oddawać pokłony jak kitajskiemu cesarzowi, klęczkiem im z gościńca schodzić.

  #przegryw #rozowepaski #niebieskiepaski #logikaniebieskichpaskow #logikarozowychpaskow #blackpill #bekaztwitterowychjulek #pieklokobiet #damskiprzegryw #heheszki #spermiarzalert #spermochlip pokaż całość

  źródło: asdfsadf.jpg

 •  

  Wrzucę tutaj żeby wszyscy zrozumieli jak poważny atak rakietowy miał miejsce dzisiaj:):)
  Przymone że 13 % rakiet ma awarię a pomiędzy wyrzutnią a celem działa (lub nie) obrona przeciwlotnicza do tego nie każda rakieta która leciała to był prezycyjny jak na ruskie standardy Kalibr
  #ukraina #wojna #rosja

  źródło: IMG_20220625_142345_103.jpg

 •  

  Mistrzostwa świata w Katarze już za kilka miesięcy. Czy reprezentacja Polski lub PZPN powinny wziąć ze sobą Barta Staszewskiego z tabliczkami?

  #neuropa #4konserwy #ankieta

  źródło: e69b94657873141b3b9cafdfe9cd.jpeg

  Ankieta

  • 42 głosy (77.78%)
   TAK
  • 12 głosów (22.22%)
   NIE
 •  

  Ale akcja byla u mnie na silowni przed chwila. Cwiczy dwoch czarnych, przychodzi jakis gosc (Polak bialy) i od wejscia do trenerow po kolei do wszystkich trenerow pyta czy umieja mowic po angielsku i zeby zwrocili uwage czarnym zeby sprzatali po sobie rzeczy. Swoja droga nie wiem czy ci czarni po sobie sprzatali, czy nie, nie zwracam uwagi, bo sam czesto po sobie nie sprzatam. W koncu udalo mu sie namowic jednego instruktora i ten zwrocil czarnemu uwage. Potem instruktor zdal relacje temu kto doniosl, czarny to zauwazyl, podszedl do nich i zaczeli ze soba dyskutowac. Uslyszalem tylko ze ten kto doniosl prosil instruktora o tlumaczenie, bo nie zna angielskiego. XD

  #silownia
  pokaż całość

 •  

  ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  #wojna #ukraina #rosja

  źródło: obraz_2022-06-24_224730532.png

 •  

  To całkiem interesujące. Jestem pewien, że Rosja ma wystarczająco dużo amunicji do standardowej broni, aby starczyło jej na 10 wojen. Więc co to jest? Krótsze transporty? Dziwne rodzaje amunicji, ale wtedy nie widzielibyśmy "wielkich ilości"?

  Pracownicy kolei na Białorusi informują, że magazyny amunicji w tym kraju są opróżniane i wysyłane do Rosji.
  Ilość amunicji jest tak duża, że wszyscy pracownicy kolei są zmuszani do pomocy przy załadunku.


  https://twitter.com/DefMon3/status/1540387063513726978

  Ciekawe. Te informacje o załadunkach też miałem od znajomego z Białorusi, który mieszka w bloku z widokiem na jeden z małych magazynów. Stąd było moje pytanie 2 dni temu + plotki o szukaniu ammo w krajach postsowieckich. Najwidoczniej te transporty mają już charakter masowy skoro temat jest już podnoszony na Twitterze.

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

  •  

   @KAW0:
   Policz sobie w ten sposob:

   600 luf x 50 pociskow × 30 dni = 900k sztuk

   Zaokraglamy do miliona, cos sie zgubi, cos rozdupca Ukraincy. Podstawowy pocisk 155mm - circa 400$ sztuka. Ruscy wcale duzo lepszych cen w ekaporcie nie daja.

   400 milionow dolarow. Miesiac w miesiac. Milion sztuk miesiecznie!!!42 tys ton do przewoezienia, miesiac w miesiac. To w magazynie zyje... 10 lat? 15?

   Juz teraz nie maja takich mozliwosci zeby grzac z luf na pelnej kurtyzanie. Wg RUSI aktualne zuzycie to 7tys na dobe. Zamiast mozliwych 35tysiecy. 7tys i bedzie spadac, ruski przemysl ma swoje ograniczenia.
   pokaż całość

  •  

   @janusz002:
   Wg moich ocen juz jest maszynaja stop. Sewerodonieck uwazalem za ostatni lub przedostatni ofensywny ruch ruskich. Nie widze jakichkolwiek mozliwosci na przeprowadzanie operacji (!) ofensywnych. Przy obecnym stanie prawno-politycznym w rosji... wiecej wartosciowego rekruta tam juz nie zaciagna. Nie na tyle zeby motostrelkowe bataliony uzupelnic oraz przygotowac do ofensywnych ruchow.

   Samym czolgiem i artyleria nikt jeszcze zadnej wojny w historii nie wygral i rosja nie bedzie tu zadnym wyjatkiem. 5 tygodnie grindu w Sewerodoniecku wykrawilo manpower w kompaniach strzeleckich do zera. A oni tam przewagi liczebnej przeciez nigdy nie mieli specjalnie.

   Nawet z Dagestanu sie nie udalo zebrac sensownych kontyngentow. Rekrutacje w Tadzykistanie i Kirgistanie trzeba bylo zrobic w lutym zeby ich w marcu poslac do akcji. Taki ch.j jak tam teraz sie ktos skusi na 50 dolcow dniowki. Pierwsi poborowi z fr juz sie pojawili na Ukrainie. Marnie to widze. Czeczenska degrengolada na masowa skale w warunkach konfliktu konwencjonalnego. I oni ta halastra maja do przodu isc? Na Odesse? Na Charkow? XD
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (27)

 •  

  LVT-4 Water Buffalo.
  #nocneczolgi

  źródło: 1656108913486329891544151830038.jpg15174559785067575520

 •  

  To kto w końcu ma więcej amunicji? Zachód czy Rosja?
  #ukraina #wojna #rosja

  •  

   Zapasy - może Rosja, ale część to zgnite gówno, o ile jeszcze nie rozkradli.

   @Filipterka25:
   Amunicja to nie czolg ktorego mozna 50 lat trzymac w krzakach a potem w pare miesiecy przywrocic do zycia za pomoca zmagazynowanych czesci. Zaden dowodca haubicy samobieznej nie pozowli do lufy zaladowac polwiecznego pocisku. Z ciagnianych armat jeszcze mozna z tego probowac strzelac, jak dupnie to sie nikomu raczej nic nie stanie. Nie ma tam paliwa/magazynu amunicji, calosc mozna z dlugiego sznura odpalic. A w wozie? Cos pojdzie nie tak i zostanie z pojazdu kabriolet na gasienicach.

   Amunicja ma swoje resursy, tego nie mozna trzymac w nieskonczonosc nawet w klimatyzowanych/wentylowanych magazynach. Rosja jest w mniejszym lub wiekszym stopniu krajem kapitalistycznym gdzie amunicje sie kupuje oraz fabryki sie stawia za twardy piniadz a nie w ramach planow 5letnich. A ilosc tego twardego piniadza w rosji to mniej wiecej poziom Niderlandow lub Wloch. Nawet przy okolo 5% wydatkach na zbrojenia z gowna bata nie ukrecisz. Zwlaszcza ze tych 5% trzeba jeszcze projektowac/budowac/utrzymywac sily strategiczne w tym jadrowe.

   Serio, nie wiem skad u vikopkow to przekonanie o nieskonczonej ilosci srodkow ogniowych u ruskich.
   pokaż całość

  •  

   @Filipterka25:
   Wojsko tez tam juz ma dosyc. Przywieziesz do baterii jakies nadgnity szrot wykopany z syberyjskiego lasu, to wojskowi pokiwaja glowami, zaladuja to na Urala, podwiaza pod linie frontu a potem to sami wysadza zglaszajac Ci po radiu celny ostrzal Ukraincow.

   -paaaaaaaaaaaanie ale jebuo! Ekskalibur musial byc!

   I taki wuj im za to zrobisz¯\_(ツ)_/¯

  • więcej komentarzy (14)

  •  

   @slapdash:
   Najazd ruskich hakierow na kompa. Dostalem trojana, pospadaly wszystkie socjale, karty platnicze itp itd. Mam taki opsecowy serwer z ktorego biore wiedze, zapomnialem sie przez VPNa logowac, musieli mnie w ten sposob trafic.

   Juz wsio normalnie cytujac sewerodonieckiego giga chada

 •  

  Ten uśmiech szefa, kiedy Areczek przytaszczył traktorem kolejny zgubiony czołg

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  #januszalfa

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  120 dni wojny. Rosjanie przełamują front pod Lisiczańskiem

  1. W ciągu ostatnich 2 dni Rosjanie dokonali bardzo istotnych postępów na południe od Lisiczańska. Nacierając z Biłohoriwki od zachodu i Toszkiwki od wschodu (mapa niżej) wzięli ukraińskich obrońców miasteczek Zołote i Hirśk w kleszcze.

  Rosjanie przełamani ukraińskie linie obronne i ostatecznie wczoraj (22 czerwca) zamknęli wspomniane 2 miasteczka w okrążeniu. Źródła pro-rosyjskie twierdzą, że na terenie Zołotego i Hirśka broni się jeszcze ok. 500-1.000 Ukraińców. Źródła pro-ukraińskie twierdzą natomiast, że ukraińska armia przeprowadziła zorganizowany odwrót i nie dała się zamknąć w okrążeniu. Kilka najbliższych dni pokaże kto ma rację.

  Tekst dostępny jest także na Blogu - zachęcam do czytania tam, bo przy poszczególnych punktach są mapy i tym samym sytuacja jest bardziej zrozumiała.

  2. Otoczenie Zołotego i Hirśka nie jest jednak tak dotkliwą stratą jak przejęcie przez Rosjan wioski Loskutiwki i okolicznych wzgórz (położnych na południe od Lisiczańska). Już kilka razy pisałem o strategicznym znaczeniu Loskutiwki (m.in. w tekście na 100 dni wojny).

  Dla przypomnienia – Loskutiwskie wzgórza położone są ok. 40 m nad Lisiczańskiem. Stanowią bardzo dobry punkt obserwacyjny, z którego Rosjanie mogą obserwować drogi prowadzące do Lisiczańska, a także kierować ostrzałem artyleryjskim miasta.

  Zdobycie wzgórz Loskutiwki oznacza zniwelowanie przewagi terenu, którą do niedawna jeszcze dysponowali Ukraińcy – Lisiczańsk góruje nad położonym po drugiej stronie Dońca Siewierodonieckiem.

  3. Obecnie niektóre rosyjskie oddziały dotarły już do Białej Góry położonej zaledwie ok. 1,5 km od Lisiczańska. Jednocześnie Rosjanie nacierają także na rafinerię lisiczanską, od której dzieli ich obecnie już tylko 5,5 km. Jeśli rafinera wpadnie w ręce Rosjan – wszystkie drogi prowadzące do Lisiczańska zostaną zablokowane.

  4. Rafineria lisiczańska jest ostatnim punktem oporu, gdzie Ukraińcy mogą próbować zatrzymać Rosjan. Okoliczne wzgórza premiują obrońców. Jednak brak zwartej zabudowy i otwarty teren sprawia, że działania ukraińskie w okolicy rafinerii będą najprawdopodobniej ograniczały się tylko do działań spowalniających.

  W kolejnych dniach rosyjska szpica uderzeniowa zostanie skierowana najprawdopodobniej właśnie w kierunku rafinerii. Jej upadek będzie oznaczał rozpoczęcie bitwy o Lisiczańsk.

  Od mojego ostatniego podsumowanie sytuacji na Ukrainie (ok. 2 tygodni temu) wyklarowała się nieco sytuacja w Siewierodoniecku. Tereny, które Rosjanie utracili w wyniku ukraińskiej kontrofensywy zostały już odbite. Rosjanie weszli także na teren dzielnicy przemysłowej miasta. Mosty nad Dońcem, łączące Siewierodonieck z Lisiczańskiem zostały zniszczone.

  Okazało się także, że Ukraińcy oprócz Siewierodoniecka kontrolują na drugim brzegu Dońca także dwa miasteczka położone na wschód od Siewierodoniecka – Boriwskie i Woronowe.

  5. W walkach o Siewierodonieck intensywnie używani są ochotnicy z Legionu Międzynarodowego, którzy walczą po stronie Ukrainy. W swoich relacjach chwalą oni odwagę Ukraińców, ale opisują też walki o miasto jako bardzo chaotyczne. Szczególnie problematyczne wydajają się problemy w komunikacji radiowej – w ostatnich dniach w Siewierodoniecku doszło do kilku incydentów „friendly fire”.

  6. Rosjanie kontynuują ostrzeliwanie ukraińskich pozycji wokół drogi Bachmut-Lisiczańsk. Źródła pro-ukraińskie raportują o dużej koncentracji sprzętu po rosyjskiej stronie frontu. W kolejnych dniach można spodziewać się rosyjskiego ataku, którego celem będzie odepchnięcie Ukraińców od drogi.

  7. Ukraińcy kontynuują ataki na rosyjskie zaplecze. W zeszłym tygodniu ukraińska Toczka uderzyła w skład amunicji w Krasnym Łuczu w Donbasie. Przedwczoraj natomiast dron kamikaze zaatakował rosyjską rafinerię pod Rostowem.

  Komentarz: Sytuacja na południe od Lisiczańska jest krytyczna. Ostatnim punktem obrony, gdzie Ukraińcy mogą próbować zatrzymać Rosjan jest rafineria lisiczańska. Rosjan od rafinerii dzieli jednak tylko ok. 5,5 km, a w okolicy brakuje zwartej zabudowy. Zdobycie przez Rosjan rafinerii i zablokowanie wszystkich dróg prowadzących do Lisiczańska wydaje się obecnie już tylko kwestią czasu.

  Bardzo ciekawe co teraz zrobią Ukraińcy. Dość rozsądnym wyjściem byłoby przeprowadzenie działań opóźniających pod Lisiczańskiem i wycofanie jak największej części załóg Siewierodoniecka i Lisiczanska. Nie wiadomo jednak czy ostatecznie o losie obrońców tych 2 miast nie zadecydują względy polityczne. Obecnie zmęczenie wojną na Zachodzie jest coraz większe, a potrzeby ukraińskiej armii – mimo zachodnich dostaw – wcale nie maleją. Ukraińcy mogą się obawiać, że poddanie Rosjanom dwóch ok. 100 tysięcznych miast może stanowić wodę na młyn opcji pro-rosyjskiej w Europie, która zacznie twierdzić że Ukraińcom brakuje woli walki i zacząć naciskać na ustępstwa terytorialne Kijowa wobec Moskwy.

  Obecnie wydaje się, że mamy natomiast do czynienia nie tylko z momentem krytycznym dla bitwy o sektor Siewierodonieck-Lisiczańk, ale także całej wojny. Ukraińcy przyznają, że ponoszą coraz większe straty. Dawid Arachamia (szef partii Sługa Narodu) przyznał 16 czerwca, że codziennie od 200 do 500 Ukraińców ginie na froncie (na początku miesiąca prezydent Zełeński mówił tylko o 60-100 zabitych). Jeszcze bardziej szokujące były jednak słowa Wołodymyra Karpenki, szefa Dowództwa Logistyki Ukraińskich Sił Zbrojnych, który 17 czerwca przyznał, że Ukraina straciła do ok. 50% ciężkiego sprzętu (w tym 400 czołgów, 1.300 wozów opancerzonych i 700 sztuk artylerii), a zachodnie dostawy zaspokajają tylko ok. 10-15% bieżących ukraińskich potrzeb.

  Kluczowe pytanie jakie pozostaje to czy Ukraińcy nie podkoloryzowują swoich strat, aby zmobilizować Zachód do jeszcze większych dostaw czy może faktycznie sytuacja ukraińskiej armii jest już tak zła. A jeśli tak, to czy rosyjski agresor jest też już tak samo wycieńczony?

  _______________

  Info z Ukrainy wrzucam na:
  - stronę Puls Zagranicy
  - #lagunacontent

  Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu-FB i Twittera.
  _______________

  UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
  _______________

  Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

  #rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
  pokaż całość

  źródło: i0.wp.com

 •  

  Podręcznikowe 5/10 i nawet z tym nie copeujcie

  #zwykladziewczyna #przegryw #zwiazki #rozowepaski

  źródło: riffraf.typepad.com

 •  

  Mirki przychodzę z pewną sprawą która nie daje mi spokoju od pewnego czasu a w google nic nie znalazłem, może źle szukałem nie wiem. Czy sam fakt nadużywania alkoholu przez osobę jest podstawą dla komisji do rozwiązywań problemów alkoholowych aby skierować wniosek do sądu o przymusową terapię dla tej osoby? Co mam dokładnie na myśli dajmy na to osobę która owszem nadużywa alkoholu ale robi to w wolnym czasie pracuję nie popełnia w związku z naużywaniem żadnych przestępstw nie awanturuje się ani nic. Lecz znajdzie się na tyle złośliwy sąsiad który pójdzie do opieki społecznej i zgłosi taką osobę. I ta osoba dostaje wezwanie na tą komisję idzie tam proponują mu terapię lecz ta osoba odmawia czy w związku z tym ta komisja ma prawo za sam fakt nadużywania skierować wniosek do sądu o przymusową terapię jeśli ktoś odmówi?
  #prawo #alkoholizm #alkohol
  pokaż całość

 •  

  Doniesienia z rosyjskiej strony:

  Według najnowszych informacji jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy zostały zepchnięte z zachodnich i północno-zachodnich osiedli Siewierodoniecka w kierunku kanału Siewiersko-Donieckiego i zakładów Azot.

  Armia ukraińska budowała okopy niemal na każdym podwórku, jak widać na filmie.

  Trwa operacja domykania okrążenia ugrupowania AFU w Lisiczańsku oraz w strefie przemysłowej przedsiębiorstwa chemicznego Azot. W tym pierścieniu okrążenia może znaleźć się nawet 6–8 tys. ukraińskich żołnierzy.

  https://vk.com/video-63129965_456261564

  Wygląda na to że to ostatni moment na odwrót.

  #wojna #rosja #ukraina
  pokaż całość

  +: 56632
 •  
  przegryzam

  +4

  Muszę to podać, bo to jest smaczek.

  Newsweek (ten międzynarodowy, nie ten polski) napisał, że notowania popularności Władimira Putina na świecie są najniższe w historii.

  Wszystko OK, ale...

  No właśnie, lista krajów podana za Newsweek to (kopiuję): U.S., Canada, Belgium, France, Germany, Greece, Italy, the Netherlands, Poland, Spain, Sweden, the U.K., Israel, Australia, Japan, Malaysia, Singapore and South Korea.

  Czyli wyłącznie kraje, które są wasalami Stanów Zjednoczonych (i USA). Czyli kraje, których media muszą przedstawiać linię polityczną zgodną z tym, jaką politykę prowadzą dane państwa. Czyli politykę zgodną z życzeniem Stanów Zjednoczonych.

  To jest w/g mnie najlepsze:

  The collapse of Putin's global rating comes amid his full-scale invasion of Ukraine, which is just shy of the four-month mark, and as Russian forces ramp up their offensive in Ukraine's eastern Donbas region, hoping to seize the Luhansk and Donetsk regions in full.

  The collapse of Putin's global rating

  Jak to mówią pycha kroczy przed upadkiem. Dla niektórych ludzi świat poza USA nie istnieje. Ewentualnie trzeba tam zainstalować demokrację...

  Link:
  https://www.newsweek.com/vladimir-putin-approval-rating-twenty-year-low-ukraine-war-invasion-1718399

  #geopolityka #putin #rosja #wojna #polska #ukraina #media #sondaz
  pokaż całość

  źródło: notowania.jpg

  •  

   @pilot1123:
   Przyciaganie pracownikow z takiego Tadzykistanu cxy innego Kirgistanu gdzie PKB na glowe to mniej niz 1000 USD wrazenia na mnie nie robi. Nawet Ukraincy i Bialorusini, majac jednak blizsze zwiazki jezykowo-kulturowe z Rosja niz z zach Europa, wybieraja jednak prace w takiej Polsce a nie na wschodzie. I to bez wojny.

   Nikt do Moskwy czy Petersburga specjalnie nie EMIGROWAL. Tam sie jezdzilo i jezdzi tylko na zarobek.

   A korpoludniem lepiej bylo byc w Kijowie a nawet Minsku niz w Lugansku (XD). Serio, nie trzeba do Petersburga jechac zeby sobie pochytac robote przy excelu. Troche sie w epoce globalizacji pozmienialo.
   pokaż całość

  •  

   Tak, a o co chodzi? Większość pierdolników na świecie powinno mieć obalone rządy przez zachodnie wojska i wprowadzoną demokrację.

   @Azorek77:
   Tak jak w Iraku?

   A moze by tak u nas rzad obalic natowskim wojskiem i w koncu demokracje wprowadzic? Taka juz prawilna, jaka odpowiada np Berlinowi?

  • więcej komentarzy (24)

Osiągnięcia (4)