Lubię dawne czasy - bardziej, niż obecne.

 •  

  Mirki, doszło do mnie ostatnio, że nic nie wiem o PRL.

  O siebie zadbać mogę, ja sobie poczytam ale obawiam się trochę o ogół i to, że ten czas PRL straciliśmy nie tylko wtedy jako naród ale tracimy go teraz, nie umiejąc żadnych wniosków i wiedzy przekazać młodym.

  Skończyłem liceum w 2012, przeszedłem więc przez podstawówkę, gimnazjum i na koniec liceum. Na każdym z tych etapów (nie wiem czy tak jest ciągle, pewnie tak) byłem uczony historii od czasów starożytnych aż do nowoczesności.

  II wojna światowa i czasy po niej, za każdym razem, wypadały na ostatni rok i ostatnie miesiące danego etapu nauczania. Dodając do tego, że zawsze już się nikomu na koniec roku nie chce + każdy z etapów jest kończony jakimiś egzaminami, więc wszyscy są zajęci czymś innym, nigdy jakoś uczciwie tego tematu nie przerobiłem.

  Co więcej, chyba nigdy nawet do niego poprawnie nie doszedłem. Bo zawsze opóźnienia jakieś się zdarzały i nauczyciele przekładali materiał z II klasy do III np, bo tego nie zdążyliśmy, tamtego nie zdążyliśmy i jakoś tak się zawsze kończyło, że naukę historii kończyłem na wygranej US na Pacyfiku a potem ewentualnie jedna lekcja typu "Wałęsa był i okrągły stół, mury upadały też".
  Ja wiem, że te rozdziały gdzieś tam były na końcu ale nigdy, w moim doświadczeniu, nie zostały one przerobione.

  No i kurde, czuję się pokrzywdzony przez system edukacji i lekcje historii. Uczyłem się trzy razy o strukturze społecznej w Sparcie, uczyłem się na tych etapach wszystkich dobre kilka miesięcy o Egipcie, wojnach perskich a nic się nie uczyłem o jednym z najważniejszych (z punktu widzenia dnia dzisiejszego) etapach historii Polski.
  W gimnazjum na europeistyce się więcej nauczyłem o wspólnocie węgla i stali niż na historii się dowiedziałem o PRL.
  Nie chodziłem do złych szkół, żyłem w dużym mieście, więc nie mogę tego nawet zwalić na jakieś słabe szkoły w małych miejscowościach.

  Przecież to jest jakiś kryminał. Czy Wy też macie takie doświadczenia?
  #przemyslenia #historia #polska #prl #szkola
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (5)