•  

  Epheroński Pancernik

  - ...i właśnie dzięki temu miejsca takie jak Epheron mogą poczuć bezpieczeństwo którego wcześniej nie było dane im odczuć! - Mateo z dumą ogłaszał sukcesy Unii stojąc przed tłumem wszelakich decydentów, dowódców czy też nielicznych dziennikarzy. Konferencyjna poświęcona oddaniu pancernika zbliżała się do końca.
  - Dzięki Funduszowi Spójności Polityki Militarnej z Programu Regionalnego w perspektywie finansowej na lata 1118-1113 BBY... - Walas'hk spojrzał na wyświetlany tekst na datapadzie, a następnie na swojego pomocnika odpowiedzialnego za pisanie przemówień.
  - ...co wyście mi tutaj napisali... - warknął cicho do samego siebie - dofinansowanej ze składek członkowskich Unii możemy się cieszyć tym cudownym pancernikiem!

  Mateo wskazał ręką na honorową tabliczkę z informacją o realizowanym programie sfinansowanym przez DUP.

  - Miałem przyjemność wizytować okręt, jest naprawdę... Niezły! - wiwat zgromadzonych prawie zagłuszył myśl o tym, że okręt rzeczywiście mógłby wyglądać dobrze gdyby tylko ktoś porządniej zasłonił przewody na wewnętrznym głównym korytarzu. Najważniejsze, jak to powiedział główny inżynier, że działa.
  ____________________________
  #lacunafabularniestarwars #lacunafabularnieczarnolisto
  pokaż całość

  źródło: Aqjl9NY.png

 •  

  Do gabinetu Mateo Walas'hka wbiegł zdyszany pomocnik z datapadem w ręku:
  - Senatorze, chyba pańska odezwa przynosi pożądane efekty!
  - Pewnie, że przynosi. Mamy spokój z tymi całymi Sithami i możemy dostarczać im pizzę. Cudowne czasy! Zacznijmy przycinać na składnikach, wiem kto mógłby oddawać nam za darmo pieczarki czwartej klasy, jako kompost. I co? Na każdej pizzy zarobek 100%!
  - Eee... nie do końca o to mi chodziło - pomocnikowi na samą myśl o tym, co je od paru dni, zrobiło się słabo.
  - A o co? Ktoś jeszcze ma ochotę na ciepłe placuszki?
  - Dokładnie! Koalicja Planet Południowych chce podpisać pakt o nieagresji. Mam kogoś od Carrambusa na linii!
  - Co kogoś, dawaj jego samego na hololinie. Pamiętam go z Senatu, Caius był cwany. Oj był...

  -------
  Po negocjacjach w końcu przedstawiciele Koalicji porozumieli się z Unią. Podpisano pakt o nieagresji wraz z prawami handlowymi. Pokój w Galaktyce rozszerzył się o kolejne układy.

  @lacuna @Carramba666
  ___________________________
  #lacunafabularniestarwars #lacunafabularnieczarnolisto
  pokaż całość

 •  

  Odezwa Demokratycznej Unii Planet

  Stara Republika upadła w wyniku walk użytkowników Mocy. Spory w rodzinie doprowadziły do wojny, wojna do niepotrzebnych strat i śmierci niewinnych. My, członkowie Demokratycznej Unii Planet odrzucamy bezsensowne okrucieństwo. Nie widzimy sensu w sporach pomiędzy Zakonem Jedi a tak zwanym Imperium Sithów. Wierzymy za to w pokój, rozwój i handel. Dziękujemy planetom które zaufały Unii. Wierzymy, że będzie nas coraz więcej, i wspólnie wszyscy będziemy mogli żyć w Galaktyce pokoju i harmonii. Jesteśmy otwarci na wszystkich którzy podzielają nasze ideały. Razem przetrwamy tę nawałnicę.

  Podpisano
  Rada Demokratycznej Unii Planet
  __________________
  #lacunafabularniestarwars #lacunafabularnieczarnolisto
  pokaż całość

  •  

   Krwawy Dziewięć "K9"

   Republika nie wyciągnęła żadnej lekcji z rewolucji na Ozillonie, która miała miejsce ponad dekadę temu. Zamiast negocjować pokój, wysłała Jedajskich siepaczy by dokończyła dzieła zniszczenia mojej rodzinnej planety. Minęło 11 lat a nic się nie zmieniło. Dzieci zostają sierotami tracąc rodziców, rodzice tracą swoich synów i córki w wyniku wojenek tych rycerzyków z błyszczącymi mieczami. Dane było mi poznać obie strony barykady, poznałem ich zawziętość i wiem że nie przestaną walczyć dopóki nie wyniszczą się wzajemnie. My, zwykli ludzie powiniśmy być ponad to. Popieram Demokratyczną Unię Planet i Mateo Walas'hka. Wszyscy powinniśmy być w DUPie. pokaż całość

   źródło: Pat_Mat.jpg

 •  

  Okruchy dobroci

  Wycieńczony Mateo rozejrzał się kabinie w której znajdował się wraz z innymi osobami którym udało się uciec z pola bitwy którym stał się Coruscant. Nie widząc K9 uznał, że znajduje się on w kabinie pilotów. Senator Pryde leżał na krzyżem na ziemi głośno oddychając, Navian bandażował swoje rany a Esca... Esca siedziała cicho w kącie bujając się w przód i tył. Mimo oczywistych braków w odczuwaniu empatii wiedział, że przeżywa coś strasznego. Wszyscy dziś przeżyli coś strasznego.

  A T A K N I E S Z A N O W A Ł E Ś M O J E G O D A R U. . .
  - Nigdy się o to nie prosiłem... - jęknął sam do siebie Mateo.
  - Co? - zapytał się Navian.
  - Nic.

  Ex-najemnik oraz najprawdopodobniej ex-senator spróbował wstać z ziemi. Moc którą czuł, oprócz jak niedawno się okazało ratowania życia, pozwalała na wyczucie obecności kogoś kogo się nie spodziewał. Musiał to sprawdzić. Pierwsza próba się nie powiodła, co spowodowało wyrzut paru przekleństw z ust Mateo, ale kolejna, oparta na ciele Szechtera, pozwoliła mu na pokuśtykanie w wgłąb statku. Intuicja podpowiadała mu, że musi zerknąć w schowku na żywność...

  W magazynie został przywitany widokiem kocich oczu wyłaniających się z mroku.
  - To naprawdę ty? - zapytał zdziwiony Mateo.
  - Miau! - usłyszał w odpowiedzi.
  Lekko tłustawy kot zeskoczył dumnie z stołu na którym leżały resztki Whis'kasa. Mateo powąchał saszetkę, ale jej zapach spowodował u niego wzdrygnięcie.
  - I ty to jesz codzienne? - rzucił do kota - a nie, w sumie nie jadłeś, bo Ci nie dawałem... Pewnie dlatego uciekłeś, co?
  - Miau, miau.

  Mateo podniósł Cytryna i pokuśtykał z powrotem do wspólnej kabiny. Schylił się do Eski podając kota do wytulenia. Jej dłonie głaskały kota, ale dalej jej wzrok był skierowany w próżnię...

  ____________________________
  @lacuna @Zerri @profesjonalna_skarpeta @Zeroskilla @kvvach @LeBronPL
  #lacunafabularniestarwars #lacunafabularnieczarnolisto
  pokaż całość

 •  

  Gorycz po porażce

  Tymczasem gdzieś w gabinecie senatora Walas'hka po ogłoszeniu wyników wyborów...

  Dobry wieczór. Coś się... coś się popsuło i nie było mnie słychać, to powtórzę jeszcze raz
  Wynik wyborczy Mateo Walas'hka to jest jakaś porażka, ja myślę że to galaktyczne, kurwa głupie społeczeństwo, te kurwa banda imbecyli która głosowała na tych kurwów karakanów Sithów to jest jakieś kurwa nieporozumienie
  Jeśli tyle dla was znaczy... jeśli tyle dla was znaczy, ludzie takie zaangażowanie społeczne, jak moje gdzie postawiłem moich towarzyszy, moje życie prywatne, pizzerie, wszystko inne i dla was tylko znaczyło to pierdolone 0 czy 1 głos, to was powinno się jebać kurwa, tak się powinno was jebać, jak tylko was może jebać Ordo-Karr.
  Kormak was tak nie wyruchał, jak wyrucha was Darth Lorisas, kurwa. Aż wasz kukle kurwa będą swędziały z bólu
  To jest dramat kurwa
  To jest dramat, że w tym antyludzkim Senacie, w tym Senacie w którym jedi kurwa nie były w stanie powiedzieć, że Mateo Walas'hka zbezczeszczono, że ten człowiek ma 1 wyrok uniewinniający, że te zakonne KURWY! powtarzam zakonne KURWY! zakonne KURWY tego człowieka oskarżały bezpodstawnie i po latach kanclerz uniewinniał, że to nie jest czymś wartym tego, by tego człowieka uczynić kanclerzem.

  Będzie was Ordo-Karr ruchał w dupę, będzie was Ordo-Karr kurwa dymał tak, jak was Kormak nie dymał
  Ta kurwa, ten mały karakan, jebany Lorisas śmieć, zniszczy was
  Lordowie, szturmowcy, imperium, gwiazdy śmierci będą wam kurwa odbierały smak życia wy kurwa idioci
  Interplanetarni, senanscy idioci. Ja mam to w piździe kurwa, bo mnie stać na wszystko
  Będę żył kurwa tak!
  Wypierdolę jeszcze dzisiaj, już bilet kupiony z Coruscant i będę się z was kurwa kosmiczne frajery śmiał, żeście takie głupie są, tacy kurwa debile, którzy te kurewstwo sithowe wybrali
  Nie na Spocka, nie na Mateo, tylko na jakieś kurwy niebieskie, w dupę jebanych kurwa, na NPC popierdoleńców głosowali
  To właśnie jest ta kurwa senat
  Przez taką kurwę Senat, przez was kurwa chuje nic się w tej galaktyce nie zmieni, bo jesteście chuj warci i trzeba was jebać, ruchać i na was zarabiać, bo jesteście bandą galaktycznych kurwów, nieudaczników
  Rozumiecie to?
  A wam kochani, którzyście głosowali na mnie, którzyście wspomagali mnie, dziękuję
  Bo to garstka Skarpetańczyków, garstka Skarpetańczyków, dzisiaj to jest 1 osoba, może zero
  (Wyłącz ten datapad, bo ci go wyłączę na amen)
  Tak, tak, tylko to się kurwa w tej kurwie republice nadaje. Powiedzieć wam w ryj wreszcie, wy głupie chuje, że jesteście prymitywami, że kurwa wasze pierdolone kredyty to jest wasz majestat, wasza godność
  Robota kurwa dla Konfederacji i blaster z tarczą, to wy kurwa senatorowie, chuj z wami
  Nie warto było kurwa, nie warto było zrobić nic... co by się... a szkoda kurwa gadać, szkoda strzępić ryja naprawdę
  Niech was... Słuchajcie
  Ci, którzyście głupie kurwy głosowały na Sitha niech was szlag trafi, chuj warci jesteście, anty-republikanie jesteście
  Dobranoc
  Co jest kurwa twi'leku? Co chciałeś powiedzieć?
  No. Dobra, na razie, wypierdalam
  Kurwa, szkoda było 1 sprawy karnej, szkoda było kurwa ujawniać afery z sosem czosnkowym
  Głupi senat, głupi senatorzy kurwa, was do Nar-Shaddy tylko zaprowadzić kurwa, pancerniki włączyć
  Szkoda kurwa było na was cokolwiek wy głupie chuje wy

  ___________________________
  #lacunafabularniestarwars #lacunafabularnieczarnolisto
  pokaż całość

  +: Z....................n, Jaqbasd- +14 innych
 •  

  Wieczna impreza

  Mateo Walas'hk świętował po tym, jak został oczyszczony z zarzutów w swoim stylu. Z jego gabinetu na Coruscant wydobywały promienie mrugających lamp stroboskopowych oraz dźwięki holodiscopolo:

  ♪♪ Nic tak nie boli jak zdrada ♪♪
  ♪♪ No chyba, że z Sithem ♪♪
  ♪♪ Padawanom trzeba dawać zlecenia ♪♪
  ♪♪ Albo się nie dziwić ♪♪

  - Ależ bas wjechał, co za życie! - krzyczał w alkoholowej euforii senator do swojego pomocnika, którego stan wskazywał, że nie był przyzwyczajony do mocy trunków ze Skarpetonu.
  - Panie senatorze, ale w tej piosence nie ma basu!
  - Pij, nie pierdol!!

  Butelki "Rady Jedi" dźwięcznie rozbijały się jedna po drugiej po tym jak Mateo wskoczył na swoje biurko wymachując kończynami do rytmu piosenki. Pomocnik wesoło nalewał sobie do szklanki kolejne porcje alkoholu.

  ♪♪ On chciał Cię prze... prze... przeciągnąć na ciemną stronę ♪♪
  ♪♪ A ty mu obciągnęłaś... ♪♪
  ♪♪ ...pokrowiec na miecz świetlny ♪♪
  ♪♪ Nie chciałaś by się pobrudził! ♪♪

  Mateo na zakończenie zwrotki zwalił się ze stołu, odczuwając ścisk w żołądku. Przez chwilę przeleciało mu przez myśl, że to może zawał z podnietki, ale szybko zrozumiał, że to...
  X I D U S I E !

  Senator z trudem wstał z ziemi, próbując wesprzeć się leżącym obok pomocnikiem. Zrozumiał co się stało. Po tym jak już odzyskał chociaż część kontroli nad swoim ciałem rzucił się w stronę datapadu. Zignorował powiadomienia zachęcające do powiększenia swojego Potencjału, szukając tych ważnych. Kanclerz nie żyje?

  Z wrażenia, albo raczej ze względu na upojenie alkoholowe, Mateo usiadł z powrotem na podłodze. Tak dużo się teraz działo...
  T O T W O J A S Z A N S A M A T E O
  - To moja szansa... - szepnął sam do siebie.
  - Ccccoooo? - wybełkotał pomocnik patrząc tępo na ostatnią bez gazu szklankę.
  - Wstawaj, nagrywamy spot!!! - wrzasnął Mateo biegnąc do sali z hologramem.

  Chwilę później było po sprawie. Każdy senator i każdy inny odbiorca holonetu mógł oglądać mieniącą się na niebiesko postać ex-najemnika w jego najnowszym spocie:

  - Słońce, piasek, ciepłe wygazowane piwo... Jak na Skarpetonie... Wyborcy, nazywam się Mateo Walas'hk! Może i jestem ze Skarpetonu ale przecież każdy nosi skarpetki... Dlatego obiecuję, głosujcie na mnie, jeżeli wygram nooo to będzie się działo... Wóda i dziwki dla każdego! Podwójna! Zapytacie a gdzie Galak Pizza? A ja na to pstryk! Zero, ka, dziewięć... Dzień dobry! Średnią hawajską dla każdego!

  Mateo był zadowolony, wiedział, że jest takim kandydatem na kanclerza jakiego potrzebuje Republika. Z uśmiechem poklepał swojego pomocnika któremu jeszcze przed chwilą musiał przytrzymywać włosy.
  - Masz, porozklejaj to gdzie możesz, jakby ktoś Cię pytał o program, to mów, że twi'lekańskie dziwki dla każdego i koniec wojen, wieczna impreza! - powiedział dumnie wręczając pomocnikowi stos na szybko wydrukowanych plakatów.

  ___________________________
  #lacunafabularniestarwars #lacunafabularnieczarnolisto
  pokaż całość

 •  

  Poniedziałkowa konferencja prasowa o 15

  Poniedziałek, godzina 14:47, Coruscant

  Mateo nerwowo przełknął ślinę. Godzina którą wyznaczył na konferencję prasową w sprawie zajść na Skarpetonie nieubłaganie się zbliżała. Ostatnie dni były ciężkie, nie tylko dla rodzin poległych pilotów, nie tylko dla Mateo który musiał odpowiadać na niewygodne pytania zadawane przez innych senatorów, ale przede wszystkim dla mieszkańców Skarpetonu. Honorowy pogrzeb lotników który przyciągnął tłumy był iskrą na beczce prochu. Hałastra zaczęła skandować antyrepublikańskie hasła co spowodowało zdecydowaną reakcję sił porządkowych. Oficjalne dane mówiły o 15 zabitych, 142 rannych oraz 678 zatrzymanych demonstrantów. Fala negatywnych emocji przelewała się po całej planecie.

  - Już czas panie senatorze - stojący przy drzwiach pomocnik cicho przypomniał o tym co nieubłagane.
  - Tak... Wiem, wiem.

  Mateo w wyniku ostatnich dni stracił dużo ze swojej werwy. Praca senatora, wcześniej przez niego nie szanowana, teraz pokazywała swoje prawdziwe oblicze. Odstawił niedojedzony kawałek pizzy na bok. Znowu to poczuł. Dziwne uczucie w środku, tak jakby coś chciało z niego wyjść. Nerwowo próbował złapać oddech.
  Nie teraz, nie teraz, błagam...

  S p o k o j n i e . . .

  Poniedziałek, godzina 14:52, jedno z miast na Skarpetonie

  Gdzieś na powierzchni planety dwóch anarchistów zbierało się z opuszczonego magazynu w którym spędzili parę ostatnich godzin analizując plany miasta porozrzucane na stole. Oprócz nich uwagę zwracała szara kwadratowa torba robiąca wrażenie ciężkiej.
  - Jesteś gotowy? - rzucił zamaskowany młodzieniec którego wyszczerzony uśmiech błyszczał się w ciemnej alejce.
  - Oj tak, ale będą fajerwerki! - wyrechotał mniejszy zgarniając torbę ze stołu.

  Ostrożnie wyjrzeli za winkla budynku. Ich cel znajdował się dwie przecznice dalej, ale musieli zachować ostrożność. W wyniku ostatnich zajść na ulicach znajdowało się o wiele więcej służb porządkowych niż zwykle. W oczy rzuciły im się ogromne wyświetlacze znajdujące się na ścianach. Zwykle pokazywały reklamy, teraz wszystkie były przygotowane do transmisji ze stolicy republiki. Młodzieńcy uśmiechnęli się do siebie.

  Szybkim krokiem wmieszali się w tłum mieszkańców idących na główny plac w mieście. Zewsząd rozbrzmiewały przeróżne okrzyki. Od tych chwalących republikę, po te które skazywały Jedi na wieczną hańbę. Grupa w której się znaleźli przejawiała prorepublikański stosunek, więc aby się nie odróżnić wyciągnęli pięści w górę i wspólnie śpiewali radosne piosenki, takie jak: "Republika to najlepszy ustrój, a kto nie wierzy to chuj mu w dziub!"

  Służby porządkowe starały się chociaż pobieżnie sprawdzać zbliżających się mieszkańców, jednak liczba zbliżających się demonstrantów przerastała ich szacunki.
  Po przejściu bramy oddzielającej ulicę od placu mężczyźni rozdzielili się, wyższy wszedł do wysokiego budynku sąsiadującego z rynkiem a niższy skierował się z powrotem w tłum.

  Poniedziałek, godzina 14:58, Coruscant

  Mateo znajdował się w pokoju do transmisji holograficznej. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii mógł go zobaczyć każdy w każdym zakątku galaktyki. Zapewne też członkowie Galak Pizzy. Senator posmutniał na wspomnienie swoich byłych towarzyszy. Czuł, że przed nim było jeszcze wiele wspólnych przygód, które zostały już przekreślone na zawsze. Skarpeton nie mógł zostać zostawiony sam sobie.
  N i e z o s t a n i e M a t e o

  Prompter już wyświetlał wcześniej przygotowaną odezwę. Ostatnie wzdęchnięcie i Mateo mógł zaczynać. Pomocnik podał jeszcze na szybko przyciemniane okulary, tak na wszelki wypadek.

  - Obywatele i obywatelki Skarpetonu!
  Zwracam sie do was dziś jako żołnierz i jako senator układu...

  Poniedziałek, godzina 15:05, jedno z miast na Skarpetonie

  Zebrani mieszkańcy żywo reagowali na każde słowo senatora. Buczenie jednej strony placu było przerywane okrzykami "hańba!" drugiej strony. Mniejszy z wichrzycieli przecisnął się przez tłum skupiony wśród pomnika Jedności Republikańskiej upamiętniający dołączenie Skarpetonu do senatu.

  - Możesz działać, nikt Cię nie obserwuje! - usłyszał wydobywający się głos swojego kompana obserwującego z wysoka plac.
  Torba momentalnie wylądowała na ziemi. Rozemocjonowani ludzie wokół nawet nie zwrócili uwagę na to. Młodociany buntownik bezzwłocznie zaczął się przeciskać w kierunku wyjścia.

  Poniedziałek, godzina 15:07, Coruscant

  - ...ale zanim dojdę do tego, chciałbym oddać hołd poległym. Wykonywali swoje rozkazy najlepiej jak mogli, ale nikt nie mógł być przygotowany na agresję ze strony zakonu który miał stać na straży porządku. - pomocnik senatora ze zdziwieniem spojrzał się na prompter który nie wyświetlał słów wypowiedzianych przez Mateo - Republika straciła 14 doskonałych pilotów, którzy już więcej nie wzbiją się w niebo! Przypomnijmy ich imiona! - ostatnie słowa zostały wręcz wykrzyczane. Mateo zaczął recytować kolejne imiona poległych pilotów, po każdym z nich robiąc stosowną przerwę.

  Dowódca eskadry, podpułkownik Vancrhet Wilchuc,
  Major Chriale Dewbacc,
  Pani major Anikai Dimleat,
  Kapitan Michbenj Montmoll,
  Pani kapitan Trinlind Womahaz,
  Pani kapitan Shavale Pendset,
  Pani porucznik Saieve Waugest,
  Porucznik Lucshau Emmper,
  Porucznik Brebra Grayar,
  Podporucznik Jovacon Woldhal,
  Podporucznik Jovabra Enloblo,
  Oraz kadetki Linaest Passay, Ana'tha Kessala oraz Gerona Cunfa.

  - Każdy z tych pilotów chronił nas wszystkich przed zagrożeniami płynącymi z galaktyki. Przed groźnymi przestępcami których podejrzewaliśmy o znajdowanie na naszej ziemi. Siły Planetarne Skarpetonu zostały wysłane po to aby ich zatrzymać. Nie wiedzieliśmy, że zakon Jedi wysłał swoich wysłanników, którzy zamiast poinformować nas o swojej akcji wtargnęli w trakcie ujęcia ściganego przez republikę niejakiego Spocka. Czy bez znaczenia jest fakt, że to uciekinier z zakonu? Czy nie jest to powód ogromnego wstydu wśród Rady Jedi, która nie potrafi sobie poradzić z własnym uczniem? Czy właśnie dlatego Rada nas nie poinformowała o swojej akcji? Myślę, że każdy z nas może sobie sam odpowiedzieć na to pytanie.
  Wysłani rycerze nie chcieli kooperować z naszymi siłami, co skończyło się okropną tragedią. Nie dość, że straciliśmy nasze siostry i braci, to straciliśmy okazję do pojmania galaktycznych przestępców!

  Poniedziałek, godzina 15:10, jedno z miast na Skarpetonie

  Ogromny błysk na chwilę oświetlił cały plac. W ułamku sekundy później wybuch wstrząsnął centrem miasta. Rozerwane ciała osób stojących najbliżej epicentrum uderzały w zaszokowanych mieszkańców Skarpetonu, którzy chwilę później zostali obsypani kawałkami pomników i budynków okalających plac. Zewsząd spływała krew. Wybuch paniki nie mógł zostać powstrzymany przez niewystarczające siły porządkowe. Ludzie próbowali jak najszybciej uciec z rynku wzajemnie się tratując. Ci którzy tego nie robili stali w miejscu w szoku. Niektórzy z nich trzymali własne oderwane kończyny patrząc na nie z niedowierzaniem. Płacz i okrzyki bólu tworzyły upiorną symfonia rozpaczy.

  Poniedziałek, godzina 15:11, Coruscant

  - ...zatem powtórzę swój apel. Współpracujmy razem, dla wspólnego dobra! Nie pozwólmy na to, aby nasze partykularne interesy doprowadzały do takich sytuacji! Razem możemy więcej, razem... - Mateo przerwał coś czując. Coś głęboko ukryte w nim samym dotknęło jakiegoś wrażliwego punktu którego jeszcze nie miał sprzed paroma miesiącami. Coś mu dało do zrozumienia, że na jego rodzinnej planecie stało się coś złego. Skarpeton... Senator poczuł jak łezka spływa z jego oczu, jednak jego okulary dobrze to skryły. Zrozumiał, że musi to kończyć by dowiedzieć się co się stało.
  - Oficjalnie informuję, że zgłaszam się jako kandydat na komisarza do spraw Zakonu. Myślę, że moje... Moje umiejętności pozwolą na odbudowę... Odbudowę dialogu pomiędzy... Pomiędzy senatem a zakonem...
  Transmisja nagle została przerwana. Pomocnik senatora słysząc jego łamiący się głos postanowił zainterweniować i zatrzymać przepływ hologramu.

  Tymczasem Mateo Walas'hk zaczął szybko oddychać nie mogąc złapać powietrza. Coś coraz bardziej go dusiło od środka. Coraz bardziej czuł się okropnie. Czuł, że zbliża się coś złego.

  Na kolanach wywlókł się z sali do transmisji holograficznej.
  - Połączcie mnie... ze... Skarpet... - ostatnim dźwiękiem który wydał z siebie był huk upadającej głowy na posadzkę.
  Ś p i j

  Poniedziałek, godzina 21:36, podziemia gdzieś na Skarpetonie

  - Dobrze nam poszło, co?
  - To dopiero początek... To dopiero początek...

  -------------------
  @lacuna @Kroomka
  #lacunafabularniestarwars #lacunafabularnieczarnolisto #galakpizza
  pokaż całość

  +: Z....................n, A.....s +15 innych
 •  

  Życie i losy Mateo Walas'hka

  Spytasz się jak idzie moje życie. Nie jest dobrze. Co prawda nie jest też źle, można powiedzieć, że jest średnio. - pomyślał Mateo wyobrażając sobie rozmowę z wyimaginowanym nieznajomym.
  T o c h y b a s u p e r ? - odpowiedział mu głos w głowie.
  Oczywiście, że... nie.

  Wieści szybko się rozchodzą. Po wyjęciu z bacty został zalany masą informacji. Od momentu rozbicia się po feralnej misji na Odenusa niewiele pamiętał i musiał poświęcić chwilę na przetrawienie wszystkich doniesień i plotek, a było ich całkiem sporo.

  Tragiczna śmierć rodaków ze Skarpetonu zawsze boli. Szczególnie gdy byli to tak szanowani i znani ludzie jak kanclerz Pryde ( @profesjonalna_skarpeta ) czy mistrz Lorisas ( @Lisaros ). Ale nawet i to ma swoje dobre strony, p r a w d a ?

  Zniknięcie współtowarzyszy nie wiadomo gdzie. Mateo rozumiał, że nie mieli czasu, a sytuacja które wynikła była dość... skomplikowana. Zostawienie w zbiorniku było najlepszą opcją i musiał to uszanować. A l b o i n i e . . .

  No i najświeższe niczym ciasto z Galaka wieści - wybór na senatora. Sprawa dość prosta, mieszkańcy Skarpetonu byli zachwyceni historią najemnika która po NIESŁUSZNYM oskarżeniu musiał uciekać z wojska, tułać się po całej galaktyce, by w końcu wrócić i służyć Republice ryzykując swoim życiem. Oficjalnie - wszystkie przewinienia zostały przedawnione, więc Mateo mógł się z powrotem pojawić na swojej rodowitej planecie. Walka dla Skarpetonu to służba która n i g d y s i ę n i e k o ń c z y.

  Mateo musiał odetchnąć. Znowu to czuł. Dziwne mrowienie całego ciała. Mrowienie którego wcale nie chciał. Mrowienie o którym nikt mu nic nie powiedział. Zastanawiał się, kiedy ktoś go w końcu zapyta o to co się stało po ucieczce z Odenusa.

  -----------------------------------------------

  - Wygląda pan niczym sołtys. Co ja mówię sołtys, jak wójt! - wykrzyknął zadowolony krawiec na widok przebranego w oficjalne szaty Mateo. W odpowiedzi usłyszał tylko odwarknięcie:
  - Dobra, dobra. Biorę to i dziękuje.
  Matko, gdzie jest teraz ta sala... - z zamyślenia wyrwał go krzyk sprzedawcy:
  - Panie, to kupić trzeba! Zapłacić!

  Mateo intuicyjnie sięgnął po swój blasterek, ale zdziwione spojrzenie pomocnika który go oprowadzał przypomniało mu, że tak się nie załatwia tutaj spraw. A zreszta, blasterka też nie mógł mieć przy sobie.

  - Zapłać mu co trzeba, a potem poprowadź do mojego gabinetu.

  -----------------------------------------------

  Chwilę później Mateo już siedział w swoim gabinecie. Masa raportów, wykresów i diagramów go przerażała. O wiele łatwiej robiło się spody od pizzy i dziury w głowach. Jedyne co go w tej chwili uspokajało to głaskanie pewnego charakterystycznego kota z nadwagą który przywędrował do pokoju w trakcie zakupów.

  - Mrrrrrrrrrr....... - mruczał wygłaskiwany kot - ....mrrrryyyy.......

  ------------------------
  @lacuna #lacunafabularniestarwars #lacunafabularnieczarnolisto #galakpizza
  pokaż całość

  źródło: bacta-tank-mateo-walashk.jpg

 •  

  Pytanie. Miałem kontrolę nad całą południową Afryką, posiadałem tam parę prowincji które należały do kompanii handlowej, dostawałem kupca bo posiadałem ponad 51% trade powera. Po paru latach z tych prowincji zrobiłem state, po czym inną dodałem do kompanii handlowej. W tym momencie gra twierdzi, że posiadam tylko 7% trade powera mimo że jestem jedynym państwem w tym regionie. Tu akurat gram na wersji 1.24, wiecie dlaczego spadł tak ten trade power?
  #eu4
  pokaż całość

  +: Lisaros
 •  

  Mam pytanie do znawców #mcu - czy z którymś z filmów była ta słynna fraza #spiderman "with great power comes great responsibility"?

  #avengers

 •  

  Gra się skończyła, a skoro mam chwilkę, to uznałem, że podsumuje działania ŻKOKu w ostatniej przygodzie.

  Bank obsługiwał 26 rzeczywistych kont graczy lub ich firm/stowarzyszeń
  W momencie zakończenia gry suma pieniędzy na kontach wyniosła £42 632,00
  Trójka najbogatszych kont: @Yokaii z kwotą £17 110,00, Plantacja z kwotą £8 300,00, oraz moje z £7 633,00.
  Zostały wykonane 178 transakcje na łączną kwotę 28278 funtów.
  Klienci ŻKOKu wydali u Kupca NPC 5056 funtów.
  Najwyższą pensję otrzymał @Akumulat - 540 funtów.
  Zarobiłem 3500 funtów za same prowadzenie kont firm królewskich.
  Gracze wzięli 4 kredyty, z których trzy zostały spłacone, a mimo to, nadal jestem stratny.
  Warunki brania kredytów były jakoś dziesięciokrotnie bardziej opłacalne dla kredytobiorców w porównaniu z tymi które panowały w rzeczywistym XVI wieku.
  Magazyn był używany tylko przeze mnie i firmy związane ze mną.
  Zarejestrowałem 82 podmiotów i 9 produktów z którymi gracze mogli wchodzić w interakcje.
  Udziałowcy którzy kupili akcje kopalni ( @mac3 oraz @Queltas ) nigdy nie zobaczyli ani jednej dywidendy.
  Zarobiłem 22 funty na opłatach za wykonanie więcej niż 4 przelewów w roku (dzięki @Lisaros )
  Kasa zakończyła grę z kontem biedniejszym o 2367 funty niż zaczynała.

  Z innych rzeczy - prowadzenie banku było bardzo rozwijające i sprawiało mi przyjemność. Wszelkie podsumowania robiły za mnie skrypty Google'a, których musiałem się nauczyć. Cieszę się, że mogłem w ten sposób pomóc @lacuna w prowadzeniu jej gry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Na zdjęciu widok rozszerzony ŻKOKu.
  _____________
  #lacunafabularnieczarnolisto
  #lacunafabularnienewbristol
  #lacunafabularnienewbristolzkok
  pokaż całość

  źródło: zkok.PNG

 •  

  pokaż spoiler Co znajdziemy w tym poście? Wprowadzenie nowej inkarnacji bankiera ŻKOKu, troche tekstu fabularyzowanego, oraz informacje dla spadkobierców udziałowców firm mających konto w ŻKOKu


  Izaak Juif znany jako Juan Pablo Fernandez Argusendere, pomocnik

  - Świetnie. Nie róbcie nic głupiego. Admirał to rozsądny człowiek. Wierzę w niego. Potrzebuje nas, a my jego.

  To były ostatnie słowa które wypowiedział Enoch, znany też jako Fortunato, przed swoim znamiennym w skutkach pójściem na pokład Encourasado. Nikt nie mógł przewidzieć, że właśnie ten okręt przyniesie tyle śmierci w tak nieoczekiwany sposób. Zamach dokonany przez Goldberga zatrząsł wyspą, ale jeszcze bardziej wstrząsnęły Izaakiem. Jego rolą miało być pilnowanie by nic się nie stało Enochowi. Ale zawiódł. To prawda, nie udało mu się nigdy zbudować poważnej więzi z bankierem, ale jednak to obiecał rodzinie Taniivtzów gdy porzucał Stary Świat.

  -Trudno, żyje się dalej - powiedział sam do siebie. Wystarczająco dużo miał już wyrzutów sumienia. Pogrom we południowej Francji który odcisnął piętno również na jego rodzinnej Baskonii, lokalne żydobicie w północnej Portugalii w którym jego rodzice stracili życie... Ani razu nie udało mu się nikogo ocalić. Nikogo ochronić. Jak na kogoś kto marzył o zostaniu lekarzem, to dość słaby prognostyk. Ale teraz, skoro ostatnia osoba która wiązała Izaaka z Europą odeszła, mógł żyć tak jak chciał. Mógł zacząć od nowa. Zgodnie z ostatnim zaleceniem otrzymał bank do zarządzania. I zamierza być w tym dobry. Naprawdę dobry.

  ***

  Juan Pablo Fernandez Argusendere, bankier

  Juan przeglądał dokumenty należące do banku od wczesnego poranka. Widział parę nieprawidłowości, ale one nie były teraz ważne. Ważne był niezałatwione sprawy. Enoch pozostawił po sobie trzy kredyty które nie zostały do końca spłacone.
  - Straż miejska... ich konto nie zostało nigdy przejęte przez portugalczyków... - szybki rzut okiem na tabelki i podsumowania wystarczył by się przekonać, że konto strażników nie jest puste - że też nie wyczyścili kont przed ucieczką. Dziwne... No cóż, własnie spłacili swoje zobowiązania - uśmiechął się sam do siebie bankier po wykonaniu paru machnięć piórem.
  - Kredyt Ezekiela, to dość proste. Skoro jego kredyt nie został spłacony, Kasa powinna mieć prawa do całej jego części udziałów w hucie na którą ten kredyt był wzięty... Hmm...Tak, tak to wygląda... Trzeba jakoś sobie poradzić z tym mieniem bezspadkowym... - odwrócił się od sterty dokumentów w stronę czystej kartki papieru którą zamierzał przyczepić w jakimś widocznym miejscu.
  - No i na koniec, pan Josepht Slant... 500 funtów, nic nie zostało spłacone... To sprawa do Miguela Peño w takim razie... - w ruch poszła kolejna kartka papieru.

  Po zakończeniu pisania listów, podań, skarg i zażaleń Juan mógł zając się ostatnią rzeczą którą mu została do zrobienia. Spojrzał na rozliczenia firm królewskich. Funty które znajdowały się na tych kontach po prostu się marnowały. Nikt się nimi nie interesował. Nikt oprócz Juana...

  ***

  Wniosek o wszczęcie egzekucji długu Josepha Slanta do Miguela Peño

  W imieniu Żydowskiej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej wnoszę o zabezpieczenie kwoty 544 funtów z konta pana Josepha Slanta który w kwartale 2 roku 1516 zaciągnął pożyczkę w wysokości 500 funtów. Powodem wniosku jest śmierć kredytobiorcy.

  Podpisano:
  Juan Pablo Fernandez Argusendere

  @mac3

  ***

  Komunikat ŻKOKu nr 447
  Kasa w świetle ostatnich dramatycznych wydarzeń informuje, że mienie bezspadkowe klientów ŻKOKu zostaje przez Kasę potraktowane jako własne do rozporządzania. W przypadku znalezienia dziedziców pana Ezekiela Romanowa oraz pana Hoschea von Goldberga prosimy o negocjacje z Kasą.

  @lacuna z powodu śmierci @kvvach i jego niespłaconego kredytu na rzecz uruchomienia huty chciałbym zapewnić oficjalne przeniesie prawa własności do firmy jak i ziemi na rzecz ŻKOKu. Ze względu na śmierć @Miczubezi i posiadania połowy udziałów jego fabryki również chciałbym zapewnić prawa ŻKOKu do firmy jak i ziemi. Wiem, że firmy zostały przejęty przez portugalczyków, ale warto mieć papiery.
  _____________
  #lacunafabularnieczarnolisto
  #lacunafabularnienewbristol
  #lacunafabularnienewbristolzkok
  pokaż całość

 •  

  Spotkanie przedstawicieli banków z byłego Georgetown z admirałem Rubensem Algarve

  Na podstawie prośby Fortunato de Amareli, admirał Algarve pełniący funkcję zarządcy Porto Argos oraz całej wyspy spotkał się z przedstawicielami banków na terenie magistratu. Udział wzięli, oprócz wymienionych wcześniej osób, także Gabriela Cobblepot-Goldenfield, Miguel Peña, oraz Jose - portugalski urzędnik-tłumacz.

  Spotkanie dotyczyło ujednolicenia wizji dalszej działalności bankowej na obszarze Costa Amarela. Mniej więcej trwające godzinę ustalenia pozwoliły na załatwienie spraw formalnych, poinformowanie bankierów o ich nowych obowiązkach oraz na uspokojenie nastrojów po aneksji wyspy. Potwierdzono nacjonalizację prywatnych przedsiębiorstw, stosowne odszkodowania zapłaci Kompania Handlowa Xanthii. Do nielicznych wyjątków należy kopalnia Olimpium "Przyjaźń", huta "Progress" oraz gorzelnia ze względu na istotne pełniące znaczenie dla gospodarki wyspy.

  Kolejnymi kwestiami którymi zajęli się rozmówcy była sprzedaż kamienicy w centrum budowanej od dłuższego czasu przez Dixusa Jennsena, jednakże fortunnie nie udało się dobić targu. Na szczęście dla Miguela udało się sprzedać 17 działek w mieście, zapewne dla nowych mieszkańców którzy powoli napływają do wyspy.

  Ostatnim elementem były rozmowy na temat wymiany funta na escudo. Rozmowy były dość długie, jednakże udało się dojść do porozumienia takiego które zapewni mieszkańcom dostatek. Przynajmniej tak twierdził admirał.

  Trudno stwierdzić czy przedstawiciele banków wyszli ze spotkania zadowoleni, jednakże pozwoliło im to choć nieco poznać nowego zarządcę wyspy.

  ***
  Dział analiz Żydowskiej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej przypomina, że w czasach niespokojnej gospodarki warto zainwestować w kruszce w celu ochrony kapitału. ŻKOK proponuje kupno "Złotego Weksla" w cenie 100 funtów za jeden, które Kasa wykupi w kwartale 1517.1, ale już w escudo, oczywiście po odjęciu wszelkich opłat manipulacyjnych wynoszących 25%.

  _____________________________
  #lacunafabularnieczarnolisto <- czarnolista
  #lacunafabularnienewbristol <- pozwolę sobie zawołać
  #lacunafabularnienewbristolzkok <- do grupowania newsów z ŻKOKu.
  pokaż całość

 •  

  pokaż spoiler #lacunafabularnienewbristol #lacunafabularnieczarnolisto

  Ulepszenie metod pracy w kopalni "Przyjaźń"

  E̶n̶o̶c̶... Fortunato nie był do końca przekonany co do pomysłu jego współtowarzyszy. Tak, oczywiście - chciał zwiększyć efektywność, ale raczej liczył na optymalizacje pracy, a nie beztroskie używanie materiałów wybuchowych, szczególnie gdy miałyby stać niedaleko jego.

  - Słuchajcie, jest jeszcze okazja do tego by się wycofać - próbował przekonać do zmiany zdania swoich towarzyszy, jednakże tylko Ari ( @Knyazev ) przyjął te słowa z widoczną aprobatą.
  - A gdzie tam, głupoty gadasz! - wykrzyknął radośnie Ezekiel ( @kvvach ). Fortunato nie był do końca przekonany czy ten lokalny naukowiec do końca był trzeźwy. Oczy na pewno miał jakieś dziwne...
  - Dobra, robimy to - Hoschea ( @Miczubezi ) przerwał rozmyślenia bankiera. On też miał coś w oczach. Charakterystyczny błysk w oku. Zapewne przypomina sobie stare czasy... - pomyślał Fortunato obserwując zniszczoną twarz kompana.
  - ODSUNĄĆ SIĘ!

  Po chwili rozległo się tylko ogłuszające...

  ŁUBUDU BUM!

  Wszystkim zgromadzonym piszczało w uszach. Ezekiel rozejrzał się po tunelu szukając czy wszyscy przetrwali. Po kolei osoby podnosiły ręce do góry potwierdzając swoje przeżycie. Wszystkie oprócz jednego. Slant ( @SirSherwood ) leżał nieruchomo. Naukowiec podszedł do niego, przewrócił go na plecy nogą. Wszyscy przytomni spojrzeli na siebie.

  - Żyje? - ktoś powiedział. Ezekiel na chwilę się zawahał.
  - Hmm... Chyba nie - mruknął po chwili naukowiec - w sumie to dobrze, że zd...
  - Takiego wała! - wykrzyknął Slant który w ogólnym osłupieniu zerwał się z podłoża. Po chwili dźwięk siarczystego policzka przeciął powietrze w tunelu kopalni "Przyjaźń".

  - On żyje! - wykrzyknął Ari Gold.
  - On żyje? - zdziwił się Hoschea von Goldberg.
  - Żyje, żyje. Jeszcze! - wysapał Slant który nie utrzymał się zbyt długo na nogach i upadł.

  - Wygląda niezbyt dobrze... - stwierdził Fortunato przypatrując się nodze pana Slanta - Przydałby Ci się lekarz, chyba będę zmuszony go opłacić... - po tych słowach żyd się zasmucił. Lekarze tyle chcą za swoje usługi ostatnio...

  ***

  - No dobrze, wyciągnijmy z tego jakieś nauki - Forunato zaczął dyktować jednemu ze swoich podwładnych nowe warunki i zasady pracy w kopalni - materiały wybuchowe są przydatne w pracy kopalnianej i na pewno ułatwią wydobycie, co z kolei przełoży się na efektywność. Z drugiej zaś strony, jak ktoś je będzie odpalał, to trzeba się od nich odsunąć, co z kolei zwiększy szanse przeżycia górników. Nieźle!
  - Zatem fajrant! - ucieszył się skrobipiórek.

  @lacuna
  @SirSherwood - jeżeli potrzebujesz lekarza, to z rachunkiem zgłoś się do mnie.
  pokaż całość

 •  

  Fortunato de Amarela - zwolennik wolności religijnej

  Gdy zobaczyłem, że jestem oznaczony tym samym kolorem co pozostali Żydzi na wyspie

  https://youtu.be/fTf2uvGzXSY

  _____________
  #lacunafabularnieczarnolisto
  #lacunafabularnienewbristol
  #lacunafabularnienewbristolzkok
  pokaż całość

 •  

  Aukcja udziałów w Kopalni Olimpium "Przyjaźń"

  Jako prezes Kopalni Olimpium "Przyjaźń" z przyjemnością chciałbym ogłosić aukcję udziałów. Mam do sprzedaży 20%* udziałów. Co możesz zyskać jako udziałowiec? W każdym kwartale otrzymasz część zysków z sprzedaży Olimpium proporcjonalnie do posiadanych akcji. Przykładowo w tym kwartale mamy 12 skrzyni wartych £1560, pensje pracowników wyniosły £600 co daje zysk w postaci 960 funtów. Udziałowiec mający 20% otrzymałby prawie 200 funtów!

  Co to oznacza? Bezpieczny, stabilny zysk. Analitycy z ŻKOKu oceniają, że ceny Olimpium będą rosły. Władze Kopalni zapewniają o zwiększeniu zatrudnienia oraz efektywności pracy!

  Co warto wiedzieć o Olimpium? Jest to materiał występujący tylko tutaj, w Bristolu i posiada niesamowite właściwości które mogą zrewolucjonizować świat - Portugalczycy coś o tym wiedzą. Można go wykorzystać do budowy broni oraz okrętów. Jego lekkość jest niezwykła, tylko pomyśleć jak można to wykorzystać.

  Przejdźmy więc do interesów. Wyceniłem kopalnie na 10000 funtów. Chce sprzedać udziały w pakietach po 5%**, czyli pakiet jest wart 500 funtów. Jak widać, zysk można uzyskać już po trzech kwartałach! To naprawdę porządna stopa zwrotu.

  Na początek zapraszam chętnych do zaplusowania postu poniżej. Zobaczymy czy jest w ogóle zainteresowanie tym tematem.

  Przy okazji - przypominam o możliwości braniu kredytów w ŻKOKu :)

  * 20% dla uproszczenia wyliczeń, fabularnie 20% - 1 akcja. Jestem w posiadaniu 70% akcji, i zamierzam zachować (przynajmniej teraz) przywództwo w Kopalni
  ** nie próbujmy tego później jeszcze bardziej rozdzielać, będzie trudno na tym zapanować
  _____________________________
  #lacunafabularnieczarnolisto <- czarnolista
  #lacunafabularnienewbristol <- pozwolę sobie zawołać
  #lacunafabularnienewbristolzkok <- do grupowania newsów z ZKOKu.
  pokaż całość

 •  

  kiedy skończyło się głaskanie ale ty chcesz więcej
  #koty #dziwnekotki #kitku

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Snapchat-1889021542.jpg

 •  

  pokaż spoiler #lacunafabularnienewbristol #lacunafabularnieczarnolisto


  Odwierty w okolicy wulkanu w celu znalezienia działki pod budowę kopalni Olimpium

  Enoch zainteresował się na poważnie Olimpium po tym jak brał udział w badaniach nad jego właściwościami. Właśnie wtedy obudziła się w nim chęć odkrywania i poznawania nowego, a nie ma przecież na świecie nic bardziej nowego niż nowy metal! Plan przygotowania odwiertów został szczegółowo zaplanowany wraz z Ezekielem Romanowem ( @kvvach ), który po tym jak przewodził zespołowi naukowców stał się jednym z największych ekspertów do spraw Olimpium.

  Wyprawa pod zbocza wulkanu nie była prosta. Trasa nie należała do najłatwiejszych, pogoda była paskudna, a same przygotowania długo trwały. Ekspedycja składała się z ludzi pracujących zarówno dla ŻKOKu jak i naukowca. Dodatkowo w ramach eksperta od prac kopalnianych do ekipy dołączył pan Grégoire Dubois ( @Grzechu10g ). Problemem było zorganizowanie odpowiednich wierteł które dałyby radę wbić się trudną przywulkaniczną glebę. Jednakże górnicze doświadczenie oraz spryt pozwoliły na przygotowanie odpowiednich nawierceń. Były one bardzo ważne, ponieważ bez nich nie udałoby się przeprowadzić faktycznego wiercenia.

  Jednakże pierwsze wyniki odwiertów były... rozczarowujące. Zupełnie nic nie było w ziemi. Nic. Ani grama Olimpium. Ale to nie powstrzymało ekspedycji. Były wykonywane kolejne odwierty. I znowu nic. Ludzie pracujący nad tym zagadnieniem wkrótce z nowicjuszy stali się doświadczonymi pracownikami, ale w oprócz przyspieszeniu prac w niczym to nie pomagało. Ani śladu Olimpium! Wiertła się łamały, tępiły, ludzie mieli już dosyć tej ciężkiej harówy, nawet Enoch miał już to rzucić, lecz ekipa której przewodniczył Ezekiel odnalazła w swoich próbkach ślady występowania metalu! Od razu przeprowadzono dalsze prace - pogłębienie otworu umożliwiło potwierdzenie występowania Olimpium na tym stanowisku. Robotnicy mogli w końcu odsapnąć - trud ich skończon.

  Zmęczeni lecz zadowoleni z siebie uczestnicy mogli w spokoju powrócić do Georgetown, gdzie już planowali kolejne kroki w sprawie budowy kopalni.

  @lacuna
  pokaż całość

 •  

  Masz towary, ale nie wiesz gdzie je trzymać? Nie chcesz aby znikły w dziwnych okolicznościach?

  Wybierz ofertę Żydowskiej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej!

  Dla naszych klientów do końca roku 1516 darmowe przechowywanie towarów!
  Ochrona zapewniona przez dzielną Straż Miejską Georgetown!

  Zaufanie lokalnej Kasie, to wzmocnienie lokalnej społeczności!

  _____________________________
  #lacunafabularnieczarnolisto <- czarnolista
  #lacunafabularnienewbristol <- pozwolę sobie zawołać
  #lacunafabularnienewbristolzkok <- do grupowania newsów z ZKOKu.
  pokaż całość

 •  

  Potrzebujesz nowych środków w Nowym Świecie? Chcesz założyć przedsiębiorstwo, ale nie posiadasz jeszcze funduszy? Jasne, możesz czekać parę kwartałów, aż uda Ci się zaoszczędzić nieco funtów z pracy na kopalni - ale czy po to tutaj jesteś? Nie? A więc to oferta skierowana do Ciebie!

  Żydowska Kasa Oszczędnościowo Kredytowa oferuje atrakcyjne kredyty dla swoich klientów!

  - Kredyt Gotówkowy na dowolny cel: oprocentowanie 10%, prowizja za udzielenie kredytu dwa procent, okres spłaty od 2 do 20 kwartałów.
  - Kredyt Przedsiębiorczy - na budowę i rozwój przedsiębiorstwa, oprocentowanie 7%, prowizja za udzielenie kredytu dwa procent, okres spłaty od 2 do 20 kwartałów.

  Co jeszcze otrzymają nasi klienci? 4 darmowe przelewy na rok, kolejne z niską prowizją - 1%. Dzięki naszym staraniom udało się zapewnić prowadzenie składu materiałów - i każdy z naszych klientów może liczyć na darmowe korzystanie z niego przez rok!

  Zaufali nam:
  - Miasto Georgetown
  - Straż Miejska Georgetown
  - Królewskie Przedsiębiorstwa

  Celem ŻKOKów jest rozwój lokalnych społeczności - i możesz na nas liczyć! Pomogliśmy w odbudowie miasta, pomożemy Tobie w spełnieniu marzeń!

  Dodatkowo - ciągle trwa rekrutacja do pracy, zainteresowanych zapraszam na PW
  _____________________________
  #lacunafabularnieczarnolisto <- czarnolista
  #lacunafabularnienewbristol <- pozwolę sobie zawołać
  #lacunafabularnienewbristolzkok <- do grupowania newsów z ZKOKu.
  pokaż całość

 •  

  Czy tylko mi żal, że w #stellaris nie ma jakiegoś porządnego wieloliniowego ciągu wydarzeń pomiędzy Narodami Zjednoczonymi a Wspólnotą (Commonwealth)? Już nie mówiąc o tym, że za każdym razem Ziemia trafia w róg galaktyki i zawsze dostaje jeden układ do skolonizowania :(

  +: B.............a, S...i +4 innych
 •  

  Możecie mi powiedzieć o co chodzi?
  Dostałem event z przybyciem Khana, uznałem, że trochę słabo toczyć wojnę z silniejszym wrogiem którego baza jest w środku mojego imperium, wiec uznałem jego zwierzchnictwo. Ignorując problemy ekonomiczne - było ok. On sobie latał i tworzył dla mnie wiele możliwości ekspansji, jednakże w międzyczasie infiltrowałem planetę. Gdy skończył się ten proces, zauważyłem, ze Khan sobie przyleciał swoją flotą i zaczał bombardowanie mojej nowej planety (to musiało być nieźle szokujące dla mieszkańców xD) ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Khan może sobie bombardować moje planety, a jeżeli tak, to które?
  #stellaris
  pokaż całość

  +: S...i, Cronox
 •  

  Tak się kończy jak ZSRR uzna, że może cokolwiek zaatakować mając 10% zaopatrzenia w armii w #hoi4 #roadto56

  Żeby było śmieszniej, Polacy grali na najniższym poborze xD

  A, przez to, że Międzymorze zdobyło Stalingrad, Leningrad oraz Moskwę to Związek Radziecki skapitulował i w peacu dealu Polacy zjedli moją Turcję, pełną wyposażenia, fabryk oraz armii( ͡° ʖ̯ ͡°)

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Co pół roku to samo ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  #heheszki #humorobrazkowy #studbaza

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Mirki, iść? Nie wiem tylko co napisać w liście motywacyjnym? Że mam za dużo czasu? #praca w #szczecin z #januszebiznesu

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: tmp_8189-Screenshot_2017-01-18-11-45-50840162848.png

 •  

  Matko, być rozczarowanym, że ludzie zamiast do kosciola poszli do sklepu tak jak ty XD #bekazpodludzi #szczecin #polakicebulaki

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: tmp_11951-c2200ee5-2db5-45f5-b3be-d6a75033b1d0486953401372833811.jpg

  +: BobekNierobek, P............0 +12 innych
 •  

  Nie wiem jak was, ale mnie już kukle bolą, bo ten mały karakan, już próbował odebrać mi smak życia, tak jak #stonoga mówił xD Byłem dzisiaj na policji, i sprawdzali czy to mój podpis czy nie. Podobno co drugi podpis był na trupa, albo osoby która w ogóle nie wie kto to @ZbigniewStonogaOficjalnie jest.

  +: a.........y, Cronox
 •  

  Słuchajcie Mirki z tagu #polityka, wydaje mi się, że będziecie najlepsi w tym. Mam za zadanie stworzyć test polityczny który będzie m.in. pokazywał umiejscowienie wyniku testu w układzie współrzędnych, pokazać wyniki ludzi z podobnymi poglądami i takimi pierdołami. Co do ukladu na którym będę umieszczał poglądy osób (planuje też wysłać gotową ankietę do różnych partii w Polsce aby też ich tam zaznaczyć) - z nim mam mały problem. Na szybko wymysliłem taki układ, pomożecie mi go wypełnić? Jakieś zmiany sugerujecie? Dzięki za pomoc! pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

  +: l.........k, Cronox
 •  

  Marzy mi się megakampania z gier Paradoxu. Chciałbym zacząć od #ck2 przez #eu4 po Victorię 2 oraz HoI. Problem polega na tym, że od jakiegoś patchu CK2 nie działa mi na komputerze, i gram obecnie wersję sprzed bodajże dwóch patchy. Do tego też coś czuje, że jak skończe już rozgrywkę i przekonwertuje save'a to akurat się zmieni wersja EU i coś się zacznie psuć.
  Moje pytanie brzmi następująco - czy można bez problemu przekonwertować save'a z starszej wersji CK2 do najnowszej wersji EU4?
  Dodatkowo, znacie może działające konwertery z EU4 do Vic2 oraz z Vic2 do HoI4? Te które używam wywalaja naprawde dziwne nazwy państw, albo usuwają wszystkim armię i takie tam
  pokaż całość

 •  

  Jakieś mirki z #francja mogą polecić jakąś lokalną kartę SIM aby można spokojnie było korzystać z Internetu (trzeba gdzieś przeglądać mirko przecież ( ͡° ͜ʖ ͡°)) przez 5 dni?

  +: Cronox
 •  

  Czy może się zdarzyć aby po aktualizacji FF coś się zepsuło z hasłem głównym? Cały czas wpisuje poprawne hasło i nie chce się nic stać.

  #firefox

 •  

  Miałem podlączony telefon do komputera przez kabel, przegrałem sobie pliki, po czym klikłem w powiadomieniu na komputerze, aby telefon przestał udawać, że jest dyskiem USB i teraz... nie potrafię znaleźć tej opcji z powrotem w ustawieniach, mirki pomozecie? Mam #xiaomi 3 pro
  #miui

  +: Cronox
 •  

  Czytam sobie właśnie książki z serii o Herezji Horusa, i w internecie spotykam dwa porządki w jakiej powinienem czytać, ma ktoś może listę która książka jest po której, bo serio, nie wiem już? BTW, wie ktoś gdzie można dostać "Galaktykę w ogniu" po polsku?
  #warhammer40k

  +: Cronox
 •  

  Mirki, chce kupić sobie telefon, wiele osób zachwala sobie #xiaomi redmi 3 Pro, chce go zakupić z tej strony. Tutaj mam dwa pytania:
  - czy ktoś już tam kupował i może powiedzieć czy sklep jest legitny?
  - czytałem nieco o tym telefonie i ludzie zalecają wymianę softa na miuipolska, możecie mi powiedzieć po co, dlaczego i jak to się robi? pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Hiszpania wygra dzisiejszy mecz? Jak odczucia panie i panowie?
  #bukmacherka

  +: Cronox
 •  

  Najgorszej jak nie wchodza kupony za 100 zł czy więcej, a wejdzie taki z nudów za pięć złotych :D
  #pokazkupon

  źródło: i.imgur.com

  +: D..............a, Cronox
 •  

  Jakieś ciekawe typy na noc? Trzeba się odkuć ( ͡€ ͜ʖ ͡€)
  #bukmacherka

  +: Cronox
 •  

  @2.37 na to że po dwóch setach będziesz 2-0 dla Polski w meczu z Serbią - warto?
  #bukmacherka

  +: Cronox
 •  

  Da się jakoś wypłacić ze Skrilla za mniejszą prowizją niż 12,50 zł?
  #bukmacherka

  +: l...........e, Cronox
 •  

  Pierwszy kupon sklejony samemu w jakieś mniej ważnej lidze. Zamykać już, czy sępić na te pare złotych?
  #pokazkupon

  źródło: i.imgur.com

  +: Cronox
 •  

  Wejdzie, czy zrobić kolejny ze zmianami?
  #bukmacherka

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Alessandria postawiona z kursem @7.0 czemu to zrobiłaś :(
  #bukmacherka

 •  

  #bukmacherka
  Powiedzcie mi drodzy, jaki jest najlepszy bet? Szczególnie jak z wypłatami? I z podawaniem danych osobowych, strasznie dużo chcą wiedzieć o mnie, a ja się troche boje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Matei123

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)