Trąba powietrzna z makulatury, która zaćmiewa zmysły. Nikt, komu leżą na sercu daty ważności, nie znajdzie miejsca w pociągu chwały. Muszą w pełni zrozumieć wątrobę ekierki! Skrzynka pocztowa i lodówka będą nas prowadzić!

 •  

  KRÓTKA HISTORIA NOWOCZESNEGO IZRAELA - CZĘŚĆ 2

  Jeżeli chcesz być wołany do kolejnych wpisów zaplusuj ten wpis

  #historiaiwojskowosc

  Kontynuujemy wątek historii Izraela. Na zdjęciu Teodor Herzl, duchowy założyciel.

  W roku 1914 kończy się druga, największa Alia. W Palestynie jest ok. 40 tysięcy zrzeszonych Żydów, których reprezentuje coraz więcej organizacji lokalnych. Druga Alia ma przy okazji jeszcze jedno znaczenie - w ramach budowania żydowskiej tożsamości narodowej, co po latach okaże się kapitalnym rozwiązaniem, odżywa i modernizuje się język hebrajski. Wcześniej bowiem wśród Żydów Europy dominował jidysz, który z czasem prawie wymrze wyparty przez nowoczesny hebrajski, a także... rosyjski

  Obok syjonistycznych osad powstają kibuce. Te są zakładane przez żydowskich socjalistów, anarchistów, anarchosyndykalistów i cholera wie kogo jeszcze. Celem tych ludzi jest ukazanie, że... komunizm działa.
  I jakkolwiek znający mnie ludzie wiedzą o mojej słabości do wycieczek helikopterami, tak... Żydzi mieli rację :v
  O ile zasługuje to w ogóle na osobne wpisy, to kibuce według wielu analityków doktryn politycznych to jedyne usystematyzowane miejsca, które funkcjonowały w oparciu o zupełny komunizm i naprawdę dobrze im to szło. Dowodzi to poniekąd, że w bardzo małych społecznościach, maksymalnie kilkusetosobowych (choć kibuce był zwykle jeszcze mniejsze) komunizm zadziałać może, gdyż ludzie znają się i czują się wzajemnie od siebie zależni.
  To nie tylko moje spostrzeżenie. Gdy w 1961 roku Chruszczow odwiedzi Izrael, wizytując kibuc powie dokładnie te same słowa i skrytykuje własne państwo

  Wracając do tematu głównego: mamy 40 tysięcy Żydów żyjących w pokoju z Arabami, którzy w większej części dobrowolnie sprzedają im ziemię. Różną ziemię, lepszej lub gorszej jakości. Żydzi jednak - jak się szybko okazuje - są cholernie dobrymi robotnikami, a lata inwestycji w swoje dzieci i ich wykształcenie szybko się zwracają. Szkoła agrarystyczna wydaje plony: po chudych latach, gdy mieszkańcy gett uczą się jak to jest być rolnikami (i socjalu Rotschildta, który podtrzymuje niektóre enklawy przy życiu przez kilka lat) powstają kanały irygacyjne, systemie zarządzania ziemią, rozplanowane zbiory. Przywożona z Europy lub nawadniana ziemia bardzo szybko zyskuje na wartości i staje się lepsza od reszty Galilei. Wtedy Osmanowie pierwszy raz wokalizują swoje zastrzeżenia co do żydowskiej imigracji... ale jest już za późno.

  Wojna.

  Najwięcej pieniążków płynęło do Palestyny skąd? Z Wielkiej Brytanii, gdzie Rotschildt miał najpotężniejsze plecy. Nie dziwota więc, że żydowscy kolonizatorzy w konflikcie poparci Wielką Brytanię. Pod Gallipoli walczył nawet Legion Żydowski, lecz my nie o tym.

  W 1917 roku Brytyjczycy przeszli do kontrofensywy i załamali siły Osmańskie w północnej Palestynie. Wobec wsparcia udzielonego im przez Żydów - ale z przyczyn stricte politycznych, nie moralnych - Brytyjczycy zrobili pierwszą rzecz, która skomplikowała sytuację. Chodzi o tzw. deklarację Ministra Spraw Zagranicznych Artura Balfoura z 2 listopada 1917 roku. W tejże deklaracji władze Brytyjskie stwierdzały, że ich bezpośrednim zamierzeniem po zakończeniu wojny jest utworzenie państwa żydowskiego na części terytorium Palestyny. Jak można się słusznie domyślić, ludność Arabska dość mocno obsrała się tą deklaracją, jednak ze względu na napięcie polityczne nie była ona jeszcze aż tak destruktywna. W końcu Arabowie także zyskiwali pozbywając się okupanta (na rzecz innego, z którym jednak mogli dogadać się po swojemu).

  I tak powstał Mandat Palestyny. Tudzież po prostu Palestyna Brytyjska. I powoli zaczęło komplikować.

  Cdn...

  Autor postu: Lekcje wojskowości i historii z Marcinem

  #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #izrael
  pokaż całość

  źródło: 138690818_245599430478276_3977712796356785855_n.png

 •  

  AKTUALIZACJA TADZIO
  Dotyczy wpisu: TEGO

  Tadek dostał nowe imię- Puszatek ʕ•ᴥ•ʔ Tymczasowo przebywa w psierocińcu, w którym już przebywały wcześniej znalezione/odebrane przez nas pieski. Możliwe, że zostanie tam już na zawsze, a może i znajdzie swój własny dom. Ważne jest, że Puszatek w końcu jest bezpieczny i nie musi się smucić na werandzie przed domem, gdzie nikt nie zobowiązał się do dokarmiania go, tak jak pisałam we wpisie.

  Nie wiem jak wyglądała sytuacja z jego pierwszą właścicielką, która zmarła jakiś czas temu, ale Puszatek przyjechał do psierocińca dosyć lękliwy, czułe smyranie było dla niego nowością i czymś nieznanym...

  Dziękuję wszystkim za miłe słowa i zainteresowanie psiakiem! ʕ•ᴥ•ʔ
  #otoziaki #pokazpsa #psy #smiesznypiesek #czujedobrzeczlowiek
  pokaż całość

  źródło: Beztytułu23-vert.jpg

 •  

  Oglądacie sezonowo czy czekacie aż jakaś seria się zakończy? Oglądanie co tydzień wydaje się fajne ale potem okazuje się że połowa serii jest taka sobie ale nie chcę ich dropować i oglądam trochę na siłę. No i oglądanie wielu anime co tydzień sprawia że nie chce mi się napoczynać kolejnej serii która mogłaby się mi bardziej podobać. W tym sezonie zacząłem 8 anime z czego 2 już dropnąłem a z jednym zaczekam aż wyjdzie całe. Chyba zrobiłem błąd. Lepiej byłoby poczekać aż wyjdzie ileś odcinków i poczytać recenzje co warto obejrzeć.
  #anime #animedyskusja
  pokaż całość

  •  

   @Daleth2202: sezonowo, ale w ciągu ostatnich lat mam problemy z zauważaniem wyjątkowych serii i takowe oglądam z reguły po ich zakończeniu ( ͡º ͜ʖ͡º) Na przykład w poprzednim sezonie prawie nic nie oglądałem z nowości, a prawdopodobnie były jakieś tytuły godne uwagi. Łatwiej mi przychodzi poświęcić te 20 minut tygodniowo niż potem oglądać daną serię godzinami - nikt nie mówi, że muszę całość zobaczyć w ten sam dzień czy w kilka dni, no ale jakoś tak dziwnie byłoby na raty oglądać xD

   Nie dotyczy to już raczej dzisiejszych czasów, ale tasiemce szczególnie wolę oglądać co tydzień - nie mógłbym się przekonać do zobaczenia kilkudziesięciu/ponad setki odcinków ciągiem. Z reguły takie serie nie są też szczególnie wybitne, więc więcej przyjemności jest z cotygodniowego odmóżdżenia ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (24)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Memorymemory

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)