Ja tu tylko po śmieszne obrazki

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Uwaga, będzie kontrowersyjnie. Jeśli masz z tym problem - NIE PISZ.

  Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej przeprawiają się przez rzekę, Czechy, wiosna 1945 r.

  Brygada Świętokrzyska jest uznawana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych formacji w historii polskiej wojskowości. Nazywa się ich ''hitlerowskimi kolaborantami'', ''nazistami'' etc.

  Wszystko sprowadza się do kwestii stycznia 1945 roku. Kiedy ruszyła sowiecka ofensywa styczniowa, stanowiło to duże zaskoczenie zarówno dla Niemców, jak i Polaków. Brygada Świętokrzyska znajdowała się wówczas w okolicach Radomia. Komendant Główny NSZ nakazał wycofać się na Śląsk - za wszelką cenę uniknąć zniszczenia. Brygada trafiła do Żarnowca, gdzie dzięki wstawiennictwu jednej z najbardziej tajemniczych postaci w historii NSZ - kpt. Huberta Jury ''Toma'' - uzyskała zgodę na przeprawę. Sam ''Tom'' zasługuje na osobny wpis - dość powiedzieć, że jego kontakty z Niemcami umożliwiły Brygadzie wycofanie się. Sytuacja była dziwna dla obu stron, powstał ''stan niewojowania'', Polacy do kontaktów z Niemcami wysłali mjr. Karpowicza. Do Brygady przybył później, w charakterze oficera łącznikowego, kapitan SS, Paul Fuchs - były szef radomskiego Gestapo. Niemcy zezwolili Polakom wycofywać się w kierunku czeskiej Pragi, prowadząc cały czas grę z Polakami. Widzieli w nich sojuszników w walce z ZSRR. Po drodze, do Brygady przyłączyło się ponad 100 jeńców z powstania warszawskiego, oraz sporo cywilów z robót przymusowych.

  Później był już pobyt na terenie Czech. Niemcy dostarczali Polakom żywność i medykamenty. Zaprosili też Polaków na kilka konferencji, dotyczących przyszłej wspólnej walki z Sowietami - Polacy jednak odpowiadali wymijająco, kluczyli, aż wreszcie sprzeciwili się wysłaniu Brygady na front. W tym czasie z Brygady wysłano do Polski kilka patroli pieszych w celu rozpoznania sytuacji w Polsce i skontaktowania się z KG NSZ. Część została rozbita przez UB, niektórym udało się wrócić. Ponadto, 70 ochotników w 8 grupach przygotowali Niemcy do skoku ze spadochronem na terytorium Polski, gdzie mieli wykonywać działania dywersyjne. Polacy zgodzili się, ale ani w głowie im było wykonywać niemieckie rozkazy - wszystkie grupy po przerzucie do Polski zerwały kontakt z Niemcami i uciekły w las, do oddziałów partyzanckich.

  W końcu, Polacy wymusili zgodę na Niemcach, by pozwolili im się wycofać na zachód. Niemcy przystali na to, zakazując im jednak wejścia do Pragi. Dowództwo Brygady przystało na ten warunek i od razu wysłało do Włoch kilku oficerów *w tym oficera RAF) w celu skontaktowania się z II. Korpusem gen. Andersa. Nawiązano też kontakt z czeskim podziemiem, gdzie Polacy obiecali udzielić wsparcia w przygotowywanym powstaniu w Pilźnie. Polacy, pod koniec kwietnia, zbliżywszy się do Pilzna, wysłali patrol do wojsk amerykańskich i nawiązali kontakt z amerykańską 2. DP. Później - było już wyzwolenie Holiszowa, ocalenie 700 więźniarek i spotkanie z Amerykanami, którzy ochronili Brygadę przez Sowietami i czeską bezpieką.

  Czy Brygada Świętokrzyska była jednostką kolaborancką? Na moje oko - nie. Nie wypełniła żadnego zadania zleconego przez Niemców, przez pół roku korzystała z ich ''gościnności'', nie oferując w zasadzie nic w zamian, poza mglistymi odpowiedziami. Nawet przeszkoleni dywersanci od razu uciekli w las. Ocalono przed aresztowaniem, a najprawdopodobniej zabiciem w mokotowskich piwnicach przez ubeckich zbirów - ponad 1200 osób, w tym ponad setkę powstańców warszawskich. To była czysta Realpolitik, tak rzadka w naszym narodzie.

  I, tak nawiasem, pod naciskiem Warszawy dowódca Brygady Świętokrzyskiej, major Antoni Szacki ps. ''Bohun'' został postawiony przed francuskim sądem w 1950 r. Sąd francuski, całkowicie bezstronny wobec NSZ, majora z zarzutu kolaboracji oczyścił. To chyba wyczerpuje temat.

  PS Podobne taktyczne rozejmy zawierała AK na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie z Niemcami - ktoś ich za to potępia?

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  •  

   Ale się tych komentarzy wysypało. Jeżeli kogoś pominąłem to piszcie

   @Mazan: Nic mi o tym nie wiadomo i obstawiam, że jest to wyssane z palca. Zresztą sąd oczyścił Bohuna z wszelkich zarzutów.

   @tell_me_more: Nawet nie tyle bezstronny co raczej przychylny Warszawie

   @3wolny: O źródła pytaj autora ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @ww77: Leszke to całkiem inna para kaloszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @muchabzz: Jest mało formacji wojskowych na których nie ciążą takie zarzuty. Śmiem twierdzić, że autor pogrzebał w wystarczająco wielu źródłach żeby wydawać takie opinie

   @szurszur: Byli przeciwni brataniu się z Rosjanami (przypomnę tylko, że najechali nasz kraj i popełnili wiele zbrodni na naszych obywatelach) i to zapewne było przyczyną niepodporządkowania się rządowi w Londynie. Dodam także (jak co drugi dzień), że nie ja jestem autorem wpisu

   @tellet: Nic nie jest czarno białe a i kryształowo czystych ludzi można ze świecą szukać
   pokaż całość

   +: ww77, Mazan
  •  

   @graf_zero: Dość gorący temat, to wystarczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @ornamentny_wukop: Odsyłam do autora, link jest w poście

  • więcej komentarzy (145)

 •  

  Kupiłem startera i nie żałuje. Przegrane mam niecałe 30 godzin, a na koncie ponad połowa operatorów w tym z DLC. Otóż farmie sobie punkciki metodą na afk. Na godzinę wychodzi około 550 rozgłosu, co daje 13 000 na 24 godziny.

  W ustawieniach trzeba zmienić ustawienia matchmakingu terrohuntu na obrone zakładnika i z map zostawić tylko wieże. Potem włączyć terrohunta na samotnym wilku na normalnym i włączyć skrypt do AutoHotKeya. Tyle. Z tego filmu zaczerpnąłem sposób.

  Po wyłączeniu monitora, zmianie ustawień w grze i przesunięciu suwaczków w Afterburnerze komputer bierze mniej prądu niż na pulpicie. Polecam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Jak ktoś boi się bana to w regulaminie nie ma nic na ten temat.

  F6::pause, toggle
  Space::
  Loop
  {
  Send,{ENTER down}
  Sleep 40
  Send,{ENTER up}
  Sleep 150
  Send,{ENTER down}
  Sleep 50
  Send,{ENTER up}
  Sleep 100
  Send,{ENTER down}
  Sleep 50
  Send,{ENTER up}
  Sleep 50
  Send,{Escape down}
  Sleep 50
  Send,{Escape up}
  Sleep 120
  Send,{Escape down}
  Sleep 50
  Send,{Escape up}
  Sleep 200
  }
  return

  #rainbowsix
  pokaż całość

 •  

  Czym się różnią te myśliwce z pierwszej od lewej strony od tych z prawej strony tuz obok w drzewku niemieckim?
  Chodzi o linię BF i FW
  #warthunder

 •  

  Chciałem zwrócić uwagę, że tag jest błędny i powinno być #hellletloose :D
  #hellgetloose

  +: Mleko_O
 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Oho, polscy antysemici dopadli następnego Żyda... a nie, czekaj... Dwóch członków Żydowskiej Policji Porządkowej aresztuje Żyda przeznaczonego do deportacji nach Auschwitz.

  Jüdischer Ordnungsdienst - czyli Żydowska Policja Porządkowa - została utworzona pod koniec 1940 r. Po części podlegała Judenratom - radom żydowskim, zarządzającymi gettami - a po części Niemcom. Były to żydowskie bojówki, kolaborujące z Niemcami. Nie mogli nosić broni palnej, ale wyposażono ich w opaski i drewniane pałki, którymi okładali podejrzanych. Największą liczbę żydowskich policjantów miało getto warszawskie - 2500, dalszych 1300 było w Łodzi. W całej Polsce było ich kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy. ''Najsłynniejsi'' z nich to Adam Szeryński-Szenkman i Jakub Lejkin.

  Policjanci zapisali się bardzo negatywnie we wspomnieniach, jako brutalni nadgorliwcy. Uczestniczyli w patrolach wraz z Niemcami po gettcie, konfiskatach żywności, dokonywali oszustw i świadczyli usługi w zamian za wykorzystywanie seksualne młodych kobiet. Mieli jeszcze czarniejszą kartę - brali udział w sporządzaniu list do deportacji do NIEMIECKICH obozów koncentracyjnych i wspólnie z NIEMCAMI ich dokonywali. Wielu z nich zostało wymordowanych na samym końcu, ale innym udało się przeżyć. Przehandlowali oni bowiem tysiące swoich braci w zamian za swoje życie...

  Wspomniałbym jeszcze o żydowskich kolaboranckich formacjach, jak słynna ''Żagiew'', która była na żołdzie Gestapo i brała udział w zwalczaniu organizacji niosących pomoc Żydom i konspiratorów. Niektórzy z członków otrzymali pozwolenie na broń i dochodziło do strzelanin z AK - jeden z jej przywódców, Lonek Skosowski, został odstrzelony przez egzekutorów AK.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  •  

   @GrzegorzSkoczylas: Jesteś tak wspaniałą osobą, że nawet nie potrafisz przeczytać całego udostępnianego posta i zobaczyć, że nie ja jestem autorem. Ale zdążyłeś już wylać całe wiadro guano, zarzucić jakieś pisanie historii na nowo i inny bliżej nieokreślony syf. Jeszcze jeden taki głupi wybryk i rozwiąże Twój problem - polecisz na czarną. Przestanie Ci się wtedy wyświetlać propaganda. Lubię kiedy ktoś ma odmienne zdanie, zniosę kiedy ktoś obraża i atakuje innych w komentarzach ale ignorancja, głupota i brak prostej umiejętności doczytania do końca zwyczajnie mnie przerastają pokaż całość

  •  

   @GrzegorzSkoczylas: Zacytuj także kawałek dalej: Przeklejasz zdjęcie dostępne powszechnie w Sieci, dorabiając do niego otoczkę "odkłamywania" historii. (...) poprzedników stosowanej przez ciebie metody
   Sam nie wiesz co piszesz? To trochę smutne

  • więcej komentarzy (87)

 •  

  No i znów czas na #iiwojnaswiatowawkolorze

  Płonący lotniskowiec USS ''Bunker Hill'', flagowy okręt Task Force 58, biorącego udział w lądowaniu na Okinawie, 11 maja 1945 r. Okręt został trafiony przez dwóch dzielnych kamikaze w odstępie 30 sekund. Pierwszy Zero, pilotowany przez ppor. Seizō Yasunoriego zdemolował pokład startowy i podpalił stojące tam maszyny, drugi, pilotowany przez chor. Kiyoshi Ogawę uderzył w mostek.

  Japończycy na Okinawie przeprowadzili dziesięć operacji nazwanych ''Kikusui'' - ''Pływająca Chryzantema''. Pierwszych pięć było morderczych dla Amerykanów - zginęło i zostało rannych 4500 amerykańskich marynarzy i żołnierzy, zatopiono 14 okrętów, a 90 dalszych zostało uszkodzonych. Ceną za ten przerażający sukces była utrata 1100 maszyn.

  11 maja 1945 r., trzy dni po zakończeniu wojny w Europie, Japończycy zebrali się do ataku jeszcze raz. W Kikusui VI miało wziąć udział 345 maszyn. Uderzyły rankiem 11 maja. Piloci atakowali w grupach po kilka maszyn, licząc, że przynajmniej jednej uda się dotrzeć do celu. Amerykanie przeciwstawili im jednak swoje najbardziej przerażające wynalazki – działa z naprowadzaniem radarowym i celownikami tachometrycznymi, które były obsługiwane przez zaledwie jednego marynarza, a pozostali tylko donosili amunicję. Wobec potwornej przewagi ogniowej i technologicznej wielka odwaga i pełne poświęcenia bohaterstwo japońskich pilotów nie miała szans. „To był nalot nalotów. Nie mieliśmy czasu liczyć, jednak w zapiskach widać, że kamikaze nadlatywali na nas po dziesięciu jednocześnie”, wspominał marynarz Jay Holmes.

  W czasie nalotu Japończykom udało się ciężko uszkodzić flagowy okręt dowódcy TF 58, admirała Marca Mitschera, lotniskowiec USS „Bunker Hill”. Wykorzystując chmury i lot na niskiej wysokości nadleciały dwa kamikaze, niszcząc pokład startowy na wysokości nadbudówki. Silnik jednego z nich, wyrwany impetem uderzenia, wbił się w kajutę dowodzenia, zabijając 14 ludzi, o włos mijając samego Mitschera. Okryty dymem, przechylony na prawą burtę lotniskowiec był ogarnięty pożarem – płomienie dosięgnęły rozlanego paliwa lotniczego. Sześć godzin drużyny ratownicze próbowały ugasić pożar, co wreszcie im się udało, ale okręt był wyłączony z walki do końca wojny. Na jego pokładzie zginęło i zostało rannych 660 ludzi.

  Przerażony Mitscher natychmiast przebazował się na lotniskowiec USS „Enterprise”, ale i tam 14 maja Japończycy sprawili mu niespodziankę. Pojedynczy kamikaze uderzył w pokład lotniskowca, zabijając i raniąc 80 ludzi. Dzięki doświadczeniom z „Bunker Hill” przedsięwzięto środki zapobiegawcze, przez co nie wybuchł pożar na okręcie. Admirał, widząc atak z mostka zdjął czapkę, pogładził się po łysinie i powiedział: „Boże, jeśli oni będą robić tak dalej, to jeszcze wyrosną mi tu włosy”. Niemniej, atak Japończyków wyłączył i ten lotniskowiec z akcji do końca bitwy.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  •  

   @Yossarian82: W zasadzie to powinno być tachimetryczny, sam autor się przyznał, że zrobił błąd ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Zdjęcia niestety nie mam, ale proszę, oto opis:
   Nazywało się to Mark. 51 - z grubsza: to taka konsola z uchwytami i celownikiem, przy której stał celowniczy. Obracając całą konsolę, obracały się również działa przeciwlotnicze. Celowniczy naciskał spust - strzelały działa. Ograniczono w ten sposób obsługę działa do jednego człowieka i ładowniczych. pokaż całość

  •  

   @Lord_Stannis: Haczyk jest w tym żeby dolecieć i jeszcze trafić w okręt a nie w wodę ( ͡° ͜ʖ ͡°) ładunek w samolocie i nieszczególnie potężne opancerzenie Amerykańskich lotniskowców

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Halo kuhwa arena tw proszę mi na sztima wracav a nie jakieś wargaming na kiju kuhwa
  #totalwararena

  •  

   @Necron Też sobie dałem spokój jak ich przygarnął wg. Zassałem w piątek i grałem praktycznie cały czas ( ͡º ͜ʖ͡º) p2w jeszcze nie widziałem (choć jak się nadziałem na jednostkę premium to mnie podejrzanie szybko zamordowali, ale może zwykłe szczęście) a jestem na to bardzo uczulony

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Ostatni raz gralem w te gierki kilka lat temu. Jak to teraz wyglada? Warto wrocic?
  #warthunder #wot

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Zmaltretowani, prześladowani Austriacy zmuszeni do hajlowania po Anschlussie, marzec 1938 roku.

  Wczoraj kanclerz Austrii powiedział, że Austria była sprawcą, ale była też ofiarą II WŚ. Zaiste.

  Decyzję o przyłączeniu do Niemiec podjęło 99,7 % Austriaków. Po II WŚ raporty alianckie wykazały, że ponad 50 % Austriaków nadal uważało, że narodowy socjalizm był dobrą ideą, którą źle zrealizowano. Brzmi to znajomo?
  Austriacy stanowili 13 % całego SS. W kacetach 40 % załóg było Austriakami i 75 % komendantów. Austriackie SS, początkowo złożone z jednego Standarte (coś w rodzaju pułku) - 11., szybko się rozrosło, a powstały w ten sposób okręg SS Alpenland obejmował ochroną m.in. Berghof. Wiedeńskie Gestapo w 1939 r. liczyło 900 funkcjonariuszy, z czego 750 było poprzednio pracownikami austriackiej policji. Oczywiście - jak najbardziej dobrowolnie.

  Niektórzy z Austriaków zapisali się w historii:

  - Ernst Kaltenbrunner - szef RSHA w latach 1943-45, odpowiedzialny za Holocaust, działalność Einsatzgruppen i funkcjonowanie obozów koncentracyjnych;
  - Adolf Eichmann - główny koordynator i wykonawca planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej;
  - Ferdinand von Sammern-Frankenegg - dowódca SS i policji w dystrykcie warszawskim 1942-43, zapamiętany z próby spacyfikowania getta w 1943 r.;
  - Odilo Globocnik - dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim, kierował akcją ''Reinhardt'', odpowiedzialny z obozy w Bełżcu, Sobiborze i Treblince, przeprowadzał akcję wysiedleń z Zamojszczyzny oraz pacyfikację białostockiego getta;
  - Franz Stangl - komendant obozów zagłady w Treblince i Sobiborze;
  - August Eigruber - gauleiter Górnego Dunaju; odpowiedzialny za funkcjonowanie KL Mauthausen;
  - August Edler von Meyszner - dowódca SS i policji w Serbii w latach 1942-44;
  - Amon Göth - komendant obozu koncentracyjnego w Płaszowie, pacyfikował getto krakowskie i tarnowskie.

  Że nie powiem, kto jeszcze był Austriakiem.

  Taaak, Austria ewidentnie była ofiarą okupacji nazistów z ciemnej strony Księżyca.

  https://www.wprost.pl/swiat/10111079/jerusalem-post-poucza-polske-by-postapila-jak-austria-powinna-przyznac-ze-byla-tez-sprawca.html

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  kto by chciał zagrać w wykopowym teamie ogółem? jakie macie "tiery"?
  #totalwararena

 •  

  Smoke, czy Mute? Mam wersję standardową także nie chciałbym żałować ciężko zarobionych punktów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #rainbowsix

 •  

  14 marca 2018, Kraków. Pudelek zamieszcza artykuł pod zagnieżdżonym tytułem "Nowa dziewczyna byłego męża aktualnej żony byłego męża Dody staje się jej kopią?!". W Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego tę niezwykłą ontologiczno - genealogiczną zagadkę próbuje rozwikłać wraz ze studentami magister Karol Kleczka. Dzięki pracy młodych adeptów metafizyki Dorota Rabczewska, Radosław Majdan, Małgorzata Rozenek - Majdan, Jacek Rozenek i Roxi Gąska odnajdują swoje miejsca w Uniwersum. Studiujcie filozofię, to naprawdę się przydaje!

  Co te studenty ( ͡º ͜ʖ͡º)

  #heheszki #ciekawostki
  pokaż całość

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  Bardzo fajna promocja na weekend, można szybko doprowadzić nowego wodza to stanu używalności ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #totalwararena #totalwar

 •  

  Wczorajszy post całkiem dobrze się przyjął, dzisiaj znów czas na Francuzów #iiwojnaswiatowawkolorze

  ''I naprzód marsz, Ojczyzny dzieci,
  Do broni bracia dziś!
  Czy słyszycie z bitew pól niesiony
  Żołnierzy przeokrutny ryk...''

  Zniszczony francuski czołg Somua S-35, prawdopodobnie okolice Arras, maj 1940 r. Pewnie miał pięć biegów wstecznych.

  Po wygraniu 15 maja bitwy pod Sedanem, Niemcy ruszyli naprzód i zajęli Abbeville, odcinając Brytyjski Korpus Ekspedycyjny na północy, w okolicach Dunkierki. 18 maja zajęto Cambrai, odcinając francuską 9. Armię. Zaplanowano zatem kontratak pod Arras, żeby choć trochę powstrzymać Niemców i wyłamać korytarz.

  Do ataku miała ruszyć tzw. Frankforce - dwie kolumny wojsk mające 58 czołgów Matilda I, 16 Matilda II i 14 Vickersów, wspartych przez 2 tys. żołnierzy z dwóch brygad piechoty z 5. i 50. DP. Wraz z nimi ruszyła francuska 3. Lekka Dywizja Zmechanizowana. Atak rozpoczął się 21 maja 1940 r. - i napotkał pierwsze problemy już na starcie. Brytyjczycy nie poinformowali Francuzów o terminie i kierunku ataku, w efekcie Francuzi ruszyli z opóźnieniem i zostali wzięci za Niemców. Mimo to, Brytyjczycy przełamali niemieckie linie obronne, zniszczyli sporo sprzętu wroga i wzięli nawet jeńców. W ciężkich walkach starli się z dywizją SS ''Totenkopf'' w okolicach Berneville. Brytyjscy żołnierze odparli kilka kontrataków, dzielnie utrzymując się na pozycjach, a następnie rozjechali pozycje 6. pułku z 7. DPanc. Rommla. Oddział niszczycieli czołgów rozpaczliwie ostrzeliwał nieomal niezniszczalne Matildy z dział 3,7 cm, ale te parły naprzód, atakując 7. pułk z 7. DPanc. i omal nie zajęły sztabu dywizji ''Totenkopf''. Niemcy podciągnęli więc przeciwlotnicze 8,8 cm i haubice 10,5 cm, niszcząc wiele pojazdów i zmuszając Brytyjczyków do odwrotu.

  Rozochoceni Niemcy ruszają do kontrataku, ale tutaj napotyka ich niemiła niespodzianka. Do kontrataku na 7. DPanc. Rommla ruszyła francuska 3. Dywizja siłami 57 czołgów Somua S-35. Francuzi wbijają się w niemiecki klin i biorą 400 jeńców. Rommel był tak przerażony atakiem, że myślał, że atakuje go pięć francuskich dywizji. Od zniszczenia 7. DPanc. ratuje Rommla wezwana Luftwaffe, która zatrzymuje Francuzów. Aliancki kontratak wywołał na Niemcach duże wrażenie i - mimo iż się nie powiódł, impet niemieckiej ofensywy zelżał, dając Francuzom czas na przygotowanie nowych linii obronnych. Zginęło lub zostało rannych przynajmniej 400 Niemców, drugie tyle dostało się do niewoli. 7. DPanc. utraciła 32 czołgi.

  Rozwścieczeni Niemcy niedługo po bitwie wymordowali bestialsko 80 brytyjskich jeńców w Wormhoudt.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  ''We are so outnumbered there's only one thing to do. We must attack.''

  Sir Andrew Cunningham, dowódca Royal Navy.

  Jakby ktoś nie wiedział - tak wygląda bohaterstwo w najczystszej postaci. Bohaterstwo słabego, małego Dawida w walce z wielkim i silnym Goliatem.

  8 kwietnia 1940 roku na Morzu Północnym wachtowy na brytyjskim niszczycielu HMS ''Glowworm'' dostrzegł sylwetkę niszczyciela, który zidentyfikował się jako okręt szwedzki. Jednak był to niemiecki niszczyciel Z11 ''Bernd von Arnim'', który szybko otworzył ogień. Jednak kmdr Gerard Roope, dowódca ''Glowworma'' był czujny i nie dał się zaskoczyć. Niemiecki niszczyciel poprosił o wsparcie i wkrótce przypłynął kolejny niszczyciel - Z5 ''Paul Jacobi''. Wskutek celnego ostrzału z brytyjskiego okrętu, oba niszczyciele niemieckie zrezygnowały ze starcia, chowając się we mgle i prosząc bazę w Kilonii o pomoc. ''Glowworm'' ścigał je jakiś czas, wierząc, że dotrze w ten sposób do głównych sił inwazyjnych i nada ich pozycję do dowództwa Royal Navy.

  Po wyjściu z mgły, ''Glowworm'' natknął się na główną flotę inwazyjną, której trzon stanowił krążownik ciężki ''Admiral Hipper'', zmierzającą ku Norwegii. Chwilę później nakryła go salwa krążownika. Mimo gigantycznej dysproporcji sił, kmdr Roope zdecydował się atakować, wypełniając tym samym odwiecznego ducha Royal Navy. Dzielny niszczyciel podjął nieudaną próbę ataku torpedowego, otrzymując kilka trafień na skutek huraganowego ognia ''Hippera''. Mimo to, poważnie uszkodzony ''Świetlik'' cały czas się ostrzeliwał. Jeden z pocisków ''Hippera'' przewrócił maszt, który spowodował zwarcie syreny okrętowej - jej dźwięk towarzyszył niszczycielowi do samego końca. Okryty kłębami dymu, płonący niszczyciel wykonał zwrot i ruszył pełną parą na krążownik, taranując go i poważnie uszkadzając - rozdarto 30 metrów pancerza, do kadłuba wlało się 500 ton wody. Chwilę później bohaterski, maleńki ''Świetlik'' zatonął wraz ze 111 członkami załogi.

  Dowódca krążownika, Kapitän zur See Hellmuth Heye natychmiast nakazał zatrzymać okręt i udzielić pomocy brytyjskim marynarzom. Wyłowiono ich 40. Komandor Roope był ostatni raz widziany, gdy kiwał ręką na pożegnanie swoim ludziom, po czym nakryła go fala i zniknął pod wodą.

  Po powrocie do Kilonii, komandor Heye - za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych - przekazał Brytyjczykom swój raport z walki z niszczycielem i zasugerował odznaczenie jego bohaterskiego dowódcy. Tak też się stało i kmdr por. Gerard Roope jako pierwszy podczas II WŚ otrzymał najwyższe brytyjskie odznaczenie za męstwo - Krzyż Wiktorii, przekazany jego żonie 10 lipca 1945 roku. Jest to jedyny przypadek odznaczenia brytyjskiego oficera na wniosek oficera Kriegsmarine.

  Zdjęcie, wykonane tuż przed uderzeniem ''Glowworma'', pokolorował pan Jan Luty - bardzo dziękuję. Zdjęcie NIE MA na celu propagowania ustrojów totalitarnych.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  Czas na kolejny wpis z serii #iiwojnaswiatowawkolorze

  Włoskie czołgi M13/40 w Libii, 1942 r.

  ''Kto był odważniejszy? Brytyjczycy i Niemcy, którzy ruszyli do bitwy z czołgami, o których wiedziano, że są przynajmniej porównywalne do wrogich? Czy Włosi, którzy ruszyli na wojnę z gorszymi czołgami przeciwko pojazdom, o których wiedziano, że są znacznie lepsze od ich własnych?''

  ''Żelazne kadłuby, żelazne serca'' - tak brzmiało motto włoskich pancerniaków. W Afryce biły się trzy włoskie dywizje pancerne: Littorio (od wiązki rózg liktorskich), Ariete (''Baran'') i później Centauro (''Centaur''). W momencie bitwy pod El-Alamein znajdowały się tam dwie pierwsze, wchodząc w skład włoskiego XX Korpusu. Obie dywizje, mające ok. 240 czołgów, znajdowały się na tyłach, stanowiąc ruchomy odwód Afrika Korps. 23 października 1942 r. potężny brytyjski atak spadł na pozycje niemieckiej 164. Dywizji Lekkiej i włoskiej dywizji ''Trento''. Ponosząc potworne straty Brytyjczycy z mozołem posuwali się naprzód. Jednak nadziali się na elitę elit - dywizję ''Folgore'', wzmocnioną saperami szturmowymi Guastatori, którzy jedyną bronią, której mieli więcej od Anglików - własną odwagą i determinacją - rzucili się drapieżnie na czołgi, niszcząc je dziesiątkami, a spanikowani Angole w panice zaczęli uciekać przed goniącymi ich szalonymi Włochami. Opór dał Rommlowi bezcenny czas na przerzucenie dywizji pancernych na zagrożony odcinek.
  26 października Anglicy dobrali się wreszcie do ''Littorio''. Włoscy pancerniacy jednak nie ulękli się przewagi brytyjskiego Goliata i ruszyli do ataku. Dokonywali cudów na swoich słabiutkich czołgach. Dywizja ''Littorio'' do 2 listopada, kiedy praktycznie unicestwiono jednostkę, wykonała 11 kontrataków. Kiedy czołgiści tracili swoje czołgi, ruszali do walki jako zwykła piechota. Do ataku raz po raz ruszały Czarne Koszule, jak to oni - ze śpiewem na ustach. Udało się m.in. odbić porzuconą przez Niemców baterię dział 88 mm. Na front przerzucono także ''Ariete'', ale wszyscy wiedzieli, że Anglicy wygrywają bitwę na wyniszczenie. Siły Osi zaczęły się wycofywać - jako pierwsi mieli to zrobić Niemcy, a potem Włosi, jednak ci nie wiedzieli, że "sojusznicy" ukradli im środki transportu i pozostawili na pastwę losu.
  4 listopada do koncentrycznego ataku ruszyła sławna brytyjska 7. DPanc., próbując oskrzydlić Włochów. Jednak ci nie dali się zaskoczyć i na dwóch liniach obrony odpowiedzieli ogniem. Do ataku ruszyło sto włoskich czołgów, które zapalały się jeden po drugim, dzielnie próbując walczyć z silniejszymi Grantami i Shermanami. Raz po raz włoskie pozycje orały pociski artylerii. Niemcy z odległych pozycji rozdziawiali gęby, widząc, jak setki czołgów brytyjskich jadą w kierunku chmury pyłu - pozycji dywizji ''Ariete''. Włosi wysłali meldunek: ''Ariete okrążona, zostały trzy czołgi. Kontratakujemy!'', z nawiązką wypełniając swoje motto ''Żelaznych Serc''. O 15:30 wysłali ostatni komunikat: ''Ariete kontynuuje walkę''. Potem dywizja zamilkła na zawsze.

  Włoski opór uratował całe siły Afrika Korps i ''niezwyciężonego'' Rommla. Za cenę żyć tysięcy włoskich żołnierzy, porzuconych przez "sojuszników" na polu bitwy.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  +: Riddle_Box, ciezka_rozkmina +109 innych
 •  

  Wczorajszy wpis trafił w gorące, także czas na kolejny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Niem... iracki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Messerschmitt Bf-110 z tzw. Fliegerführer Irak w Mosulu, maj 1941 roku.

  Kwestia Iraku podczas II WŚ jest jedną z najbardziej pomijanych w historiografii. W teorii, państwo to było od 1932 roku niepodległe, ale w praktyce był nadal zależny od Wielkiej Brytanii. Wprawdzie po wybuchu wojny Irakijczycy zerwali kontakty z III Rzeszą, ale Brytyjczycy wymagali czegoś więcej. Na przykład pełnoskalowej wojny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Sytuacja zmieniła się, kiedy premierem Iraku został Rashid Ali, antybrytyjski nacjonalista. Zaczął on prowadzić kampanię przeciw dominacji Brytyjczyków, odmawiając im prawa do przejścia, a w końcu wywołując powstanie w kwietniu 1941 r.

  Bliskowschodnia awantura nie przeszła niezauważenie obok Niemców. Minister SZ III Rzeszy, Joachim von Ribbentrop przekonał Führera, by wysłać misję wojskową do Iraku. Tą kierował dr Fritz Grobba.. Złożona była z niemieckich komandosów, agentów i doradców, nazwana Sonderstab F. Niejako obok niej utworzono siły lotnicze, zwane ''Fliegerführer Irak''. Formacją dowodził as z I WŚ, płk Werner Junck wraz z mjr. Axelem von Blombergiem.

  Siły Fliegerführer Irak były dość iluzoryczne - składały się z 14 ciężkich myśliwców Bf-110, 7 bombowców He-111, 13 samolotów transportowych Ju-52 i trzech Ju-90. Samoloty transportowe szybko odesłano, by wzięły udział w inwazji na Kretę. Pozostałe samoloty zostały pospiesznie przemalowane (otrzymały irackie oznaczenia), a Bf-110 wyróżniały się rekinimi paszczami na nosach. Przerzut odbył się poprzez należącą do Francji Vichy Syrię, gdzie samoloty uzupełniały paliwo.

  Działania bojowe rozpoczęły się 15 maja 1941 r., kiedy Bf-110 przeprowadziły udany atak na brytyjską kolumnę w okolicach Rutba, następnego dnia 6 Bf-110 i 3 He-111 uderzyły na główny punkt sił brytyjskich - Habbaniję. Brytyjczycy uświadomili sobie niemiecką obecność i podjęli zdecydowane kroki. Niedługo później zestrzelony został He-111 z mjr. von Blombergiem, uszkodzono też 4 dalsze. 17 maja Niemcy znowu uderzyli na brytyjskie kolumny, ale wtedy do akcji włączyły się brytyjskie Hurricane'y, przybyłe z Egiptu, które zestrzeliły 2 i uszkodziły 4 niemieckie myśliwce przy stracie 2 własnych maszyn. W okolicach Rashid dwa dwupłatowe myśliwce Gladiator atakując z dużej wysokości zestrzeliły dwa Bf-110 nad lotniskiem. Sytuacja jednostki stawała się niewesoła - maszyn było coraz mniej, nowe nie przybywały, brakowało też części zamiennych i paliwa.

  Do końca maja Fliegerführer Irak przestał istnieć - utracono wszystkie Bf-110 i połowę He-111. Mimo, że przybyło wsparcie w postaci 12 włoskich myśliwców CR. 42, to stało się jasne, że sytuacja wymyka się spod kontroli - Brytyjczycy otoczyli Bagdad. Płk Junck otrzymał rozkaz powrotu - miał wówczas zaledwie dwa He-111 i cztery bomby. Niemieckie wsparcie było zbyt małe, by mogło pomóc irackiej rewolcie - przez co III Rzesza utraciła cennego sojusznika.

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Niemiecki sanitariusz opatruje rannego kolegę, okolice Saumur, czerwiec 1940 r. W czerwcu 1940 roku wydawało się już, że walki się skończyły, a ''tchórzliwi'' Francuzi, co to tylko rzucali karabiny na ziemię zaraz całkiem się poddadzą.

  Nie do końca.

  W upalny dzień 15 czerwca 1940 r. komendant szkoły kawalerii w Saumur, pułkownik Michon, otrzymał rozkaz. Jego kadeci mieli obsadzić cztery mosty nad Loarą w rejonie Candes-Saint-Martin. Dwa mosty zniszczono, kiedy pułkownik otrzymał odezwę marszałka Petaina, nawołującą do zakończenia walk. Pułkownik postanowił zapytać swoich żołnierzy, co chcą robić dalej. Odpowiedź była jedna: walczyć. Dzielni kadeci poza własną wolą walki niewiele mieli: było ich nieco ponad 700, dysponowali 20 starymi działami i 3 samochodami pancernymi z I WŚ. Później wsparło ich kilkuset dalszych żołnierzy: 200 strzelców algierskich, 450 kadetów wojsk pancernych i 210 żołnierzy rozbitego batalionu pancernego z pięcioma czołgami H39. Łącznie: blisko 2200 ludzi. Naprzeciw nim stanęła niemiecka 1. Dywizja Kawalerii, licząca 10 tys. ludzi, która przybyła wieczorem 18 czerwca, wkrótce wsparta kolejnymi jednostkami. Siły niemieckie osiągnęły liczebność 40 tys. ludzi.

  Gdy na drodze pojawiła się niemiecka jednostka rozpoznawcza, Francuzi otworzyli natychmiast ogień. Niemcy twardo próbowali nacierać, ale bohaterski francuski opór odrzucał ich raz za razem. Garstka kadetów heroicznie broniła się na wyspie pośrodku rzeki, zajadle ostrzeliwując nadciągające niemieckie pojazdy pancerne. Kiedy niemieccy saperzy próbowali przekroczyć wyspę na pontonach, odpędzili ich strzelcy algierscy. Do heroicznego kontrataku ruszyły czołgi, likwidując niemiecki przyczółek na północ od Saumur. Grupa kadetów została otoczona w pobliskim gospodarstwie Aunis, zaciekle odpierając niemieckie ataki. Piękną kartę zapisał sławny kompozytor francuski, Jehan Alain, który samotnie stawił czoła niemieckiemu oddziałowi szturmowemu. Zabił 16 wrogów, nim sam poległ. W końcu, pięć czołgów H39 ruszyło do kontrataku, wyłamując korytarz do okrążonych. Niemcy imali się różnych sztuczek: proponowali kapitulację, nawet przebierali się za cywilów, by spenetrować obronę. Na próżno. W końcu, dowodzący 1. DK, gen. Kurt Feldt, nakazał wycofanie się i ominięcie miasta. Jednak ostatnim wysiłkiem, Niemcy zdołali zająć mosty, oraz przeprawić się na drugą stronę Loary, załamując obronę. W uznaniu wielkiego bohaterstwa, francuscy kadeci mogli się wycofać bez przeszkód do strefy nieokupowanej. Kiedy brudni, osmaleni, pokrwawieni, w niegdyś białych koszulach kadeci maszerowali na południe, Niemcy oddawali im honory wojskowe. Przekraczając granicę - śpiewali, w oczyszczonych naprędce mundurach.

  Bitwa o Saumur zakończyła się. Poległo i zostało rannych 250 Francuzów oraz 450 Niemców. Bitwa otrzymała przydomek ''La Haye Sainte'' w nawiązaniu do Waterloo (bitwa wydarzyła się w jego 125. rocznicę).

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  •  

   @CaveoPoland: Zacznę może od ciekawostki: termin "Blitzkrieg" został stworzony dopiero po wojnie. Więc o żadnym blitzkriegu w trakcie II WŚ tak naprawdę mówić nie można i jest to uproszczenie (kolejne z Twojej strony). Nie, nie uczyłem się historii w PRLu, za to mam wrażenie, że Ty uczyłeś się jej w internecie (do tego tylko w Polskojęzycznym). Niestety Polska armia w '39 była w bardzo złym stanie. Choć i tak osiągnięto bardzo dużo jak na ~20 lat które wtedy od losu otrzymaliśmy. Niemcy nie mieli za bardzo co okrążać ponieważ planem nie była obrona na zachód od linii Wisły więc nie było oddziałów do okrążania bo uciekały za Wisłę.

   "Możliwość obrony na naturalnych przeszkodach terenowych takich jak rzeki Wisła, Narew, San planowano dopiero po stoczeniu bitwy granicznej z wykorzystaniem nielicznych rejonów umocnionych, na Śląsku i w okolicach Mławy. Wynikało to z obaw o jednostronne zakończenie działań wojennych przez Niemcy po opanowaniu Pomorza i Śląska, jako terenów utraconych 20 lat wcześniej.

   Plan „Zachód”, uwzględniając dużą przewagę agresora, zakładał defensywne działania. Naczelne Dowództwo polskie zamierzało zbudować ostateczną linię obrony na Wiśle, Narwi i Sanie. Niemniej jednak przewidywano również niemożność utrzymania się na tej pozycji przez dłuższy czas z powodu olbrzymiej przewagi przeciwnika, ostatnim bastionem miał być zatem obszar w rejonie granicy z Węgrami i Rumunią, na tzw. przedmościu rumuńskim."

   Co do Hitlera i jego rzekomego niezadowolenia - nie wiem, pierwsze słyszę
   pokaż całość

  •  

   @Opowiem_wam_bajke_: Zabiegany trochę byłem po 16 i się tu namnożyło widzę komentarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wyjaśnisz o co chodzi? Bo nie bardzo rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • więcej komentarzy (70)

 •  

  Mirki, mamy pisarza na wykopie, który usuwa wszelkie odpowiedzi weryfikujące jego bajkopisarstwo. Ponieważ @grafikulus ucieka od wszelkiej odpowiedzialności, nie jest w stanie podać jakiekolwiek konkretu, to poniżej odnoszę się do jego ostatniego wpisu: https://www.wykop.pl/wpis/30577725/pamietam-jak-z-dobre-10-lat-temu-rozmawialem-z-kim/

  We wpisie Autor powołując się na tajemnicze źródło, podaje powszechny proceder prywatyzowania i uwalania "dobrze prosperujących spółek" poprzez zaniżenie wyceny.

  Zacznijmy pod początku:

  Pamiętam, jak z dobre 10 lat temu rozmawiałem z kimś, kto był członkiem organu/komisji zajmującej się wyceną prywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych na początku lat 90. Zapytałem go wówczas wprost: Jak to się stało, że tyle zakładów przejmowano za tak śmieszne pieniądze, dlaczego w ogóle to było tak nisko wyceniane…? Oto, co mi odpowiedział ów człowiek: Wie Pan, generalnie to myśmy się wtedy dopiero uczyli wyceny, nie było praktycznie żadnych opracowań ani doświadczeń, na których moglibyśmy się wzorować, podpowiadali nam doradcy amerykańscy, którzy po pierwsze nie znali dobrze specyfiki naszej sytuacji, a po drugie myśmy im trochę za bardzo zaufali.

  Tekst bazuje więc na niezweryfikowanym, nieokreślonym i niewiarygodnym źródle. Całość sprowadza się do jednego: "Nie znam się, ale znam kogoś kto wie i opowiedział mi to i owo".

  Pomijam bajkowe opisy i przechodzimy do "merytorycznej" części. Według autora proceder "sprzedawania za grosze przedstawia się następująco:

  1. Najpierw trzeba wprowadzić do zarządu osoby, które przeprowadzą całą operację (oczywiście za stosownym wynagrodzeniem i nie mówię tutaj o oficjalnie pobieranych wypłatach).

  Otóż Zarząd nie działa sobie ot tak i nie robi co chce. Wszelkie działania dotyczące spraw spółki i jej reprezentowania wymagają współdziałania członków zarządu. Zarząd podejmując określone decyzje podejmuje tzw. uchwały. Działalność zarządu jest także nadzorowana i raportowana.

  O ile możemy się czepiać nieudolności, braku kompetencji czy braku decyzyjności, to jawna działalność na szkodę naraża zarówno cały zarząd, jak i radę nadzorczą powołaną przez właściciela. Nie znam osób, które narażałyby się na odpowiedzialność w imię partykularnego interesu "prezesa zarządu".

  2. Następnie należy umiejętnie wyreżyserować słaby wynik finansowy spółki. Jest na to wiele metod, jak min:

  – wspomniane wcześniej „ustawienia” wierzytelności, które mogą zostać uznane za praktycznie nieściągalne, czasem nawet zakup tzw. śmieciowych wierzytelności za niewielki ułamek ich nominalnej wartości;

  Spółka musi prowadzić działalność zgodnie z przedmiotem działalności wpisanym do umowy. Nie można być przedsiębiorstwem "produkcyjnym" i jednocześnie nagle zacząć skupować czyjeś nieściągalne należności. Takie działanie byłoby niezgodne z zapisami i byłoby bardzo proste do udowodnienia.

  – zakup w istocie zbędnych środków trwałych (nie będą one wcale używane) pod płaszczykiem „inwestycji”, najlepiej na kredyt obciążający nieruchomości należące do przedsiębiorstwa;

  Zarząd nie może kupić ot tak "środków trwałych" Zazwyczaj w spółkach ( w tym państwowych) wszelkie decyzje muszą mieć zgodę zarówno Rady Nadzorczej,a powyżej pewnej wartości także Właściciela. Gdyby więc zarząd kupił sobie taką "nieruchomość" to jednocześnie dałby jasne dowody na niewłaściwą działalność.

  Często ustanawiane są także dodatkowe ograniczania na "możliwość" obciążania nieruchomości" w postaci hipoteki.

  Na końcu elementem sprawdzającym jest także bank, który a) udziela kredytów inwestycyjnych na konkretny projekt b) udzieli kredytów jeżeli projekt jest sensowny i potencjalnie spłacalny.Czy bank zdecydowałby się na sfinansowanie potencjalnie nierentownych środków trwałych, które zmniejszają prawdop. spłaty kredytu?

  – zatrudnienie kosztownych specjalistów (rzecz jasna z góry wiadomo, kto taką robotę dostanie) oraz zlecenie kosztownych audytów i opracowań zewnętrznym firmom konsultingowych (nierzadko powiązanym z późniejszym kupcem);

  Przypominam, że obowiązek badania przez audytorów, dotyczy zarówno spółek prywatnych, jak i państwowych. Dodatkowo KSH nakłada obowiązek badania np. planów połączenia wtedy silniejsza jednostka wchłania mniejszą. Koszt ten więc dotyczy wszystkich podmiotów.

  – doprowadzenie do zerwania współpracy z kluczowymi kontrahentami (jak opisany wcześniej przykład z Francuzami) pod w miarę wiarygodnym pretekstem.

  Zarząd nie może sobie ot tak zerwać dużej umowy, nabyć nieruchomości czy podpisać pierwszy lepszy duży kontrakt. Wszelkie duże decyzje wymagają zgody/nadzoru właściwego organu. Jawne działanie na szkodę spółki byłoby ogromnym zagrożeniem dla wszystkich organów Spółki.

  Ktoś powie: Ale zaraz, przecież to wygląda na świadome zarządzanie ukierunkowane na szkodę firmy, przecież na to są paragrafy…? Cóż, owszem, są, ale jeśli te operacje przeprowadzi się mądrze, to ciężko udowodnić działanie ze złej woli, a nie po prostu kiepskie zarządzanie dlatego, że ktoś jest zwyczajnie słabym managerem.

  3. I teraz, kiedy przedsiębiorstwo jest pozornie na skraju przepaści, nadchodzi moment na sprzedaż – rzecz jasna za cenę zaniżoną do granic możliwości, aby tylko prokurator się nie przyczepił. Wkrótce po takiej sprzedaży przychodzi nowy prezes i „cudownym” trafem nagle spływają pieniądze od dłużników, niepotrzebne (nieużywane) maszyny sprzedaje się za dobre pieniądze i spłaca kredyty, zmienia się strukturę zatrudnienia zwalniając niepotrzebnych (a drogich) specjalistów, likwiduje się niedochodowe dziedziny działalności, wreszcie odnawia się kontrakty handlowe ze sprawdzonymi odbiorcami. Dodatkowo, dla zrobienia dobrego wrażenia, dobrze jest jeszcze wykupić reklamy w lokalnych mediach, które dzięki temu napiszą, jaki to cud gospodarczy zrobił nowy zarząd, że w krótkim czasie całkowicie postawił firmę na nogi – normalnie magicy zarządzania, nagradzani potem niejednokrotnie różnymi statuetkami

  Tutaj największy błąd. Metodologia wyceny spółek znana od kilkudziesięciu lat bazuje na przyszłych przepływach pieniężnych, a nie historycznych. Wyceniając spółę bierze się pod uwagę jej przyszły potencjał produkcyjny, wzrost rynku, kontrahentów, a także dodatkową wartość, którą wytworzy inwestor branżowy znający się na swoim profilu działalności. Można się tutaj spierać, co do założeń, ale zawsze myślimy w przód. Historyczne wyniki mając więc mały wpływ na wycenę.

  Zachęcam do zapoznania się z podstawami:
  http://www.michalstopka.pl/wycena-spolki-metoda-dcf-zdyskontowane-przeplywy-pieniezne-discounted-cash-flows/

  Uwiarygodnieniem tezy autora byłyby konkretne przypadki firmy czy nazwisk, których niestety nie potrafił podać. Każda próba weryfikacji kończyła się usunięciem mojego wpisu.

  pokaż spoiler #bialekolnierzyki #biznes #pieniadze #prywatyzacja #neuropa #bekazpodludzi #afera
  pokaż całość

 •  

  czy po patchu 1.3.1 ktoś jeszcze ma problemy ze spotkanie wędrowców wszelkiej maści? Wcześniej rycerze czy najemnicy których można było wyzwać do pojedynku byli bardzo gęsto rozsiani, teraz nie widzę ich wcale...

  #kingdomcomedeliverance

 •  

  #technologia #gry #sprzetkomputerowy #myszka #pubg #csgo

  Mam problem - muszę zmienić myszkę ( ͡° ʖ̯ ͡°) Obecnie mam Logitech G700 i jest to najlepsza myszka jaką miałem. Głównie gram w otagowane gierki + często w rtsy. Co byście polecili w przedziale 200-300zł? Ah i bezprzewodowe myszy od razu odpadają ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Błyskawice ostatniej nadziei. Samoloty N1K Shiden (''Fioletowa błyskawica'') z 343. Kokutai podczas lotu, 1945 r.

  W odróżnieniu od Niemiec, Japonia była długo poza zasięgiem amerykańskich bombowców. Pojedyncze naloty zdarzały się od czasu słynnego nalotu na Tokio w 1942 r., ale ogólnie Amerykanie nie byli w stanie dosięgnąć Nipponu. Pierwsze prawdziwe naloty zaczęły się latem 1944 r., ale ofensywa bombowa naprawdę rozpoczęła się w listopadzie 1944 r., kiedy Amerykanie założyli bazy na zdobytych Marianach. Przez następne trzy miesiące Jankesi testowali różne taktyki, odnosząc raczej mierne sukcesy. Później rozpoczęli bombardowania za pomocą bomb zapalających - i te osiągnęły przerażające efekty. W samym nalocie na Tokio, wyjątkowo zbrodniczym, w nocy z 9 na 10 marca 1945 r. zginęło 80 tysięcy ludzi.

  Japończycy próbowali przeciwdziałać nalotom na wszystkie sposoby, ale było jasne, że nie są w stanie powstrzymać takiej nawały. Japońskie stacje radarowe miały niewielki zasięg, a lotnictwo US Navy atakowało zaciekle dozorowce japońskiej marynarki wojennej. Co prawda funkcjonowały stacje rozpoznania elektromagnetycznego, które były w stanie wykryć nadciągające wyprawy bombowe, ale nie potrafiły określić ich celu. Z kolei japońskie myśliwce... zwyczajnie nie były w stanie wspiąć się na pułap amerykańskich bombowców. Nie miały cech myśliwców wysokościowych, często były wolniejsze od bombowców na pułapie 10 km. Próbowano temu przeciwdziałać na różne sposoby - wokół Tokio zgromadzono większość dział plot, dużego kalibru, rozpoczęto prace nad nowymi konstrukcjami myśliwskimi, niektóre z jednostek próbowały niszczyć samoloty wroga przez taranowanie, atakowano też bazy na Marianach, chcąc rozpaczliwie opóźnić naloty. Utworzono też specjalną jednostkę myśliwską - 343. Kokutai ''Tsurugi'' (''Miecz''), dowodzoną przez komandora Minoru Gendę. Nazywano ją ''Cyrkiem Gendy'' i gromadzono w niej najlepszych pilotów Cesarstwa. Piloci latali na m.in. Shidenach, najlepszych myśliwcach Cesarstwa i odnosili niezłe sukcesy. Podczas 5 miesięcy walk, do sierpnia 1945 r. zgłosili zestrzelenie 170 samolotów wroga za cenę 78 własnych maszyn.

  Jednak na nic zdadzą się najlepsze umiejętności i najwyższa odwaga, której nigdy nie brakowało bohaterskim żołnierzom japońskiego Cesarza, kiedy nieprzyjaciel ma miażdżącą przewagę liczebną. Wiosną 1945 r. sytuacja gospodarcza Japonii była tragiczna. Samoloty napędzano alkoholem, bo brakowało paliwa, więc silniki szybko się zużywały. Zaczęło brakować amunicji do dział plot., więc obrona zwyczajnie zaczęła zamierać i latem 1945 r. nikt nie przeszkadzał szalejącym na niebie Nipponu wrogom. Japończykom udało się zniszczyć 614 nieprzyjacielskich samolotów za cenę 1450 własnych zniszczonych w walce i 2700 zniszczonych na ziemi.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  •  

   @Precypitat: Nie rozumiem pytania. Czemu samoloty napędzano alkoholem? Bo brakowało paliwa ( ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) a dlaczego silniki się zużywały? Bo nie były do pracy na alkoholu zbudowane

  •  

   @Precypitat: The use of ethanol blends in conventional gasoline vehicles is restricted to low mixtures, as ethanol is corrosive and can degrade some of the materials in the engine and fuel system. Also, the engine has to be adjusted for a higher compression ratio as compared to a pure gasoline engine (...) Disadvantages to ethanol fuel blends when used in engines designed exclusively for gasoline include lowered fuel mileage, metal corrosion, deterioration of plastic and rubber fuel system components, clogged fuel systems, fuel injectors, and carburetors, delamination of composite fuel tanks, varnish buildup on engine parts, damaged or destroyed internal engine components, water absorption, fuel phase separation, and shortened fuel storage life.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Common_ethanol_fuel_mixtures
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  ''Neutralny'' amerykański niszczyciel USS ''Kearny'', sprawca wielkiego skandalu w 1941 r.

  Niektórzy dzisiaj nadal wierzą, że biedne, całkowicie neutralne i miłujące pokój Stany Zjednoczone zostały bezpodstawnie napadnięte przez krwiożerczych nazistów i Japończyków. Jednak historia nie jest tak trywialna, jak mogłoby się zdawać.

  Po wybuchu wojny Amerykanie powołali tzw. ''Neutrality Patrol''. Jego zadaniem rzekomo miała być ochrona neutralności Stanów Zjednoczonych, ale w praktyce sprowadzało się to do bezprawnego poszerzania strefy przybrzeżnej USA o 300 mil morskich na wschód. W 1941 r. Patrol - na mocy tajnych umów między USA, a Wlk. Brytanią - rozpoczął... działania eskortowe(!). Czyli okręty rzekomo neutralnego państwa eskortowały konwoje (notabene - z kontrabandą, czyli materiałami wojennymi, jak widać, tradycja z I WŚ trwała w najlepsze) do portów strony wojującej. Nie trzeba chyba wspominać, jak rażące naruszenie wszelkich konwencji to było.

  Na efekty nie trzeba było długo czekać. Amerykanie poszerzyli swoją strefę aż do Islandii - zajętej w 1940 r. przez Brytyjczyków. 4 września 1941 r., a więc na trzy miesiące przed atakiem na Pearl Harbor, amerykański niszczyciel USS ''Greer'' zaatakował niemieckiego U-Boota U-652. Amerykanie łgali później w żywe oczy, że niemiecki okręt jako pierwszy odpalił dwie torpedy w kierunku amerykańskiego niszczyciela, co oczywiście było nieprawdą. Co więcej, ''neutralny'' amerykański okręt, zauważywszy U-Boota zaczął nadawać jego położenie do brytyjskich samolotów, po czym rzucił bomby głębinowe. Na szczęście U-Bootowi udało się uciec.

  Prezydent Roosevelt wydał rozkaz po tym ''incydencie'' o atakowaniu niemieckich okrętów podwodnych ''gdy zagrażają amerykańskim okrętom i statkom''. 17 października 1941 r. w pobliżu Reykjaviku cztery amerykańskie niszczyciele włączyły się do walki w obronie brytyjskiego konwoju. Kiedy rzucały bomby głębinowe, U-568 poczęstował torpedą niszczyciel USS ''Kearny'', trafiając go w rufę i unieruchamiając. 33 marynarzy zginęło, bądź zostało rannych, a okręt został wyłączony z akcji na kilka miesięcy. 31 października z kolei niszczyciel USS ''Reuben James'' podczas eskorty konwoju HX-156 próbował zaatakować niemieckiego U-Boota. Ale tym dowodził jeden z najlepszych asów U-Bootwaffe. Kaleu Erich Topp jedną torpedą zmiótł agresora. Niszczyciel, trafiony w magazyn amunicji, przełamał się i zatonął błyskawicznie, zabierając na dno 100 członków jego załogi. Kapitan Topp bardzo obawiał się powrotu do Francji, spodziewał się bowiem sądu wojennego za zatopienie - co prawda uzasadnione - okrętu państwa ''neutralnego''. Na szczęście dla niego, nie wyciągnięto konsekwencji i pływał spokojnie do końca wojny.

  Wszystkie te incydenty miały miejsce na długie miesiące przed włączeniem się USA do wojny.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  •  

   @Gerard_z_Libii: Jako ciekawostkę powiem, że ja jestem za szanowaniem każdego żołnierza który brał udział w tamtej wojnie a nie udowodniono mu żadnych zbrodni. Jeżeli chodzi o prowadzącego profil na fb - aż takim amerykanofobem być nie może skoro rekonstruował właśnie Amerykańskiego żołnierza (a nie SS-mana).

   @pablo397: Amerykanie prowadzili zaborczą wojnę (poczytaj jako ciekawostkę o prowokowaniu chociażby Japonii), niestety nie są tak kryształowo czyści jak to się zwykle przedstawia. Traktaty też łamali i to nie jednokrotnie. Jeżeli chodzi o ataki na neutralne państwa: Od 1941 roku "okupowali" neutralną Islandię którą "zaatakowali" Brytyjczycy (całość oczywiście w " " bo to były dość specyficzne sytuacje, choć nijak pogwałcenia neutralności ościennego państwa to nie umniejsza) pokaż całość

  •  

   @wolodia: @Hubadev: Podpytałem autora:

   1. Raport z USS ''Greer'' mówi wprost: Niemcy odpalili torpedę po 3 godzinach i 25 minutach bombardowania przez Amerykanów:

   ''At 0840 that morning, Greer, carrying mail and passengers to Iceland, "was informed by a British plane of the presence of a submerged submarine about 10 miles [(16 km)] directly ahead. . . . Acting on the information from the British plane the Greer proceeded to search for the submarine and at 0920 she located the submarine directly ahead by her underwater sound equipment. The Greer proceeded then to trail the submarine and broadcast the submarine's position. This action, taken by the Greer, was in accordance with her orders, that is, to give out information but not to attack." The British plane continued in the vicinity of the submarine until 1032, but prior to her departure the plane dropped four depth charges in the vicinity of the submarine. The Greer maintained [its] contact until about 1248. During this period (three hours 28 minutes),the Greer manoeuvred so as to keep the submarine ahead. At 1240 the submarine changed course and closed the Greer. At 1245 an impulse bubble (indicating the discharge of a torpedo by the submarine) was sighted close aboard the Greer. At 1249 a torpedo track was sighted crossing the wake of the ship from starboard to port, distant about 100 yards [(100 m)] astern. At this time the Greer lost sound contact with the submarine. At 1300 the Greer started searching for the submarine and at 1512 . . . the Greer made underwater contact with a submarine. The Greer attacked immediately with depth charges.[5]'' pokaż całość

  • więcej komentarzy (11)

 •  

  Cieszy mnie, że poprzedni post cieszy się popularnością ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziś kolejne zdjęcie z serii #iiwojnaswiatowawkolorze

  Bułgarski Bf-109G, 1943 rok.

  Bułgaria praktycznie przez całą wojnę nie brała udziału w działaniach na ziemi. W inwazji na Bałkany armia bułgarska wzięła szczątkowy udział, później zajmowała się głównie okupacją - i to wyjątkowo brutalną i krwawą. Kraj nie wziął udziału w inwazji na ZSRR i konsekwentnie odmawiał wzięcia udziału w działaniach bojowych. Mimo to, 12 grudnia 1941 r. Wlk. Brytania, a za nią USA, wypowiedziały wojnę Carstwu Bułgarii.

  Wyjątkiem było bułgarskie lotnictwo, które musiało - chcąc nie chcąc - stawić czoła amerykańskim i brytyjskim samolotom, które rozpoczęły trwającą trzy lata kampanię bombową. Bułgarskie lotnictwo składało się z wielu różnych typów maszyn. Bułgarzy mieli bowiem polskie PZL P. 24, zdobyte w Grecji, czechosłowackie dwupłatowe Avie B.534, przekazane przez Niemców francuskie Dewoitine D. 520, własne licencyjne wersje samolotów włoskich i przede wszystkim - niemieckie konstrukcje. Cały ten galimatias był w 1941 r. jeszcze akceptowalny, ale z każdym kolejnym miesiącem samoloty stawały się coraz bardziej przestarzałe. Lotnictwo myśliwskie liczyło ok. 90 samolotów.

  Pierwsze naloty wydarzyły się już w kwietniu 1941 r. - jugosłowiańskie Do-17 zbombardowały Sofię i Kiustendił, zabijając 70 osób. Tego samego dnia RAF bezprawnie zbombardował Petricz i Chaskowo, zabijając i raniąc blisko 50 osób. Dało to do myślenia Bułgarom, którzy rozpoczęli szybką reorganizację lotnictwa. Zakupiono w Niemczech nowsze Bf-109, otrzymano wspomniane francuskie samoloty, wyposażono obronę plot. i zorganizowano sieć posterunków. Sprzyjał czas, bo następne naloty odbyły się dopiero pod koniec 1943 r. Apogeum przypadło na marzec 1944 r., kiedy odbyły się aż cztery naloty, później zaś nastąpiła ''Czarna Wielkanoc'', kiedy 17 kwietnia 1944 r. 350 amerykańskich bombowców zniszczyło Sofię, paląc wiele cennych zabytków. W nalotach zginęło i zostało rannych 8 tys. Bułgarów, zniszczono ponad 12 tys. budynków.

  Bułgarscy piloci dzielnie stawiali czoła, walcząc często z 50-krotnie liczniejszym przeciwnikiem. Wspierali ich też niemieccy koledzy. Udało się zestrzelić ponad 100 alianckich samolotów (niektóre źródła podają liczbę 185!), niektórzy piloci zdobyli tytuły asów, jak np. Stojan Stojanow (15 zestrzeleń). 19 z nich poległo w walce. Oprócz nich - jedyny pilot cudzoziemiec. Kapitan Gerhard Wengel, dowódca eskadry w pułku JG 5 poległ w walce w styczniu 1944 r. Do dzisiaj w Bułgarii traktuje się go jak bohatera i obrońcę mieszkańców Sofii. Na jego cześć ufundowano kamień z tablicą pamiątkową w Sofii.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  ''Hans, Hans! Złapaliśmy sowieckiego terminatora! Chodź zobacz!''. ;) Sowiecki saper w pancerzu ochronnym SN-42, schwytany przez Niemców, zapewne 1944 r.

  Podczas I WŚ pancerze indywidualne były dość powszechnymi wynalazkami, zwłaszcza w armii niemieckiej. Szukano różnych sposobów na ochronę żołnierza przed odłamkami i ostrzałem, zwłaszcza w grupach szturmowych i rozpoznawczych, najbardziej narażonych na ostrzał.

  Sowieci jako jedyni podjęli temat w XX-leciu międzywojennym i z zacięciem go kontynuowali. Nic dziwnego - doktryna ofensywna Armii Czerwonej wymuszała posiadanie oddziałów szturmowych i rozpoznania w dużej ilości. Jako pierwszy powstał kirys SN-38, wywodzący się bezpośrednio z niemieckich pancerzy z I WŚ, jego rozwinięciem były pancerze SN-40 i wreszcie SN-42.

  Pancerz ten miał asymetryczną budowę - węższy przy prawym ramieniu, by umożliwić żołnierzowi zamach granatem, bądź złożenie się do strzału. Wykonywano go z dwóch płyt prasowanych, osłaniających tors i trzewia. Ważył 3,5 kg, a żołnierze często nosili pod spodem waciaki, żeby zamortyzować jego masę, najczęściej jednak widuje się sowieckich saperów noszących go na kombinezonach maskujących.

  Pancerze wydawano głównie ekspertom - Szturmowym Brygadom Inżyniersko-Saperskim. Były to elitarne oddziały, specjalizujące się w przełamywaniu linii umocnionych i zdobywaniu ufortyfikowanych punktów oporu. Żołnierze musieli być sprawni fizycznie i młodzi, dlatego też cechowało ich wysokie morale. Uzbrojenie było również dobierane specjalnie: duże ilości broni maszynowej, miotacze ognia i ładunki wybuchowe. W jednostkach później utworzono też sekcje ''faustników'' - walczących zdobycznymi Panzerfaustami. Wspierały je katiusze i działa samobieżne.

  Saperzy byli po prostu kuloodporni. Pamiętam, jak czytałem relację jednego z nich, który natknął się na niemieckiego oficera w okopie. Niemiec zdumiony wypruł w niego cały magazynek z pistoletu. A radziecki saper stał sobie niewzruszenie. (ja bym na ten widok narobił w portki) Na małym dystansie częściej używano pistoletów maszynowych, których pociski pancerze bez trudu zatrzymywały. Niemniej, jeden z dowódców saperskich był przeciwny wykorzystaniu ekspertów od rozminowywania w charakterze elitarnej piechoty. Saperzy brali udział w walkach o Gdańsk, Kostrzyn, Wrocław czy Królewiec - z wielkim powodzeniem.

  Co ciekawe, Polacy też mieli około tysiąca sztuk tych pancerzy, przekazanych w 1944 r.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  Klątwa Kennedych (ang. Kennedy Curse) – potoczna nazwa wymyślona przez media do opisywania serii tragicznych wydarzeń, które wystąpiły w kręgu rodziny Kennedych[1][2][3][4][5][6][7]. Wielu członków rodziny zmarło z powodów nienaturalnych takich jak np. katastrofy lotnicze, wypadki samochodowe czy postrzały.
  Chronologia wydarzeńEdytuj

  1941 – Rosemary Kennedy, córka Josepha Patricka Kennedy’ego Sr. i Rose Kennedy przechodzi zabieg lobotomii, po którym doznaje trwałego upośledzenia umysłowego; wynikiem zabiegu są dodatkowo problemy z chodzeniem i mówieniem; zostaje umieszczona w zakładzie opiekuńczym[8][4][5][6][9][10].
  12 sierpnia 1944 – Joseph P. Kennedy Jr. (najstarszy syn Josepha Patricka Kennedy’ego Sr. i Rose Kennedy, brat prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego) zginął w katastrofie lotniczej, w trakcie służby wojskowej.
  13 maja 1948 – Kathleen Cavendish, Marchioness of Hartington, siostra prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego, zginęła w katastrofie lotniczej we Francji[4][5][6][10].
  9 sierpnia 1963 – Patrick Bouvier Kennedy, dziecko prezydenta USA i Jacqueline Kennedy, umiera dwa dni po urodzeniu[4][6][9][11].
  22 listopada 1963 – morderstwo 35 prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego. 105 lat wcześniej tego samego dnia (22 listopada 1858) umiera jego pradziadek Patrick Kennedy[12].
  19 czerwca 1964 – senator Massachusetts Ted Kennedy odnosi ciężkie obrażenia w katastrofie lotniczej[4][5][10][13]
  5 czerwca 1968 – Robert F. Kennedy, brat Johna F. Kennedy’ego zostaje postrzelony tuż po zwycięstwie w stanowych turach wyborów prezydenckich. Umiera dzień później[4][5][6][10].
  18 lipca 1969 – samochód Edwarda „Teda” Kennedy’ego zjeżdża z mostu na wyspie Martha’s Vineyard. W wypadku ginie pasażerka Mary Jo Kopechne[4][5][6][7][10][14].
  13 sierpnia 1973 – Joseph P. Kennedy II, powoduje wypadek, w którym pasażerka Pam Kelley zostaje całkowicie sparaliżowana[4][6][9].
  17 grudnia 1973 – 12-letni Edward Kennedy Jr. traci prawą nogę z powodu raka[15].
  25 kwietnia 1984 – 28-letni David Kennedy umiera z powodu przedawkowania kokainy i petydyny[16].
  31 grudnia 1997 – Michael Kennedy umiera w wypadku narciarskim w Aspen[1][4][5][6][9][10].
  16 lipca 1999 – John F. Kennedy Jr., syn prezydenta Johna F. Kennedy’ego, wraz z żoną Carolyn Bessette-Kennedy i szwagierką Lauren Gail Bessette giną w wyniku katastrofy lotniczej[4][5][6][10].
  16 listopada 2011 – Kara Kennedy, córka Edwarda „Teda” Kennedy’ego zmarła na atak serca w Waszyngtonie[17][18].
  16 maja 2012 – Mary Kennedy (z d. Richardson), żona jednego z synów Roberta F. Kennedy’ego – Roberta F. Kennedy’ego juniora, została znaleziona martwa na terenie swojej posiadłości w Mount Kisco (stan Nowy Jork); przyczyną śmierci było samobójstwo przez powieszenie[10][19].


  #ciekawostki #prezydenciusa
  pokaż całość

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Holenderski krążownik Hr. Ms. ''Java'' w Sydney. Tylko tyle po nim zostało. Dzisiaj będzie dłużej... i chyba bardziej boleśnie...

  Holandia, wbrew pozorom, posiadała przed II WŚ całkiem silną flotę. Jej zadaniem jednak nie była ochrona metropolii, a kolonii - Holenderskich Indii Wschodnich, czyli dzisiejszej Indonezji. Trzon tej floty stanowił krążowniki lekkie ''De Ruyter'', ''Java'' i ''Sumatra''.

  Po ataku japońskim na Pearl Harbor utworzono ABDA - czyli połączone dowództwo sił amerykańskich, brytyjskich, holenderskich i australijskich. Trzonem sił uderzeniowych zostały okręty holenderskie.

  Zespół ABDA został wysłany z Batavii w lutym 1942 r. w celu przechwycenia japońskich konwojów w pobliżu Jawy, jednak zadanie to zakończyło się niepowodzeniem. Bezpośrednim następstwem tego wydarzenia była bitwa na Morzu Jawajskim. 27 lutego krążowniki: holenderskie ''De Ruyter'', ''Java'', amerykański USS ''Houston'', brytyjski HMS ''Exeter'' - bohater walki z niemieckim ''Grafem Spee'' i australijski HMAS ''Perth'', wsparte przez 9 niszczycieli ruszyły do walki z japońską flotą inwazyjną.

  Nieprzyjaciela zauważono o 16:12, jednak wojownicy Nipponu nie dali się zaskoczyć i otworzyli ogień z 24 km. Najlepsze krążowniki ciężkie tego okresu - ''Haguro'' i ''Nachi'', typu ''Myoko'', bez trudu trafiały raz za razem. Do ataku ruszyły japońskie niszczyciele, zatapiając holenderski niszczyciel ''Kortenaer''. Zaraz potem salwa z ''Haguro'' poważnie uszkodziła ''Exetera''. ''Perth'', chcąc chronić uszkodzony krążownik, postawił zasłonę dymną. W tę wpadł brytyjski niszczyciel ''Electra'', który wychodząc z niej natknął się na trzy japońskie niszczyciele. Dosłownie go rozstrzelały.

  Bój uległ przerwaniu, zespół ABDA oderwał się od Japończyków - ale nie na długo. Po 23 niczym przerażające widmo krążowniki ''Haguro'' i ''Nachi'' wyrzuciły dwanaście najszybszych i najpotężniejszych torped tego okresu. Tlenowy Typ 93 o prędkości 50 węzłów, znany jako ''Długa lanca'' nie dawał szans trafionym. Trafione krążowniki ''De Ruyter'' i ''Java'' przewróciły się i zatonęły, grzebiąc w swych wnętrzach blisko 850 marynarzy wraz z dowódcą zespołu, kontradmirałem Doormanem na czele.

  Niedługo później, 1 marca, Nemezis dopadła także okaleczonego ''Exetera'', który zatonął z 52 członkami załogi po walce z przerażającymi ''Haguro'' i ''Nachi'', a wraz z nim przepadł niszczyciel ''Encounter''. Japońskie straty były znikome.

  HMS ''Exeter'' - 52 poległych
  HMS ''Electra'' - 117 poległych
  HMS ''Encounter'' - 8 poległych
  HNLMS ''De Ruyter'' - 345 poległych
  HNLMS ''Java'' - 512 poległych.
  HNLMS ''Kortenaer'' - 59 poległych.

  Czemu o tym piszę? Bo jakiś czas temu okazało się, że wraki wyżej wymienionych okrętów... zniknęły z dna morskiego. Tak, dobrze czytacie. Ważące tysiące ton żelazne kadłuby, ostatnie domy i groby setek bohaterskich marynarzy zostały zezłomowane nielegalnie pod wodą. Kości zebrane byle jak do plastikowych worków wyrzucono jak śmieci do morza. Rząd Indonezji udaje, że o niczym nie wiedział i teraz dopiero wszczyna śledztwo.

  Być może to tylko stosy żelastwa, tylko liczby, tylko cenne surowce, które ktoś pozbawiony serca przeliczył na garść dolarów. Dla tysiąca stu bohaterskich marynarzy był to ostatni dom, jaki mieli...

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Dzisiaj będzie we współczesnych kolorach. (wczoraj, mam dzień opóźnienia ( ͡° ͜ʖ ͡°))

  Tylko guziki nieugięte
  Potężny głos zamilkłych chórów
  Tylko guziki nieugięte
  Guziki z płaszczy i mundurów

  Ten wiersz Zbigniewa Herberta wyjątkowo lubię. Poznałem go gdzieś w okolicach podstawówki, czy początków gimnazjum. Szedł w parze z małą wpinką. Guzikiem Katyńskim - ot, drobiazgiem wydanym pierwszy raz kilkanaście lat temu przez IPN, który podarował mi dziadek.

  Mój dziadek był przedwojennym pilotem - rodowitym wilniukiem. Dostał się do niewoli ''towarzyszy radzieckich'' i siedział w Starobielsku. Któregoś razu jeden z będących tam kapelanów, który zajmował się też trochę wróżeniem powiedział mu: Ty jeden z nas przeżyjesz. Dziadek nie uwierzył, dopóki z obozu nie wybawiła go interwencja litewskiej ambasady. A większość jego kolegów...

  Historię ziemi katyńskiej znają w Polsce nawet dzieci. I bardzo dobrze. Jeszcze kiedy ja dorastałem ciężko było o książki na ten temat. Dopiero w liceum, kiedy pisałem kolejne prace na olimpiady historyczne, zaczęło być tego więcej. Dzisiaj mija 78. rocznica podpisania przez Stalina uchwały WKP(b) o pozbyciu się ''wrogów władzy radzieckiej'' z obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. Był to jeden z efektów owocnej współpracy Sowietów z ich przyjaciółmi z Gestapo.

  ''Rozładowanie'' obozów nastąpiło w przeciągu trzech miesięcy. 21 798 ''wrogów władzy radzieckiej'' zostało wymordowanych. W piwnicach, więzieniach, lasach. Strzelano im w głowy z pistoletów niemieckiej produkcji, bo szybciej się je ładowało. Kaci z NKWD skarżyli się, że są ''przepracowani'', spali po 3 godziny na dobę. Bo trzeba było ''rozładować obozy''. Ofiarom wiązano ręce, ci, którzy po strzale żyli jeszcze, byli przebijani bagnetami. Doły, w których spoczęli, zalano wapnem, zasypano, posadzono drzewa i posiano trawę.

  Kim byli owi straszni ''wrogowie władzy radzieckiej'', to wie każdy. Tysiące wspaniałych ludzi. Światłych umysłów, zasłużonych dla Polski naukowców i żołnierzy. Wśród nich wąsaty generał Minkiewicz, bohater bitwy pod Kostiuchnówką w 1916 r. i były dowódca KOP. Piękna śpiewaczka i podporucznik pilot, córka generała Dowbora-Muśnickiego, Janina Lewandowska. Kuzyn generała Hallera i pogromca Konarmii Budionnego, generał Stanisław Haller. Bohaterski obrońca Twierdzy Brzeskiej, generał Konstanty Plisowski. I tysiące innych.

  Niedawno wydano album o zbrodni katyńskiej na Ukrainie. Przeglądając go, znalazłem zdjęcie z przedmiotami znalezionymi przy pomordowanych. Wśród nich był jeden medal. ''Polska swemu obrońcy''. Zaśniedziały, zleżały w ziemi kawałek metalu. Dar od Rzeczypospolitej dla jej rycerza, który nie zawahał się jej bronić. I takich rycerzy spoczęło tam blisko 22 tysiące. Mnie ścisnęło za gardło, że taki koniec spotkał tysiące wspaniałych ludzi.

  ''O czym myślał, zanim umierał
  za szeregiem walący się szereg?
  Będziemy kiedyś wiedzieli,
  skoro już wyszli spod ziemi.''

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  Czy opłaca się robić te wszystkie niszczyciele itp? Czy jest to na nic. #hoi4 #heartsofiron

 •  

  #sprzetwojenny

  BT-7, radziecki szybki czołg lekki produkowany w latach 1932-1941.

  Ciekawe było rozwiązanie trakcji, będące kombinację kołowo-gąsienicową. Po zdemontowaniu wstęg gąsienic, czołg poruszał się na kołach, osiągając wysoką prędkość na drodze utwardzonej. Mógł w ten sposób szybko dojechać do jednostek liniowych, gdzie zakładaną gąsienice - polepszając trakcję w trudnym terenie.

  Autorem takiego rozwiązania Walter Christe, inżynier-wynalazca słynący z zastosowaniu przedniego napędu w pojazdach samochodowych a także omawianego wyżej, militarnego rozwiązania czołgowego zwanego "Zawieszeniem Christiego".

  Idea takiego rozwiązania była dobra, ale wprowadzała dużo komplikacji i awaryjności, dlatego kariera takiego rozwiązania była krótka (chociaż próbowano do niej powrócić w czasach zimnowojennych, jednak jedynie na papierze).
  Pewne rozwiązania czołgu BT-7 i pośrednio zawieszenia Christiego, wyewoluowały do technologii czołgów będących protoplastami czołgów podstawowych. Takim przykładem jest T-34 gdzie zastosowano duże koła bieżne, i swobodnie opasające je gąsienice. Było to dosyć nowatorskie rozwiązanie, bo zazwyczaj stosowano mniejsze koła bieżne i system rolek podtrzymujących.

  Również Polska była zainteresowana zastosowaniem zawieszenia Christiego w swoich rodzimych pojazdach (prototypy). Próbowano zakupić patent od Christiego, jednak ten sprzedał te prawa sowietom, co wywołało pewien skandal. Ale to już inna opowieść...

  Więcej tutaj o samym zawieszeniu, niż konkretnie o czołgu. Jednak mimo dużej ilości wyprodukowanych egzemplarzy (ok. 8tys) szybko stracił on znaczenie na polu bitwy, z racji na słaby pancerz i niewielką siłę ognia. Był jednak na swój sposób pojazdem rewolucyjnych, stąd jego duży wkład w rozwój wojsk pancernych.

  Napęd: Silnik benzynowy 400 KM (oprócz BT-7M wyposażonych w silnik diesla).
  Pancerz: 6-13 mm
  Masa: ~11 000 - 15 000 kg
  Uzbrojenie: W zależności od wersji działko 37 mm, 42 mm a nawet 76,2 mm bądź jedynie w karabiny masyznowy (wczesna wersja).
  Załoga: 3 osoby
  Prędkość max: na kołach - 72/86 km/h, prędkość na gąsienicach - 52/62 km/h (w zależności od wersji).

  #historia #ciekawostkioczolgach #ciekawostki #fotohistoria
  pokaż całość

  źródło: bt-7.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Mleko_O

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.